|
Sztuka Dla ZiemiProgram "Sztuka dla Ziemi"
Od kilkunastu lat staramy się ratować środowisko naturalne tak, aby zachować je dla życia i przyszłych pokoleń. Świadomość wagi tego problemu wzrasta, co nie zmienia faktu, że sytuacja pogarsza się w wielu kluczowych dla przyszłości Ziemi sprawach. Dotyczy to zarówno zasobów wodnych, dzikiego życia i w ogóle bioróżnorodności, ocieplenia klimatu czy zanieczyszczenia gleby i powietrza. Jedną z najważniejszych spraw w tej pracy jest podejmowanie wysiłku w kierunku zmian postaw ludzi na każdym poziomie. Nie można tego zrobić tylko ucząc i informując w starej formie dydaktyki szkolnej, gdyż nie odwołuje się ona do uczuć i postaw.
Ostatnia Nić Babiego Lata Klub Gaja wraz z Gminą Wilkowice ożywia park, który staje się miejscem sztuki i ekologii. Wydarzenie było próbą połączenia form stworzonych przez naturę ( drzewa rozmieszczone na określonej przestrzeni ) z artystycznym działaniem człowieka, który źródeł swej inspiracji upatruje w naturze. Rytmiczne elementy drzew tworzące naturalną strukturę „MEGA KROSNA” – zostaną połączone „Pajęczyną” nici, których multiplikacja stworzy instalacje przestrzenną o charakterze dekoracyjno- symbolicznym. PROJEKT INSTALACJI STRUKTURY WIZUALNEJ – ERNEST ZAWADA REALIZACJA – Studenci Wydziału nauk o Materiałach i Środowisku ATH w Bielsku-Białej oraz Klub Gaja. Serdecznie zapraszamy do żyjącego sztuką Parku w Wilkowicach. Jacek Bożek Prezes Klubu Gaja
Tree Hugger - Obrońcy Drzew Tree Hugger - Obrońcy Drzew to projekt artystyczny,który Klub Gaja prowadził w ramach Święta Drzewa 2006 w miesiącu październiku i listopadzie w Warszawie, Wilkowicach i Ząbrowie. W tym czasie zostały wykonane rzeźby Obrońców Drzew w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, w parku gminnym w Wilkowicach i w starym sadzie w Ząbrowie. Twórcami tych dzieł jest dwójka artystów z USA, Wiktor Szostalo i Agnieszka Gradzik. W tworzeniu rzeźb dopomagali im sympatycy i ludzie z Klubu Gaja. Galeria Bielska BWA i warsztaty Klubu Gaja Tradycyjnie, w czasie trwania wystawy "Fotografia dzikiej przyrody", w dniach 6 - 29 stycznia 2006, Galeria Bielska BWA wspólnie z Klubem Gaja proponuje młodzieży ciekawe wykłady i warsztaty związane z tematyką ekologiczną. "Zwierzę nie jest rzeczą" - warsztaty połączone z wykładem - prowadzi Dariusz Paczkowski. Terminy do ustalenia na zamówienie szkół. - 1,5-godzinne warsztaty, podczas których uczestnicy będą samodzielnie odbijać na przyniesionych przez siebie koszulkach szablony z motywami ekologicznymi Klubu Gaja. Warsztaty pod hasłem "Zwierzę nie jest rzeczą" będą uzupełnione wykładem na temat obrony praw zwierząt i ich humanitarnego traktowania. Zajęcia poprowadzą ekolodzy z Klubu Gaja. Warsztaty adresowane są do zorganizowanych grup szkolnych. Terminy na zamówienie szkół, do ustalenia w sekretariacie Galerii: tel. 033 812 58 61; 033 812 41 19, w godz. 8.00 - 16.00. Cena - 5 zł od osoby. "Graffiti na koszulkach" - warsztaty sobota, 28 stycznia 2005 roku, godz. 10.00.- prowadzi Dariusz Paczkowski. - 4-godzinne warsztaty pod hasłem "Graffiti na koszulkach", podczas których uczestnicy sami będą projektowali i wykonywali szablony związane z tematyką ekologiczną. Warsztaty będą uzupełnione wykładem - poprowadzą je ekolodzy z Klubu Gaja. Warsztaty adresowane do młodzieży - zgłoszenia indywidualne. Ilość osób ograniczona do 20. Termin: sobota, 28 stycznia 2005 roku, godz. 10.00. Zapisy w sekretariacie Galerii lub bezpośrednio przed zajęciami: tel. 033 812 58 61; 033 812 41 19, w godz. 8.00 - 16.00. Cena - 5 zł od osoby. "Droga wojownika Gai" - wykład Jacka Bożka; czwartek, 19 stycznia 2005 roku, godz. 17.00. Wstęp wolny - 1,5-godzinny wykład Jacka Bożka, lidera Klubu Gaja, pt. "Droga wojownika Gai". Wykład, połączony z pokazem slajdów, dotyczyć będzie działań społecznych - w szczególności ekologicznych - w Polsce i na świecie. Jacek Bożek będzie snuł opowieść zarówno osobistą, jak też osadzoną w realiach lokalnych i globalnych. Spróbuje odpowiedzieć na wiele ważnych pytań: dlaczego robimy coś dla innych; jakie wypływają z tego konsekwencje dla naszego życia? Opowie o swoich życiowych wyborach związanych z działalnością społeczną dla Ziemi - o drodze wojownika Gai oraz o tym, czy warto iść w życiu własną ścieżką.
W działaniach edukacyjnych i społecznych używamy różnych form sztuki, które dopomagają nam w osiąganiu celów, o których wspominałem na początku. Istotne w tej pracy jest także to, iż jest ona twórcza dla samego zespołu, co ma bardzo często ogromne znaczenie w działaniach społecznych. Ten rodzaj pracy spowalnia lub nie dopuszcza do "wypalania się" ludzi aktywnie włączonych w ochronę przyrody czy też tradycji kulturalnej i społecznej. Specyfika tej formy przekazu dawała nam zawsze możliwość wyjścia z naszymi ideami bezpośrednio do ludzi. Były to zawsze działania bezpośrednie, nakierowane na poruszenie widza w przestrzeni, którą zna z codzienności jako "stałą i niezmienną". Taka rozmowa z widzem powoduje zwykle zatrzymanie się w marszu i zobaczenie siebie i świata z innej perspektywy. Sytuacja ta ma jeszcze inne znaczenie. Bardziej praktyczne. Często działania grup ekologicznych odbierane są jako destrukcyjne, skierowane przeciw komuś, blokujące i negatywne. Dobrze zorganizowane widowisko może przyciągnąć wielu widzów, a nie tylko ideologicznych zwolenników i o to właśnie nam chodzi w naszej pracy. Ogromne znaczenie dla grupy ma praca nad spektaklem czy też happeningiem. Przygotowanie dużego wydarzenia zmusza ludzi do ciągłego ćwiczenia, powtarzania i uczenia się nowych rzeczy. To konsoliduje grupę, dając jednocześnie możliwość zobaczenia własnych możliwości, które potwierdzają się na ulicach i placach miast, nie tylko w Polsce. W spektaklu "Dzika rzeka w sercu Europy" uczestniczy kilkanaście osób, muzycy oraz rekwizyty, z ogromnym smokiem na czele. To sprawia, że już nie tylko treść, ale i forma stają się właściwym elementem przekazu. Spektakl został pokazany dotychczas w Warszawie, Krakowie, Bielsku-Białej, Włocławku specjalnie dla telewizji BBC World News oraz w okrojonej, mniejszej formie w Andrychowie, Toruniu i Helu. Wszyscy chętni, którzy chcieliby zaprosić do siebie Klub Gaja ze spektaklem "Dzika rzeka w sercu Europy" mogą skontaktować się z naszym biurem i ustalić warunki. To opowieść o dziejach człowieka, zwierząt i ziemi. Przez miliony lat na naszej planecie, dzięki sile Stwórcy zamieszkałej przez niezliczoną ilość istnień, wytworzyła się harmonia. Pojawiła się z chaosu, tworzona wolą Boga, natury i człowieka. "Graffiti sztuka ulicy" - wystawa
W ramach projektu "Sztuka dla Ziemi" jeździmy po Polsce z wystawą pt.: "Graffiti sztuka ulicy", która ukazuje graffiti jako narzędzie w działaniach społecznych i artystycznych. Jest ona podzielona na kilka działów tematycznych, takich jak obrona praw człowieka, prawa zwierząt, ochrona środowiska. Jest to największa tego typu wystawa w kraju. Prowadzimy także warsztaty grafficiarskie, na których uczestników zapoznajemy najpierw z historią graffiti. Następnie, w trakcie zajęć, pokazujemy techniki używane przez grafficiarzy. Zajęcia kończą się wspólnym malowaniem koszulek lub, wyznaczonej do tego celu, ścianie. Powstają w ten sposób malowidła z przesłaniem ekologicznym. • Więcej o graffiti w dziale Wystawy Edukacyjne -> Grafitti "Prezentacja"
Jest to Działanie z pogranicza parateatru. W tym około 3-4 godzinnym wydarzeniu przedstawiamy poprzez slajdy i filmy konkretne działania na rzecz ochrony przyrody i zwierząt. Następnie zapraszamy uczestników na "Spacer w milczeniu", po którym następuje spektakl, w którym uczestnicy korzystają z własnych tekstów lub wybranej przez siebie poezji. W "Prezentacji" korzystamy z doświadczeń wyniesionych z warsztatów prowadzonych w Laboratorium Jerzego Grotowskiego oraz z "Drogi Wojownika Gai". "Cztery Żywioły"
Pracownia ceramiki, która znajduje się w naszym ośrodku "Bajka Klubu Gaja", prowadzona przez artystę Remigiusza Gryta. Zajęcia skierowane są do dzieci i dorosłych. Pracownia działa przez cały rok, korzystamy także z tych zajęć w naszych programach wyjazdowych.
Szanowni Państwo, Oferujemy Państwu metody pracy oparte na głębokim wglądzie we własne potrzeby i oczekiwania, możliwość bezpośredniego, intensywnego przeżycia wspólnoty z grupą i otaczającą nas przyrodą, a także poznania siebie i rozwinięcie swoich najlepszych możliwości. Racjonalny, konsumpcyjny charakter współczesnej cywilizacji w dużej mierze doprowadził nas do utraty naturalnej orientacji w świecie i zagubienia sensu i znaczenia życia. Może właśnie dlatego, bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, potrzebujemy dzisiaj Wojowników, ludzi, którzy potrafią używać swojej energii i mocy w sposób twórczy, mądry i dobry dla swojego otoczenia.
I dzień II dzień III dzień W czasie trwania warsztatów wykorzystywane są formy pracy w grupie – dopasowane do wieku i doświadczenia uczestników. Zależnie od oczekiwań grupy i zachodzących w niej procesów, zajęcia rozwijają się w różnych kierunkach, które obejmować mogą całodniową aktywność w milczeniu, jak i kilkudniowe budowanie kampanii społecznych czy poszukiwanie Wojownika w sobie. Najlepszym miejscem do prowadzenia zajęć są łąki, lasy, góry i…niebo. Warsztaty odbywały się w wielu miejscach w Polsce, Wielkiej Brytanii, na Węgrzech i w Czechach. „Wy także możecie dołączyć do nas i przechodząc Drogę Wojownika Gai stać się pełnowartościowymi obrońcami środowiska. Ważne jest, iż każdy, kto spotka się z wojownikiem Gai, a nawet nie dokończy drogi wojownika, to do końca życia zostanie w nim ta mała cząstka, którą będzie mógł rozwinąć w momencie, gdy do tego dojrzeje.”
Jacek Bożek - urodzony w 1958 roku. Założyciel i lider Klubu Gaja. Z zawodu społeczny innowator (social enterpreneur). Od najmłodszych lat miał kłopoty z ukończeniem formalnej edukacji. Ukończył wiele kursów
Nie bój się Bracie.
Sztuka społeczna i sprawa też Nowy spektakl Klubu Gaja pt. „Żyjący świat” miał swoją premierę nad Loarą. Został pokazany w ramach Roku Polskiego we Francji, organizowanego przez warszawski Instytut Adama Mickiewicza w porozumieniu z Ministerstwami: Kultury i Spraw Zagranicznych. Spektakl powstał w ramach prowadzonego przez „Klub Gaja” od lat programu „Sztuka dla ziemi” i zgodnie z założeniami, że sztuka społeczna, w tym teatr uliczny, powinny krzyczeć o sprawach bieżących, a takimi są kwestie ochrony zasobów naturalnych oraz praw zwierząt i człowieka. ... (mal) Beskidzki Informator Kulturalny, listopad2003 rok.
Artyści dla ofiar trzęsienia ziemi w Iranie Podczas tradycyjnej dobroczynnej aukcji Noworocznej w ośrodku "Bajka Klubu Gaja" zlicytowane zostały między innymi prace twórców związanych z Klubem Gaja. Akwarela Beaty Tarnawy, ceramika Remigiusza Gryta oraz kamień Dariusza Paczkowskiego. Uzyskane z aukcji 550 złotych artyści przekażą na pomoc dla ofiar trzęsienia ziemi w Iranie.
Co Ty możesz zrobić?
Poniżej przedstawiamy propozycje, które każdy z was może wykorzystać. - Zorganizuj akcję zbierania podpisów pod naszymi petycjami: w swojej szkole, na ulicy, w zaprzyjaźnionym sklepie, na uczelni itd. Aktualne wzory petycji możesz otrzymać pocztą lub wydrukować z naszej strony internetowej.
- Zostań menadżerem Klubu Gaja. Zorganizuj w swoim mieście (np.:w szkole lub w Domu Kultury) naszą wystawę, prelekcję, warsztat, prezentację naszego spektaklu. Prosimy Cię o zainteresowanie naszymi kampaniami i programami Twoich znajomych, zaprzyjaźnione firmy, szkoły itd. Możesz wybierać w prezentowanych przez nas propozycjach, dostosowując je do swoich programów i profilów szkolnych. Ustalając wcześniej warunki i terminy. - Korzystając z naszych materiałów, przygotuj gazetkę ścienną w szkole lub w Domu Kultury na temat działań Klubu Gaja. Możesz przygotować audycję w szkolnym radiowęźle lub lokalnym radio.
- Zorganizuj w swoim mieście "stolik informacyjny", przy którym zainteresowane osoby będą mogły otrzymać materiały Klubu Gaja. Takie punkty mogą znajdować się np.: w restauracjach wegetariańskich, bibliotekach, klubach czy podczas dużych imprez. Pamiętaj by wcześniej zapytać o zgodę właściciela lub organizatora.
- Zorganizuj, np. w swojej szkole, zbiórkę pieniędzy, makulatury, puszek, z której pieniądze przeznaczone będą na wykupienie przez Klub Gaja koni z transportu na rzeź. - Wpisz na głównej stronie www.klubgaja.pl swój adres e-mailowy. Będziesz na gorąco informowany o tym gdzie i co robimy. Na swojej stronie internetowej zawieś nasz baner reklamowy i zachęcaj do tego innych. - Zostań osobą wspomagającą Klub Gaja wpłacając 30 zł lub więcej. Wpłacone przez Ciebie na nasze konto pieniądze, zostaną wykorzystane do prowadzenia przez Klub Gaja działań edukacyjnych.
"Graffiti są formą graficznego krzyku. Ktoś chce, aby jego racje zostały dostrzeżone. Ponieważ kryzys komunikacji będzie trwał wiecznie, graffiti będą wieczne tak jak ogień, grad, żywioł powodzi. Będą też istnieć z tego względu, że komunikacja ludzka staje się komunikacją wizualną, a graffiti to kolor, to uderzenie, to próba zagrania na naszych emocjach.I w pewnym sensie jako sygnał, jako znak komunikacyjny, graffiti mogą być bardzo pożyteczne."
Rzeka malowana
Z graffiti spotykamy się na co dzień chodząc ulicami miast i to nie tylko w Polsce. Na całym świecie już od lat 60-tych duża część młodzieży wybrała ten właśnie sposób twórczej ekspresji by uzewnętrznić swój bunt, niezgodę na zastaną rzeczywistość. W Polsce pod koniec lat osiemdziesiątych wybuchł grafficiarski boom. Były to głównie szablony. Skrzętnie wycinane w plastikowej folii lub kliszy rentgenowskiej wzory, przykładane do ściany można było powielać w dziesiątkach kopii za pomocą spreya lub farby na wałku z gąbki. Istotne znaczenie dla twórców graffiti miał przekaz. Był to doskonały komentarz otaczającej nas rzeczywistości. I tak pośród szablonów o tematyce wolnościowej czy anty militarnej znaczące miejsce zajmowały prace dotyczące ekologii i praw zwierząt. Był to najlepszy sposób dotarcia do ludzi z hasłami promującymi wegetarianizm, nawołującymi do racjonalnego wykorzystywania wody. Ekolodzy po przez graffiti wyrażali sprzeciw wobec budowy elektrowni atomowej w Żarnowcu, tamy w Czorsztynie a obrońcy zwierząt namawiali do bojkotowania kosmetyków testowanych na zwierzętach oraz kupowania i noszenie futer naturalnych.
"Muszę przyznać, że niektóre rzeczy z tego, co młodzi ludzie malują na ścianach sprayem, są po prostu świetne. Widać, że w głowie człowieka, który to tworzył, coś się dzieje. To jest sztuka spontaniczna, która staje się autentyczną sztuką masową. Masową odpowiedzią na szarość."
Ulice stały się najbardziej uczęszczanymi galeriami, w których każdy mógł zaprezentować swoją twórczość i podzielić się swoimi poglądami. Graffiti było bardzo zróżnicowane nie tylko tematycznie. Także jego forma była bardzo bogata od prostych symboli opatrzonych hasłem po wielokolorowe skomplikowane graficznie rysunki. Malowidła powstawały wtedy głównie w przejściach podziemnych, szarych obdrapanych tynkach. Zwracano uwagę na to by nie niszczyć odnowionych elewacji, zabytków czy obiektów sakralnych. Obecnie skala zjawiska jest coraz większa, a maluje się niestety po wszystkim. Młodzi ludzie robią to bardzo często jedynie by zamanifestować swoją obecność, nie mając nic do przekazania bezmyślnie niszczą miasto. Mało kto z nas na widok obsmarowanych elewacji nazwałby te bazgroły dziełem sztuki. Można próbować zwalczać nadal to zjawisko co prawdopodobnie nie przyniesie wielkich rezultatów. Zamiast zabraniać i ścigać, można jednak docierać do młodych ludzi zafascynowanych graffiti by nakierowywać ich twórcze aspiracje. Klub Gaja w działaniach na rzecz ochrony środowiska i praw zwierząt stosuje różnorodne techniki i formy plastyczne czy teatralne. W wielu akcji korzystamy na przykład z naszych grafficiarskich doświadczeń. W ramach projektu "Sztuka dla Ziemi" jeździmy po Polsce z wystawą pt.: "Graffiti sztuka ulicy", która ukazuje graffiti jako narzędzie w działaniach społecznych i artystycznych. Jest ona podzielona na kilka działów tematycznych takich jak obrona praw człowieka, prawa zwierząt, ochrona środowiska. Chcemy w ten sposób wciągać ludzi do działań społecznych prowadzonych przez różne organizacje pozarządowe. Jest to największa tego typu wystawa w kraju. "Moim zdaniem mocną strona tego graffiti był udany projekt, użycie intensywnuch żywych kolorów do tworzenia oraz wykorzystanie szablonów dzięki czemu wiele osób mogło poczuć się jego współautorami." Jarosław Kasprzyk,uczestnik warsztatu w Anglii
Malowaliśmy także w Łowiczu podczas trzydniowego "Art Festiwalu" zorganizowanego przez tamtejszy Ośrodek Kultury. Bardzo szybko złapaliśmy kontakt z dziećmi, które na co dzień biorą udział w zajęciach kółka plastycznego. Po pokazie slajdów dotyczących naszych działań na rzecz ochrony środowiska, zaczęła się rozmowa o najbardziej cennych przyrodniczo miejscach w których najczęściej spędzają wolny czas. Chcieliśmy w ten sposób znaleźć temat naszego malowidła. Dzieci uznały że tematem graffiti powinna być rzeka Bzura przepływająca przez ich miasto. Tak powstało malowidło pod tytułem "Czysta Bzura". "... Klub Gaja przygotował tego dnia warsztaty graffiti dla dzieci, które za pomocą własnoręcznie zrobionych szablonów namalowały wstęgę rzeki Bzury i znajdujący się wokół niej ekosystem. Dla dzieci była to doskonała zabawa jak i nauka (chodzi o techniki malarskie i ekologię)." M.Kosiorek, "Łowicz - pismo miasta",21.10.1999
Działania artystyczne mogą być doskonałym nośnikiem idei ochrony środowiska i sposobem uwrażliwiania młodego pokolenia. Jest to także doskonała okazja dotarcia do nowych środowisk. Wszystkim zainteresowanym prześlemy wszelkie informacje oraz warunki na jakich można zorganizować podobne warsztaty oraz wypożyczenia wystawy.
Dariusz Paczkowski |
|||||||||||||||
autor: yoyo | ikonki: krysiaida @ deviantart | działa dobrze pod: ie 5.0, netscape6, opera 5 (i wyżej) |