nowości na e-mail
wpisz adres:


napisz do nas
Copyright © Klub Gaja
Strona Główna » O Klubie Gaja » Zespół
O Klubie Gaja
aktualna pozycja:
» Historia
» Statut Stowarzyszenia
» Sprawozdania finansowe i merytoryczne
» Nagrody Klubu Gaja
» Koalicje
» Ośrodek Lecznica
Zespół

Zespół

 

Klub Gaja współtworzą ludzie w różnym wieku, pochodzący z różnych zakątków Polski i Świata.

Trudno jednak nie zauważyć, że pomimo tej różnorodności (a może - dzięki niej?) tworzą oni zespół w pełnym znaczeniu tego słowa.


Jacek Bożek

 

Założyciel i prezes Klubu Gaja. Z zawodu społeczny innowator (social enterprenuer). Ekspert w dziedzinie działań społecznych w obszarze ochrony środowiska i zwierząt. Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za budowanie społeczeństwa obywatelskiego (2011).

 

Ukończył wiele kursów w kraju i zagranicą dotyczących ekologii i działań społecznych m.in. River Basin Management Fellowship, German Marshall Fund of the United States (1994). Stypendysta rządu Nowej Południowej Walii w Australii, pracował w Rainforest Information Center. Stypendysta i członek międzynarodowego stowarzyszenia Ashoka Innovators for the Public (od 1997).

 

Zaangażowany w programy Klubu Gaja o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym m.in. w Ogólnopolską Kampanię "Teraz Wisła" (od 1994); programy edukacji ekologicznej „Zaadoptuj rzekę” (od 2005) i „Święto Drzewa” (od 2003). Twórca programu edukacji społecznej "Droga Wojownika Gai". Prowadzi wykłady i warsztaty. W pracy wykorzystuje różne formy działań atystycznych. Reżyseruje happeningi, spektakle m.in “Żyjący świat” (prezentowany podczas Sezonu Polskiego we Francji Nova Polska -2004).  Członek zespołu kreatywnego Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

 

Posiada doświadczenie w pracy m.in. zespołów doradczych i opiniujących: krajowych - Państwowej Rady Ochrony Przyrody (2004-2009; 2009-2014); wojewódzkich - Regionalnej Komisji Ocen Oddziaływania na Środowisko Województwa Śląskiego (2009-20014), Radzie Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego (2010-2015) i międzynarodowych  Eurogroup for Animals (1998-2011).

 

Współautor książek m.in. “Antologii praw zwierzat” (1995), "Jak uratować rzekę" (1997), "Save the River" (1997), "Człowiek i pies" (2003), „Ekologia wyzwaniem XXI wieku” (2011).

 

Laureat nagród indywidualnych i zbiorowych, otrzymał m.in. Nagrodę Polcul Niezależnej Fundacji Popierania Kultury Polskiej za działalność kulturalną i ochronę środowiska (2000); honorowy tytuł Człowieka Roku Polskiej Ekologii za rok 2001 (2002); najwyższe odznaczenie Lasów Państwowych – Kordelasa Leśnika Polskiego za podejmowane działania Klubu Gaja na rzecz ochrony przyrody i prowadzenie programu edukacji ekologicznej „Święto Drzewa” (2008); odznakę honorową Ministra Środowiska – „Za Zasługi dla Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej” (2009); nagrodę „Shining World Hero Award” (2010).

 

Kocha góry.

 


Beata Tarnawa

 
Urodziła się w 1963 roku w Wilkowicach w Beskidzie Małym.

Inspiracją dla niej jest Ziemia i praca we wspólnocie. Od roku 1988 jej twórczość jest ściśle związana z działaniami Klubu Gaja. W swojej pracy korzysta z form malarstwa, projektowania graficznego, scenografii, które wykorzystuje do działań społecznych.

Zajmuje się opracowaniem graficznym wydawnictw, projektuje plakaty i scenografię do happeningów i spektakli Klubu Gaja.
Wystawy:
- "Pośrodku ziemi stoję": Galeria Nova w Warszawie (2001), Galeria Alchemia w Krakowie (2002), Centrum Sztuki Współczesnej na Zamek Ujazdowski w Warszawie (2003), Kinoplex w Bielsku-Białej (2003).
- "Na jedną noc": Galeria Le Madame w Warszawie (2004).
- "Sztuka dla Ziemi" Galeria Bielska BWA (2005).

 

Ewa Konczal

 

Członek Zarządu Stowarzyszenia Ekologiczno-Kulturalnego Klub Gaja.

Podczas studiów była aktywnym członkiem organizacji studenckiej AIESEC. Na rzecz tej organizacji pracowała przez 1,5 roku w Egipcie. By zarobić na swoje utrzymanie wspólnie z lokalnymi biznesmenami stworzyła Egipsko-Polskie Stowarzyszenie Biznesmenów, które organizowało misje handlowe do Polski (organizacja funkcjonuje do dziś!). Po powrocie do Polski  bakcyl podróżowania zawiódł ją do Indii, gdzie przez 6 miesięcy była wolontariuszką w organizacji przeciwdziałającej zatrudnianiu dzieci. Doświadczenia AIESECu a potem praca w Indiach wpłynęły na decyzję o związaniu się ze środowiskiem organizacji społecznych.

 

Od 2000 roku Ewa prowadzi program międzynarodowej organizacji pozarządowej Ashoka Innowatorzy dla Dobra Publicznego w Polsce (www.ashoka.pl, www.ashoka.org). Jej główna działalność to wyszukiwanie i wspieranie przedsiębiorców społecznych w Polsce, którzy wprowadzają systemowe rozwiązania problemów społecznych w skali Polski czy regionu. Zadaniem Ashoki jest wspieranie działalności tych osób i tworzenie takich warunków współpracy z różnymi środowiskami, by oddziaływanie ich przedsięwzięć było jak największe.

 

W 2004 roku wspólnie z przyjacielem, Ewa uruchomiła własną Fundację Czarodziejska Góra (www.czarodziejskagora.org.pl ), której celem jest uczenie współpracy, przyjaźni, wzajemnego zaufania i partnerstwa poprzez wspinaczkę w górach, programy edukacyjne, ekologiczne i sportowe w naturalnym środowisku górskim. Działania Fundacji skierowane są przede wszystkim do dzieci i młodzieży niepełnosprawnej oraz wykluczonej społecznie.

 

Ewa jest przekonana, że każdy człowiek, któremu żyje się lepiej niż innym, który miał szczęście edukacji, ciekawych doświadczeń, międzynarodowych podróży, powinien dzielić się z innymi i mieć realny, pozytywny wpływ na swoje otoczenie lub inne, wybrane środowiska.


  

Paweł Grzybowski

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Członek Zarządu Stowarzyszenia Ekologiczno-Kulturalnego Klub Gaja.
Uczestniczył w ruchu anty militarnym prowadząc niezależny punkt informacji i pomocy osobom chcącym uzyskać służbę zastępczą.
W 1995 roku założył i prowadził lokalny oddział Frontu Wyzwolenia Zwierząt w Kościanie, organizując m. in. kampanie: "Cyrk jest śmieszny, nie dla zwierząt", oraz "Pokochaj zwierzaki futerkowe".
W Klubie Gaja pracuje od 1996 r. Do 2006 roku opiekował się ośrodkiem "Bajka Klubu Gaja". Obecnie opiekuje się ośrodkiem „Lecznica” w Wilkowicach.

Od 1997 roku prowadzi działania w ramach kampanii "Zwierzę nie jest rzeczą".
Redaktor biuletynów: "Wisła Fax.", "Współodczuwanie".
Koordynator Ogólnopolskiej Kampanii "Cyrk jest śmieszny, nie dla zwierząt".
Otrzymał Nagrodę Prezesa Klubu Gaja za rok 1997 "za konsekwencje i skuteczność w pracy dla Bajki Klubu Gaja".
Odpowiedzialny za program interwencji – porad prawnych i pomocy ludziom w sprawach ochrony przyrody i zwierząt.
W 2001 roku ukończył organizowaną przez Prezesa Fundacji "Biblioteka Ekologiczna" w Poznaniu Dr Jana Śmiełowskiego Szkołę Letnią pt. "Hodowla zwierząt w ogrodach zoologicznych".
W latach 2001 – 2002 Uczestnik II edycji programu Akademia Innowatorów Społecznych organizowanego przez Ashoka Innowatorzy dla Dobra Publicznego i Stowarzyszenie Innowatorów Społecznych.
W latach 2004 – 2007 realizował projekty „watch-dogowe” pt. „Jak uratować rzekę”, ”Czy wiesz, co jesz?” oraz „Społeczny monitoring wydatkowania środków publicznych związanych z utrzymaniem i zabezpieczeniem stopnia wodnego Włocławek” dofinansowane przez Fundację im. Stefana Batorego.

Asystuje przy projekcie promocji Raportu Światowej Komisji Zapór Wodnych „Zapory a rozwój. Nowe wytyczne dla podejmowania decyzji" realizowanym ze środków International River Network.

W latach 2005 – 2006 realizował projekt „Jak uratować rzekę” dofinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Od 2006 roku członek Zarządu Związku Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć.
Członek Stałej Komisji ds. Udziału Społecznego przy Radach Gospodarki Wodnej Regionów Wodnych Małej Wisły i Górnej Odry przy Regionalnym Zarządzie Gospodarki Wodnej w Gliwicach.
Członek Rad Gospodarki Wodnej Regionów Wodnych Małej Wisły i Górnej Odry przy Regionalnym Zarządzie Gospodarki Wodnej w Gliwicach.
Asystuje przy projektach dotyczących tematyki wodnej oraz przy działaniach dotyczących dobrych praktyk w utrzymaniu rzek i potoków górskich.
Od szeregu lat prowadzi zajęcia, prelekcje i wykłady dla dzieci i młodzieży.
Prowadzi działania związane z czynną ochroną płazów na Podbeskidziu. Jest współautorem opracowania pt. „Szczegółowy opis śmiertelności płazów na drogach na ul. Gen. Maczka i Ks. Kusia w Bielsku-Białej”.
W 2001 roku ukończył kurs pierwszej pomocy organizowany przez PCK Bielsko-Biała.
Jego pasją są jaskinie oraz spacery wzdłuż rzek i potoków górskich.Jarosław Kasprzyk

 

Współzałożyciel Stowarzyszenia "Inna Kultura" zajmującego się promocją kultury i sztuki niezależnej.
Z Klubem Gaja związany od 1997 roku.
Prowadzi zajęcia edukacyjne w ramach projektów "Święto Drzewa" i "Jak działać dla Ziemi".
Zajmuje się prezentacją wystaw, z którymi dotarł już do kilkudziesięciu miast w całej Polsce oraz stoisk informacyjnych prezentujących nasze działania. Uczestniczy w happeningach.
Z zacięcia obieżyświat.


Halina Sobańska

 

Od lat związana z Klubem Gaja. Jest księgową, bierze udział w spektaklach i happeningach.


Jola Migdał


 

 

 

 

 

 

 

Z wykształcenia pedagog i socjoterapeuta.  Z Klubem Gaja związana od 1999 roku. Zajmuje się edukacją ekologiczną i  działaniami na rzecz dobrostanu i ochrony praw zwierząt. W ramach prowadzonej przez Klub Gaja akcji przeciwko transportom żywych koni na rzeź koordynuje działania związane z wykupem i adopcją koni. Organizuje zajęcia i warsztaty edukacyjne w ramach Zielonej Akademii Klubu Gaja.
Inspiracje do swojej pracy czerpie z pracy w grupie, dzikiej przyrody i psychologii humanistycznej. Szczególnie bliska jest jej idea wolontariatu.
 


 

autor: yoyo ikonki: krysiaida @ deviantart | działa dobrze pod: ie 5.0, netscape6, opera 5 (i wyżej)