|
Współodczuwanie - numer 27
sierpień 2003
Święto Drzewa Celem programu jest zainspirowanie szkół, organizacji i grup młodzieży do podejmowania lokalnych inicjatyw ekologicznych dotyczących sadzenia i ochrony drzew. Ważnym elementem zachęcenia dzieci i młodzieży do działań proekologicznych ma być udział w tych działaniach znanych osób popularnych wśród młodzieży. Chcemy wykształcić modę na działania służące ochronie środowiska. Wykorzystamy tutaj nasze kontakty z wcześniejszych kampanii „Teraz Wisła” i „Zwierzę nie jest rzeczą”.
* * * Program Święto Drzewa jest realizowany przez Klub Gaja. Autorem programu jest Wojciech Owczarz. Honorowy patronat nad programem objął Minister Środowiska Czesław Śleziak. Kluczowymi partnerami projektu są: Lasy Państwowe oraz Fundacja „Nasza Ziemia” (www.naszaziemia.pl). Program wsparł finansowo Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach projektu „Krąg Przyjaciół Ziemi”.
Inauguracja
Parki Gwiazd
Święto Drzewa
Święto Drzewa – TAK jestem za !
Co Ty możesz zrobić? • Zorganizuj w swojej szkole inaugurację programu: możesz przygotować gazetkę szkolną, wystawę, lekcję tematyczną, posadzić wokół szkoły kilka drzew. Każda szkoła, która chce się włączyć w program, powinna wypełnić i wysłać nam „Kartę zgłoszenia” dostępną na stronie internetowej www.klubgaja.pl. Wtedy będziemy wysyłać Wam bezpłatnie nasze materiały dotyczące programu. • Znajdź swoje drzewo pomnikowe. Odszukaj piękne, stare drzewo blisko swojej szkoły i wraz z koleżankami i kolegami zaopiekujcie się nim. Jeżeli ma wymiary pomnika przyrody, to zgłoście to do władz lokalnych. • Więcej informacji o programie i propozycjach współpracy znajdziecie w naszym biuletynie oraz na stronie internetowej: www.klubgaja.pl. • Możesz zostać osobą wspomagającą Klub Gaja. Jeśli wpłacisz 20 zł lub więcej na nasze konto, będziesz otrzymywać nasze biuletyny i inne materiały przez rok. Możesz zachęcić także całą swoją rodzinę do wpłaty rodzinnej – 50 zł. Blankiety wpłat dostępne są w naszym biuletynie „Współodczuwanie” na stronie 18 oraz na stronie internetowej: www.klubgaja.pl.
Świadkowie historii
Zielone ślubowanie Klub Gaja kontynuuje akcję „Zbieraj makulaturę – ratuj konie”. Zachęcamy Was do ogólnopolskiej zbiórki makulatury i puszek. Pieniądze z ich sprzedaży szkoły wpłacają na nasze konto, a my przeznaczymy je na akcję ratowania koni z transportu na rzeź. Każda szkoła, która pomoże nam w akcji otrzyma plakat ze zdjęciem uratowanego konia. Na zdjęciu Gaja – koń, którego wykupiliśmy, częściowo za pieniądze z akcji „Zbieraj makulaturę, ratuj konie”. Koń został przekazany Stowarzyszeniu Rodziców Dzieci Sprawnych Inaczej w Koronowie.
Dla tych, dla których samo piękno i magia drzew są niewystarczające, podaję kilka praktycznych informacji: • Las produkuje ok. 16 mln ton tlenu, ponad połowę rocznego zapasu na Ziemi.
Konferencja prasowa w Warszawie Program Święto Drzewa poświęcony jest sadzeniu i ochronie drzew. W ramach programu odbywają się prelekcje, wystawy, wydane zostały materiały edukacyjne. Partnerami programu są: Lasy Państwowe oraz Fundacja "Nasza Ziemia". Program wsparł finansowo Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzki Fundusz ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Park Gwiazd w Bielsku-Białej 10 października ponad 1 000 szkół, samorządów, domów kultury w całym kraju będzie sadzić drzewa, zbierać makulaturę, przygotowywać wystawy, lekcje tematyczne, organizować festyny. Wspierają nas m. in.: Mira Stanisławska-Meysztowicz, Jurek Owsiak, Paweł i Łukasz Golec, Tomasza Sikora, Krzysztof Kokoryn. 10 października to będzie prawdziwe Święto Drzewa.
23 sierpnia 2003 roku Klub Gaja wziął udział w imprezie plenerowej, która odbywała się w zabytkowym parku w Świerklańcu. Był to jeden z etapów w konkursie na "Złotą Miejscowość".
Konkurencja była duża, gdyż podobne imprezy odbywały się w ośmiu innych miejscowościach. Zwycięstwo Świerklańca w dużej mierze zależało od ilości punktów przyznanych za działalność proekologiczną. W ramach przygotowań Klub Gaja jeszcze przed wakacjami prowadził zajęcia w dwóch szkołach. W czasie wakacji około czterdziestoosobowa grupa dzieci odwiedziła nasz ośrodek "Bajka Klubu Gaja". Powstał wówczas scenariusz happeningu ekologicznego. Poprowadziliśmy zajęcia teatralne, by wspólnie przygotować paradę przyrody. Na samej imprezie zorganizowaliśmy między innymi: konkurs plastyczny, malowanie pamiątkowego graffiti z "Drzewem życzeń" na koszulkach. Dzięki współpracy z Lasami Państwowymi mogliśmy nagradzać sadzonkami drzew każdego kto przyniósł surowce wtórne. Podziękowania należą się też Fundacji "Domin", która specjalistycznym sprzętem wciągała dzieci na drzewo, uatrakcyjniając całe wydarzenie.
Impreza wyszła świetnie i możecie pogratulować zarówno nam jak i Świerklańcowi, który wygrał i zdobył tym samym tytuł "Złotej Miejscowości". Foto: Maciej Pętlicki
Podziękowania od Prezydenta Bielska-Białej
9 września ruszył cykl imprez związany z 15-sto leciem Klubu Gaja. Z tej okazji otrzymaliśmy także podziękowania i gratulacje od Jacka Krywulta Prezydenta Bielska-Białej.
Oto fragment artykułu jaki ukazał się w Dzienniku Zachodnim, 10 września 2003 rok:
"Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne Klub Gaja ma 15 lat. Urodziny potrwają przez kilka tygodni, a zostały zainaugurowane wczoraj otwarciem ścieżki edukacyjnej "Kołowróf'. To trzeci taki szlak w lasach Nadleśnictwa Bielsko-Biała. Wieczorem impreza przeniosła się do centrum handlowego Sfera, gdzie została otwarta wystawa "Jak działać dla Ziemi". Chwilę później odbyła się projekcja filmu "Sztuka dla Ziemi", z którego dochód został przeznaczony na wykupienie kolejnego konia z transportu. W czasie ostatniego pokazu, Gaja uzbierała 700 złotych. Ekolodzy dołożyli pieniądze do wykupienia klaczy, która dziś służy rodzicom i ich dzieciom ze stowarzyszenia pomagającego niepełnosprawnym w Koronowie. ...) (wol)
Jerzy Boniecki nie żyje Zmarł Jerzy Boniecki, pisarz, dziennikarz paryskiej "Kultury", pomysłodawca. organizator i fundator założonej w 1980 r. w Australii Niezależnej Fundacji Popierania Kultury Polskiej POLCUL.
W czasach, kiedy organizacje społeczne wykruszają się rozbijane kapitalizmem i głupotą, wiadomość o śmierci założyciela Polkul-u Jerzego Bonieckiego jest tym bardziej smutna. Dla nas, ludzi Klubu Gaja wyróżnienia, które dostaliśmy od Niezależnej Fundacji Popierania Kultury Polskiej POLCUL miało wymiar symboliczny. Warto dbać o dobro innych, walczyć o nie, a jeśli ktoś to dostrzeże, to wiara pozostaje na dłużej. Będziemy pamiętać. Jacek Bożek
Z naszej perspektywy najlepszy Przystanek Woodstock na jakim byliśmy, a jeździmy na tą imprezę od lat. Bardzo dobrze przygotowany organizacyjnie oraz pod względem bezpieczeństwa. Było około 400 tysięcy ludzi więc także pod względem ilości uczestników rewelacja.
Graffiti Klubu Gaja dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
Klub Gaja wspólnie z Motip Dupli Polska zorganizował akcję malowania graffiti na płótnie przez grafficiarzy z Klubu Gaja. Powstały trzy obrazy o wymiarach 2 x 3 metry. Podczas sobotniego koncertu na scenie głównej wręczyliśmy płótna Jurkowi Owsiakowi, by mogły być zlicytowane podczas kolejnego finału organizowanego przez Fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Obrazy powstawały przy użyciu różnych technik. Malowaliśmy bezpośrednio farbą z puszki oraz przy uzyciu wielkofarmatowych szablonów. Wszystkie jednak malowane były profesjonalnymi farbami MONTANA Gold, produkowanymi wyłącznie do graffiti.
Wykopmy rasizm ze stadionów
Wspólnie ze Stowarzyszeniem "NIGDY WIECEJ", Starostwem Powiatowym w Żarach i klubem sportowym Dospel-Katowice już poraz drugi Klub Gaja współorganizował turniej piłkarski pod hasłem "Wykopmy rasizm ze stadionów". Wzięła w nim udział rekordowa liczba 32 drużyn z całej Polski. Impreza odbyła się dzięki wsparciu Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i Jerzego Owsiaka.
W przyszłym roku kroi się dodatkowo turniej koszykówki. Pomoc zaproponował sam Starosta - Edward Skobelski. Wymyśliliśmy już hasło turnieju: "Rasizm do kosza". Stoisko i wystawa
Nasze stoisko było cały czas pełne ludzi. Jak zwykle, mogliśmy pogadać z tysiącami ludzi. Informowaliśmy o tym co robimy i jak nam w tym możecie pomóc. Była też wystawa o działaniach Klubu Gaja, wydawnictwa, ulotki i plakaty.
W zeszłym roku na "Przystanku" zaopiekowaliśmy się kurczaczkiem, którego nazwaliśmy Woodstock. Jak widzicie, wyrósł na pięknego koguta. Mówiąc o kogucie z głównej sceny, zachęcaliśmy do włączenia się w działania Klubu Gaja. Każdy może być Wojownikiem broniącym słabszych.
Stanowisko Klubu Gaja w sprawie skazania Doroty Nieznalskiej
Nie możemy zgodzić się na skazywanie artystów za ich twórczość! W kraju, który potrafił zwyciężyć w walce z totalitaryzmem skazuje się artystów za ich twórcze postawy. W kraju, w którym obywatele często są bezbronni, a wielkie afery gospodarcze i polityczne ukazują skorumpowany system powiązań, ludzie mówiący specyficznym językiem sztuki są spychani na margines społeczny. W rozwiniętych i stabilnych demokracjach społeczeństwa opierają się na wolnych wyborach, niezawisłych sądach, niezależnych mediach i zorganizowanym społeczeństwie obywatelskim. Apelujemy do wszystkich ludzi dobrej woli. Wyraźmy swój sprzeciw w momencie kiedy polityka bierze górę nad twórczością i zdrowym rozsądkiem. Wysyłajmy listy do Ministra Sprawiedliwości oraz Sądu Rejonowego w Gdańsku z apelem. Chcemy sprawiedliwości a nie politykierstwa,chcemy niezależnej sztuki a nie układów.
Jacek Bożek Prezes Klubu Gaja
Możesz wysłać list w tej sprawie na adres: - Minister Sprawiedliwosci Pan Grzegorz Kurczuk; Ministerstwo Sprawiedliwości; Al. Ujazdowskie 11; 00-567 Warszawa; fax.: (22) 621 30 95.
- Sąd Rejonowy w Gdańsku; ul. Nowe Ogrody 30; 80-803 Gdańsk; fax.: (58) 321 33 04
Klub Gaja obchodzi w tym roku 15-lecie swojego istnienia.
Chcąc zapoznać bliżej mieszkańców Podbeskidzia z działalnością Klubu Gaja zapraszamy we wrześniu na cykl imprez:
9 września - wtorek, godz. 11.00 otwarcie ścieżki dydaktycznej "Kołowrót" obok leśniczówki w Mikuszowicach Śląskich - utworzonej przez Klub Gaja i Nadleśnictwo Bielsko. 9 września - wtorek, godz. 19.00. Kinoplex, ul. Mostowa 5. Otwarcie wystawy Klubu Gaja "Jak działać dla Ziemi".
16 września - wtorek, godz. 19.00. Kinoplex, ul. Mostowa 5. Otwarcie wystawy Beaty Tarnawy "Pośrodku Ziemi Stoję".
16 września - wtorek, godz. 19.30. Kinoplex, ul. Mostowa 5. Projekcja filmu Klubu Gaja "Sztuka dla Ziemi".
Zdrowie, smak, tradycja:
19 września - piątek, godz. 19.00 Bajka Klubu Gaja, ul. Pocztowa 18 (Cygański Las). Panel "Cywilizacja konsumpcji, konsumentów czy ludzi?", w którym wezmą udział: Adam Wajrak, dziennikarz Gazety Wyborczej; Krzysztof Kokoryn, malarz, artysta plastyk; Jacek Bożek, Prezes Klubu Gaja. Panel prowadzony będzie przez Janusza Okrzesika, dziennikarza i politologa.
27 - 28 września - sobota, niedziela godz. 10.00 - 20.00. Centrum Sfera, ul. Mostowa 5. Jarmark ekologiczny - "Zdrowie, smak, tradycja".
21 września -niedziela, godz. 19.00. Kinoplex, ul. Mostowa 5. Otwarcie wystawy warszawskiej artystki Ewy Engler "Zoo. Zwierzę nie jest rzeczą".
Imprezy towarzyszące:
22 - 23 września - poniedziałek, wtorek godz. 13.00. Bajka Klubu Gaja, ul. Pocztowa 18 (Cygański Las). Wykłady dla szkół Piotra Tałałaja specjalisty w dziedzinie konwencji CITES, celnika z warszawskiego lotniska Okęcie pt. "Handel i przemyt zwierząt i roślin zagrożonych wyginięciem". Prezentowana będzie także wystawa eksponatów z lotniska Okęcie.
26 września - piątek, godzina 18.00. ToTamTo Farbiarnia. Koncert benefisowy dla Klubu Gaja. Zagrają: Czosnek, Eye for an eye, Kłamstwo i Włochaty. Cena biletów 12 zł. |
|||||||||||||||
autor: yoyo | ikonki: krysiaida @ deviantart | działa dobrze pod: ie 5.0, netscape6, opera 5 (i wyżej) |