nowości na e-mail
wpisz adres:


napisz do nas
Copyright © Klub Gaja
Strona Główna » Co Robimy? » Ratujemy Zwierzęta » Wegetarianizm
Ratujemy Zwierzęta
aktualna pozycja:
» Zwierzę Nie Jest Rzeczą
» Zbieraj makulaturę - ratuj konie
» Przeciwko transportowi żywych koni
» Cyrk bez dzikich zwierząt
» Jeszcze żywy KARP
» Kampania "Kurka wolna!"
» Czy wiesz co jesz?
» Corrida - Bycza zabawa
» Ochrona płazów
» Wiwisekcja
Wegetarianizm
» Inne działania na rzecz zwierząt
» Jak możesz nam pomóc?

Wegetarianizm

 

WEEKEND WEGETARIAŃSKI W BIELSKU-BIAŁEJ

Zapraszamy wszystkich na “Weekend Wegetariański w Bielsku Białej”, który odbedzie się w dniach 19 - 20 maja 2006

W ramach akcji: 

19 maja (piątek): 
Pokaz filmów:“FOOD FOR LIFE”, “MEET YOUR MEAT”, “MEATRIX”. W międzyczasie zachęcamy do dyskusji. 

Pokaz odbędzie się o godz.18 w wegetariańskiej MASSALI usytuowanej tuż za Zamkiem na ulicy Wzgórze 7.

20 maja (sobota):
O godzinie 12.00 na skrzyżowaniu ulic 11 Listopada i Cechowej odbędzie się wydarzenie informacyjne, na którym będzie można skosztować pysznych wegańskich i wegetariańskich posiłków serwowanych przez bar Massala i nie tylko,  odbywać się będą wydarzenia artystyczne, rozdawane będą ulotki, swoje stoiska rozstawią m. in. Klub Gaja,“Ruch Green Angels ” oraz sklep ze zdrową żywnością Smaki i Aromaty .
Osoby chętne do wypowiedzenia się przez sprzęt nagłaśniający proszone są o skontaktowanie się z organizatorem dzień wcześniej na pokazie filmów.
Po wydarzeniu informacyjnym zapraszamy wszystkich do wege baru MASSALA (ul Wzgórze 7) na wykład Dariusza Paczkowskiego „Od Frontu Wyzwolenia Zwierząt do Klubu Gaja”, który odbędzie się o godzinie 17.00. Po wykładzie  zapraszamy na “Vege Party”

Wszelkie dodatkowe informacje pod nr telefonu 889 205 611 (Szymon)

SERDECZNIE ZAPRASZAMY !

 
WEEKEND WEGETARIAŃSKI został zorganizowany przez „INICJATYWĘ -JEDZENIE DLA ŻYCIA”
W ramach imprezy, 19 maja w barze Massala pokazane zostały filmy :”Food for life”. „Meatrix” oraz „Meet your  meat”. Każdy z nich tematycznie związany jest z produkcją mięsa, konsumowaniem i  wynikającymi stąd konsekwencjami dla ludzi i dla świata, który nas otacza. Ogromne korporacje niszczące środowisko naturalne i lokalne rolnictwo w animowanym „Meatrixie”, korzyści zdrowotne i aspekt etyczny diety wegetariańskiej, wegetarianizm jako filozofia-możliwość  wyjścia z kryzysu do jakiego prowadzi nadmierna eksploatacja planety w „Food for life” oraz przerażająca droga zwierząt na linii produkcyjnej zakładów mięsnych  i przemysłowych hodowli w „Meet your meat” przemówiły do serc i umysłów wrażliwych ludzi,  potrafiących dostrzec to, co dzieje się wokół nas i jak wielki wpływ na otaczającą rzeczywistość mają nasze wybory w życiu codziennym.
20 maja w samo południe odbyło się wydarzenie informacyjne, w którym wzięły udział organizacje m.in. Klub Gaja oraz Green Angels, Bar Msssala z pysznymi smakołykami wegetariańskimi, sklep Zdrowe Smaki i Aromaty z fachową literaturą oraz naturalnymi kosmetykami. Bary wegetariańskie Green Way i Nirwana zachęcały do zasmakowania w swoich daniach promocyjnymi ofertami. Przechodniom na ulicy rozdawane były ulotki o wegetarianizmie. Każdy mógł skorzystać z fachowej pomocy w sprawach diety i nie tylko, bo na stoiskach informacyjnych znajdowały się materiały na temat bieżących działań organizacji m. in. o sposobach i obecnej formie chowu kurcząt na fermach przemysłowych i tego alternatywach, transporcie koni czyli spraw, które mogą stać się bodźcem po zapoznaniu się z nimi do zmiany spojrzenia na nasz stosunek do zwierząt.
Przechodnie różnie reagowali na nasze starania zwrócenia uwagi na temat wegetarianizmu. Jedną z takich prób była wegeSamba na dwa bębny i gwizdek, dużo hałasu, żartobliwy tekst na ważny temat, na pewno skutkowało zainteresowaniem, dodatkowo tworzyło piknikowy, pozytywny charakter całej imprezy.
Po akcji ulicznej uczestnicy przenieśli się do baru Massala na wykład Darka Paczkowskiego pt. „Od Frontu Wyzwolenia Zwierząt do Klubu Gaja”. Ten ciekawy i inspirujący wykład trwał około godziny. W znacznej liczbie zebrani mieli okazję dowiedzieć się, skąd wywodzi się ruch praw zwierząt w Polsce i na świecie, kim byli jego teoretycy, jak formalizował się ten ruch w czasach współczesnych i jakimi metodami działał- krótko mówiąc ogromna dawka energii i informacji z pierwszej ręki.
Po pytaniach i dyskusji można było przejść do baru na małe co nieco, popląsać przy pozytywnych dźwiękach w miłej atmosferze. W  takich to okolicznościach weekend wegetariański dobiegł końca. Za wszelką pomoc dziękujemy wszystkim nam sprzyjającym.
Szymon Kułakowski


Międzynarodowy Dzień Wegetarianizmu w Bielsku-Białej

Klub Gaja zaprasza na obchody Międzynarodowego Dnia Wegetarianizmu w dniu 1 października 2005 roku o godzinie 11.00 w centrum Bielska-Białej (skrzyżowanie ul. Cechowej i ul. 11 Listopada).
Celem tego wydarzenia, jest promocja wegetarianizmu i jego korzystnego wpływu na zdrowie. Klub Gaja będzie także informował o sytuacji zwierząt hodowlanych i działaniach na rzecz praw zwierząt prowadzonych wspólnie z Eurogroup for Animal Welfare z Brukseli.

W trakcie wydarzenia będzie można dowiedzieć się wiele o diecie wegetariańskiej, prawach zwierząt hodowlanych, skosztować smakołyków wegetariańskich, obejrzeć ksiażki i wiele więcej.
Klub Gaja zaprosił do udziału w Dniu Wegetarianizmu: Sklep Zdrowe Smaki i Aromaty, Restaurację Greenway i Restaurację Samos. Z okazji Dnia Wegetarianizmu restauracja wegetariańska Greenway zaprasza na promocję. Tego dnia wszystkie dania można będzie kupić o 50% taniej.
Dzień Wegetarianizmu! Międzynarodowy Dzień Wegetarianizmu obchodzony jest już od 28 lat. Został ustanowiony przez Międzynarodową Unię Wegetariańską (Internatioanl Vegetarian Union IVU). Postanowienie to zostało podjęte w czasie 24-go Światowego Kongresu Wegetariańskiego, na zebraniu ogólnym, które odbyło się w 1977 roku.
Linki
http://faq.vege.pl - FAQ wegetariańskie, czyli najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi na nie.
http://puszkkka.vege.pl - wege książka kucharska, zawierająca 3,5 tysiąca przepisów! Każdy może dodać swoje przepisy.
http://wege.dzieciak.pl/ - moderowane forum dla rodzin wegańskich i wegetariańskich. Bardzo popularne wśród wegetariańskich rodziców.

 


W lutym 2005 roku w ramach Akademii Gai odbyło się spotkanie na temat wegetarianizmu poprowadzione przez doktora Andrzeja Kaweckiego. Przedstawiamy dwa artukuły jego autorstwa z biuletynu "List Medyczny" z 2000 roku.

 

Dieta wegetariańska coraz bardziej popularna

Wegetarianizm w przeciągu ostatnich lat przerodził się w krajach rozwiniętych z marginalnego ruchu w powszechnie akceptowany wybór odżywiania, styl życia. W ostatnich dwóch dekadach nastąpił ogromny rozwój badań naukowych w dziedzinie odżywiania, a także sposobów leczenia i zapobiegania chorobom za pomocą diety. Liczne badania naukowe dowiodły, że prawidłowo planowana dieta wegetariańska zapewnia wystarczającą ilość kalorii i składników odżywczych. Badania wskazują na wyskotłuszczową dietę, opartą głównie na potrawach mięsnych, jako źródła wielu schorzeń typowych dla zachodniej cywilizacji. Powoduje to, że coraz większa ilość ludzi decyduje się na wybór wegetariańskiego stylu odżywiania. Chociaż przyczyny takiego wyboru są różnorodne - względy moralne, obrona praw zwierząt, ochrona środowiska naturalnego, najczęściej decyzja wyboru diety bezmięsnej podejmowana jest ze względów zdrowotnych. Z pewnością do znacznego wzrostu zainteresowania światowej opinii publicznej problematyką diety bezmięsnej przyczyniła się także epidemia choroby szalonych krów i zagrożenie śmiertelnym zakażeniem tą chorobą przez spożywanie mięsa pochodzącego od chorego bydła.
Różnorodna dieta wegetariańska dostarcza wszystkie wymagane składniki odżywcze, bez charakterystycznego dla diety tradycyjnej nadmiaru tłuszczów i cholesterolu.
Według ostatnio przeprowadzonych sondaży wśród obywateli USA powyżej 18 roku życia, na pytanie „Czy uważasz się za wegetarianina?” - pozytywnie odpowiedziało 7 procent ankietowanych. Ocenia się, że obecnie w Stanach Zjednoczonych jest 12 milionów wegetarianów, a każdego tygodnia przybywa 20 tysięcy nowych zwolenników bezmięsnego sposobu odżywiania. Amerykański Departament Rolnictwa, który co pięć lat wydaje zalecenia Dietetyczne dla amerykanów (Dietary Guidelines for Americans) potwierdza, że dieta wegetariańska jest zdrowym wyborem dla amerykanów. Na zajęcie takiego stanowiska przez Sekretariat Rolnictwa, Zdrowia i Służb Publicznych USA wpłynął raport najwybitniejszych ekspertów z zakresu odżywiania i zdrowia w Stanach Zjednoczonych. Zgodnie stwierdzili oni w swoim raporcie, że wegetarianie cieszą się doskonałym zdrowiem i proponują, aby jarzyny, owoce oraz zboża zajęty główne miejsce w odżywianiu, ograniczając do minimum produkty mięsne i tłuszczowe. Stanowisko swoje poparli przedstawiając ponad sto prac naukowych wskazujących, że stosowanie diety wegetariańskiej przyczynia się do zmniejszenia zawałów serca, spadku ryzyka zachorowań na niektóre rodzaje chorób nowotworowych, leczenia otyłości i wielu innych schorzeń. Badania wykazują o połowę niższe występowanie wśród wegetarian: nadciśnienia krwi, ryzyka śmierci na zawał serca i zachorowalności na nowotwory. Ponadto o 80-90 procent niższe występowanie cukrzycy oraz o 75 procent mniejszą zachorowalność na kamicę żółciową i związane z tym zabiegi operacyjne.
Dobrze zaplanowana, różnorodna dieta wegetariańska dostarcza wszystkie wymagane składniki odżywcze, bez charakterystycznego dla diety tradycyjnej nadmiaru tłuszczów i cholesterolu. Dieta oparta na produktach pochodzenia roślinnego jest jedynym źródłem błonnika oraz różnorodnych przeciwutleniaczy. Okazuje się, że znacznie łatwiej jest zapewnić zalecane ilości różnorodnych składników odżywczych stosując różnorodną dietę wegetariańską, niż przy diecie tradycyjnej. Pomimo tego, niekiedy wyrażane są obawy i pytania dotyczące możliwości zagwarantowania dostatecznej ilości składników odżywczych przy stosowaniu tej diety. Najczęściej pytania dotyczą ilości białek, żelaza, wapnia, cynku oraz witaminy B12 otrzymywanych z dietą roślinną. Białko jest często błędnie kojarzone wyłącznie z produktami pochodzenia zwierzęcego, chociaż znajduje się ono również w większości potraw roślinnych. Dawniej wyznawana była teoria tzw. kompletności białek, zalecająca dobieranie specyficznych produktów roślinnych przy każdym posiłku w celu dostarczenia organizmowi prawidłowej ilości białka. Teoria ta okazała się błędna i obecnie wiadomo, że spożywanie różnorodnej diety zawierającej zboża, fasole, jarzyny i owoce gwarantuje prawidłową ilość białek, jeżeli tylko dieta ta pokrywa zapotrzebowanie kaloryczne organizmu. Wapń znajduje się w wielu po- trawach pochodzenia roślinnego, a szczególnie dobrym jego źródłem są zielone liściaste warzywa, fasole, soja, figi itd. Lakto-wegetarianie otrzymują wapń z produktami mlecznymi, ale nawet weganie mogą zazwyczaj zapewnić sobie wystarczające ilości wapnia wyłącznie z potraw roślinnych. Jak wykazują badania naukowe, wegetarianie o wiele lepiej wchłaniają wapń i rzadziej mają problemy z osteoporozą. Często padają pytania dotyczące możliwości zapewnienia wystarczającej ilości żelaza przy diecie wykluczającej mięso. Wiadomo, że wiele jarzyn, zbóż i owoców zawiera duże ilości żelaza. Dobrze znanym źródłem żelaza są ciemnozielone warzywa, jak na przykład szpinak. Należy wiedzieć, że w mięsie żelazo znajduje się w formie łatwiej przyswajalnej niż żelazo z produktów roślinnych. Potrawy roślinne zawierają jednak duże ilości witaminy C, która pomaga przy wchłanianiu żelaza. Jak się okazuje, stosując dietę wegetariańską nie narażamy się bardziej na niedobór żelaza niż przy tradycyjnej diecie mięsnej. Cynk dostarczają zboża, owies, kukurydza, ryż, ziemniaki, szpinak i inne jarzyny. Najnowsze badania wskazują, że odpowiednie ilości cynku są bardzo ważne dla utrzymania zdrowia, jednak przedawkowanie powoduje obniżenie odporności układu immunologicznego. Przy prawidłowo zaplanowanej diecie wegetariańskiej otrzymujemy wystarczające ilości cynku z naturalnych potraw i poziomy tego mikroelementu u większości dorosłych wegetarian są prawidłowe. U dzieci, które mają duże zapotrzebowanie na cynk w okresie wzrostu i mogą być wrażliwe na jego niedobory, zaleca się w pewnych przypadkach suplementowanie tego mikroelementu.
Różnorodna dieta wegetariańska przynosi duże korzyści zdrowotne. Prawidłowo zaplanowana dieta musi zapewniać wystarczającą ilości kalorii do pokrycia potrzeb energetycznych organizmu, a także uwzględniać rozmaite rodzaje produktów przy sporządzaniu potraw wegetariańskich. Im większa różnorodność potraw, tym łatwiej dostarczyć z posiłkami wszystkie wymagane składniki pokarmowe.
Należy pamiętać, że im bardziej rygorystyczna jest dieta, tym generalnie trudniejsza do prowadzenia. Dlatego stosując dietę wegańską (niezawierającej żadnych produktów pochodzenia zwierzęcego) należy mieć pewność, że zawiera ona dostateczną ilość kalorii, aby w pełni zapewnić zapotrzebowania organizmu.
Osoby stosujące rygorystyczną dietę wegańską (bez produktów pochodzenia zwierzęcego) powinny zażywać witaminę B12 w formie suplementu, aby zapobiec niebezpiecznym w skutkach niedoborom tej witaminy. Odpowiednią dawkę zapewni jedna tabletka multiwitaminy dziennie. Natomiast wegetarianie, którzy jedzą produkty pochodzenia zwierzęcego takie jak jaja lub sery otrzymują Wystarczające ilości tej witaminy z dietą. Witamina B12 jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, a jej niedobory doprowadzają do anemii.
Prawidłowo zaplanowana dieta wegetariańska zapewnia wiele korzyści zdrowotnych. Dlatego tak bardzo ważna jest edukacja społeczeństwa na temat prawidłowego odżywiania, szczególnie zaś tych, którzy wyrażają zainteresowanie sposobami alternatywnego odżywiania.
Nie każdy, kto zdecyduje się na stosowanie diety wegetariańskiej, może przestawić się automatycznie z dnia na dzień na nowy sposób odżywiania. Dla niektórych najlepszym sposobem na poprawienie odżywiania jest dodawanie do codziennego jadłospisu potraw wegetariańskich, stopniowo zwiększając ilość potraw bezmięsnych w przeciągu dłuższego okresu czasu. Najczęściej zalecana jest właśnie taka stopniowa adaptacja do diety wegetariańskiej, szczególnie, gdy decyzję zmiany diety na zdrowszą podejmuje jednocześnie cała rodzina.
Jadłospis większości rodzin zawiera zazwyczaj tylko 10 do 12 potraw. Jada się ten sam zestaw potraw, powtarzając je dzień po dniu. Za każdym razem, gdy uda się wprowadzić do rodzinnego zestawu potraw jedną nową potrawę wegetariańską, przybliża się do celu osiągnięcia zdrowej diety. Droga do sukcesu jest bardzo prosta, należy tylko znaleźć około dziesięciu atrakcyjnych potraw wegetariańskich, które będą nam smakowały i stopniowo dodawać je do naszego domowego jadłospisu, zastępując nimi potrawy mięsne. Znając zdolności kulinarne naszych pań, takie zadanie wydaje się być bardzo proste do wykonania, a wpływ na poprawę zdrowia całej rodziny ogromny.

doktor Andrzej Kawecki

 

Dieta wegetariańska – najlepszy sposób na odchudzanie

Dieta wegetariańska musi zaspokajać energetyczne potrzeby organizmu. Pomimo zapewnienia wystarczającej ilości kalorii, większość pacjentów już w czasie pierwszych tygodni stosowania diety wegetariańskiej pozbywa się nadwagi. Po tym wstępnym okresie następuje stabilizacja wagi na prawidłowym poziomie.
Właściwości odchudzające przypisuje się złożonym węglowodanom, które są głównym składnikiem diety wegetariańskiej. Dlatego do stosowania diety wegetariańskiej zachęca się osoby pragnące na stałe pozbyć się nadwagi. Tradycyjne niskokaloryczne diety są z góry skazane na niepowodzenie, ponieważ nie gwarantują utrzymania obniżonej wagi po zaprzestaniu kuracji. Wszystkie te diety bazują na założeniu, że skoro zyskuje się wagę, gdy je się za dużo, to wystarczy radykalnie ograniczyć jedzenie, aby organizm zaczął spalać własny tłuszcz dla zapewnienia potrzeb energetycznych.
Tymczasem okazuje się, że gdy drastycznie ograniczymy zwykłe wielkości posiłków, nasz organizm odbiera to jako okres głodówki, uruchamiając szereg mechanizmów samoobronnych. Głównym z nich jest obniżenie poziomu metabolizmu o 15-20 procent poniżej normy. Obniżony poziom metabolizmu utrzymuje się przez kilka tygodni po zaprzestaniu diety niskokalorycznej, zanim organizm powróci do normy.
Gdy po okresie stosowania niskokalorycznej diety powraca się do odżywiania na normalnym poziomie, często, bardzo szybko wraca się do wagi sprzed kuracji a nawet wyższej. Jest to typowy przykład tzw. fenomenu yo-yo, który tłumaczy niepowodzenia przy stosowaniu radykalnych diet niskokalorycznych.

doktor Andrzej Kawecki

autor: yoyo ikonki: krysiaida @ deviantart | działa dobrze pod: ie 5.0, netscape6, opera 5 (i wyżej)