|
Współodczuwanie - numer 45
Grudzień 2007
Ratujemy płazy zwierzęta dzikie Klub Gaja od roku 1999 r. prowadzi działania na rzecz ochrony płazów, które coraz częściej potrzebują naszej pomocy i opieki. Każdy z nas może informować władze lokalne czy regionalne o zbiornikach i oczkach wodnych oraz innych miejscach, gdzie występują płazy. Możemy także wskazywać władzom lokalnym i instytucjom drogowym odcinki dróg, gdzie płazy giną pod kołami samochodów. Płazy potrzebują naszej pomocy. Pamiętajmy o nich.
Cel działania
O płazach
Różnorodność biologiczna W naszej najbliższej okolicy, bez względu czy mieszkamy na wsi czy w mieście, żyje ogromna ilość różnych zwierząt. Często nie zwracamy na nie uwagi. Działania na rzecz ochrony zwierząt każdy z nas może podjąć na wiele różnorodnych sposobów, często bardzo prostych. Jedną z grup zwierząt, które wymagają naszej pomocy i uwagi są zwierzęta dzikie. Ta grupa zwierząt jest bardzo ważna ze względu na ochronę różnorodności biologicznej. Starając się zobrazować w prosty sposób, czym jest różnorodność biologiczna można powiedzieć, iż jest to zbiór wielu organizmów żywych (zwierząt i roślin), różnorodnych gatunków występujących w danym ekosystemie (lądowy, rzeczny, morski). Im większa jest liczba różnych gatunków zwierząt i roślin na danym obszarze, tym różnorodność biologiczna na tym terenie jest bogatsza, a co za tym idzie, ten system ekologiczny jest trwalszy i pełniejszy. Płazy wczesną wiosną masowo migrują z miejsc zimowania do najbliższego zbiornika wodnego. Niestety często trasa ich migracji przecina się ze szlakami komunikacji człowieka. Jednym z największych zagrożeń dla płazów są właśnie takie miejsca, gdzie ich szlaki wiosennej migracji przecinają się z drogami i ulicami, na których płazy masowo giną pod kołami samochodów. Każdy z nas może podjąć działania zapobiegające rozjeżdżaniu płazów na jezdniach i drogach. Można to robić na kilka sposobów. Po pierwsze, możemy ustalając z administratorem drogi ustawić znak drogowy ostrzegający kierowców o migracji płazów. Po drugie możemy przenosić płazy przez jezdnię. W tym celu należy po uzyskaniu odpowiedniej zgody od administratora drogi oraz Komendy Policji ustawić płotki w celu zabezpieczenia wejścia płazów na jezdnię oraz co kilkadziesiąt metrów wkopać wiaderko, do którego płazy będą wpadać, aby następnie przenieść je w wiaderku przez jezdnię. Kolejnym sposobem może być podjęcie próby ochrony czynnej zbiorników wodnych, cieków i terenów zielonych, na których występują płazy, a także zapobieganie zanieczyszczaniu i osuszaniu tychże zbiorników jako kluczowych miejsc rozrodu i bytowania płazów. Działania te są niezbędne dla zachowania stabilności populacji płazów.
Co zagraża płazom? –wzrost ilości chemicznych środków ochrony roślin i nawozów sztucznych stosowanych w rolnictwie, –niszczenie i zaśmiecanie miejsc rozrodu płazów, –zasypywanie i osuszanie drobnych oczek wodnych, łąk, bagien i mokradeł, –ogólne zanieczyszczenie środowiska, –wiele płazów ginie na drogach pod kołami pojazdów podczas wędrówek do zbiorników wodnych, gdzie odbywają gody i składają skrzek oraz w drodze do miejsc żerowania i zimowania. Co możesz zrobić? 2.Przygotujcie o płazach gazetkę szkolną, konkurs plastyczny, przedstawienie, na które zaprosicie społeczność szkoły. 3.Możecie przygotować audycję w szkolnym radiowęźle lub lokalnym radio, na temat ochrony płazów. 4.Jeśli macie taką możliwość wykonajcie w szkolnym ogrodzie całoroczne oczko wodne, w którym płazy będą mogły przebywać. Brzegi oczka wodnego wyprofilujcie tak, aby płazy mogły swobodnie wchodzić i wychodzić z niego. 5.Odszukajcie w swojej najbliższej okolicy miejsca występowania płazów, rozpoznajcie ich gatunki i co roku monitorujcie te miejsca. 6.Poinformujcie Wojewódzkiego Konserwatora Przyrody, najbliższy Urząd Miasta lub Gminy, lokalne organizacje ekologiczne o występujących w waszym otoczeniu płazach. 7.Pamiętajcie! Przesyłajcie do nas relacje z podjętych działań, zdjęcia, dzielcie się pomysłami, aby innych zainspirować do podobnych działań na rzecz ratowania płazów!
Żaba trawna
Ropucha szara
Dzień Brzydkich Zwierząt Co roku Szkoła Podstawowa w Skulsku obchodzi Dzień Zwierząt Brzydkich. W 2006 roku uczniowie przygotowali „Sąd nad ropuchą”, argumentując „za i przeciw” ochronie płazów. Skierowali apel do mieszkańców gminy – „Żaby i ropuchy to najlepsi przyjaciele naszych ogrodów” oraz zwrócili się do wszystkich sołtysów gminy z prośbą o umieszczenie plakatów z apelem do mieszkańców w takich miejscach, aby informacje o ochronie płazów dotarły do największej ilości odbiorców.
Kurka wolna! zwierzęta gospodarskie W październiku 2005 roku Klub Gaja rozpoczął wraz z innymi członkami Eurogroup for Animals ogólnoeuropejską kampanię na rzecz poprawy dobrostanu brojlerów i kur niosek. Klub Gaja, od 1998 roku bierze udział w pracach Eurogroup for Animals – organizacji z siedzibą w Brukseli, skupiającej najważniejsze grupy zajmujące się ochroną praw i dobrostanu zwierząt z krajów Unii Europejskiej.
Cel działania
O kurze
Dobrostan zwierząt
Jak wspierać hodowlę o najwyższym dobrostanie zwierząt?
Europejski przemysł brojlerowy W krajach Unii Europejskiej co roku zabija się ponad 400 milionów kurczaków hodowanych na mięso – tzw. brojlerów. Produkcja kurczaków w krajach UE stanowi 14% światowej produkcji. Polska jest na piątym miejscu wśród producentów brojlerów w Unii Europejskiej. Nowoczesny przemysł brojlerowy ma więcej wspólnego z produkcją taniej odzieży, niż z rolnictwem, jakie znamy. Przemysł ten zbudowany jest w oparciu o linię produkcyjną, gdzie kurczaki są masowo produkowane, a cały przemysł jest w rękach kilku silnych korporacji o zasięgu ogólnoświatowym.
Selekcja genetyczna
Znakowanie jajek – w skład tego kodu wchodzi:
"O" - oznacza chów ekologiczny "1" - oznacza wolny wybieg "2" - oznacza hodowlę ściółkową "3" - oznacza hodowlę klatkową Chów ekologiczny
Wolny wybieg Kury mają stały dostęp w ciągu dnia, do wybiegu na świeżym powietrzu, zwykle pokrytego roślinnością. Wnętrza muszą odpowiadać warunkom systemu ściółkowego, a maksymalne zagęszczenie może wynosić 2 500 ptaków na hektar (4 metry sześcienne na kurę). Ptaki mogą poruszać się swobodnie, co powoduje, że mają silniejsze kości. Mogą korzystać z grzęd, wybierać miejsca gniazdowania i wykazywać naturalne zachowanie.
System ściółkowy
System klatkowy
Jednocześnie zezwala się producentom posiadającym stada kur niosek poniżej 50 sztuk, na sprzedaż na rynku lokalnym jaj nieostemplowanych na skorupie, pod warunkiem iż na miejscu sprzedaży podaje się nazwę i adres gospodarstwa.
Podział jajek według klas jakości: b.KlasaB–jest to jajko drugiej jakości przeznaczone dla przedsiębiorców przemysłu spożywczego i niespożywczego.
Znakowanie opakowań jednostkowych i zbiorczych a.nazwę i adres przedsiębiorstwa pakującego jajka; b.metodę chowu kur; c.numer zakładu pakowania; d.liczbę zapakowanych jajek; e.klasę wagową (jajka klasy A mają cztery kategorie wagowe: XL, L, M, S); f.klasę jakości; g.datę minimalnej trwałości, która nie może przekroczyć 28 dni; h.zalecenie właściwego przechowywania jajek.
Znakowanie jajek sprzedawanych luzem
Przykład – stempel na jajku z hodowli ściółkowej
Sporządzono na podstawie: –Rozporządzenie Komisji (WE) NR 2295/2003 z dnia 23 grudnia 2003 r. wprowadzające szczegółowe zasady wykonywania rozporządzenia Rady (EWG) nr 1907/90 w sprawie niektórych norm handlowych w odniesieniu do jaj. –Rozporządzenie Rady (EEC) nr 1907/90 z 26 czerwca 1990 r. w sprawie określonych norm handlowych na jaja. |
|||||||||||||||||||||||
autor: yoyo | ikonki: krysiaida @ deviantart | działa dobrze pod: ie 5.0, netscape6, opera 5 (i wyżej) |