|
Współodczuwanie - numer 46
marzec 2008
Na prośbę wędkarzy w grudniu braliśmy udział na prawach strony w postępowaniach administracyjnych w sprawie ustalenia warunków prowadzenia robót dla inwestycji na czterech rzekach śląskich: Boguniówki, Krasnej i Sarkandrowca w Cieszynie oraz rzeki Lublinicy w miejscowości Kośmidry, gmina Pawonków. W wyniku wizji lokalnych Klub Gaja przedstawił zastrzeżenia do projektów oraz zgłosił wnioski o zmianę zakresu prac prowadzonych na tych rzekach. W 2008 roku będziemy kontynuowali działania w celu ochrony najcenniejszych fragmentów tych rzek.
Rzeka Lublinica Z powodu globalnego ocieplenia dotykają nas coraz częściej susze, powodzie i huragany. W minionym roku wspólnie przyczyniliśmy się do zmniejszenia negatywnych skutków zmian klimatu na Ziemi i do ratowania lasów beskidzkich. Trwałym rezultatem naszych działań yło posadzenie lasu w październiku. Przy współpracy z Nadleśnictwem Bielsko oraz zaangażowanych w nasz program Święto Drzewa firm – Troton, LesePlan i Eco Service, posadziliśmy 15 tysięcy drzew w Beskidach – jaworów, dębów, buków, sosen i lip.
Posadzone sosny
Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich uratowane Czwartek 26 kwiecień – Urząd Miasta Rybnika w czasie dyskusji z mieszkańcami oznajmia, że ma zamiar przeprowadzić dwie asfaltowe szosy przez las, przez teren Parku Krajobrazowego. Są głusi na argumentacje mieszkańców, że drogi zniszczą najładniejszą dzielnicę Rybnika – Kamień i las, który jest ważnym korytarzem ekologicznym.
Sobota 11 sierpień 2007 – Na stronie internetowej miasta Prezydent Rybnika oznajmia, że wobec protestu mieszkańców zrezygnował z poprowadzenia dróg. Zamiast nich miasto będzie modernizować dojazd istniejący.
Rybnik -Kamień SUKCES! 15 tygodni WALKI!
Protest zakończył się sukcesem. Miasto wycofało się z pomysłu dróg. A ja zobaczyłam jak działa zawodowiec. Zawodowiec co zęby zjadł na ochronie przyrody.
Ewa Podolska, Mieszkanka Kamienia
Bronimy Królowej Polskich Rzek Od roku 1994 roku prowadzimy dziania na rzecz ochrony Wisły – Królowej Polskich Rzek. Jesteśmy przeciwni budowie Kaskady Dolnej Wisły. W ramach realizowanego w 2007 roku projektu Społeczny monitoring wydatkowania środków publicznych związanych z utrzymaniem i zabezpieczeniem stopnia wodnego Włocławek wydaliśmy kolejny 42 numer Wisła Fax oraz 43 numer w języku angielskim, w których przedstawiliśmy najistotniejsze wydarzenia oraz zagadnienia z historii stopnia wodnego Włocławek oraz planowanego stopnia Nieszawa. Wskazaliśmy, kto i ile zarabia na Włocławku, a kto i ile traci i stracić może, jak również ukazaliśmy możliwości rozwiązania tego problemu. Rezultaty przeprowadzonego w ciągu ostatniego roku przez Klub Gaja monitoringu, wskazują, iż inwestycja ta jest nieuzasadniona ekonomicznie, ekologicznie oraz społecznie, a ponadto stoi w sprzeczności z prawodawstwem Unii Europejskiej. Zdaniem Klubu Gaja nie można dalej zwlekać z podjęciem decyzji o przyszłości Dolnej Wisły i stopnia Włocławek, gdyż brak decyzji wiąże się m.in. z ponoszeniem przez podatników olbrzymich wydatków na podtrzymanie obecnego stanu. Tym bardziej, iż koszt budowy stopnia wodnego Nieszawa co roku wzrasta.
Rzeka Wisła
Przypomnieć należy, że stopień wodny w Nieszawie miał kosztować: w 1999 roku – 1 071 000 000 złotych, w 2005 roku – 1 935 067 532 złotych, a w 2007 roku – 3 793 900 000 złotych (1 miliard euro). Klub Gaja został zaproszony do prac Doradczego Komitetu Monitorującego dla projektu Ekologiczne bezpieczeństwo stopnia wodnego Włocławek.
Projekt Społeczny monitoring wydatkowania środków publicznych związanych z utrzymaniem i zabezpieczeniem stopnia wodnego Włocławek dofinansowany był przez Fundację im. Stefana Batorego oraz Global Greengrants Fund. W marcu po naszej interwencji Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oddział Katowice oraz wykonawca drogi S-1 wykonali siatkę zabezpieczającą przed wchodzeniem płazów na drogę w rejonie Rezerwatu Przyrody Morzyk w Grodźcu Śląskim w pasie drogowym drogi S-1 w rejonie Rezerwatu Morzyk. Prowadziliśmy także w okresie wiosennej migracji płazów monitoring zbiornika wodnego przy ul. Ks. Kusia w Bielsku-Białej. Wydaliśmy także ulotkę edukacyjną na temat płazów i ich znaczenia oraz wartości przyrodniczych zbiornika. Ulotka została rozprowadzona wśród bielszczan za pośrednictwem placówek oświatowych, urzędów, sklepów i restauracji oraz innych miejsc publicznie dostępnych. Klub Gaja na posiedzeniu Komisji Gospodarki Przestrzennej i Ochrony Środowiska Rady Miejskiej w Bielsku-Białej przedstawił radnym walory zbiornika oraz potrzebę jego ochrony. Komisja przychyliła się do wniosków Klubu Gaja i podjęła starania zmierzające do ochrony jako użytek ekologiczny ważnego siedliska płazów na terenie zbiornika wodnego przy ul. Ks. Kusia.
Projekt Aktywna ochrona płazów na terenie miasta Bielska-Białej dofinansowany był z Miejskiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Bielsku-Białej.
Zbiornik wodny przy ul. Ks. Kusia w Bielsku-Białej
Ekolodzy: po karpia trzeba iść z wiadrem Kasia Karaś |
|||||||||
autor: yoyo | ikonki: krysiaida @ deviantart | działa dobrze pod: ie 5.0, netscape6, opera 5 (i wyżej) |