|
Globalnie w naszej wiosceFestiwal - Globalnie w naszej wiosce
Właśnie zakończył się Festiwal Globalnie w naszej wiosce W ramach Tygodnia Edukacji Globalnej od 19 do 24 listopada Klub Gaja zorganizował Festiwal Globalnie w naszej wiosce w gminie Wilkowice. Tematem przewodnim Festiwalu był rozwój międzynarodowy oparty na zasadach rozwoju zrównoważonego, pojmowanego jako harmonijne działanie człowieka, korzystającego z zasobów środowiska przyrodniczego w sposób odpowiedzialny oraz gwarantujący zachowanie tych zasobów dla nas wszystkich i dla przyszłych pokoleń. Wydarzenie rozpoczęło się otwarciem wystawy Święto Drzewa – dobre praktyki dla rozwoju zrównoważonego, w Polsce i na świecie w Urzędzie Gminy Wilkowice.
Podczas trwania festiwalu we wszystkich ośmiu placówkach oświatowych w Wilkowicach, Bystrej i Mesznej odbyły się spotkania Rozwój zrównoważony – problemy i wyzwania współczesnego świata dla dzieci i młodzieży. W szkołach podstawowych i gimnazjach wzięło udział 136 uczniów, w przedszkolach 175 dzieci. W Gimnazjum im. Królowej Jadwigi w Wilkowicach odbył się także warsztat artystyczny Zanikanie gatunków, 13 uczniów poznawało tajniki budowy ciała ptaka a także zagrożeń z jakimi się one spotykają, zajęcia poprowadziła artysta plastyk dr Agnieszka Półróla-Koćwin. W Ośrodku Klubu Gaja 23 listopada 32 uczestników: dzieci ze Szkoły Podstawowej w Wilkowicach i młodzież z Gimnazjum im. J. Fałata w Bystrej i Gimnazjum im. Królowej Jadwigi w Wilkowicach wzięły udział warsztatach artystycznych Globalnie w naszej wiosce! To my tworzymy świat! Wspólnie przygotowały przesłanie dla świata na przykładzie uprawy jabłek i wykonały z patyków i gałęzi rzeźbę Ziemi, przy pomocy artysty plastyk Waldemara Rudyka. Następnie na placu przed Urzędem Gminy Wilkowice przedstawiły happening Globalnie w naszej wiosce! To my tworzymy świat! , podczas którego wokół rzeźby Ziemi uprawiano jabłka w Chile, transportowano je do wielu miejsc na świecie i przetwarzano je w wiele produktów. Zapomniano o lokalnym jabłku, które może nie jest tak zielone jak chilijskie ale jest uprawiane lokalnie i nie powoduje globalnych zagrożeń i problemów.
W tym samym dniu wieczorem odbył się panel dyskusyjnym "Globalnie w naszej wiosce - problemy i wyzwania współczesnego świata", w którym wzięło udział ponad 40 osób, W dyskusji udział wzięli : Janina Ochojska z Polskiej Akcji Humanitarnej, dr Piotr Skubała z Uniwersytetu Śląskiego - Katedra Ekologii, dr Janusz Okrzesik z Wyższej Szkoły Bankowości i Finansów w Bielsku-Białej oraz Radosław Gawlik ze stowarzyszenia EKO-UNIA. Panel prowadził Jacek Bożek z Klubu Gaja. Gościliśmy m.in. M. Rączkę - Wójta Gminy Wilkowice, Panią A. Maślankę - przewodnicząca Rady Gminy Wilkowicę, przedstawiciela MZS - Joannę Popławską, mieszkańców gminy, studentów ATH w Bielsku-Białej i gimnazjalistów, przedstawicieli organizacji pozarządowych z gminy Wilkowice. Dyskutowano na tematy globalne, dotyczące całego świata i nas wszystkich z osobna, takich jak brak dostępu do wody dla miliarda ludzi, zmiany klimatu, zanikanie bioróżnorodności czy konflikty na świecie. Paneliści podkreślali ogromną rolę edukacji, która powinna kształtować postawy szacunku do przyrody i odpowiedzialności za procesy globalne, a także konieczność stworzenia mądrej polityki światowej, dzięki której świat, w którym żyjemy będzie bardziej sprawiedliwy i równy, w którym respektowane będą prawa człowieka i przyrody.
Na zakończenie festiwalu 24 listopada dodatkowo odbyła się prezentacja programu Polskiej Zielonej Sieci Akcja dla Globalnego Południa – przyłącz się! , projekt współpracy z Ghaną prezentowała Aleksandra Antonowicz z Polskiej Zielonej Sieci. Po prezentacji odbył się pokaz filmów: „Brand New World” – reżyseria A. Wójcik, E. Jones-Morris oraz „ Życie i dług” – reżyseria S. Black Program Festiwalu – Globalnie w naszej wiosce
19 listopada – godz. 11.00
19–23 listopada
22 listopada
23 listopada – godz. 8.30
23 listopada – godz. 14.30
23 listopada – godz. 18.00
24 listopada – godz. 16.00
24 listopada – godz. 17.00 Zapraszamy na Festiwal – Globalnie w naszej wiosce!
Globalnie w naszej wiosce - pokazy filmów W dniu 24 listopada 2007 w ramach Festiwalu Globalnie w naszej wiosce w ośrodku Klubu Gaja w Wilkowicach odbyła się prezentacja programu i filmu Polskiej Zielonej Sieci Akcja dla Globalnego Południa - przyłącz się! O programie pomocy dla mieszkańców Ghany opowiadała Aleksandra Antonowicz z PZS-u. W dalszej części spotkania odbyły się pokazy filmów : "Brand New World" w reżyserii E. Jones-Morris oraz "Życie i dług" w reżyserii S. Black.
Globalnie w naszej wiosce - problemy i wyzwania współczesnego świata panel dyskusyjny W dniu 23 listopada o godz. 18.00 w osrodku Klubu Gaja w Wilkowicach odbył się panel dyskusyjny Globalnie w naszej wiosce - problemy i wyzwania współczesnego świata. W dyskusji wzięli udział : Janina Ochojska - Polska Akcja Humanitarna, dr Piotr Skubała - Uniwersytet Śląski, Katedra Ekologii, dr Janusz Okrzesik - Wyższa Szkoła Bankowości i Finansów w Bielsku-Białej, Radosław Gawlik - Eko-Unia. Gośćmi panelu byli m.in. przedstawiciele Urzędu Gminy Wilkowice z Wójtem Gminy panem Mieczysławem Rączką oraz pani Joanna Pawłowska z Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Panel prowadził Jacek Bożek z Klubu Gaja. W spotkaniu uczestniczyło ponad 40 osób.
Globalnie w naszej wiosce! To my tworzymy świat! warsztaty artystyczne i happening W dniu 23 listopada 2007 w ośrodku klubu Gaja odbył się warsztat artystyczny Globalnie w naszej wiosce! To my tworzymy świat! W warsztacie wzięli udział uczniowie z placówek oświatowych z gminy Wilkowice, a poprowadzili go Jacek Bożek i artysta plastyk Waldemar Rudyk. Podczas warsztatu młodzież tworzyła rzeźbę Ziemi z patyków i wikliny oraz pracowała nad happeningiem Globalnie w naszej wiosce! To my tworzymy swiat!, który odbył się jeszcze tego samego dnia o godz. 14.30 pod Urzędem Gminy Wilkowice.
Wystawa Święto Drzewa - dobre praktyki dla rozwoju zrównoważonego w Polsce i na świecie W dniu 19 listopada 2007 o godz. 11.00 w Urzedzie Gminy Wilkowice odbylo się oficjalne otwarcie wystawy edukacyjnej "Świeto Drzewa - dobre praktyki dla rozwoju zrównoważonego w Polsce i na świecie". Wystawa została przygotowana w ramach organizowanego przez Klub Gaja Festiwalu Globalnie w naszej wiosce. W uroczystości wzięli udział m.in. przedstawiciele Urzędu Gminy Wilkowice, Klubu Gaja oraz zaproszeni goście.
Rozwój zrównoważony - problemy i wyzwania współczesnego świata W dniach 19-23 listopada 2007 w placówkach oświatowych w Wilkowicach, Bystrej i Mesznej Klub Gaja organizuje cykl spotkań edukacyjnych pod hasłem "Rozwój zrównoważony - problemy i wyzwania współczesnego świata". Tematem tych zajęc jest rozwój zrównoważony, a także problemy i wyzwania współczesnego świata: woda - jeden z najcenniejszych zasobób naturalnych, zmiany klimatu, konsumpcja, ubóstwo i zanikanie bioróżnorodności.
Zanikanie gatunków W dniu 22 listopada 2007 w Gimnazjum im. Królowej Jadwigii w Wilkowicach odbył się warsztat artystyczny pt. "Zanikanie gatunków" poprowadzony przez artystę plastyka dr Agnieszkę Półrolę - Koćwin. Warsztaty odbyły częścią Festiwalu Globalnie w naszej wiosce.
Celem projektu jest podniesienie świadomości i poszerzenie wiedzy polskiego społeczeństwa na temat rozwoju międzynarodowego. Aby osiągnąć założony cel podczas Tygodnia Edukacji Globalnej zorganizujemy Festiwal Globalnie w naszej wiosce we współpracy z Urzędem Gminy Wilkowice. Tematem festiwalu będzie Rozwój Zrównoważony – jeden z Milenijnych Celi Rozwoju. Grupą docelową projektu będą dzieci i młodzież oraz mieszkańcy naszej gminy. We wszystkich palcówkach oświatowych odbędą się spotkania i prezentacje poświecone problemom i wyzwaniom współczesnego świata: zmianom klimatu, konsumpcji, ubóstwu i zanikaniem bioróżnorodności.
Odbiorcy projektu: *społeczność lokalna
Zasięg projektu:
Termin realizacji: 1.09.2007 – 30.11.2007
Harmonogram działań: Październik / listopad 2007 spotkania odbędą się we wszystkich placówkach w gminie - 3 przedszkola - spotkania prowadził będzie edukator Jarosław Kasprzyk, 3 szkoły podstawowe– edukator Paweł Grzybowski, spotkania poświecone będą rozwojowi zrównoważonemu oraz problemom i wyzwaniom współczesnego świata: zmianom klimatu, konsumpcji, ubóstwu i zanikaniem bioróżnorodności., planowana ilość uczestników spotkania od 15 do 25 osób *2 spotkania / prezentacje w placówkach oświatowych Globalnie w naszej wiosce! spotkania odbędą się w 2 gimnazjach - edukator Jacek Bożek, spotkania połączone będą z prezentacją filmu Jak uratować rzekę, którego tematem jest woda – jeden z najcenniejszych zasobów naturalnych. Omawiane będą działania na rzecz ochrony rzek na przykładach Polski i na różnych podejścia innych kultur np. Tajlandii i Japonii, spotkania będą prowadzone w kontekście rozwoju zrównoważonego, planowana ilość uczestników spotkania od 15 do 25 osób *wystawa Święto Drzewa - dobre praktyki dla rozwoju zrównoważonego – w Polsce i na świecie wystawa odbędzie się w Urzędzie Gminy Wilkowice, czas trwania wystawy 1 miesiąc, na przykładzie Święta Drzewa - ogólnopolskiego i międzynarodowego programu prowadzonego przez Klub Gaja od 2003 roku, przedstawimy rozwój zrównoważony w działaniach i rezultatach programu – zalesianie i zadrzewianie kraju – kilkadziesiąt tysięcy drzew przy udziale społecznym – ponad sto tysięcy osób z placówek oświatowych, samorządów, instytucji, Nadleśnictw i biznesu. W wymiarze globalnym, w tym roku program Święto Drzewa wpisany jest w kampanię ogólnoświatową pod patronatem ONZ – Posadźmy Miliard drzew dla planety. *warsztat artystyczny Globalnie w naszej wiosce! To my tworzymy świat! warsztaty odbędą się w ośrodku Klubu Gaja, czas trwania 5 godzin, celem warsztatu będzie rozbudzenie zainteresowania tym, jak sprawy światowe wpływają na nasze życie codzienne w lokalnej wiosce i jak my możemy wpływać na sprawy rozwoju świata, warsztat ma skłonić uczestników do refleksji nad zagrożeniami i zależnościami globalnymi, dzieci i młodzież przygotują swoje przesłanie dla świata i wspólnie wykonają rzeźbę Ziemi, warsztaty prowadzić będzie Jacek Bożek – Klub Gaja oraz artysta z nami współpracujący - Waldemar Rudyk. Rzeźba zostanie wykorzystana do happeningu i zainstalowana na terenie ścieżki przyrodniczo- dydaktycznej w gminie , planowana ilość uczestników warsztatu od 15 do 25 osób *happening Globalnie w naszej wiosce! To my tworzymy świat! instalacja Globu- Ziemi przy udziale dzieci i młodzież z gminy, które zaprezentują swoje przesłania dla świata, planowana ilość uczestników happeningu od 5 do 10 osób, na happening zostanie zaproszona społeczność lokalna, przedstawiciele władz lokalnych, instytucje lokalne i media *spotkanie otwarte – Panel – Globalnie w naszej wiosce – problemy i wyzwania świata tematem będzie zrównoważony rozwój integrujący wymiar społeczny, ekologiczny i ekonomiczny, do udziału w panelu planujemy zaprosić naukowców, dziennikarzy, przedstawicieli organizacji pozarządowych m.in.: Uniwersytet Śląski – Katedra Ekologii - dr Piotr Skubała, Gazeta Wyborcza – Artur Domosławski , Radosław Gawlik - Eko-Unia , Janina Ochojska – Polska Akcja Humanitarna, a także przedstawiciela Gminy Wilkowice oraz Fundacji Edukacji dla Demokracji. Panel prowadzić będzie Jacek Bożek – Klub Gaja. Planowana ilość uczestniku panelu około 40 osób. Spotkanie będzie otwarte, na dyskusje zostanie zaproszona społeczność lokalna, placówki oświatowe, instytucje lokalne i współpracujące oraz media. W ramach projektu zostanie przygotowanych 100 zaproszeń, 50 zostanie rozesłanych do wszystkich instytucji i organizacji w gminie a także do instytucji i organizacji z całej Polski, które z nami współpracują, reszta nakładu będzie rozdana. Panel odbędzie się w Ośrodku Edukacji Klubu Gaja w Wilkowicach
Jest to coroczna międzynarodowa akcja edukacyjna, której celem jest zwrócenie uwagi społeczeństw w Europie na potrzebę prowadzenia edukacji o sprawach globalnych, poruszającej problemy i wyzwania współczesnego świata, edukacji kształtującej wśród społeczeństw postawy sprzyjające ich rozwiązywaniu i respektujące różnorodność kulturową. Dlaczego edukacja globalna?
Nie wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, jak wielki mamy wpływ na życie ludzi na całym świecie. Nasze codzienne decyzje i działania kształtują rzeczywistość, w jakiej żyjemy. Nawet takie drobiazgi, jak zakręcanie wody podczas mycia zębów, czy zakup spodni mają znaczenie i mogą sprawić, że życie kogoś na drugim końcu świata będzie lepsze. Podejmujmy mądre decyzje, bo w ten sposób też pomagamy. Janina Ochojska, Polska Akcja Humanitarna
Edukacja globalna obejmuje:
Zabawkę, którą bawi się mój syn mógł zrobić niewolnik w Chinach. Miękki dywan, po którym stąpasz mogły utkać zręczne palce dziewczynki z Pakistanu, mimo że na etykiecie widnieje nazwa szwedzkiej firmy… . W czasach globalizacji, bardziej niż wcześniej, losy nasze i losy ludzi w odległych nam światach są związane – nierzadko perwersyjnymi więzami. Co zrobić? Nie ma łatwej odpowiedzi. Nie będzie godnej polityki, jeśli nie sformułuje się wpierw ideałów godnych ludzkiej kondycji. Globaliści, alterglobaliści – do dzieła!
Jeśli społeczeństwu konsumpcyjnemu zostawimy wybór, to zawsze wybierze zysk przed ochroną środowiska naturalnego.
Święto Drzewa Nasze przesłanie: „Zasadźmy drzewo dla pokoju” co roku dociera do 35 krajów na świecie. Drzewa dla pokoju sadzono m.in. w: Polsce, Czechach, Kolumbii, Pakistanie, Peru, Wenezueli, Ekwadorze, na Węgrzech i Litwie, w Holandii, Japonii, Wielkiej Brytanii, Danii, Niemczech, Irlandii i Indiach. Święto Drzewa jest przykładem edukacji dla rozwoju zrównoważonego ponieważ integruje wymiar:
Edukacja globalna to edukacja, która otwiera oczy i umysły ludzi na rzeczywistość, uświadamia potrzebę stworzenia świata, w którym będzie więcej sprawiedliwości, równości i będą przestrzegane prawa człowieka. |
|||||||||||||||||||||||||||
autor: yoyo | ikonki: krysiaida @ deviantart | działa dobrze pod: ie 5.0, netscape6, opera 5 (i wyżej) |