nowości na e-mail
wpisz adres:


napisz do nas
Copyright © Klub Gaja
Strona Główna » Co Robimy? » Inspirujemy » Wystawy Edukacyjne » Wystawa "ZOO. Zwierzę Nie Jest Rzeczą"
Wystawy Edukacyjne
aktualna pozycja:
» Wystawa "Zwierzęta a klimat"
Wystawa "ZOO. Zwierzę Nie Jest Rzeczą"
» Wystawa "Święto Drzewa"
» Wystawa „Przyrodę i zwierzęta chronimy właśnie dla Ciebie”

Wystawa "ZOO. Zwierzę Nie Jest Rzeczą"

Wystawa plakatów Ewy Engler "Zoo. Zwierzę nie jest rzeczą" prezentowana byław: Bussines Center Club,na warszawskim lotnisku Okęcie, w ośrodku "Bajka Klubu Gaja" oraz Kinoplex-e w Bielsku-Białej. Honorowy patronat nad wystawą objęła Pani prof. Ewa Symonides, Główny Konserwator Przyrody. Wystawę można wypożyczać w Klubie Gaja.

 

Tytuł bardzo dobrze oddaje charakter prezentowanych prac. Sugestywne plakaty przedstawiają ekskluzywne przedmioty wykonane ze skór i innych części ciała zwierząt egzotycznych. Sprawia to niesamowite wrażenie. Kosz na śmieci wykonany z nogi słonia, czy gitara z pancernika szokują tym bardziej, że za tymi przedmiotami kryje się śmierć przepięknych i rzadkich zwierząt. Autorce bardzo zależało, aby wystawa połączona była z działaniami na rzecz ochrony zwierząt. Temat  dotyczy realnego problemu, gdyż dla zaspokojenia potrzeb turystów zabija się tysiące zwierząt, by wykonać z nich egzotyczne pamiątki.

Ekspansja i rozwój, jaki obecnie obserwujemy dotyczy nas samych na każdym kroku, ale rzadko kiedy zdaje się uświadamiamy sobie, jak obecna działalność człowieka wpływa na świat zwierząt i roślin. Przyroda jako dom ogromnej ilości żywych stworzeń zostaje radykalnie w błyskawicznym czasie okrajana. Ludzka działalność pozostawia coraz mniej przestrzeni życiowej zarówno zwierzętom jak i roślinom. Stajemy obecnie przed wyzwaniem, któremu wspólnie musimy sprostać. Ogromna ilość zwierząt znika z powierzchni Ziemi bezpowrotnie. Statystyki są zastraszające, jednocześnie prawdziwe i ukazujące skalę problemu. W przeciągu ostatnich kilkuset lat na Ziemi wymarło 816 gatunków: 87 ssaków, 131 ptaków, 22 gadów, 303 mięczaków, 90 roślin. Liczba ta z pewnością nie jest pełna, gdyż są to tylko gatunki, o których istnieniu i wymarciu wiemy. Ile zwierząt i roślin wymarło naprawdę nigdy się z pewnością nie dowiemy. Jesienią 2002 roku Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) opublikowała nową wersję najstraszniejszej książki. Książka ta jest straszna, bo do bólu prawdziwa.

"Czerwona lista gatunków zagrożonych wyginięciem", bo o niej mowa, wymienia 5435 gatunków zwierząt oraz 5611 gatunków roślin, których nasze dzieci i my sami możemy już niedługo nie mieć okazji nigdy zobaczyć. Jest to lista gatunków, które mogą zniknąć raz na zawsze z powierzchni Ziemi, zubożając planetę i nas samych. Ta rzeczywistość wymaga od rządów i nas samych szybkich działań i pomocy w ratowaniu skazanych na zagładę całych gatunków.

Istotnym elementem bezpośrednio wpływającym na wymieranie gatunków jest handel żywymi gatunkami, ich częściami oraz pochodzącymi z nich produktami.
Skala handlu zwierzętami jest ogromna, o czym świadczy fakt, iż jest to drugie po narkotykach źródło dochodów w nielegalnym handlu i przemycie. Handlarze są bezwzględni, stosujący najnowocześniejsze techniki.
Rządy większości państw widząc ogromne zagrożenie dla świata fauny i flory podpisały w 1973 r.  międzynarodowy układ kontrolujący handel zagrożonymi gatunkami roślin i zwierząt. Konwencja ta popularnie w skrócie nazywana CITES weszła w życie w 1975 r. Polska ratyfikowała konwencję w 1989 roku.
Jednak ogrom skali tego procederu może zmienić także, a może przede wszystkim, nasza postawa. Moda oraz wysoki popyt na dzikie zwierzęta, ich części czy produkty z nich sprawia, iż proceder ten jest po narkotykach najbardziej dochodowy. Każdy z nas ma wpływ na tą sytuację. Nie kupując produktu, czy części martwych zwierząt, nie wspierasz procederu wyłapywania i zabijania zwierząt, najczęściej gatunków będących na wyginięciu. Egzotyczne zwierzęta, które tak łatwo można znaleźć dziś w sklepach zoologicznych, to również sytuacja, z którą obrońcy praw zwierząt się nie zgadzają. W ten sposób zwierzęta, które powinny żyć pod profesjonalną opieką, przeważnie trafiają w nieodpowiednie ręce, co staje się poważnym zagrożeniem dla tych zwierząt. Moda oraz popyt na dzikie i egzotyczne zwierzęta wśród Polaków są coraz większe. Zaczynamy kupować zwierzęta zupełnie nam nieznane. Te piękne, rzadkie zwierzaki, prosto z przestrzeni i wolności zostają zamknięte w ciasnych klatkach, w naszych często małych i zatłoczonych mieszkaniach. Nie trzeba chyba mówić, co dla tych zwierząt jest lepsze. Warto się jednak zastanowić, czy kupując takiego zwierzaka nie wyrządzamy mu  tak naprawdę krzywdy? Czy koniecznie musimy go kupić? Jakie są nasze pobudki? Czy jesteśmy pewni, że wiemy jak się tym zwierzęciem dobrze opiekować, często w perspektywie wielu lat? Na ile jesteśmy osobami kompetentnymi do utrzymywania dzikich zwierząt?
Pamiętaj, Ty też możesz pomóc!!!
- Wspieraj finansowo akcję Klubu Gaja
- Nie kupuj egzotycznych zwierząt w sklepach zoologicznych
- Nie kupuj części zwierząt i produktów z nich.

O projekcie ZOO

Projekt ZOO jest moją pracą dyplomową. Chciałam przybliżyć problem ochrony dzikich zwierząt, pokazać, że nie jest to problem dalekich krajów (Afryki, Azji), że aby zaangażować się w ochronę ginących gatunków nie trzeba jechać do Afryki i ścigać tam kłusowników.  Każdy z nas w bardzo prosty sposób może przyczynić się do ograniczenia kłusownictwa. Najważniejsze, to zrozumieć, że my sami jesteśmy ostatnim ogniwem tego procederu. To dla nabywców z bogatych krajów m.in. Europy zabijane są zwierzęta I przerabiane na przedmioty mające być atrakcyjną  pamiątką z egzotycznej podróży, częścią garderoby lub oryginalnym wyposażeniem wnętrza.  Pamiętajmy, jakim cierpieniem niewinnych stworzeń okupione są takie rzeczy. Czy chcemy przyczyniać się do rozwijania tego zabójczego procederu? Chciałabym, aby odpowiedzieć na to pytanie była dla wszystkich oczywista.
  

Ewa Engler

Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie u prof. Lecha Majewskiego. W latach 2002-2003 odbywała staż w pracowni Kommunikationsdesign prof. Uwe Loescha w Bergische Universitat w Wuppertalu, Niemcy. Obecnie jest asystentką prof. Lecha Majewskiego na ASP w Warszawie.  Prowadzi własne studio graficzne, zajmuje się grafiką wydawniczą, identyfikacją wizualną, plakatem i reklamą.

Nagrody i wyróżnienia:

2000 - Montpellier Dance Festival - plakat / wyróżnienie;

2002 - Najlepsze Dyplomy - MAGAZYN 2+3D; 2003 - Okładka MAGAZYN 2+3D / wyróżnienie specjalne;  Deutsche Studentewerk - plakat Hochschulraum Europa / 15 miejsce.
Wystawy:

2001 - Café 912 w Warszawie - malarstwo; 

2002 - Biennale Plakatu w Wilanowie; Biennale Plakatu w Meksyku;
2003 - "ZOO. Zwierzę nie jest rzeczą" - Bussines Center Club w Warszawie; Lotnisko Okęcie w Warszawie; Instytut Wzornictwa Przemysłowego - Okładki 2+3D;

2003 - Szkoła Sztuk Pięknych w Besancon, Francja; 14 International Poster Biennial, Lahti, Finlandia; XI Salon Plakatu Polskiego, Muzeum Plakatu w Wilanowie; "Świat z trzeciego piętra",  Fundacja I Galeria Ateneum Młodych w Warszawie.

 
Wystawa ma formę 8 plansz o formacie 70x100 cm należy je instalować w ramach lub anty ramach. Wszystkie materiały wystawiennicze muszą być zabezpieczone.

W sprawie wypożyczenia wystawy prosimy o kontakt z Izabelą Siubiak pod numerem telefonu 33 812 36 94 lub e-mailowo: i.siubiak@klubgaja.pl 

 

 
autor: yoyo ikonki: krysiaida @ deviantart | działa dobrze pod: ie 5.0, netscape6, opera 5 (i wyżej)