|
Inne DziałaniaStop asfaltowi w Parku Krajobrazowym
Kamień już nie jest sam ! Przeciwko planom Urzędu Miasta budowy dróg kosztem fragmentu Parku Krajobrazowego „Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich” protestują także mieszkańcy innych dzielnic Rybnika: Wielopola i Golejowa. Wróciła sprawa sprzed 4 lat. Urząd Miasta znów planuje przeciąć las pomiędzy Kamieniem, Wielopolem i Golejowem, asfaltowymi szosami. Deklaracje Pana Prezydenta sprzed czterech lat, że odstępuje od tego zamiaru i będzie modernizował dojazd istniejący z Kamienia do centrum okazały się być nic nie warte.
Cztery lata temu władze miasta wymyśliły, że z Kamienia do ulicy Gliwickiej mają pójść dwie drogi. Jedna przez Wielopole, druga przez Golejów. Plany tych dróg wstawiono do studium zagospodarowania przestrzennego. Sprzeciwiła się temu część mieszkańców Kamienia a poparcia udzielili także mieszkańcy innych dzielnic Rybnika, a także okolicznych miejscowości. Obawialiśmy się, że drogi zniszczą las - miejsce rekreacji, a także spowodują zwiększony ruch samochodowy, Listy protestacyjne podpisało ok. 1800 osób, swój sprzeciw wyraziło 5 organizacji ekologiczny w tym Klub Gaja. Instytucje broniące przyrody: Park krajobrazowy „Cysterskie kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich”, a także Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska dały opinie negatywne, podkreślając że w tym miejscu jest korytarz ekologiczny. Wówczas Pan prezydent podjął decyzję: nie będzie nowych dróg przez las - będzie modernizacja istniejącego dojazdu.
Teraz Miasto przygotowuje plan zagospodarowania. Do 15 czerwca można składać uwagi do projektu planu. Po pierwszym wystawieniu projektu, we wrześniu ubiegłego roku do Urzędu poszła fala protestów: indywidualnych i zbiorowych. Tylko pod jednym pismem podpisało się prawie 1000 osób. Znowu sprzeciwiły się zamiarom miasta organizacje pozarządowe. Przez ponad 7 miesięcy projektant planu siedział nad uwagami, które przyszły!
I co z tego wynikło dla sprawy, o którą walczą mieszkańcy. Nic ! We środę 23 maja odbyła się publiczna dyskusja nad projektem. Wiceprezydent Śmigielski potwierdził, że miasto nie chce ustąpić i dalej ma zamiar ciąć szosami teren Parku Krajobrazowego „Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich”. Jedyna zmiana to, to że zamiast delikatnie mówiąc dziwnego pomysłu poprowadzenia estakady nad stawem we Wielopolu, projekt zakłada w tej dzielnicy nową drogę, która wejdzie w las i połączy się z ulicą Jodłową w Kamieniu.
Zamiary miasta się nie zmieniły, ale nasza kampania tak!
Kamień już nie jest sam. Dołączyli do niego mieszkańcy Wielopola wraz z Radą dzielnicy i Golejowa. Walczymy o jakość życia w naszych dzielnicach. Ludzie mówią: Nie po to osiedlaliśmy się tu, zamieszkując w spokoju, zieleni, blisko lasu, by teraz z tego lasu wyjeżdżał nam sznur samochodów. Argument miasta – będziecie mieć lepszy dojazd do centrum – nie działa w wypadku Wielopola i Golejowa. Te dzielnice już mają dojazd do Centrum, w końcu dotykają ulicy Gliwickiej. Im niepotrzebny ruch samochodów od strony Kamienia, Leszczyn itd.
Ale walka o ten trójkąt leśny między Wielopolem, Golejowem i Kamieniem to nie tylko sprawa tych trzech dzielnic. To teren rekreacji i odpoczynku dla całego Rybnika i nie tylko. To tu ludzie spacerują, jeżdżą na rowerach, uprawiają nordic walking. To wielkie szczęście dla mieszkańców miasta, mieć tak blisko centrum, las i stawy – część Parku Krajobrazowego. Urząd miasta szermując hasłami rozwoju i postępu doprowadzi do tego, że będzie wspaniały dojazd do Kamienia: ze wszystkich kierunków, szosy asfaltowe i ronda w lesie. Tyle tylko, że Kamień przestanie już być tak atrakcyjny jak jest, gdy Ośrodek Sportowy przechodzi w sposób naturalny w las, a obok łąki i stawy. Las, a nie Park z asfaltem i samochodami!
Nie mówiąc już o tym, że Kamień, Wielopole i Golejów staną się dzielnicami tranzytowymi.
Coraz więcej osób to rozumie i stąd te trzy dzielnice łączą się razem. Jesteśmy silniejsi i będziemy wspólnie walczyć. A miasto zamiast trwać w swym uporze, jeśli chce poprawić dojazd do Kamienia niech zmodernizuje skrzyżowanie Wielopolskiej z Mikołowską, poszerzy Mikołowską i pomyśli o poszerzeniu Wielopolskiej. Mimo deklaracji Pana Prezydenta przez 4 lata nie zrobiło nic!
Jeżeli solidaryzujesz się z akcją, jeśli jesteś przeciwko poprowadzeniu asfaltowych szos przez Park Krajobrazowy "Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich" pomóż nam ! Do 15 czerwca 2011 r. do północy można składać uwagi do projektu planu zagospodarowania przestrzennego, który jest tworzony. Prosimy wszystkich: wyślijcie taką uwagę – protest !
W treści powinno się znaleźć przeciwko czemu protestujemy, można oczywiście poprzeć swój protest argumentami.
Poniżej wzór pisma, którym możecie się posiłkować:
Rybnik, dnia ………………………………………… /imię i nazwisko/ ……………………… /adres/ …………………
Do Prezydenta Miasta Rybnika Dotyczy: zastrzeżeń do projektu zmiany planu zagospodarowania przestrzennego Miasta Rybnika
Treść zastrzeżenia
1. Wyrażam sprzeciw wobec planów miasta Rybnika poprowadzenia nowych asfaltowych dróg w trójkącie Kamień, Wielopole, Golejów. Drogi te naruszą funkcje korytarza ekologicznego - część Parku Krajobrazowego Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich oraz przez zwiększony ruch kołowy pogorszą jakość życia życia mieszkańców dzielnic: Kamień, Wielopole i Golejów. Sprawią również, że obniży się wartość rekreacyjna terenów położonych wokół Ośrodka MOSiR w Kamieniu, które służą wypoczynkowi mieszkańców Rybnika i regionu.
2. Składam wniosek o wprowadzenie do projektu planu zagospodarowania przestrzennego, alternatywnego rozwiązania poprawy komunikacji drogowej pomiędzy dzielnicą Kamień, a pozostałymi dzielnicami Miasta Rybnika poprzez: - zaplanowanie bezkolizyjnego skrzyżowania ulicy Mikołowskiej i Robotniczej - zaplanowanie poszerzenia ulicy Mikołowskiej - zaplanowanie usprawnienia skrzyżowania ulic Mikołowskiej, Wielopolskiej i Stawowej.
….............. podpis
Jak wysłać Protest ?
Można to zrobić dwojako
1. Najkorzystniejsze dla sprawy jest wysłanie pocztą ( najlepiej poleconym) listu do Urzędu Miasta w Rybniku. Adres na jaki należy wysłać pismo to: Sz.P. Adam Fudali Prezydent Miasta Rybnik ul. Bolesława Chrobrego 2 44-200 Rybnik
Świetnie byłoby, gdyby kopię tego pisma wysłać do wiadomości Wojewody Śląskiego Pana Zygmunta Łukaszczyka, na adres: Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach ul. Jagiellońska 25 40-032 Katowice
2. Można także napisać e-maila na adres : architektura@um.rybnik.pl skierowanego do Prezydenta Miasta Rybnika Pana Adama Fudali. W temacie maila należy wpisać: protest – uwagi do projektu zmiany planu zagospodarowania przestrzennego Miasta Rybnika. Maila należy skierować także ( kopia) do wiadomości Wojewody Śląskiego Pana Zygmunta Łukaszczyka na adres wojewoda@katowice.uw.gov.pl
Pamiętajcie !!! Termin wysłania protestu mija 15 czerwca 2011 r. o północy.
Jeśli chcesz nam pomóc zbierając podpisy wśród znajomych napisz maila na zielonykamien@onet.pl lub zadzwoń 0-507 095 689 Ewa Podolska dziennikarz radia TOK FM, koordynator kampanii
25 kwietnia 2010 roku na Polach Mokotowskich w Warszawie odbyły się tegoroczne ogólnopolskie obchody Dnia Ziemi. Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło 2010 rok Międzynarodowym Rokiem Różnorodności Biologicznej, dlatego hasłem tegorocznej imprezy było: RÓŻNORODNOŚĆ W NAS, BIORÓŻNORODNOŚĆ WOKÓŁ NAS. Klub Gaja jak co roku wziął czynny udział w tych wydarzeniach. Wystapilismy z happeningiem „Złota Rybka ma głos!” podczas którego każdy mógł napisać swoje życzenie do Złotej Rybki i umieścić je na błękitnej wstędze. Celem happeningu było przybliżenie sytuacji zagrożonych gatunków ryb i problemu niezrównoważonej gospodarki połowowej. Na stoisku Klubu Gaja na odwiedzających jak zwykle czekały plakaty, wydawnictwa, ulotki oraz wyczerpujące informacje o realizowanych przez stowarzyszenie programach edukacji ekologicznej.
Wywiad z Jackiem Bożkiem, prezesem Klubu Gaja
- Jesteś rozczarowany konferencją klimatyczną w Kopenhadze?
- Niesterowalna?
Moim zdaniem ten bądź następny rok zaowocuje jakimś przełomem w polityce światowej, czymś w rodzaju międzynarodówki NGO-sów, bo trzeba natychmiast działać. Nie wiem kto będzie liderem, ponieważ to będzie ciężka rola wymagająca rezygnacji z osobistych ambicji, a duże organizacje międzynarodowe też będą musiały zrezygnować z autorskich działań. NGO-sy wkrótce ruszą do boju.
- O czym dokładnie myślisz, o rewolucji?
Na tle tego wszystkiego Polska wypada fatalnie od każdym względem. Polscy politycy w ogóle nie rozumieją sytuacji, w której znalazł się świat. Rozumieją tylko sytuację, w której znalazła się Polska, co niby jest realistyczne. Mówią tylko o wydatkach, które przyjdzie nam ponieść. Nie mówią i nie myślą o tym, o czym piszą nawet najbardziej prawicowe gazety – o zyskach, które możemy mieć jeśli wybierzemy innowacyjną drogę. Jeśli to zaniedbamy i będziemy tylko narzekać, że musimy coś na siłę zmieniać, to potem znowu będzie jak zwykle w Polsce: krzyk i rozpacz, i pytania kto do tego doprowadził, kto zaniedbał, dlaczego znów straciliśmy kilka lat?
Mamy naprawdę bardzo złą sytuację w Polsce. Co chwilę organizowane są rozmowy na temat zmian klimatycznych, ich skutków, konsekwencji, ale te rozmowy pokazują zastraszający dla mnie stan umysłu naszych elit. Poziom pytań, a zatem i zrozumienia sytuacji jest dramatyczny. Naprawdę, przynajmniej skończmy z rozsiewaniem wątpliwości czy mamy do czynienia ze zmianami klimatycznymi! Przecież wystarczy, że dzieci zapytają swoich dziadków czy w październiku lub listopadzie kwitły kiedykolwiek stokrotki. Przestańmy opowiadać bzdury. Co się dzieje widać za zwykłym oknem. Jeżeli nie potraktujemy tego poważnie to pewnego dnia, jeśli to będzie szło w tak lawinowym tempie jak teraz, nasze dzieci będą miały takie kłopoty, które sobie w ogóle trudno wyobrazić. Przeczytajmy w końcu te dane zebrane przez naukowców i zobaczmy jakie scenariusze przewidują: ludzie nie będą mieli wody. Będą się o nią biły wojska. Przypuśćmy, że sprawdzi się tylko część tych przewidywań to i tak ludzie staną przed tak katastrofalnymi wydarzeniami, że teraz im się to w głowie nie mieści! A tu co, jaka reakcja? Żadna. Nic.
Fakt, że na ulice Kopenhagi wyszło około 100 tys. ludzi i nie byli to anarchiści, a organizacje pozarządowe i klasa średnia, świadczy o tym, że są ludzie, którzy widzą co się dzieje. Jestem przekonany, że zbliża się koniec tego świata jaki znamy. Naprawdę idzie ogromna zmiana pod względem ekonomicznym, finansowym, społecznym i politycznym.. Nie wiem jak to się potoczy. Może druga izba parlamentu nie będzie wynikiem wyborów, a rodzajem platformy dla przedstawicieli NGO-sów i biznesu. Naprawdę musimy się dogadać, musimy szukać rozwiązań, bo inaczej w przeciągu kilku lat dojdzie do takich wydarzeń na świecie, że ludzie, szukając winnych, bezpośrednio ukarają polityków. Idzie naprawdę fala i o tym się mówi na świecie, ale w polskich mediach nie. Kiedy oglądam BBC i CNN tam się nie mówi o tym czy są zmiany klimatyczne, tam się mówi o tym jak się do tego przystosować i jak uniknąć strat. A u nas napompowani panowie bełkoczą... Naprawdę dziwi mnie, że tak się zachowują elity.
- Jak myślisz, dlaczego taka jest postawa elit?
- Co jeszcze jest niepokojące dla Ciebie?
- Niektórzy porównują to do czasów Hitlera. Obama dostał Nobla, ponieważ to Ameryka musi podjąć działania. W kryzysie gospodarczym i ekologicznym będzie trudno zrobić cokolwiek na świecie, ale właśnie dlatego on dostał Nobla żeby tę zmianę zrobił. Na razie to Europa powiedziała w Kopenhadze, że jest gotowa ponieść ryzyko i zacząć zmiany. Chiny, Indie i Ameryka odmówiły. Co teraz? Jedyna nadzieja jest w ludziach – w zorganizowanej społeczności obywatelskiej.
- Dla utrzymywania wysokiej jakości życia... - Tak. W końcu ludzie zobaczą, że odkręcą kran, a wody nie będzie. Na Cypr gdzie woda jest potrzebna dla turystów, wozi się ją statkami. Ale za niedługo nie będą mieli jej skąd pobierać, stanie się coraz droższa, aż w końcu upadnie prze to tamtejszy przemysł turystyczny. Dla ludzi, którzy z niego żyją to będzie koniec świata. Gdyby ktoś 30 lat temu usłyszał, że będą takie ciepłe zimy jak teraz, że w Szczyrku czy na Kasprowym nie będzie się dało jeździć na nartach nie uwierzyłby, a przecież tak jest. Spadł śnieg, zwiał go halny. Może spadnie znowu, może nie, tego już teraz nikt nie może być pewny. Dotychczas ludziom można było mówić, że zmiany klimatyczne to bzdury wymyślane przez ekologów, ale ci ludzie nie są głupi, wiedza, że nie zaczarowałem pogody. Nie zadzwoniłem do nieba, żeby powiedzieć: Panie Boże, tu Bożek, proszę żeby nie było śniegu. Śmieszne? Chyba jednak nie skoro nadal są obłąkańcy, którzy, na przykład chcą budować w górach nowe wyciągi... Ale to jest właśnie Polska. Ludzie z Afryki krzyczeli i wrzeszczeli w Kopenhadze, bo tak bardzo poczuli się oszukani i zawiedzeni. Oni mieli nadzieję, że ktoś podejmie tam jakąś decyzję, która powstrzyma śmierć w ich krajach z powodu braku wody. Widziałem ich w Kopenhadze. Byli wściekli. Wrócą do swoich miast i wiosek gdzie ludzie nie mają co jeść. To tacy sami mężczyźni jak ja, mają rodziny i ich dzieci nie mają co jeść. Dla nich to koniec, mogą więc chwycić za broń. U nas w Polsce nikt nie bierze tego pod uwagę. Dla nas życie na Ziemi dotyczy tylko miejsca zamieszkania. Warszawę, Brukselę i resztę świata, w którym zapadają decyzje polityczne o nas wszystkich mamy w pogardzie.
Kilka chwil z życia aktywisty na COP-15 05.12.2009 Wyruszamy do Kopenhagi. Wczesne rano w Wilkowicach. Samochód zapakowany po brzegi. Akcja o wdzięcznym tytule – „Zasadź dobry klimat” zapowiada się interesująco. Mamy dwóch kierowców. Damy radę. Jedziemy do portu Rostok w Niemczech, gdzie promem przedostajemy się na duńskie wyspy. Przed 23.00 jesteśmy na campingu w Kopenhadze i …wszystko zamknięte. Spędzamy noc w samochodzie. Nie jest zbyt wygodnie.
06.12.2009 Uff. Ciężka noc. Poranek i kawa robią swoje. Żyjemy. W południe ruszamy pod rzeźby Obrońców Drzew. Montowanie powoli się kończy. Dwie osoby metrem chcą dostać się na teren Konferencji klimatycznej COP-15. Dwie stacje przed Bella Center wypraszają wszystkich z wagonów. Policja znalazła niezidentyfikowana torbę. Koniec jazdy. Teren odcięty od świata. Wracamy do centrum. Po kilku godzinach próbujemy jeszcze raz. Dwie godziny stania w kolejce. Przeszywający wszystko i nas wiatr. Dostajemy akredytację.
07.12.2009 Wstajemy. Ciemno, chłodno, strasznie. Zabieramy baner i nasiona dębu. Wyruszamy pod wejście główne COP-15. Metrem. Plecaki wypełnione dębowymi nasionami. Przed nami pod potężnym wiaduktem metra ulokowali się inni aktywiści. Spotykamy ludzi z całego świata. Pomysł z zasadzeniem drzewa podoba się bardzo. Koperty rozchodzą się dość szybko. Wchodzimy do Bella Center i spotykamy Achima Steinera, zastępcę sekretarza generalnego ONZ i dyrektora wykonawczego UNEP. Oczywiście dostaje nasiona.
08.12.2009 Rano wstajemy, choć ciemno i zimno, bardzo wcześnie i jazda pod Bella Center. Dzisiaj rozdajemy nasiona i dyskutujemy, chociaż jest jeszcze zimniej i wietrzniej niż poprzedniego dnia. Jacek udziela zdecydowanie więcej wywiadów, a to dla francuskiego radia, a to dla portugalskiej gazety.
You are everywhere! Kopenhaga żyje konferencją klimatyczną. W mieście odbywają się setki wydarzeń, koncertów, spotkań z nią związanych. Mimo to, Klub Gaja został dostrzeżony i doceniony. Rozdaliśmy 10 tys. żołędzi z Puszczy Białowieskiej. Niemal każdy kto odbierał od nas kopertę z hasłem: Zasadź dobry klimat - Sow the seed for a good climate, w której znajdowały się nasiona, deklarował, że na pewno zasadzi te piękne dęby rodem z Polski.
Koperty z dokładną instrukcją jak obchodzić się z nasionami, opisami programów Klubu Gaja („Święto Drzewa”, „Ratujmy zwierzęta- chrońmy klimat”), informacją o Puszczy Białowieskiej były rozchwytywane i chwalone. „Rzadko kiedy na konferencjach otrzymujemy takie niespodzianki” – mówili uczestnicy szczytu klimatycznego, którym wręczaliśmy koperty przed wejściem do centrum konferencyjnego Bella Center. Koperty trafiły także do Duńczyków gromadzących się codziennie w miasteczku o symbolicznej nazwie Hoopenhagen, które powstało na centralnym placu przed kopenhaskim ratuszem oraz do osób działających w olbrzymiej hali Bella Center przeznaczonej dla przedstawicieli organizacji pozarządowych i międzynarodowych.
Byliśmy także przy rzeźbach Agnieszki Gradzik i Wiktora Szostalo. Tym razem ich Tree Hugger Project został podzielony na dwie instalacje: „Kolejkę poznańską” czyli kolejkę postaci czekających by przytulić się do drzewa (pokazywaną podczas COP 14 w Poznaniu) oraz na „Modlitwę za ofiary wycinki całkowitej” - płonące znicze ustawione na pniach drzew.
W relacji dziennika „Rzeczpospolita” o tłumach paraliżujących centrum konferencyjne, w którym odbywa się COP 15 znalazło się zdanie: „W tłumie wyróżniał się polski Klub Gaja”. Pewien francuski dziennikarz działania pięcioosobowej ekipy Klubu Gaja w Kopenhadze skwitował stwierdzeniem: You are everywhere! (Jesteście wszędzie!). „To dla mnie naprawdę wyjątkowy komplement” – mówi Jacek Bożek, prezes Klubu Gaja. Był to zresztą jeden z wielu kontaktów z prasą podczas pobytu w stolicy Danii. Udzieliliśmy wielu wywiadów dla mediów m.in. francuskich, portugalskich, czeskich, niemieckich, a także dla kilku portali internetowych.
Musimy wrócić do Kopenhagi za rok: właścicielka campingu, na którym nocowaliśmy obiecała, że także posadzi nasiona dębu na swojej posesji i za rok będzie można je z pewnością oglądać. Była bardzo zadowolona z prezentu. Pięknie zaprojektowaną przez Beatę Tarnawę kopertę zafoliowała i zachowała na pamiątkę. Drzewa już rosną – zgodnie z instrukcją muszą być zasadzone w grudniu. Miejmy nadzieję, że grudzień 2009 roku okaże się przełomowym dla historii XXI wieku.
Klub Gaja w Kopenhadze! Klub Gaja bierze udział w wydarzeniach związanych z Konferencją Klimatyczną COP 15 w Kopenhadze. Od 7–11 grudnia, na zaproszenie władz miejskich stolicy Danii prezentowana będzie „Kolejka Poznańska”, przed wejściem do Bella Center (miejsce obrad Konferencji Klimatycznej) oraz na placu przed kopenhaskim ratuszem rozdamy kilka tysięcy kopert z przesłaniem: Zasadź dobry klimat - Sow the seed for a good climate. W kopertach są nasiona dębu z Puszczy Białowieskiej.
Nasiona (żołędzie), certyfikowane przez Biuro Nasiennictwa Leśnego w Warszawie, można używać do celów nieleśnych, na przykład do posadzenia w ogrodzie i parku. Na wewnętrznych stronach koperty (z papieru certyfikowanego) znajduje się szczegółowa informacja jak postępować z nasionami i wyhodować z nich drzewo. Wybór nie jest przypadkowy: nasiona muszą być zasadzone dokładnie w grudniu, a Puszcza Białowieska jest pozostałością ostatnich w Europie lasów naturalnych o charakterze pierwotnym w strefie lasów liściastych i mieszanych. Na jej terenie znajduje się Białowieski Park Narodowy. Jego obszar ochrony ścisłej jest na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO (od 1979 r.).
Na Plac Ratuszowy w Kopenhadze przenosimy rzeźby z artystycznej akcji Agnieszki Gradzik i Wiktora Szostalo podczas COP 14 w Poznaniu w 2008 r.– Samotne drzewo, samotni ludzie (The Lonely Tree- Lonely People). Kolejka do drzewa będzie dłuższa o kilka nowych postaci (formowanych z wiązek gałęzi). Scenariusz pozostaje ten sam - to próba pokazania dramatu możliwego w wielu miejscach świata jeśli zmiany klimatyczne nie zostaną zatrzymane.
Szczyt w Kopenhadze zapowiadany jest jako wydarzenie epokowe, na którym delegaci z ponad 190 krajów mają wypracować porozumienie będące następcą Protokołu z Kioto. W naszym przekonaniu w tego typu wydarzeniach nie może jednak zabraknąć obecności „zwykłych” ludzi, do których zawsze w pierwszej kolejności, od ponad 20 lat, kierujemy swoje działania i programy edukacji ekologicznej. Mamy nadzieję, że uda nam się to także w Kopenhadze!
Klub Gaja jest sygnatariuszem Stanowiska dotyczącego COP 15 przyjętego przez Koalicję Klimatyczną. (Porozumienie 18 polskich organizacji pozarządowych na rzecz wspólnego działania w celu zapobiegania wywołanym przez człowieka zmianom klimatu.)
Wypowiedź prezesa Klubu Gaja Jacka Bożka /_pliki/jacek-bozek-cop-15.mp3
Działania Klubu Gaja w Kopenhadze obejmują dwa programy: Święto Drzewa i Pomagamy zwierzętom – chronimy klimat. Partnerami wydarzeń Klubu Gaja w Kopenhadze są : Lasy Państwowe, Ashoka, LeasePlan i Partnerstwo dla Klimatu.
Klub Gaja podpisał się pod pismem do Prezesa Rady Ministrów Premiera Donalda Tuska przeciwko proponowanym zmianom zakresu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 (PROW). Oto treść tego pisma.
Warszawa 23 września 2008 r.
Sz. P. Donald Tusk Prezes Rady Ministrów
W imieniu niżej podpisanych organizacji i osób składamy zdecydowany protest przeciwko proponowanym zmianom zakresu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 (PROW). Ministerstwo Rolnictwa przedstawi je do akceptacji Komitetowi Monitorującemu PROW 2007-2013 podczas posiedzenia w dniu 25.09.2008 w ramach realokacji środków PROW. Podpisali: Do wiadomości:
Entropia - nowy światopogląd Wszystkich zainteresowanych problemami ekologii i przyszłością naszej cywilizacji polecamy książkę Jeremiego Rifkina i Teda Howarda pt. „Entropia. Nowy światopogląd”, która właśnie ukazała się w polskim tłumaczeniu nakładem Wydawnictwa KOS z Katowic. Książka poprzedzona jest wstępem autorstwa Jacka Bożka pt. "Czy jesteśmy gotowi na zmianę?". Zachęcamy do lektury.
„Entropia” to książka o ekologii i potrzebie zmiany stylu życia społeczeństw konsumpcyjnych. Autor twierdzi, że stoimy na progu nowego światopoglądu, który będzie bardziej zgodny z naturą człowieka i samego wszechświata. W nowym paradygmacie świata dominującą rolę będzie odgrywać emocjonalny i duchowy rozwój człowieka oraz szacunek i ochrona Ziemi. Entropia to naczelne prawo natury, które rządzi całą fizyczną rzeczywistością. Entropia mówi nam, dlaczego istniejący świat wali się w gruzy i co możemy zrobić, żeby go ocalić. Społeczeństwa nastawione na konsumpcję starają się ignorować i bagatelizować Prawo Entropii. Jeremy Rifkin krok po kroku pokazuje, jakie są tego konsekwencje we wszystkich dziedzinach życia współczesnego społeczeństwa: medycynie, szkolnictwie, rolnictwie, ekonomii i zbrojeniach. Obnaża, w jaki sposób obecny światopogląd doprowadził do bezprecedensowego w historii ludzkości wzrostu entropii.
Zmiana społeczna zachodzi zwykle bardzo powoli, oczywiście jeśli już istniejące struktury nie zostaną poddane rewolucji. Nie chodzi tutaj tylko o rewoltę burzącą stare instytucje czy prawno-ekonomiczne podstawy pozwalające utrzymywać władzę w dotychczasowych ramach. Mówiąc o zmianie społecznej, mam na myśli procesy, które zachodzą w edukacji, ochronie zdrowia, polityce rozwojowej, ekologii czy sztuce. Po prostu w naszym życiu, które teraz stało się w rozwiniętych krajach Północy i wschodzących gospodarek azjatyckich bardzo skomplikowane. Istniejący paradygmat cywilizacyjny stał się dominujący na skalę globalną. Staliśmy się częścią struktury, która poprzez swoją złożoność dotyka już nie tylko sfery produkcji i konsumpcji, ale nawet najgłębszych ludzkich uczuć i wartości. Coraz trudniej przychodzi nam, używając starych pojęć i języka, zrozumienie i opisywanie otaczającej nas rzeczywistości. Zaczynamy odczuwać strach, który nie jest już tylko metafizycznym doznaniem nieznanego, ale nabiera konkretnego wymiaru zanikania zasobów naturalnych, gatunków, ludów i języków czy tradycyjnych sposobów życia. Na naszych oczach znikają nie tylko żaby, motyle czy ryby, ale nawet tak znaczące dla świata narody jak Tybetańczycy. Oto chcąc czy nie chcąc w Katowicach, Warszawie czy Wilkowicach staliśmy się uczestnikami wielkiej zmiany, do której przykładamy rękę, choć wydaje się nam, że nie mamy na nią wpływu. Często w poczuciu bezradności chcemy zabawić się na śmierć albo za wszelką cenę, wbrew oczywistym faktom próbujemy kultywować stare rytuały, których część zupełnie przestała spełniać swoją rolę i straciła moc znaczenia i świadectwa czasu. Od pierwszego wydania „Entropii” minęło sporo czasu. Na naszych oczach wiele przewidywań zawartych w tej książce stało się faktami, z którymi musimy żyć i uwzględniać je w naszych działaniach i planach. Wszystko wskazuje na to, że czas, który pozostał nam na przeprowadzenie zmian, o których piszą Jeremy Rifkin i Ted Howard, bardzo się nam skurczył. Prawo entropii jako „naczelne prawo natury, które rządzi całą fizyczną rzeczywistością” w sposób nieubłagany podąża w kierunku coraz większego zamierania, prowadząc nas za rękę jak niegrzeczne, rozkapryszone dzieci, które nie zrozumiały i nie przerobiły lekcji światowej globalizacji. Mógłby ktoś powiedzieć: Ale, panie Bożek, wystarczy nam już tego ekologicznego utyskiwania i rozdzierania szat. Dość już słyszeliśmy o zmianach klimatu i drożejącej ropie naftowej. Proszę nam powiedzieć, co my – mieszkańcy Ziemi, Polski czy Śląska – możemy zrobić teraz. Dzisiaj. Oczywiście poleciłbym między innymi przeczytanie tej książki, w której mówi się o potrzebie wprowadzenia zmiany na różnych poziomach, ale także zaproponowałbym przyjrzenie się naszym postawom i wspólne działanie dla globalnej zmiany. Nie możemy liczyć tylko na rządy czy instytucje międzynarodowe. Powinniśmy zacząć od siebie, ale na tym nie poprzestać. Nie tylko zakręcać wodę, gdy myjemy zęby, czy nie używać jednorazowych opakowań. Nie tylko korzystać z roweru i tramwaju zamiast samochodu czy sadzić drzewa i zbierać makulaturę. Musimy, powtarzam, musimy zacząć żyć i myśleć globalnie. Współodczuwać i współtworzyć świat z biednymi ludźmi Południa i chronić lasy tropikalne. Wybrać mądrych polityków i nie zgadzać się na „rozwój” za wszelką cenę, który przynosi zyski nielicznym. Musimy stać się obywatelscy, społeczni, przedsiębiorczy... dla dobrej zmiany, która zachowa zasoby dla przyszłych pokoleń, w duchu sprawiedliwości pokoleniowej i powstrzyma degradację i ludzi, i Ziemi. Musimy zacząć współpracować, gdyż stoimy w obliczu zagrożenia, którego dotychczas nawet sobie nie wyobrażaliśmy. Globalnego zagrożenia. Jacek Bożek
Klub Gaja w obronie przyrody 9 lipca 2008 roku w Ośrodku Klubu Gaja w Wilkowicach odbyła się konferencja prasowa na temat działań stowarzyszenia dotyczących ochrony przyrody. Opisano szczegółowo trzy sprawy, którymi w ostatnim czasie zajmuje się Klub Gaja.
Pierwszym tematem poruszonym na konferencji była sprawa Natury 2000 oraz stoków Szyndzielnia. Klub Gaja sprawą tą zajmuje się już od dwóch lat. Pomimo, iż Klub Gaja już na początku 2007 roku zwrócił się do Prezydenta Miasta Bielska-Białej o włączenie naszej organizacji, jako konsultanta do prac nad planami rozwoju turystyki na terenie stoków Szyndzielni, Urząd Miejski w Bielsku-Białej nie był i niestety nadal nie jest zainteresowany wsparciem i doradztwem Klubu Gaja w zakresie ochrony przyrody. Strona samorządowa w opinii Klubu Gaja zainteresowana jest stworzeniem na terenie siedlisk Natury 2000 stoków narciarskich, a swoje działania nakierowuje jedynie na aspekt inwestycyjny, zapominając o potrzebie ochrony przyrody i zobowiązaniach wynikłych z wejściach Polski do Unii Europejskiej, co w naszej opinii jest niedopuszczalne. Trudno zatem merytorycznie wskazać, iż nie ma rozwiązań alternatywnych dla budowy tras narciarskich, bo takowe oczywiście istnieją, a jeszcze trudniej udowodnić nadrzędny interes publiczny, bo narciarze na stoku nie mogą być traktowani, jako nadrzędny interes. Pamiętać należy, iż mówimy o terenie, na który obecnie znajduje się las i że na wszystkich oddziałach leśnych stwierdzono siedliska Natura 2000:
Tymczasem urzędnicy miejscy nadal z uporem wmawiają (już chyba tylko sobie), że pismo z Ministerstwa Środowiska z 2006 roku jest najważniejsze, że „Komisja Europejska nie ma nic do tych terenów”, że „decyzji Komisji Europejskiej nie ma” i że na terenie Szyndzielni nie ma jeszcze Natury 2000.
Warto w tym miejscu przypomnieć, iż po czterech latach starań Klubu Gaja w dniu 2 kwietnia 2008 r. Rada Miasta Bielska-Białej podjęła Uchwałę o powołaniu użytku ekologicznego na zbiorniku wodnym „Weldoro” – najcenniejszej w opinii Klubu Gaja ostoi chronionych prawem płazów w okolicy Ks. Kusia w Bielsku-Białej. O dalszych wynikach tej sprawy będziemy informowali na naszej stronie.
Klub Gaja na pikniku W dniu 7 czerwca Klub Gaja uczestniczył w pikniku zorganizowanym przez naszego partnera w programie Święto Drzewa - firmę LEasePlan. Na naszym stoisku można było odbijać szablon na torbach ekologicznych na zakupy oraz dzieci dedykowały swoje życzenia dla drzewa, które zawieszały na wysokości kilku metrów na konarach drzew.
Polskie Forum Dębowych Miast i Gmin W dniu 30 maja 2008 w Dąbrowie Górniczej w Urzędzie Miasta odbyło się Pierwsze Polskie Forum Dębowych Miast i Gmin. W konferencji uczestniczył Prezes Klubu Gaja Jacek Bożek, który zaprezentował uczestnikom program "Święto Drzewa". Prezydent Dąbrowy Górniczej Zbigniew Podraza zapowiedział udział miast w programie "Święto Drzewa".
Dzień Ziemi 2008 Z okazji tegorocznych obchodów Dnia Ziemi Klub Gaja zaprezentował swoje stoiska edukacyjne w Andrychowie oraz na Polach Mokotowskich w Warszawie. Na stoiskach przedstawiciele Klubu Gaja udzielali szczegółowych informacji o prowadzonych przez stowarzyszenie działaniach. Każdy zainteresowany otrzymał materiały edukacyjne oraz mógł zgłosić przystąpienie do naszych programów "Pomagamy zwierzętom" oraz "Zaadoptuj rzekę". W Andrychowie odbyły się także projekcje filmów "Jak uratować rzekę", "Sztuka dla Ziemi" oraz "Pomagamy zwierzętom". W pokazach uczestniczyli uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych z Andrychowa. Ponadto każdy uczestnik imprezy miał możliwość własnoręcznego odbicia na koszulce szablonu o tematyce ekologicznej. W Warszawie zaprezentowaliśmy natomiast dwie wystawy edukacyjne: "Pomagamy zwierzętom" oraz "Święto Drzewa". Można było także nabyć koszulkę lub torbę płócienną z nadrukiem ekologicznym.
W dniu 12 marca 2008 roku w Warszawie odbył się wykład laureata Pokojowej Nagrody Nobla, zdobywcy Oscara, vice Prezydenta USA Al Gora, pt. "Niewygodna prawda". Wykład adresowany był w szczególności do polskiego środowiska biznesu. Słuchaczami niezwykłego wystąpienia byli także politycy, studenci, dziennikarze i przedstawiciele organizacji społecznych. Jeszcze raz w tym miejscu polecamy książkę Al Gora "Niewygodna prawda"
Dzień Obszarów Wodno-Błotnych W dniu 7 lutego 2008 roku braliśmy udział w obchodach Światowego Dnia Obszarów Wodno-Błotnych w Mikołowie zorganizowanych przez Śląski Ogród Botaniczny z Mikołowa. W ramach obchodów prezentowano miedzy innymi nasz film „Jak uratować rzekę’
Road to Davos 2008 Od aktywności młodzieży zależy przyszły wygląd Naszego Świata. Młodzi ludzie coraz częściej przestają być biernymi uczniami i konsumentami – chcą pracować na rzecz społeczności w których żyją, współtworzyć je i wprowadzać zmiany na lepsze. Te działania zostają z roku na roku silniej dostrzeżone, nawet na szczeblu międzynarodowym. Jednym ze spotkań, które mogą pozwolić na przedstawienie głosu młodego pokolenia opinii międzynarodowej , jest program ‘Road to Davos 2008’.
W styczniu 2008, sześćdziesięciu nastolatków (w wieku 16-19 lat) z 43 krajów z całego świata, spotkało się pod Londynem by dzielić się doświadczeniami i rozwijać swoje umiejętności. Celem spotkania było wypracowanie wspólnego stanowiska na temat ogólnego kierunku jaki powinien obrać rozwój świata, najbardziej palących problemów i rozwiązań, które powinny być jak najszybciej wdrożone. Wśród grupy uczestników została wybrana szóstka, która pojedzie na coroczne spotkanie WEF (Światowe Forum Ekonomiczne) do Davos – gdzie będzie mogła przedstawić stworzony program światowym przywódcom i liderom oraz podjąć aktywny dialog z przedstawicielami najważniejszych światowych ugrupowań zarówno politycznych jak i kulturalnych.
Wśród uczestników spotkania byli przedstawiciele mlodzieży z Serbii, Jordanu, Brazylii, Libii, Nepalu, Japonii, Iraku, Palestyny, Cypru, RPA, Tunezji, Filipin, Nigerii, Malezji, Argentyny i wielu innych krajów. Polskę, w tym Klub Gaja reprezentował na tym spotkaniu 18 letni Krzysztof Karolczak, długoletni sympatyk i wolontariusz Klubu Gaja. Animatorem całego programu jest British Council, który przeprowadził rekrutację wśród młodzieży z bardzo wielu zakątków świata.
Wszyscy uczestnicy ‘Road to Davos 2008’ przeszli przez procedurę kwalifikacyjną, która wymagała od nich wykazania się swoimi osiągnięciami, zdolnościami językowymi i umiejętnością prezentacji (w postaci nagrania niewielkiego filmu).
Warto również zwrócić uwagę na to, że przy obecnym kierunku rozwoju Internetu (określanym wspólną nazwą Web 2.0) technologie sieciowe zaczynają odgrywać coraz większą rolę w dialogu między ludźmi. W tym roku WEF oferuje każdemu możliwość zadawania pytań na forum przez umieszczanie, przy pomocy platformy YouTube, krótkich filmów na stronie konferencji [http://youtube.com/thedavosquestion] – nagrania można umieszczać do 21 stycznia.
Oficjalny blog spotkania ‘Road to Davos 2008’: http://www.roadtodavos.net Strona Światowego Forum Ekonomicznego WEF: http://www.weforum.org
Głos nowej generacji - Road to Davos Już drugi rok z rzędu na World Economic Forum (Światowym Forum Ekonomicznym) w szwajcarskim Davos nie pojawił się, ani prezydent, ani premier Polski. Brak zainteresowania ze strony polityków tą, uznawaną za jedną z najważniejszych i największych, międzynarodową konferencją na świecie, nie oznacza jednak całkowitej absencji polskich akcentów w tym wydarzeniu. Jak się okazuje dużo więcej inicjatywy wykazują przedstawiciele młodego pokolenia Są gotowi podjąć dyskusję i przedstawić własny punkt widzenia w nawet najbardziej istotnych, aktualnych i globalnych kwestiach. Road to Davos (Droga do Davos), to program realizowany przez British Counsil (instytucję założoną w 1934 r.; jej celem jest zawiązywanie relacji pomiędzy społeczeństwem brytyjskim i mieszkańcami innych krajów poprzez umożliwianie dostępu do nauki, jak również wymianę pomysłów i doświadczeń), który daje możliwość zabrania głosu młodym aktywistom, z przedziału wiekowego 16-19 lat, z całego świata. Ideą całego przedsięwzięcia jest wybranie sześcioosobowej, międzynarodowej reprezentacji, spośród wszystkich uczestników programu, która następnie bierze udział w szwajcarskim forum i przedstawia omawiane uprzednio przez wszystkich uczestników problemy i kwestie. W tym roku w spotkaniu Road to Davos, mającym miejsce w Londynie w dniach 13 - 18 stycznia 2008r., wzięło udział 60 uczestników z 43 państw; wśród nich był także polski reprezentant, 18-letni Krzysztof Karolczak z Łodzi.
Polak w Programie Krzysztof Karolczak, na co-dzień uczeń Liceum Ogólnokształcącego nr. 1 im. Mikołaja Kopernika w Łodzi, pomimo młodego wieku jest osobą niezwykle aktywną, zaangażowaną w szereg projektów, które stara się realizować i wprowadzać w życie. " Prowadziłem projekty związane z edukacją nieformalną (edukacją pozaszkolną) z wykorzystaniem sztuki oraz nietypowych metod, takich jak np. żeglarstwo. Miałem przyjemność zorganizować również kilka happeningów dotyczących edukacji ekologicznej (np. Dzień Wody) i koncertów charytatywnych (akcja Otwórz Serce Swe w tym roku doczekała się swej 5. edycji i do tej pory zajmowała się wspieraniem łódzkiego Domu Małego Dziecka). Blisko współpracuję również z innymi NGO (Non-Governmental Organization - Organizacji Pozarządowych przyp: autor), tj. stowarzyszenie arteterapeutów OnJaTy, OPUS, Towarzystwo Przyjaciół Dzieci i Klub Gaja" - opowiada polski uczestnik programu Road to Davos 2008. Zdaniem Krzysztofa uczestnictwo w programie Road to Davos stwarza ogromną szansę dla młodych ludzi na pokazanie światu własnego punktu widzenia. "Celem naszej konferencji w Anglii było stworzenie jednego głosu, którym młodzież może przemówić do świata - pokazać, że mimo różnic kulturowych i religijnych, to jednak dla młodych ludzi takie podziały nie istnieją. Zaprezentowanie już zrealizowanych projektów i uzmysłowienie światowym przywódcom, ile więcej można osiągnąć gdyby takie grupy młodzieżowe otrzymały odpowiednie wsparcie" - wyjaśnia łodzianin.
Wspólna reprezentacja - wspólne problemy Choć sam Krzysztof nie znalazł się w gronie szóstki reprezentantów, był pewny, iż wszystkie ważne i omawiane wspólnie z innymi uczestnikami Road to Davos w Londynie problemy zostaną poruszone na konferencji w Szwajcarii. " Głównym celem 6-tki w Davos jest pokazanie światu, że młodzi ludzie nie są tylko biernymi uczestnikami społeczeństw i posiadają swoje opinie, które mogą często różnić się od tych przyjętych w "dorosłym" świecie polityki. Zamierzeniem jest wprowadzenie świeżego spojrzenia na najbardziej palące kwestie o zasięgu globalnym, związane np. z zmianami klimatycznymi, powszechnym dostępem do edukacji, walką z ubóstwem, problemami związanymi z AIDS czy stymulacją rozwoju gospodarczego krajów najbiedniejszych" - dodaje Karolczak.
Młodzież na ŚFE W tym roku w "6" znaleźli się: Gillion Bosman (Afryka Południowa), Rhadena De Alwis (SriLanca), Nick Henderson (Szkocja), Juan Nascimble (Agrentyna), Whitney Burton (USA), Yunan Jin (Chiny). Konferenca z ich udziałem jest dostępna w internecie pod adresem:
Sebastian Czerwiński Niewygodna prawda W dniu 7 grudnia 2007 w Warszawie odbyła się konferencja prasowa promująca polskie wydanie "Niewygodnej prawdy" Ala Gore'a, laureata Pokojowej Nagrody Nobla 2007. W promocję książki zaangażował się Klub Gaja, który uważa, że jest to pozycja obowiązkowa dla każdego człowieka, który pragnie ratować Ziemię, czlowieka i różnoodność biologiczną na naszej planecie.
"Książkę Niewygodna prawda można śmiało nazwać głosem Ziemi, która poprzez konkretne słowa i wykresy upomina się o sprawiedliwe traktowanie. Dla naszego wspólnego dobra. Dla naszej przyszłości. W trosce o dobro naszej planety gorąco polecam tę książkę." Jacek Bożek, założyciel i lider Klubu Gaja
Klub Gaja na Winter Reggae 8 grudnia 2007 w sobotę jak co roku Klub Gaja prezentował nasze stoisko informacyjne na festiwalu Winter Reggae w katowickim Mega Klubie przy ulicy Żelaznej 9.
25 listopada w Teatrze Banialuka w Bielsku-Białej odbędzie się premiera przedstawienia teatralnego Czerwony Kapturek.
Teatr Lalek Banialuka i Klub Gaja zapraszają widzów do wspólnego projektu, w którym poprzez sztukę i edukację chcemy zmienić stereotyp o WILKU ZŁYM! Zwrócić uwagę na zagrożenia i wyzwania współczesnego świata, jakim jest zanikanie gatunków - w tym DOBRYCH WILKÓW! Na naszą wspólną odpowiedzialność za stan środowiska, w którym żyjemy.
Spektaklowi towarzyszy wystawa Nie taki wilk straszny - zdjęcia Artura Tabora ( http://www.arturtabor.pl/). Dziękujemy Gminie wilkowice za pomoc w przygotowaniu wystawy.
Przedstawienie teatralne Czerwony Kapturek jest znakomitym pretekstem do ciagu dalszego - zajęć edukacyjnych POMAGAMY ZWIERZĘTOM! Przedszkolom i szkołom uczestniczącym w spektaklu Banialuki proponujemy organizowane w ich siedzibie i dostosowane do mozliwości percepcyjnych dzieci spotkania edukacyjno-ekologiczne prowadzone przez Klub Gaja.
Zgłoszenia: udział w spektaklu - Impresariat Teatru Banialuka, tel. 033 8150915, e-mail: impresariat@banialuka.pl udział w zajęciach edukacyjnych: Klub Gaja, Jolanta Migdał, tel. 033 812 36 94
Przeciwdziałanie zmianom klimatycznym na świecie 27 listopada 2007 w Warszawie, Klubu Gaja wziął udział w konferencji "Przeciwdziałanie zmianom klimatycznym na świecie". Spotkanie zostało zorganizowane przez Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP) i Departament Współpracy Rozwojowej MSZ. Konferencja poświęcona była problemowi zmian klimatu na Ziemi, ich konsekwencjom dla walk z ubóstwem, a także sposobom przeciwdziałania degradacji klimatu i wspieraniu rozwoju społecznego na świecie. W trakcie spotkania został zaprezentowany najnowszy Raport UNEP 2007/2008. W konferencji wzięli udział m.in. Anna Darska - Szefowa Przedstawicielstwa UNDP w Polsce, Jerzy Pomianowski - Dyrektor Departamentu Współpracy Rozwojowej MSZ, Wojciech Stępniewski - WWF, prof. Piotr Tryjanowski z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu - członek Międzyrządowego Panelu ds. Zmian Klimatu (IPCC).
Klub Gaja na One Love Sound Fest 2007 – Wrocław Hala Ludowa 17 listopad 2007
Podczas trwania Festiwalu pragniemy dotrzeć do jego uczestników z propozycjami naszych działań i przybliżyć im możliwości współpracy. Prowadzimy duże kampanie edukacji ekologicznej „Święto Drzewa” oraz „Zaadoptuj rzekę” skierowane do placówek oświatowych na terenie całego kraju. Uczestnicy festiwalu będą mogli zdobyć więcej informacji o programach, przyłączyć się do nich oraz rozpropagować je w swoich społecznościach lokalnych. Na naszym stoisku chcemy przekazać uczestnikom informacje w jaki sposób mogą włączyć się do naszych działań związanych z ochroną przyrody oraz działaniami zmierzającymi do poprawy dobrostanu zwierząt. Przekazać im praktyczne informacje dotyczące indywidualnych działań np. gdzie interweniować w przypadku dewastacji przyrody czy znęcania się nad zwierzętami. Będziemy zbierać podpisy pod naszymi petycjami w sprawie transportu koni na rzeź, warunków sprzedaży karpi w okresie przedświątecznym oraz projektowanej zaporze wodnej w Nieszawie. Podczas trwanie festiwalu będziemy bezpłatnie dystrybuować nasze ulotki oraz wydawnictwa. Na stoisku będziemy prezentować również nasze plakaty edukacyjne związane z prowadzonymi przez Klub Gaja kampaniami np.: „Zbieraj makulaturę, ratuj konie” które przedstawiają konie wykupione z transportów na rzeź oraz ośrodki hipoterapii do których trafiły. One Love Sound Fest 2007 jest największym w Europie halowym festiwalem reggae, dancehall, hip-hop, który odbędzie się we Wrocławiu w dniu 17.11.2007 jednocześnie w Hali Ludowej i Wytwórni Filmów Fabularnych. Podczas poprzedniej edycji w Hali Ludowej bawiło się ponad 10 0000 ludzi. W tym roku na ekskluzywny koncert zaproszono m.in. Anthonego B, który przyleci prosto z Jamajki i zagra jedyny koncert w Europie! Nie gościliśmy jeszcze w Polsce gwiazdy reggae tego formatu! Anthony B ma na swoim koncie kilkanaście świetnie przyjętych na całym świecie płyt i wspólne nagrania z takimi gwiazdami jak: Sizzla, Luciano, Buju Banton, Wyclef Jean i Snoop Dogg! Pozostali artyści, którzy wystąpią we Wrocławiu również udowadniają, że profil artystyczny One Love Sound Fest zdecydowanie przełamuje panujące w Polsce schematy festiwalowe. Na tegoroczny festiwal zaproszono bowiem w sumie aż 11 zagranicznych wykonawców, którzy do tej pory nie występowali w Polsce. Artyści ci zaprezentują najświeższe, najbardziej ambitne i ekscytujące projekty z całego świata. Festiwalowa publiczność może zatem spodziewać się prawdziwej uczty dźwięków reggae, roots, dub, ragga, hip-hop, dancehall, world music a także cyfrowych eksperymentów. Koncerty to oczywiście nie jedyna atrakcja One Love. Festiwal urozmaicą także liczne imprezy towarzyszące z udziałem zagranicznych gości. Warsztaty dla soundsystemów poprowadzi World Clash Champion, czyli Sentinel Sound z Niemiec. Natomiast w kinie festiwalowym, oprócz projekcji filmów dokumentalnych i fabularnych o reggae, będzie można spotkać się także z reżyserem dokumentalnego filmu „One Love” – Petrem Zahradka z Czech. W ramach festiwalu odbędzie się również wystawa fotografii Clementa Tardifa z Francji – jednego z najlepszych europejskich fotografów dokumentujących kulturę reggae. 17 listopada każdy miłośnik dobrej muzyki obowiązkowo powinien przybyć do Wrocławia na jedną z najważniejszych imprez muzycznych w Polsce! Gwiazdy One Love Sound Fest 2007: Anthony B (Jamajka), Jah Shaka (Jamajka/Wielka Brytania), Zoe & The Okada Super Sound (Liberia/Niemcy), Iration Steppas (Wielka Brytania), Sista Woman In Reggae (Wielka Brytania), Sentinel Sound (Niemcy), Irie Revoltes (Niemcy/Francja), Pow Pow Movement (Niemcy), Mantis (Zimbabwe), The Bug (Wielka Brytania), Tomer Yosef (Izrael), Natural Dread Killaz (Polska), Singledread Sound (Polska), Masala Soundsystem (Polska) Szczegółowe info o tym festiwalu na www.onelove.pl.
I Festiwal Kultury Ekologicznej „ZIELONO MI”
Festiwal „Zielono mi” adresowany jest do wszystkich zainteresowanych ekologią i ochroną środowiska. Wśród prezentowanych filmów znajdują się wybitne i uznane dzieła, które rozwijają wrażliwość na otaczającą rzeczywistość, wprowadzają nas w świat piękna natury i odwołują się do takich wartości jak szacunek dla innych istot, etyczna odpowiedzialność za nasz świat, a także zachwyt nad cudem życia. Celem Festiwalu jest stworzenie okazji do rozmowy i refleksji na temat współczesnego świata, jego różnorodnych zagrożeń i sposobów zapobiegania im. W programie Festiwalu znajdują się także: wykład popularno-naukowy, poczęstunek wegetariański, pokaz videoklipów i spotów reklamowych obejmujących problematykę ekologiczną, a także koncerty muzyczne zespołów Tombas i L.U.C & RAH.
PROGRAM FESTIWALU
6 listopad (wtorek) 17.00 - Wykład inauguracyjny pt. „Ziemi na ratunek” Wykład wygłoszą dr hab. Piotr Skubała (Katedra Ekologii Uniwersytetu Śląskiego) oraz dr Ryszard Kulik (Instytut Psychologii Uniwersytetu Śląskiego) 18.30 - Poczęstunek wegetariański 19.00 - Koncert zespołu TOMBAS Grupę tworzą ludzie zamieszkujący na terenie Kozłowieckiego Parku Krajobrazowego pod Lublinem, od lat zafascynowani rytmem jako formą wyrazu artystycznego. Grupa w swojej muzyce wykorzystuje instrumenty pochodzące z kultury afrykańskiej i południowo-amerykańskiej. Większość z nich jest robiona ręcznie, powstaje w pracowni bębniarskiej Tombas (kongi, djembe, kalimby, rury aborygeńskie). Muzyka inspirowana żywiołami, jest oparta na naturalnych dźwiękach, naśladowaniu przyrody, jest tak jak ona i łagodna i gwałtowna. 20.00 - Projekcja filmu dokumentalnego “Grizzly man”, reż. W. Herzog, 2005 r., 103 min. Timothy Treadwell, doskonale znany obrońca niedźwiedzi grizzly, podróżujący z wykładami na ich temat, zginął w październiku 2003 roku. Został zabity i częściowo pożarty razem z jego dziewczyną Amie Huguenard przez niedźwiedzia grizzly w Parku Narodowym Katmai na Alasce. Wykorzystując materiał filmowy zmarłego i kilka wywiadów, Werner Herzog stworzył w „Grizzly man” pasjonujący, jedyny w swoim rodzaju film o szczęśliwym człowieku wciągniętym w kontrowersyjną i prowokacyjną medytację na temat ludzkiego romansu z mitem natury i niewinności. 21.30 - Dyskusja “Szaleniec, idealista, romantyk? Portret współczesnego ekologa” (prowadzenie dr Ryszard Kulik)
7 listopad (środa) 10.00 - Projekcja dla szkół filmu “Marsz pingwinów”, reż. L. Jaquet, 2005 r., 84 min. Każdego marca na zimnej Antarktyce pingwiny cesarskie podejmują coroczną długą i morderczą wędrówkę do otulonego granitowymi ścianami Oamocku, aby odnaleźć idealnego partnera i tym samym założyć rodzinę. W trakcie długiej, morderczej podróży, będą poddani najcięższym próbom: głód, ataki innych drapieżców, a to wszystko, aby znaleźć tę jedyną, prawdziwą miłość. 11.30 - Dyskusja „Podstawy moralnego szacunku wobec zwierząt” (prowadzenie dr hab. Piotr Skubała) 18.00 - Projekcja filmu „Koyaanisqatsi”, reż. G. Reggio, USA, 1983, 87 min. Pierwsza cześć dokumentalnej trylogii o naszej cywilizacji. Ko.yaa.nis.katsi - w języku indian Hopi oznacza 'zwariowane życie', życie poza równowagą. Film jest wizualna impresją, gdzie obraz w sposób doskonały został zespolony z warstwą dźwiękową, pozbawioną całkowicie komentarza słownego 19.30 - Dyskusja „Między naturą a cywilizacją. Jak osiągnąć równowagę?” (prowadzenie dr Ryszard Kulik) 20.00 - Projekcja filmu „Baraka”, reż. R. Fricke, 1992r., 96 min. Z jednej strony "Baraka" to 96-minutowy dziennik z podróży, z innej - medytacja nad naszą planetą. Reżyser jeździł z 70 mm kamerą po całym świecie, by uwieczniać obrazy ludzi i natury. Niektóre z nich są zwyczajne, jak ruch uliczny na Manhattanie, inne - niezwykłe, jak zaćmienie słońca, jeszcze inne - pełne rozpaczy - jak widok śmieciarzy pełzających niczym kraby po wysypisku śmieci w Kalkucie. 21.30 - Dyskusja „Ziemia domem człowieka” (prowadzenie dr hab. Piotr Skubała)
8 listopad (czwartek) 10.00 - Projekcja filmu dla dzieci „Mój brat niedźwiedź”, reż. B. Walker, 2003r., 85 min. Jest to opowieść o najmłodszym z trzech synów, którego najstarszy brat został zabity przez niedźwiedzia, kiedy przez przypadek zakłócił spokój niedźwiedzicy. Niedźwiedzica zabiła go w obawie o swoje małe. Rozwścieczony młody człowiek, wyrusza na polowanie, kiedy jego starszy brat odmawia udziału w wyprawie. Jednak duchy lasu przemieniają szukającego zemsty mężczyznę w... niedźwiedzia. Widząc świat oczami zwierzęcia, młody człowiek dostanie lekcję życia, zwłaszcza kiedy dowie się, że jego starszy brat urządził polowanie i w akcie zemsty chce zabić wszystkie żyjące w lesie niedźwiedzie. 11.30 - Dyskusja “ Człowiek jako część przyrody, czyli dlaczego powinniśmy dbać o środowisko” (prowadzenie dr. Ryszard Kulik) 17.30 - Projekcja filmu Powaqqatsi, reż. G. Reggio, USA, 1988, 99 min. Powaqqatsi to sekwencja zdjęć nakręconych w Azji, Afryce i Ameryce Południowej. W pierwszej części filmu pokazane są obrazy "dziewiczego" i nieskażonego jeszcze zachodnią cywilizacją świata. Ten obraz jest później skonfrontowany z wielkimi zatłoczonymi aglomeracjami Azji i Ameryki Południowej, slamsami i zanieczyszczeniami. Tytuł filmu oznacza w indiańskim języku Hopi istotę, która by podążać dalej pochłania życiowe siły innych. 19.30 - Dyskusja „Stan planety i stan ducha ludzkiego w trzecim Millennium” (prowadzenie dr Ryszard Kulik) 20.00 - Projekcja filmu “Genesis”, reż. C. Nuridsany, 2004 r., 81 min. Narratorem tego filmu jest człowiek, który całe życie żyje w zgodzie z naturą. Ponieważ ciągle zastanawia się nad istnieniem i rozwojem świata, a przede wszystkim nad tym, kim my, ludzie jesteśmy, postanawia sobie odpowiedzieć na te pytania opowiadając historię powstania wszechświata, galaktyk, naszego układu słonecznego, powstania ziemi, życia na niej i wreszcie tego, jak powstali ludzie. Sześć długich lat pracy setek ludzi zaowocowało powstaniem filmu, jakiego jeszcze dotąd nie było. Genialne zdjęcia, wspaniała muzyka i narracja oraz niepowtarzalny klimat sprawiają, że pragniemy aby to przedstawienie nie miało końca. 21.30 - Dyskusja “ U źródeł życia. Ewolucyjna jedność człowieka i świata” (prowadzenie dr hab. Piotr Skubała)
9 listopad (piątek) 16.30 - Projekcja filmu „Mikrokosmos”, reż. C. Nuridsany, 1996r., 75 min. Poetycki film przyrodniczy. Specjalne obiektywy kamery pokazują jeden dzień życia łąki pod lasem. Bohaterami są głównie owady i ich poczwarki. Zwykłe wydarzenia, czasem katastrofy, zwyczajny deszcz powoduje tutaj potop. Autorzy filmu szukają prawdy, ale także poezji 17.45 - Dyskusja “ Nie burzmy ładu mikrokosmosu, nie burzmy ładu makrokosmosu” (prowadzenie dr. Ryszard Kulik) 18.15 - Projekcja filmu Naqoyqatsi, reż. G. Reggio, USA, 2002, 89 min. Trzecia część kultowej, uznanej przez krytyków trylogii Godfreya Reggio i Philipa Glassa. Po "Koyaanisqatsi", pokazującym szaleństwo świata i "Powaqqatsi", ukazującym życie w transformacji, powstała trzecia część "Naqoyqatsi" - świat w stanie wojny. "Naqoqatsi" wykorzystuje oszałamiające wiązki obrazów oraz technikę by zaprezentować piękny i poruszający obraz rozwoju relacji ludzi z naturą i technologią. 20.15 - Dyskusja “Co powiemy naszym dzieciom? Kultura ekologiczna nadzieją XXI wieku (prowadzenie dr hab. Piotr Skubała) 20.45 - Projekcja filmu “Makrokosmos”, reż.J. Cluzaud, 2001, 92 min. "Makrokosmos" to niezwykła opowieść o wyznaczanych przez biologiczny zegar, cyklicznych ptasich wędrówkach. Dzieło urzeka przepięknymi zdjęciami, realizowanymi w ciągu trzech lat, przez najlepszych operatorów jednocześnie na wszystkich kontynentach, a także nastrojową muzyką, będącą doskonałym uzupełnieniem obrazu. Dzięki niesamowitej bliskości mamy okazję naprawdę poznać i przeżywać całą tą podróż wraz z nimi - razem z nimi zamartwiamy się losem młodych, szukamy pożywienia, czy wody, uciekamy przed niebezpieczeństwami, razem z nimi podziwiamy krajobrazy. 22.15 - Dyskusja “Nasi mniejsi bracia. Podstawy filozofii praw zwierząt” (prowadzenie dr hab. Piotr Skubała)
10 listopad (sobota) 18.00 - Koncert formacji L.U.C & RAH L.U.C to lider, założyciel, współproducent muzyczny, wokalista i autor tekstów Kanału Audytywnego projektu nominowanego do wielu polskich nagród kulturalnych np. do głównej nagrody Polskiej Akademii Muzycznej – Fryderyka w 2005 roku. RAHIM to kultowa postać ambitnego, lirycznego hip-hopu, prekursor i admirał polskiego psychorapu. Wraz z Paktofoniką zdobył m.in. w 2002 roku, Złotą Płytę za album „Kinematografia”, główną nagrodę Polskiej Akademii Muzycznej – Fryderyka za najlepszy album hip-hopowy. Muzyka prezentowana przez formację jest połączeniem trip-hopu, hip-hopu i dubu z klasyczną harmonią trio smyczkowego i patetycznej sekcji dętej. Jesienią 2007 roku nakładem czołowej polskiej wytwórni KAYAX planowana jest premiera albumu, na którym połączą swoje umiejętności dwie wyjątkowe osobowości polskiej fonografii – L.U.C i Rahim. Projekt, oprócz swych walorów artystycznych (muzyka, liryka, film i grafika) może stać się ponad sezonowym dialogiem na temat ludzkiej paradoksalnie skomplikowanej istoty a zarazem, w związku z opublikowanym w czerwcu 2007r. Czwartym Raportem IPCC (The Fourth Assessment Report of the IPCC) - wielkim ekomanifestem i przestrogą dla współczesnej hiperkonsumpcyjnej cywilizacji.
Informacje o prowadzących Festiwal: Dr hab. Piotr Skubała, adiunkt na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego, ekolog, zajmuje się ekologią i systematyką roztoczy glebowych, a także filozofią środowiskową, ekoetyką i edukacją ekologiczną, współpracuje z wieloma ośrodkami edukacji ekologicznej i organizacjami ekologicznymi Dr Ryszard Kulik, psycholog społeczny, adiunkt w Katedrze Psychologii Społecznej na Wydziale Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, aktywista ekologiczny, publicysta i fotografik przyrody, od wielu lat zaangażowany w prowadzenie edukacji ekologicznej i psychologicznej
Informacje o cenach i możliwości zakupu biletów karnet na wszystkie filmy – 55 zł cena biletu na pojedynczy seans popołudniowy – 10 zł cena biletu na seans poranny – 7 zł cena biletu na koncert formacji LUC & RAH – 20 zł, dla posiadaczy karnetu – 15 zł wstęp na koncert zespołu Tombas - bezpłatny
bilety i karnety można rezerwować i kupować w kasie Kinoteatru Rialto, kasy czynne codziennie od 15.00 – 20.00, w weekendy od 16.00 – 20.00. Rezerwacji można dokonać również telefonicznie pod numerem 0 32 251 04 31 lub mailowo pod adresem: rezerwacja@rialto.katowice.pl
Nie będzie elektrowni wodnej w Przesiece Projektowana inwestycja jest niezgodna z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Ponadto w uzasadnieniu przypomniano, że budowa elektrowni zagraża walorom krajobrazowym wodospadu na potoku Podgórna i ochronie środowiska naturalnego. Wykorzystanie możliwości technicznych do pozyskania energii elektrycznej nie może jednocześnie powodować degradacji innych wartości środowiska naturalnego. W Uchwale Rady Gminy Podgórzyn z dnia 6.11.2000 r. (Dz. Urz. Województwa Dolnośląskiego Nr 18 poz. 187 z 2001 r.), zatwierdzającej miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, znajduje się zapis, mówiący że działka, na której była planowana elektrownia wodna, usytuowana jest na terenie, gdzie obowiązuje „zakaz zabudowy, który nie dotyczy urządzeń infrastruktury technicznej realizowanej dla potrzeb lokalnych.” Urząd Gminy w Podgórzynie wydał zaświadczenie potwierdzające zgodność planowanej inwestycji z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, powołując się na zapis z uchwały w brzmieniu „zakaz zabudowy, który nie dotyczy urządzeń infrastruktury technicznej realizowanej dla potrzeb lokalnych, w tym elektrowni wodnych”. Pozwolenie zostało więc wydane przez Starostę Jeleniogórskiego w oparciu o dokument poświadczający nieprawdę w odniesieniu do ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Wojewoda Dolnośląski zawiadomił Prokuraturę Rejonową w Jeleniej Górze o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Biuro Prasowe Wojewody Dolnośląskiego
Klub Gaja na Młodzieżowej Radzie Miasta W dniu 19 września 2007 braliśmy udział w sesji Młodzieżowej Rady Miasta Bielska-Białej. Zaprezentowaliśmy przedstawicielom bielskich szkół nasze programy edukacyjne „Święto Drzewa” ,„Zaadoptuj Rzekę” oraz „Jak Działać dla Ziemi” służące ochronie przyrody, jak również kampanię edukacji konsumenckiej „Kupuj Odpowiedzialnie”. Przedstawiliśmy również nasze działania służące ochronie przyrodzie, zwłaszcza te prowadzone na terenie Bielska-Białej np. związane z ochroną płazów.
W dniu 19 sierpnia 2007 zapraszamy do Węgierskiej Górki na Drugie Święto Konia Huculskiego. Podczas trwania imprezy będzie można zobaczyć: wystawę koni, korowód jeźdźców i bryczek, zawody sprawnościowe oraz inne atrakcje. Klub Gaja będzie prowadził stoisko informacyjne na temat naszych działań związanych z ochroną koni oraz innych działań na rzecz zwierząt i przyrody. Impreza odbędzie się w „Karczmie pod Baranią” na ulicy Zielonej w Węgierskiej Górce.
Klub Gaja na OFF Festival w Mysłowicach
Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich uratowane! Możemy poinformować, iz społeczna kampania mająca na celu ochronę terenów Parku Krajobrazowego prowadzona przez mieszkańców Rybnika przy współudziale Klubu Gaja zakończyła się decyzją prezydenta Adama Fudali, którą uważamy za korzystną dla przyrody tego niezykłego miejsca. Prezydent Rybnika Adam Fudali zdecydował o całkowitym wykreśleniu projektu drogi łączącej rybnickie dzielnice Kamień i Golejów ze studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Rybnika. Pozostaje więc istniejący w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego zapis klasyfikujący tę drogę jako ciąg pieszo-jezdny. Decyzja prezydenta jest wynikiem zapoznania się z uwagami zgłoszonymi w ostatnim czasie do opracowywanego obecnie projektu studium.
*** Ekolodzy uratowali las pod Rybnikiem Plany budowy dróg w Polsce nie uwzględniają ochrony przyrody. Na Śląsku drogowcy właśnie muszą się wycofać. Jacek Bożek z Klubu Gaja: to nie nasza zasługa, ale świadomych ekologicznie mieszkańców Rybniczanie ocalili przed zniszczeniem cenny park krajobrazowy. Ich walkę z drogowcami opisaliśmy w "Dzienniku" w lipcu. Dziś już wiadomo: prezydent Rybnika zrezygnował z budowy drogi przez Cysterski Park Krajobrazowy. A jeszcze miesiąc temu władze Rybnika miały wielkie plany: droga z Kamienia do Wielopola miała iść przez środek lasu, pełnego grobli i stawów. Żyją tam 154 gatunki ptaków; w tym wpisane do polskiej czerwonej księgi zwierząt, rośnie ponad 100 gatunków chronionych roślin. - Ta droga oznaczałaby katastrofę ekologiczną, jeździłyby nią głównie ciężarówki do jednego z hipermarketów - mówi Ewa Podolska, która walczyła o zmianę zagospodarowania przestrzennego rybnickich terenów i rezygnację z budowy drogi. - Jeśli miasto wybuduje drogę, zniszczy korytarz ekologiczny łączący Lasy Pszczyńskie na Górnym Śląsku z Lasami Raciborsko-Kędzierzyńskimi - alarmował Krzysztof Hennel, przyrodnik zaangażowany w ratowanie unikalnych kulturowo i przyrodniczo terenów. Po swojej stronie miał mieszkańców okolic Rybnika i inne organizacje ekologiczne, w tym Klub Gaja. -Udało się uratować las, bo społeczność lokalna jest świadoma, dobrze zorganizowana i zdeterminowana- podkreśla Jacek Bożek, lider Klubu Gaja. - Organizacje ekologiczne wsparły mieszkańców merytorycznie, ale to oni wystąpili z inicjatywą. Dzięki nim uratowano unikalne tereny rekreacyjne, siedliska cennych gatunków roślin i zwierząt. Ale według Bożka na oklaski zasługują też władze miasta. - Okazały się inteligentne i wyczuły nastroje społeczne, po rozpatrzeniu "za” i "przeciw" doszły do wniosku, że nie ma sensu upierać się przy projektach, które opracowały poprzednie władze - tłumaczy. Magda Mosiewicz z partii Zielonych 2004 ocenia postawę rybniczan jako przejaw dalekowzroczności i wzrostu poszanowania Polaków dla przyrody: - To budujące, że samorządy nie ulegają stylowi, w jakim prowadzona jest duża polityka, i rozumieją, że demokratyczna władza to reprezentacja obywateli i rządy prawa, a nie siły. Miejmy nadzieję, że nigdzie nie dojdzie już do takiej eskalacji konfliktu jak w Dolinie Rospudy. Takich “małych Rospud” w Polsce może być więcej. Z danych Ministerstwa Rozwoju Regionalnego wynika, że większość rządowych inwestycji drogowych stanowi zagrożenie dla środowiska. - Największym są: przebudowa drogi S-18 z Białegostoku do granicy z Litwą, budowa drogi S-3 z Legnicy do Lubawki, S- 7 z Radomia do Jędrzejowa i S-19 z Kraśnika do Stobierna - wymienia Marta Majka Wiśniewska z ekologicznej organizacji WWF. - Może się okazać że coraz bardziej świadomi ekologicznie Polacy nie pozwolą odebrać sobie profitów płynących z natury. Izabela Marczak dziennikarka działu wydarzenia Dziennik, 16.08.2007
Twarze Europy W dniu 18 lipca 2007 w ośrodku Klubu Gaja w Wilkowicach była nagrywana audycja radiowa pt. "Twarze Europy", Gesichter Europas, w której zostanie przedstawiony Klub Gaja i jego lider Jacek Bożek. Program realizowany jest przez niemiecką, państwową rozgłośnię radiową Deutschlandfunk
Wydarzyła się rzecz straszna! W dniu dzisiejszym 11 lipca 2007 roku w Gminie Wilkowice rozpoczęła się akcja poszukiwania głowy Zalotnicy , wilkowickiej rzeźby z parku gminnego w Wilkowicach. Glowa zniknęła w niewyjaśnionych okolicznościach kilka dni temu. Poniżej zamieszczamy informację prasową, plakat gończy oraz zdjęcia z akcji. Publikujemy też Zalotnicę, jeszcze z głową!
Jednej z Zalotnic, wiklinowych rzeźb w parku gminnym w Wilkowicach skradziono GŁOWĘ. Ten godny potępienia występek spotkał się z natychmiastowym i zdecydowanym działaniem odpowiednich służb. dodatkowe informacje Jacek Bożek (0-33) 812 36 94 lub 0 603 63 65 54
Z poważaniem Jacek Bożek
Live Earth w TVP Kultura W sobotę 07.07.2007 r na świecie odbył się koncert Live Earth zainicjowany przez Al Gore'a, byłego wiceprezydenta USA, jednego z twórców filmu dokumentalnego „Niewygodna prawda” nagrodzonego Oscarem. Polecamy film! W Polsce na żywo koncert transmitowany był przez TVP Kultura. W studio pomiędzy relacjami z koncertów odbywały się rozmowy i dyskusje związane z muzyka i ekologią. W godzinach wieczornych pomiędzy 21 a 23 gościem programu był Jacek Bożek, lider Klubu Gaja. „Nie mogłem obejrzeć całej relacji , gdyż jestem w nieustającej podróży, ale uważam, że mówienie o oszczędzaniu przez obywateli energii i muzyce jest zdecydowanie niewystarczające w obliczu poważnych zagrożeń Planety. I zdecydowanie opóźnione. Bez rozwiązań systemowych i globalnych a przede wszystkim udziału wszystkich Państw nie ma mowy o rozwiązaniu problemów naszego świata, zmian klimatu, konsumpcji czy migracji ludności.Cieszę się, że w naszym kraju ktokolwiek się tymi wyzwaniami zainteresował, ale jestem bardzo zaniepokojony przyszłością Ziemi, jeszcze bardziej niż kilkanaście lat temu. Po prostu nie rozumiemy i nie czujemy zagrożeń i zgrozy możliwych scenariuszy. Warto podziękować TVP Kultura, ale warto jeszcze głośniej bić na alarm! Pobudka obywatelki i obywatele Ziemi!” Jacek Bożek, Klub Gaja
W ostatni weekend czerwca mieliśmy okazję zaprezentowania naszych działań podczas festiwalu Open’er w Gdyni. Wraz z innymi dziewięcioma organizacjami pozarządowymi współtworzyliśmy Strefę NGO, zlokalizowaną w specjalnym namiocie, gdzie można było porozmawiać bezpośrednio z przedstawicielami organizacji społecznych i uzyskać informacje na temat prowadzonych przez nich działań. Wśród organizacji pozarządowych były te, które zajmują się środowiskiem, zwierzętami, osobami niepełnosprawnymi i bezdomnymi, czy też zachęcają do uczestnictwa w wyborach. Gośćmi naszego stoiska była Pani prof. Jadwiga Staniszkis oraz Grzegorz Miecugow - dziennikarz TVN 24, którzy prowadzili otwarte wykłady na terenie strefy NGO. Staraliśmy się rozpropagować nasze działania wśród nowej grupy osób oraz nawiązać współpracę z ludźmi chcącymi działać na rzecz zwierząt i przyrody. Udało nam się nawiązać kontakt z bardzo wieloma uczestnikami festiwalu.
26 czerwca 2007 roku uczestniczyliśmy w konferencji podsumowującej program "Ocena wartości biologicznej lasów". Konferencja odbyła się na terenie Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Program na terenie Polski prowadzony był przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, a jego celem było określenie procentowego udziału drzewostanów cennych przyrodniczo w polskich lasach oraz ich zlokalizowanie. Badaniami objęto około 80 % lasów na terenie całego kraju. Do oceny naszych lasów przyjęto trzynaście kryteriów takich jak np. ich wiek, zróżnicowana struktura gatunkowa i wiekowa, obecność rzadkich gatunków lub siedlisk, utrudniony dostęp itp. Największy udział lasów cennych stwierdzono na terenach górskich zwłaszcza w Karpatach oraz w północno wschodniej Polsce.
Szkoła z klasą W dniu 16.06 2007 w Warszawie w siedzibie Gazety Wyborczej odbyło się podsumowanie kolejnego roku programu "Szkoła z klasą " i "Uczeń z klasą". Obok wystaw i prezentacji odbyły się także spotkania i wykłady z ekspertami, na których nauczyciele i uczniowie mogli zapoznać się z praca np. Janiny Ochojskiej z PAH czy Jacka Bożka z klubu Gaja.
PROP w Ministerstwie Środowiska W dniu 11.06.2007 w Ministerstwie Środowiska odbyło się spotkanie Państwowej Rady Ochrony Przyrody z Ministrem Janem Szyszko. Próbowano wyjaśnić problemy zaistniałe na styku PROP i Ministerstwo, w szczególności sprawę Rospudy.
Dzień bez papierosa W dniu 31.05.2007 z okazji "Dnia bez papieorsa" Klub Gaja zaprezentował przed Urzędem Dzielnicy Warszawa-Bemowo happening "Po biegnij po zdrowie". Uczestniczący w nim złoczyńcy x 2 i Aniołek x 1 bawili się świetnie razem z uczestniczącą publiką.
Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe- ciąg dalszy Trwa nadal kampania przeciwko budowie dróg na terenie Parku Krajobrazowego Cysterskie Kompozycj Krajobrazowe Rud Wielkich. w dniu 19 lipca 2007 roku odbyło się spotkanie w Urzędzie Miasta Rybnika, Prezydenta Miasta Adama Fudali z mieszkańcami, gdzie dyskutowano nad studium, w którym zawarto propozycje budowy drogi z Kamienia. Klub Gaja zaangażował się w pomoc społeczności lokalnej, która zdecydowanie nie zgadza się z pomysłami włodarzy Rybnika.
Ratujmy Park Krajobrazowy cd.
Urząd chce wybudować dwie drogi łączące dzielnicę Kamień w Rybniku z dzielnicami Wielopole i Golejów. Drogi te mają biec przez kompleks leśny na terenie Parku Krajobrazowego – Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich. Pod hasłem trzeba połączyć dwa ośrodki sportowo-rekreacyjne: jeden w Kamieniu i drugi we Wielopolu, władze miasta zamierzają w miejscu gdzie obecnie są drogi gruntowe i ścieżki rowerowe, zbudować dwie drogi zbiorcze , czyli o pasie drogowym 20 metrów każda. Mieszkańcy Kamienia i Wielopola, którzy protestują przeciwko budowie obu dróg uważają ze jest to inwestycja niepotrzebnie niszcząca kompleks leśny i tereny rekreacyjne służące jako miejsce wypoczynku dla turystów: mieszkańców Rybnika oraz przyjezdnych. Ponadto ich zdaniem doprowadzi to degradacji warunków życia w dzielnicach w których znacznie się zwiększy ruch samochodowy. Pod protestem podpisało się już około 800 osób.
Ratujmy Park Krajobrazowy – Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich Poprowadzenie dwóch dróg zniszczy nie tylko środowisko przyrodnicze, także zdegraduje warunki życia mieszkańców dzielnic, o których mowa. Mieszkańcy Kamienia i Wielopola protestują! Sprzeciw odnosi się do dokumentu: „Zmiany studium uwarunkowań kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Rybnika”, w którym mowa o projekcie budowy dwóch dróg, oznaczonych odpowiednio: - symbolami 14 A i 14 B – droga określona dalej jako droga Kamień – Wielopole - symbolami 13 C i 13 B – droga określona dalej jako droga Kamień – Golejów. Klub Gaja przyłączając się do protestu mieszkańców wystąpił z oficjalnym pismem do Urzędu Miasta w Rybniku. Wszystkich, którzy nie zgadzają się na niszczenie tego pięknego zakątka przyrody zachęcamy do wysyłania protestu do Urzędu Miasta w Rybniku pisząc e-maila na adres: rybnik@um.rybnik.pl do Prezydenta Miasta Rybnika Pana Adama Fudali. Protesty wysyłać można do 17 maja. Pismo to skierować należy także do wiadomości Wojewody Śląskiego Pana Tomasza Pietrzykowskiego na adres kancelaria@katowice.uw.gov.pl oraz do Klubu Gaja na adres klubgaja@klubgaja.pl. W temacie należy wpisać: protest – uwagi do zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Rybnika.
Przyroda i krajobraz znowu w niebezpieczeństwie Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich Prosimy o pomoc. Nowe informacje i petycja w obronie przyrody już niedługo na naszej stronie
Urząd Miasta w Rybniku wprowadził dokumentem Zmiany Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Rybnika plan budowy dwóch dróg. Jedna z nich ma łączyć Kamień z dzielnicę Golejów , leżącą przy drodze Rybnik - Gliwice. Podawany cel budowy drogi – skomunikowanie Kamienia z drogą Rybnik- Gliwice.
Druga droga ma łączyć Ośrodek MOSiRu w Kamieniu z Kąpieliskiem Ruda w dzielnicy Wielopole leżącym przy drodze Rybnik Gliwice. (bliżej centrum Rybnika niż poprzednia ) Mają to być drogi zbiorcze z zagwarantowanym pasem drogowym szerokości 20m. Drogi te mają mieć wspólny początek przy bramie Ośrodka Sportowego w Kamieniu, biec zabudowaną ulicą Hotelową, a następnie po wejście w las, w prawo na północny zachód odchodzić odnoga do Golejowa, a prosto śladem istniejące j ścieżki rowerowej droga do Wielopola.
Podawany przez miasto cel tej ostatniej : połączenie dwóch ośrodków sportowych. Urząd opracował koncepcję rozwoju obu ośrodków, według niego elementem koniecznym takiego rozwoju. jest połączenie ich zbiorczą drogą. 1. Drogi te są poprowadzone są przez Park Krajobrazowy „ Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich” – teren objęty ochrona prawną. Zniszczą przyrodę i krajobraz. Także miejsce rekreacji z kilometrami ścieżek rowerowych. 2. Obie drogi to łącznik między miejscowościami leżącymi na północ od Kamienia a Wielopolem i Golejowem. Mieszkańcy Leszczyn, Książenic, Czerwionki, Czuchowa, Przegędzy itd. pojada tędy między innymi do Carrefoura, Kapieliska Ruda, Elektrownii Rybnik, na tor żużlowy. Do 17 maja można składać uwagi do Zmiany „Studium ....... Ostatnio pojawiła się nowa koncepcja – Kamień zakwalifikowany do przygotowań Euro. Nowe inwestycje na Ośrodku Sportowym w tym droga łącząca MOSiR z ulicą Gliwicką.
Na straży ochrony przyrody W dniu 24 maja 2007 roku w auli Wydziału biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach odbył się wykład "Na straży ochrony przyrody - działalność Klubu Gaja", który wygłosił Jacek Bożek. Po wykładzie odbyło się wręczenie dyplomów dla najaktywniejszych uczestników całorocznych zajęć. W uroczystości uczestniczył dr Nakonieczny z Uniwersytetu Śląskiego i Jacek Bożek. 9 maja 2007 roku w Katowicach w Kinotatrze Railto odbyła się premiera filmu Davisa Guggenheima "Niewygodna prawda". Dokument ten porusza niezwykle dziś aktualny problem globalnego ocieplenia, widziany przez pryzmat prezentacji byłego wiceprezydenta USA Ala Gore'a. Pokaz przygotowało Centrum Studiów nad Człowiekiem i Środowiskiem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Kinoteatr Rialto. Po projekcji filmu odbyła się dyskusja panelowa z udziałem naukowców, przyrodników oraz działaczy organizacji pozarządowych, do której został zaproszony także Jacek Bożek z Klubu Gaja. Spotkanie prowadzili dr hab Piotr Skubała z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska oraz dr Ryszard Kulik z Wydziału Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Śląskiego.
Dni Ziemi 2007 W tym roku Klub Gaja bardzo aktywnie uczestniczył w Dniach Ziemi na terenie całego kraju. W Gminie Wilkowice, gdzie mamy swoją siedzibę 19 kwietnia odbyła się inauguracja, którą uczciliśmy zasadzając symbolicznie trzy sosny w Parku Gminnym z przedstawicielem Gminy Wilkowice, panią Grażyną Zając. W dniu 23 kwietnia, w Przedszkolu w Bystrej, dzieci sprzątały rzekę Białą oraz uczestniczyły w konkursie wiedzy ekologicznej. W tym samym dniu w Szkole Podstawowej w Bachowicach koło Wadowic odbyły się wykłady Klubu Gaja.
List PROP do Ministra Środowiska W dniu 09.03.2007 w Warszawie odbyło się posiedzenie Państwowej Rady Ochrony Przyrody. Przedstwiamy list wystosowany przez PROP do Ministra Środowiska Jana Szyszko. Warszawa, 9 marca 2007 r.Państwowa Rada Ochrony Przyrody ocenia dotychczasową, półtoraroczną współpracę z obecnymi władzami Ministerstwa Środowiska jako dalece niesatysfakcjonującą. Jesteśmy organem opiniodawczo-doradczym działającym społecznie przy Ministrze Środowiska na mocy Ustawy o ochronie przyrody. Tymczasem w trakcie kadencji obecnych władz ministerialnych, istotne decyzje podejmowane w Ministerstwie nie były konsultowane z Radą ani jej komisjami. Odnosimy wrażenie, że ważne i kluczowe dla ochrony przyrody decyzje podejmowane są w Ministerstwie Środowiska w atmosferze konspiracji. Swoiste kuriozum to brak przedstawicieli PROP w zespole powołanym do przeglądu Prawa Ochrony Środowiska. W sprawach kluczowych dla ochrony przyrody PROP nie była proszona o głos. Rada, by wykonywać swoje zadania ustawowe, z własnej inicjatwy musi pozyskiwać informacje o projektach ustaw i rozporządzeń, które mogą mieć podstawowe znaczenie dla ochrony przyrody. Powstaje wrażenie, że konsultacje z PROP traktowane są wyłącznie jako wymóg formalny, na równi z konsultowaniem rozmaitych instytucji „wg rozdzielnika”; a czas przeznaczony na zgłaszanie uwag (zwykle kilka dni) uniemożliwia nam rzetelną analizę problemu. Nieznane pozostają losy przedkładanych przez nas uwag i opinii. Odbieramy to jako lekceważenie naszej pracy i marginalizowanie roli PROP jako ciała doradczego. Odnosimy wrażenie, ze władze resortu unikają merytorycznej debaty o ważnych sprawach polskiej ochrony przyrody, lękając się otwartej dyskusji. Swoją misję wyobrażamy sobie jako działalność wspomagającą władze ministerialne w walce o zachowanie dziedzictwa przyrodniczego naszego kraju. Autorytet Państwowej Rady Ochrony Przyrody i jej pięknie zapisana 80.letnia historia zobowiązują nas do pryncypialnego i merytorycznego zajmowania stanowiska w sprawach dotyczących ochrony przyrody. Niezależnie od aktualnej polityki Ministra i rządu, my na rzecz ochrony przyrody będziemy nadal działać.
W 2014 roku droga ekspresowa ma przeciąć Puszczę Pszczyńską Śląska Rospuda ALDONA MINORCZYK-CICHY Siedliska chronionych ptaków, otulinę rezerwatu żubrów i cenne torfowiska w Puszczy Pszczyńskiej ma przeciąć w 2014 roku droga prowadząca z lotniska w Pyrzowicach do Zwardonia. Mieszkańcy okolic puszczy już protestują. Chcą zachować dla dzieci to, co przekazali im dziadowie. Sołtys Janusz Pławecki do Frydka przyjechał 16 lat temu. Ożenił się tu, zapuścił korzenie. Zakochał się w puszczy. I będzie jej bronił przed zakusami tych, którzy postanowili przeciąć las drogą szybkiego ruchu. - Tu są żubry, derkacze, czarne bociany, borsuki, daniele i unikalne torfowiska. Tego nie oddam. Mam synów: Łukasza i Tomka. Jestem im to winien - zarzeka się Pławecki. Takich jak on jest kilka tysięcy w okolicznych miejscowościach. Nie chodzi im tylko o przyrodę, ale też o tradycję i wiarę. Bo nowa droga we Frydku ma przeciąć na pół cmentarz, a kościół minąć o zaledwie Trasa szybkiego ruchu ma prowadzić według nowego projektu przez Miedźną, Bojszowy, Bieruń Stary i Brzeszcze. - Nie pozwolimy na to. Tu ziemie są czyste, nieskażone. Jak zaczną nam samochody smrodzić pszczelarze stracą certyfikaty jakości na miód, a leśnikom ucieknie zwierzyna. Pola przetnie droga i by je skosić, rolnicy będą musieli nadkładać kilometry drogi - żali się Bogdan Taranowski, wójt Miedźnej. - Niczego nie zrobimy bez konsultacji - uspokaja Artur Mrugasiewicz z biura prasowego Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. To nie jedyna inwestycja drogowa budząca duże emocje. Podobnie jest z odcinkiem jednojezdniowej drogi ekspresowej o długości Czy Puszcza Pszczyńska stanie się naszą śląską Rospudą? Dolina miała być przecięta drogą na długości Nie! Kochają swój las. Nie pozwolą zniszczyć domów, cmentarza, pól. Takich miejsc na Śląsku jest więcej. NIE TYLKO W NASZYM REGIONIE, ALE W CAŁYM KRAJU RUSZYŁO budownictwo dróg. To za sprawą funduszy strukturalnych. Unia hojnie obdarza nas środkami na ten cel. To miliardy euro, do wykorzystania w najbliższych latach. - Każda taka budowa pociąga za sobą straty w przyrodzie. Inaczej się nie da. Jednak trzeba zrobić wszystko, by były one jak najmniejsze. - mówi ekolog Jacek Bożek z klubu Gaja. Dodaje, że wielu problemów można by uniknąć, gdyby inwestorzy konsultowali się z organizacjami i społecznością na etapie planowania tras, a nie już po sporządzeniu planów budowy. - Pole do popisu ma też Ministerstwo Środowiska. Warto wziąć przykład z Czechów i Słowaków. Oni już dawno dokonali inwentaryzacji tego, co cenne. Teraz wszelkie inwestycje, przygotowania do nich, zajmują mniej czasu i są bardziej przejrzyste - dodaje ekolog. W Miedźnej i w okolicach występują liczne gatunki chronionych zwierząt. To m.in. traszka grzebieniasta i zwyczajna, kumak nizinny, ropucha szara, jaszczurka zwinka i około stu gatunków ptaków chronionych. Rośnie tam rosiczka okrągłolistna, pióropusznik strusi, skrzyp olbrzymi, widłaki; storczyki, dziewięćsił bezłodygowy. Obszary te nie są objęte ochroną. Mieszkańcy szanują przyrodę i o nią dbają. Nikomu nie przyszło do głowy, by to prawnie regulować. Ale też nie zamierzają oddać drzew pod topór bez walki. NA ZEBRANIACH WIEJSKICH UCHWALILIŚMY, że nie pozwolimy na budowę drogi. Nie chcemy jej - mówi Jan Cofała, sołtys Miedźnej. Podobnego zdania jest Janusz Pławecki, sołtys sąsiedniego Frydka. - Nie będzie lasu, nie będzie nas - mówi. Wyjaśnia, że stawy w Brzeszczach, które zostały wpisane do rejestru 2000 są pokopalniane. - A w puszczy zwierzynę mamy od wieków. Czym ona jest gorsza od stawów? Nasze żubry, czarne bociany? - pyta Pławecki. Opowiada o czarnym bocianie: - Ma gniazda na Międzyrzeczu. Jedyne na tym terenie. W Kobiórze osiedliły się bobry. Zaś na polach po 20 latach przerwy zaczęły pojawiać się bażanty. Są też kuropatwy. No i daniele mamy. Sprowadził je do puszczy ostatni książę pszczyński. I tak zostały. Budowa drogi, a potem samochody przepłoszą te piękne zwierzęta - obawia się sołtys Frydka. Zarzeka się, że puszczy bronić będzie. Dla siebie, synów i wszystkich, którzy kochają las tak jak on. - To jest nam drogie. To nam dziadowie zostawili. I my następnym pokoleniom też to zostawmy - kwituje. WÓJTA BOGDANA TARANOWSKIEGO INTERESUJE GOSPODARKA GMINY MIEDŹNA. - Droga to nie tylko asfalt. To także po Mieszkańcy gminy to także ludność napływowa, uciekinierzy z dużych miast. Przyjechali w sąsiedztwo puszczy w poszukiwaniu spokoju. Pobudowali domy. I co? Cywilizacja ich goni. OPINIE Świadomi obywatele ADAM WAJRAK, przyrodnik na swoim blogu: Sprawa Rospudy pokazuje, że coraz więcej Polaków, bez względu na poglądy polityczne, domaga się ochrony dobra publicznego. Że kawałek przyrody niezwykle cennej jest dla nas takim samym dziedzictwem jak Wawel. Że nie godzimy się na łamanie prawa. Że wreszcie nie godzimy się, by nas okłamywano. Że od rządzących na wszystkich szczeblach domagamy się realnych rozwiązań i rzeczowych dyskusji. Wreszcie, że nie ma w nas nienawiści, bo my nie jesteśmy przeciwko komuś i nie damy się poszczuć na kogoś innego. ( ... ) Przestajemy być "augustowianami". Stajemy się świadomymi "obywatelami". Estakada dla zwierząt PAWEŁ GRZYBOWSKI z Klubu Gaja Rospuda pokazała, że warto rozmawiać z ludźmi i to na długo wcześniej, zanim ruszy inwestycja. Ta sprawa uświadomiła nam, że mamy do wykonania ogromną pracę. Trzeba nam do tego mądrości i wzajemnego zrozumienia. O kompromis jest trudno, ale jego osiągnięcie nie jest niemożliwe. Przykładem jest budowa odcinka drogi Laliki-Zwardoń. Przecinała ona szlak migracyjny wilków i rysi. Dzięki staraniom Sabiny Pierużek-Nowak ze Stowarzyszenia dla Natury Wilk nad drogą powstanie estakada dla zwierząt. (AMC) Etap II budowy drogi ekspresowej Pyrzowice-Podwarpie został już zrealizowany. Wybudowaliśmy jedną jezdnię. Grunty wykupione zostały pod dwie. Taką też mamy decyzję lokalizacyjną. Podczas prac nastąpiły jednak protesty ludności. Sprawy toczą się w sądzie. Ta inwestycja nie koliduje z obszarami Natura 2000. Odwrotnie jest w przypadku wariantów drogi ekspresowej S1 Kosztowy - Bielsko-Biała. Tutaj wszyskie propozycje przecinają obszar potencjalny, ale jeszcze nie zakwalifikowany do Natury 2000 (stawy w Brzeszczach). (AMC) Artykuł ten ukazał sie w Dzienniku Zachodnim w dniu 7 marca 2007 roku.
I Śląskie Forum Organizacji Pozarządowych 9 listopada 2006 Klub Gaja wziął udział w I Śląskim Forum Organizacji Pozarządowych, które odbyło się w Domu Żołnierza w Bielsku-Białej. W spotkaniu wzięlo udział 19 organizacji pozarządowych i instytucji z województwa śląskiego. Celem spotkania było omówienie problemów z jakimi borykają się organizacje społeczne, nawiązanie kontaktów i współpracy pomiędzy organizacjami oraz zaprezentowanie swoich działań.
Pol Eko 2006 Podczas tegorocznych targów Pol Eko prezentowaliśmy nasze stoisko edukacyjne. Zwiedzającym targi przedstawialiśmy nasze działania ze szczególnym naciskiem na te o charakterze edukacyjnym np. programy „Święto Drzewa” i „Zaadoptuj rzekę”. Obecność na targach była dla nas świetną okazją do nawiązania nowych kontaktów z nauczycielami, przedstawicielami samorządów, parków narodowych, organizacji ekologicznych oraz przedsiębiorcami.
UE dla Zrównoważonego Rozwoju - Promocja Dobrych Praktyk Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne „Klub Gaja” jako przedstawiciel Związku Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć, realizuje na terenie woj. śląskiego projekt „Unia Europejska dla Zrównoważonego Rozwoju – Promocja Dobrych Praktyk”. Projekt realizowany jest dzięki wsparciu Ministerstwa Gospodarki i Pracy w ramach środków Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna. Projekt współfinansowany jest ze środków UE. W ramach projektu prowadzone sa nastepujace działania: serwis internetowy na rzecz funduszy unijnych ( www.koalicjafs.org.pl) , baza dobrych praktyk, przedstawiająca najciekawsze projekty realizowane przez organizacje pozarządowe oraz współpracujace z nimi samorządy lokalne przy wsparciu pochodzącym ze środków strukturalnych, internetowy punkt doradczy, którego celem jest pomoc potencjalnym beneficjentom , 10 wystaw wojewódzkich objazdowych "Unia Europejska dla Zrównowaażonego Rozwoju - Najlepsze Praktyki", 10 warsztatów regionalnych nakierowanych na zwiększenie umiejętności korzystania z funduszy pomocowych na rzecz zrównoważonego rozwoju, publikacja "Jak usprawnic wykorzystanie funduszy UE przez polskie organizacje pozarządowe - praktyczne doświadczenia z pierwszego okresu korzystania z funduszy UE". Wystawę pt. „Najlepsze Praktyki. Unia Europejska dla zrównoważonego rozwoju” na Śląsku Wystawa prezentuje wybrane projekty inwestycyjne, ekologiczne i społeczne z terenu województwa śląskiego, które były wspomagane funduszami z Unii Europejskiej. Na wystawie prezentowane są następujące projekty: 1."Beskidzka Akademia Rozwoju" zrealizowany przez Żywiecką Fundację Rozwoju 2. „II Puchar Magurki” zrealizowany przez Urząd Gminy Wilkowice, Ludowy Klub Sportowy, Euroregion Beskidy, Powiat Bielsko-Biała, Miasto Krásno nad Kysucou. 3. „Teraz czas na młodzież z Jury Krakowsko-Częstochowskie” zrealizowany przez Fundację Domin 4.”Warsztaty teatralne dla grup dysfunkcyjnych na rzecz ich integracji ze społeczeństwem” zrealizowany przez Bielskie Stowarzyszenie Artystyczne „Teatr Grodzki” 5. Festyn integracyjny dla społeczności lokalnej realizowany pod hasłem „Możemy więcej dla Załęża” zrealizowany przez Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży „Dom Aniołów Stróżów” w Katowicach 6. Gmina Węgierska Górka – rozwijającym się centrum sportowo rekreacyjnym, zrealizowany przez Urząd Gminy Węgierska Górka 7. „Łagodzenie presji na środowisko wodne poprzez nowe zintegrowane podejście do zarządzania oraz poprzez instrumenty techniczne, ekonomiczne i instytucjonalne ‘Aquastress’” realizowany przez Instytut Inżynierii i Gospodarki Wodnej Politechniki Krakowskiej. 8. Ochrona ekosystemu Torfowiska Zapadź i zbiornika GZWP 346 przez budowę sieci kanalizacji sanitarnej w Sołectwie Góra, Gmina Miedźna” zrealizowany przez Urząd Gminy Miedźna 9. "Nowa Starówka - Nowe Szanse. Rewitalizacja Bielskiej Starówki „ realizowany przez Miasto Bielsko-Biała 10. „Projekt inwestycyjny infrastruktury miejskiej Bielska-Białej i okolic” realizowany przez Miejski Zarząd Dróg w Bielsku-Białej
Terminy ekspozycji wystawy na Śląsku: 2-15. 10.2006 – ośrodek Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Młodzieży „Dom Aniołów Stróżów”, Katowice, ul. Andrzeja 12 a,
Warsztat nakierowany na zwiększenie umiejętności korzystania z funduszy unijnych na rzecz zrównoważonego rozwoju
Warsztat odbył się dn. 28 listopada 2006 r. (wtorek), w godzinach 1100 – 15.30 Celem warsztatu było przygotowanie do lepszego wykorzystania środków unijnych na rzecz zrównoważonego rozwoju na poziomie regionalnym w obecnym i przyszłym okresie programowania. W trakcie warsztatu zaprezentowane zostały praktyczne doświadczenia organizacji pozarządowych, lokalnych samorządów i partnerstw dotyczące projektów finansowanych z funduszy strukturalnych w województwie śląskim. Zidentyfikowane zostały problemy przy realizacji projektów i sposoby ich rozwiązywania. Wypracowana została swoista metodologia przygotowania i realizacji projektów. Uczestnicy zostali zaopatrzeni w praktyczną i aktualną wiedzę na temat możliwych źródeł finansowania ich pomysłów w ramach funduszy unijnych na lata 2004-2006 oraz 2007-2013. Konkluzje wypracowane w trakcie warsztatu będą ujęte w przygotowywanej właśnie publikacji Polskiej Zielonej Sieci pt. „Jak usprawnić wykorzystanie funduszy Unii Europejskiej przez polskie organizacje pozarządowe – praktyczne doświadczenia z pierwszego okresu korzystania z funduszy UE”. Seminarium jest częścią projektu „Unia Europejska dla Zrównoważonego Rozwoju – Promocja Dobrych Praktyk” realizowanego przez Polską Zieloną Sieć dzięki wsparciu Ministerstwa Gospodarki i Pracy w ramach środków Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna. Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej.
10.45 – 11.00 Rejestracja uczestników 11.15– 11.35 Projekt „Warsztaty teatralne dla grup dysfunkcyjnych na rzecz integracji ich ze społeczeństwem”, Maria Schejbal, Bielskie Stowarzyszenie „Teatr Grodzki" 11.35 – 11.55 Rozwój zrównoważony na przykładzie projektu „Łagodzenie presji na środowisko wodne poprzez nowe zintegrowane podejście do zarządzania oraz poprzez instrumenty techniczne,ekonomiczne i instytucjonalne ‘Aquastress’” Jacek Bożek, Klub Gaja 11.55 – 12.15 Festyn integracyjny dla społeczności lokalnej „Możemy więcej dla Załęża”, Barbara Kaczmarczyk -Wichary, Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży „Dom Aniołów Stróżów” w Katowicach 12.15 -13.00 Panel dyskusyjny na temat przyczyn sukcesu oraz barier i trudności, na jakie napotkano w trakcie realizacji projektów, a także sposobów na ich rozwiązanie 13.00 – 14.00 Fundusze strukturalne dla zrównoważonego rozwoju w bieżącym i następnym okresie programowania. Jak wykorzystać doświadczenia z lat 2004-2006? Dostępność środków dla organizacji w latach 2007-2013. Krzysztof Smolnicki – Dolnośląska Fundacja Ekorozwoju. Specjalista ds funduszy UE oraz zarządzania organizacjami pozarządowymi Koordynator szeregu projektów dotyczących m.in. edukacji ekologicznej, wdrażania obszarów Natura 2000 i partnerstwa międzysektorowego. Inicjator i współredaktor portalu internetowego i serwera Zielona Brama www.eko.org.pl. Autor i współautor szeregu wydawnictw oraz redaktor naczelny magazynu ekologicznego"Kropla" - prezentacja zmian w dostępności środków i nowych kierunków wydatkowania funduszy unijnych – na podstawie projektów programów operacyjnych (w tym regionalnych), 14.00 – 14.30 Przerwa na poczęstunek 14.30 – 15.00 Projekty ekologiczne w Euroregionie Beskidy – prezentacja przedstawiciela Euroregionu Beskidy 15.00 – 15.30 Podsumowanie i zamknięcie spotkania
Starożytne wzgórze Grojec w Żywcu uratowane!! Klub Gaja otrzymując w listopadzie 2005 roku prośbę od mieszkańców Żywca o interwencję w sprawie budowy wyciągu narciarskiego na wzgórzu Grojec w Żywcu podjął działania w celu sprawdzenia legalności tej inwestycji. Wzgórze Grojec jest miejscem cennym przyrodniczo i kulturowo. Znajdują się tutaj odkrywki archeologiczne potwierdzające celtycką przeszłość tego miejsca. Klub Gaja uzyskał w Starostwie Powiatowym w Żywcu informacje, iż inwestycja ta nie posiada stosownego pozwolenia na budowę. Dlatego też Klub Gaja zwrócił się do Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Katowicach o sprawdzenie legalności budowy wyciągu narciarskiego na wzgórzu Grojec. Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Katowicach przekazał nasze pismo do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Żywcu. W kwietniu 2006 roku Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Żywcu nakazał właścicielowi rozbiórkę wyciągu narciarskiego. W maju 2006 roku wyciąg narciarski na wzgórzu Grojec w Żywcu został rozebrany. Klub Gaja dziękuje wszystkim, którzy pomagali nam w prowadzeniu tej sprawy.
Rzeka Soła w okolicach góry Grojec Słoneczna i wietrzna niedziela 3 września 2006 roku przebiegała w Oświęcimiu w rytmie nadawanym przez organizacje społeczne i zespół Golec uOrkiestra. Przez cały dzień na stadionie MOSIR-u prezentowały swoje dokonania różne stowarzyszenia i fundacje działające na terenie miasta. Okazało się, że aktywnych organizacji pozarządowych jest tu kilkanaście i każdy uczestnik tego plenerowego forum miał wreszcie okazje o nich wszystkich usłyszeć. Jedno ze stoisk informacyjnych miałem okazję obsługiwać wspólnie z Międzynarodowym Domem Spotkań Młodzieży. Prezentowałem także aktualne kampanie i projekty Klubu Gaja. Atrakcją stoiska było malowane na żywo graffiti, a ponadto każdy mógł własnoręcznie odbić sobie szablon na koszulce z okolicznościowym wzorem. Rozdałem kilkaset ulotek, gdyż tłum gęstniał z każdą godziną zbliżającą nas do koncertu braci Golec. Impreza odbywała się w ramach Dni Oświęcimia i trzeba przyznać, że dzięki różnym atrakcjom przygotowanym przez organizatorów, na przykład pokazom walk rycerskich, piknik przyciągnął wielu ludzi. To świetny sposób na promocję działań społecznych. Dariusz Paczkowski
Klub Gaja na Open'er Festival
WIRUS KONSUMPCJI ATAKUJE Polska Zielona Sieć, Grupa eFTe Warszawa oraz Klub Gaja zapraszają 5 grudnia 2005 (poniedziałek) o godzinie 13:00 do Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego (w holu) na happening „Wirus konsumpcji atakuje” oraz otwarcie wystawy „To jest PYCHA, czyli 7 oblicz konsumenta”.
Kupując zmieniasz świat - Pieniądze rządzą światem, a pieniędzmi konsumenci. Wydając je mądrze, zmieniamy świat - namawiał Cezary Grochowski z Polskiej Zielonej Sieci podczas wczorajszego happeningu "wirus konsumpcji atakuje" zorganizowanego w pasażu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Sieć, razem z Klubem Gaja chce skłonić polskich konsumentów do tego, żeby kupowali te produkty, które są wytwarzane bez wyzysku pracowników, niszczenia środowiska naturalnego czy męczenia zwierząt. - Pod choinkę zamiast gadżetów wyprodukowanych w chińskich obozach pracy niewolniczej polecam nasze, polskie rękodzieło - dla dzieci np. drewniane zabawki ze Stryszawy, dla dorosłych - ceramikę, ziołowe nalewki - zachwala Krzysztof Smolnicki z Sieci. - Trzeba czytać etykiety. Np. na miodzie, który reklamowany jest jako polski, drobnym drukiem napisano, że 60 proc. zawartości słoika to miód importowany z Chin - mówi Dariusz Paczkowski z Klubu Gaja. Jak odróżnić "etyczny" towar od "nieetycznego"? Informacje na temat etycznych i nieetycznych producentów Polska Zielona Sieć zamieszcza na stronie www.ekonsument.pl. Być może niedługo będziemy mogli w Polsce kupować produkty oznaczone logo "fair trade" - organizacji sprawiedliwego handlu, która promuje towary z Trzeciego Świata wytwarzane ekologicznie przez lokalne wspólnoty i rozprowadzane przy minimalnym udziale pośredników zarejestrowanych w Fair Trade. Na początek w Polsce będzie można kupić kawę, herbatę, kakao i czekoladę wyprodukowane i przetransportowane bez wyzysku i zatruwania środowiska (o sprawiedliwym handlu więcej na stronie internetowej www.sprawiedliwyhandel.pl Ewa Siedlecka, Gazeta Wyborcza, 05.12.2005 rok.
Klub Gaja w Poznaniu W dniach 15-18 listopada 2005 roku w Poznaniu podczas Targów POLEKO będzie się odbywało Ogólnopolskie Forum Edukacji Ekologicznej EKO MEDIA FORUM 2005. Zapraszamy bardzo serdecznie na stoisko nr 20, gdzie Klubu Gaja prezentować będzie program "Święto Drzewa", "Zaadoptuj rzekę" oraz szeroką ofertę wspolpracy zarówno dla uczniów, studentów, nauczycieli i biznesu.
W dniu 3 grudnia 2005 w Gliwicach podczas trwania festiwalu „Winter reggae” w klubie "Brawo" będziemy tradycyjnie już prezentować nasze stoisko informacyjne. Więcej.
Szanowni Państwo, Oferujemy Państwu metody pracy oparte na głębokim wglądzie we własne potrzeby i oczekiwania, możliwość bezpośredniego, intensywnego przeżycia wspólnoty z grupą i otaczającą nas przyrodą, a także poznania siebie i rozwinięcie swoich najlepszych możliwości. Racjonalny, konsumpcyjny charakter współczesnej cywilizacji w dużej mierze doprowadził nas do utraty naturalnej orientacji w świecie i zagubienia sensu i znaczenia życia. Może właśnie dlatego, bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, potrzebujemy dzisiaj Wojowników, ludzi, którzy potrafią używać swojej energii i mocy w sposób twórczy, mądry i dobry dla swojego otoczenia.
I dzień II dzień III dzień W czasie trwania warsztatów wykorzystywane są formy pracy w grupie – dopasowane do wieku i doświadczenia uczestników. Zależnie od oczekiwań grupy i zachodzących w niej procesów, zajęcia rozwijają się w różnych kierunkach, które obejmować mogą całodniową aktywność w milczeniu, jak i kilkudniowe budowanie kampanii społecznych czy poszukiwanie Wojownika w sobie. Najlepszym miejscem do prowadzenia zajęć są łąki, lasy, góry i… niebo. Warsztaty odbywały się w wielu miejscach w Polsce, Wielkiej Brytanii, na Węgrzech i w Czechach. „Wy także możecie dołączyć do nas i przechodząc Drogę Wojownika Gai stać się pełnowartościowymi obrońcami środowiska. Ważne jest, iż każdy, kto spotka się z wojownikiem Gai, a nawet nie dokończy drogi wojownika, to do końca życia zostanie w nim ta mała cząstka, którą będzie mógł rozwinąć w momencie, gdy do tego dojrzeje.”
Jacek Bożek - urodzony w 1958 roku. Założyciel i lider Klubu Gaja. Z zawodu społeczny innowator (social enterpreneur). Od najmłodszych lat miał kłopoty z ukończeniem formalnej edukacji. Ukończył wiele kursów w kraju i zagranicą dotyczących ekologii i działań społecznych. Stypendysta Nowej Południowej Walii w Australii, pracował w Rainforest Information Center. Stypendysta i członek międzynarodowego stowarzyszenia Ashoka Innovators for the Public.
Nie bój się Bracie. Jacek Bożek
W dniu 21 czerwca 2005 roku wzięliśmy udział w ceremonii wręczenia nagród laureatom II edycji Wojewódzkiego Konkursu pt.: "Program Ekozespołów w mojej placówce". Uroczystość odbyła się w Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Katowicach.
Na XI Przystanku Woodstock W dniach 5-6 sierpnia 2005 roku Klub Gaja był tradycyjnie ze swym stoiskiem informacyjnym na XI Przystanku Woodstock w Kostrzyniu. Zachęcaliśmy ludzi do pomocy w akcji "Zbieraj makulaturę, ratuj konie" oraz do sadzenia drzew dla pokoju. Lenny dziękujemy za zdjęcia ze sceny. Więcej na: http://www.wosp.org.pl/przystanek/2005/?sid=25
Co sobotę od godziny 16.00 do 17.00 w Radiu Tok FM Klub Gaja zaprasza na naszą audycję "Pamiętajcie o ogrodach".
Said Business School University of Oxford W dniach 30 marca – 1 kwietnia 2005 roku w Oxford Said Business School University of Oxford odbyło się drugie Skoll World Forum on Social Entrepreneurship. Do warsztatu “Networks for learning: new paradigms for social transformation” w roli panelisty zaproszony został Jacek Bożek. Współpanelistami byli: Gordon Bloom, founder and Director Social Entrepreneuship Collaboratory, Hausner Centre for non-Profit Organizations, Kennedy School of Government, Harvard University, James Austin, Snider Professor of business Administration, chair, Initiative on Social enterprose, Harvard Business School, Tariq Zafar, Executive Director, Nai Zindagi, Pakistan, Charlotte Young, Chair, School for Social Entrepreneurs. Poniżej przedstawiamy podsumowanie wystąpienia Jacka Bożka . Tu znajdziesz więcej informacji. „Inicjacja do współpracy” Muszę zacząć od tego czym jest sieć (network) dla mnie. Więc jest możliwością kontaktu i dostępu do innych (ludzi, idei, organizacji). Ale to ja wybieram do kogo i do czego chcę się dostać i w jakim celu. Jestem członkiem wielu networków, ale nie w każdym się uczę, tylko w nielicznych. Uczę się wtedy, gdy komunikaty które odbieram są nie tylko czytelne, ale niosą także emocje – to jest dla mnie ważne. Komunikaty są najgłębsze, jeśli używają także wspólnego języka wartości. Taki komunikat płynie z networku Ashoki. Dlaczego? Gdyż dobór ludzi, liderów, wiąże się z procedurą przez którą musza przejść wszyscy. To daje duże prawdopodobieństwo, że zrozumiemy się pomimo różnic kulturowych, językowych czy religijnych. Przykładem może być moja praca w Polsce i na świecie. Pracując dla środowiska często muszę przygotowywać się do debaty politycznej i społecznej, która niekoniecznie dotyczy tylko rzek. Korzystanie z doświadczenia i wiedzy Ashokowców z różnych dziedzin daje mi zaplecze i wzmacnia moją pozycję. Będąc częścią networku niezwykle ważne dla mnie jest, iż dostaję konkretne zadania do wykonania. Ja osobiście próbuję innych uczyć poprzez emocje np. spacer w milczeniu, ukazując im ukryte związki miedzy przyrodą a człowiekiem. Tutaj najważniejszy jest kontakt międzyludzki. To wzmacnia i daje możliwość rozwoju networku. Przykładem może być akcja „Drzewa dla Pokoju”, gdzie w roku 2004 odezwało się wielu członków Ashoki, którzy posadzili drzewa dla pokoju w kilkudziesięciu krajach na świecie. W networkach ważne są dla mnie dwie rzeczy, które sprawiają, że uczę się JA i uczę INNYCH – jest to Działanie(bezpośrednie) i Emocja, ale chcę użyć terminu Inicjacja, który jest tu kluczowy. Podsumowując, nauka w sieci jest to Inicjacja poprzez Działanie i Emocje do Współpracy. Jacek Bożek
Interwencje Rezerwat Przyrody „Dolina Potoku Łańskiego” Klub Gaja skierował w styczniu 2005 roku pismo do Wojewódzkiego Konserwatora Przyrody w Katowicach w sprawie wycinki drzew na terenie Rezerwatu Przyrody „Dolina Potoku Łańskiego” oraz występującej na tym terenie ambony myśliwskiej.
Rezerwat Przyrody „Morzyk” Ponadto podczas spotkania wyjaśniono istotną nieścisłość. Wykonawca drogi nie posiadał dokładnych danych o wielkości rezerwatu. W wyniku, czego nie był świadom, iż inwestycja ta przecina rezerwat przyrody w dwóch miejscach. Z dokumentacji wykonawcy wynikało, iż inwestycja przecina rezerwat jedynie w jednym miejscu. Dzięki temu spotkaniu firma wykonawcza została poinformowana o pełnej lokalizacji rezerwatu.
27 lutego 2005 roku będziemy prowadzić stoisko informacyjne na koncercie zespołów Akurat, Farben Lehre, Happy Sad oraz Koniec Świata. Koncert odbędzie się w bielskiej Fabryce Rozrywki. Początek imprezy o godzinie 17. Zaprezentujemy nasze wydawnictwa, książki, ulotki, plakaty. Będziemy zbierać podpisy pod petycjami w sprawie transportu koni.
3 lutego 2005 w Katowicach odbędzie się spotkanie śląskich organizacji społecznych. Celem spotkania jest zacieśnienie współpracy oraz wypracowanie strategii działań organizacji społecznych działających na terenie naszego województwa. Klub Gaja będzie obecny.
Zebranie członków Rady PEFC Polska Klub Gaja w dniu 28 stycznia 2005 r. w Warszawie uczestniczył w Ogólnym Zebraniu członków Rady PEFC Polska. Spotkanie poświęcone było w głównej mierze przyjęciu dokumentów koniecznych do wprowadzenia w Polsce systemu certyfikacji PEFC. Organizatorem spotkania było Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa.
DZIEŃ ZIEMI po raz drugi w Warszawie
Była ona prezentowana od 27 kwietnia do 11 maja 2004 roku w Gorlickim Domu Nauczyciela, na ulicy Wróblewskiego 10. Otwarcie wystawy nastąpiło 27 kwietnia w samo południe. Po otwarciu odbyła się prelekcja oraz pokaz slajdów na temat działań Klubu Gaja. Do Gorlic zaprosił nas Zarząd Powiatowego Oddziału Ligi Ochrony Przyrody. Dziękujemy.
Jak co roku z okazji Dnia Ziemi byliśmy na Polach Mokotowskich w Warszawie. Mogliśmy wreszcie spotka się z wieloma osobami które, nam pomagają. Odwiedzały nas także Wasze zwierzaki. Na stoisku informacyjnym Klubu Gaja zaprezenowaliśmy fragmenty naszych wystaw. Dostępne były również nasze wydawnictwa, materiałyi koszulki.
Z okazji Dnia Ziemi - 22 kwietnia 2004 zostaliśmy poproszeni o przeprowadzenie zajęć w przedszkolu nr 49 w Bielsku Białej. W zajęciach wzięło udział około 30 dzieci. Tematem przewodnim była oczywiście Ziemia i wybrany przez nas jej przedstawiciel - drzewo. Kulminacją zajęć stało się złożenie obietnicy Ziemi, dotyczącej tego, co w tym roku zrobimy dobrego dla niej i zamieszkujących ją istot. Dzieci dostały także plakat „Święto Drzewa”, aby nieustannie przypominał im o tym, że każdego dnia mogą spełniać cześć obietnicy… - 23 kwietnia 2004 roku Klub Gaja przeprowadził dwie prelekcje w Zespole Szkół Ogólnokształcących dla Dorosłych w Bielsku-Białej.
Zieloni w wyborach Jacek Bożek, lider Klubu Gaja startował w okręgu śląskim w wyborach do Parlamentu Europejskiego z listy Komitetu Wyborczego Wyborców Zieloni 2004.
Politycznie zaangażowana kura
Festiwal "Nie zabijaj" W Oleśnie podczas wielkiego festiwalu reggae 2 maja 2004 roku zapraszaliśmy do stoiska informacyjnego Klubu Gaja. Więcej szczegółów na www.niezabijaj.com
"Sztuka dla Ziemi" to tytuł pokazu slajdów zaczynającego się dziś o godz. 19 w Masala Vefetarian Cafe Bar przy Hożej 62. Pokaz będzie fotograficzną dokumentacją 15-letniej działalności klubu Gaja, która obfitował w protesty, happeningi, przedstawienia teatralne, wystawy, warsztaty graffiti, praw człowieka, ekologiczne kampanie edukacyjne. Slajdy zaprezentuje Dariusz Paczkowski, założyciel Frontu Wyzwolenia Zwierząt, działacz stowarzyszenia Nigdy Więcej, uczestnik wielu akcji klubu. ALK Gazeta Wyborcza, 6 stycznia 2004
Eko Media Forum Od 18 do 21 listopada '03 w Poznaniu w trakcie trwania V Ogólnopolskiego Forum Edukacji Ekologicznej - Eko Media Forum Klub Gaja zaprezentuje: Jarmark ekologiczny Klubu Gaja Odbywał się on w Centrum Sfera od 27 do 28 września 2003 roku w Bielsku-Białej pod hasłem - "Zdrowie, smak, tradycja". /foto: Krzysztof Tusiewicz - dziękujemy/ Oto poszczególni wystawcy: - Klub Gaja; - Polski Klub Ekologiczny z Gliwic; - Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego; - Powiatowy Rzecznik Konsumentów oraz Inspekcji Handlowej; - Babiogórski Park Narodowy; - Stowarzyszenie na rzecz Integracji Osób Niepełnosprawnych - Szkoła i Przedszkole Waldorfskie; - Kuchnia Rzepichy; - Gospodarstwo ekoturystyczne "Maria i Jan Sordylowie" z Czańca Górnego; - Gospodarstwo agroturystyczne "Piotr" z Sopotni Wielkiej;
Odbywały się także występy i pokazy:
- Pokaz kręcenia na kole garncarskim przez artystę ceramika Remigiusza Gryta oraz możliwość wykonania własnej pracy na kole garncarskimp; - Pokazy walk i tańców Bractwa Rycerskiego; - Występy dzieci ze Szkoły Waldorfskiej; - Pokazy capoeira grupo "Magia".
14 listopada będziemy ze stoiskiem informacyjnym na koncercie w Domu Kultury w Lipniku. Można tam dojechać z bielskiego dworca, autobusem nr 13 do końca. Wjazd 12 złotych, początek o 17.00, zatańczą i zagrają: APATIA /hard core/, ZIELONE ŻABKI /100% punk rock/, RADICAL NEWS /radical sound system/, EYE FOR AN EYE /polish hard core/punk/ info: z_ina@tlen.pl
7 grudnia 2003 nasze stoisko będzie także tradycyjnie podczas FESTIWALU WINTER REGGAE 2003 w gliwickim klubie Bravo.
IX Przystanek Woodstock - Żary 2003 Z naszej perspektywy najlepszy Przystanek Woodstock na jakim byliśmy, a jeździmy na tę imprezę od lat. Bardzo dobrze przygotowany organizacyjnie oraz pod względem bezpieczeństwa. Było 400 tysięcy ludzi.
Graffiti Klubu Gaja dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Klub Gaja wspólnie z Motip Dupli Polska, zorganizował akcję malowania graffiti na płótnie przez grafficiarzy z Klubu Gaja. Powstały trzy obrazy o wymiarach 2 x 3 metry. Podczas sobotniego koncertu na scenie głównej wręczyliśmy płótna Jurkowi Owsiakowi, by mogły być zlicytowane podczas kolejnego finału organizowanego przez Fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Obrazy powstawały przy użyciu różnych technik. Malowaliśmy bezpośrednio farbą z puszki oraz przy uzyciu wielkofarmatowych szablonów. Wszystkie jednak malowane były profesjonalnymi farbami MONTANA Gold, produkowanymi wyłącznie do graffiti. Wykopmy rasizm ze stadionów Wspólnie ze Stowarzyszeniem "NIGDY WIECEJ", Starostwem Powiatowym w Żarach i klubem sportowym Dospel-Katowice już poraz drugi Klub Gaja współorganizował turniej piłkarski pod hasłem "Wykopmy rasizm ze stadionów". Wzięła w nim udział rekordowa liczba 32 drużyn z całej Polski. Impreza odbyła się dzięki wsparciu Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i Jerzego Owsiaka. W przyszłym roku kroi się dodatkowo turniej koszykówki. Pomoc zaproponował sam Starosta - Edward Skobelski. Wymyśliliśmy już hasło turnieju: "Rasizm do kosza". Stoisko i wystawa Nasze stoisko było cały czas pełne ludzi. Jak zwykle, mogliśmy pogadać z tysiącami ludzi. Informowaliśmy o tym co robimy i jak nam w tym możecie pomóc. Była też wystawa o działaniach Klubu Gaja, wydawnictwa, ulotki i plakaty.
W zeszłym roku na "Przystanku" zaopiekowaliśmy się kurczaczkiem, którego nazwaliśmy Woodstock. Jak widzicie, wyrósł na pięknego koguta. Mówiąc o kogucie z głównej sceny, zachęcaliśmy do włączenia się w działania Klubu Gaja. Każdy może być Wojownikiem broniącym słabszych.
Klub Gaja wrócił z Salzwedel Już po raz drugi największa niemiecka organizacja ochrony przyrody BUND, zajmująca się także ochroną rzek, zaprosiła Klub Gaja na ekologiczny obóz młodzieżowy. W tym roku mieszkaliśmy pod Salzwedel, miasteczku niedaleko Magdeburga. Na miejscu od 6 do 13 lipca 2003 roku, czekało na nas dużo atrakcji, warsztaty i spotkania.
Oto zdjęcia z ubiegłorocznej wizyty. Klub Gaja na Festiwalu Wegetariańskim W dniach od 18 do 20 lipca byliśmy obecni na Pierwszym Festiwalu Wegetariańskim, który odbywał się w Kożykowie. Zostaliśmy tam zaproszeni przez Agnieszkę Olędzką redaktorkę i twórczynię pisma "Wegeteriański Świat".Kożykowo znajduje się w przepięknej krainie zwanej Szwajcarią Kaszubską, gdzie pola, lasy, wzgórza, pagórki, drogi i jeziora splatają się razem tworząc unikalną, harmonijną całość. Gdy przybyliśmy na miejsce padał deszcz, ale później pojawiło się słońce, ukazując całe piękno falujących pól i błękitnych jezior. Klub Gaja prowadził zajęcia "Jak działać dla Ziemi", pokaz slajdów na temat naszej działalności. Po slajdach podzieliliśmy się na trzy grupy. Dariusz Paczkowski zorganizował stoisko, przy którym można było używając szablonu zrobić sobie pamiątkowy nadruk na koszulce. Karinia Bielawska zabrała drugą grupkę na krótki spacer, podczas którego opowiadała o sposobach rozpoznawania roślin i drzew, o ich znaczeniu i użyteczności. Trzecią grupą przy stoisku informacyjnym zajmował się Wojciech Owczarz nawiązując nowe kontakty i odpowiadając na szczegółowe pytania. Podczas festiwalu prezentowana była także wystawa Klubu Gaja "Jak działać dla Ziemi". Odbyła się także projekcja naszego filmu "Sztuka dla Ziemi". Pozostałe wykłady i warsztaty prowadzone przez innych zaproszonych gości, poświęcone były miedzy innymi tematyce życia w harmoni z otaczającym nas światem, zdrowia i odżywiania. Nam zwłaszcza podobały się zajęcia prowadzone przez Jacka Kryga, pełne humoru, interesujące i wartościowe. Wyjechaliśmy mając nadzieję na przyszłą współpracę z nowopoznanymi, ciekawymi i serdecznymi ludźmi. Fragment relacji z obchodów Dnia Ziemi w 2003, zamieszczonej w czerwcowym numerze czasopisma Wegetariański Świat:
„... Dorocznym wydarzeniem było też stoisko Klubu Gaja z Bielska-Białej. Ideowe propozycje założonego w 1988 roku przez Jacka Bożka Prezesa klubu, są dziś jednym z najbardziej wiarygodnych drogowskazów dla tych, którzy czując się źle w otaczającym ich świecie, chcą transformować siebie i społeczne wartości. Członkowie klubu starają się wyrazić swoje postulaty poprzez różne formy sztuki. Na stoisku można było dostać plakaty i foldery informacyjne klubu. Członkowie klubu byli ubrani w charakterystyczne czapki, których ukrytym zadaniem było skracanie psychologicznego dystansu dzielącego ich od innych ludzi. Bardzo chętnie nawiązywali nacechowane życzliwością i głębią kontakty ze wszystkimi, którzy byli na to otwarci. Tryskali wigorem i humorem. ...”
powstało juz kilka prac magisterskich. Dotyczą one działań edukacyjnych i kampanii ekologicznych. Powstała także praca w języku angielskim napisana przez Sally Naylor na Uniwersytecie Menchester. Planowana jest praca w języku niemieckim pisana w Magdeburgu. Światowe Forum Wody odbyło się w Kioto w Japonii Problemy do przedyskutowania są na tyle poważne, iż wybierali się do Kraju Kwitnącej Wiśni głowy państw, ministrowie i naukowcy, a także przedstawiciele organizacji pozarządowych. Czy coś się zmieniło od spotkania w Hadze w roku 2000? Problemy z dostępem do wody pitnej pogłębiają się. Budowy wielkich tam niszczą społeczności lokalne i środowisko. Woda jest zasobem strategicznym.
Odkrywanie smaków
Ziemia Żyje "Ziemia Żyje" - Właśnie taki tytuł nosi inicjatywa Marcina Mięso (MEAT SOUND). Jest to wegetariańskie CD - benefit dla Klubu Gaja. Składanka z przekazem, na której gra wielu wykonawców znanych i lubianych ze scenie niezależnej. Oto oni: Radical News, Janusz Reichel, Przeciw, Schizma, Village of Peace, Perigo Minas, Awake, Inside the Outside, La Aferra, Avoided, Afront, Frei Republik Panama, Akurat, Apatia, Omkara, Natura, Heroina, Anal-ogia, Post Regiment, Sunrise, Positive Vibration, Atomico Patibulo. Pełne 22 kawałki. Dla każdego coś miłego. Jak widać i słychać, ogromny mix muzyczny. Bardzo nas cieszy brak bierności ze strony środowiska muzycznego. Jakby nie było muzycy mogą ze sceny przekazać bardzo dużo pozytywnych rzeczy - jest to swego rodzaju edukacja. Dochód z płyty przekazany jest na działania Klubu Gaja. Dzięki dla Marcina i dla Kapel. Płyta dostępna za 20zł pod adresem: Marcin Mięso; ul.Kołodziejczyka 642; 32-015 Kłaj P.S.: Dzięki pieniądzom zebranym podczas koncertu benefitowego oraz ze sprzedaży płyty mogliśmy wykupić już jednego konia z transportu! Koń nazywa się August Mocny. Marcin za swoją pracę otrzymał Nagrodę Prezesa Klubu Gaja.
Spektakl pt.: "KRÓTKA HISTORIA O PEGAZIE, KTÓRY BYŁ ANIOŁEM"
Krótka opowieść o dziejach człowieka, zwierząt i ziemi. Na naszej planecie dzięki sile Stwórcy zamieszkałej przez niezliczoną ilość istnień wytworzyła się przez miliony lat pewna harmonia. Pojawiła się ona z chaosu, tworzona wolą Boga, natury i człowieka. Okazuje się jednak, że oprócz przemijania, które dotyczy wszystkich i wszystkiego, także rola i działanie człowieka może doprowadzić do zachwiania tego, co wydawałoby się stałe i nieprzemijające. Umysł ludzki jest w stanie zniszczyć nawet swoje najwspanialsze wytwory. Harmonia może zostać załamana. Trzeba robić wszystko, aby tak się nie stało. W szczególności my - ludzie musimy zbudować Arkę w nas i wokół nas, tak, aby Ziemia, którą dostaliśmy, aby się nią opiekować, przetrwała dla przyszłych pokoleń. W tej pracy korzystać możemy ze sztuki, duchowości, nauki. Przyszłość planety zależy od nas samych.
Muzyka i śpiew: Piotr Jakimow i Natalia Jakimow Światła: Jarosław Kasprzyk; Teksty: Jacek Kaczmarski(za zgodą), Jacek Bożek Koszt wynosi 3000 zł - 5000zł.
Ukazała się recenzja spektaklu "Krótka historia o Pegazie, który był Aniołem" , który prezentowaliśmy na Forum Teatrów Młodych "Czas Europy - Czas teatru". Był wieczór, ściemniało się, już wcześniej (w trakcie innych spektakli w czasie trwania In Forum Teatrów Młodych "Czas Europy - Czas teatru") za naszymi plecami rozpoczęły się przygotowania, w końcu z głośnika odezwał się głos: "to jest przedstawienie ekologiczne, więc zajmujących miejsca prosimy o nie deptanie krzaczków, krzaczki trzeba przeskoczyć...". Po chwili gdy publiczność zgromadziła się wokół (przeskakując wcześniej krzaczki) rozpoczęła się krótka prezentacja działalności klubu Gaja, połączona z pokazaniem slajdów z akcji" Teraz Wisła" i "Zwierzę nie jest rzeczą". Potem biała postać przeszła wokół publiczności, sypiąc z piasku krąg, miało to w sobie coś "magicznego" i tajemniczego. Można było wejść do kręgu lub zostać na zewnątrz. Sam pomysł pokazania przedstawienia na " okrągłej scenie" był bardzo interesujący, krąg ma w sobie coś bardzo bliskiego naturze człowieka, więc zgromadzenie widzów w kręgu stwarza rodzaj "pierwotnej" wspólnoty. Spektakl "Krótka historia o Pegazie, który był Aniołem" ma wiele podobnych elementów, do granego niedawno na deskach Opolskiego Teatru Lalek spektaklu "Czy mogę stworzyć świat?", takich jak pojawiające się symbole ptaka, ryby, słońca czy księżyca. Powtórzone parę razy hasło: "budujcie Arkę przed potopem..." dziwnym trafem wiązało się z opolskim III Forum Teatrów Młodych, bo końcowy happening nosił nazwę: "Czas Arki". Rozdanie "gadżetów", takich jak wstążeczki z napisem" wojownik współczucia" i ulotek przyczyniło się do czytelniejszego odbioru całości i zachowania materialnego śladu i pamiątki po tym wydarzeniu. Spektakl pt.: "Dzika rzeka w sercu Europy" Tematem spektaklu jest różnorodność i bogactwo życia nad rzeką. Elementami przewodnimi prezentacji są: 20 metrowa, błękitna wstęga rzeki, maski ptaków i ryb, szczudlarze, tańczący Duch Wisły oraz Smok. W spektaklu bierze udział około 9-20 osób. Czas trwania: ok. 20-25 minut. Po spektaklu istnieje możliwość zorganizowania parady. W przemarszu, na którego czele podąża kukła Smoka, biorą udział uczestnicy prezentacji wraz z rekwizytami i wstęgą rzeki.
Spektakl prezentowany był miedzy innymi w Warszawie, Krakowie, Helu, Toruniu, Bielsku-Białej, we Włocławku specjalnie dla telewizji BBC World News oraz Magdeburgu. Koszt wynosi 3000zł - 4000zł (w zależności od liczby uczestników, w tym zespołu muzycznego).
Tematem jest transport koni. Elementami przewodnimi prezentacji są: maski koni i ciężarówki. W spektaklu bierze udział dla 5-9 osób. Czas trwania: ok. 10 minut. Po happeningu, który możemy zaprezentować kilka razy, istnieje możliwość zorganizowania akcji informacyjnej, w której bierze udział nasza maskotka "Kasztanki". Wydarzenie to prezentowane było miedzy innymi w Warszawie, Bydgoszczy, Krakowie, Poznaniu, Szczecinie, Gdańsku, Wrocławiu, Bielsku-Białej. Winter Reggae Klub Gaja był po raz kolejny obecny na tej największej imprezie reggae, która odbywała się 8 grudnia 2002 roku w gliwickim klubie "Bravo".
Byliśmy tam z naszym stoiskiem informacyjnym, wydawnictwami, ulotkami, wystawami. Można było wpisać się na nasze petycje. Przygotowaliśmy także slayd show "Graffiti sztuka ulicy". Dzięki za zainteresowanie. Pozdrawiamy organizatorów.
Wakacje są niewątpliwie czasem festiwali. Tam gdzie możemy, jesteśmy. W sierpniu 2002 roku dostaliśmy zaproszenie od zaprzyjaźnionej z nami organizacji "Młodzi dla Szczyrku" na organizowany przez nich Festiwal Pozytywnej Energii - I Szczyrkowski Przegląd Muzyki Nie Góralskiej. Przyjechaliśmy ze stoiskiem, wystawą i masą transparentów, które zawładnęły sceną. Gośćmi były również inne organizacje jak: Amnesty International, Wojskowa Służba Zastępcza, Hare Kryszna. Były również stoiska z jedzeniem wegetariańskim i wegańskim. Pierwszy dzień był w klimatach reggae, drugi ostrzejszy - coś między punkiem a hardcore'm.
Było bardzo rodzinnie. Nie było tłumów, ale nie możemy narzekać. Było duże zainteresowanie naszymi materiałami i działaniami. Przywieźliśmy sporo petycji. Również muzycy nie byli bierni - najmilej wypowiadał się chyba Tomek Matoł z Apatii.
Przystanek Woodstock 2002 Zakończył się kolejny niesamowity festiwal organizowany co roku przez Jerzego Owsiaka i Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. To wydarzenie na niespotykaną skalą. W oficjalnych wersjach podaje się, że wzięło w nim udział 300 tysięcy ludzi. Wszyscy odnosili jednak wrażenie że musi nas być o wiele więcej. O ile więcej, to chyba sam Jurek nie wie.
Nasza obecność ze stoiskiem i wystawami stała się już na Woodstock tradycją. Odwiedzają nas tysiące ludzi, by podpisać się pod petycjami, by dowiedzieć się "co to wszystko daje?" i "co się udało Klubowi Gaja już osiągnąć?". Udzielamy informacji, jak można nam pomagać, jak zorganizować w swojej miejscowości którąś z wystaw prezentowanych na Woodstock. Trzeba przyznać, że tegoroczne zainteresowanie działaniami Klubu było olbrzymie. Więcej niż rok wcześniej rozmów, podpisów, po prostu super.
Lato Artystyczne W drugiej połowie lipca 2002 roku zostaliśmy zaproszeni przez Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży do Krakowa. Wzięliśmy tam udział w plenerowej imprezie "Lato Artystyczne - Eko Czas dla Ziemi".
Na placu Wolnica co roku pokazujemy nasze nowe spektakle. Tym razem była to pierwsza prezentacja happeningu "Niech inni nie będą dla nas obcy". Opowiada on o różnorodności, która panuje w przyrodzie i miedzy ludźmi. Jeżeli potrafimy uszanować tę różnorodność i cieszyć się odmiennością, możemy wiele nauczyć się od innych czy to ludzi, czy zwierząt i zjawisk. Scenariusz został przygotowany przez Jacka Bożka, który był jednocześnie jego reżyserem. W happeningu brali udział wolontariusze Klubu Gaja.
Przez wiele dni i wiele godzin w ośrodku "Bajka Klubu Gaja" odbywały się próby. Nawet by zaprezentować publiczności 20 minutowe wydarzenie, trzeba się sporo napracować. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
autor: yoyo | ikonki: krysiaida @ deviantart | działa dobrze pod: ie 5.0, netscape6, opera 5 (i wyżej) |