nowości na e-mail
wpisz adres:


napisz do nas
Copyright © Klub Gaja
Strona Główna » Projekty » Globalnie w naszej wiosce
Projekty
aktualna pozycja:
» Święto Drzewa
» Konkurs Drzewo Roku
» Zaadoptuj rzekę
» Odkryj swój park
» Czy wiesz co jesz?
» Wzmocnienie instytucjonalne
» Kupuj odpowiedzialnie
» Społeczny monitoring
» Współpraca wyszehradzka
Globalnie w naszej wiosce
» Jak działać dla Ziemi
» Pomagamy Zwierzętom - chronimy klimat
» Ryby mają głos!
» Akademia 3R
» Polscy Kampanierzy dla Klimatu
» EKOLOKALNY WOLONTARIAT

Globalnie w naszej wiosce

Festiwal - Globalnie w naszej wiosce

 

Projekt jest współfinansowany przez Fundację Edukacja dla Demokracji

w ramach programu polskiej pomocy zagranicznej

Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2007r.

www.polskapomoc.gov.pl

Projekt jest dofinansowany przez Gminę Wilkowice

 

 

 

19-25 listopada 2007

Tydzień Edukacji Globalnej

 

 

Właśnie zakończył się Festiwal Globalnie w naszej wiosce

W ramach Tygodnia Edukacji Globalnej od 19 do 24 listopada Klub Gaja zorganizował Festiwal Globalnie w naszej wiosce w gminie Wilkowice.  Tematem przewodnim Festiwalu był rozwój międzynarodowy oparty na zasadach rozwoju zrównoważonego, pojmowanego jako harmonijne działanie człowieka, korzystającego z zasobów środowiska przyrodniczego w sposób odpowiedzialny oraz  gwarantujący zachowanie tych zasobów dla nas wszystkich i dla przyszłych pokoleń. Wydarzenie  rozpoczęło się otwarciem wystawy Święto Drzewa – dobre praktyki dla rozwoju zrównoważonego, w Polsce i na świecie w Urzędzie Gminy Wilkowice.

 

Podczas trwania festiwalu we wszystkich ośmiu placówkach oświatowych w Wilkowicach, Bystrej i Mesznej odbyły się spotkania Rozwój zrównoważony – problemy i wyzwania współczesnego świata dla dzieci i młodzieży. W szkołach podstawowych i gimnazjach wzięło udział  136 uczniów, w przedszkolach 175 dzieci. W Gimnazjum im. Królowej Jadwigi w Wilkowicach  odbył się także warsztat artystyczny Zanikanie gatunków, 13 uczniów poznawało tajniki budowy ciała ptaka a także zagrożeń z jakimi się one spotykają, zajęcia  poprowadziła artysta plastyk dr Agnieszka Półróla-Koćwin.

W Ośrodku Klubu Gaja  23 listopada 32 uczestników: dzieci ze Szkoły Podstawowej  w Wilkowicach i młodzież z Gimnazjum im. J. Fałata w Bystrej  i Gimnazjum im. Królowej Jadwigi w Wilkowicach  wzięły udział warsztatach artystycznych Globalnie w naszej wiosce! To my tworzymy świat! Wspólnie przygotowały przesłanie dla świata na przykładzie uprawy jabłek i wykonały z patyków i gałęzi rzeźbę Ziemi,  przy pomocy artysty plastyk Waldemara Rudyka. Następnie na placu przed Urzędem Gminy Wilkowice przedstawiły happening Globalnie w naszej wiosce! To my tworzymy świat! , podczas którego  wokół rzeźby Ziemi uprawiano jabłka w Chile,  transportowano je do wielu miejsc na świecie i przetwarzano je w wiele produktów.  Zapomniano o lokalnym jabłku, które może nie jest tak zielone jak chilijskie ale jest uprawiane lokalnie i nie powoduje globalnych zagrożeń i problemów.

 

W tym samym dniu wieczorem odbył się panel dyskusyjnym  "Globalnie w naszej wiosce - problemy i wyzwania współczesnego świata", w którym wzięło udział ponad 40 osób, W dyskusji udział wzięli : Janina Ochojska z Polskiej Akcji Humanitarnej, dr Piotr Skubała z Uniwersytetu Śląskiego  - Katedra Ekologii, dr Janusz Okrzesik z Wyższej Szkoły Bankowości i Finansów w Bielsku-Białej oraz Radosław Gawlik ze stowarzyszenia EKO-UNIA. Panel prowadził Jacek Bożek z Klubu Gaja. Gościliśmy m.in. M. Rączkę - Wójta Gminy Wilkowice, Panią A. Maślankę - przewodnicząca Rady Gminy Wilkowicę, przedstawiciela MZS - Joannę Popławską, mieszkańców gminy, studentów ATH w Bielsku-Białej i gimnazjalistów, przedstawicieli organizacji pozarządowych z gminy Wilkowice. Dyskutowano na tematy globalne, dotyczące całego świata i nas wszystkich z osobna, takich jak brak dostępu do wody dla miliarda ludzi, zmiany klimatu, zanikanie bioróżnorodności czy konflikty na świecie. Paneliści podkreślali ogromną rolę edukacji, która powinna kształtować postawy szacunku do przyrody i odpowiedzialności za procesy globalne, a także  konieczność stworzenia mądrej polityki światowej, dzięki której świat, w którym żyjemy będzie bardziej sprawiedliwy i równy, w którym respektowane będą prawa człowieka i przyrody.  

 

Na zakończenie festiwalu 24 listopada dodatkowo odbyła się prezentacja programu Polskiej Zielonej Sieci Akcja dla Globalnego Południa – przyłącz się! , projekt współpracy z Ghaną prezentowała Aleksandra Antonowicz z Polskiej Zielonej Sieci. Po prezentacji odbył się pokaz filmów: „Brand New World” – reżyseria A. Wójcik, E. Jones-Morris oraz „ Życie i dług” – reżyseria S. Black


Program Festiwalu – Globalnie w naszej wiosce

 

19 listopada – godz. 11.00
Urząd Gminy Wilkowice, ul. Wyzwolenia 25
otwarcie wystawy Święto Drzewa – dobre praktyki dla rozwoju zrównoważonego, w Polsce i na świecie

 

19–23 listopada
placówki oświatowe w Wilkowicach, Bystrej i Mesznej
cykl spotkań Rozwój zrównoważony – problemy i wyzwania współczesnego świata – prowadzący: Jarosław Kasprzyk, Paweł Grzybowski

 

22 listopada
Gimnazjum im. Królowej Jadwigi w Wilkowicach
warsztat artystyczny Zanikanie gatunków, prowadząca: artysta plastyk dr Agnieszka Półrola

 

23 listopada – godz. 8.30
Ośrodek Klubu Gaja, Wilkowice, ul. Parkowa 10
warsztat artystyczny Globalnie w naszej wiosce! To my tworzymy świat! – dla uczniów z placówek oświatowych z gminy Wilkowice. Prowadzący: Jacek Bożek oraz artysta plastyk Waldemar Rudyk

 

23 listopada – godz. 14.30
Urząd Gminy Wilkowice, ul. Wyzwolenia 25
happening Globalnie w naszej wiosce! To my tworzymy świat! – instalacja rzeźby – Ziemi przy udziale dzieci i młodzieży. Prowadzący: Jacek Bożek

 

23 listopada – godz. 18.00
Ośrodek Klubu Gaja, Wilkowice, ul. Parkowa 10
Panel – Globalnie w naszej wiosce – problemy i wyzwania współczesnego świata zaproszenia do dyskusji przyjęli: Janina Ochojska – Polska Akcja Humanitarna, dr Piotr Skubała – Uniwersytet Śląski – Katedra Ekologii, dr Janusz Okrzesik – Wyższa Szkoła Bankowości i Finansów w Bielsku-Białej. Radosław Gawlik – Eko-Unia, gośćmi będą: Mieczysław Rączka – Wójt Gminy Wilkowice oraz Katarzyna Kot – Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Panel prowadzić będzie Jacek Bożek – Klub Gaja

 

24 listopada – godz. 16.00
Ośrodek Klubu Gaja, Wilkowice, ul. Parkowa 10
prezentacja programu i filmu Polskiej Zielonej Sieci Akcja dla Globalnego Południa – przyłącz się! – prowadząca: Aleksandra Antonowicz – Partner spotkania Polska Zielona Sieć

 

24 listopada – godz. 17.00
Ośrodek Klubu Gaja, Wilkowice, ul. Parkowa 10
pokazy filmów
„Brand New World” – reżyseria: A. Wójcik, E. Jones-Morris,
„Życie i dług” – reżyseria S. Black
 

Zapraszamy na Festiwal – Globalnie w naszej wiosce!  


Globalnie w naszej wiosce - pokazy filmów

W dniu 24 listopada 2007 w ramach Festiwalu Globalnie w naszej wiosce w ośrodku Klubu Gaja w Wilkowicach odbyła się prezentacja programu i filmu Polskiej Zielonej Sieci Akcja dla Globalnego Południa - przyłącz się! O programie pomocy dla mieszkańców Ghany opowiadała Aleksandra Antonowicz z PZS-u.

W dalszej części spotkania odbyły się pokazy filmów : "Brand New World" w reżyserii E. Jones-Morris oraz "Życie i dług" w reżyserii S. Black.


Globalnie w naszej wiosce - problemy i wyzwania współczesnego świata

panel dyskusyjny

W dniu 23 listopada o godz. 18.00 w osrodku Klubu Gaja w Wilkowicach odbył się panel dyskusyjny Globalnie w naszej wiosce - problemy i wyzwania współczesnego świata.

W dyskusji wzięli udział : Janina Ochojska - Polska Akcja Humanitarna, dr Piotr Skubała - Uniwersytet Śląski, Katedra Ekologii, dr Janusz Okrzesik - Wyższa Szkoła Bankowości i Finansów w Bielsku-Białej, Radosław Gawlik - Eko-Unia. Gośćmi panelu byli m.in. przedstawiciele Urzędu Gminy Wilkowice z Wójtem Gminy panem Mieczysławem Rączką oraz pani Joanna Pawłowska z Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Panel prowadził Jacek Bożek z Klubu Gaja. W spotkaniu uczestniczyło ponad 40 osób.

 

 


Globalnie w naszej wiosce! To my tworzymy świat!

warsztaty artystyczne i happening

W dniu 23 listopada 2007 w ośrodku klubu Gaja odbył się warsztat artystyczny Globalnie w naszej wiosce! To my tworzymy świat! W warsztacie wzięli udział uczniowie z placówek oświatowych z gminy Wilkowice, a poprowadzili go Jacek Bożek i artysta plastyk Waldemar Rudyk.

Podczas warsztatu młodzież tworzyła rzeźbę Ziemi z patyków i wikliny oraz pracowała  nad happeningiem Globalnie w naszej wiosce! To my tworzymy swiat!, który odbył się jeszcze  tego samego dnia o godz. 14.30 pod Urzędem Gminy Wilkowice.

 

 


Wystawa Święto Drzewa - dobre praktyki dla rozwoju zrównoważonego w Polsce i na świecie 

W dniu 19 listopada 2007 o godz. 11.00 w Urzedzie Gminy Wilkowice odbylo się oficjalne otwarcie wystawy edukacyjnej "Świeto Drzewa - dobre praktyki dla rozwoju zrównoważonego w Polsce i na świecie". Wystawa została przygotowana w ramach organizowanego przez Klub Gaja Festiwalu Globalnie w naszej wiosce.

W uroczystości wzięli udział m.in. przedstawiciele Urzędu Gminy Wilkowice, Klubu Gaja oraz zaproszeni goście.

 

 

 

 

 


Rozwój zrównoważony - problemy i wyzwania współczesnego świata

W dniach 19-23 listopada 2007 w placówkach oświatowych w Wilkowicach, Bystrej i Mesznej Klub Gaja organizuje cykl spotkań edukacyjnych pod hasłem "Rozwój zrównoważony - problemy i wyzwania współczesnego świata". Tematem tych zajęc jest rozwój zrównoważony, a także problemy i wyzwania współczesnego świata: woda - jeden z najcenniejszych zasobób naturalnych, zmiany klimatu, konsumpcja, ubóstwo i zanikanie bioróżnorodności.

 

 

 

 


Zanikanie gatunków

W dniu 22 listopada 2007 w Gimnazjum im. Królowej Jadwigii w Wilkowicach odbył się warsztat artystyczny pt. "Zanikanie gatunków" poprowadzony przez artystę plastyka dr Agnieszkę Półrolę - Koćwin. Warsztaty odbyły częścią Festiwalu Globalnie w naszej wiosce.

 


Celem  projektu jest podniesienie świadomości i poszerzenie wiedzy polskiego społeczeństwa na temat rozwoju międzynarodowego. Aby osiągnąć założony cel podczas Tygodnia Edukacji Globalnej zorganizujemy Festiwal Globalnie w naszej wiosce we współpracy z Urzędem Gminy Wilkowice. Tematem festiwalu będzie Rozwój Zrównoważony – jeden z Milenijnych Celi Rozwoju. Grupą docelową projektu będą dzieci i młodzież oraz mieszkańcy naszej gminy. We wszystkich palcówkach oświatowych odbędą się spotkania i prezentacje poświecone problemom i wyzwaniom współczesnego świata: zmianom klimatu, konsumpcji, ubóstwu i zanikaniem bioróżnorodności.

 

Odbiorcy projektu:
*dzieci i młodzież z placówek oświatowych
*społeczność lokalna

 

Zasięg projektu:
Gmina Wilkowice – miejscowości: Wilkowice, Bystra oraz Meszna

 

Termin realizacji:

1.09.2007 – 30.11.2007

 

Harmonogram działań:

Październik / listopad 2007
akcja informacyjno-edukacyjna – na przełomie października i listopada odbędzie się dystrybucja  ulotki Festiwal Globalnie w naszej wiosce – Tydzień Edukacji Globalnej,  przez Gminę Wilkowice razem z gazeta gminną
                                                      
Listopad 2007
W ramach Tygodnia Edukacji Globalnej odbędzie się Festiwal Globalnie w naszej wiosce, przeprowadzimy  następujące działania:
*6 spotkań w placówkach oświatowych Globalnie w naszej wiosce!

spotkania odbędą się we wszystkich placówkach w gminie - 3 przedszkola -  spotkania prowadził  będzie edukator Jarosław Kasprzyk,  3 szkoły podstawowe–  edukator Paweł Grzybowski, spotkania  poświecone będą rozwojowi zrównoważonemu oraz problemom i wyzwaniom współczesnego świata: zmianom klimatu, konsumpcji, ubóstwu i zanikaniem bioróżnorodności., planowana ilość uczestników spotkania od 15 do 25 osób                                         

*2 spotkania / prezentacje  w placówkach oświatowych Globalnie w naszej wiosce!

spotkania odbędą się w 2 gimnazjach   - edukator Jacek Bożek, spotkania połączone będą z prezentacją  filmu Jak uratować rzekę, którego tematem jest woda – jeden z najcenniejszych zasobów naturalnych.  Omawiane będą działania na rzecz ochrony rzek na przykładach Polski i na różnych podejścia innych kultur  np. Tajlandii i Japonii, spotkania będą prowadzone w kontekście  rozwoju zrównoważonego, planowana ilość uczestników spotkania od 15 do 25 osób                                         

*wystawa Święto Drzewa - dobre praktyki dla rozwoju zrównoważonego – w Polsce i na świecie

wystawa odbędzie się w  Urzędzie Gminy Wilkowice, czas trwania wystawy 1 miesiąc, na przykładzie Święta Drzewa - ogólnopolskiego i międzynarodowego  programu prowadzonego przez Klub Gaja od 2003 roku,  przedstawimy rozwój zrównoważony w  działaniach i rezultatach  programu  – zalesianie i zadrzewianie kraju – kilkadziesiąt tysięcy drzew przy udziale społecznym – ponad sto tysięcy osób z placówek oświatowych, samorządów, instytucji, Nadleśnictw i biznesu. W wymiarze globalnym, w tym roku program Święto Drzewa wpisany jest w kampanię ogólnoświatową pod patronatem ONZ – Posadźmy Miliard drzew dla planety.

*warsztat artystyczny Globalnie w naszej wiosce! To my tworzymy świat!

warsztaty odbędą się w ośrodku Klubu Gaja, czas trwania  5 godzin, celem warsztatu będzie rozbudzenie zainteresowania tym,  jak sprawy światowe wpływają na nasze życie codzienne w lokalnej wiosce i jak my możemy wpływać na sprawy rozwoju świata, warsztat ma skłonić uczestników do refleksji nad zagrożeniami i zależnościami globalnymi,  dzieci i młodzież przygotują swoje przesłanie dla świata i wspólnie wykonają  rzeźbę  Ziemi, warsztaty prowadzić będzie Jacek Bożek – Klub Gaja oraz  artysta z nami  współpracujący  - Waldemar Rudyk. Rzeźba zostanie wykorzystana do happeningu i zainstalowana na terenie ścieżki przyrodniczo- dydaktycznej w gminie , planowana ilość uczestników warsztatu od 15 do 25 osób                                         

*happening  Globalnie w naszej wiosce! To my tworzymy świat!

instalacja Globu- Ziemi przy udziale  dzieci i młodzież z gminy, które zaprezentują swoje przesłania dla świata,  planowana ilość uczestników happeningu od 5 do 10 osób, na happening zostanie zaproszona społeczność lokalna, przedstawiciele władz lokalnych, instytucje lokalne i media                                         

*spotkanie otwarte – Panel – Globalnie w naszej wiosce – problemy i wyzwania świata

tematem będzie zrównoważony rozwój integrujący wymiar społeczny, ekologiczny i ekonomiczny,  do udziału w panelu planujemy zaprosić naukowców, dziennikarzy, przedstawicieli organizacji pozarządowych m.in.: Uniwersytet Śląski – Katedra Ekologii - dr Piotr Skubała, Gazeta Wyborcza – Artur Domosławski , Radosław Gawlik -  Eko-Unia , Janina Ochojska – Polska Akcja Humanitarna, a także  przedstawiciela Gminy Wilkowice  oraz  Fundacji Edukacji dla Demokracji.  Panel prowadzić będzie Jacek Bożek – Klub Gaja. Planowana ilość uczestniku panelu około 40 osób. Spotkanie będzie otwarte, na dyskusje  zostanie zaproszona społeczność lokalna, placówki oświatowe, instytucje lokalne i współpracujące oraz media. W ramach projektu zostanie przygotowanych 100 zaproszeń, 50 zostanie rozesłanych  do wszystkich instytucji i organizacji w gminie a także do instytucji i organizacji z całej Polski, które z nami współpracują, reszta nakładu będzie rozdana. Panel odbędzie się w Ośrodku Edukacji Klubu Gaja w Wilkowicach


Tydzień Edukacji Globalnej

Jest to coroczna międzynarodowa akcja edukacyjna, której celem jest zwrócenie uwagi społeczeństw w Europie na potrzebę prowadzenia edukacji o sprawach globalnych, poruszającej problemy i wyzwania współczesnego świata, edukacji kształtującej wśród społeczeństw postawy sprzyjające ich rozwiązywaniu i respektujące różnorodność kulturową.

Dlaczego edukacja globalna?
Żyjemy w świecie, który jest w coraz większym stopniu globalny. To oznacza, że nasze życie jest coraz bardziej splecione z życiem innych ludzi na całym świecie. Z powodu globalnego ocieplenia dotykają nas coraz częściej susze, powodzie i huragany. Jednocześnie w naszym świecie zwiększają się rozbieżności i nierówność. Jest oczywiste, że globalne problemy, takie jak bieda, zmiana klimatu czy konflikty na świecie – wymagają rozwiązań ogólnoświatowych. Dlatego potrzebna nam jest edukacja kształtująca postawy odpowiedzialne i zaangażowane w procesy globalnych współzależności i wyzwań jakie przed nami stoją.

 

Nie wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, jak wielki mamy wpływ na życie ludzi na całym świecie. Nasze codzienne decyzje i działania kształtują rzeczywistość, w jakiej żyjemy. Nawet takie drobiazgi, jak zakręcanie wody podczas mycia zębów, czy zakup spodni mają znaczenie i mogą sprawić, że życie kogoś na drugim końcu świata będzie lepsze. Podejmujmy mądre decyzje, bo w ten sposób też pomagamy. 

Janina Ochojska, Polska Akcja Humanitarna

 

Edukacja globalna obejmuje:
edukację rozwojową, edukację o prawach człowieka, edukację dla rozwoju zrównoważonego, edukację dla pokoju i zapobiegania konfliktom, edukację międzykulturową, które są globalnym wymiarem edukacji obywatelskiej.

 

Zabawkę, którą bawi się mój syn mógł zrobić niewolnik w Chinach. Miękki dywan, po którym stąpasz mogły utkać zręczne palce dziewczynki z Pakistanu, mimo że na etykiecie widnieje nazwa szwedzkiej firmy… . W czasach globalizacji, bardziej niż wcześniej, losy nasze i losy ludzi w odległych nam światach są związane – nierzadko perwersyjnymi więzami. Co zrobić? Nie ma łatwej odpowiedzi. Nie będzie godnej polityki, jeśli nie sformułuje się wpierw ideałów godnych ludzkiej kondycji. Globaliści, alterglobaliści – do dzieła!
Artur Domosławski, publicysta i pisarz


Dlaczego rozwój zrównoważony?
Edukacja globalna obejmuje między innymi edukację dla rozwoju zrównoważonego, który ma zapewnić wykorzystanie zasobów naturalnych oparte na zasadach równowagi ekologicznej, ekonomicznej i społecznej. Możliwe jest to poprzez zwiększenie działań na rzecz ochrony środowiska i zminimalizowanie negatywnych oddziaływań człowieka na przyrodę.
Dekada Edukacji na rzecz Zrównoważonego Rozwoju na lata 2005–2014 ogłoszona przez ONZ została ustanowiona, aby na stałe wpisać zasadę zrównoważonego rozwoju w systemy edukacji i jednocześnie wpłynąć na przyszły kształt społeczeństw w taki sposób, aby móc stawić czoła wyzwaniom przyszłości: zanikaniem różnorodności biologicznej, zmianom klimatu, ubóstwu i zmniejszaniem się zasobów naturalnych. Dlatego też Dekada ONZ zajmuje się szeroko rozumianą edukacją ekologiczną, a także edukacją w zakresie polityki rozwojowej i edukacją konsumencką, pojmowaną jako harmonijne działanie człowieka, korzystającego z zasobów środowiska przyrodniczego w sposób odpowiedzialny oraz gwarantujący zachowanie tych zasobów dla przyszłych pokoleń.

 

Jeśli społeczeństwu konsumpcyjnemu zostawimy wybór, to zawsze wybierze zysk przed ochroną środowiska naturalnego.
To od nas zależy, czy zdołamy zrównoważyć takie podejście do świata. Naszą szansą na dobrą jakość życia na Ziemi jest uszanowanie praw przyrody i świadome działanie.
Jacek Bożek, założyciel i prezes Klubu Gaja

 

Święto Drzewa
– dobre praktyki dla rozwoju zrównoważonego, w Polsce i na świecie
Święto Drzewa jest programem edukacji ekologicznej Klubu Gaja realizowanym od 2003 roku. Jest to ogólnopolska i międzynarodowa akcja sadzenia drzew 10 października oraz towarzyszący jej program edukacji ekologicznej, który opiera się na aktywności lokalnej,
w szczególności dzieci i młodzieży przy udziale przedstawicieli różnych instytucji m.in.: samorządów, administracji publicznej, organizacji pozarządowych i biznesu.

Nasze przesłanie: „Zasadźmy drzewo dla pokoju” co roku dociera do 35 krajów na świecie. Drzewa dla pokoju sadzono m.in. w: Polsce, Czechach, Kolumbii, Pakistanie, Peru, Wenezueli, Ekwadorze, na Węgrzech i Litwie, w Holandii, Japonii, Wielkiej Brytanii, Danii, Niemczech, Irlandii i Indiach. Święto Drzewa jest przykładem edukacji dla rozwoju zrównoważonego ponieważ integruje wymiar:
•środowiskowy – program obejmuje działania edukacyjne i informacyjne dotyczącą sadzenia i ochrony drzew np. zbiórka makulatury (recykling), zajmuje się edukacją ekologiczną rozumianą jako harmonijne działanie człowieka, korzystającego z zasobów środowiska naturalnego w sposób gwarantujący zachowanie tych zasobów dla przyszłych pokoleń
•ekonomiczny – przyczynia się do zadrzewienia i zalesienia, które zmniejsza negatywne skutki zmian klimatu, wpływa na obniżenie kosztów mikro i makro ekonomicznych oraz na obniżenie długu pokoleniowego – czyli ponoszenia kosztów przez przyszłe pokolenia
•społeczny – opiera się na współpracy wielostronnej pomiędzy organizacją pozarządową – Klubem Gaja a placówkami oświatowymi, samorządami i biznesem w zakresie budowania poparcia społecznego dla ochrony środowiska przy szerokim udziale społecznym.

 

Edukacja globalna to edukacja, która otwiera oczy i umysły ludzi na rzeczywistość, uświadamia potrzebę stworzenia świata, w którym będzie więcej sprawiedliwości, równości i będą przestrzegane prawa człowieka.
Centrum Północ-Południe działające przy Radzie Europy


autor: yoyo ikonki: krysiaida @ deviantart | działa dobrze pod: ie 5.0, netscape6, opera 5 (i wyżej)