|
Konkurs Drzewo Roku
3. EDYCJA Klub Gaja ogłasza 3. edycję konkursu na Drzewo Roku. To propozycja, podobnie jak Święto Drzewa, dla osób indywidualnych, placówek edukacyjnych, urzędów administracji państwowej i samorządowej, instytucji, organizacji społecznych oraz regionalnych i lokalnych wspólnot mieszkańców.
Nie szukamy drzew najstarszych, najwyższych, najgrubszych, najpiękniejszych, ani najrzadszych. Szukamy drzewa najbardziej kochanego, drzewa z opowieścią, drzewa, które pobudza wyobraźnię i jednoczy ludzi. Celem Konkursu jest zwrócenie uwagi na rolę drzew w naszym życiu, wzmocnienie świadomości społecznej w odniesieniu do środowiska, w którym żyjemy oraz wyłonienie najważniejszego, najciekawszego, najbardziej lubianego i cenionego przez społeczności lokalne drzewa w naszym kraju. Poszukujemy drzewa z historią, która pobudza wyobraźnię i scala wspólnotę osób mieszkających w danym regionie. Uczestnikami konkursu mogą być wszystkie podmioty (m.in. placówki oświatowe, nadleśnictwa, samorządy, instytucje, firmy, organizacje, osoby prywatne).
Formularz zgłoszeniowy do pobrania
Czytaj więcej na www.swietodrzewa.pl
Honorowy patronat nad 10-leciem Święta Drzewa Małżonki Prezydenta RP Anny Komorowskiej. Patronaty: Minister Środowiska, Minister Edukacji Narodowej, Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy, Wojewoda Śląski, Marszałek Województwa Śląskiego. Partner strategiczny: Lasy Państwowe. Partnerzy : LeasePlan, Troton, Eco Service, Green Project, Ashoka. Współpraca: Kampania Miliarda Drzew, Nadace Partnerstvi, Miasto Stołeczne Warszawa, Partnerstwo dla Klimatu, Biblioteka Śląska, Instytucja Kultury Katowice – Miasto Ogrodów, Uniwersytet Śląski.
AKTUALNOŚCI
Minister Środowiska zgłosił kandydata do Drzewa Roku Klubu Gaja Pozostały tylko 3 dni na zgłoszenia do ogólnopolskiego konkursu Drzewo Roku. Swojego kandydata przedstawił Minister Środowiska – Marcin Korolec. Drzewa i lasy to nasz zielony kapitał. Mają istotne znaczenie dla ludzi, środowiska i gospodarki. Jednak rola, jaką spełniają nadal wymaga przypominania. Mamy z Klubem Gaja wspólny cel - wzmacnianie świadomości ludzi na temat ich znaczenia. Zachęcam każdego do poszukania w swojej okolicy drzewa z historią i włączenia się do konkurs – wyjaśnia minister, który do konkursu zaproponował jesiona wyniosłego na skwerze Sue Ryder na warszawskiej Ochocie.
Ambasadorami konkursu Klubu Gaja Drzewo Roku są podróżniczka, Elżbieta Dzikowska i reżyser, Kazimierz Kutz.
Zgłoszenia do konkursu mogą przesyłać osoby indywidualne, placówki oświatowe, urzędy administracji państwowej i samorządowej, instytucje, organizacje społeczne, duże przedsiębiorstwa i małe firmy. Formularz zgłoszeniowy znajduje się na www.swietodrzewa.pl w zakładce Konkursy/Drzewo Roku - III edycja.
Konkurs Drzewo Roku promuje postawy szacunku dla przyrody w najbliższym otoczeniu i wyszukuje przykłady ciekawych związków pomiędzy tożsamością lokalnej społeczności, a drzewem, które jest przez nią szczególnie doceniane. Pomaga społecznym i zawodowym przyrodnikom w ochronie i propagowaniu wartości kulturowej i biologicznej drzew; przynosi konkretne efekty – inicjuje nowe przedsięwzięcia społeczne o charakterze ekologicznym.
Konkurs, który rozstrzygnie ogólnopolskie głosowanie internetowe, to znakomita okazja do promocji regionu, całej miejscowości lub wybranego miejsca. Spośród wszystkich nadesłanych drzew jury konkursu wybierze 11 finalistów. Każde drzewo będzie mieć profesjonalną sesję fotograficzną! Ogólnopolskie głosowanie na laureata będzie trwać przez cały czerwiec przyszłego roku za pośrednictwem Internetu. Statuetka zwycięzcy zostanie wręczona w Warszawie.
Konkurs Drzewo Roku prowadzony jest w ramach Programu Święto Drzewa dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Honorowy patronat nad 10-leciem Święta Drzewa Małżonki Prezydenta RP Anny Komorowskiej. Patronaty: Minister Środowiska, Minister Edukacji Narodowej, Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy, Wojewoda Śląski, Marszałek Województwa Śląskiego. Partner strategiczny: Lasy Państwowe. Partnerzy : LeasePlan, Troton, Eco Service, Green Project, Ashoka. Współpraca: Kampania Miliarda Drzew, Nadace Partnerstvi, Miasto Stołeczne Warszawa, Partnerstwo dla Klimatu, Biblioteka Śląska, Instytucja Kultury Katowice – Miasto Ogrodów, Uniwersytet Śląski.
Kazimierz Kutz ambasadorem Drzewa Roku Kazimierz Kutz, wybitny polski reżyser, przyjął tytuł ambasadora konkursu Drzewo Roku Klubu Gaja. Zgłoszenia drzew z całej Polski, od wszystkich zainteresowanych, przyjmowane są do 30 listopada. Finaliści mają zapewnioną profesjonalną sesję fotograficzną. Udział w konkursie sprzyja promocji wybranego drzewa i jego miejsca, ponieważ opisy finalistów dostępne będą na specjalnej stronie internetowej. Laureat konkursu będzie też rywalizował o tytuł Europejskiego Drzewa Roku.
Ambasadorem konkursu Drzewo Roku Klubu Gaja jest również znana podróżniczka, Elżbieta Dzikowska.
Konkurs polega na zgłaszaniu drzew (niekoniecznie pomników przyrody), które są ważne dla danej społeczności lub pojedynczych osób. Występują w regionalnych legendach, źródłach historycznych, są symbolem ważnego miejsca zarówno w przeszłości jak i obecnie. Konkurs pobudza do rywalizacji dla dobra wszystkich drzew, które są ważnym elementem pamięci historycznej i kształtują postawę szacunku dla przyrody, a jednocześnie zdobią otoczenie i poprawiają jakość życia. Wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny na www.swietodrzewa.pl w zakładce Konkursy/Drzewo Roku - III edycja.
Ubiegłoroczny laureat konkursu – platan z Kóz (woj. śląskie) startował w zabawie dwukrotnie, mimo, że za pierwszym razem nie znalazł się wśród finalistów. I tym razem do konkursu zgłaszają się uczestnicy, którzy już brali w nim udział. Wśród nich Stowarzyszenie Kulturalne „Dębina” w Krościenku Wyżnym wraz z dębem Wincentym. Na terenie zespołu pałacowo – parkowego w Tuszynie rośnie lipa Gracja zgłoszona przez lokalną Szkołę Podstawową im. Jana Pawła II. Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Suwałkach przesłał kandydaturę dębu szypułkowego w Parku Konstytucji 3 Maja. Rada Sołecka wsi Boroszów proponuje do konkursu dąb w centrum tej miejscowości, której początki sięgają roku 1300. Niepubliczne Przedszkole „Jaś i Małgosia” w Koszalinie zgłosiło wierzbę białą z Parku Książąt Pomorskich natomiast mieszkanka Przemkowa - dąb „Chrobry”, najciekawszy punkt wycieczek po Przemkowskim Parku Krajobrazowym. Zespół Szkół Technicznych w Częstochowie zaproponował lipę z Cielętnik, a Przedszkole nr 21 z Ostrowca Świętokrzyskiego – kasztanowca „Malwinka” z osiedla Spółdzielni Mieszkaniowej „Krzemionki”.
Zgłoszenia na konkurs, przyjmowane do 30 listopada, zostaną ocenione przez jury, które wybierze 11 finalistów. Ogólnopolskie głosowanie będzie trwać przez cały czerwiec przyszłego roku. Statuetka zwycięzcy zostanie wręczona w Warszawie.
Konkurs Drzewo Roku prowadzony jest w ramach Programu Święto Drzewa dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Honorowy patronat nad 10-leciem Święta Drzewa Małżonki Prezydenta RP Anny Komorowskiej. Patronaty: Minister Środowiska, Minister Edukacji Narodowej, Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy, Wojewoda Śląski, Marszałek Województwa Śląskiego. Partner strategiczny: Lasy Państwowe. Partnerzy : LeasePlan, Troton, Eco Service, Green Project, Ashoka. Współpraca: Kampania Miliarda Drzew, Nadace Partnerstvi, Miasto Stołeczne Warszawa, Partnerstwo dla Klimatu, Biblioteka Śląska, Instytucja Kultury Katowice – Miasto Ogrodów, Uniwersytet Śląski.
Elżbieta Dzikowska o Drzewie Roku w Polskim Radiu Elżbieta Dzikowska, ambasadorka konkursu Klubu Gaja – Drzewo Roku - była gościem Programu 1 Polskiego Radia. Zachęcała do udziału w konkursie i opowiadała o swoich ulubionych drzewach.
Pierwsze drzewo, które zapamiętała, to jesion za oknem w domu jej babci na Podlasiu. - A z dalekich podróży najbardziej zapadły mi w pamięć baobaby, bo to drzewa naprawdę imponujące. Zawarta jest w nich wieczność. Widziałam je w Afryce, na Madagaskarze i w Australii. Żyją nawet po tysiąc lat, ale najstarszy ma podobno ponad 6 tysięcy! - opowiadała podróżniczka w "Sobocie z radiową Jedynką”. Wywiadu można posłuchać na: http://www.polskieradio.pl/7/476/Artykul/726756,Elzbieta-Dzikowska-wedlug-druidow-jestem-debem
Przyjmowanie zgłoszeń do konkursu Drzewo Roku 2013 trwa do końca listopada. Formularze zgłoszeniowe dostępne są na http://swietodrzewa.pl/?page_id=1673. Zgłoszenia można przesyłać Internetem lub zwykłą pocztą.
Źródło: www.polskieradio.pl
Konkurs Drzewo Roku prowadzony jest w ramach Programu Święto Drzewa dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Półmetek terminu zgłoszeń na Drzewo Roku 2013 Klub Gaja przyjmuje zgłoszenia do konkursu Drzewo Roku 2013. Termin upływa 30 listopada. Konkurs ma charakter otwarty, jest dla wszystkich, dla których drzewa mają wartość przyrodniczą, historyczną i kulturową. Wystarczy wypełnić formularz zgłoszenia, który jest do pobrania na www.swietodrzewa.pl w zakładce Konkursy/Drzewo Roku - III edycja. Klub Gaja zachęca do utrwalania pamięci o historiach ludzi i całych społeczności poprzez pielęgnowanie drzew z nimi związanych.
Ambasadorem konkursu jest Elżbieta Dzikowska, podróżniczka i pisarka. Zdecydowałam się na to, bo kocham naturę, kocham drzewa i uwielbiam je fotografować. W konkursie chodzi o to, żeby poszukać w swojej okolicy wyjątkowego drzewa. Przez to poznajemy też historię naszego otoczenia i uczymy się kochać drzewa – mówiła podróżniczka w wywiadzie dla Programu 1 Polskiego Radia (17.11.2012).
Konkurs, który rozstrzygnie ogólnopolskie głosowanie internetowe, to znakomita okazja do promocji regionu, całej miejscowości lub wybranego miejsca. Drzewa mogą zgłaszać zarówno osoby prywatne, jak i organizacje, jednostki samorządu terytorialnego i administracji publicznej, firmy i instytucje specjalistyczne. Organizatorzy konkursu szczególnie zapraszają do udziału nadleśnictwa, samorządy, szkoły, biblioteki, ośrodki kultury, organizacje społeczne, świetlice i pojedynczych mieszkańców. Spośród wszystkich nadesłanych drzew jury konkursu wybierze 11 finalistów. Każde drzewo będzie mieć profesjonalną sesję fotograficzną!
Kolejne zgłoszenia nadsyłane na konkurs pokazują jak różne funkcje pełnią drzewa w życiu różnorodnych społeczności. „Dąbek Wolności” w parku im. Konstytucji 3 Maja w Suwałkach (woj. podlaskie) to miejsce spotkań z okazji uroczystości patriotycznych. Sam park jest pięknym przykładem połączenia zabytkowego drzewostanu z elementami architektury historycznej i ogrodowej. Kasztanowiec „Krzyś” w Miłowie (woj. pomorskie) ma swoich gorących sympatyków, którzy obawiają się o jego losy w związku z poszukiwaniami na tym terenie gazu łupkowego. Topola w Siemianowicach Śląskich (woj. śląskie) na Placu J. Skrzeka i P. Wójcika to nie tylko drzewo z opowieścią, ale i muzyką czyli koncertem „Bytkowskie drzewo” skomponowanym przez znanego multiinstrumentalistę, Józefa Skrzeka.
Drugi raz na konkurs zdecydowało się Konińskie Towarzystwo Sportów Rekreacyjnych „Sport Club Konin” (woj. wielkopolskie). Koniński kandydat w ubiegłym roku – dąb Kameduła znalazł się w ścisłym finale konkursu. Tym razem cykliści – przyrodnicy proponują dąb „Dziadek” na terenie leśnictwa Bieniszew. Zespół Szkół Ogólnokształcących w Sosnowcu (woj. śląskie) zgłasza „Sosnę z Sosnowca” czyli drzewo – dowód na zielone oazy w najbardziej uprzemysłowionym regionie Polski.
Konkurs Drzewo Roku prowadzony jest w ramach Programu Święto Drzewa dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Drzewo Roku z Elżbietą Dzikowską Znana i ceniona podróżniczka i pisarka – Elżbieta Dzikowska została ambasadorem konkursu Drzewo Roku Klubu Gaja. Pierwszy etap konkursu – przyjmowanie zgłoszeń kończy się 30 listopada. Formularz zgłoszeniowy znajduje się na www.swietodrzewa.pl w zakładce Konkursy/Drzewo Roku - III edycja.
Drzewa mogą zgłaszać zarówno osoby prywatne, jak i organizacje, jednostki samorządu terytorialnego i administracji publicznej, firmy i instytucje specjalistyczne, po prostu wszyscy. Szczególnie liczymy na nadleśnictwa, samorządy, szkoły, biblioteki, organizacje społeczne, świetlice i osoby prywatne czyli na tych, którzy mają swoje ulubione drzewa i chcą, aby zobaczyła je cała Polska – wyjaśnia Jolanta Migdał, koordynatorka konkursu. Nie szukamy drzew najwyższych, najstarszych czy najpiękniejszych lecz drzew z opowieścią, które pobudzają wyobraźnię i jednoczą ludzi.
Kolejne zgłoszenia, które napłynęły do Klubu Gaja pochodzą m.in. z Nadleśnictwa Szprotawa koło Zielonej Góry, ze wsi Poroże w Wielkopolsce i z Czarnej Dąbrówki w województwie pomorskim. Nadleśnictwo Szprotawa zgłasza do konkursu dąb Chrobry. Najpierw ludzie nazwali go Dębem zakochanych. Wierzono, iż para, która pod jego konarami wyzna sobie miłość przetrwa wszelkie przeciwności losu, tak jak i dąb. Później nazwano go Drzewem kupców, bo zatrzymywały się pod nim kupieckie wozy jadące we wszystkie strony świata…
Szkoła Podstawowa w Miłaczewie proponuje do konkursu aż dwa zgłoszenia – aleję dębów oraz topolę we wsi Poroże, znajdującej się w rejonie placówki. Cieszymy się, że udało nam się odkryć tak urokliwy zakątek naszej okolicy. Tak bliskiej, a tak wcześniej nieznanej. Chcemy, żeby i inni mieszkańcy naszego kraju obejrzeli to piękne drzewo – wyjaśniła w zgłoszeniu nauczycielka Beata Myszyńska.
Stowarzyszenie „Loko – motywa” z Czarnej Dąbrówki w województwie pomorskim zgłasza dąb Wojsław we wsi Mikorowo. Mimo, że drzewo liczy sobie 640 lat dopiero teraz doczekało się legendy, którą stworzyli dla niego mieszkańcy wsi gdzie rośnie. Równocześnie przy dębie rozpoczęły się prace nad oczyszczeniem, wyrównaniem i zagospodarowaniem terenu. Ustawiono ławki i hamaki, posadzono krzewy ozdobne i zioła. Od tej pory dąb stał się miejscem docelowym spacerujących mikorowian i wielu przyjezdnych.
Termin przyjmowania kolejnych zgłoszeń mija 30 listopada. Spośród wszystkich nadesłanych drzew jury konkursu wybierze 11 finalistów. Każde drzewo będzie mieć swoją sesję fotograficzną. Jak wyglądają finaliści dwóch poprzednich edycji konkursu można zobaczyć na:
Konkurs Drzewo Roku prowadzony jest w ramach Programu Święto Drzewa dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Są pierwsze zgłoszenia w konkursie Klubu Gaja Drzewo Roku 2013! To 5-letni dąb z Bęczkowa w województwie świętokrzyskim, 100-letni jesion z Opalenicy w Wielkopolsce i dąb Słowianin z Dębiny na Dolnym Śląsku zgłoszony przez radnego z Jelcza-Laskowic. Klub Gaja czeka na zgłoszenia do 30 listopada. Konkurs Drzewo Roku promuje postawy szacunku dla przyrody w najbliższym otoczeniu i wyszukuje przykłady ważnych związków między kulturą i historią lokalnej społeczności, a drzewem, które jest przez nią szczególnie doceniane. W wypadku tego konkursu emocje i doświadczenia związane z konkretnym drzewem, zapisane w pamięci pojedynczych osób lub wspólnot są tak samo ważne jak wymierne walory przyrodnicze. Zgłoszenia do konkursu powinny zawierać uzasadnienie związku zgłaszanego drzewa z historią i kulturą danej społeczności lokalnej lub pojedynczych osób. Może to być także podanie czy legenda – wyjaśnia Jolanta Migdał. Zależy nam na uzasadnieniu związku drzewa z mieszkańcami we współczesności, to znaczy jaką rolę drzewo odgrywa obecnie, jak jest wykorzystywane miejsce, w którym rośnie czy też w jaki sposób podtrzymywana i rozszerzana jest wiedza na jego temat – dodaje koordynatorka konkursu. Zgłoszenia do konkursu mogą przesyłać osoby indywidualne, placówki oświatowe, urzędy administracji państwowej i samorządowej, instytucje, organizacje społeczne, duże przedsiębiorstwa i małe firmy. Formularz zgłoszeniowy znajduje się na www.swietodrzewa.pl w zakładce Konkursy/Drzewo Roku - III edycja. W ubiegłym roku o tytuł Drzewa Roku ubiegało się blisko 300 drzew z całej Polski. To też 106 tysięcy odsłon strony internetowej z opisami i zdjęciami 11 drzew - finalistów i ponad 30 tysięcy oddanych głosów. Klub Gaja otrzymał także wiele podziękowań za organizację konkursu. Edward Marszałek, znany autor książek o drzewach napisał m.in.: Jestem zachwycony oddźwiękiem głosowania. Dąb (Aleksander w Krościenku Wyżnym – przyp. red.) stał się wizytówką regionu i jesteśmy z tego bardzo dumni. Na nasze drzewo głosowały znane osobistości: Elżbieta Dzikowska, Ewa Lipska, Ernest Bryll (…) również Małgorzata Chomycz – Śmigielska, wojewoda podkarpacka. Konkurs pomaga społecznym i zawodowym przyrodnikom w ochronie i propagowaniu wartości kulturowej i biologicznej drzew; przynosi konkretne efekty. Dzięki ubiegłorocznemu konkursowi m.in. odżyła sprawa przyszłości najstarszego drzewa w kraju – dębu Bartka. Usłyszano o nowej inicjatywie przyrodniczo-turystycznej na Podkarpaciu – Literackim Szlaku Drzew i o jednej z najstarszych lip w Europie (Motarzyno na Pomorzu). Platan Olbrzym (Chojna w Zachodniopomorskim) został wypielęgnowany i zyskał nowe ogrodzenie (był kilkakrotnie podpalony), a aleja 700-letnich dębów w Puszczy Kazimierskiej (Wielkopolska) – mecenasów i szansę jako nowy szlak rowerowy. Historie zgłoszone do konkursu udowodniły także, że pojedynczy obywatel może skutecznie stanąć w obronie drzewa zaplanowanego do wycinki (wierzba w Legionowie) oraz, że obcowanie chorych dzieci z drzewami może być dla innych nowatorską metodą terapeutyczną (buk Drzewo Szczęścia w Istebnej).
Drzewo Roku Klubu Gaja po raz trzeci Po raz trzeci Klub Gaja ogłasza ogólnopolski konkurs Drzewo Roku. Organizatorzy spodziewają się jeszcze większego zainteresowania niż w poprzedniej edycji, kiedy to na stronie przedstawiającej finalistów konkursu odnotowano ponad 105 tysięcy odsłon, a wśród osób, które oddały swój głos znaleźli się podróżniczka Elżbieta Dzikowska, poetka Ewa Lipska i minister środowiska, Marcin Korolec.
Konkurs Drzewo Roku promuje postawy szacunku dla przyrody w najbliższym otoczeniu i wyszukuje przykłady ciekawych i trwałych związków pomiędzy kulturą i historią lokalnej społeczności, a drzewem, które jest przez nią szczególnie doceniane. W wypadku tego konkursu emocje i doświadczenia związane z konkretnym drzewem, zapisane w pamięci pojedynczych osób lub wspólnot są tak samo ważne jak wymierne walory przyrodnicze.
Zgłoszenia do konkursu mogą przesyłać osoby indywidualne, placówki oświatowe, urzędy administracji państwowej i samorządowej, instytucje, organizacje społeczne, duże przedsiębiorstwa i małe firmy. Formularz zgłoszeniowy znajduje się na www.swietodrzewa.pl w zakładce Konkursy/Drzewo Roku - III edycja. Na www.swietodrzewa.pl w zakładce Wydawnictwa dostępna jest internetowa wersja książek upamiętniających finalistów poprzednich edycji konkursu – w 2011 i 2012 roku. Nie szukamy drzew najstarszych, najwyższych, najgrubszych, najpiękniejszych czy najrzadszych. Szukamy drzew z opowieścią, drzew, które pobudzają wyobraźnię i jednoczą ludzi – wyjaśnia Jacek Bożek, prezes Klubu Gaja.
W ubiegłorocznej edycji do konkursu zgłoszono 290 drzew z całej Polski. Propozycje nadsyłały pojedyncze osoby, organizacje społeczne, urzędy miast i gmin oraz szkoły i przedszkola. Tytuł Drzewa Roku 2012 zdobył platan z zabytkowego parku w Kozach w województwie śląskim (zgłoszony przez Urząd Gminy w Kozach), na który oddano ponad siedem tysięcy głosów. Głosowanie połączyło nas wszystkich, ukazując lokalny patriotyzm i cały potencjał możliwości wspólnego działania na rzecz naszej społeczności. Zwycięstwo w konkursie to możliwość prezentacji drzewa, w połączeniu z innymi obiektami, jako wizytówki gminy – podsumowuje Halina Kozieł z Urzędu Gminy w Kozach.
Zgłoszenia do Drzewa Roku 2013 przyjmowane będą do 30 listopada. Jury (w składzie: przedstawiciele Klubu Gaja, pracownik naukowy katedry ochrony przyrody, dziennikarz i fotograf) wybiorą spośród nich 11 finalistów, których opisy i zdjęcia trafią na specjalną stronę internetową. Za jej pośrednictwem głosowanie – przez cały czerwiec 2013 roku - będzie mieć charakter ogólnopolski. Wręczenie statuetki Drzewa Roku odbędzie się w Warszawie w czasie inauguracji 11. edycji Święta Drzewa – największego programu edukacji ekologicznej Klubu Gaja. Laureat będzie też polskim reprezentantem w konkursie o tytuł Europejskiego Drzewa Roku.
Konkurs Drzewo Roku prowadzony jest w ramach Programu Święto Drzewa dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Honorowy patronat nad 10-leciem Święta Drzewa Małżonki Prezydenta RP Anny Komorowskiej. Patronaty: Minister Środowiska, Minister Edukacji Narodowej, Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy, Wojewoda Śląski, Marszałek Województwa Śląskiego. Partner strategiczny: Lasy Państwowe. Partnerzy : LeasePlan, Troton, Eco Service, Green Project, Ashoka. Współpraca: Kampania Miliarda Drzew, Nadace Partnerstvi, Miasto Stołeczne Warszawa, Partnerstwo dla Klimatu, Biblioteka Śląska, Instytucja Kultury Katowice – Miasto Ogrodów, Uniwersytet Śląski.
2. EDYCJA Drzewo Roku Klubu Gaja w ogrodach.pl i na wakacjach! Finaliści 2. edycji konkursu Drzewo Roku Klubu Gaja znaleźli się na portalu Agory – ogrody.pl. Tegoroczny konkurs spotkał się z ogromnym zainteresowaniem – ponad 100 tysięcy odsłon strony plebiscytu. Korzystając z wakacyjnego odpoczynku i wędrówek, zachęcamy do oglądania wszystkich jedenastu finalistów konkursu, a przede wszystkim laureata – platana w Kozach na północnych stokach Beskidu Małego, w województwie śląskim.
Wszystkie drzewa, które znalazły się w finale można oglądać na http://www.e-ogrody.pl/Ogrody/56,113408,12156507,11_niezwyklych_drzew.html
Odkrywanie drzew 2. edycji Drzewa Roku Klub Gaja to także propozycja dla wakacyjnych poszukiwaczy skarbów (za pomocą odbiornika GPS), którzy biorą udział w geocachingu. Jest to zabawa w poszukiwanie skarbów i odnotowanie tego faktu na stronie internetowej www.geocaching.pl . Zlokalizowanie pojemnika ze „skarbem” jest możliwe dzięki posiadaniu współrzędnych geograficznych. Dokładne dane, które ułatwią odnalezienie drzew, znajdują się na: http://swietodrzewa.pl/?p=1290#more-1290
Przed nami wręczenie statuetki zwycięzcy konkursu Drzewo Roku 2012 - 10 października w Warszawie, podczas inauguracji jubileuszowej 10. edycji programu edukacji ekologicznej Klubu Gaja – Święto Drzewa oraz promocji albumu Drzewo Roku 2012.
Konkurs Drzewo Roku jest propozycją skierowaną do osób indywidualnych, instytucji, organizacji i społeczności lokalnych, którym szczególnie zależy na ochronie starych drzew, ponieważ znają i doceniają ich wartość kulturową i społeczną. Druga edycja konkursu przyniosła aż 290 zgłoszeń drzew z całej Polski (o 205 więcej niż w 1. edycji konkursu), a na 11 drzew wybranych do finału oddano prawie 31 tys. ważnych głosów (o 15 270 więcej niż w 1. edycji).
UWAGA: Ogłoszenie kolejnej edycji konkursu Drzewo Roku 2013 już we wrześniu tego roku na stronie www.swietodrzewa.pl
Konkurs Drzewo Roku prowadzony jest w ramach Programu Święto Drzewa dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Partnerem strategicznym programu Święto Drzewa są Lasy Państwowe Drzewem Roku 2012 został platan z Kóz (woj. śląskie). W internetowym plebiscycie Klubu Gaja oddano na niego ponad 7 tys. głosów. Tylko o 128 głosów mniej zdobyła lipa w Wambierzycach (woj. dolnośląskie). Na stronie ze zdjęciami i opisami 11 finałowych drzew, odnotowano blisko 106 tys. odsłon. Ogólnopolski konkurs Drzewo Roku, od dwóch lat ogłaszany przez Klub Gaja, ma za zadanie promowanie postaw poszanowania dla przyrody w najbliższym otoczeniu oraz pokazywania silnych związków pomiędzy kulturą i historią lokalnej społeczności, a drzewem, do którego przywiązuje ona szczególne znaczenie. Kandydatury drzew zgłaszają osoby indywidualne, placówki edukacyjne, urzędy administracji państwowej i samorządowej, instytucje i organizacje społeczne. Drzewo chroni człowieka, daje mu świeże powietrze, materiał do budowy, opał. Jest jeszcze coś – drzewa są piękne i różnorodne. Są inspirujące – podkreśla Jacek Bożek, prezes Klubu Gaja. Do tegorocznej, 2. edycji konkursu zgłoszono 290 drzew (o 205 więcej niż w ubiegłorocznej 1. edycji konkursu). W sumie na 11 drzew wybranych do finału oddano prawie 31 tys. ważnych głosów (o 15 270 więcej niż w 1. edycji konkursu). Laureat – platan w Kozach - znajduje się w zabytkowym parku w centrum miejscowości, którego początki sięgają połowy XVIII wieku. Współczesny okazały, rozłożysty wygląd drzewa został zaplanowany już na początku, ponieważ do ziemi włożono kilka zrośniętych ze sobą sadzonek. Kim był ów przewidujący ogrodnik do dziś nie ustalono. W przeszłości platan miał zaświadczać o zamożności i rozległych kontaktach właściciela ziem, do których należał park, gdzie go zasadzono. Współcześnie stał się przesłaniem do ustanowienia Honorowego Wyróżnienia „Platana” dla osób, które mają szczególny wpływ na rozwój Kóz. W czasie trwania konkursu wzrosło zainteresowanie drzewem, jego historią i związkami z dziejami miejscowości– mówi Halina Kozieł z Urzędu Gminy w Kozach, który zgłosił drzewo do konkursu. Drzewo i jego historie prezentowano w lokalnym biuletynie, na stronie internetowej, na ulotkach, plakatach. Temat poruszano na lekcjach w szkole i zajęciach w przedszkolach oraz na zebraniach rodziców. Rywalizacja wyzwalała coraz to nowe akcje i działania. Z inicjatywy młodzieży rozdawane były ulotki zachęcające do głosowania, wysyłano maile i SMS-y. Pod drzewem zorganizowano happening, do głosowania zachęcano także na facebooku. Tylko o 128 głosów mniej niż kozieński platan zdobyła lipa w Wambierzycach (woj. dolnośląskie). Nasza miejscowość to centrum pielgrzymkowe, dlatego w głosowanie angażowali się nawet przybywający do nas pątnicy – wyjaśnia Kornelia Urbanek z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Wambierzycach, która zgłosiła drzewo do konkursu. Plakaty informacyjne rozwiesiliśmy w okolicznych miejscowościach, wiadomości podawane były w kościele oraz na ulotkach, które stale powielaliśmy. Najstarsze drzewo w finale konkursu dąb Bartek z Bartkowa (woj. świętokrzyskie) zajął w głosowaniu trzecie miejsce. Bardzo często drzewa traktujemy jako niezmienny element krajobrazu i nie zastanawiamy się nad ich istnieniem. Konkurs Drzewo Roku skłania do potraktowania drzew w bardziej personalny sposób, jako elementów natury, które są bardzo blisko nas – tłumaczy Marta Szczecińska, prezes kieleckiej Fundacji Odzyskaj Środowisko. Oprócz fundacji Bartka do konkursu zgłosił Urząd Gminy Zagnańsk, Zespół Szkół Leśnych im. Romana Gesinga w Zagnańsku oraz Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy Nr 2 w Kielcach. Statuetka Drzewo Roku zostanie wręczona w Warszawie (październik 2012 r.) podczas inauguracji jubileuszowej 10. edycji Święta Drzewa – programu edukacyjnego Klubu Gaja. Dokładna liczba głosów zdobyta przez poszczególne drzewa: Zobacz wyniki: http://swietodrzewa.pl/drzewo_roku_2012/results.swf Konkurs Drzewo Roku prowadzony jest w ramach Programu Święto Drzewa dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Partnerem strategicznym programu Święto Drzewa są Lasy Państwowe. Osobistości głosują na Drzewo Roku Klubu Gaja Poetka Ewa Lipska, podróżniczka Elżbieta Dzikowska, poeta Ernest Bryll i minister ochrony środowiska Marcin Korolec oddali swoje głosy w konkursie Klubu Gaja – Drzewo Roku 2012.
Konkurs kończy się o północy 30 czerwca, w sobotę. Klub Gaja zaprasza do glosowania na: http://swietodrzewa.pl/drzewo_roku_2012/
Można oddać tylko jeden głos na jedno z 11 drzew wybranych spośród 290 zgłoszonych z całej Polski. Są to następujące drzewa: • dąb Bartek – Drzewo, które ma swojego anioła - Wieś Bartków w gminie Zagnańsk ( woj. świętokrzyskie)
Minister środowiska zagłosował w konkursie Klubu Gaja Minister środowiska – Marcin Korolec wziął udział w konkursie Klubu Gaja – Drzewo Roku 2012. Spośród 11 kandydatów do tytułu Drzewa Roku, minister zagłosował na wierzbę z Legionowa. Drzewa na osiedlach to ekologia i wytchnienie dla mieszkańców miast. Zachęcam każdego do wybrania własnego drzewa i głosowania, zostało tylko kilka dni. Postawiłem na drzewo popularne, które może znaleźć każdy w swojej najbliższej okolicy. Na legionowskim osiedlu stało się symbolem i ekologicznym, i dla społeczności mieszkańców – wyjaśnił swój wybór.
W konkursie Klubu Gaja na Drzewo Roku, który zakończy się już 30 czerwca, głosują internauci z całej Polski. Do tej pory najwięcej głosów zdobył platan z Kóz (woj. śląskie), który ma prawie 6, 5 tys. głosów. Za nim uplasowała się wierzba z Wambierzyc (woj. dolnośląskie) – ponad 5, 7 tys. głosów i dąb Bartek z Bartkowa (woj. świętokrzyskie) – ponad 4, 5 tys. głosów.
Głos można oddać na: http://swietodrzewa.pl/drzewo_roku_2012/ • dąb Kameduła z Bieniszewa (woj. wielkopolskie)
Głosowanie w konkursie rozpoczęło się 1 czerwca. Do tej pory oddano ponad 27, 5 tys. głosów. Konkurs Drzewo Roku jest częścią programu edukacji ekologicznej Klubu Gaja – Święto Drzewa. Program poświęcony różnorodnym formom ochrony drzew i propagowaniu wiadomości o zmianach klimatycznych, w swojej 9. edycji (2011 r.) zakończył się dwoma rekordami: zaangażował 71 tys. uczestników i doprowadził do zasadzenia w całej Polsce - blisko 83, 5 tys. drzew.
Tylko sześć dni, a drzew 11 – wybierz jedno Klub Gaja zaprasza do udziału w internetowym plebiscycie na Drzewo Roku. Zobacz, oceń i kliknij na: http://swietodrzewa.pl/drzewo_roku_2012/. Sam wybierz drzewo, które tworzy historię ludzi, odmienia ich życie, wyznacza nowe kierunki. Głosowanie kończy się już 30 czerwca, w najbliższą sobotę.
W głosowaniu prowadzi platan z Kóz (woj. śląskie), który zdobył już ponad 6 tys. O ponad pół tys. głosów mniej ma lipa w Wambierzycach (woj. dolnośląskie). Na trzecim miejscu jest dąb Bartek z Bartkowa (woj. świętokrzyskie). Ale to nie wszyscy kandydaci finału Drzewa Roku 2012 Klubu Gaja. Pozostałe drzewa, których niezwykłe historie splatają się z losami ludzi w przeszłości i współcześnie to: • dąb Kameduła z Bieniszewa (woj. wielkopolskie)
Wszystkie wybrane do finału drzewa jednoznacznie przekonały jury konkursu, że ich historia, ta przeszła i ta obecna jest ściśle związana z życiem ludzi – mówi Beata Zamlewska – Pałyga, dziennikarka, członek jury. Niektóre z nich może nie mają swojego imienia lub specjalnej nazwy, ale na pewno mają miejsce w sercach ludzi. Są przykładem tego zaskakującego dialogu między przyrodą, a nami. Milczą, a jednak jakoś przywołują czy to rowerzystów, którzy inicjują szlak ich tropem; czy to ludzi głęboko wierzących, którzy bez lęku rok w rok śpią pod ich konarami; czy to wreszcie mieszkańców zwykłego bloku, dla których jedno z drzew pod budynkiem jest naprawdę żywym sąsiadem. Wspaniałe historie, które warto choćby przeczytać! Konkurs Drzewo Roku jest częścią programu edukacji ekologicznej Klubu Gaja – Święto Drzewa. Program poświęcony różnorodnym formom ochrony drzew i propagowaniu wiadomości o zmianach klimatycznych, w swojej 9. edycji zakończył się dwoma rekordami. W całej Polsce zaangażował 71 tys. uczestników, którzy posadzili blisko 83, 5 tys. drzew.
Program Święto Drzewa dofinansowano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Zobacz foto i kliknij – konkurs Drzewo Roku trwa! Platan w Kozach prowadzi w internetowym głosowaniu na Drzewo Roku, konkursie organizowanym przez Klub Gaja. Zebrał już ponad pięć tysięcy głosów. Dogania go lipa z Wambierzyc. O niecałe dwa tysiące głosów mniej ma trzeci lider konkursu – dąb Bartek z Bartkowa. Kto zostanie zwycięzcą dowiemy się 1 lipca.
Głosowanie – dla wszystkich – Klub Gaja prowadzi na stronie: http://swietodrzewa.pl/drzewo_roku_2012/
Jury konkursu wybrało finałową 11 spośród 290 zgłoszeń z całej Polski. Jeden z jurorów, Zbigniew Wilczek z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach podkreśla: Konkurs zwraca uwagę na związek pomiędzy przyrodą i historią naszego kraju. Wiele zgłoszonych drzew było świadkami przełomowych wydarzeń historycznych oraz niekiedy w zaskakujący sposób wpływało na losy ludzi. Poziom tegorocznego konkursu jest bardzo wysoki. Prawie połowa drzew, moim zdaniem, zasługuje na miano zwycięzcy.
A może w konkursie startuje drzewo z Twojej miejscowości? Działania Klubu Gaja mają zasięg ogólnopolski, ale integrują wokół inicjatyw lokalnych. Dzięki konkursowi dowiesz się o nim więcej i wesprzesz mieszkańców Twojego regionu, którzy zgłosili je do ogólnopolskiego konkursu.
Program Święto Drzewa dofinansowano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Klub Gaja zaprasza do głosowania na Drzewo Roku 2012 W głosowaniu prowadzi drzewo…, które towarzyszy na każdym kroku, czyli lipa z Wambierzyc (ponad 3,5 tys. głosów)! Tuż za nią uplasował się platan z Kóz - drzewo, strażnik świetności ludzi. Dotychczas bardzo dużo głosów zdobyły także: drzewo jak okręt, czyli lipa z Motarzyna i drzewo pilnie strzeżone - platan Olbrzym z Chojny. Głosowanie na Drzewo Roku Klubu Gaja trwa tylko do 30 czerwca. Laureat będzie w konkursie Europejskie Drzewo Roku. Na głosy internautów czekają również: dąb Bartek z Bartkowa - drzewo, które ma swojego anioła; dąb Kameduła z Bieniszewa - drzewo, które zawołało do ludzi; buk Szczęścia z Istebnej, czyli drzewo, które ratuje dzieci; katowicka wierzba Adam, czyli drzewo wielkiego bloku; dąb z Krościenka Wyżnego, czyli drzewo komediopisarza. Są także: wierzba z Legionowa - drzewo, które wywołało współczucie oraz drzewo pokornej i mądrej dziewczyny, czyli dąb Rozalia ze Świętej Rozalii. Głosy oddajemy na: www.swietodrzewa.pl To ważny konkurs. Pokazuje, jak wielkie znaczenie mają drzewa i w sensie biologicznym, i społecznym. To pod drzewami odbywają się lokalne festyny i rodzinne pikniki. To od nich zaczyna się historia osiedla, miasta czy narodu. Ich wizerunki widnieją w herbach i na sztandarach. Konkurs pokazuje także, jak my jesteśmy ważni dla drzew, które potrzebują ochrony i opieki, aby były piękne i zdrowe. Niektórzy, dzięki konkursowi Klubu Gaja, po raz pierwszy dowiedzieli się, że w swojej okolicy mają takie niezwykłe drzewo! Jeżeli zagłosują na nie, może w przyszłości nie pozwolą wyciąć innego - komentuje Jolanta Migdał, przewodnicząca jury Drzewo Roku 2012. Konkurs Drzewo Roku jest częścią Święta Drzewa - programu edukacji ekologicznej Klubu Gaja. Ostatnia edycja programu to rekordowa liczba zasadzonych drzew - blisko 83, 5 tys. i rekordowa liczba uczestników - ponad 71 tys.
Dla rowerzystów, kolejarzy, seniorów, wnuków i mieszkańców blokowisk Klub Gaja zaprasza do udziału w internetowym głosowaniu. Wybieramy drzewo, które zmienia życie ludzi. Przez cały czerwiec trwa głosowanie na Drzewo Roku Klubu Gaja. Głosy oddajemy na www.swietodrzewa.pl. Są już pierwsze oddane głosy! Możesz oddać głos tylko raz z danego adresu e-mail. Twój głos zostanie zaliczony po kliknięciu w link, który otrzymasz w e-mailu po oddaniu głosu. Zastrzegamy sobie prawo do usuwania głosów oddanych w nieuczciwy sposób ( np. generatory adresów e-mail). Prosimy o przemyślany wybór, a będzie on trudny... Zapraszamy! Finałowa jedenastka została wybrana z 290 kandydatów nadesłanych z całej Polski przez różnorodne grupy społeczne reprezentujące m.in. samorząd terytorialny, stowarzyszenia kulturalne, placówki edukacyjne, rowerzystów, mieszkańców spółdzielni. Najstarsze drzewo ma ponad tysiąc lat, najmłodsze – 60. Po raz pierwszy konkurs Drzewo Roku Klub Gaja przeprowadził w ubiegłym roku. Laureatem został dąb Grot z Dęblina. W sumie w plebiscycie oddano 15 730 głosów. W tym czasie na stronie zanotowano ponad 38, 5 tys. tzw. unikalnych odwiedzin. Konkurs Drzewo Roku jest częścią Święta Drzewa – programu edukacji ekologicznej Klubu Gaja dotyczącego zmian klimatycznych, ochrony i sadzenia drzew. W 9. edycji programu odnotowaliśmy rekordową liczbę zasadzonych drzew – blisko 83, 5 tys. oraz rekordową liczbę uczestników – ponad 71 tys. Głównym przesłaniem konkursu na Drzewo Roku jest zmotywowanie społeczności lokalnej do ustalenia i odkrycia drzewa szczególnie ważnego ze względu na jego historię i wpływ na losy mieszkańców. Laureat będzie reprezentował Polskę w konkursie na Europejskie Drzewo Roku. Konkurs Drzewo Roku jest częśćią Programu Święto Drzewa dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Jedenaście finałowych drzew Klubu Gaja Jest wierzba między blokami i najstarszy dąb w Polsce; olbrzymi platan i uświęcona Rozalia; lipa najstarsza w Europie, aleja dębowa i wiele innych drzew. Klub Gaja ogłasza jedenastu kandydatów wybranych do finału konkursu „Drzewo Roku 2012”.
Społeczności lokalne, które zgłosiły drzewa muszą szykować się do ostrej rywalizacji, bo wygra to, które zdobędzie najwięcej głosów internautów podczas czerwcowego plebiscytu. Po raz pierwszy konkurs Drzewo Roku Klub Gaja przeprowadził w ubiegłym roku. Laureat – dąb Grot z Dęblina, który wziął udział w tegorocznym konkursie na Europejskie Drzewo Roku, zajął 5 miejsce. Rywalizował z drzewami z Francji, Słowacji, Węgier, Rumunii, Czech i Bułgarii.
Do 2. edycji konkursu Drzewo Roku Klubu Gaja nadesłano 290 zgłoszeń z całej Polski. Do finału wybrano następujące drzewa. Podajemy je w kolejności alfabetycznej, uwzględniając nazwę miejscowości, w której się znajdują.
Bartków ( woj. świętokrzyskie) – dąb Bartek Zwany królem Puszczy Świętokrzyskiej, drzewem weteranem, ma 1200 lat. Jest symbolem regionu i chlubą Zagnańska, jego wizerunek jest w herbie gminy, od 2000 r. corocznie we wrześniu organizowane są „Urodziny Bartka”. W Zagnańsku jest ulica jego imienia oraz Bartkowe Wzgórze. Miejscowe koło wędkarskie nazywa się „Bartek”. Również koło AA w Zagnańsku obrało sobie Bartka za patrona. Tradycją stały się przyjazdy nowożeńców pod Bartka, którzy wznoszą tu toast za długie i szczęśliwe życie. Dla nas, mieszkańców Zagnańska jest chyba czymś więcej niż Wawel dla Krakowa – napisał jeden z autorów zgłoszenia. Bartek cały czas cierpi od wielu czynników, takich jak zanieczyszczenia, po naturalnych wrogów (owady i grzyby). Jest stale poddawany zabiegom pielęgnacyjnym i konserwatorskim.
Bieniszew ( woj. wielkopolskie) – dąb Kameduła w alei dębowej w Puszczy Kazimierskiej
Zgłoszenie nadesłało Konińskie Towarzystwo Sportów Rekreacyjnych „Sport Club Konin”.
Zgłoszenie nadesłało Gimnazjum Specjalne przy Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Chojnie.
Zgłoszenie nadesłał Zespól Szkól Specjalnych przy Wojewódzkim Centrum Pediatrii „Kubalonka” w Istebnej.
Katowice, ul. Piastów 7 (woj. śląskie )– wierzba Adam
Zgłoszenie nadesłał jeden z mieszkańców 13-piętrowca.
Zgłoszenie nadesłał Urząd Gminy w Kozach.
Zgłoszenie nadesłano Stowarzyszenie Kulturalne „Dębina” w Krościenku Wyżnym.
Zgłoszenie nadesłała Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Legionowie.
nad innymi, jest prawie dwukrotnie wyższa od rosnących w pobliżu drzew. Wyróżnia się swoim wiekowym dostojeństwem. Jej pień poorany jest, podobnie jak twarz starych ludzi. W górnej części pnia znajduje się dziupla, w której przez kilka lat stała rzeźba Chrystusa frasobliwego, wykonana przez miejscowego artystę. Drzewo opisują niemieckie źródła historyczne. Według nich może być jedną z najstarszych lip w Europie. Wzgórze, na którym rośnie upamiętnia kilka wątków legendarnych, sięgających wczesnego średniowiecza. Przy dobrych warunkach pogodowych podobno było widać było z tego miejsca morze, a okoliczna ludność zwała lipę okrętem. Podobnie jak latarnia morska żeglarzom, wskazywała podróżnym kierunki. Uchwałą Rady Gminy Dębnica Kaszubska, na wniosek Szkoły Podstawowej im. Leśników Polskich w Motarzynie, lipa została pomnikiem przyrody. Od kilku lat badania dendrologiczne drzewa prowadzą naukowcy z Instytutu Dendrologii PAN w Kórniku i Zakładu Botaniki i Genetyki Akademii Pomorskiej w Słupsku. Potwierdzają, że wiek drzewa to ok. 700 lat.
Zgłoszenie nadesłała Szkoła Podstawowa im. Leśników Polskich w Motarzynie.
Święta Rozalia ( woj. mazowieckie) – dąb Rozalia
Zgłoszenie nadesłała Publiczna Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Starym Szelkowie.
Wambierzyce ( woj. dolnośląskie)- lipa
Zgłoszenie nadesłał Zespół Szkolno-Przedszkolny w Wambierzycach.
O Drzewie Roku w serwisie naukowym Polskiej Agencji Prasowej W konkursie na najpiękniejsze drzewa w Europie można głosować na dąb z Dęblina – przypomina Polska Agencja Prasowa. Polski dąb Grot z Dęblina – wyłoniony w konkursie ogólnopolskim zorganizowanym przez Klub Gaja - znalazł się w finale konkursu o tytuł Europejskiego Drzewa Roku. Walczy o zwycięstwo obok drzew z Francji, Słowacji, Węgier, Rumunii, Czech i Bułgarii. Głosowanie internautów trwa tylko do 29 lutego.
Swój głos można oddać na stronie internetowej konkursu: http://www.treeoftheyear.org/
Zobacz całą informację PAP na: http://www.naukawpolsce.pap.pl/palio/html.run_Instance=cms_naukapl.pap.pl&_PageID=1&s=szablon.depesza&dz=szablon.depesza&dep=388252&data=&lang=PL&_CheckSum=1475646005
Oddaj głos na drzewo w Polsce! Polski dąb bierze udział w konkursie o tytuł Europejskiego Drzewa Roku. Jest jednym z siedmiu, obok drzew z Francji, Słowacji, Węgier, Rumunii, Czech i Bułgarii, które teraz walczą o zwycięstwo. Polskie drzewo czeka na Państwa poparcie. Klub Gaja gorąco zachęca do głosowania. Bardzo szybko swój głos można oddać na stronie internetowej konkursu: http://www.treeoftheyear.org/ Termin mija już 29 lutego!
O tytuł walczy dąb Grot z Dęblina, który wygrał w konkursie na Drzewo Roku zorganizowanym przez Klub Gaja. To przepiękne drzewo przetrwało dwie wojny światowe, choć działania wojenne rozgrywały się tuż obok niego. Jest ogromne i pełne życia, mimo, że jeden z jego miłośników powiedział znamienne słowa: Trudno jest drzewu pozostać pomnikiem wśród ludzi.
Pomóżmy dzieciom z Gimnazjum nr 2 w Dęblinie, które zgłosiły drzewo do konkursu krajowego, a teraz mocno kibicują mu w konkursie europejskim!
Konkurs krajowy, w którym wygrał Grot, został zorganizowany w ramach programu Klubu Gaja – Święto Drzewa. Dzięki niemu w ubiegłym roku Polacy posadzili 126 tys. drzew. Drzewa są jednym z najważniejszych czynników wpływających na równowagę ekologiczną w środowisku człowieka, dlatego warto je pielęgnować, a szczególnie piękne okazy pokazywać innym. Dąb Grot w Dęblinie może zdobyć rozgłos w Europie. Głosujmy!.
W ostatnim tygodniu głosowania organizatorzy celowo nie ujawniają jego bieżących wyników, aby ostateczne rozstrzygnięcie - 29 lutego - było prawdziwą niespodzianką. Jednak głosy są cały czas przyjmowane i podliczane.
Konkurs Europejskie Drzewo Roku prowadzi Czeska Fundacja „Partnerstwo dla Środowiska”.
Konkurs Drzewo Roku w Polsce jest częścią projektu Święto Drzewa, który został dofinansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Na zdjęciu: Dąb Grot
Polskie drzewo w międzynarodowym konkursie Rozstrzygnięty w ubiegłym roku pierwszy konkurs Klubu Gaja na Drzewo Roku ma swoją międzynarodową kontynuację. Laureat – dąb Grot z Dęblina bierze udział w międzynarodowej edycji konkursu. Internetowy plebiscyt na Europejskie Drzewo Roku rozpoczyna się 1 lutego i potrwa do końca tego miesiąca. Klub Gaja gorąco zachęca do udziału w głosowaniu.
O miano Europejskiego Drzewa Roku polski dąb będzie rywalizował z drzewami z Bułgarii, Czech, Słowacji, Węgier, Francji i Rumunii, które zwyciężyły w konkursach w poszczególnych krajach. Głos można oddać na: www.treeoftheyear.org. Również na tej stronie znajdziemy historie i zdjęcia wszystkich drzew.
Konkurs zwraca uwagę na rolę i znaczenie drzew w życiu ludzi. Ciekawe, zdumiewające, czasami poruszające historie finałowych drzew Europejskiego Konkursu Drzewo Roku 2012 pokazują szczególne więzi jakie łączą drzewa z poszczególnymi osobami, rodzinami czy miejscowościami, a także ich związki z historią lokalną lub narodową.
Dąb Grot z Dęblina jest związany z historią budowy carskiej twierdzy, podczas której wycięto wiele podobnych drzew, a która powstała na żądanie rosyjskiego namiestnika Królestwa Polskiego. W 1920 r. Grot był świadkiem wojny z bolszewikami – decydującej dla losów całej Europy. Do dziś przypisuje się mu moc spełniania życzeń: lewą dłoń trzeba przyłożyć do pnia i szeptem wypowiedzieć życzenie. Niedaleko od dębu znajdują się groby żołnierzy polskich i bolszewickich poległych w czasie wojny polsko-bolszewickiej i pierwszej wojny światowej, a także pilotów z dęblińskiej szkoły pilotów. Lokalnym popularyzatorem Grota był nieżyjący już dyrektor jednej z miejscowych szkół – Stanisław Gelo, członek Towarzystwa Przyjaciół Dęblina. Do jednego z młodych ludzi przejętego faktem, że drzewo przetrwało dwie wojny powiedział: Słusznie zauważyłeś mój młody kolego. Trudno jest drzewu pozostać pomnikiem wśród ludzi.
Ogłoszenie wyników konkursu o tytuł Międzynarodowego Drzewa Roku odbędzie się 1 marca. Ostatni tydzień głosowania będzie przebiegał w sposób utajniony, tak że wyniki głosowania będą niespodzianką. Ceremonię rozdania nagród zaplanowano w Brukseli. Zwycięzca otrzyma statuetkę wykonaną przez czeskiego artystę Martina Patřičny.
Laureat Drzewa Roku w Bułgarii to 700-letni wiąz zwany Drzewem Życzeń z miejscowości Nisovo. Sok z jego pnia uzdrowił niewidomą młodą tancerkę. Drzewem Roku w Czechach wybrano aleję kilkudziesięciu lip i dębów wokół zamku, w którym obecnie mieści się dom dla niepełnosprawnych umysłowo kobiet i dziewcząt, w miejscowości Skalička. Mimo, że to maleńka wioska, dzieci z lokalnych szkół zebrały 12 tys. głosów na aleję, która jest miejscem ich zabaw. Najwięcej Słowaków swój głos oddało na 320-letnią lipę w Lipanach. Była symbolem uprawomocnienia umów – każde porozumienie zawarte na uświęconej pod nią ziemi miało moc prawną taką, jak akt notarialny.
Czterystuletnia lipa z regionu Somogy to węgierski kandydat w konkursie. Legenda głosi, że wiele lat temu, po pożarze lasu lipa wydała nasiona, aby ożywić las z pomocą "garabonciás" (w węgierskiej mitologii postać mężczyzny, który nauczył się magii). Ta magiczna moc chroni las do dziś. Francuskim Drzewem Roku jest blisko tysiącletnia pistacja kleista z Korsyki bohaterka pożaru, który wybuchł w regionie w 2000 roku. Jedna z ofiar pożaru wolała, by straż ratowała pomnikową pistację niż jej dom wołając: Dom można zbudować ponownie. Ale takie drzewo nigdy tu już nie wyrośnie, jeśli się spali! Kandydatem Rumunii jest wiąz w Căpeni. Drzewo stało się częścią życia społecznego wsi, ponieważ spotykano się pod nim by rozwiązywać problemy zarówno całej wspólnoty jak i osobiste. Zapraszamy do głosowania! Laureatem ubiegłorocznego konkursu została lipa z Rumunii, która zdobyła ponad 23 tys. głosów. Organizatorem Europejskiego Konkursu Drzewo Roku jest Czeska Fundacja Partnerstwo dla Środowiska.
Konkurs Drzewo Roku w Polsce jest częścią projektu Święto Drzewa, który został dofinansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Na zdjęciu: Dąb Grot z Dęblina - polski kadydat do tytułu Międzynarodowego Drzewa Roku
Trzy dni na zgłoszenia do Drzewa Roku! Jeszcze tylko trzy dni pozostały do zamknięcia listy zgłoszeń do konkursu Klubu Gaja Drzewo Roku 2012. Jest już ponad 70 propozycji od Podkarpacia po Pomorze. Termin przyjmowania drzew mija 30 listopada. Karta zgłoszenia i regulamin konkursu do pobrania są tu: /drzewo_roku/ Przyjmujemy zgłoszenia od wszystkich – od obywatela po Parlament, od przedszkolaka po emeryta, od górnika po artystę! Szukamy drzew kochanych i niezapomnianych - drzew, które wzmacniają ludzi!
O udział w finale walczyć będą między innymi: Urząd Miasta w Tarnowskich Górach (woj. śląskie), który zgłosił do konkursu Klubu Gaja kasztan jadalny - osobliwość ogrodu parafii p.w. Św. Mikołaja w Tarnowskich Górach – Reptach Śląskich. W Raciechowicach (woj. małopolskie) rośnie wierzba, na której pniu zaczęła wyrastać brzezina. Osiedlową wierzbę, pod którą spotykają się młodzi i dorośli, zgłosiła mieszkanka Konina (woj. wielkopolskie). Także wierzbę (charakterystyczną dla krajobrazu nizinnego Wielkopolski) zgłosiła szkoła Podstawowa w Uciechowie. Pod drzewem zginęła kobieta, która szukała tam schronienie w czasie burzy. Tragiczna historia jest do dziś nauką dla najmłodszych.
Pomnik przyrody „Lipka” uważany za symbol Myślenic (woj. małopolskie), który rośnie od 1830 r. jest kolejnym kandydatem do konkursu. Drzewo zostało w środku podpalone (w 2008 r.) jednak lipa wciąż wykazuje witalność. Niszczeje także dąb posadzony dla uczczenia zwycięskiej wojny o Szlezwik-Holsztyn w Lądku-Zdroju ( w 1864 r.). Jest ogromny, ale czas i niekorzystne warunki atmosferyczne źle wpływają na jego korę. Innym „pokrzywdzonym” drzewem zgłoszonym do tytułu Drzewa Roku Klubu Gaja jest dąb szypułkowy z Cewkowa na Podkarpaciu. Tkwią w nim pociski karabinowe, bo znajdowała się na nim tarcza strzelnicza, a w 1944 r. w drzewo uderzył pocisk lotniczy.
Lipa, która „ukochała” kilka pokoleń przedszkolaków, nazwana przez nich Lipusiem została zgłoszono do konkursu Klubu Gaja przez przedszkole im. Bajkolandii w Rudzie Śląskiej. Gdy dzieci z Przedszkola nr 158 w Warszawie-Rembertowie mają zły humor biegną przytulić się do brzozy „Zaczarowanej” w przedszkolnym ogrodzie. W Strzyńcu na Lubelszczyźnie znajduje się czerwono-listny buk, którego uznaje się za „najstarszego mieszkańca wsi” i świadka wielu tragicznych wydarzeń. Ostatnie to trąba powietrzna w 2006 roku, która drzewa podobne do niego wyrywała z ziemi wraz z korzeniami. On przetrwał.
Kolejny kandydat do konkursu Drzewo Roku rośnie w Motarzynie na Pomorzu. To 700-letnia lipa uznawana za jedną z najstarszych w Europie. Zasadzona na wzniesieniu, z którego widać morze, przez mieszkańców nazywana okrętem, bo podobnie jak latarnia morska żeglarzom wskazywała kierunki podróżnym na lądzie. Do konkursu trafiło także cenne drzewo owocowe – grusza z Chwalibogowa w Wielkopolsce i 400-letni dąb z miejscowości Naprawa w Małopolsce, zagrożony wycinką ze względu na remont drogi. Walka mieszkańców o drzewo zakończyła się sukcesem i, choć przy samej drodze, naprawski dąb rośnie do dziś.
Z województwa warmińsko-mazurskiego nadesłano zgłoszenie dębu z Dąbrowy, który obdarowuje mądrością i siłą każdego kto koło niego usiądzie i dotknie kory. Dąb Burchat z miasta Gostycyn w kujawsko-pomorskim jest pamiątką po XII-wiecznym grodzisku o tej samej nazwie co drzewo. Na liście kandydatów do konkursu jest także dąb zarośnięty bluszczem, który nie znajduje zainteresowania u osób zajmujących się ochroną przyrody. „Za kilka lat pokażę wnukom uschnięty dąb i usłyszę ...dlaczegoś dziadku nie ratował tego drzewa?”- napisał w swoim zgłoszeniu mieszkaniec Ustronia (woj. śląskie).
Głosowanie internautów na 11 drzew wybranych do finału przez jury będzie trwało przez cały czerwiec 2012 r. Statuetka Drzewo Roku zostanie wręczona w Warszawie (październik
Finalistów 1. edycji konkursu Drzewo Roku można oglądać w albumie: /_pliki/drzewo_roku_2011.pdf
Na zdjęciu: Buk Anton - laureat II miejsca w 1. edycji Konkursu Drzewo Roku
Drzewo Roku rekomenduje „Rzeczpospolita” i Polska Agencja Prasowa Jeden z najważniejszych dzienników w Polsce „Rzeczpospolita” zamieścił obszerny materiał na temat konkursu Drzewo Roku Klubu Gaja. Autor tekstu „Las rąk wybierze Drzewo Roku” red. Adam Robiński przypomina: Tegoroczny plebiscyt na Drzewo Roku wystartował na jesieni. 30 listopada mija termin zgłaszania kandydatów. Swojego faworyta może wskazać każdy - „od obywatela po parlament, od przedszkolaka po emeryta, od górnika po artystę" - zaznaczają organizatorzy.
Czytaj na: http://www.rp.pl/artykul/82678,759942-Drzewo-roku--Drzewny-konkurs-Klubu-Gaja.html?p=1
O 2. edycji konkursu Drzewo Roku donosi także Polska Agencja Prasowa, która odnotowała wernisaż wystawy Święto Drzewa i odsłonięcie tablicy upamiętniającej 1. edycję Drzewa Roku. Tablica stanęła pod bukiem Antonem w Giszowcu (dzielnicy Katowic). Drzewo zajęło drugie miejsce w konkursie.
Drzewo Roku 2012 – zgłoszeń coraz więcej Jeszcze tylko 10 dni pozostało do nadsyłania zgłoszeń w konkursie Drzewo Roku Klubu Gaja. Przyjmujemy zgłoszenia od wszystkich – od obywatela po Parlament, od przedszkolaka po emeryta, od górnika po artystę! Szukamy drzew, które wywołują emocje. Przywołują wzrok. Utrwalają wartości. Jednoczą ludzi. Nie muszą być największe, najstarsze i w centralnych miejscach. Szukamy drzew kochanych i niezapomnianych - drzew, które wzmacniają ludzi!
Termin przyjmowania zgłoszeń mija 30 listopada. Na naszej liście są już drzewa z wielu regionów Polski. Regulamin konkursu i Karta zgłoszenia na: /drzewo_roku/
O udział w finale walczyć będą między innymi: miłorząb z Chełma (woj. lubelskie), dąb Celarowski z parku dzielnicy Prądnik Czerwony w Krakowie (woj. małopolskie), brzoza koło przedszkola „Przyjaciół bajek” w Wojkowicach (woj. śląskie), platan z parku krajobrazowego w Dębnie (woj. wielkopolskie); miłorząb ze Szprotawy (woj. lubuskie) czy Dąb Ewy z Węgrowa (woj. mazowieckie).
Brzoza na jednym z osiedli Zamościa, także kandydatka do grona finalistów Drzewa Roku 2012, jest świadkiem dorastania młodych i jesieni życia starszych. Lipa Zuza z Podegrodzia gdy kwitnie przyciąga do siebie takie roje pszczół, że słychać je z odległości kilkudziesięciu metrów. Sosna na wydmie w Kołobrzegu, której zrobiono ponad tysiąc zdjęć, bo … „jest tak zrośnięta z naszą świadomością jak Bałtyk z Polską”. Topola znad zalewu w Kraśniku znacznie bardziej zachwyca turystów niż umiejscowione tam egzotyczne palmy. Dąb Mały Książę koło przedszkola w Świebodzinie otrzymał imię od przedszkolaków, które spędzają pod nim czas latem i wiosną, jednak kiedyś drzewo było świadkiem tragedii wojennych. Jodła przy szkole w Barłominie jest symbolem wsi, dlatego nazwano ją „barłomińską”, bo należy do każdego ucznia i mieszkańca wsi.
Ponownie do konkursu zgłosiło się Towarzystwo Przyjaciół Przyszowic (woj. śląskie). Poprzednim razem prezentowana przez przyszowian lipa Witula znalazła się w finale konkursu. Tym razem to dwie lipy przy ul. Wolności, które przetrwały trzydniową bitwę pancerną w 1945 roku; przymusowe szczęśliwe lądowanie odrzutowca w 1955 roku; a dziś mijają je pasjonaci nordic walking, rowerzyści i mieszkańcy wsi.
Klub Gaja gorąco zaprasza do udziału w konkursie. Czekamy na zgłoszenia od osób indywidualnych, organizacji, instytucji i przedsiębiorstw.
Z nadesłanych propozycji jury konkursu wyłoni 11 finalistów. Laureata będzie już wybierać cała Polska. Głosowanie internautów rozpocznie się 1 czerwca 2012 roku. Statuetka Drzewo Roku zostanie wręczona w Warszawie podczas inauguracji jubileuszowej 10. edycji Święta Drzewa – programu edukacyjnego Klubu Gaja.
Finalistów Drzewa Roku 2011 można oglądać w albumie: /_pliki/drzewo_roku_2011.pdf
Program Święto Drzewa dofinansowano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Konkurs Drzewo Roku w Polsce jest częścią międzynarodowego projektu Europejskie Drzewo Roku dofinansowanego przez Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki, Czeską Fundację Partnerstwo dla Środowiska, Ministerstwo Środowiska Republiki Czeskiej oraz Państwowy Fundusz Środowiskowy Republiki Czeskiej.
Na zdjęciu: Dąb Grot w Dęblinie - zwycięzca 1. edycji Konkursu Drzewo Roku
Drzewo Roku – zgłoszenia do końca listopada! Tylko do końca listopada można nadsyłać zgłoszenia do konkursu Drzewo Roku Klubu Gaja. Szukamy drzew, które wywołują emocje. Przywołują wzrok. Utrwalają wartości. Jednoczą ludzi. Nie muszą być największe, najstarsze i w centralnych miejscach. Szukamy drzew kochanych i niezapomnianych. Szukamy drzew, które wzmacniają ludzi! Każdy może zgłosić swoje drzewo – od obywatela po Parlament!
Klub Gaja, organizator konkursu przyjął już kilkanaście zgłoszeń. Swoje drzewa zgłaszają organizacje społeczne, na przykład Rudzkie Towarzystwo Przyjaciół Drzew, które w konkursie staruje już po raz drugi. Tym razem faworytami rudzian są dwie wierzby Francik i Klara. Mieszkańcy gminy Kluki wytypowali Dąb Cygański, który nawiązuje do tradycji taborów cygańskich (motyw dębu jest w herbie gminy). Najmłodsi mieszkańcy Przedborowa zaproponowali dąb, który doczekał się swojego placu, a z Biłgoraja nadszedł opis lipy z dawnego parku dworskiego. Czomolungma – tak nazywa się lipa, którą zgłosiło gimnazjum nr 1 w Bieruniu. Dąb Bartek zwany Oskarem to symbol historii o niespełnionej miłości i faworyt szkoły podstawowej w Drawsku Pomorskim. Na drugim krańcu Polski – w sercu Beskidu Żywieckiego rośnie buk zgłoszony przez uczniów zespół szkół w Milówce.
Kandydatów o tytułu Drzewa Roku proponują również pojedynczy mieszkańcy. Niepewna jest przyszłość buka z Rudawskiego Parku Krajobrazowego, który znajduje się na prywatnej posesji wpisanej do rejestru zabytków. Wkrótce wokół powstaną studnie, a drzewo może zostać bez wody, ale i on walczy o tytuł.
Starsza pani z Siemianowic Śląskich zaproponowała do konkursu osiedlową topolę, na której w 1941 roku wykonano egzekucję dwóch Polakach oskarżonych o konspirację. Dąb Rzeczypospolitej z rezerwatu Jar Brynicy, określany jako klejnot w królewskiej koronie, został zgłoszony przez mieszkańca Brodnicy.
Swoje propozycje nadsyłają przedszkolaki. W Czerwionce-Leszczynach to jarzębina Karolina, która jest patronem przedszkola. W Warszawie to klon z ogrodu przedszkola nr 110.
Propozycji jest jeszcze więcej. Z nadesłanych jury konkursu wyłoni 11 finalistów. Laureata będzie wybierać cała Polska. Głosowanie internautów rozpocznie się 1 czerwca 2012 roku. Statuetka Drzewo Roku zostanie wręczona w Warszawie podczas inauguracji 10. edycji Święta Drzewa – programu edukacyjnego Klubu Gaja.
Program Święto Drzewa dofinansowano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Konkurs Drzewo Roku w Polsce jest częścią międzynarodowego projektu Europejskie Drzewo Roku dofinansowanego przez Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki, Czeską Fundację Partnerstwo dla Środowiska, Ministerstwo Środowiska Republiki Czeskiej oraz Państwowy Fundusz Środowiskowy Republiki Czeskiej.
Finalistów 1. edycji Drzewa Roku udokumentowano w książce: /_pliki/drzewo_roku_2011.pdf
Zobacz broszurę Drzewo Roku 2011 z sylwetkami 16-tu finałowych drzew
Drzewem Roku w konkursie Klubu Gaja został dąb Grot z Dęblina! W internetowym plebiscycie dąb Grot zdobył 3396 głosów. Na drugim miejscu znalazł się buk Anton z Katowic-Giszowca – 3170 głosów. Na trzecim – platan z Koźminka - 2026 głosów. W ostatnim tygodniu plebiscytu rywalizacja pomiędzy sympatykami Grota, a Antona była bardzo zacięta. Raz w głosowaniu prowadziło jedno, a raz drugie drzewo.
Laureat - dąb Grot jest związany z XIX- wieczną historią budowy dęblińskiej twierdzy, podczas której wycięto wiele podobnych drzew, a która powstała na żądanie rosyjskiego namiestnika Królestwa Polskiego. W 1920 r. dąb był świadkiem wojny z bolszewikami. Przypisuje mu się moc spełniania marzeń: lewą dłoń trzeba przyłożyć do pnia i szeptem wypowiedzieć życzenie. Miłość do drzewa zaszczepił w wielu uczniach i mieszkańcach nieżyjący już dyrektor jednej z miejscowych szkół – Stanisław Gelo. Do konkursu Klubu Gaja Drzewo Roku dąb Grot został zgłoszony przez nauczycielkę panią Jolantę Karaś i uczniów klasy 2 Gimnazjum nr 2 w Dęblinie.
W finale znalazło się 16 drzew, które jury konkursu wybrało spośród 85 zgłoszeń nadesłanych z całej Polski. Wskazywały je placówki oświatowe, stowarzyszenia, osoby prywatne, samorządy i leśnicy. Najwięcej pojawiło się dębów (24), lip (12) i kasztanowców (5). Pozostałe to platany, topole, sosny, wiązy, cisy, buki, świerki, wierzby i grusze. Były także: jabłoń, glediczia, miłorząb, bożodrzew, olcha, leszczyna, klon, cyprysik, jodła, jarząb, orzech, a nawet palma. Zgłoszenia nadesłano z 12 województw. Najwięcej ze śląskiego (27), wielkopolskiego (15) i warmińsko-mazurskiego (11). Laureat 1. edycji konkursu znajduje się w Dęblinie w woj. lubelskim.
Konkurs Drzewo Roku jest rozwinięciem programu edukacji ekologicznej Klubu Gaja - Święto Drzewa. W ciągu ośmiu lat na rzecz idei sadzenia nowych drzew stowarzyszeniu udało się zaangażować kilkaset tysięcy osób. Uroczyste nadanie tytułu Drzewa Roku odbędzie się 10 października w Warszawie podczas inauguracji 9. edycji Święta Drzewa.
W sumie w plebiscycie, który trwał przez cały czerwiec, oddano 15 730 głosów. W tym czasie na stronie zanotowano ponad 38,5 tys. tzw. unikalnych odwiedzin.
WYNIKI GŁOSOWANIA NA DRZEWO ROKU 2011
Pierwsze relacje prasowe po ogłoszeniu wyników konkursu:
http://wyborcza.pl/1,91446,9889345,Tytul__Drzewo_Roku__dla_debu__Grot__z_Deblina.html
http://www.dziennikwschodni.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20110706/PULAWY/619758358
W szybkim tempie zbliża się zakończenie głosowania na zwycięzcę konkursu Klubu Gaja – Drzewo Roku. Pozostały tylko dwa dni, aby oddać swój głos na: /drzewo_roku/
Szesnaście finałowych drzew wyłoniono spośród 85 zgłoszeń, które do konkursu nadesłano z całej Polski. W jury konkursu znalazł się dr Zbigniew Wilczek z Katedry Geobotaniki i Ochrony Przyrody Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Zgłoszenia nadesłane na konkurs wskazują na bardzo dobre rozpoznawanie walorów przyrodniczych własnej okolicy – podkreśla Zbigniew Wilczek. Mieszkańcy interesują się nie tylko drzewami w centrach miast, osiedli, obok szkół, ale również tymi oddalonymi, położonymi w kompleksach leśnych. W zgłoszeniach było duże zróżnicowanie gatunków, ale dominowały te rodzime. To ważne, że zwraca się uwagę i ceni gatunki typowe dla rodzimej przyrody. Bardzo ważny był także, podkreślany w zgłoszeniach, kontakt emocjonalny. Emocje mają duże znaczenie w ochronie przyrody. Społeczny udział w tym procesie jest coraz większy. Każdy obywatel może zgłosić wniosek, aby drzewo, szczególnie wyróżniające się w krajobrazie, zostało pomnikiem przyrody.
Konkurs Drzewo Roku jest rozwinięciem programu edukacji ekologicznej Święto Drzewa Klubu Gaja (/swieto_drzewa/). W ciągu ośmiu lat na rzecz idei sadzenia nowych drzew stowarzyszeniu udało się zaangażować kilkadziesiąt tysięcy osób. Wiele z nich podejmuje także działania związane z ochroną drzew już rosnących. Często drzewa te narażone są na niefachowe przycinki, dewastację i wandalizm. Tymczasem przynoszą tak wiele korzyści, że powinny być pielęgnowane i chronione jak najcenniejszy skarb. Konkurs Drzewo Roku ma się do tego przyczynić.
Do końca plebiscytu Klubu Gaja na Drzewo Roku zostało niecałe 10 dni. Oddano już ponad 10 tys. głosów. Trwa zacięta rywalizacja. Zobacz jak drzewa mobilizują do aktywności i sam zagłosuj na: /drzewo_roku/ ! Drzewa zostały wybrane spośród 85 propozycji nadesłanych z całej Polski do ogłoszonego, po raz pierwszy, przez Klub Gaja konkursu. Ważne są przede wszystkim historie z nimi związane, zarówno te odwołujące się do dziejów Polski jak i te, które ważne są tylko dla niewielkiej wspólnoty - mieszkańców miejscowości, osiedla, uczniów szkoły, pacjentów szpitala. Wyboru drzew- finalistów dokonało jury. W jego składzie, obok biologa, fotografa i dziennikarza, znalazł się przedstawiciel Klubu Gaja, Jarosław Kasprzyk: Wśród wybranych drzew, ze względu na okazałość i wiek, dominują dęby, które w przeszłości porastały znaczne obszary Polski. Z upływam czasu dąbrowy zaczęły ustępować miejsca polom uprawnym, na szczęście, jak widać w konkursie, zachowała się tradycja sadzenia dębów dla uczczenia ważnych wydarzeń historycznych. W tym względzie inaczej było na Śląsku – co także pokazują efekty konkursu. Tu sadzono miododajne lipy. Mniej reprezentowane wśród zgłoszeń gatunki, jak jabłonie, topole czy brzozy, także zasługują na uwagę. Są równie piękne i cenne przyrodniczo. Tak samo, jak zgłaszane kasztanowce – drzewa bardzo zagrożone w naszym kraju ze względu na szrotówka kasztanowcowiaczka. Konkurs Drzewo Roku jest rozwinięciem programu edukacji ekologicznej Święto Drzewa Klubu Gaja. W ciągu ośmiu lat na rzecz idei sadzenia nowych drzew stowarzyszeniu udało się zaangażować kilkaset tysięcy osób. Wiele z nich podejmuje także działania związane z ochroną drzew już rosnących. Te, bardzo często zagrożone są wycinką lub niewłaściwymi przycinkami gałęzi, a nawet całych konarów. Odbywa się to niezgodnie z prawem, a praca wynajętych przez gminę pseudo-fachowców nieraz prowadzi do skandalicznej redukcji korony drzewa i całkowitego zachwiania jego równowagi biologicznej. Dzięki Klubowi Gaja i zdeterminowanym mieszkańcom dwa tego typu przypadki doczekały się wyroku sądowego. Czytaj „Milionowe kary za drzewa” na /projekty/jak_dzialac_dla_ziemi/. O przebiegu plebiscytu Drzewo Roku informuje Polska Agencja Prasowa i Gazeta Wyborcza: O konkursie i SWOIM drzewie rozpowszechniają wiadomości media w regionie każdego z 16 drzew-finalistów:
Na zdjęciu: sadzenie lasu w Beskidach Drzewo Roku – trwa rywalizacja Blisko 6 000 głosów oddano już w plebiscycie Drzewo Roku Klubu Gaja. Kto jest faworytem? Oddaj głos i przekonaj się na: /drzewo_roku/
Internauci mogą zagłosować na jedno drzewo tylko jeden raz ze swojego komputera. Wybór, przed którym stoją jest trudny. Do rywalizacji stanęli: dąb Chrobry w Białobrzegach, dąb Grot w Dęblinie, dąb Bolesław w Gościnie, lipa Drzewo Wolności w Jastrzębiu Zdroju, buk Anton w Katowicach-Giszowcu, platan w Koźminku, topola Holy w Łodzi, brzoza w Michałowie, wiąz w Poniszowicach, lipa Witula w Przyszowicach, Dąb Goduli w Rudzie Śląskiej, kasztanowiec Franek w Rydzewie, lipa w Stanicy, Jabłoń Miłości we Wrocławiu, Dąb Napoleona w Zaborze, dąb Eliasz w Żytnej.
16 drzew wybrano spośród 85 zgłoszeń z całej Polski. Każde z nich zostało sfotografowane specjalnie na potrzeby konkursu. Zdjęcia wykonał Tomek Pikuła, który pracował również w gronie jury. Oto jego komentarz: Z natury jestem fotografem niezależnym. Od natury jednak bardzo zależnym. Moja obecność w projekcie Drzewo Roku była powrotem do moich początków- czarno-białej kliszy i wędrówek w poszukiwaniu niezwykłych drzew. Teraz moją pasją są ludzie , ale konkurs Drzewo Roku pozwolił mi to wszystko połączyć. Ludzie okazali się wspaniałymi przewodnikami, opowiadaczami lokalnej historii – tak bardzo ich angażującej. Przygotowując zdjęcia przejechałem ponad pięć i pół tysiąca kilometrów. Zobaczyłem drzewa w centrach miast, na ich obrzeżach, w głębokich puszczach, na terenie prywatnych gospodarstw. Wszystkie są niezwykłe. O ileż bardziej wyjątkowe niż te, o których zwykliśmy czytać w przewodnikach.
Od ośmiu lat Klub Gaja realizuje projekt Święto Drzewa (/swieto_drzewa/), który owocuje bardzo różnorodnymi działaniami podejmowanymi przez kilkadziesiąt tysięcy uczestników w całej Polsce. Sadzimy nowe drzewa, ale także musimy zadbać o te, które już rosną. Często są narażone na niefachowe przycinki, dewastację lub zwykły wandalizm. Tymczasem przynoszą tak wiele korzyści, że powinny być pielęgnowane i chronione jak najcenniejszy skarb. Konkurs Drzewo Roku ma się do tego przyczynić.
Na zdjęciu: Święto Drzewa w Zespole Szkół nr 2 w Pułtusku
Klub Gaja rozpoczyna ogólnopolski plebiscyt na Drzewo Roku 1 czerwca (w środę) rusza internetowa strona dla głosujących. Spośród 85 drzew zgłoszonych z całej Polski jury konkursu wybrało 16. Każde z nich znajduje się w innym miejscu. Są rozsiane po całym kraju. Zgłoszone przez lokalne społeczności, urzędy, organizacje i osoby indywidualne dowodzą, że drzewa mogą być doceniane, wspominane i kochane. Są ważnym elementem kultury, historii i krajobrazu.
Od 1 czerwca na stronie www.klubgaja.pl/drzewo_roku/ sami internauci wybiorą laureata konkursu. Mogą zagłosować na jedno drzewo tylko jeden raz ze swojego komputera. Wybór, przed którym staną jest trudny. Do konkursu staje 16 drzew: dąb Chrobry w Białobrzegach, dąb Grot w Dęblinie, dąb Bolesław w Gościnie, lipa Drzewo Wolności w Jastrzębiu Zdroju, buk Anton w Katowicach-Giszowcu, platan w Koźminku, topola Holy w Łodzi, brzoza w Michałowie, wiąz w Poniszowicach, lipa Witula w Przyszowicach, Dąb Goduli w Rudzie Śląskiej, kasztanowiec Franek w Rydzewie, lipa w Stanicy, Jabłoń Miłości we Wrocławiu, Dąb Napoleona w Zaborze, dąb Eliasz w Żytnej.
Jeżdżąc po Polsce z fotografem Tomkiem Pikułą, który robił zdjęcia finałowym drzewom oraz ludziom, którzy zgłosili je do konkursu, uświadomiliśmy sobie po raz kolejny jak wielkie znaczenie ma dla nas jakość środowiska w którym żyjemy. Podczas naszych wizyt spotkaliśmy nie tylko niezwykłe drzewa, ale też niezwykłych ludzi, doskonale znających historię swoich miejscowości i drzew, które zgłosili do konkursu. Prawdziwych zapaleńców zaangażowanych w lokalne sprawy, którzy pielęgnują miejscowe tradycje i dbają o przyrodę . Poznaliśmy m.in. nauczycieli, leśników, przedstawicieli lokalnychstowarzyszeń i uczniów, którzy starają się coś zrobić dla swoich miejscowości i ich mieszkańców, organizują festyny i wystawy, sadzą i pielęgnują drzewa, sprzątają, dokumentują historię swoich miast i wsi - opowiada Jolanta Migdał (w gronie jury reprezentująca Klub Gaja).
Od ośmiu lat Klub Gaja realizuje projekt Święto Drzewa (/swieto_drzewa/), który owocuje bardzo różnorodnymi działaniami podejmowanymi przez kilkaset tysięcy uczestników w całej Polsce. Sadzimy nowe drzewa, ale także musimy zadbać o te, które już rosną. Nie zawsze plany zagospodarowania przestrzennego, wizje urzędników, samorządów, proboszczów czy przedsiębiorców lub spółdzielni mieszkaniowych sprzyjają drzewom. Narażone są na niefachowe przycinki, dewastację lub zwykły wandalizm. Tymczasem przynoszą nam tak wiele korzyści, że powinny być pielęgnowane i chronione jak najcenniejszy skarb. Konkurs Drzewo Roku ma przyczynić się do skoncentrowania uwagi na drzewach.
Na zdjęciu: Święto Drzewa w żłobku w Limanowej
Kilka miesięcy przygotowań, kilkadziesiąt zdjęć i opisów, i praca wielu ludzi, którym zależy na… drzewie. Pierwszego czerwca na stronie /drzewo_roku/ rusza plebiscyt konkursu Klubu Gaja – Drzewo Roku.
Od ośmiu lat Klub Gaja realizuje projekt Święto Drzewa (/swieto_drzewa/), który owocuje bardzo różnorodnymi działaniami podejmowanymi przez kilkadziesiąt tysięcy uczestników w całej Polsce. Sadzimy nowe drzewa, ale także musimy zadbać o te, które już rosną. Nie zawsze plany zagospodarowania przestrzennego, wizje urzędników, samorządów czy przedsiębiorców lub spółdzielni mieszkaniowych sprzyjają drzewom. Narażone są na niefachowe przycinki, dewastację lub zwykły wandalizm. Tymczasem przynoszą nam tak wiele korzyści, że powinny być pielęgnowane i chronione jak najcenniejszy skarb. Konkurs Drzewo Roku ma przyczynić się do skoncentrowania uwagi na drzewach, które od lat zdobią nasze najbliższe otoczenie, mimo stałego zainteresowania ich losem, zazwyczaj tylko garstki sympatyków.
Na pierwszy konkurs Drzewo Roku wpłynęło 85 zgłoszeń z całej Polski, najwięcej z województwa śląskiego. Jury złożone z przedstawiciela Klubu Gaja, biologa, fotografa i dziennikarza wybrało, zgodnie z regulaminem, 16 najciekawszych. Kierowano się przede wszystkim nie tyle walorami biologicznymi i fizycznymi drzewa, ile związaną z nim historią, albo też emocjami, jakie ono wywołuje. Chcąc tym samym podkreślić znaczenie każdego drzewa w otoczeniu człowieka. Bo my, szukamy drzewa najbardziej kochanego.
Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się 10 października podczas inauguracji Święta Drzewa w Warszawie. Statuetka Drzewo Roku powędruje do przedstawicieli władz samorządowych, na których terenie znajduje się zwycięzca. Pozostali finaliści otrzymają pamiątkowe dyplomy.
Internauci mogą zagłosować na jedno drzewo tylko jeden raz ze swojego komputera. Wybór, przed którym staną jest trudny. Sześć dębów, trzy lipy oraz buk, platan, topola, brzoza, wiąz, jabłoń i kasztanowiec z: Białobrzegów, Dęblina, Gościna, Jastrzębia Zdroju, Katowic- Giszowca, Koźminka, Łodzi, Michałowa, Poniszowic, Przyszowic, Rudy Śląskiej, Rydzewa, Stanicy, Wrocławia, Zaborza i Żytnej.
Na stronie /drzewo_roku/ drzewa i ludzie czekają na Państwa głosy!
Na zdjęciu: Święto Drzewa w Gminnym Przedszkolu w Kołbieli
Szesnaście ważnych miejsc Konkursu Drzewo Roku spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem. Gratulujemy autorom zgłoszeń, które jury wybrało do finałowej szesnastki. Włożyli Państwo wiele pracy w wyczerpujące opisy, w poszukiwanie drzew ciekawych niekoniecznie ze względu na ich cechy fizyczne, udowodniając, że mają one swoje tajemnice, czasem związane z miłością, a czasem z cierpieniem, zawsze jednak z ludźmi. Wszystkie drzewa będą miały zdjęcia wykonane specjalnie na potrzeby konkursu.
Białobrzegi (woj. mazowieckie) – dąb Chrobry
Dęblin (woj. lubelskie) – dąb Grot
Las Kołobrzeski (woj.zach.-pomor.) - dąb Bolesław
Jastrzębie Zdrój (woj. śląskie)– lipa Drzewo Wolności
Katowice- Giszowiec (woj. śląskie) – buk Anton
Koźminek (woj. wlkp.) - platan
Łódź (woj. łódzkie) – topola Holy
Michałowo (woj. śląskie) - brzoza
Poniszowice (woj. śląskie) – wiąz
Przyszowice (woj. śląskie) – lipa Witula
Ruda Śląska (woj. śląskie) – Dąb Goduli
Rydzewo (woj. warm.-mazur.)– kasztanowiec Franek
Stanica (woj. śląskie) – lipa
Zabór (woj.lubuskie) – Dąb Napoleona
Żytna (woj. śląskie) – dąb Eliasz
Drzewo Roku – 16 finalistów Ogólnopolski konkurs Klubu Gaja – Drzewo Roku – przyniósł efekt w postaci 85 opisanych i udokumentowanych drzew ważnych dla indywidualnych osób, a także całych społeczności. Nadesłane o nich zgłoszenia są wyrazem troski o ich stan, ale także często bogatej wiedzy na ich temat: historycznej i współczesnej.
Wśród 16 drzew, które jury konkursu (biolog z Uniwersytetu Śląskiego, dziennikarz, fotograf i przedstawiciele Klubu Gaja) oceniło najwyżej są:
* topola „Holy”z Łodzi w (woj. łódzkie), zgłoszona przez Zespół Szkół Specjalnych nr 8 Filia nr 3 przy Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polski w Łodzi.
Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie dziękujemy !
Do konkursu nadesłano propozycje 85 drzew. Wskazywały je placówki oświatowe, stowarzyszenia, osoby prywatne, samorządy i leśnicy. Najwięcej pojawiło się dębów (24), lip (12) i kasztanowców (5). Pozostałe to platany, topole, sosny, wiązy, cisy, buki, świerki, wierzby i grusze. Były także: jabłoń, glediczja, miłorząb, bożodrzew, olcha, leszczyna, klon, cyprysik, jodła, jarząb, orzech, a nawet palma – poznana podczas pobytu w Chorwacji. Zgłoszenia nadesłano z 12 województw. Najwięcej ze śląskiego (27), wielkopolskiego (15) i warmińsko-mazurskiego (11).
Opisy nadesłanych drzew dotyczą w wielu wypadkach wydarzeń historycznych, zarówno tych sprzed kilkuset lat jak i tych z czasów polskiej historii współczesnej. Datarło m.in. zgłoszenie najstarszego drzewa w Polsce – cisa w Henrykowie Lubańskim, który ma 1270 lat, 700-letniego Dębu Chrobrego koło Płocka, ale też jabłoni z prywatnego ogrodu we Wrocławiu, hodowanej od trzech pokoleń. Pojawiła się również najstarsza grusza w Polsce zwana Józefinką w miejscowości Nekla lub też zupełnie niedawno posadzona w Sycowie lipa, która upamiętnia nastolatków z lolaknej tajnej organizacji antykomunistycznej. Był też miłorząb posadzony przed szkołą po wizycie w arboretum, w którym uczniowie po raz pierwszy zobaczyli takie drzewo. Jest drzewo usytuowane na terenach zdegradowanych przez kopalnie oraz drzewo w przyszpitalnym parku, które zdaje się, dodawać otuchy cierpiącym. Pokazano nam drzewo związane z ostatnią powodzią oraz drzewa, które jako jedyne przeżyły wielkie pożary lasów. Wiosną ptaki wiją gniazda, drzewa tętnią życiem – napisano po prostu w opisie dębów z Wólki Kłuckiej. Wszystkie zgłoszenia dowodzą, że drzewa są zauważalne i rozpoznawalne, i nawet, swoją najskromniejszą obecnością w otoczeniu człowieka, mają dla niego znaczenie.
Wkrótce na stronie interentowej Klubu Gaja pojawią się opisy wybranych 16 drzew. Głosowanie internautów rozpoczynamy w czerwcu.
Ogłoszony przez Klub Gaja konkurs „Drzewo Roku” spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem. Z całej Polski nadesłano 90 zgłoszeń, a ponieważ niektóre z nich dotyczyły tych samych drzew lecz pochodziły od różnych osób stąd liczba drzew branych pod uwagę to 84.
Klub Gaja serdecznie dziękuje za tak duże zaangażowanie. W większości otrzymaliśmy szczegółowy opis nie tylko cech fizycznych drzewa, ale przede wszystkim związanych z nim historii, emocji mieszkających wokół nich społeczności lokalnych, które nierzadko związane są z dziejami całego regionu bądź kraju. Wszystkie zgłoszenia zostały udokumentowane zdjęciami. W konkurs zaangażowały się osoby prywatne, szkoły, leśnicy, samorządy lokalne i organizacje społeczne.
Jury pracuje nad wybraniem przykładów, które najlepiej odnoszą się do założeń konkursu. Jego celem jest zwrócenie uwagi na rolę drzew w naszym życiu, wzmocnienie świadomości społecznej w odniesieniu do środowiska, w którym żyjemy oraz wyłonienie najważniejszego, najciekawszego, najbardziej lubianego i cenionego przez społeczności lokalne drzewa w naszym kraju. Poszukujemy drzewa z historią, która pobudza wyobraźnię i scala wspólnotę osób mieszkających w danym regionie.
Spośród nadesłanych zgłoszeń jury (przedstawiciele Klubu Gaja, dziennikarz, biolog z Uniwersytetu Śląskiego i fotograf) wybierze 16 drzew finałowych. O tym, które z nich okaże się najciekawsze zadecyduje plebiscyt internetowy. Ogłoszenie finałowej szesnastki na stronie /drzewo_roku/ nastąpi 15 stycznia 2011 roku. Państwa drzewo może być podziwiane w całej Polsce jeśli zdecydujecie się zgłosić je do konkursu Klubu Gaja – Drzewo Roku. Nie poszukujemy drzewa wyjątkowego tylko pod względem cech naturalnych, ale poszukujemy drzewa, które ma wyjątkowe miejsce w ludzkiej świadomości – pojedynczego człowieka bądź całych społeczności. Termin nadsyłania zgłoszeń mija już we wtorek- 30 listopada.
Oto kolejne zgłoszenia. To m.in. dąb z Bierunia z ul. Barbórki 23 , którego wiek szacuje się na 130 lat. Drzewo, rosnące na prywatnej posesji, zainteresowało uczniów Gimnazjum nr 1 w Bieruniu, ponieważ jego położenie jest związane z tradycjami gospodarczymi tego regionu czyli solankami, ważną linią kolejową, rolnictwem i stadniną koni. Jastrzębie Zdrój chce pochwalić się Drzewem Wolności czyli lipą przy parafii Wszystkich Świętych w sołectwie Szeroka, posadzonym w 1922 roku na znak połączenia Śląska z Macierzą. Szeroczanie nazwali ją wówczas spontanicznie Drzewem Wolności, ale był to dopiero początek długiej i pięknie opisanej historii lipy, która dotarła do Klubu Gaja wraz ze zgłoszeniem. Przedszkole nr 4 w Katowicach swojego kandydata do tytułu Drzewa Roku znalazło w rezerwacie Ochojec. To dąb, który rośnie w miejscu gdzie znajdują się rekreacyjne stoliczki i ławki, a turyści – rowerzyści i piesi wędrowcy mogą odpocząć i wybrać dalszą trasę wędrówki.
Sosnę z Nadleśnictwa Łopuchówko zgłaszają uczniowie Zespołu Szkół nr 105 w Poznaniu. To świadek tragicznego pożaru z 1992 roku, których pochłonął 250 ha lasu. Wywołany przez iskry z zerwanej linii energetycznej zdołała ugasić dopiero na drugi dzień gwałtowna burza. Sosna jest jedynym drzewem pozostałym po pożarze. Uschnięta, jakby krzycząca, przeraża wyglądem, ale i przypomina o tragedii.
Ze szkoły podstawowej w Nowej Wsi koło Wronek dzieci zgłaszają szkolnego kasztanowca. Nie jest to drzewo okazałe ani przepiękne, a wręcz okaleczone nieprzemyślanymi przycinkami, na dodatek schorowane jak wiele polskich kasztanowców. To jednak pod tym drzewem kwitnie szkolne życie, zawiązują się przyjaźnie na wieczność, rozstrzygają szkolne kłótnie. Stoi dumne jak rycerz przy wejściu do szkoły. Natomiast z miejscowości Mała Puszcza w gminie Porąbka w Beskidzie Małym od pani Genowefy Laszczak nadeszło zgłoszenie daglezji, drzewa podziwianego co roku podczas wakacji.
Czekamy na ostatnie zgłoszenia. Termin mija 30 listopada. Regulamin konkursu znajduje się na: www.klubgaja.pl/_pliki/drzewo_roku_regulamin.pdf
Zgłoś Twoje drzewo, będzie głosować cała Polska! Gdynia, Toruń, Warszawa, Kudypy, Nowy Tomyśl i Czeladź to miejsca skąd nadesłano pierwsze zgłoszenia na ogólnopolski konkurs Drzewo Roku Klubu Gaja.
Zgłoszenie z Gdyni to potężny buk w dzielnicy Działki Leśne w rejonie ul. Olsztyńskiej. „Drzewojest ciągle zagrożone działalnością człowieka, ponadto fakt jego ocalenia w ciągu burzliwej historii miasta jest prawie cudem” - napisał w uzasadnieniu Dariusz Przekwas, mieszkaniec Gdyni. Wiadomości o kasztanowcu Jeżyku, którego dzieje splatają się z ponad 100-letnią historią Szkoły Podstawowej nr 6 w Toruniu nadesłały: Małgorzata Łukaszewska i Elżbieta Komassa. Piszą: „Pod nim odbywały się wszystkie szkolne uroczystości. Na jego tle fotografowały się klasy, które opuszczały mury szkolne. Był świadkiem ważnych wydarzeń, ale też codziennych trosk uczniów tej szkoły. Pod nim czekały mamy na swoje pociechy wracające z lekcji, pod nim umawiali się uczniowie na wspólne zabawy, z jego brązowych owoców dzieci robiły „kasztanowe ludki”, dla nauczycieli był wdzięcznym tematem poglądowych lekcji. Wrósł w tradycję naszej szkoły.” Pierwsze zgłoszenie z Górnego Śląska nadesłała Elżbieta Wyderka nauczycielka Zespół Szkół nr 2 w Czeladzi. To dąb z parku przy ul. 21 Listopada.
Grupa "Przyrodnicy" oraz nauczyciele z Przedszkola nr 3 "Bajkowe Zacisze" z Nowego Tomyśla zgłosiła swoje wyjątkowe drzewo - kasztanowca Kasztanusia, który podobno przemawia do nich "ludzkim głosem" i inspiruje do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu.
Topolę osikę z Osiedla Gołąbki w Warszawie zgłosił Zespół Szkół nr 80. „Topola około pół wieku wita i żegna uczniów, ponieważ rośnie obok furtki szkolnej. Uczniowie z Klubu Eko co roku mierzą jej obwód w pierśnicy, aby zgłosić ją jako pomnik przyrody do Wydziału Ochrony Środowiska Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy” - informuje Irena Jarzębak, nauczycielka przyrody. Osiedle Gołąbki związane jest z osobą premiera RP Władysława Grabskiego, który zainicjował jego budowę. Z ulicznym oświetleniem, kanalizacją, wodociągami, miejscami do rekreacji miało tonąć w zieleni. Dzisiaj mieszkańcy mają wszystkie te zamierzenia, oprócz tramwaju...
Drzewo wpisane w 750- letnią historię Warmii I Mazur – sosnę pospolitą z Leśnego Arboretum Warmii i Mazur – zgłasza Koło Towarzystwa Przyjaciół Lasu „ Las Kudypski”. Sosnę posadzono w czasach gdy Warmia stanowiła integralną część Państwa Polskiego w okresie przedrozbiorowym. W swojej młodości drzewo rosło za czasów rządów na Warmii Biskupa Ignacego Krasickiego. Przeżyło okres zaborów, wojen, różnych kataklizmów jakie dotykały lasy Warmii. Teraz jest symbolem pięknej znanej w świecie i Europie ze swej jakości sosny zwanej sosną taborską.
Klub Gaja czeka na kolejne zgłoszenia do konkursu Drzewo Roku. To propozycja, podobnie jak program Święto Drzewa Klubu Gaja, dla osób indywidualnych, placówek edukacyjnych, urzędów administracji państwowej i samorządowej, instytucji, organizacji społecznych oraz regionalnych i lokalnych wspólnot mieszkańców. Nie szukamy drzew najstarszych, najwyższych, najgrubszych, najpiękniejszych, ani najrzadszych. Szukamy drzewa najbardziej kochanego, drzewa z opowieścią, drzewa, które pobudza wyobraźnię i jednoczy ludzi. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w lipcu 2011 r.
Regulamin konkursu: /_pliki/drzewo_roku_regulamin.pdf Na kolejne zgłoszenia czekamy do 30 listopada 2010 roku.
Wielka okazja dla Twojego drzewa To może być niepowtarzalna okazja dla drzewa, które potrzebuje ratunku, albo wspaniała chwila dla Ciebie – jeśli chcesz utrwalić historię drzewa – świadka, drzewa – przyjaciela, drzewa – symbolu; to może być wielki sukces lokalnej społeczności, która będzie miała najważniejsze drzewo w Polsce. Klub Gaja ogłasza konkurs na Drzewo Roku!
Nie szukamy drzew największych, najszerszych czy najgrubszych, szukamy drzew, które przemawiają do wyobraźni, do serca, do ludzi swoim byciem, miejscem, historią, która wydarzyła się wokół nich, pod nimi, a może nawet ze względu na nie.
Klub Gaja od ośmiu lat realizuje program Święto Drzewa. Wraz z kilkudziesięcioma tysiącami uczestników sadzimy drzewa, ale też mówimy głośno o tych, które próbuje się lekceważyć, zniszczyć lub zapomnieć. Jakość życia ludzi i zwierząt zależy od otoczenia naturalnego dlatego każde drzewo jest ważne. Starodrzewia, drzewa wzdłuż dróg, drzewa na cmentarzach, drzewa samosiejki, drzewa samotne jedyne, które ocalały w betonowych centrach miast. Chcemy przywrócić społeczną świadomość roli drzew, które nie mogą być traktowana jak niewygodna dekoracja gotowa do swobodnej zamiany na cokolwiek w każdej chwili.
Nie sadzisz drzew, ale mijasz codziennie po drodze TO JEDNO, które ma znaczenie dla historii, Twojej okolicy, Twojej społeczności. Zapraszamy do udziału w konkursie. Wystarczy krótki OPIS i FOTOGRAFIA DRZEWA ( więcej szczegółow w regulaminie konkursu). Na zgłoszenia czekamy do 30 listopada. Spośród nadesłanych wytypujemy 16 drzew finałowych. Każde z nich zostanie przez nas obejrzane i opisane osobiście. Chcemy także na miejscu spotkać się z autorami zgłoszenia.
Zgłoś Twoje drzewo, może na nie zagłosować cała Polska! To propozycja, podobnie jak Święto Drzewa, dla osób indywidualnych, placówek edukacyjnych, urzędów administracji państwowej i samorządowej, instytucji, organizacji społecznych oraz regionalnych i lokalnych wspólnot obywatelskich. Szukamy drzewa najbardziej kochanego, drzewa z opowieścią, drzewa, które pobudza wyobraźnię i jednoczy ludzi. Wyniki konkursu - w lipcu 2011 r.
Święto Drzewa i plebiscyt Drzewo Roku Miesiąc przed ogólnopolską inauguracją Święta Drzewa 2010 Klub Gaja ogłasza konkurs na Drzewo Roku. To propozycja, podobnie jak Święto Drzewa, dla osób indywidualnych, placówek edukacyjnych, urzędów administracji państwowej i samorządowej, instytucji, organizacji społecznych oraz regionalnych i lokalnych wspólnot mieszkańców. Nie szukamy drzew najstarszych, najwyższych, najgrubszych, najpiękniejszych, ani najrzadszych. Szukamy drzewa najbardziej kochanego, drzewa z opowieścią, drzewa, które pobudza wyobraźnię i jednoczy ludzi. Wyniki konkursu poznamy w lipcu 2011 r.
Konkurs zainicjowany blisko 10 lat temu w Republice Czeskiej cieszy się tam olbrzymim zainteresowaniem. Dziesiątki tysięcy uczestników głosują na wybrane przez siebie drzewo, w ich przekonaniu wyjątkowe ze względu na otoczenie, świadomość społeczną oraz historię, nie tylko dawną, ale i najnowszą. Przykładem jest prawie tysiącletnia lipa w miejscowości Kotel (północne Czechy), która wygrała konkurs w ubiegłym roku, symbol społecznej solidarności w proteście przeciwko planom wydobycia uranu w tej okolicy, które wiązały się z wymazaniem z mapy całej wsi.
W 2010 roku – Międzynarodowym Roku Różnorodności Biologicznej inicjator konkursu czeska fundacja Partnerstwo dla Środowiska postanowiła rozszerzyć akcję i przekształcić ją w Europejskie Drzewo Roku. W Polsce koordynatorem konkursu jest Klub Gaja. Nasze doświadczenie wskazuje na to, że konkurs Drzewo Roku sprawdzi się także w Polsce. Prowadzony przez Klub Gaja od ośmiu lat program Święto Drzewa mobilizuje do sadzenia nowych drzew, ale także do zainteresowania się tymi, które już rosną. Przykładem mogą być działania jednego z laureatów Święta Drzewa 2009 – Szkoły Podstawowej im. Tuwima w Lipinkach (woj. warmińsko- mazurskie), która nie tylko zasadziła 2 tys. buków, ale przez dwa lata starała się by lipa koło szkoły została uznana za pomnik przyrody. - mówi Jolanta Migdał koordynatorka programu Święto Drzewa.
Kilkusetletnie drzewa oliwne na południu Europy, wielowiekowe dęby i lipy na północy oraz losy pokoleń ludzi, którzy pod nimi przechodzili nie powinny odejść w zapomnienie. Drzewa mają korzenie, a więc nie mogą się przemieszczać. Europejczycy jednak mogą się spotkać, aby podzielić się historiami drzew oraz swoich własnych przodków. - wyjaśnia Miroslav Kundrata, dyrektor wykonawczy czeskiej fundacji.
W Polsce konkurs organizowany jest w ramach programu edukacji ekologicznej Klubu Gaja – Święto Drzewa. Ogólnopolska, już ósma, inauguracja święta, 8 października w Warszawie skupi honorowych gości i laureatów nagrody Czarodziejskiego Drzewa i Pegaza, którzy wspólnie zasadzą trzy drzewa na Polu Mokotowskim w Warszawie w rejonie Ścieżki Ryszarda Kapuścińskiego. Uroczystość przekazania statuetek, podziękowań i certyfikatów dla partnerów odbędzie się w Bibliotece Narodowej. W kolejnym roku – 2011- inauguracja 9.edycji Święta Drzewa będzie połączona z uhonorowaniem samorządu, na którego terenie znajduje się zwycięskie drzewo w rozpoczynającym się konkursie Drzewo Roku. Siódma edycja Święta Drzewa przyniosła plon w postaci 78,6 tys. zasadzonych drzew w Polsce i na świecie, i zainteresowanie edukacją ekologiczną 42,6 tys. osób.
Regulamin konkursu Drzewo Roku na: /_pliki/drzewo_roku_regulamin.pdf
Na zdjęciu: Pomnik przyrody zgłoszony przez SP w Lipinkach
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
autor: yoyo | ikonki: krysiaida @ deviantart | działa dobrze pod: ie 5.0, netscape6, opera 5 (i wyżej) |