|
Współodczuwanie - numer 28
październik 2003
Ścieżka edukacyjna „Kołowrót”
9 września odbyło się uroczyste otwarcie ścieżki edukacyjnej „Kołowrót” przygotowanej przez Klub Gaja i Nadleśnictwo Bielsko. Ścieżka powstała dzięki dofinansowaniu: Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Katowicach oraz Beskidzkiego Funduszu Ekorozwoju. W otwarciu wzięli udział przedstawiciele samorządu, pracownicy Lasów Państwowych, szkoły, media. Folder dotyczący ścieżki można otrzymać w ośrodku „Bajka Klubu Gaja”.
Ścieżka dydaktyczna rozpoczyna się na Przełęczy Koziej (608 m. n.p.m.) skąd rozpościera się malowniczy widok. W tym miejscu wyznaczono przystanek.
Przystanek 1. Punkt widokowy Przełęcz Kozia (608 m n.p.m.) położona jest między szczytem Kołowrotu na zachodzie a Kozią Górą na wschodzie. Roztacza się stąd panorama w kierunku północnym.
Przystanek 2. Lasy Kołowrotu Lasy Kołowrotu usytuowane na granicy pomiędzy piętrem pogórza i piętrem regla dolnego charakteryzują się dużym zróżnicowaniem gatunkowym.
Przystanek 3. Żyzna buczyna karpacka podzespół z czosnkiem niedźwiedzim Dentario glandulosae-Fagetum allietosum ursini. Żyzna buczyna karpacka w podzespole z czosnkiem niedźwiedzim zajmuje jedno z najbardziej żyznych i wilgotnych siedlisk w obrębie regla dolnego.
Przystanek 4. Młodnik świerkowy Lasy Kołowrotu są lasami zagospodarowanymi, pochodzącymi w przeważającej części ze sztucznego nasadzenia, wymagającymi licznych zabiegów pielęgnacyjnych.
Przystanek 5. Dojrzały drzewostan świerkowy Drzewostan ten na wskutek zabiegów pielęgnacyjnych został przerzedzony w wyniku czego obserwuje się tutaj naturalne odnowienia buka.
Przystanek 6. Jaworzyna górska z miesięcznicą trwałą Lunario-Aceretum Jaworzyna górska z miesięcznicą trwałą jest zbiorowiskiem leśnym wykształcającym się na stromych, wilgotnych, pokrytych rumoszem skalnym stokach naj częściej o ekspozycji północnej.
Przystanek 7. Martwe leżące kłody - zabudowa biologiczna koryta potoku. Martwe leżące kłody są ważnym elementem lasu naturalnego o dużym znaczeniu biocenotycznym. Każde drzewo w ciągu swojego długiego życia eksploatuje glebę i magazynuje ogromne ilości pierwiastków w swoim pniu.
Przystanek 8. Wychodnie łupków Beskid Śląski zbudowany jest z naprzemianlegle ułożonych warstw piaskowców,zlepieńców i łupków zwanych fliszem karpackim.
Przystanek 9. Zabudowa techniczna koryta potoku Zabudowa techniczna koryta potoku ma na celu stabilizację koryta potoku i spowolnienie tempa przepływu wody. Ograniczenie naturalnej zabudowy biologicznej na terenie lasów gospodarczych, którą stanowią martwe leżące kłody powoduje, że jest ona niezbędna, szczególnie w sąsiedztwie dróg leśnych.
Dojście do ścieżki dydaktycznej * z Mikuszowic Śląskich, żółtym szlakiem od końcowego przystanku autobusu nr 1, czas dojścia 1 godzina. * z Olszówki Górnej z przedostatniego przystanku autobusu nr 8, początkowo ulicą Skrajną, później drogą leśną, czas dojścia ok. 20 minut. * ze Schroniska “Stefanka” na Koziej Górze, szlakiem niebieskim i czerwonym, czas dojścia 15 minut * ze schroniska na Szyndzielni, żółtym szlakiem turystycznym, czas dojścia 1 godzina 15 minut.
Święto Drzewa
Gimnazjum nr 15 w Warszawie przeprowadziło na konkurs plastyczny na najpiękniejsze drzewo. Każda klasa posadziła na terenie swojej szkoły drzewo.
"Na lekcjach przyrody uczniowie klasy IV SP w Kożyczkowie również udali się "w teren", aby posadzić sadzonki. Zanim zabrali się do sadzenia podpisali "Zielone Ślubowanie". Głos kaszub, 14.X.03 r.
SP w Brzeziu, Szkolne Koło Ekologiczne "Ekoludek" przygotowało liczne zajęcia i lekcje tematyczne o drzewach. Odnaleźli także swoje drzewo, którym postanowili się opiekować.
Publiczna SP nr 14 w Opolu przygotowały konkurs plastyczny "Drzewa są piekne" oraz wycieczkę szlakiem pomników przyrody. Odbyło się także sadzenie drzew.
W SP nr 44 w Katowicach odbyło się przedstawienie teatralne pt. "Historia małego Drzewusia", po którym sadzono brzóski wokół szkoły.
|Sadźmy drzewa" to główne przesłanie na tegoroczne Święto Drzewa zostało spełnione w Zespole Szkół nr 8 w Bydgoszczy. Posadzono 150 drzew i krzewów.
Cała szkoła (Gimnazjum nr 7 w Rudzie Śląskiej - red) była zaangażowana. Uczniowie sadzili na placu szkolnym sosny, buki, brzozy, klony. - Myślę, że takie Święto Drzewa będziemy obchodzili co roku. Wiadomości Rudzkie 15.X.03 r. Każdy z pięćdziesięciu uczniów SP w Kozubowie w ramach Święta Drzewa zasadził swojego buka.
Niespotykaną formę i oprawę przybrała uroczystość pasowania na ucznia jaka miała miejsce w ubiegły piątek w Zespole Szkół w Dąbrowicy. Świeżo przyjęci w poczet uczniów podstawówki pierwszoklasiści upamiętnili ten fakt ... posadzeniem własnych drzew. Super Nowości, 15.X.03 r.
Miejskie Przedszkole nr 99, koło LOP, w Katowicach przygotowało spektakle, konkursy plastyczne, spotkanie z leśniczym oraz sadzenie drzew.
Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 5 w Gliwicach posadził 88 drzew wokół szkoły.
Aż 200 drzewek i krzewów posadzono wczoraj wokół godzianowskiego przedszkola. Zapoczątkują one gminny park. Dziennik Łódzki, 22.X.03 r.
Każda klasa ze SP nr 93 w Krakowie posadziła swoje drzewo.
SP nr 18 w Płocku zorganizowała konkursy, zbiórkę makulatury oraz posadziła 110 drzew.
SP nr 9 w Jaworznie sadziła jawory otrzymane z UM w Jaworznie.
W tym roku szkolnym urządzamy nowy ogród , dlatego pomysł na Święto Drzewa to " strzał w dziesiątkę" - Przedszkole w Wiślicy
Mamy nadzieję, że "Święto Drzewa" obchodzone 110.X stanie się naszą tradyzją, którą będziemy co roku wzbogacać w różnorodne atrakcje. W tym roku ogłosiliśmy zbiórkę makulatury - Gimnazjum w Raczkach.
Szkolne Koło Ekologiczne "Zielony Smok" działające przy SOSW dla Dzieci Niesłyszących w Krakowie pozyskało 25 sadzonek, które zostaną posadzone wokół ośrodka.
Zespół Szkół w Korszach posadził 30 sadzonek drzew i krzewów.
SP nr 40 w Lublinie zorganizowało akcje plastyczne na terenie szkoły. Cały budynek został udekorowany pięknymi drzewami, które cały czas zdobią korytarze i sale szkolne.
SP nr 4 w Bielsku Podlaskim zorganizowała liczne konkursy, wystawy oraz posadziła 14 drzew, którymi mają się opiekować poszczególne klasy.
SP w Lubichowie zebrała 3 487 kg makulatury. Przygotowano happening, spotkanie z leśniczym oraz sadzenie drzew.
Uczniowie SP nr 7 w Legnicy zakończyli w piątek akcję "Święto Drzewa". Przed szkołą posadzili 150 iglaków, które nieodpłatnie przekazało legnickie nadleśnictwo. Gazeta Wrocławska 11.X.03 r.
Bardzo podobała się nam ta akcja. Codziennie przyglądamy się naszym drzewom, myśląc że za kilkadziesiąt lat, gdy już będziemy dorośli, przychodząc w to miejsce będziemy mogli powiedzieć, że zostało coś ważnego po naszym pobycie w tej szkole - Agata Jendraszek, Sopockie Szkoły Autonomiczne.
30 sadzonek pigwy i dzikiej róży posadzili przed szkołą uczniowie pierwszej klasy technikum ochrony środowiska nr 3 w Piotrkowie. Szkoła przystąpiła do Klubu Gaja, które jest organizatorem ogólnopolskich obchodów :Święta Drzewa". Sadzonki uczniom dało Nadleśnictwo Piotrków. Dziennik Łódzki, 10.X.03 r.
W Gimnazjum nr 1 Tychach przygotowano scenariusz zajęć "Nasi przyjaciele drzewa" oraz sadzono drzewa przed budynkiem szkolnym. Szkoła już umawia się z nadleśnictwem na wiosenne sadzenie lasu.
W Święto Drzewa uczniowie SP nr 2 w Kętach posadzili wokół szkoły modrzewie i brzózki. Planują także kontynuację akcji na wiosnę.
W Święcie Drzewa w Turzy Śląskiej wzięło udział 224 uczniów tamtejszej SP. Zorganizowano przedstawienie teatralne, zajęcia plastyczne i językowe. Za zakończenie apelu uczniowie zasadzili drzewa wokół szkoły.
W SP w Michałowie uczniowie zaraz po posadzeniu drzew rozpoczęli szukać swoich Świadków Historii. Historie najstarszych drzew zostaną opisane i w formie albumu trafią do biblioteki szkolnej.
"Ponad 30 drzewek posadzili wczoraj członkowie Szkolnego Koła Ligi Ochrony Przyrody, działającego przy SP nr 3 w Szczytnie. Sadzenie zostało przeprowadzone w ramach ogólnopolskiej akcji Święto Drzewa. " Gazeta Olsztyńska 11,X.03 r.
Gimnazjum nr 5 w Raciborzu posadziło ponad 70 drzew. Uczniowie wraz z nauczycielami zinwentaryzowali także 8 drzew spełniających wymogi pomnika przyrody i chcą te drzewa zgłosić do takiej ochrony. Zespół Szkolno - Przedszkolny w Hajdukach Nyskich zorganizował liczne gry, zabawy i ekospacery. Przeprowadzono także lekcję w Nadleśnictwie Prudnik. W Święto Drzewa zasadziliśmy 45 drzewek wokół budynku szkolnego. Zasadziliśmy tuje, świerki, modrzewie, czerwone dęby, jarzębiny, głogi, według instruktażu zaprzyjaźnionego leśnika. Wokół naszej szkoły (Zespół Szkół nr 13 w Białymstoku - red) już rośnie "puszcza", więc więc w przyszłym roku weźmiemy udział w sadzeniu prawdziwego lasu.
"Uczta wegetariańska, wizyta leśnika i wspólne sadzenie drzewek to scenariusz obchodów Święta Drzewa w świetlicy Polskiej Akcji Humanitarnej "Umilsko u Kaszczora" działającej przy SP 27" Nowości 13.X.03 r.
Studenci w Bajce
Już po raz drugi w ośrodku "Bajka Klubu Gaja" gościliśmy grupę studentów z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego. Od 7 do 11 listopada '03 odbywały się różne zajęcia. Mieliśmy okazję zaprezentować działalność Klubu Gaja podczas pokazu slajdów. Nasi goście cieszyli się z uroków pięknego położenia ośrodka. W trakcie spaceru na ścieżce edukacyjnej "Kołowrót" mieli szanse zapoznać się z bogactwem przyrody Beskidu Śląskiego. Natomiast na zajęciach prowadzonych na ścieżce wytyczonej w parku przylegającym do "Bajki Klubu Gaja", studenci byli zafascynowani sposobem ukazania roli i znaczenia drzew. Okazało się, że dzięki wrażliwej obserwacja można się od nich wiele nauczyć. Drzewa to przepiękni nauczyciele. Wystawa we Wrocławiu Do 17 listopada we Wrocławiu można było obejrzeć wystawę Klubu Gaja "Jak działać dla Ziemi". Była ona prezentowana w Centrum Edukacji Ekologicznej Urzędu Miejskiego, ul. Michalczyka 23.
Klub Gaja w Warszawie
15 września w Bibliotece Narodowej (wejście A), Al. Niepodległości 213 w Warszawie otwarta została wystawa "Jak działać dla Ziemi". Odbyło się także spotkanie "Droga Wojownika Gai", w którym wzięło udział ponad 60 osób z różnych środowisk. Wystawa potrwa do 15 października. Zapraszamy.
Spotkania wolontariuszy Klubu Gaja Chcesz zrobić coś dla Ziemi i zwierząt. Pragniesz pomagać innym, zdobyć umiejętności i doświadczenie. Zapraszamy w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca o godzinie 18.00 do Staromiejskiego Domu Kultury na Rynku Starego Miasta 2 w Warszawie.
16 września 2003 rok w Gazecie Wyborczej ukazał się tekst Ewy Siedleckiej z okazji 15 lat działań Klubu Gaja. Oto on:
GAJA DLA ZIEMI
Wojownicy Gai w Gdańsku i Elblągu
17 października o godzinie 18.00 w Gdańsku, w Klubie Środowiskowym "Cebulka" odbyło się spotkanie zatytułowane "Droga Wojownika Gai". Niebawem w nowym "Współodczuwaniu" relacja z jego przebiegu napisana przez Izę, która nas zaprosiła. Natomiast w Elblągu, Stowarzyszenie "Elbląg Europa" zorganizowało w ramach Kampanii: "Młodzi Elbląga przeciw Dyskryminacji" cykl imprez z udziałem Klubu Gaja: Zajęcia w obu miastach prowadzone były przez Dariusza Paczkowskiego, koordynatora programu praw człowieka "Niech inni nie będą dla nas obcy".
Marsz milczenia w Elblągu inspirowany działaniami Klubu Gaja
Eko Media Forum Od 18 do 21 listopada '03 w Poznaniu w trakcie trwania V Ogólnopolskiego Forum Edukacji Ekologicznej - Eko Media Forum Klub Gaja zaprezentuje: Powstała kolejna praca magisterska dotycząca tym razem Wisły i działań Klubu Gaja w obronie Królowej Polskich Rzek. Praca powstała w Anglii na Uniwersytecie w Manchesterze. Jej autorką jest Sally Naylor nasza wieloletnia współpracowniczka i przyjaciółka, która mieszkała przez cztery lata w ośrodku "Bajka Klubu Gaja" a teraz prowadzi w Anglii Club Gaia UK.
Jurek Owsiak w Bielsku-Białej - Kręcioła
10 października 2003 r. Jurek Owsiak posadził w Parku Gwiazd Klubu Gaja magnolię Soulange'a 'Alba superba' nr3. Tego samego dnia zorganizowaliśmy wspólnie z Kinoplexem uroczysty pokaz filmu "Przystanek Woodstock" połączony ze spotkaniem z Jurkiem Owsiakiem. Odbył się także koncert Pana Witka gościa z Atlantydy znanego z występów na Przystanku Woodstock i w programie "Kręcioła". Właśnie w tym programie 25 października będziecie mogli zobaczyć relację z Bielska-Białej.
Klub Gaja wykupił 10 konia z transportu na rzeź
Warsztaty w Anglii Jacek Bożek, Dariusz Paczkowski oraz Sally Naylor prowadzili zajęcia "Sztuka dla Ziemi" w Sheffield i Barnsley. Celem ich wizyty w Wielkiej Brytani bylo wzmocnienie Club Gaia UK oraz zawiązanie nowych kontaktów na polu ekologii i sztuki. Warsztaty odbywały się w dniach 28-31.10.2003 r. Infornację o warsztatach zarejestrowało Radio BBC.
Cyrk nie dla dzikich zwierząt
Klub Gaja w sierpniu złożył zawiadomienie o popełnieniu wykroczenia z art. 37 ust. 1 ustawy o ochronie zwierząt przez "Cyrk Zalewski" do prokuratur w: Bielsku-Białej, Cieszynie, Suchej Beskidzkiej, Żywcu oraz Wadowicach. Wysłaliśmy w związku z zachowaniem "Cyrku Zalewski" pismo do Prezesa Telewizji Polskiej S. A. z wnioskiem o zaprzestanie emitowania programów z udziałem cyrków ukazujących tresurę dzikich zwierząt, a w szczególności "Cyrku Zalewski". Oto odpowiedź jaką otrzymaliśmy 12wrzesień 2003: Wobec kontrowersji jakie budzą antenowe prezentacje tresowanych zwierząt z cyrku "Zalewski" informuję, że TVP nie będzie rejestrowała i emitowała tego typu pokazów przygotowywanych przez ten cyrk. Dyrektor Generalny ds. Programowych Telewizji Polskiej
Podziękowania od Prezydenta Bielska-Białej
Ruszył cykl imprez związany z 15-sto leciem Klubu Gaja. Z tej okazji otrzymaliśmy podziękowania i gratulacje od Jacka Krywulta Prezydenta Bielska-Białej.
Oto fragment artykułu jaki ukazał się w Dzienniku Zachodnim, 10 września 2003 roku:
"Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne Klub Gaja ma 15 lat. Urodziny potrwają przez kilka tygodni, a zostały zainaugurowane wczoraj otwarciem ścieżki edukacyjnej "Kołowrót". To trzeci taki szlak w lasach Nadleśnictwa Bielsko-Biała. Wieczorem impreza przeniosła się do centrum handlowego Sfera, gdzie została otwarta wystawa "Jak działać dla Ziemi". Chwilę później odbyła się projekcja filmu "Sztuka dla Ziemi", z którego dochód został przeznaczony na wykupienie kolejnego konia z transportu. W czasie ostatniego pokazu Gaja uzbierała 700 złotych. Ekolodzy dołożyli pieniądze do wykupienia klaczy, która dziś służy rodzicom i ich dzieciom ze stowarzyszenia pomagającego niepełnosprawnym w Koronowie. ...) (wol)
Nagroda Honorowa Nieznanego Świata
W najnowszym numerze miesięcznika "Nieznany Świat" znalazła się informacja o przyznaniu Klubowi Gaja nagrody za 2003 rok przez redakcję "za prowadzoną od lat z wielką konsekwencją i determninacją działalność na rzecz poszanowania w życiu społecznym tak ważnych wartości, jak: ochrona Natury przed dewastacją i zniszczeniem, prawo do godnego życia wszystkich żywych istot, a także przeciwstawianie się z całą mocą okrucieństwu wobec zwierząt i ich przedmiotowemu traktowaniu, ze szczególnym uwzględnieniem przez Klub Gaja - wspólnie z kilkoma innymi organizacjami - kampanii ogólnokrajowego protestu przeciwko eksportowi polskich koni na rzeź. ..."
Uroczyste wręczenie Nagrody Honorowej Nieznanego Świata oraz spotkanie z Jackiem Bożkiem, szefem Klubu Gaja oraz Wojciechem Owczarzem, koordynatorem Ogólnopolskiej Kampanii "Zwierzę nie jest rzeczą" odbędzie się 9 grudnia o godzinie 17.30 w Muzeum Etnograficznym w Warszawie przy ul. Kredytowej 1.
Dla nauczycieli, studentów i dla dzieci
Prowadzimy wykłady i pokazy slajdów "Jak działać dla Ziemi" dla dzieci i młodzieży: - 21 listopada 03 w Zespole Szkół nr 4 w Kościanie; - 21 listopada 03 w Szkole Podstawowej w Czempiniu; - 24 listopada 03 w Centrum Kultury w Wielichowie dla 9 Drużyny Harcerskiej im. Kazimierza Wielkiego; - 24 listopada 03 w Szkole Podstawowej w Bodzyniewie; - 24 listopada '03 w Bydgoszczy w Szkole Podstawowej nr 41; - 25 listopada '03 w Nowem n/Wisłą w Zespole Szkół Zawodowych oraz Liceum Ogólnokształcącym;
- 1 grudnia '03 prowadzimy prezentację pod tytułem: Od działań lokalnych do działań globalnych - praktyczna strona przedsiębiorczości społecznej podczas konferencji "Przedsiębiorczość społeczna na styku trzech sektorów" w Akademii Ekonomicznej w Krakowie.
- 16 grudnia '03 prowadzimy zajęcia dla studentów psychologii Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Jesteśmy jedną z czterech organizacji pozarządowych, których działania na rzecz demokracji, tolerancji i praw człowieka będą analizowane przez studentów. |
|||||||||||||
autor: yoyo | ikonki: krysiaida @ deviantart | działa dobrze pod: ie 5.0, netscape6, opera 5 (i wyżej) |