|
Zaadoptuj rzekę - 2008/2009 rok
Program realizowany jest przez Klub Gaja od września 2005 roku. Skierowany jest do wszystkich typów szkół, przedszkoli oraz innych placówek oświatowych np. świetlic, ognisk pracy pozaszkolnej, klubów osiedlowych oraz innych instytucji. Celem programu jest podniesienie poziomu wiedzy społeczeństwa na temat ochrony wód powierzchniowych, propagowania racjonalnego wykorzystania zasobów wodnych, ochrony przyrody dolin rzecznych oraz ochrony morza Bałtyckiego . Celem programu jest zainspirowanie młodzieży, wychowawców, grup i organizacji ekologicznych oraz instytucji do podejmowania lokalnych działań proekologicznych dotyczących poprawienia jakości wody, ochrony rzek i dolin rzecznych. Tematem programu jest woda, a w szczególności rzeki i ich znaczenie w przyrodzie, a także uświadomienie mieszkańcom ich obecności i roli w życiu społeczeństw.
W roku 2008 naszym przesłaniem jest "Zaadoptuj rzekę - nasze rzeki wpływają do Bałtyku!". Na początku marca placówki oświatowe otrzymają pakiet materiałów edukacyjnych zachęcających do wzięcia udziału w obchodach 22 marca - Światowego Dnia Wody - Dnia Bałtyku.
Do kogo należy rzeka?
Jak adoptujemy rzeki ? Zaadoptowaliśmy już wspólnie 280 rzek, w tym Bałtyk! W placówkach oświatowych w całym kraju, które przystąpiły do programu, rozpoczęto sprzątanie brzegów rzek, przeprowadzono konkursy i wykłady, wybrano się wreszcie do na wycieczkę do źródeł. W wielu miejscach wraz z wiosną młodzi ludzie, którzy wraz z opiekunami wyruszyli nad rzeki czy jeziora dostrzegli płazy budzące się do życia i prowadzące gody. Nasz program stał się dla jego uczestników lekcją działania społecznego, biologii, chemii, a nawet historii. Miłym zaskoczeniem dla biorących udział w Zaadoptuj rzekę były spotkania z lokalnymi znawcami regionu i pasjonatami, którzy nad wodą spędzają każdą wolną chwilę. Ci starsi zazwyczaj ludzie, bardzo się cieszyli, że oto pojawiają się wśród młodego pokolenia osoby, a nawet całe grupy, które dostrzegają w rzekach ich piękno, a nie tylko obojętnie obok nich przechodzą. Klub Gaja był zapraszany na seminaria i konferencje, gdzie prezentowaliśmy program. Szczególnego znaczenia nabiera nasz udział w sympozjum zorganizowanym przez wędkarzy. To wro-cławskie spotkanie miłośników rzek było dlatego ważne, iż to właśnie wędkarze są najliczniejszą grupą, która świetnie zna polskie wody i informuje nas o zagrożeniach. Budowanie partnerstwa dla rzeki, jeden z najważniejszych celów programu Zaadoptuj rzekę polega właśnie na uczestnictwie w nim jak największej grupy użytkowników wody. Wspólna praca przynosi zdecydowanie większe efekty, tym bardziej, że często uczestniczą w niej ludzie i instytucje, które na co dzień nie mają zbyt wiele wspólnych płaszczyzn porozumienia. Już 280 rzek, strumieni, potoków i stawów, które udało nam się wspólnie zaadoptować to wielki kapitał społeczny i ekologiczny. Mam nadzieję, że kontakt ze strumieniem czy jeziorem z najbliższej okolicy pozostanie na długo w pamięci uczestników i przyczyni się, choćby w niewielki sposób, do lepszego zrozumienia zjawisk jakie zachodzą w przyrodzie i wpływu na nie człowieka. Jacek Bożek
Alfabetyczny wykaz zaadoptowanych rzek, strumieni i innych zbiorników wodnych: A/ Aleksander P/ Paniówka, Pankówka, Parsęta, Pasłęka, Patoka, Pełchówka, Pełcznica, Pierłowka, Pilica, Piotrówka, Płonka, Płonka, Pogoria I, Postomia, potok - Cieszyn, Potok Chudowski, Potok Czechowicki, Potok DOA - Gliwice, Potok północny, Potok Starowiejski, Promnik, Prosna, Przełęcz Glinna, Przemsza, Przerwa, Przyrwa, Przysowa, Psina, Pstra, Pszczynka T/ Trzcinica, Trzebyczka, trzy stawy - Krowiarki, Tyśmienica
Modelowe przykłady adopcji rzek
Powiat Limanowa Piotr Ociepka Powiatowe Centrum Ekologiczne „Echo Limanowskie”, lipiec–sierpień 2007
Porozumienia dla Parsęty
Wspólnie z Centrum Nurkowym „Beskid Divers” z Bielska- Białej Klub Gaja sprzątał Wilczy Jar czyli teren w pobliżu mostu nad Jeziorem Żywieckiem w Żywcu- Oczkowie. Wśród odpadów wyciągniętych przez nurków z wody przważały opony. W akcji wzięło udział ok. 10 nurków, a także ich rodziny i znajomi, razem kilkadziesiąt osób. Bardzo dziękujemy!
Wysprzątano nie tylko Ziemię pod wodą, ale także linię brzegową i las w tym rejonie. Działaniom przyglądali się wędkarze, których w niedzielne przedpołudnie tutaj nie brakowało. Rozważamy taką możliwość, aby Klub Gaja wraz ze środowiskami wędkarskimi oraz sympatykami nurkowania podjął współpracę dotyczącą edukacji społecznej w sprawie pozostawiania ogromnych ilości śmieci w akwenach wodnych i na ich brzegach. - mówi Jacek Bożek, prezes Klubu Gaja. Sprzątamy Ziemię... pod wodą
Klub Gaja i Centrum Nurkowe „Beskid Divers” z okazji dorocznej akcji „Sprzątanie świata” będą sprzątać Wilczy Jar czyli rejon nawodny i podwodny w okolicach mostu w Oczkowie nad Jeziorem Żywieckim koło Żywca. W sprzątaniu – 20 września (niedziela) od g.11.00 - weźmie udział ponad 30 osób. Klub Gaja, nurkowie, ich rodziny i przyjaciele wspólnie posprzątają dno zatoki, linię brzegową i okoliczny las.
Zapraszamy wszystkich, którzy chcą aktywnie przyłączyć się do „Sprzątania świata” na godz. 11.00 w okolice mostu w Oczkowie. Sprzątanie potrwa kilka godzin. Klub Gaja przyłącza się do sprzątania realizując swój program edukacji ekologicznej „Zaadoptuj rzekę”. W dniu 23.05.2009 odbyło się już czwarte "Sprzątanie Parsęty" zorganizowane w Ząbrowie przez firmę Troton w ramach "Porozumienia dla Parsęty". W sprzątaniu i pikniku uczestniczyli przedstawiciele samorządów lokalnych i biznesu, a także młodzież szkolna, pracownicy firm z rodzinami, organizacje społeczne np. straż pożarna i nurkowie. W imprezie wziął udział Prezes Klubu Gaja Jacek Bożek, który ze sceny opowiedział o dobrych praktykach w ramach programu "Zaadoptuj rzekę" i tradycyjnie odśpiewał pieśń "przeciwdeszczową".
Zaadoptuj rzekę – dobre praktyki
21 listopada 2008 w Ośrodku Klubu Gaja „Lecznica” w Wilkowicach odbyła się konferencja "Zaadoptuj rzekę - dobre praktyki", której celem była prezentacja programu edukacji ekologicznej "Zaadoptuj rzekę" oraz propagowanie dobrych praktyk w zakresie aktywnej edukacji i udziału społecznego. Na konferencji obecni byli przedstawiciele placówek oświatowych, lokalnych samorządów, administracji publicznej oraz organizacji społecznych. Celem programu "Zaadoptuj rzekę" jest edukacja w zakresie zrównoważonego rozwoju, w szczególności zainspirowanie dzieci i młodzieży do podejmowania lokalnych działań proekologicznych dotyczących ochrony rzek oraz Morza Bałtyckiego, podnoszenie wiedzy w zakresie ochrony ryb wędrujących, ryb bałtyckich i zrównoważonego rybołówstwa. Specjalnymi gośćmi konferencji byli wójt Gminy Wilkowice Mieczysław Rączka oraz prezes firmy AQUA Piotr Dudka, którzy w krótkich wystąpieniach zapoznali uczestników z sytuacją dotyczącą wody i jej zasobów na Podbeskidziu.
Program konferencji 11.00 - 11.15 – rejestracja uczestników Program objęty jest Patronatem Ministra Środowiska Program edukacji ekologicznej "Zaadoptuj rzekę" współfinansowany jest ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej - Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, The Fisheries Secretariat oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Zajęcia w Poznaniu.
W grudniu prowadziliśmy spotkania/prezentacje w poznańskich szkołach; Szkole Podstawowej nr 84, Liceum Ogólnokształcącym nr 4 oraz Zespole Szkół z oddziałami sportowymi nr 5. Przybliżyliśmy uczestnikom program oraz przedstawili różne działania, które były podejmowane w placówkach oświatowych jak np. sprzątanie rzek i jezior, badanie jakości wody, oznaczanie roślin nadrzecznych. Rozmawialiśmy o sposobach oszczędzania wody oraz znaczeniu rzek dla człowieka.
Zajęcia edukacyjne
W dniu 6 listopada 2008 prowadziliśmy zajęcia w Gimnazjum nr 1 w Cieszynie. W zajęciach uczestniczyli uczniowie z klasy I A. W dniu 14 listopada 2008 zajęcia odbyły się w Gimnazjum nr 7 w Tychach i brali w nich udział uczniowie klas II. W dniu 18 listopada 2008 roku w zajęciach uczestniczyli uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Będzinie. Podczas zajęć przedstawiliśmy program zaadoptuj rzekę wraz z przykładami działań prowadzonych w placówkach oświatowych tak, aby każdy z uczestników mógł znaleźć takie, które mógłby zrealizować u siebie w szkole. Wspólnie zastanawialiśmy się skąd pochodzi woda w naszych kranach i jaką drogę musiała przebyć, jaka jest jej jakość i w jaki sposób jej jakość wpływa na nasze zdrowie. Wypracowaliśmy kilka sposobów oszczędzania wody możliwych do przeprowadzenia zarówno w domach prywatnych jak i szkole. Zajęcia zakończyliśmy refleksją nad najbliższymi rzekami i naszej wiedzy o nich.
Zajęcia w Katowicach.
W dniu 27 października prowadziliśmy zajęcia dla uczniów Gimnazjum nr 10 im. Jerzego Kukuczki w Katowicach. W zajęciach uczestniczyło 40 uczniów z klas I c, II d oraz III b. Podczas zajęć przybliżyliśmy młodzieży działania podejmowane przez szkoły w ramach programu takie jak: badanie jakości wody, sprzątanie rzek i jezior, wycieczki i rajdy z biegiem rzeki, określanie gatunków roślin nadrzecznych. Przedstawiliśmy również działania Klubu Gaja związane z ochroną dolin rzecznych. Wspólnie zastanowiliśmy się nad wpływem jakości wody zarówno w sieci wodociągowej jak i w rzekach i jeziorach jakość na życia ludzi. Zajęcia edukacyjne
W dniu 22 października przeprowadziliśmy zajęcia edukacyjne dla młodzieży z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Dąbrowie Górniczej. Przedstawiliśmy program „Zaadoptuj rzeką” wraz z przykładami konkretnych działań podejmowanych przez placówki oświatowe. Omówione zostały problemy związane z zanieczyszczeniem rzek oraz zmianą ich charakteru na skutek prac regulacyjnych. Mówiliśmy również o problemach wynikających z niedoboru wody zarówno w Polsce jak i na Świecie oraz wynikających z jej złej jakości.
Best Practice 2008 The Green Spider Network (GSN) spotkał się we Francji w dniach 1-4 października na swoim corocznym zjeździe, gdzie w Annecy u stóp Alp, wymieniano się doświadczeniami i planowano działania na najbliższe lata.
Jednym z ważniejszych wystąpień było omówienie bieżących zmian dotyczących Konwencji z Aarchus, które przedstawił Michael Stanley-Jones z sekretariatu Konwencji. Rozpoczął od słów Sekretarza Generalnego ONZ Ban Ki-moon’a, który stwierdził, że rok 2008 stał się rokiem kryzysów: żywnościowego, energetycznego, klimatycznego i ekonomicznego. Te kryzysy wymuszają szereg zmian i działań na organizacjach światowych bez których zapobieżenie tym kłopotom może okazać się niemożliwe.
W drugim dniu spotkania The Green Spider Network (GSN) odbyło się pięć prezentacji dopuszczonych do Best Practice 2008 Competition z Węgier, Belgii, Niemiec, Danii i Polski. Wszystkie wystąpienia były niezwykle interesujące. Po podliczeniu głosów w tajnym głosowaniu tytuł ten otrzymał projekt z Danii. Zaadoptuj rzekę znalazło się na trzecim miejscu. W dniu 19 09 2008 prowadziliśmy zajęcia w Szkole Podstawowej nr 3 w Zamościu.W zajęciach uczestniczyło 40 uczniów z klas II B oraz II C. Szkoła zamierza się włączyć do programu i podczas zajęć staraliśmy się wspólnie wypracować takie działania które mogły by być przeprowadzone na jej terenie. Szczegółowo omówiliśmy również działania prowadzone na terenie innych placówek oświatowych tak aby stały się one inspiracją do pracy na miejscu. Przedstawiliśmy również role rzek i znaczenie rzek dla środowiska przyrodniczego oraz ludzi.
W dniu 18 09 2008 prowadziliśmy zajęcia dla uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej nr 7 w Ostrowcu Świętokrzyskim. W pierwszych zajęciach uczestniczyło 24 uczniów z klasy VI d a w drugich 24 uczniów z klasy VI B. Podczas zajęć przybliżyliśmy uczestnika projekt oraz przedstawili działania które były prowadzone w jego ramach w innych placówkach oświatowych tak aby przykłady te stały się inspiracją do działań na terenie szkoły.
Kolejne zajęcia odbyły się również 18 09 2008 w Ostrowcu Świętokrzyskim i uczestniczyło w nich 22 uczniów z Publicznego Gimnazjum nr 2 zaangażowanych w działania koła ekologicznego. Podczas zajęć wspólnie zastanawialiśmy się w jaki sposób można otoczyć opieka płynącą przez Ostrowiec Świętokrzyski rzekę Kamienną. Uczniowie zajęć stwierdzili że czystość rzeki pozostawia wiele do życzenia i zaczęliśmy wspólnie poszukiwać sposobów aby zmienić ten stan rzeczy. Przedstawiliśmy przykłady działań służących ochronie rzek prowadzonych przez Klub Gaja.
Złota rybka wróciła do domu
W dniu 6 sierpnia 2008 o godzinie 13.00 na ul. 11 listopada w Bielsku-Białej odbył się ostatni z zaplanowanych happening "Historia złotej rybki", czyli opowieść o zagrożonych gatunkach ryb i człowieku oraz prezentacja wystawy pod tym samym tytułem.
Wcześniej gościliśmy z naszym wydarzeniem na Helu (1.07, 4.07), w Gdyni (2.07), Kołobrzegu (12.07), Warszawie (8.06), Katowicach (10.06) i we Wrocławiu (5.08)
Happening, towarzysząca mu wystawa oraz ulotki rozdawane widzom cieszyły się dużym zainteresowaniem mieszkańców poszczególnych miast i mediów.
Historia złotej rybki czyli historia o zagrożonych gatunkach ryb i człowieku
Media: Warszawa w dniu 8 czerwca 2008 r.
Katowice w dniu 10 czerwca 2008 r. Telewizja Katowice, Radio CCM, TV Silesia, TVP 3, Express, Radio TOK FM.
Gdynia w dniu 2 lipca 2008 r.
Hel w dniu 4 lipca 2008 r.
Kołobrzeg w dniu 12 lipca 2008 r.
Wrocław w dniu 5 sierpnia 2008 r.
Bielsko-Biała w dniu 6 sierpnia 2008 r.
Program „Zaadoptuj rzekę - nasze rzeki wpływają do Bałtyku” dofinansowany jest przez: Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach i The Fisheries Secretariat oraz jest objęty patronatem Ministra Środowiska. Happening o złotej rybce we Wrocławiu
W dniu 5 sierpnia 2008 roku o godzinie 15.00 na Rynku Starego Miasta we Wrocławiu odbyło się 30 minutowe wydarzenie informacyjne w ramach projektu „Zaadoptuj rzekę - nasze rzeki wpływają do Bałtyku!", podczas którego zaprezentowaliśmy happening „Historia złotej rybki” oraz wystawę o tym samym tytule, mające na celu podniesienie poziomu wiedzy spoełeczeństwa na temat ochrony wód powierzchniowych, propagowania racjonalnego wykorzystania zasobów wodnych, ochrony przyrody dolin rzecznych oraz ochrony Morza Bałtyckiego, w szczególności ryb.
Dotychczas happening „Historia złotej rybki” odbył się w czerwcu i lipcu 2008 roku w Warszawie, Katowicach, Gdyni, Kołobrzegu i na Helu. Patronat nad projektem „Zaadoptuj rzekę” objął Minister Środowiska Maciej Nowicki.
Bóg odszedł, Złota rybka odeszła Morze uderza o brzeg Człowiek płacze i nikt go już nie słyszy Program „Zaadoptuj rzekę - nasze rzeki wpływają do Bałtyku” dofinansowany jest przez: Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach i The Fisheries Secretariat oraz jest objęty patronatem Ministra Środowiska. Program Klubu Gaja "Zaadoptuj rzekę" wśród najlepszych w Europie
Mamy wielką przyjemność poinformować Państwa, że w roku 2008 wśród pięciu propozycji zaproponowanych do tego zaszczytnego tytułu znalazł się program edukacji ekologicznej Klubu Gaja "Zaadoptuj rzekę".
Jest to tym bardziej znacząca nominacja dla organizacji pozarządowej z Polski, gdyż pozostałe cztery propozycje zostały wybrane z programów rządowych prowadzonych przez instytucje i organy rządowe. Projekty nominowane do Best Practice 2008 to: Dania – One tonne less, Węgry – CITES, Belgia – Trick Jumper Day, Niemcy – Naturdetektive, Polska – Adopt a River
Więcej informacji o Green Spider Network oraz o projektach, które zostały wybrane wraz z ich opisami mogą Państwo znaleźć na stronie http://ec.europa.eu/environment/networks/greenspider/bp_comp-2008.html
Program "Zaadoptuj rzekę" realizowany jest przez Klub Gaja od 2005 roku. Jest to ogólnopolski program edukacji ekologicznej, którego tematem jest woda, w szczególności rzeki i ich znaczenie. Program opiera się na aktywności lokalnej, w szczególności dzieci i młodzieży oraz wychowawców z placówek oświatowych w całym kraju przy udziale przedstawicieli różnych instytucji m.in.: samorządów, administracji publicznej, organizacji pozarządowych i biznesu. Kiedy mówimy o adoptowaniu rzeki, chodzi nam o wzięcie na siebie roli jej stróża i otaczanie jej opieką. Program "Zaadoptuj rzekę" obejmuje m.in. takie działania jak np. sprzątanie rzeki i jej brzegów, lekcje tematyczne dotyczące ochrony rzek, zajęcia terenowe i wycieczki, szukanie źródeł, badanie i monitorowanie czystości wody, oznaczanie gatunków roślin nadrzecznych, poznawanie historii i geografii rzeki, nadawanie nazw bezimiennym potokom, organizowanie konkursów plastycznych, literackich i fotograficznych, przedstawień i wystaw, zawiązywanie porozumień dla rzek. W programie edukacji ekologicznej „Zaadoptuj rzekę” w 2007 roku wspólnie zaadoptowaliśmy 280 rzek i Bałtyk. Program „Zaadoptuj rzekę” dofinansowany jest przez: Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach i The Fisheries Secretariat oraz jest objęty patronatem Ministra Środowiska.
Złota rybka w Kołobrzegu
12 lipca 2008 w Kołobrzegu przed Latarnią pokazaliśmy happening "Historia złotej rybki" wraz z wystawą o tym samym tytule. Specyfika miejsca i rozmowy z rybakami oraz turystami dodawały naszym działaniom niezwykłego znaczenia. dopisała widownia oraz media, które dość licznie przybyły na happening. Złota rybka na Pomorzu Klub Gaja na początku lipca prezentował na Pomorzu happening "Historia złotej rybki - czyli opowieść o zagrożonych gatunkach ryb i człowieku”. Przedstawienia odbyły się 1 lipca przed Urzędem Miasta w Helu, 2 lipca w Gdyni na Skwerze Kościuszki oraz 4 lipca specjalny pokaz na terenie Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu. Głównym przesłaniem wydarzenia jest potrzeba natychmiastowego ratowania populacji dorsza w Bałtyku, jeżeli chcemy aby ta ryba nadal mogła być łowiona przez rybaków. Zobacz fargmenty happeningu na portalu wirtualna polska pod hasłem Polska jest fajna
Złota rybka w Katowicach
W dniu 10 czerwca 2008 odbył się kolejny happening pt. "Historia złotej rybki", tym razem prezentacja miała miejsce w centrum Katowic. Na kolejne przedstawienia zapraszamy już w lipcu: 1 lipca na Helu, 2 lipca w Gdyni i 12 lipca w Kołobrzegu.
Złota rybka w Warszawie
W dniu 8 czerwca 2008 na Rynku Starego Miasta w Warszawie Klub Gaja przeprowadził happening "Historia złotej rybki" czyli opowieść o zagrożonych gatunkach ryb i człowieku. Głównym przesłaniem wydarzenia jest potrzeba natychmiastowego ratowania populacji dorsza w Bałtyku, jeżeli chcemy aby ta ryba nadal mogła być łowiona przez rybaków. Dzień 8 czerwca jest też obchodzony jako Światowy Dzień Oceanów.
Historia złotej rybki Zapraszamy wszystkich serdecznie na najnowszy happening Klubu Gaja „Historia złotej rybki”, który odbędzie się w dniu 8 czerwca 2008 roku o godzinie 12.00 na Rynku Starego Miasta pod Syrenką w Warszawie. Całość około 30 minutowego wydarzenia informacyjnego oraz happening „Historia złotej rybki” odbędzie się w ramach projektu „Zaadoptuj rzekę - nasze rzeki wpływają do Bałtyku!" mającego na celu podniesienie poziomu wiedzy społeczeństwa na temat ochrony wód powierzchniowych, propagowania racjonalnego wykorzystania zasobów wodnych, ochrony przyrody dolin rzecznych oraz ochrony morza Bałtyckiego, w szczególności ryb. Patronat nad projektem „Zaadoptuj rzekę” objął Minister Środowiska Maciej Nowicki. W zamierzchłych czasach, świat mórz i oceanów zamieszkiwały szczęśliwe ryby. Wśród nich urodziła się złota rybka. Miała Mamę i Tatę. Wszystko w morzu było na swoim miejscu, Złota rybka, Mama, Tata i rybak. Rybak łowił ryby. Taka była natura rybaka. Był on rekinem, zdobywcą, myśliwym. Toczył bitwę z morzem, rybami, swoimi słabościami i samotnością. Rybak, morze, ryba i Bóg byli jednym w życiu i umieraniu. Mijał czas, rybak w poszukiwaniu szczęścia i prawdy przestał szanować morze i rybę. Pewnego dnia, nawet nie wiedząc o tym, złowił ostatnią złotą rybkę. Teraz już nikt nie powie rybakowi, czym jest piękno i walka z żywiołem i sobą.
Rybak został sam
W Morzu Bałtyckim ze względu na przełowienie i kłusownictwo szczególnie zagrożona jest populacja dorsza. Wyginięcie tego gatunku naruszy równowagę biologiczną i spowoduje, że ogromna ilość innych ryb znajdzie się w niebezpieczeństwie. Szacuje się, że co trzeci dorsz z połowów bałtyckich jest skłusowany. Aby temu zapobiec należy przede wszystkim ograniczyć połowy dorsza, walczyć z kłusownictwem, a także chronić ekosystem bałtycki przed dalszą degradacją.
Z powodu zanieczyszczenia naszych rzek i budowy zapór wodnych zagrożona wyginięciem jest też populacja łososia atlantyckiego potocznie zwanego bałtyckim, który jest rybą wędrującą na czas rozrodu z mórz do rzek. Dlatego ważne jest aby stale poprawiać jakość wody w naszych rzekach, podejmować działania w celu udrażniania rzek i przeciwdziałać kłusownictwu, a także prowadzić kontrolę limitów połowowych. Pamiętaj Twój wybór może pomóc ochronić wiele gatunków ryb! Pamiętaj, że przyszłość RYB zależy od także Ciebie, od Twojej uważności i wyboru.
* nie kupuj młodych ryb - wiele łowionych ryb jest niewymiarowych i niedojrzałych płciowo * zwracaj uwagę na to gdzie zostały złowione - sprawdzaj czy zasoby tego gatunku są w tym akwenie stabilne * wybieraj ryby z lokalnych połowów - wspierasz społeczność lokalną i połowy na mniejszą skalę * bądź świadomym konsumentem i kupuj produkty rybne z ekologicznym certyfikatem * nie kupuj żadnych zagrożonych wyginięciem ryb! Bagatelizowanie potrzeby ochrony populacji dorsza u Wybrzeży Nowej Funlandii doprowadziło do wyginięcia populacji dorsza i w konsekwencji do wielotysięcznego bezrobocia wśród osób utrzymujących się z rybołówstwa.
Jeśli nie będzie ryb, nie będzie rybaków
Szkoła Letnia AquaStress
W dniach 27-30 mja 2008 Klub Gaja prowadził warsztaty edukacyjne dla 50 dzieciaków z V klas SP nr 15 w Mysłowicach. Zajęcia odbyły się w Polsce w ramach dużego, międzynarodowego projektu AquaStress. Wcześniej podobne szkoły miały miejsce m.in w Bułgarii, na Sardynii i Cyprze. Nasza Szkoła Letnia została zorganizowana w miejscowości Bystra w Beskidzie Śląskim. Głównym organizatorem całego przedsięwzięcia był Instytut Inżynierii i Gospodarki Wodnej Politechniki Krakowskiej, który realizuje projekt AquaStress w Polsce oraz Anna Balzarini - koordynatorka z Brukseli, która odpowiada za organizację wszystkich szkół letnich w projekcie.
Tematem przewodnim projektu AquaStress jak i naszej Szkoły Letniej była woda oraz zależności pomiędzy zapotrzebowaniem na ten cenny surowiec a zrównoważonym zarządzaniem jego zasobami. Zlewnią testową, wybrana na potrzeby projektu w Polsce jest rzeka Przemsza. Uczyliśmy się więc o rzece Przemszy i jej walorach przyrodniczych i kulturowych, znaczeniu wody w przyrodzie, zarządzaniu gospodarką wodną, przeprowadziliśmy analizę chemiczna i biologiczną wody w rzece Przemszy i Przyrwie oraz rzece Białce, odwiedziliśmy ujęcie wody w Bystrej, oczyszczalnię ścieków w Bielsku-Białej i elektrownię szczytowo-pompową Porąbka-Żar. Było także wiele zabaw edukacyjnych i zajęć artystycznych. Eksperyment "Woda na Ziemi" pokazał wszystkim jak mało mamy wody pitnej na naszej planecie. Z kolei zabawa z krzesłami, które symbolizowały surowce naturalne, uświadomiła nam znaczenie słów "rozwój zrównoważony". Rysowaliśmy także plakaty mówiące o zagrożeniach dla czystości rzek i wycinaliśmy szablony z przesłaniem o wodzie, które następnie odbijaliśmy na koszulkach. Każdy uczestnik Szkoły Letniej otrzymał międzynarodowy certyfikat ukończenia zajęć, uprawniający do dzielenia się zdobytą wiedzą ze swoimi rówieśnikami. Dzieciaki z Mysłowic, wraz ze swoimi wychowawczyniami, panią Moniką i panią Kasią , już planują zorganizować mini warsztaty i prezentacje dla swoich kolegów ze szkoły.
wiecej o projekcie AquaStress czytaj na końcu tej strony
W dniu 23 kwietnia 2008 r. w Ośrodku Klubu Gaja „Lecznica” w ramach programu edukacji ekologicznej "Zaadoptuj rzekę – nasze rzeki wpływają do Bałtyku" odbyło się spotkanie z dziećmi z Zespołu Szkół Podstawowych i Gimnazjum nr. 1 w Szczyrku, w którym uczestniczyło 24 uczniów. Podczas spotkania przybliżono problemy ekologiczne Morza Bałtyckiego, jego związki z naszymi rzekami oraz skutki i przyczyny zanieczyszczeń i degradacji mórz i rzek. Omówiono także gatunki zagrożonych ryb wędrownych.
W dniu 6 maja 2008 roku w Gimnazjum nr 8 we Wrocławiu odbyło się spotkanie z młodzieżą z tej szkoły, w którym uczestniczyło 24 uczniów. Omówiono znaczenie wody dla zrównoważonego rozwoju, problemy ekologiczne rzek i Morza Bałtyckiego, oraz przyczyny i skutki zanieczyszczeń wód powierzchniowych. Przybliżono także możliwości działań, jakie każdy może podjąć dla ochrony wody.
W dniu 3 kwietnia 2008 w ramach Programu edukacji ekologicznej "Zaadoptuj rzekę" odbyło się spotkanie z młodzieżą Szkoły Podstawowej w Robuniu, na którym uczniowie mogli posłuchać wykładu Jacka Bożka dotyczacego wody i rzek na świecie i w Polsce. Szkoła w Robuniu jest aktywnie zaangażowana w działania prowadzone w ramach Porozumienia dla Parsęty. Zawsze z wielką przyjemnością odwiedzamy miejsca, gdzie, dzięki bardzo dobrej współpracy pomiedzy partnerami możemy realizować misję naszego stowarzyszenia, w szczególności programy i kampanie.
Zaadoptuj rzekę-nasze rzeki wpływają do Bałtyku! Inicjatywa corocznych obchodów Światowego Dnia Wody narodziła się w 1992 roku podczas Konferencji ONZ dotyczącej Środowiska i Rozwoju (United Nations Conference on Environment and Development) w Rio de Janerio.
Woda ma zasadnicze znaczenie dla zrównoważonego rozwoju, włączając w to integralność środowiska naturalnego, poprawę warunków życia – jest nieodzowna dla ludzkiego zdrowia i dobra.
„ Jesteśmy odpowiedzialni za przyszłość planety i los przyszłych pokoleń. Rzeki i morza są naszym dziedzictwem nie tylko narodowym, gdyż będą służyły ludziom i zwierzętom. Nie zapominajmy o tym i róbmy co w naszej mocy nie tylko w ramach Światowego Dnia Wody, żeby zasoby wodne i z wodą związane przetrwały kryzys do którego doprowadziliśmy”
Klub Gaja od 2005 roku realizuje program edukacji ekologicznej „Zaadoptuj rzekę”, w którym zachęcamy wszystkie placówki oświatowe do zaopiekowania się lokalną rzeką, pobliskim strumykiem lub jeziorem. Do tej pory w programie wzięło udział ponad 30 tysięcy osób. Wspólnie zaadoptowaliśmy już 280 rzek, strumieni, potoków, stawów i Bałtyk. Program „Zaadoptuj rzekę” uzyskał patronat Ministra Środowiska. Program dofinansowany jest przez The Fisheries Secretariat oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Katowicach.
W roku 2008 przesłaniem programu „Zaadoptuj rzekę” jest hasło „Nasze rzeki wpływają do Bałtyku!” . Z tej okazji w wielu przedszkolach i szkołach odbędą się lekcje tematyczne, konkursy i przedstawienia o morzu, jego związkach z naszymi rzekami oraz zagrożonych gatunkach ryb.
Pamiętajmy! Morze Bałtyckie należy do najbardziej zdegradowanych mórz na świecie. Do Bałtyku wpływają zanieczyszczenia z 9 krajów nadbałtyckich. Wśród mieszkańców zlewiska Bałtyku najliczniejszą populację, bo blisko 50% stanowią Polacy. Warto więc pamiętać, że my Polacy jesteśmy w najwyższym stopniu odpowiedzialni za Bałtyk! Dlatego, tak ważne jest ograniczenie dopływu do naszego morza ścieków i odpadów oraz dbałość o stan naszych rzek. Adoptując nasze rzeki, adoptujemy Bałtyk! O wodzie w międzynarodowym towarzystwie
W dniach 16-17 marca 2008 w Ośrodku Klubu Gaja w Wilkowicach odbyły się zajęcia z miedzynarodową grupą aktywistów z Polski, USA i Kostaryki dotyczące projektu "Zaadoptuj rzekę". Krótką prezentację na temat ruchu Water and Youth i idei ekoklubów przedstawił gość z Kostaryki Jimmy Garita. Uczestnicy wzięli udział także w warsztatach na ścieżce przyrodniczo-dydaktycznej Klubu Gaja "Odkryj swój park" w Wilkowicach. Omówiono również dalszą współpracę z Ekoklubami z Polski w ramach programu "Zaadoptuj rzekę", która powinna zaowocować wspólną międzynarodową konferencją o wodzie w Łodzi w połowie czerwca 2008.
W dniu 14 marca 2008 w Bibliotece Publicznej w Raciborzu odbył się wykład Klubu Gaja prowadzony przez Jacka Bożka na temat programu "Zaadoptuj rzekę". W wykładzie Kwzięli udział m.in. uczniowie i nauczyciele raciborskich szkół oraz przedstawiciel Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu. Zajęcia były częścią cyklu wykładów, które odbyły się w ramach obchodów Światowego Dnia Wody zorganizowanych jest przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną im. Ryszarda Kincla w Raciborzu. Ideą przewodnią tego wydarzenia było uświadomienie uczestnikom wpływu gospodarki wodnej na kondycję ekonomiczną i społeczną państwa oraz zmobilizowanie uczniów do codziennych akcji ochrony zasobów wodnych i ograniczania zanieczyszczeń.
Zaadoptuj rzekę w Bełchatowie
W dniach 23-24 luty 2008 w Bełchatowie w ramach warsztatów dla Fundacji Białe Gawrony Jacek Bożek z Klubu Gaja poprowadził zajęcia "Zaadoptuj rzekę - nasze rzeki wpływają do Bałtyku" oraz dzielił sie swoimi doświadczeniami z 20 lat pracy w Klubie Gaja i prowadzenia działań społecznychKlub Gaja w obronie rzek.
Kiedy odkręcamy kran w naszej łazience, nie zdajemy sobie zwykle sprawy, że woda jest źródłem życia. Szanujmy i oszczędzajmy ją!
Średnie zużycie wody na 1 mieszkańca Europy:
Światowy Dzień Wody
Adopcja rzek na świecie Thames21, Anglia European Rivers Network, Francja The Nature of the Rideau River, Kanada Klub Gaja, Polska
Młodzi o wodzie Pierwsza Europejska Sesja Parlamentarna Młodzieży na rzecz Wody odbyła się 17 lipca 1999 r. w Espalion we Francji. Reprezentanci młodzieży z 15 krajów Europy, basenu Morza Śródziemnego i Azji Środkowej wymieniali się wiedzą i doświadczeniami oraz poszukiwali lepszych rozwiązań, w zakresie ochrony i zachowania wody na planecie Ziemi. Oto kilka fragmentów z napisanej przez nich Deklaracji o Wodzie.
AquaStress O projekcie Celem projektu AquaStress jest opracowanie kompleksowego narzędzia wspomagającego zarządzanie presją, szczególnie w zakresie: - diagnozowania i charakteryzowania źródeł presji, - długotrwałych zmian w korzystaniu i kształtowaniu środowisk wodnego. Lokalne Forum Udziałowców Dla potrzeb realizacji projektu stworzono Lokalne Forum Udziałowców (LFU) zrzeszające przedstawicieli różnych branż gospodarki i sfer życia, a którzy wspomagać będą projekt swoją praktyczną wiedzą i doświadczeniem. Zapewni to właściwą realizację zadań projektu w obszarze testowym oraz powinno przyczynić się do wyeksponowania rozwiązań korzystnych z punktu widzenia społeczności lokalnych oraz lokalnych ekspertów. Aktualnie w Lokalnym Forum Udziałowców uczestniczą: Anna Adamus-Matuszyńska - Akademia Ekonomiczna w Katowicach, |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
autor: yoyo | ikonki: krysiaida @ deviantart | działa dobrze pod: ie 5.0, netscape6, opera 5 (i wyżej) |