nowości na e-mail
wpisz adres:


napisz do nas
Copyright © Klub Gaja
Strona Główna » O Klubie Gaja
aktualna pozycja:
» Strona Główna
O Klubie Gaja
» Aktualności
» Co Robimy?
» Projekty
» Wydawnictwa
» Współpraca
» Linki
» English Version
» Française Version
» Deutsche Fassung
O Klubie Gaja
poddziały:
» Historia
» Statut Stowarzyszenia
» Sprawozdania finansowe i merytoryczne
» Nagrody Klubu Gaja
» Koalicje
» Ośrodek Lecznica
» Zespół

O Klubie Gaja

Klub Gaja jest jedną z najstarszych polskich organizacji społecznych zajmujących się ochroną środowiska naturalnego i prawami zwierząt .

Został założony przez Jacka Bożka w 1988 roku. Od 2005 roku posiada status organizacji pożytku publicznego, zarejestrowany jest w KRS pod numerem 0000120069.

 

 

Misją Klubu Gaja jest ochrona naszej planety Ziemi oraz zachowanie środowiska naturalnego dla nas i dla przyszłych pokoleń.

 

 

 


16 września 2003 rok w Gazecie Wyborczej ukazał się tekst Ewy Siedleckiej z okazji 15 lat działań Klubu Gaja. Oto on:

GAJA DLA ZIEMI
Od 15 lat Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne Klub Gaja działa - jak mówi jego twórca i lider Jacek Bożek - "na rzecz Ziemi i zamieszkujących ją istot". Jako pierwsi rozpoczęli w Polsce kampanię przeciwko transportom koni na rzeź - zebrali pół miliona podpisów pod apelem do Sejmu, wykupują konie z transportów i dokumentują przypadki ich maltretowania. Sprzeciwiali się próbom organizowania w Polsce korrid, wykorzystywaniu zwierząt w cyrkach, organizują akcje wypuszczania na wolność wigilijnych karpi. Walczyli przeciw budowie tamy w Czorsztynie i przeciw planom uregulowania Wisły, argumentując, że to zniweczy możliwość jej oczyszczenia, zniszczy unikalną nadwiślańską przyrodę i uniemożliwi wędrówki ryb na tarło. Robią happeningi w obronie praw człowieka - w marcu w Warszawie malowali "graffiti dla Tybetu". Uczą dzieci i młodzież działania na rzecz Ziemi, m.in. podczas warsztatów "Droga wojownika Gai". - Tylko od nas zależy, czy będziemy żyli na planecie, gdzie będzie panowała solidarność i współodczuwanie czy niszczące wszystko bezwzględne dążenie do zysku - powiedział nam Jacek Bożek, Człowiek Roku Polskiej Ekologii za 2001 rok. Wczoraj w Warszawie w Bibliotece Narodowej otwarto wystawę pokazującą 15 lat działań Klubu Gaja.
/ ES /


Club Gaia UK

No i stało się. W maju, dokładnie 1.05.2002 roku w Leeds (Anglia) został zarejestrowany Club Gaia UK. Uczyniły to dwie osoby. Założyciel Klubu Gaja, Jacek Bożek oraz wieloletnia współpracowniczka i przyjaciółka Sally Naylor.

 

Jest to dość niezwykłe wydarzenie, gdyż, jest to pierwsza, o której nam wiadomo ekspansja polskiej grupy ekologicznej na zachód Europy

Adres:
Club Gaia
81 Heybeck Lane
Deusbury
West Yorkshire
WF 12 7QX
England
E-mail: ClubGaiaUK@aol.com
Tel: 01924 472452


Indie

15 lutego 2003 roku wrócił do kraju po miesięcznym pobycie w Indiach prezes Klubu Gaja Jacek Bożek.

 

Był to bardzo intensywny wyjazd podczas którego, odbyło się niezwykle dużo spotkań, prezentacji i konferencji prasowych. Oprócz informacji w radiach i telewizji, ukazało się ponad czterdzieści informacji w prasie.

 

Uwaga: w Indiach został założony Klub Gaja to najważniejsza informacja.

autor: yoyo ikonki: krysiaida @ deviantart | działa dobrze pod: ie 5.0, netscape6, opera 5 (i wyżej)