nowości na e-mail
wpisz adres:


napisz do nas
Copyright © Klub Gaja
Strona Główna » Projekty » Pomagamy Zwierzętom - chronimy klimat
Projekty
aktualna pozycja:
» Święto Drzewa
» Konkurs Drzewo Roku
» Zaadoptuj rzekę
» Odkryj swój park
» Czy wiesz co jesz?
» Wzmocnienie instytucjonalne
» Kupuj odpowiedzialnie
» Społeczny monitoring
» Współpraca wyszehradzka
» Globalnie w naszej wiosce
» Jak działać dla Ziemi
Pomagamy Zwierzętom - chronimy klimat
» Ryby mają głos!
» Akademia 3R
» Polscy Kampanierzy dla Klimatu
» EKOLOKALNY WOLONTARIAT

Pomagamy Zwierzętom - chronimy klimat

Zwierzęta, ludzie i nagrody

Przy audytorium kilkuset osób Jacek Bożek prezes Klubu Gaja i aktorka Magdalena Popławska wręczyli doroczne nagrody Współodczuwania Klubu Gaja dla osób i organizacji szczególnie zaangażowanych na rzecz ochrony praw zwierząt w Polsce. Uroczystość w Bibliotece Śląskiej w Katowicach (23 maja) poprzedziły happeningi samodzielnie zaplanowane przez licealistów i gimnazjalistów czterech szkół z Katowic, Dąbrowy Górniczej i Sosnowca.

 

Obchody, zorganizowane z okazji Dnia Praw Zwierząt, spotkały się w tym roku z bardzo dużym zainteresowaniem placówek edukacyjnych, mediów, a także indywidualnych osób. Bieżąca transmisja telewizyjna i happening młodego artysty wraz z przyjaciółmi dostarczyły młodej publiczności dodatkowych wrażeń. Pomysłowości nie zabrakło także samym uczniom. Temat: „Psy nie chodzą po drzewach” okazał się dla młodych bardzo inspirujący. Maski psów, chodzenie na szczudłach i atrapy… psich odchodów pomogły opowiedzieć o problemie obowiązków ludzi wobec zwierząt trzymanych przez nich w miastach: psów i kotów.

 

Liczna publiczność towarzyszyła laureatom nagród Współodczuwania, którzy odbierali honorowe dyplomy przy oklaskach. Uczestnicy panelu „Czy zwierzęta mają prawa?” spierali się między sobą przy pełnej sali słuchaczy. Prawa zwierząt są trudnym do zdefiniowania pojęciem, ale górujący inteligencją człowiek, z pewnością jest zdolny do opieki nad zwierzętami, a nie bezmyślnym ich wykorzystywaniem – podsumował dyskusję Jacek Bożek.

 

Laureatami nagrody Współodczuwania 2011 są:

Pracownia na Rzecz Wszystkich Istot – za wieloletnią obronę dzikiego życia Puszczy Białowieskiej

Red. Marcin Czyżewski (Gazeta Wyborcza) – za stałą gotowość do publikacji artykułów dotyczących ochrony zwierząt

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach – za wsparcie innowacyjnego w Polsce programu „Pomagamy zwierzętom – chronimy klimat”

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - za wsparcie innowacyjnego w Polsce programu „Pomagamy zwierzętom – chronimy klimat”

 

Relacje prasowe:

http://www.dziennikzachodni.pl/aktualnosci/406856,katowice-klub-gaja-wreczyl-nagrody-wspolodczuwania,id,t.html?cookie=1
http://katowice.gazeta.pl/katowice/1,35019,9653600,Myslcie_i_chroncie_zwierzeta__ZDJECIA_.html
http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,81048,9649335,Katowice__Klub_Gaja_wreczyl_Nagrody_Wspolodczuwania.html

 

 


 


 



Raport z działań

"Pomagamy zwierzętom - chronimy klimat"  

 

czytaj

Do programu przystąpiło ponad 30 tysięcy osób.

W całym kraju uczestnicy lokalnie organizowali Dzień Praw Zwierząt.

W ramach programu Klub Gaja przeprowadził m.in.:

ponad 70 wykładów od przedszkoli po uniwersytety,

wydał w j. polskim publikację Globalne ostrzeżenie. Zmiany klimatyczne a dobrostan zwierząt hodowlanych,

zrealizował film Zwierzęta a klimat, udzielił obywatelom 330 porad w zakresie ochrony i dobrostanu zwierząt prowadząc punkt informacyjno-konsultacyjny.

 

 

Wszystkie placówki oświatowe, organizacje i instytucje, które chciałyby przystąpic do programu i  otrzymać pakiet materiałów edukacyjno-informacyjnych prosimy o pobranie ze strony karty zgłoszenia do programu, wypełnienie jej i odesłanie do nas. Równoczesnie prosimy o przesłanie do Klubu Gaja do końca czerwca 2010 sprawozdania z podjętych działań. Najciekawsze z nich opublikujemy w Raporcie z działań, który zostanie zamieszczony na stronie internetowej. W ten sposób najlepsze pomysły i działania będą promowane i pokazywane innym placówkom, które w przyszłości będą mogły się na nich wzorować.

 

Dzień Praw Zwierząt dla każdego – przyłącz się!

Znana aktorka Magdalena Różczka nie je mięsa od sześciu lat. Ta indywidualna decyzja nie zmieniła całego świata, ale zmieniła świat wokół Niej. Magdalena Różczka popiera kampanię Klubu Gaja „Jedz z klimatem” i ogólnopolski Dzień Praw Zwierząt 22 maja. Przejmujemy się losem zwierząt domowych, ale zapominamy o losie miliardów zwierząt hodowanych na mięso, skóry, mleko i jaja. W tej chwili na świecie hoduje się 60 miliardów zwierząt. Do 2050 r. liczba ta może wzrosnąć do 120 miliardów nie pozostając bez znaczenia na zmiany klimatyczne. Już teraz przemysłowa hodowla zwierząt  kwalifikowana jest jako źródło 18 % emisji gazów cieplarnianych spowodowanych działalnością człowieka (transport to 14 %). Można to jednak zmieniać ograniczając spożycie mięsa, promując produkty zwierzęce z wolnego chowu i gospodarstw ekologicznych.

22 maja możesz zrobić coś dobrego! Przyłącz się, pomóż zwierzętom i jedz z klimatem!
- Jedz z klimatem tak, aby sprzyjało to twojemu zdrowiu, zwierzętom i środowisku naturalnemu!
- Jedz z klimatem, by zmniejszyć swój „ślad węglowy”
- Jedz z klimatem, by poprawiać jakość swojego życia i innych stworzeń wokół!

Zmieńmy klimat przy stole - 22 maja. Czekamy na relacje o bezmięsnych przyjęciach, ucztach i imprezach w domu, restauracji, na wycieczce, prześlijcie je na adres klubgaja@klubgaja.pl Wasze relacje i zdjęcia nie zmienią całego świata, ale zmienią świat wokół Was!

 

 

Posłuchaj spotu "Jedz z klimatem!"

 

 


Przyłącz się i jedz z klimatem!

 

Pobierz ulotkę  



Wszystko można ułożyć

wywiad z aktorką Magdaleną Różczką

zdjęcie: Piotr Litwic

 

Została Pani wegetarianką sześć lat temu przez przypadek, jak do tego doszło?
Po prostu poznałam mojego przyszłego męża, który nie jadł mięsa od 17 roku życia, ponieważ w ten sposób pokazywał, że jest przeciwny zabijaniu zwierząt. Zaczęliśmy prowadzić wspólne życie, a więc i wspólną kuchnię, zaczęłam przygotowywać dania bezmięsne i takie same razem zamawialiśmy w restauracji. W pewnym momencie uświadomiłam sobie, że chyba od miesiąca nie miałam w ustach żadnego mięsa i że jest mi z tym dobrze. Poczułam, że mój metabolizm się zmienił, że czuję się lekka, że ma lepsze samopoczucie. Postanowiłam pozostać przy takiej diecie i do tej pory ani razu nie poczułam pragnienia zjedzenia czegoś mięsnego. Tak więc dlatego mówię, że przestałam jeść mięso przez przypadek, bo głębsze zrozumienie sensu takiego postępowania przyszło później. Zabijanie zwierząt jest niehumanitarne, hodowane na mięso są przetrzymywane w strasznych męczarniach, w ścisku, bezruchu, bez wybiegu,  a wszystko kończy się śmiercią i gigantycznym dla nich stresem.

 

Wydaje mi się, że pierwszy krok do przejścia na dietę bezmięsną jest w miarę prosty – to osobista decyzja, ale jak w tym wytrwać, wytłumaczyć najbliższym?
Nie mam na to przepisu, ale też nie miałam z tym żadnego problemu. Rodzina to zaakceptowała i do jedzenia mięsa mnie nie namawia.

 

A czy ma Pani dużo znajomych, którzy także zrezygnowali z jedzenia mięsa?
Mało.

 

Stara się Pani do tego namawiać?
Mówię o tym, że nie jem mięsa, że to jest moim zdaniem, dobra droga, ale namawianie do tego chyba nie ma sensu. Ludzie muszą się do tego sami przekonać natomiast widzę, że jest coraz więcej matek, które swoim dzieciom serwują dietę bezmięsną, ponieważ one uznają tylko taki sposób odżywiania. I rzeczywiście znam dużo dzieci, które nie jedzą mięsa, bo nie jedzą go rodzice. Szczerze mówiąc sama nie jem mięsa przede wszystkim dla własnego dobra i dla dobra swojej córki nie daję go także jej.  Mimo że chcę dla niej jak najlepiej często słyszę taki zarzut: poczekaj, niech ona sama zdecyduje co chce jeść. Odpowiadam wówczas: poczekam i jak sama zadecyduje, że chce jeść mięso to tak zrobi. Jednak póki co, staram się żeby miała jak najlepsze życie, a do tego zaliczam także dietę wegetariańską.

 

Dlaczego taka dieta jest zdrowsza?
Przede wszystkim dostępność do dobrego ekologicznego mięsa jest bardzo ograniczona. Liczba sklepów z eko żywnością w większości miast jest bardzo ograniczona.  Poza tym taka żywność jest droższa, np. jajka zerówki kosztują więcej niż te z numerem trzy. Dlatego ludzie wolą kupić mięso w pobliskim supermarkecie, ale z drugiej strony bardzo często nie zdają sobie sprawy z tego, że jest ono przeładowane chemią. Natomiast widzę, że podejście do tych spraw zmienia się bardzo u matek, które mają małe dzieci. Na przykład jedna z moich koleżanek, która je mięso, od kiedy ma dziecko zaczęła robić zakupy w sklepach z żywnością ekologiczną i również tam kupuje mięso. Dzięki temu ma pewność, że te zwierzęta były traktowane humanitarnie, dobrze karmione i utrzymywane.

 

Pani doświadczenia pokazują, że postawa ludzi może zmieniać się pod wpływem potrzeby zapewnienia swojemu  dziecku jak najlepszych warunków rozwoju.
Tak, wtedy wiele się w życiu zmienia i na przykład, zaczynamy więcej gotować w domu, a więc przygotowaniu pokarmu możemy poświęcić więcej uwagi, robić to rozważniej. Wcześniej nie chciało mi się za bardzo samodzielnie gotować, bo nie miałam takiej potrzeby, ani czasu lecz od kiedy jest Wandzia to się zmieniło. Przede wszystkim szukam wiadomości co jest dla niej zdrowe, a co nie. Dowiedziałam się, że najlepsze co mogę dla  zrobić dla dziecka to na przykład, codziennie podawać mu kaszę. Poza tym to co gotuję dla niej gotuję również dla siebie. Kiedyś używałam dużo soli, teraz przestałam to robić i zmienił mi się smak, bo jeśli jem gdzieś poza domem to wszytko mi się wydaje zbyt słone. Naprawdę myślę, że pojawienie się małego człowieka, dla którego chce się jak najlepiej to duży przełom w osobistym życiu.

 

Wyraźnie obserwuje Pani te zmiany wśród znajomych mam, a inne grupy społeczne, z którymi się Pani styka?
Wśród osób, z którymi pracuję przy zdjęciach na około 50 z nich tylko trójka nie je mięsa w tym ja. To bardzo mało, a wśród znajomych matek takich osób jest blisko połowa: dziecko nie je mięsa, ponieważ nie je go mama.

 

Ciekawe jak jest z ojcami w takich rodzinach?
Bardzo różnie, ponieważ znam taki dom, w którym mąż je mięso, a żona i dzieci go nie jedzą oraz taki dom, w którym tak jak u mnie, wszyscy nie jedzą mięsa. Po prostu to wszystko można dobrze ułożyć.

 

Klub Gaja zajmujący się obroną praw zwierząt realizuje w tej chwili program „Pomagamy zwierzętom – chronimy klimat”. Chodzi o to żeby przybliżyć Polakom problem emisji gazów cieplarnianych do atmosfery z przemysłowych hodowli zwierząt. Okazuje się, że takie hodowle to źródło 18 procent szkodliwych emisji, a transport, o którym tak często się mówi podając przyczyny zmian klimatycznych to 14 procent.  Czy Pani zdaniem to dobra kampania, czy ludzie w ogóle widzą o takich związkach pomiędzy zjadanym mięsem, a zmianami klimatycznymi?
To bardzo dobry program, bo ludzie nie mają o tym żadnego pojęcia. Wydaje mi się, że warto o tym mówić. Przecież jeszcze kilka lat temu taką nowością była segregacja śmieci, a teraz widzę na każdym kroku, że ludzie to robią, a przede wszystkim, że  traktują to jako normalną rzecz. Warto więc mówić o wpływie przemysłowych hodowli zwierząt na zmiany klimatyczne, bo może za 10 lat powody ograniczenia spożycia mięsa, albo zupełnej rezygnacji z niego nie będą nikogo dziwić lub drażnić, będą czymś zrozumiałym i normalnym.
Poza tym myślę, że drugą ważną rzeczą jest to, aby każdy człowiek uwierzył i zrozumiał, że jest bardzo ważnym ogniwem w procesie ochrony środowiska. Kiedy kilka lat temu przestałam jeść mięso miałam takie poczucie, że moja decyzja niczego nie zmieni, bo przecież ludzie nie przestaną go produkować, nie przestaną go jeść. Teraz jednak myślę, że przez te sześć lat zjadłabym olbrzymie góry mięsa razem z moją rodziną, a więc okazuje się, że ta jednostkowa decyzja nie była bez znaczenia!

 


Jedz z klimatem!

„Jedz z klimatem” to hasło tegorocznych obchodów Dnia Praw Zwierząt Klubu Gaja przypadającego 22 maja. Kampanię popiera aktorka Magdalena Różczka.

 

Sytuacja zwierząt we współczesnym świecie jest zatrważająca. Miliony z nich hodowanych w samej tylko Europie nie mają zachowanego nawet minimum dobrostanu. Rośnie społeczne zainteresowanie indywidualnymi przypadkami złego traktowania zwierząt towarzyszących, ale brakuje wiedzy o losie zwierząt hodowlanych i olbrzymim wpływie przemysłowych hodowli na zmiany klimatyczne. - wyjaśnia Jacek Bożek prezes Klubu Gaja.

 

W Polsce ta tematyka jest mało znana, tymczasem, jak wyjaśniają eksperci, nadmierna produkcja żywego inwentarza będzie tylko zaostrzać szkody dla ogólnej produkcji żywności i dla środowiska związane z globalnym ociepleniem, takie jak coraz częstsze susze, powodzie, huragany i klęski nieurodzaju. Zagadnienia związane z prawami i dobrostanem dotyczą przecież nie tylko zwierząt towarzyszących człowiekowi czy gospodarskich, ale także zwierząt hodowanych na masową skalę. Takie hodowle wywierają olbrzymi negatywny wpływ na klimat. Można to jednak zmieniać promując ekologiczne efekty rolnictwa, produkty zwierzęce z wolnego chowu i gospodarstw ekologicznych.

 

Dzień Praw Zwierząt został ustanowiony przez Klub Gaja w 1997 roku. W tym roku uroczyste obchody Dnia Praw Zwierząt Klub Gaja organizuje w Bibliotece Śląskiej w Katowicach 21 maja, ale to dzień działania dla każdego - na jego własnym talerzu. Jedz z klimatem, który ze względu na kosztowną dla środowiska działalność człowieka zmienia się na jego niekorzyść! Jedz z klimatem tak, aby sprzyjało to twojemu zdrowiu, zwierzętom i środowisku naturalnemu! Jedz z klimatem, by poprawiać jakość swojego życia i innych stworzeń wokół! Dlatego Klub Gaja realizuje program Pomagamy zwierzętom – chronimy klimat nad którym przyjął patronat Minister Środowiska, a dofinansowany jest ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. 

 

Znana aktorka Magdalena Różczka przestała jeść mięso sześć lat temu. Teraz czuję, że jestem w zgodzie ze sobą, a na kawałek mięsa patrzę prawie jak na kawałek człowieka. - wyjaśnia aktorka. Chętnie przyłączam się do kampanii Klubu Gaja, bo bardzo chciałabym, aby ludzie nie jedli mięsa, a tym samym przestali dla tego celu zabijać zwierzęta. - dodaje Magdalena Różczka.

 

Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa uważa, że światowa hodowla zwierząt wywiera tak głębokie oddziaływanie na środowisko, iż powinna być jednym z wiodących obszarów zainteresowania międzynarodowej polityki środowiskowej. Podawane liczby pozbawiają złudzeń: co roku na świecie hoduje się 60 miliardów zwierząt na mięso, mleko, jaja i skóry. Do roku 2050 liczba ta może wzrosnąć do 120 miliardów. A jakie będą koszty środowiskowe? Odpowiedź nawet w przybliżeniu jest trudna do oszacowania.

 

Chcielibyśmy aby dzień 22 maja był dniem, w którym restauracje, stołówki szkolne, uczelniane pracownicze specjalnie zaproszą na obiady bezmięsne. Warto! Będzie smacznie, pożytecznie i zdrowo! Zwierzęta w hodowli produkcyjnej są nastawione na dużą wydajność. To nasila u nich stres, prowadzi do pogorszenia stanu zdrowia, a zatem zwiększa możliwość zapadania na choroby. Najnowsze oszacowania ekspertów służby zdrowia sugerują, że redukcja dziennego spożycia mięsa w krajach wysoko rozwiniętych o ok. 60% może przyczynić się do zredukowania chorób nadwagi i otyłości. Ograniczenie konsumpcji mięsa czerwonego lub przetworzonego zaleca także Światowy Fundusz Badań nad Rakiem. Te rodzaje mięs wymieniane są jako przekonująco udokumentowane przyczyny nowotworów w układzie pokarmowym człowieka.

 

Produkcja zwierzęca według ONZ jest to źródło 18% światowych emisji gazów cieplarnianych (GC). Trudno wyobrazić sobie codzienny jadłospis bez artykułów, które pochodzą od zwierząt, można jednak dążyć do zmian w ich produkcji, dystrybucji i konsumpcji. Ale do takich zmian mogą dążyć tylko świadomi konsumenci. Wpływ wciąż powiększanych zasobów zwierząt hodowlanych na stan Planety wymaga innowacyjnych rozwiązań. Osobiście uważam, że najważniejsze są wiedza i świadomość. Nazywam to „ekologią świadomości – wyborami pomiędzy”. Świadomy wybór pomiędzy skrajnościami może zagwarantować nam wolność osobistą i utrzymanie jakości życia na dobrym poziomie, bo produkowane przez ludzi cielęcina, piersi z kurczaka, parówki czy schabowe nie tylko powodują kłopoty zdrowotne. Przemysłowe hodowle zwierząt odpowiadają za zmiany klimatyczne i zanik bioróżnorodności na naszej planecie. A przecież to właśnie bioróżnorodność – bogactwo gatunków, ma zasadnicze znaczenie dla dobrostanu ludzi i dla podtrzymania życia na Ziemi. - mówi Jacek Bożek.

 

Ważnym elementem programu Pomagamy zwierzętom – chronimy klimat jest wydany przez Klub Gaja w jęz. polskim raport: Globalne ostrzeżenie: zmiany klimatyczne, a dobrostan zwierząt hodowlanych. Przygotowany przez brytyjskie pozarządowe stowarzyszenie Compassion in World Farming (CIWF) opisuje wpływ hodowli zwierzęcej na globalne ocieplenie. To pierwszy tego typu raport w Europie!

 

Polecamy także nasz film Zwierzęta, a klimat

 

Dla wolontariuszy i sympatyków działań Klubu Gaja Dzień Praw Zwierząt jest kluczowym wydarzeniem. Organizacja była jedną z pierwszych w Polsce, która poprowadziła społeczne kampanie na rzecz zagwarantowania w polskim ustawodawstwie praw chroniących zwierzęta przed niehumanitarnym traktowaniem. Po kilku latach działań, w 1997 r. Sejm RP przyjął Ustawę o ochronie zwierząt, a z okazji Dnia Praw Zwierząt Klub Gaja wręcza nagrody Współodczuwania ludziom, instytucjom, firmom i placówkom edukacyjnym, które swoimi działaniami w skuteczny sposób sprzyjają społecznej promocji praw zwierząt.

 

W programie obchodów Dnia Praw Zwierząt w Bibliotece Śląskiej w Katowicach (od godz.11.30) zaplanowano: konferencję prasową, wręczenie nagród „Współodczuwania”, prezentację dobrych praktyk podejmowanych przez instytucje i placówki edukacyjne realizujące program Pomagamy zwierzętom – chronimy klimat oraz działania artystyczne przygotowane przez Górnośląskie Centrum Kultury.

 

Jolanta Migdał

 


Globalne ostrzeżenie: zmiany klimatyczne a dobrostan zwierząt hodowlanych

Raport stowarzyszenia Compassion in World Farming

wydanie polskiej wersji raportu - Klub Gaja

 

wersja pdf do pobrania

Raport poleca prof. dr hab. Piotr Tryjanowski, pracownik naukowy Instytutu Biologii Środowiska UAM w Poznaniu. Zajmuje się relacjami klimat – organizmy żywe. Jest ekspertem  Międzyrządowego Panelu ds. Zmian Klimatycznych (IPCC), który w 2007 r. otrzymał Nagrodę Nobla za „wysiłki na rzecz budowy i upowszechniania wiedzy nt. Zmian klimatu wynikających z działań człowieka”.

 

Na temat raportu P. Tryjanowski napisał: Po lekturze książki (…) inaczej popatrzysz na jajka, czy wędliny w sklepie. Powiesz, do kupowania tych z tradycyjnych gospodarstw potrzeba więcej pieniędzy. Tak, to prawda, ale przede wszystkim potrzeba większej świadomości... A argumentów jest sporo!


Film "Zwierzęta a klimat"



22maja - Dzień Praw Zwierząt

 

Włączcie się w Dzień Praw Zwierząt

Dzień Praw Zwierząt został ustanowiony 22 maja 1997 roku przez Klub Gaja dla upamiętnienia uchwalenia ustawy O ochronie zwierzat.

 

Wszystkie placówki oświatowe, instytucje, organizacje w kraju zachęcamy do zorganizowania 22 maja obchodów Dnia Praw Zwierząt. Będzie to wyjątkowa okazja, aby zgromadzic, a jednocześnie propagowac jak najwięcej wiadomości na temat związków pomiedzy hodowlą zwierząt, a zmianami klimatu i stanem środowiska, w którym żyjemy.

 

W Polsce ta tematyka jest bardzo mało znana, tymczasem, jak wyjaśniają eksperci, nadmierna produkcja żywego inwentarza będzie tylko zaostrzać szkody dla ogólnej produkcji żywności i dla środowiska związane z globalnym ociepleniem, takie jak coraz częstsze susze, powodzie, huragany i klęski nieurodzaju. Zagadnienia związane z prawami i dobrostanem dotyczą przecież nie tylko zwierząt towarzyszących człowiekowi czy gospodarskich, ale także zwierząt hodowanych na masową skalę. Takie hodowle wywierają olbrzymi negatywny wpływ na klimat. Można to jednak zmieniać promując ekologiczne efekty rolnictwa, produkty zwierzęce z wolnego chowu i gospodarstw ekologicznych.

 


Ty też masz wpływ na zmiany klimatu!

    

Obecnie corocznie wykorzystuje się się blisko 60 miliardów zwierząt hodowlanych na mięso, mleko i jaja.

Do roku 2050 liczba ta może wzrosnąc do 120 miliardów.

Tak znaczny wzrost będzie miał ogromny wpływ na zmiany klimatyczne i stan środowiska.

To decyzje konsumentów mają największy wpływ na istotne zmiany w obszarze produkcyjnej hodowli zwierząt!

 

W tym roku nasze przesłanie to ZMIANY KLIMATYCZNE A DOBROSTAN ZWIERZĄT HODOWLANYCH.

Przeprowadździe na ten temat lekcje tematyczne, wystawę, konkursy, przedstawienia.

Zaprezentujcie Waszą pracę na forum szkoły czy miejscowości, zaproście rodziców, społecznoś lokalną, władze samorządowe, weterynarzy oraz swoje zwierzęta!

 

Czytaj więcej w biuletynie "Współodczuwanie"

                                                                                                                                                                                                                                           

 

Jak działać na rzecz ochrony zwierząt

*Dokumentacja – odkryjcie najbliższą okolicę, rozpoznajcie czy wokół was są zwierzęta wolnożyjące – dzikie, odszukajcie ich siedliska i najbliższe korytarze ekologiczne, czy wokół was są zwierzęta gospodarskie, odszukajcie najbliższą fermę czy gospodarstwo, czy wokół są zwierzęta towarzyszące – domowe lub egzotyczne.

 

*Współpraca – możecie zwrócić się o pomoc do lokalnych instytucji o wskazanie takich miejsc np. do samorządu, organizacji ekologicznych, nadleśnictw, parków krajobrazowych, miłośników przyrody czy powiatowego Lekarza Weterynarii. Zaproście ich do współpracy.

 

*Działanie – po zebraniu dokumentacji przeprowadźcie prezentacje o zwierzętach, zajęcia w terenie np. wycieczki do fermy czy do gospodarstwa ekologicznego, przeprowadźcie konkursy plastyczne, literackie czy fotograficzne. Włączcie się w Dzień Praw Zwierząt 22 maja!


Człowiek i zwierzę w przestrzeni miasta

Klub Gaja i Biblioteka Śląska zapraszają na Dzień Praw Zwierząt, Katowice: 23 maja (poniedziałek) g.12.00, (sala Parnassos)

 

Dzień Praw Zwierząt (22 maja) obchodzony jest od 1997 roku. Klub Gaja pragnie w ten sposób przypominać, że w Polsce obowiązuje Ustawa o ochronie zwierząt – normująca zachowania ludzi w stosunku do zwierząt. Niezależnie bowiem od tego, do czego i w jaki sposób są wykorzystywane, należy się im humanitarne traktowanie. Edukacja o sytuacji zwierząt w Polsce i na świecie jest bardzo potrzebna. W wydarzeniu w Bibliotece Śląskiej w Katowicach weźmie udział ok.150 gimnazjalistów i licealistów.

 

Program:

12.00 – Happening „Psy nie chodzą po drzewach” przed Biblioteką Śląską w wykonaniu uczniów Gimnazjum nr 10 w Katowicach i Gimnazjum nr 16 w Sosnowcu

12.45 – Powitanie gości. Wręczenie nagród „Współodczuwania” za rok 2010

13.00 - Panel dyskusyjny „Czy zwierzęta mają prawa?” Uczestnicy: Jacek Bożek - Klub Gaja, prof. dr hab. Andrzej Elżanowski – zoolog i paleontolog , Muzeum i Instytut Zoologii PAN , dr Jarosław Makowski – filozof, Instytut Obywatelski, dr Stanisław Jaromi – franciszkanin, Ruch Ekologiczny św. Franciszka z Asyżu. Prowadzenie: Ewa Podolska – Radio TOK FM

14.20 – Projekcja filmu Klubu Gaja „Zwierzę nie jest rzeczą” Specjalnym gościem będzie aktorka Magdalena Popławska.

 

Od lat Klub Gaja wręcza nagrody Współodczuwania instytucjom, organizacjom i osobom, które w szczególny sposób przyczyniają się do promocji i przestrzegania praw zwierząt. Za rok 2010 otrzymają je:

Pracownia na Rzecz Wszystkich Istot – za wieloletnią obronę dzikiego życia Puszczy Białowieskiej

red. Marcin Czyżewski (Gazeta Wyborcza) – za stałą gotowość do publikacji artykułów dotyczących ochrony zwierząt

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach – za wsparcie innowacyjnego w Polsce programu „Pomagamy zwierzętom – chronimy klimat”

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - za wsparcie innowacyjnego w Polsce programu „Pomagamy zwierzętom – chronimy klimat”

 

W holu biblioteki czynna będzie wystawa „Pomagamy zwierzętom”, stoisko Klubu Gaja i Wydawnictwa WAM promującego książkę „Teologia zwierząt” Andrew Linzey’a .


Krótkie historie małych istot

 

W ostatnich miesiącach punkt konsultacyjno- informacyjny Klubu Gaja przy programie „Pomagamy zwierzętom – chronimy klimat” zajmował się wieloma przypadkami zwierząt towarzyszących. Do wyjątkowych, które wymagały wyjazdu w teren należy sprawa suki Tiny z Jasienicy koło Bielska- Białej.

 

Tina
Stary pies z niedowładem tylnych nóg wzbudził litość sąsiada posesji, na której był przetrzymywany. Mężczyzna zgłosił, że zwierzę nie jest odpowiednio żywione, nie ma także zapewnionych godnych warunków bytowania. Swoje spostrzeżenia zgłosił najpierw do urzędu gminy oraz weterynarza. Następnie zwrócił się do Klubu Gaja, który wystosował w tej sprawie pismo do Powiatowego Lekarza Weterynarii. Pismo sprawiło, iż na miejscu pojawili się specjaliści, którzy obejrzeli ok. 15-letnią sukę oraz jamę pod schodami do kurnika, w której przyszło jej żyć. Właściciel psa, mieszkający nieopodal, został urzędowo zobowiązany do zapewnienia Tinie lepszych warunków bytowania oraz do uzupełnienia niezbędnych dla niej szczepień. Życie Tiny musi odmienić się w ciągu najbliższych tygodni. Powiatowy Lekarz Weterynarii sprawdzi czy właściciel psa wywiązał się z nałożonych na niego obowiązków.

 

Nietoperz
To bardzo nietypowa interwencja. Nietoperz został znaleziony pod ścianą jednego z centrów handlowych, w ścisłym centrum Bielska-Białej. Nietoperzem z gatunku Nocek wąsatek za pośrednictwem Klubu Gaja, zajęli się najpierw lekarze z lecznicy Med-Vet, a następnie zwierzę trafiło w ręce specjalisty – Roberta Mysłajka ze Stowarzyszenia dla Natury „Wilk”. Po odpowiedniej rehabilitacji nietoperz będzie mógł wrócić do swojego naturalnego środowiska.

 


Ptaki na ulicy Wyzwolenia
Ulica Wyzwolenia w Bielsku-Białej należała do tak zwanych wąskich gardeł komunikacyjnych. Po niedawnej przebudowie stała się szeroką drogą z nowoczesną infrastrukturą, do której należą także ekrany dźwiękochłonne. Nikt nie ma wątpliwości, że przebudowa drogi jest potrzebna, jednak każda inwestycja musi brać pod uwagę przyrodę, która wokół występuje. Wysokie przezroczyste ekrany dźwiękochłonne, które powstały w tym miejscu wymagają odpowiedniego oznakowania, które będzie ostrzeżeniem dla przelatujących ptaków. A tych jak się okazuje, w tym miejscu jest bardzo dużo. Niestety ich liczbę unaoczniły same ekrany, o które ptaki zaczęły się masowo rozbijać. Martwe sikorki (bogatki i modraszki), rudziki, kapturki, piegże, cierniówki, gawrona a nawet kanarka i zimorodka znajdowali mieszkańcy bloków, przechodnie, a także Klub Gaja wezwany na miejsce. Pismo do wydziału środowiska bielskiego ratusza oraz Miejskiego Zarządy Dróg z prośbą o właściwie oznakowanie ekranów nie spotkało się z natychmiastową reakcją. Dopiero po kilku tygodniach doklejone zostały kolejne kontury ptaków drapieżnych, które, tak jak przewidywał Klub Gaja, nie poprawiły sytuacji. Lepszym rozwiązaniem, w oparciu o doświadczenia szwajcarskie, są poziome pasy na całej długości ekranów w jaskrawych kolorach. Do bielskiego ratusza zostało wysłane kolejne pismo ponawiające prośbę o poprawę oznakowania ekranów przy ul. Wyzwolenia. Tym razem Klub Gaja powołując się na opracowanie ze Szwajcarii, czeka na pomyślne zakończenie sprawy, która zaczęła się przeszło dwa miesiące temu.


Upowszechnianie wiedzy o prawach zwierząt

 

Realizacja programu „Pomagamy zwierzętom-chronimy klimat” po dwóch latach dobiegła końca. Priorytetem w działaniach było przybliżanie społeczeństwu zagadnień związanych z prawami zwierząt.

 

Dzięki opublikowaniu przez Klub Gaja w jęz. polskim raportu brytyjskiej organizacji Compassion in World Farming - „Globalne ostrzeżenie: zmiany klimatyczne a dobrostan zwierząt hodowlanych” udało się pokazać, że przestrzeganie praw zwierząt wiąże się nie tylko z kondycją ich samych, ale także, z jakością życia wszystkich ludzi oraz z ociepleniem klimatu. Produkcyjna hodowla zwierząt ma na to niebagatelny wpływ – 18 procent gazów cieplarnianych ma swoje źródło właśnie w masowych hodowlach zwierzęcych, z których pozyskiwane są mięso, mleko, jaja i inne surowce.

Zespół Szkół Ponadgminazjalnych nr 2 w Rudzie Śląskiej 

Dane z raportu były ważnym elementem prelekcji podczas spotkań z uczniami i studentami.

Wykłady dla studentów uczelni odbyły się na Uniwersytecie Warszawskim w Instytucie Etnologii i Antropologii Kultury oraz w Kolegium Nauczycielskim w Bielsku-Białej.

Kolejne zajęcia w szkołach w formie wykładów przeprowadzono w Gimnazjum nr 16 w Sosnowcu oraz Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Rudzie Śląskiej.

 

Program zakładał także działalność punktu porad i konsultacji obywatelskich. W sumie w ciągu dwóch lat poprzez punkt Klub Gaja zajął się 330 przypadkami udzielając porad lub podejmując interwencje.


Kolejne zajęcia edukacyjne

 

Wpływ intensywnej hodowli zwierząt na zmiany klimatu oraz stan środowiska naturalnego to wiodące tematy kolejnych zajęć edukacyjnych prowadzonych w ramach programu „Pomagamy zwierzętom – chronimy klimat”. Poprzez pokazanie różnic pomiędzy warunkami bytowania zwierząt w intensywnej hodowli i w hodowli ekologicznej uczestnicy zajęć mają możliwość zastanowienia się nad konsekwencjami obu typów hodowli dla stanu środowiska, dobrostanu zwierząt i jakości produktów pochodzenia zwierzęcego. Zajęcia odbyły się w: Zespole Szkół nr 1 w Olkuszu, Szkole Sokrates w Bielsku-Białej, Gimnazjum nr 3 w Mysłowicach, Gimnazjum nr 2 w Bieruniu, Liceum Ogólnokształcącym nr 3 w Ostrowcu Świętokrzyskim, Gimnazjum nr 3 w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz Zespole Szkół „Silesia” w Czechowicach-Dziedzicach.

 


Pomóżmy ptakom

 

Mieszkańcy okolic ulicy Wyzwolenia w Bielsku-Białej zwrócili się do Klubu Gaja z prośbą o interwencję w sprawie ptaków, które rozbijają się o nowo postawione ekrany akustyczne. Na miejscu okazało się, że na chodniku wzdłuż ekranów leży kilkanaście martwych ptaków z następujących gatunków: bogatka, modraszka, kapturka, rudzik, piegża, cierniówka, kos oraz kanarek i zimorodek. Nie ma najmniejszej wątpliwości, że ekrany przy drodze szybkiego ruchu są bardzo potrzebne mieszkańcom okolicznych bloków i domów jednorodzinnych, warto jednak zadbać o szczegóły takich inwestycji, które pozwolą ochronić bezbronne zwierzęta.

 

Klub Gaja wniósł o natychmiastowe zamontowanie na wszystkich przezroczystych elementach ekranów pionowych pasów z kolorowej folii. Naklejone tam w tej chwili czarne kontury ptaków najwyraźniej nie spełniają swojej roli i nie odstraszają małych ptaków, które z pełną siłą uderzają w ekrany, zupełnie nie zdając sobie sprawy z obecności przeszkody. Takie kolorowe oznakowanie (na całej powierzchni przezroczystej części ekranów) może znacznie lepiej ochronić ptaki i z pewnością w żaden sposób nie jest uciążliwe dla mieszkańców. Warto, więc zastosować folie na kolejnych ekranach, które będą powstawać przy innych drogach. Skuteczność takiego oznakowania może potwierdzić monitoring ornitologiczny.

 

Często niestety nie zwracamy uwagi, że nasz świat jest także światem innych stworzeń. Ludzie projektują to, czego potrzebują i te ekrany są jak najbardziej potrzebne, ale ptak musi mieć zrozumiały dla niego sygnał o przeszkodzie, która znajduje się przed nim. Najprościej będzie więc nakleić w tym miejscu kolorowe pasy widoczne dla ptaków znacznie bardziej niż pojedyncze czarne naklejki. Gdyby podczas projektowania skorzystano z rady specjalistów ornitologów te poprawki nie były potrzebne. Niestety tak się nie stało. Szkoda. - komentuje Jacek Bożek prezes Klubu Gaja.

 

Ekrany akustyczne przy ulicy Wyzwolenia powstały w związku z przebudową odcinka drogi krajowej nr 52 w Bielsku- Białej, czyli ulic: Wyzwolenia i Niepodległości. Inwestycję oddano do użytku dwa tygodnie temu. Pismo z propozycją rozwiązania problemu przekazano do Prezydenta Bielska-Białej, Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Katowicach oraz Dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg w Bielsku-Białej.

 

Zobacz relacje medialne na:

 

http://katowice.gazeta.pl/katowice/1,35019,8425222,Ptaki_gina__bo_naklejki_na_ekranach_sie_nie_sprawdzaja.html

 

http://www.tv.bielsko.biala.pl/ptasia_przeszkoda_3926.html

 

http://www.radiobielsko.pl/news/8539-Ptaki_rozbijaja_sie_o_ekrany.html

 

http://www.bielsko.biala.pl/18196,aktualnosci

 

Opisane działania podjęte zostały w ramach punktu informacyjno-konsultacyjnego prowadzonego w ramach programu „Pomagamy zwierzętom – chronimy klimat” dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.


Ekologia i wypoczynek

 

Festyn rodzinny w Bielsku-Białej – Wapienicy był świetną okazją do zaprezentowania statutowych działań podejmowanych przez Klub Gaja. Festyn został zorganizowany z okazji otwarcia sezonu piłkarskiego natomiast stowarzyszenie na stoisku informacyjnym prezentowało swoje wydawnictwa, programy, plakaty i ulotki dotyczące różnorodnych programów edukacji ekologicznej, które często bardzo dobrze łączą się z rekreacją i aktywnym wypoczynkiem. Był także ekologiczny konkurs plastyczny dla najmłodszych. Imprezę, w której wzięło udział kilkaset osób, zorganizował Ludowy Klub Sportowy Zapora Wapienica, Radą Osiedla Wapienica i Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Bielsku- Białej. 

 

Opisane działanie podjęte zostało w ramach programu "Pomagamy zwierzętom – chronimy klimat" dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.


Festiwal Smaku

 

W dniach 21-22 sierpnia 2010 roku w Grucznie koło Świecia nad Wisłą odbył się Festiwal Smaku - wielka impreza przyciągająca gości i producentów żywności z całego kraju, ale także z zagranicy. Przez dwa festiwalowe dni oprócz smakowania zdrowej, produkowanej metodami ekologicznymi i naturalnymi żywności i przeróżnych przetworów można było poznać ludzi z pasją i artystów tworzących według starych zwyczajów. Pojawiliśmy się na tym niezwykłym festiwalu żeby nawiązać kontakty z rolnikami i producentami żywności, którzy w swoich gospodarstwach a czasem i dużych już przedsiębiorstwach wytwarzają produkty z poszanowaniem dobrostanu zwierząt. Nasze wydawnictwo wydane w ramach programu Pomagamy zwierzętom – chronimy klimat dotyczące zmian klimatu na planecie i wpływu na nie wielkich hodowli przemysłowych cieszyło się dużym zainteresowaniem.

 


Ludzie i zwierzęta na stacji kolejowej

 

W piątek 20 sierpnia Klub Gaja uczestniczył w wydarzeniu „Ludzie i zwierzęta”. Impreza odbyła się na stacji kolejowej Bielsko-Biała Lipnik w ramach organizowanego przez bielską Fundacje Rozwoju Miasta wydarzenia „Galeria Na Stacji”.

Celem imprezy była promocja adopcji zwierząt oraz odpowiedzialnej opieki nad nimi. Podczas tego wydarzenia Klub Gaja zaprezentował stoisko informacyjne o naszych działaniach w ramach programu Pomagamy zwierzętom – chronimy klimat oraz wystawę edukacyjną „Zwierzęta a Klimat” przygotowaną w ramach tego projektu. Na stoisku można było otrzymać wydawnictwa i plakaty Klubu Gaja poświecone tematyce zwierzęcej.

 

Opisane działanie podjęte zostało w ramach programu Pomagamy zwierzętom – chronimy klimat dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.


Z listów do Klubu Gaja w ramach punktu informacyjno-konsultacyjnego prowadzonego w ramach programu Pomagamy zwierzętom – chronimy klimat

 

W sprawie zwierząt w cyrku:

Nazywam się Alicja i bardzo martwią mnie zwierzęta zmuszane do występów w cyrkach. Jestem młoda, mam dopiero 11 lat. W tamtym roku protestowałam przed cyrkiem w moim mieście. Co dziecko w moim wieku może zrobić, aby ratować te biedne zwierzęta?

Odpowiedź Klubu Gaja:

Oczywiście swoją postawą bardzo przyczyniasz się do zwracania uwagi na ten problem i na konieczność pomocy dzikim zwierzętom wykorzystywanym w cyrkach. To na co chcielibyśmy zwrócić uwagę to tzw. darmowe bilety, które cyrki często rozprowadzają w szkołach. Jeśli bilet zawiera klauzulę typu: „wstęp bezpłatny dla dziecka poniżej 10 roku życia, które musi posiadać opiekę osoby dorosłej (, która za bilet musi zapłacić)”, to nie może on być uznany za darmową wejściówkę. Takie działania wypełnia przesłanki z art. 16 ust. 1 pkt. 4 Ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, ponieważ może się okazać, że cena biletu dla osoby dorosłej została skalkulowana z uwzględnieniem ceny tzw. biletu uczniowskiego. W takiej sytuacji warto zwrócić się do dyrektora szkoły (zarówno jako grupa uczniów, rada rodziców, samorząd uczniowski, samorząd klasowy, rodzic lub nauczyciel) o zakaz rozprowadzania biletów cyrkowych na terenie szkoły. Można także zwrócić się do Rzecznika Konsumentów wskazując na naruszenie prawa i interesów konsumentów. Jednocześnie polecamy nasze strony poświęcone temu tematowi: /zwierzeta/cyrk/na_swiecie/   /zwierzeta/cyrk/

 

W sprawie złego traktowania zwierząt:

Czy da się cokolwiek zrobić jeżeli obserwujemy, że ktoś źle traktuje zwierzę, choć jest ono odżywione i jako tako zdrowe – ale za to przemęczane? Chodzi mi o chamskie traktowanie konia. Wszyscy mi mówią, że nic nie da się zrobić jeśli zwierzę nie jest wyraźnie zagłodzone ani skrajnie zaniedbane i ja w to wierzę, bo nie żyję na tym świecie od wczoraj, ale chcę być pewna... W każdym razie tak nie powinno być.

Odpowiedź Klubu Gaja:

Jeśli ma Pani zastrzeżenia co do traktowania tego konia proszę skontaktować się z najbliższym Powiatowym Lekarzem Weterynarii, który sprawuje nadzór nad przestrzeganiem Ustawy o ochronie zwierząt. Powiatowy Lekarz Weterynarii po wysłuchaniu Pani zastrzeżeń może przeprowadzić wizję lokalną w celu ustalenia czy koń jest traktowany właściwie. Oto niektóre sformułowania z Ustawy o ochronie zwierząt, które określają co w świetle prawa oznacza znęcanie się nad zwierzętami: 

- bicie zwierząt przedmiotami twardymi i ostrymi; 

- przeciążanie zwierząt pociągowych i jucznych ładunkami w oczywisty sposób nieodpowiadającymi ich kondycji i sile; 

- używanie uprzęży, pęt, stelaży, więzów i in. urządzeń zmuszających zwierzę do przebywania w nienaturalnej pozycji; 

- złośliwe straszenie lub drażnienie zwierząt; 

- trzymanie zwierząt na uwięzi, która powoduje u nich uszkodzenie ciała lub cierpienie oraz nie zapewnia możliwości niezbędnego ruchu.

 

W sprawie zasypywania zbiorników wodnych:

Czy można zasypywać zbiornik wodny, w którym znajdują się kijanki i żaby? W mojej okolicy jest pewne przedsiębiorstwo, które pewnie już niedługo to zrobi. Zauważyłem, że już przyjeżdżają spycharki.

Odpowiedź Klubu Gaja:

Wszystkie płazy w Polsce są pod ochroną prawną. Zatem nie wolno zasypywać zbiornika, w którym są – zarówno osobniki dorosłe jak i kijanki. Zbiornik taki może być zasypany ewentualnie na jesień gdy płazy go opuszczą. Jeśli przedsiębiorstwo chce to z robić wcześniej to proszę natychmiast powiadomić najbliższego Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, iż zachodzi podejrzenie (lub dochodzi do) zasypania zbiornika, a zatem zniszczenia siedliska przyrodniczego płazów. Pismo to proszę też przysłać do wiadomości Klubu Gaja. Wtedy będziemy mogli monitorować czy urząd podjął właściwe działania.


Konie w Morskim Oku

Po raz kolejny w okresie wakacyjnym dostajemy informacje od obywateli z prośbą o interwencje dotyczace przewozu turystów zaprzęgami końskimi do Morskiego Oka. Poniżej drukujemy list wysłany przez klub Gaja do Dyrektora Tatrzańskiego Parku Narodowego.

 

Wilkowice, 9.08.2010

 

Dyrektor Paweł Skawiński

Tatrzański Park Narodowy

Ul. Chałubińskiego

42 34-500 Zakopane

 

Szanowny Panie,

Od wielu lat staramy się monitować wszystkie instytucje, które są naszym zdaniem odpowiedzialne za zdrowie i życie koni wykorzystywanych w przewozach turystów do Morskiego Oka. Także od wielu lat pomimo powtarzających się wypadków i społecznej niezgody na takie traktowanie zwierząt dostajemy odpowiedzi, które raczej zamazują problem niż próbują go rozwiązać. Przez te wszystkie lata nie atakowaliśmy nikogo próbując zrozumieć służby parku, weterynarzy oraz wozaków tłumaczących nam takie zachowanie, a to tradycją, a to wyjątkową pogodą, a to znów brakiem kadr.

 

Jesteśmy przekonani, że nadszedł czas aby rozwiązać ten problem systemowo a nie chować głowy w piasek. Uważamy, że jeżeli nie dojdzie do zmniejszenia ilości przewożonych osób, lepszej kontroli tych przewozów przez odpowiednie służby oraz poddanie zwierząt opiece weterynaryjnej, kolejne akcje i działania społeczne mogą doprowadzić do całkowitego wyeliminowania przewozów konnych do Morskiego Oka.

 

Zwracam się do Pana Dyrektora z propozycją zwołania grupy mediacyjnej złożonej z przedstawicieli Tatrzańskiego Parku Narodowego, Powiatowego Lekarza Weterynarii, organizacji społecznych i wozaków, która wspólnie wypracuje kompromis w tej sprawie. Nie chcemy dopuścić do kolejnych wypadków, które mogą doprowadzić do śmierci zwierząt.

 

Z poważaniem

Jacek Bożek

Prezes Klubu Gaja


 

Ochrona płazów na bielskich błoniach

 

W wakacje bielskie błonia na dwa dni częściowo zamieniają się w teren demonstracyjny gdzie swój sprzęt prezentują uczestnicy zlotu kolekcjonerów pojazdów militarnych. Z tego powodu od kilku lat obszar jest monitorowany przez Klub Gaja wspólnie z Regionalnym Dyrektorem Ochrony Środowiska w Katowicach. Chodzi o to by zapobiegać niszczeniu tego terenu stanowiącego jednocześnie miejsce bytowania płazów. Polska należy do jednych z najuboższych państw pod względem liczby występujących tu gatunków płazów. Mamy ich tylko 18, a na świecie jest ich ponad 6 tys.!

W przypadku tak nielicznej grupy gatunków istnieje poważne niebezpieczeństwo ich wyginięcia. Bielskie błonia to tereny rekreacyjne usytuowane w południowo-zachodniej części Bielska-Białej (Mikuszowice Śląskie), w niedalekim sąsiedztwie Cygańskiego Lasu i Olszówki, u stóp Koziej Góry. Miejsce wielu koncertów, festynów oraz imprez plenerowych. Jednocześnie są tu stanowiska kumaka górskiego (Bombina variegata), który tak jak wszystkie gatunki płazów w Polsce jest chroniony prawem. W przypadku imprezy na bielskich błoniach, która w dużej części polega na przejazdach po tym terenie pojazdów opancerzonych i różnego typu samochodów wojskowych Klub Gaja podczas wizji lokalnej, która odbyła się na tym terenie przed planowaną imprezą wnioskował m.in. o wykonanie pod nadzorem herpetologa osłon wokół oczek wodnych na autodromie i obok niego oraz o odłowienie z pozostałych niezabezpieczonych oczek wodnych, kolein i innych zagłębień z wodą wszystkich żyjących tam płazów, zarówno dorosłych jak i w postaciach larwalnych. Nad właściwym przebiegiem zabezpieczenia płazów w trakcie imprezy czuwała Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach – organ państwowy powołany m. in. do działań związanych ochroną gatunków roślin i zwierząt objętych ochroną prawną.

 

Dla człowieka płazy są zwierzętami bardzo pożytecznymi, głównie dlatego, że utrzymują w ryzach liczebność populacji różnych stawonogów, a w szczególności owadów. Wraz z ptakami, nietoperzami i mrówkami po prostu zjadają owady, ślimaki i gryzonie, które ludzie uważają za szkodniki. Płazy preferują zbiorniki wody słodkiej - ze względu na delikatną skórę źle znoszą wodę zasoloną. Okres życia lądowego większość z nich spędza w siedliskach zacienionych i wilgotnych, obfitujących w zakamarki. Unikają siedlisk suchych - ich delikatna skóra nie tworzy dostatecznej ochrony przed wysuszeniem.

 

Miejsca rozrodu wszystkich gatunków płazów występujących w Polsce są zagrożone m.in. ze względu na osuszanie, zasypywanie, zatruwanie niewielkich zbiorników wodnych, które są ostojami godowymi płazów.

 

Opisane działania podjęte zostały w ramach punktu informacyjno-konsultacyjnego prowadzonego w ramach programu Pomagamy zwierzętom – chronimy klimat dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.


Pisklę jerzyka uratowane

 

Do Schroniska dla dzikich zwierząt „Leśne Pogotowie” w Mikołowie trafiło pisklę jerzyka. Ptakiem znalezionym przy ul. Grunwaldzkiej w Bielsku-Białej zajęła się troskliwa mieszkanka miasta i poprosiła o pomoc Klub Gaja, my natomiast przekazaliśmy go panu Jackowi Wąsińskiemu.

 

Jerzyki to niezwykłe ptaki! Większą część życia spędzają w locie. Mogą tak pozostawać bez przerwy od 2 do 3 lat! Lądują przede wszystkim podczas okresu lęgowego, budując gniazdo i karmiąc pisklęta. Są jednymi z najszybszych ptaków w Europie. Największe szybkości osiągają w locie grupowym, a w pogoni za zdobyczą osiągają prędkość 200 km/h. Nogi jerzyka są specyficznie zbudowane: umożliwiają zawisanie na pionowych ścianach, ale nie pozwalają na siedzenie na gałęzi czy poruszanie po gruncie. Dlatego jeśli jerzyk znajdzie się na ziemi - może tylko pełzać.

 

Opisane działania podjęte zostały w ramach punktu informacyjno-konsultacyjnego prowadzonego w ramach programu Pomagamy zwierzętom – chronimy klimat dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.


Eko edukacja w szkołach i uczelniach

 

Kolejny rok szkolny za nami. W tym - 2009/2010 roku zorganizowaliśmy wiele warsztatów i prelekcji związanych z programami prowadzonymi przez Klub Gaja.

 

Zajęcia w Zespole Szkół nr 1 w Olkuszu

 

Od kwietnia 2010 kontynuowaliśmy zajęcia w ramach programu „Pomagamy zwierzętom - chronimy klimat”. Podczas nich poza przybliżeniem uczestnikom zagadnień związanych z dobrostanem zwierząt, zmianami klimatycznymi oraz wpływem przemysłowej hodowli zwierząt na te zmiany omówiliśmy również działania prowadzone na terenie placówek oświatowych z okazji Dnia Praw Zwierząt.

 

Zajęcia odbyły się w: Zespole Szkół nr 1 w Olkuszu, Gimnazjum nr 1 w Tychach, Liceum Ogólnokształcącym nr IV w Rybniku, Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących „Meritum” w Siemianowicach Śląskich, Gimnazjum nr 9 w Bielsku-Białej oraz Gimnazjum nr 3 w Mysłowicach. A także na uczelniach: Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej, Wyższej Szkole Humanitas w Sosnowcu oraz Dolnośląskiej Szkole Wyższej we Wrocławiu.


Opisane działanie zrealizowane zostało w ramach programu „Pomagamy zwierzętom – chronimy klimat” dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.


Uratowana sarna

 

Znów do Klubu Gaja trafiło zwierzę, które prawdopodobnie ucierpiało ze względu na powódź. To sarna, której losem przejęła się mieszkanka Dankowic, pani Jadwiga. Najpierw poinformowała stowarzyszenie o młodej sarence, która zmarznięta i wygłodniała leżała na polach w rozlewiskach powodziowych, potem sama zajęła się zwierzęciem. Mogliśmy zabrać sarnę dopiero wówczas kiedy dojazd do podtopionych Dankowic stał się możliwy. W tej chwili zwierzę jest już w Schronisku dla Dzikich Zwierząt w Mikołowie. W „Pogotowiu Leśnym” Jacka Wąsińskiego otrzymało opiekę i możliwość dojścia do pełni sił wśród innych przebywających tam saren.

 

Opisane działanie podjęte zostało w ramach programu „Pomagamy zwierzętom – chronimy klimat” dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

 


W serwisie naukowym Polskiej Agencji Prasowej

Masowa hodowla zwierząt odpowiada za 18 proc. światowej emisji gazów cieplarnianych i sprzyja ocieplaniu klimatu. Raport "Globalne ostrzeżenie: zmiany klimatyczne a dobrostan zwierząt hodowlanych" przygotowany został na zlecenie brytyjskiej organizacji Compassion in World Farming jako pierwsze tego typu opracowanie w Europie. Klub Gaja przedstawił dokument podczas konferencji prasowej zorganizowanej z okazji przypadającego 22 maja Dnia Praw Zwierząt.

 

Masowa hodowla zwierząt sprzyja globalnemu ociepleniu - więcej na:
http://www.naukawpolsce.pap.pl/palio/html.run?_Instance=cms_naukapl.pap.pl&_PageID=1&s=szablon.depesza&dep=372715


Nagrody Współodczuwania wręczone – serdecznie gratulujemy! 

Doroczne nagrody Klubu Gaja przyznawane są ludziom, instytucjom, organizacjom i firmom, które w sposób szczególny przyczyniają się do obrony praw zwierząt oraz do promowania humanitarnych postaw względem zwierząt w świadomości społecznej. Oto lista laureatów Nagród Współodczuwania 2010:

 

*Redakcja„Polska Głos Wielkopolski”

za obiektywne przedstawienie sytuacji niedźwiedzi w Mini Zoo w Lesznie

 

*Redakcja programu „Bliżej natury” w Telewizji Katowice

za długofalową edukację przyrodniczą w woj. śląskim w programie „Bliżej natury”

 

*Pan Profesor Maciej Nowicki

za decyzje chroniące ryby rzeki Dunajec

 

*Gmina Dygowo

za odwagę w obronie lokalnej dzikiej przyrody

 

*Przedszkole Publiczne w Bystrej

za aktywny udział w edukacji na rzecz zwierząt

 

*Clos Brothers Laboratorium Reklamy

za pomoc w kampanii społecznej „Jeszcze żywy karp”

 

*LO w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. St. Czarnieckiego w Człuchowie

za aktywne i twórcze zorganizowanie obchodów Dnia Praw Zwierząt

 

 

Nagrody wręczono podczas inaguracji Dnia Praw Zwierząt w Bibliotece Śląskiej w Katowicach 21 maja 2010. Uroczystość poprzedziła konferencja prasowa podczas której odbyła się promocja pierwszego w Europie raportu Globalne ostrzeżenie: zmiany klimatyczne a dobrostan zwierzat hodowlanych, opracowanego na zlecenie brytyjskiej organizacji Compassion in World Farming, przetłumaczonego i wydanego przez Klub Gaja , a także została otwarta wystawa Klubu Gaja Zwierzęta a klimat. W sali audytoryjnej Parnassos odbyła się prezentacja dobrych praktyk programu Pomagamy zwierzętom - chronimy klimat. Wydarzeniu towarzyszyły działania artystyczne dzieci i dorosłych Mandala Świata - przygotowane przez Górnośląskie Centrum Kultury w ramach projektu Future Artist.

 

Klub Gaja uczcił Dzień Praw Zwierząt wspaniałą wegetariańską ucztą w restauracji Złoty Osioł w Katowicach. 22 maja Ty także możesz zrobić coś dobrego! Przyłącz się, pomóż zwierzętom i jedz z klimatem! Czekamy na Wasze relacje o bezmięsnych przyjęciach, ucztach i imprezach w domu, restauracji, na wycieczce, prześlijcie je na adres klubgaja@klubgaja.pl


Borsuk z powodzi

 

Zwierzęta także przeżywają ciężkie chwile podczas powodzi. Jak informuje prasa z terenów zalewanych ewakuowani są oczywiście przede wszystkim ludzie, ale także zwierzęta gospodarskie. Tymczasem mieszkańcy Łodygowic koło Żywca – państwo Wajdowie przywieźli do Klubu Gaja małego borsuka, którego znaleźli przy drodze niedaleko swojego domu.

 

Mimo, że został wygodnie ulokowany w kartonowym pudle i troskliwie otulony kocem był wyziębiony, nie ruszał się i sprawiał wrażenie bardzo chorego. Zwierzę w bardzo złym stanie odwieźliśmy do Leśnego Pogotowia- schroniska dla dzikich zwierząt w Mikołowie, z którym współpracujemy. Borsuk musi być bardzo młody, ponieważ te zwierzęta przychodzą na świat pomiędzy styczniem, a kwietniem. Borsuki bardzo lubią przebywać w terenie podmokłym i blisko wody, ale temu zwierzęciu musiała przydarzyć się jakaś krzywda prawdopodobnie związana z powodzią i zalaniem siedliska lub utratą matki. Wierzymy, że troskliwa opieka jaką otrzyma borsuk od Pana Jacka Wąsińskiego z Leśnego Pogotowia pozwoli oseskowi wrócić do zdrowia.

 

Opisane działanie podjęte zostało w ramach programu „Pomagamy zwierzętom – chronimy klimat” dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej


Uratowany puszczyk

 

Wiosna to okres kiedy do Klubu Gaja zgłasza się najwięcej osób z interwencjami w sprawie znalezionych zwierząt. W szczególności chodzi o pisklęta, którym niezbędna jest fachowa pomoc i opieka.

 

Znalezionego przez pana Władysława Sęka młodego puszczyka, który wypadł z gniazda w pobliżu drewnianego kościoła w Starej Wsi przewieźliśmy do Schroniska dla dzikich zwierząt „Leśne Pogotowie” w Mikołowie. Prowadzący ośrodek - pan Jacek Wąsiński zatroszczy się o niego podobnie jak o wszystkie inne trafiające tutaj zwierzęta.

Puszczyk mimo że jest najliczniejszą i najczęściej spotykaną sową w Europie, jest objęty ścisłą ochroną gatunkową. Zgodnie z Ustawą o ochronie przyrody w wypadku dzikich zwierząt wiąże się to z zakazem m. in: zabijania, okaleczania, chwytania, transportu, przetrzymywania, niszczenie siedlisk i ostoi, wybierania oraz posiadania i przechowywania jaj.

 

Opisane działanie podjęte zostało w ramach programu „Pomagamy zwierzętom – chronimy klimat” dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej


Pomagamy, radzimy, informujemy

 

Poprzez prowadzony przez Klub Gaja punkt informacyjno-konsultacyjny staramy się udzielać porad, dostarczać informacji i pomocy osobom zainteresowanym ochroną środowiska w kontekście pomocy zwierzętom dzikim i udomowionym.

 

Reagujemy na zgłoszenia, zapytania telefoniczne i e-mailowe. Doradzamy bezpośrednio zgłaszającym się obywatelom jak wykorzystać prawo, do jakich instytucji się zwrócić, jak rozwiązać lokalne problemy. W 2009 r. w sumie udzieliliśmy 460 porad i odpowiedzi, w tym 170 w ramach programu Pomagamy zwierzętom - chronimy klimat. W grudniu odebraliśmy ponad 60 zapytań. Prawie 50 z nich dotyczyło sprzedaży karpi. Pozostałe to: zapytania (mieszkańców Rybarzowic i Bielska-Białej) gdzie można zgłosić przypadek głodzenia psa; gdzie najszybciej zgłosić potrącenie sarny (od mieszkańca Wilkowic, którego skierowaliśmy do Powiatowego Lekarza Weterynarii). Z Kaniowa (powiat bielski) padło pytanie gdzie zgłosić się z prośbą o pomoc dla bociana, który z nieznanych przyczyn, pozostał w swoim gnieździe na zimę. Otrzymaliśmy także list z Łodzi z zapytaniem jak można rozwiązać problem bezpańskich zwierząt oraz telefon z Goleniowa: gdzie zgłosić przypadek zniszczenia lęgów ptaków jerzyków. Pojawił się także list elektroniczny o pomoc we wskazaniu miejsca, do którego można zgłosić sprawę złego traktowania koni.

Przypominamy, że zapytania do punktu informacyjno-konsultacyjnego przyjmujemy: na adres e- mailowy: klubgaja@klubgaja.pl na adres pocztowy: Klub Gaja, ul. Parkowa 10, 43-365 Wilkowice pod numerem tel. 33 812 36 94


Kierowco, pozwól płazom cieszyć się wiosną

 

Wiosna to bardzo ważny okres dla płazów! Z miejsc zimowego spoczynku muszę dotrzeć do zbiorników wodnych, w których odbywają gody i składają skrzek. Niestety często trasy ich wiosennej migracji kolidują z ruchliwymi ulicami, i wiele płazów ginie na drogach pod kołami pojazdów. Pozwólmy płazom, które były świadkami pojawienia się i wyginięcia dinozaurów na naszej Planecie, na dalsze istnienie! Płazy przynoszą człowiekowi ogromne korzyści. Podczas swojego aktywnego życia w okresie wiosennym i letnim, jako zwierzęta mięsożerne i bardzo żarłoczne w ciągu doby zjadają mniej więcej tyle samo ślimaków, owadów i innych szkodników upraw, co ptaki!

 

 

Co możesz zrobić?

  • jeśli możesz ogranicz jazdę samochodem (w szczególności podczas wiosennych deszczy) w pobliżu stawów, rzek, oczek wodnych i innych zbiorników gdzie masowo przez jezdnie przechodzą płazy;
  • jeśli musisz tamtędy przejeżdżać autem ogranicz prędkość maksymalnie;
  • informuj administratorów dróg w tego typu rejonach o występujących tam płazach oraz możliwości postawienia specjalnych drogowych znaków informacyjnych


Nowe zbiorniki w Grodźcu

Apele przyrodników w sprawie ochrony płazów podczas ich wiosennych wędrówek migracyjnych wciąż spotykają się z niezrozumieniem ze strony zmotoryzowanych użytkowników dróg. Próby ochrony „jakiś głupich żab” są zazwyczaj wyśmiewane i lekceważone przez kierowców. Ale światełko w tunelu zapalili sami budowniczowie dróg i po dwóch latach starań potrzeba ochrony płazów spotkała się ze zrozumieniem, a w rejonie wybudowanej drogi ekspresowej S1 w Grodźcu pod Skoczowem powstało pięć małych zbiorników wodnych.

 

Oczka wybudowano na zlecenie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Katowicach (GDDKiA) inwestora drogi S1. Zanim powstały, od jesieni 2008 r. do wiosny 2009 r. na zlecenie GDDKiA prowadzony był monitoring migracji płazów. Obserwacje wykazały, że zwierzęta z północnej strony trasy do zbiorników docierają głównie pod estakadami. Część płazów jednak pozostawała po stronie północnej i gody odbywała w okresowych zastoiskach wody, najbliższych miejscu ich występowania. Część z nich była jednak niewielka, a w czasie suchego okresu zanikała. Potrzeba budowy nowych zbiorników została więc uwiarygodniona. Nowo wybudowane – po północnej stronie rezerwatu tak jak proponował Klub Gaja – zapewnią warunki życia i rozrodu płazom bez potrzeby migracji na drugą stronę drogi.

 

W sprawie ochrony płazów w bezpośrednim sąsiedztwie ustanowionego w 1996 r. leśnego rezerwatu Morzyk obejmującego wzgórza, wąwozy i stawy w Grodźcu, Klub Gaja oraz przyrodnicy alarmowali już w 2007 r. w trakcie realizacji inwestycji. Rezerwat, objęty programem Natura 2000, który powstał ze względu na ochronę i zachowanie naturalnego lasu grądowego i buczyny karpackiej oraz drzew pomnikowych, jest miejscem występowania ściśle chronionych gatunków płazów, takich jak: rzekotka drzewna, kumak nizinny, grzebiuszka ziemna, ropucha szara, żaby – trawna i jeziorowa oraz traszka zwyczajna. Wykonane przez GDDKiA zbiorniki mogące dopomóc w zachowaniu chronionych populacji płazów w rejonie rezerwatu Morzyk to bardzo pozytywne wydarzenie, które może stać się przykładem tzw. dobrych praktyk. - mówi Paweł Grzybowski z Klubu Gaja.

 

W wyniku spotkania z Klubem Gaja GDDKiA dokonała montażu siatki z tworzywa sztucznego, a ponieważ była ona niszczona przez gryzonie dodatkowo zamontowano siatkę stalową. Problem w tym, że siatki notorycznie giną. Te kradzieże są niebezpieczne zarówno dla podróżujących S-1 jak również dla wszystkich zwierząt, które przez to mogą wtargnąć na jezdnię. Złodzieje kradną także zabezpieczające plastikowe panele, a my mamy ograniczoną liczbę pracowników, którzy mogą doglądać ten teren. - wyjaśnia Dorota Marzyńska rzecznik prasowy katowickiego oddziału GDDKiA.

 

Czytaj więcej.

 


Zajęcia w szkołach i na uczelniach.


O ochronie środowiska i zagrożeniach dla dobrostanu zwierząt informujemy także poprzez wykłady i prezentacje w ramach programu Pomagamy zwierzętom – chronimy klimat w szkołach i na uczelniach.

W 2009 r. zorganizowano 27 wykładów dla placówek oświatowych, a w styczniu tego roku zajęcia odbyły się w następujących placówkach: Zespole Szkolno-Gimnazjalnym w Kętach, Zespole Szkół Silesia w Czechowicach-Dziedzicach, Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Rudzie Śląskiej oraz Gimnazjum nr 11 w Sosnowcu.

W 2009 roku przeprowadziliśmy również 9 prezentacji dla studentów wyższych uczelni, a w styczniu tego roku już 3 prezentacje na następujących uczelniach: Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej, Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Oświęcimiu oraz na Uniwersytecie Warszawskim.

 

 

 


Kolejne zajęcia w szkołach

 

W ramach programu Pomagamy zwierzętom- chronimy klimat przeprowadziliśmy cykl zajęć edukacyjnych w różnego typu placówkach oświatowych. Przedstawiliśmy uczniom zagrożenia - dla środowiska naturalnego i społeczeństwa - wynikające ze zmian klimatycznych, zarówno te o charakterze ogólnoświatowym jak i te charakterystyczne dla naszego kraju. Wśród młodzieży uczestniczącej w zajęciach najbardziej powszechna jest wiedza o topnieniu lodowców i podnoszeniu się poziomu mórz, i oceanów. Na temat innych następstw zmian klimatu takich jak: susze, wymieranie gatunków roślin i zwierząt, huragany, powodzie czy wywołanych przez te zjawiska migracji ludności wiedza jest już dużo mniejsza.

 

Każde zajęcia poświęciliśmy, zatem omówieniu przyczyn zmian klimatu i przedstawieniu podstawowych gazów cieplarnianych tym bardziej, że uczniowie zazwyczaj, jako przykład takich gazów wskazują tylko dwutlenek węgla. Pozostałe są im niemal zupełnie nieznane, a tym bardziej, jeśli pytanie dotyczy źródeł emisji takich gazów. W programie Pomagamy zwierzętom- chronimy klimat szczególnie zwracamy uwagę na przemysłową hodowlę zwierząt, która jest źródłem aż 18 procent światowych emisji gazów cieplarnianych związanych z działalnością człowieka.  Są to emisje podtlenku azotu oraz metanu pochodzące z nawozu zwierzęcego, emisje metanu z procesów trawiennych zwierząt oraz podtlenku azotu z nawozów mineralnych stosowanych w uprawach pasz potrzebnych do wyżywienia tych zwierząt.

 

Od września przeprowadziliśmy dziewięć zajęć w następujących placówkach: I LO w Dąbrowie Górniczej, III LO w Jaworznie, II LO w Gliwicach, Gimnazjum nr 5 w Raciborzu i Zespół Szkół Technicznych w Kole.

 

Ponadto w październiku i listopadzie Klub Gaja przeprowadził 3 spotkania ze studentami na następujących wyższych uczelniach: Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Koninie, Kolegium Nauczycielskie w Bielsku-Białej i Uniwersytet Opolski.


Zajęcia w Gliwicach


W dniu 16 10 2009 roku przeprowadziliśmy zajęcia edukacyjne dla młodzieży z II Liceum Ogólnokształcącego w Gliwicach. W ramach programu „Pomagamy zwierzętom – chronimy klimat „ odbyły się zajęcia w klasach II B oraz I B.

 

 

 

 


Zajęcia w Jaworznie


W dniu 11 września w ramach programu "Pomagamy zwierzętom - chronimy klimat" prowadziliśmy zajęcia edukacyjne w III Liceum Ogólnokształcącym w Jaworznie. W zajęciach uczestniczyli uczniowie klasy I B.

 

 

 

 


Zajęcia w Dąbrowie Górniczej


Po wakacyjnej przerwie rozpoczęliśmy zajęcia edukacyjne. W dniu 9 września odwiedziliśmy I Liceum Ogólnokształcące w Dąbrowie Górniczej. W ramach programu „Pomagamy zwierzętom – chronimy klimat” spotkaliśmy się z uczniami klasy I b.

 

 

 

 


Popraw klimat przy stole

Dyrekcja Generalna ds. Środowiska Unii Europejskiej podkreśla niebezpieczeństwo związane z wpływem hodowli zwierząt gospodarskich na zmiany klimatyczne. Rolnictwo jest źródłem niemal jednej piątej całkowitej światowej emisji gazów cieplarnianych, przy czym większość z nich pochodzi z hodowli zwierzęcej.

W najnowszym numerze magazynu Przyroda dla Europejczyków w artykule Stada Europy: powiew zmian czytamy, że jednym z głównych gazów cieplarnianych jest metan, będący efektem procesów trawiennych zwierząt.

 

Prawdziwa cena mleka

Okazuje się więc, że tak chętnie promowana szklanka mleka dziennie ma też swoje drugie dno i to wcale nie to, które znajduje się w tym naczyniu. Krowa, która daje 25 litrów mleka wytwarza dziennie od 100 do 500 litrów metanu. Do globalnego ocieplenia przyczynia się on w stopniu większym niż powszechnie uważany za taki dwutlenek węgla. Dane z raportu Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia z 2006 r. pokazują, że zwierzęta hodowlane, takie jak krowy, owce, świnie i drób mogą być przyczyną poważnej degradacji gleb i wód. Przewiduje się, że wkrótce problem ten stanie się jeszcze bardziej palący, ponieważ w pierwszej połowie obecnego stulecia ze względu na szybko rosnącą populację globalne spożycie mięsa i mleka ulegnie podwojeniu. Niewielkie jest jednak zainteresowanie propozycją, aby w ceny tych artykułów wkalkulowane były także rzeczywiste koszty ich produkcji w tym koszty zmian klimatycznych jakie powoduje ich wytwarzanie.

 

Skuteczne rozwiązanie problemu emisji z tego typów hodowli wymaga kompleksowego podejścia do wykorzystania gruntów i hodowli. Tymczasem w Unii Europejskiej rolnictwo nie jest objęte jednolitym systemem handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych. Oznacza to, że państwa członkowskie mają swobodę w decydowaniu w sprawie włączenia go lub nie, do swoich programów kontroli emisji. Z drugiej strony okazuje się, że nieoczekiwane korzyści w rozwiązaniu tego problemu przyniosła na przykład Wspólna Polityka Rolna (WPR). Wprowadzony w 1984 r. unijny system kwot mlecznych doprowadził do zmniejszenia pogłowia krów mlecznych, a co za tym idzie źródeł emisji gazów cieplarnianych. Trzeba jednak pamiętać, że system ten za pięć lat zostanie wycofany, istnieje więc niebezpieczeństwo ponownego wzrostu emisji. Mylą się jednak także ci, którzy sądzą, że zmniejszenie stad hodowlanych jest najlepszym rozwiązaniem w szybkiej redukcji źródeł gazów cieplarnianych. Eksperci podkreślają, że wypas zwierząt gospodarskich jest jednocześnie cenną częścią składową ekosystemu. Tereny tradycyjnego wypasu są bowiem siedliskiem dla licznych rodzimych gatunków zwierząt i roślin. Odgrywają także istotną rolę w zakresie zatrzymywania i filtrowania wody.

 

Pomagamy zwierzętom – chronimy klimat

W tym wszystkim jest gdzieś złoty środek, którego odnalezieniem muszą zająć się specjaliści. Czy przeciętny Europejczyk ma biernie oczekiwać na szczęśliwe zakończenie poszukiwań? Nie, nie traćmy czasu, uczmy się podejmować mądre decyzje w sklepie, w kuchni i przy stole z posiłkiem. Zmiana nawyków żywieniowych nie jest łatwa, ale wbrew pozorom, to co jemy może także decydować o tym co zostawimy przyszłym pokoleniom, nie tylko w sensie zasobów naturalnych Ziemi, ale także naszej kultury. O więcej zbóż, owoców i jarzyn w codziennych posiłkach apelują już nie tylko dietetycy, ale także specjaliści zajmujący się ochroną klimatu.

 

Rozsądne decyzje konsumenckie wymagają dobrej edukacji społecznej. Realizowany przez Klub Gaja projekt Pomagamy zwierzętom – chronimy klimat szeroko informuje o zależnościach pomiędzy zmianami klimatycznymi, produkcyjną hodowlą zwierząt i wyborami konsumentów.

 

Nie zjedz Ziemi

Na stronach Klubu Gaja dostępny jest w języku polskim raport brytyjskiej organizacji Compassion in World Farming poświęcony produkcyjnej hodowli zwierząt i wpływom jakie wywiera ona na zmiany klimatyczne. Klub Gaja przygotował także film Pomagamy zwierzętom – chronimy klimat. Hasło spotu filmu Nie zjedz Ziemi ma swoje uzasadnienie. Kraje europejskie powinny zachęcać i uczyć obywateli odpowiedzialnej konsumpcji tak, aby w ciągu najbliższej dekady zredukować produkcję i spożycie mięsa, i mleka o jedną trzecią w stosunku do dzisiejszych poziomów, a do roku 2050 o co najmniej 60% .

Warto promować następujące rozwiązania:

* Z lokalnej zagrody dobre mięso w dobrej cenie - konsumenci spożywają mniejsze ilości mięsa i mleka, ale wyższej jakości, najlepiej od miejscowych rolników. Rolnicy uzyskują większe stawki za swoje produkty, ale wyższe ceny odzwierciadlają węglowe koszty konsumpcji mięsa i mleka;

* Nie tylko mięso - redukcja o 1/3 oznacza mniej więcej, że konsumenci częściowo zastępują mięso żywnością pochodzenia roślinnego – nasionami roślin strączkowych, ziarnami, warzywami i owocami;

* Mięso bez okrucieństwa - rolnicy prowadzą mniejsze hodowle, ale zapewniają zwierzętom większy dobrostan taki jaki daje hodowla w wolnym chowie i gospodarstwach ekologicznych;

* Mięso mniejszym kosztem - zmniejszenie zapotrzebowania na pasze dla zwierząt umożliwia obniżenie intensywności upraw i wzrost bioróżnorodności użytków rolnych.


Interwencja w sprawie psa

 

W dniu 14 sierpnia 2009 odbyła się wizja lokalna przedstawiciela Klubu Gaja i Powiatowego Lekarza Weterynarii w Bielsku-Białej, dotycząca zgłoszeń złej sytuacji psa na prywatnej posesji.

 

Dziękujemy Powiatowemu Lekarzowi Weterynarii w Bielsku-Białej za natychmiastową reakcję na nasze zgłoszenie.

 

Opisane działania podjęte zostały w ramach punktu informacyjno-konsultacyjnego prowadzonego w ramach programu Pomagamy zwierzętom – chronimy klimat dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.


Uratowany Bączek i Kos

 

7 sierpnia 2009 otrzymaliśmy kolejne zgłoszenie w sprawie pomocy dzikim zwierzętom na terenie Bielska-Białej. Tym razem zadzwonili do nas pracownicy ochrony sklepu Real w centum handlowym Gemini Park. Na parkingu znaleziono tam bączka, ptaka niezwykle rzadko występujacego na terenie naszego kraju.

 

Bączek jest najmniejszą europejską czaplą. Ma tylko około 35 cm długości. Jest bardzo płochliwy, na codzień ukrywa sie w zbiornikach gęsto porośnietych trzciną. Liczebość tego gatunku spada, co związane jest z niszczeniem środowiska jego życia. Objęty jest ścisłą ochroną i wpisany do Czerwonej Księgi Gatunków Zagrożonych.

 

Młody ptak leciał prawdopodobnie znad Jeziora Goczałkowickiego, gdzie jeszcze można go spotkać. Być może po drodze uderzył w jakąś przeszkodę, która uniemożliwiła mu dalszy lot. Jeszcze tego samego dnia przewieźliśmy go do Leśnego Pogotowia w Mikołowie, gdzie mamy nadzieję dojdzie do siebie i wróci do natury.

 

Końcem lipca 2009 do Leśnego Pogotowia w Mikołowie przewieźliśmy także młodego Kosa, znalezionego przez mieszkankę Bielska-Białej.

 

Opisane działania podjęte zostały w ramach punktu informacyjno-konsultacyjnego prowadzonego w ramach programu Pomagamy zwierzętom – chronimy klimat dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.


Kolejne interwencje w sprawie dzikich zwierząt

 

26 czerwca 2009 Klub Gaja otrzymał kolejne dwie interwencje w sprawie dzikich zwierząt. Chorą i wycieńczoną sarenkę znaleźli obok swojego domu mieszkańcy Straconki. Po udzieleniu jej niezbednej pomocy przez weterynarza zwierzę zostało przewiezione do Pogotowia Leśnego w Mikołowie. Pod opiekę Jacka Wąsińskiego z mikołowskiego pogotowia trafiła także młoda pustułka, która wypadła z gniazda na Placu Lutra w Bielsku-Białej.

 

 

Opisane działania podjęte zostały w ramach punktu informacyjno-konsultacyjnego prowadzonego w ramach programu Pomagamy zwierzętom – chronimy klimat dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.


Obfita wiosna

 

Za chwilę początek lata, a wiosna już prawie za nami. Tym razem, podobnie jak w ubiegłym roku, Klub Gaja wielokrotnie zajmował się nowo narodzonymi zwierzętami niosąc im niezbędną pomoc. Osobom, które zgłaszały interwencję dziękujemy za uważność i współodczuwanie.

 

Do Pogotowia Leśnego w Mikołowie (prowadzonego przez Jacka Wąsińskiego) została przewieziona młoda sarna, której matka zginęła pod kołami samochodu. Tu także na fachową opiekę mogą liczyć przywiezione przez Klub Gaja młode ptaki, które wypadły z gniazd. Są to pisklęta kawki i sikorki- uratowane w Bielsku-Białej i bocian biały, znaleziony w Pisarzowicach.

 

Kilka tygodni wcześniej mikołowskie pogotowie zajęło się przywiezionym przez Klub Gaja puszczykiem. Dzięki interwencji Klubu Gaja udało się także uratować kolejne siedliska płazów. Na nasz wniosek, po przeprowadzeniu wizji lokalnej, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Katowicach wstrzymała prace zmierzające do zasypania stawów w Świętoszowicach koło Tarnowskich Gór. Miejsca te należą do cennych przyrodniczo, ponieważ występują tu rzadkie ginące gatunki płazów ogoniastych i bezogoniastych. Także na wniosek Klubu Gaja katowicki RDOŚ zajął się sprawą zatykania otworów wentylacyjnych w budynkach Będzinie, w których swoje gniazda założyły jerzyki. Prace budowlane w tych miejscach wstrzymano, ale instytucja odpowiedzialna za te działania zwróciła się do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach o wyrażenie zgody na niszczenie siedlisk jerzyków. Wniosek jest rozpatrywany.

 

Opisane działania podjęte zostały w ramach punktu informacyjno-konsultacyjnego prowadzonego w ramach programu Pomagamy zwierzętom – chronimy klimat dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.


Zajęcia w Zespole Szkół w Krupskim Młynie

 

W czwartek 4 czerwca prowadziliśmy zajęcia edukacyjne dla uczniów Zespołu Szkół w Krupskim Młynie. W zajęciach w ramach programu „Pomagamy zwierzętom – chronimy klimat” uczestniczyli uczniowie klasy VI A oraz V B.

 

 

 

 


Zajęcia w Gimnazjum nr 11 w Bielsku-Białej

 

W dniu 25 maja w ramach programu „Pomagamy zwierzętom-chronimy klimat” przeprowadziliśmy dwa zajęcia edukacyjne dla uczniów. W zajęciach uczestniczyli uczniowie z klasy II A oraz I C.


Obchody Dnia Praw Zwierząt 2009

22 maja 2009 w całej Polsce obchodzony był Dzień Praw Zwierząt, zainaugurowany przez Klub Gaja 11 lat temu.  O godz. 11.00 w Bibliotece Śląskiej w Katowicach odbyła się konferencja prasowa z okazji Dnia Praw Zwierząt z udziałem Jacka Bożka -Klub Gaja, Tomasza Pietrzykowskiego - dr nauk prawnych, autora m.in. książki pt. Spór o prawa zwierząt i Piotra Wysockiego - redaktora naczelnego Kroniki Beskidzkiej. Nastepnie odbył się wernisaż wystawy Klubu Gaja Zwierzęta a klimat oraz uroczyste wręczenie nagród Współodczuwanie 2009. Po uroczystości wręczenia nagród miała miejsce premiera filmu Klubu Gaja Zwierzęta, a klimat. W wydarzeniu wzięli licznie udział uczniowie szkół z woj. śląskiego, a także zaproszeni goście i media.

 

Ważną częścią tegorocznego Dnia Praw Zwierząt była premiera pierwszego w Europie raportu „Globalne ostrzeżenie: zmiany klimatyczne a dobrostan zwierząt hodowlanych”. Publikacja, opracowana na zlecenie brytyjskiej organizacji Compassion in World Farming (CIWF), wydana w Polsce przez Klub Gaja, zwraca uwagę na to, że masowa hodowla zwierząt na mięso, mleko i jaja negatywnie wpływa na klimat. Odpowiada za 18-proc. światowej emisji gazów cieplarnianych (stanowi to większe zagrożenie dla środowiska niż transport). Dostarcza aż 64-proc. globalnej emisji amoniaku, która zanieczyszcza powietrze, gleby i wody oraz powoduje powstawanie kwaśnych deszczy i uszkadza warstwę ozonową. Nadmierna produkcja żywego inwentarza będzie zaostrzać niebezpieczeństwa związane z globalnym ociepleniem: częste susze, powodzie, huragany i klęski nieurodzaju.

 

„Z okazji Dnia Praw Zwierząt warto uświadomić sobie, że każdy z nas może wpływać na los zwierząt utrzymywanych w masowych hodowlach i chronić w ten sposób klimat. Robiąc zakupy pamiętajmy, że zmniejszenie spożycia mięsa i produktów mlecznych tak samo korzystnie wpływa na środowisko, co ograniczenie jazdy samochodem o setki kilometrów lub użytkowanie pojazdu o węglooszczędnym napędzie hybrydowym” – mówi Jacek Bożek, założyciel i lider Klubu Gaja.

 

Wystawa Zwierzęta a klimat

konferencja prasowa z okazji Dnia Praw Zwierząt

Uroczyste wręczenie nagród Współodczuwania 2009

 

W Dniu Praw Zwierząt oprócz premiery raportu przeprowadzone były specjalne lekcje dla uczniów i wykłady dla studentów. Odbyły się także wernisaże, wystawy i happeningi. Do udziału w programie zaproszono 4800 szkół, np. w Warszawie w obchody włączyło się Gimnazjum nr 72 gdzie odbyła się sesja naukowa „Pomóżmy światu nie zmieniać klimatu”.

 

Dzień Praw Zwierząt został ustanowiony na wniosek Klubu Gaja. Obchodzony jest 22 maja w celu upamiętnienia wejścia w życie Ustawy o ochronie zwierząt w 1997 r. Wraz z przyjęciem Ustawy w polskim prawie pojawił się nowy, ważny zapis - "zwierzę nie jest rzeczą". Obchody Dnia Praw Zwierząt połączone są z realizacją programu „Pomagamy zwierzętom – chronimy klimat”. Projekt dofinansował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Patronat nad programem objął Minister Środowiska.

 

Nagrody Współodczuwania 2009

*tygodnik Kronika Beskidzka – za wieloletnie wspieranie piórem dzikiej przyrody

*red. Ewa Furtak, Gazeta Wyborcza – za upominanie się o zwierzęta i środowisko

*Dolnośląska Fundacja Ekorozwoju – za promocję i wspieranie chowu kury zielononóżki

*Eurogroup for Animals – za kampanię na rzecz zakazu chowu kur klatkowych

*Stowarzyszenie Przyjaciele Dunajca – za uważność i odwagę w ratowaniu rzeki Dunajec

*Zuchy Wesołe Kubusie, Miejskie Przedszkole nr 94 w Katowicach – za sprawozdawczość i różnorodność podejmowanych działań na rzecz zwierząt

*LOP z Gimnazjum w Zalesiu Górnym – za akcję czynnej ochrony przyrody Żaba


Raport przed zjedzeniem 

Po lekturze książki, którą właśnie trzymasz w ręku, inaczej popatrzysz na jajka, czy wędliny w sklepie. Powiesz, do kupowania tych z tradycyjnych gospodarstw potrzeba więcej pieniędzy. Tak, to prawda, ale przede wszystkim potrzeba większej świadomości. A argumentów jest sporo! - tak o najnowszym wydawnictwie Klubu Gaja pisze prof. dr hab. Piotr Tryjanowski, ekspert Międzyrządowego Panelu ds. Zmian Klimatycznych. Raport - Globalne ostrzeżenie: zmiany klimatyczne, a dobrostan zwierząt hodowlanych będzie mieć oficjalną promocję 22 mają podczas obchodów Dnia Praw Zwierząt w Bibliotece Śląskiej w Katowicach. To pierwszy tego typu raport w Europie, przygotowany na zlecenie brytyjskiego stowarzyszenia Compassion in World Farming, które jest partnerem Klubu Gaja w realizacji programu Pomagamy zwierzętom – chronimy klimat.

 

Prof. Piotr Tryjanowski, który bada związki pomiędzy klimatem, a żywymi organizmami zwraca uwagę, że przemysłowa hodowla zwierząt to nie tylko problem dobrostanu zwierząt stłoczonych w koszmarnych warunkach, ale również nadmiernej produkcji metanu – jednego z gazów odpowiadających za globalne ocieplenie. To nie transport jest największym źródłem gazów cieplarnianych, ale właśnie produkcyjna hodowla zwierząt. Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa oraz Międzyrządowy Panel ds. Zmian Klimatycznych przewidują, że emisje gazów cieplarnianych związane z hodowlą żywego inwentarza będą szybko wzrastać aż do połowy naszego stulecia, a wzrost ten trwa już przynajmniej od lat 80.! I tak, od 1980 r. światowa produkcja trzody chlewnej i drobiu wzrosła już czterokrotnie, a produkcja bydła, owiec i kóz – podwoiła się. Wszystkie te zwierzęta muszą jeść, trawić i wydalać, a ich żywienie i eliminowanie ich ekskrementów stanowią coraz większe obciążenie dla globalnego środowiska naturalnego. - czytamy w raporcie.

 

Oprócz naturalnych procesów życiowych zwierząt głównymi źródłami emisji gazów cieplarnianych z wielkoprzemysłowych hodowli są: produkcja pasz dla nich (która wymaga ziemi, nawozów, maszyn i transportu) oraz wylesianie terenów pod samą hodowlę, pod uprawę zbóż na pasze, a szczególnie pod uprawę soi. Jest ona szczególnie poszukiwaną wysokobiałkową karmą dla zwierząt. Popyt na produkcję soi dla zwierząt jest jedną z głównych przyczyn deforestacji, na przykład, w Brazylii. To z kolei, oznacza zagładę gatunków i siedlisk, zanik roślinności naturalnej oraz utratę pewnych usług i funkcji ekosystemowych, ponieważ roślinność naturalna nie tylko chroni i podtrzymuje różnorodność biologiczną, ale także odgrywa rolę w regulowaniu klimatu i cykli hydrologicznych. Produkcja pasz potrzebnych do wyżywienia hodowanych zwierząt pociąga za sobą także produkcję nawozów mineralnych. Ta znów wymaga wielkich nakładów energii z paliw kopalnych. Natomiast samo stosowanie nawozów powoduje emisję podtlenku azotu i zanieczyszczenia azotem. Uprawy paszowe przyczyniają się także do nadmiernej eksploatacji terenów wypasu i do pustynnienia. Pustynnienie jest jednym z najpoważniejszych wyzwań ekologicznych. Według Milenijnej Oceny Ekosystemów, pustynnienie uderza w środki utrzymania już przeszło 25 % ludności świata.

 

O ogromie wielkoprzemysłowych produkcji zwierzęcych niech świadczy fakt, że liczba zwierząt mięsnych spożywanych corocznie jest wyższa niż liczba zwierząt żyjących w danym momencie, np. w przypadku kurcząt w hodowlach komercyjnych możliwe jest sześć „pokosów” rocznie, ponieważ ich ubój następuje w wieku ok. sześciu tygodni. Z drugiej strony, to właśnie nadmierna konsumpcja produktów pochodzenia zwierzęcego (mięsa i wyrobów mleczarskich) jest jedną z istotnych przyczyn obecnej epidemii nadwagi i otyłości. Tymczasem wyprodukowanie tylko jednego kilograma wołowiny wymaga wykorzystania 270 metrów kwadratowych ziemi podczas gdy wyprodukowanie kilograma warzyw – 6 metrów kwadratowych.

 

Raport pokazuje nie tylko negatywne przykłady oddziaływania produkcyjnej hodowli zwierząt na środowisko naturalne, ale także na dobrostan samych zwierząt. Wśród tych ostatnich wymienia m.in. szybkie rozprzestrzenianie się infekcji wskutek stłoczenia i stresu w warunkach intensywnej hodowli, ograniczenie możliwości lub uniemożliwienie matkom naturalnego gnieżdżenia się; problemy zdrowotne powodowane skrajnie wybiórczym krzyżowaniem oraz nastawieniem na szybki wzrost i wysoką wydajność, a także systemy ciasno ograniczające przestrzeń (klatki, kojce) lub zamknięcie w pomieszczeniach na całe życie.

 

Eksplozja przemysłowych metod hodowli niszczy inne sposoby stosowane na całym świecie od wieków, uwarunkowane kulturowo, takie jak chów zagrodowy i chłopski, pasterstwo i małe gospodarstwa. Co ważniejsze – nowoczesna produkcja mięsa okazuje się, poza terenami nie nadającymi się pod uprawę, nieefektywną metodą produkcji żywności dla człowieka. Przynajmniej część, a nieraz całość białka roślinnego wykorzystywanego do karmienia zwierząt mogłaby być spożywana przez ludzi. Poza tym specjaliści w zakresie zdrowia publicznego zwracają uwagę, że zmniejszenie spożycia mięsa, a zwiększenie spożycia warzyw, owoców, ziarna i roślin strączkowych daje istotne korzyści zdrowotne. Mogą to być: zmniejszenie ryzyka nowotworów jelita grubego, raka piersi i chorób serca, jak również ryzyka nadwagi i otyłości. Za zmianą diety przemawia także tzw. ślad węglowy każdego człowieka. Diety obfitujące w produkty zwierzęce podwyższają emisję gazów cieplarnianych i zwiększają ślad węglowy. Sposoby odżywiania obfitujące w produkty roślinne oszczędzają energię i zmniejszą ślad. Dlatego jednym z postulatów tzw. Raportu Sterna jak również Compassion in World Farming jest taka kalkulacja cen dóbr nabywanych przez konsumentów, która będzie uwzględniać rzeczywiste koszty ekologiczne tych produktów związane z ich potencjałem tworzenia efektu cieplarnianego. Jest to także jeden z kroków zmierzających do zmniejszenia produkcji i spożycia mięsa oraz mleka pochodzących z produkcji hodowlanych. To także jeden z elementów strategii, która może doprowadzić do zaprzestania wielkoprzemysłowej hodowli zwierząt i ułatwienia rewolucji w standardach dobrostanu zwierząt hodowlanych.

 

W przedmowie do raportu Globalne ostrzeżenie: zmiany klimatyczne, a dobrostan zwierząt hodowlanych Jacek Bożek, prezes Klubu Gaja wyjaśnia: Prowadząc wykłady w szkołach i na uczelniach związane z programem Klubu Gaja „Pomagamy zwierzętom – chronimy klimat” bardzo często spotykam się z pytaniem czy nawołuję do wegetarianizmu. Myślę, że przede wszystkim zachęcam do podejmowania mądrych decyzji. Może to prowadzić do zmiany diety, ale w przeważającej większości sprawia, iż człowiek przestaje być tylko konsumentem, a staje się obywatelem. Obywatelem, który wie, że jego zachowania i postawy mają bezpośredni wpływ na zjawiska globalne.


Zajęcia w Krzyżanowicach

 

W Dniu 19 maja prowadziliśmy zajęcia w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Krzyżanowicach. Zajęcia w ramach programu „Pomagamy zwierzętom – chronimy klimat” zostały przeprowadzone dla dwóch grup uczniów. Pierwsze zajęcia były skierowane do uczniów ze szkoły podstawowej i uczestniczyły w nich klasy V i VI A w drugich zajęciach brali udział uczniowie z gimnazjum i uczestniczyli w niej uczniowie klasy I.

 

 

 


Zajęcia w Lędzinach

 

W dniu 13 maja 2009 przeprowadziliśmy zajęcia edukacyjne w Szkole Podstawowej nr 3 w Lędzinach. W ramach programu „Pomagamy zwierzętom – chronimy klimat” przeprowadziliśmy zajęcia dla dwóch grup uczniów w pierwszym spotkaniu uczestniczyli uczniowie z klas IV A oraz IV B natomiast w drugim z klasy V A oraz VI A.

 

 

 

 


Wykład na Uniwersytecie Łódzkim

 

W Łodzi w dniu 18 maja 2009 na Uniwersytecie Łódzkim odbyło się spotkanie w ramach projektu "Pomagamy zwierzetom - chronimy klimat", w który uczestniczyło 170 osób.


Wykład na Uniwersytecie Śląskim

 

W dniu 5 maja 2009 roku w Katowicach na Uniwersytecie Śląskim ul. Bankowa 9 odbył się wykład „Pomagamy zwierzętom – chronimy klimat”. W wykładzie uczestniczyło 7 osób.

 

 

 

 

 


Pomagajmy zwierzętom- 22 maja i zawsze

 

Klub Gaja cały czas przyjmuje interwencje związane ze zwierzętami. W I kwartale tego roku udzielono 20 porad i odpowiedzi na pytania napływające z całej Polski.

 

W większości przypadków prośbę o pomoc kierują do stowarzyszenia osoby indywidualne  w sprawie przypadków złego traktowania psów i kotów. Są także zgłaszane problemy dotyczące większych społeczności. Wśród nich interwencja mieszkańców okolic Popowa Tomkowego odnośnie planów budowy fermy norek oraz interwencja Fundacji „Ratujmy ptaki” w sprawie zniszczenia lęgów ptaków (jeżyków) w Szczecinie. Pojawiła się także prośba o pomoc w znalezieniu miejsca dla konia wykupionego z transportu na rzeź, którą do Klubu Gaja skierował pracownik jednego z Powiatowych Inspektoratów Weterynarii.
     

Przewieźliśmy także pisklę puszczyka, które wypadło z gniazda ze Starej Wsi do Schroniska dla dzikich zwierząt „Leśne Pogotowie” w Mikołowie Pana Jacka Wąsińskiego.
     

Na nasz wniosek w kwietniu Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Katowicach zwołał wizję lokalną w celu minimalizacji zagrożeń dla płazów, w związku z budową drogi ekspresowej S-69 w Bielsku-Białej w pobliżu użytku ekologicznego „Weldoro”.

 

Za trzy tygodnie – 22 maja – będziemy obchodzić Dzień Praw Zwierząt. Nie zmarnujmy tej okazji. Każdy z nas może przyczynić się do rozpowszechniania wiedzy o prawach zwierząt i przepisach obowiązujących w tej sprawie w Polsce, a głównie zapisanych w Ustawie o ochronie zwierząt, którą, dzięki zaangażowaniu m.in. Klubu Gaja uchwalono w 1997 r.  Wszystkich, którzy chcą włączyć się do akcji, choćby tylko poprzez wywieszenie plakatu, serdecznie zapraszamy do współpracy. Wysyłamy bezpłatnie piękne duże plakaty, a także bogato ilustrowane broszury informacyjne. Dodatkowo z naszej strony będzie można pobrać ulotkę do rozdawania, na przykład w szkole, urzędzie lub na ulicy. Zachęcamy do działania placówki edukacyjne, instytucje oraz urzędy administracji publicznej i samorządowej.

     

Opisane działanie podjęte zostało w ramach punktu informacyjno-konsultacyjnego prowadzonego w ramach programu „Pomagamy zwierzętom – chronimy klimat” dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

 


Żeby żabom było lżej

 

Na wniosek Klubu Gaja w dniu 23 kwietnia Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Katowicach zwołał wizję lokalną w celu minimalizacji zagrożeń dla płazów, w związku z budową drogi ekspresowej S-69 w Bielsku-Białej w pobliżu użytku ekologicznego „Weldoro”. Podczas wizji ustalono, iż:

   * miejsce prowadzenia robót budowlanych przy drodze S-69 zostanie zabezpieczone poprzez zamontowanie płotków przed powrotną migracją płazów, oraz w kolejnych latach przy ich wiosennych migracjach na gody;
   * po zakończeniu budowy drogi S-69 plac budowy zostanie przywrócony do stanu umożliwiającego migrację oraz występowanie na tym terenie płazów;
   * w przypadku modernizacji ul. Ks. Kusia zalecone zostało wykonanie przepustów pod drogą w celu utrzymania trasy wędrówek płazów;
   * na terenie drugiego użytku ekologicznego „Żabieniec” przywrócony zostanie odpowiedni poziom piętrzenia wody w celu umożliwienia płazom składania skrzeku.

W wizji uczestniczyli przedstawiciele: Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Katowicach, Urzędu Miasta w Bielsku-Białej, właściciela zbiornika „Weldoro”, wykonawców drogi S-69 i  Klubu Gaja. Wszyscy zobowiązali się do współpracy w celu ochrony populacji płazów występujących na terenie użytków ekologicznych „Żabieniec” i „Weldoro”.   

 

Bielsko-Biała to jedno z nielicznych miast w Polsce gdzie występują dwa rodzaje kumaka: górski i nizinny.  Jest tu także, bardzo rzadka w naszym kraju – salamandra plamista. Płazy pełnią wiele pożytecznych funkcji dla człowieka. Niestety ludzie bezmyślnie zasypują oczka wodne, osuszają bagna i mokradła, ograniczając w ten sposób przestrzeń ich życia. Wciąż wiele z nich ginie na drogach podczas wędrówek do zbiorników wodnych gdzie odbywają gody, a także do miejsc żerowania i zimowania.  


 

Opisane działanie podjęte zostało w ramach punktu informacyjno-konsultacyjnego prowadzonego w ramach programu „Pomagamy zwierzętom – chronimy klimat” dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.


Wykłady dla studentów

 

W ramach programu "Pomagamy zwierzetom - chronimy klimat" odbyły się wykłady na wyższych uczelniach pod tym samym tytułem prowadzone przez Jacka Bożka:

* 21.02.2009 - Kolegium Nauczycielskie w Bielsku-Białej - 87 uczestników

* 10.03.2009 - Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Oswięcimiu - 38 uczestników

* 14.03.2009 - Wyższa Szkoła Bankowosci i Finansów w Bielsku-Białej - 43 uczestników

* 28.03.2009 - Uniwersytet Wrocławski we Wrocławiu - 35 uczestników

* 05.05.2009 - Uniwersytet Śląski w Katowicach - 7 uczstników


Zajęcia w Libiążu


 

W dniu 16 kwietnia z okazji zbliżającego się Dnia Ziemi zostaliśmy zaproszeni do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Libiążu gdzie przeprowadziliśmy w ramach programu „Pomagamy zwierzętom – chronimy klimat” dwa spotkania. W pierwszym spotkaniu uczestniczyli uczniowie z koła biologicznego z Gimnazjum nr 2 oraz klasy I E Gimnazjum nr 1 natomiast w drugim uczniowie z klasy IV A i IV B ze Szkoły Podstawowej nr 2. 

 

 


Klub Gaja w trasie 

 

W dniach 6-7 kwietnia 2009 Prezes Klubu Gaja Jacek Bożek spotkał się z młodzieżą, samorządami i działaczami organizacji społecznych w Starostwie Powiatowym we Włocławku ( 46 uczestników), Domu Kultury w Kole (41 uczestników) i Urzędzie Miasta w Koninie (10 uczestników)  i zaprezentował Program "Pomagamy zwierzętom - chronimy klimat".

 

Dom Kultury w Kole

Urząd Miasta w Koninie

Starostwo Powiatowe

we Włocławku


Zajęcia w Mysłowicach i Chorzowie

W dniu 11 marca przeprowadziliśmy zajęcia w Gimnazjum nr 3 w Mysłowicach a w dniu 13 marca w Gimnazjum nr 3 w Chorzowie. Podczas zajęć pokazaliśmy przykłady niekorzystnych zmian klimatycznych zarówno w Polsce jak i na świecie. Przedstawiliśmy wpływ, jaki na zmiany klimatu wywiera przemysłowa hodowla zwierząt oraz wspólnie z uczestnikami wypracowali takie działania, które mogą oni podjąć w codziennym życiu, aby zminimalizować swój niekorzystny wpływ na środowisko naturalne.

 

 

 

 

 

 


Zajęcia w Siemianowicach Śląskich.

 

W dniu 11 lutego przeprowadziliśmy zajęcia w Zespole Szkół Integracyjnych w Siemianowicach Śląskich. Przeprowadziliśmy zajęcia dla dwóch grup uczniów. Podczas zajęć pokazaliśmy przykłady niekorzystnych zmian klimatycznych zarówno w Polsce jak i na świecie. Przedstawiliśmy wpływ, jaki na zmiany klimatu wywiera przemysłowa hodowla zwierząt oraz wspólnie z uczestnikami wypracowali takie działania, które mogą oni podjąć w codziennym życiu, aby zminimalizować swój niekorzystny wpływ na środowisko naturalne.


Zajęcia edukacyjne "Pomagamy zwierzętom - chronimy klimat"

 

W ramach naszego nowego projektu „pomagamy zwierzętom – chronimy klimat” rozpoczęliśmy prowadzenie zajęć edukacyjnych. Pierwsze zajęcia odbyły się 23 stycznia 2009 roku w Zespole Liceów im. Marii Curie-Słodowskiej w Czechowicach-Dziedzicach a kolejne w Liceum im. Marii Dąbrowskiej w Kętach. Podczas zajęć omówiliśmy zagrożenia płynące z ocieplania się klimatu zarówno na poziomie globalnym jak i na poziomie ogólnopolskim. Przedstawili podstawowe przyczyny ocieplania się klimatu ze szczególnym uwzględnieniem wpływu intensywnej hodowli zwierząt na ten proces. Na zakończenie wspólnie z uczestnikami staraliśmy się wypracować działania, które każdy z nich mógłby przeprowadzić w życiu codziennym.


 


 

O programie:

Program "Pomagamy zwierzetom - chronimy klimat" został dofinansowany ze środków

Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej 

Partnerem programu "Pomagamy zwierzętom - chronimy klimat" jest

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Zwierząt "Animals"

Partnerem programu "Pomagamy zwierzętom - chronimy klimat" jest

Compassion in World Farming

Patronat Polskiego Portalu Ekologicznego Ekologia.pl

Patronat Ministra Środowiska

 

Celem programu " Pomagamy zwierzętom - chronimy klimat" jest edukacja na temat

nierozerwalnego związku pomiędzy produkcyjną hodowlą zwierząt, a zmianami klimatu na Ziemi.

 

Hodowla zwierząt jest odpowiedzialna za 18% światowej emisji gazów cieplarnianych (GC).

Jest to więcej niż procentowy udział transportu, który jest odpowiedzialny za 14% globalnej emisji GC.

 

 

Cele szczegółowe

*zainspirowanie placówek oświatowych do podejmowania lokalnych działań ekologicznych w szczególności dotyczących ochrony zwierząt

*podnoszenie świadomości społecznej w zakresie ochrony klimatu i wpływu hodowli zwierząt gospodarkich na zmiany klimatyczne (18% gazów cieplarnianych)

*kształtowanie postaw ekologicznych dotyczących ochrony zwierząt wolnożyjących, towarzyszących i gospodarskich

*zwrócenie uwagii opinii publicznej, że ochrona zwierząt jest integralną częścią środowiska i kształtowanie postaw społecznych w szacunku do innych istot pomoże nam zachować środowisko naturalne dla nas i dla przyszłych pokoleń

*ułatwienie obywatelom dostępu do informacji w zakresie ochrony środowiska

*promowanie dobrych praktyk w zakresie zrównoważonego rozwoju - zrównoważona produkcja i konsumpcja

 

Czas realizacji : 1.01.2009 - 30.11.2010

 



Projekt "Pomagamy zwierzętom - chronimy klimat" jest kontynuacją projektu "Pomagamy zwierzętom", który był realizowany od 15.10 do 31.12. 2007 ( projekt dofinansowany przez FIO i Eurogroup for Animals oraz od 01.01 -31.10.2008 (projekt dofinansowany był ze środków UE, WFOŚiGw w Katowicach oraz Eurogroup for Animals )

 


FAQ - poradnik "Pomagamy zwierzętom" - Poradnik "Pomagamy zwierzętom" - 25 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi został dofinansowany ze środków UE - Program Środki Przejściowe 2005 "Podnoszenie świadomości społecznej i wzmacnianie orzecznictwa oraz działań monitorujących organizacji pozarządowych" 2005/017-488.01.01.01 oraz WFOŚiGW w Katowicach i Eurogroup for Animals.

 


Zagraj w Farmland

 

Wszystkie dzieci i nauczycieli zapraszamy na stronę http://www.farmland-thegame.eu/ , gdzie znajdziecie ciekawą grę edukacyjną pod nazwą Farmland. Stronę uruchomiła Komisja Europejska, a jej celem jest edukacja dzieci w wieku 9-12 lat na temat zwierząt gospodarskich i dobrostanu zwierząt. W wirtualnym gospodarstwie gracze będą mieli możliwość poznać świnie, kury nioski, kurczaki, bydło, cielęta i inne zwierzęta gospodarskie. Dowiedzą się o ich życiu, zwyczajach i potrzebach oraz nauczą się je karmić. Odwiedzą kurnik, aby zobaczyć, że zdrowe kury składają mnóstwo jajek. Zajrzą do chlewu, aby dowiedzieć się ile naszej uwagi potrzebuje świnia. Te i inne ciekawostki już czekają na was w Farmlandzie. Gra dostępna jest także w polskiej wersji językowej.


Pomagamy zwierzętom - konferencja w Wilkowicach

23 października 2008 roku w Ośrodku Klubu Gaja „Lecznica” w Wilkowicach odbyła się konferencja podsumowująca projekt "Pomagamy zwierzętom - program edukacji ekologicznej".

 

Podczas konferencji zaprezentowaliśmy rezultaty projektu „Pomagamy zwierzętom – program edukacji ekologicznej” w tym m. in. poradnictwo obywatelskie, obchody Dnia Praw Zwierząt, działania edukacyjne podejmowane przez placówki oświatowe w całym kraju.

Celem projektu jest podniesienie świadomości społecznej w dziedzinie ochrony środowiska z zakresie ochrony praw zwierząt oraz podnoszenie poziomu aktywnego uczestnictwa obywateli w rozwiązywaniu lokalnych problemów w/w zakresie.

 

Podczas konferencji zaprezentowano następujące tematy:

* Cele oraz sposoby realizacji projektu „Pomagamy zwierzętom – program edukacji ekologicznej” – Jacek Bożek – Prezes Klubu Gaja;

* Poradnictwo obywatelskie (interwencje) w ramach projektu (relacje i wyniki) – Paweł Grzybowski – edukator Klubu Gaja;

* Przykłady dobrych praktyk na podstawie działań podejmowanych przez placówki oświatowe – Jarosław Kasprzyk – edukator Klubu Gaja;

 

Po każdym wystąpieniu była okazja do zadawanie pytań oraz na krótką dyskusję.

W konferencji udział wzięło 43 uczestników. Przybyli przedstawiciele placówek oświatowych (nauczyciele i wychowawcy), przedstawiciele samorządów (urzędów miast i gmin), Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, organizacji pozarządowych, Powiatowych Lekarzy Weterynarii. Ponadto na konferencję przybyli przedstawiciele następujących mediów: Radio Katowice, TV Bielsko, Radio Bielsko.

 


Zajęcia edukacyjne w Dąbrowie Górniczej i Zabrzu

 

W dniu 22 października prowadziliśmy dwa zajęcia edukacyjne dla uczniów Zespołu Szkół Ekonomicznych w Dąbrowie Górniczej. Przedstawiliśmy działania prowadzone w placówkach oświatowych w ramach programu „Pomagamy zwierzętom”. Przedstawiliśmy warunki w jakich bytują zwierzęta w naszym kraju oraz sposoby jak można te warunki poprawić. Pokazaliśmy również akcje „Zbieraj makulaturę, ratuj konie” oraz pokazali losy koni uratowanych przez Klub Gaja. Zajęcia które odbyły się w Dąbrowie Górniczej były 25 zajęciami edukacyjnymi jakie zrealizowaliśmy w ramach projektu.

 

W dniu 16 października prowadziliśmy zajęcia edukacyjne w Zespole Szkół nr 39 w Zabrzu. W zajęciach uczestniczyło 15 uczniów ze szkoły podstawowej. Przedstawiliśmy przykłady działań prowadzonych w placówkach oświatowych biorących udział w programie oraz zachęcali uczestników do powielenia najciekawszych ich zdaniem działań na terenie szkoły.


Zajęcia "Pomagamy zwierzętom" w Ostrowcu Świętokrzyskim i Zamościu.

 

Po wakacyjnej przerwie kontynuujemy zajęcia edukacyjne prowadzone w szkołach. Pierwsze zajęcia odbyły się 18. 09. 2008 w Publicznej Szkole Podstawowej nr 7 w Ostrowcu Świętokrzyskim. Uczestniczyło w nich 20 uczniów z klasy VI A. Podczas zajęć przybliżyliśmy uczestnikom program oraz podaliśmy przykłady, w jaki sposób mogą się do niego włączyć. Ponadto mówiliśmy o historii działań Klubu Gaja, szczególnie tych związanych z ochroną zwierząt.

 

 

 

W dniu 19. 09. 2008 miały miejsce zajęcia w Szkole Podstawowej nr 3 w Zamościu. Przeprowadziliśmy dwa spotkania. W pierwszych uczestniczyło 24 uczniów z klasy III A, a w drugich 25 uczniów z klasy III C oraz 28 z V B. Zamojska szkoła jest jedną z najaktywniejszych placówek uczestniczących w akcji „Zbieraj makulaturę, ratuj konie” i w związku z tym ze szczególnym zainteresowaniem uczestników spotkały się historie koni, które udało nam się uratować. Ponadto pokazaliśmy przykłady innych działań na rzecz ochrony zwierząt, które prowadzimy wspólnie ze szkołami.

 

 

 


Pomagamy zwierzętom - wstępne podsumowanie

W 2008 roku działania w zakresie ochrony praw zwierząt Klub Gaja realizuje w ramach projektu "Pomagamy zwierzętom - program edukacji ekologicznej”, który jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Środki Przejściowe PL2005/017-488.01.01.01, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, Eurogroup for Animals oraz środków własnych.

Dotychczas podczas realizacji projektu wykonaliśmy następujące działania.

 

Wydaliśmy następujące materiały edukacyjno-informacyjne:

- wystawa edukacyjna Pomagamy zwierzętom

– 4 plakaty w nakładzie 4,5 tys. sztuk -18 tys. sztuk

- broszura Pomagamy zwierzętom – w nakładzie 4,5 tys. sztuk

- plakat - 22 maja - Dzień Praw Zwierząt w nakładzie 4,5 tys. sztuk

- film edukacyjny Pomagamy zwierzętom w nakładzie 4,5 tys. sztuk.

Materiały te rozesłaliśmy do 4 tys. placówek oświatowych. W ramach projektu planujemy także wydać w nakładzie 4,5 tys. sztuk i rozesłać do 4 tys. placówek oświatowych Raport z działań Pomagamy zwierzętom.

Prelekcje „Pomagamy zwierzętom” w szkołach

Do końca czerwca 2008 roku odbyło się 19 spotkań/prelekcji w ramach projektu „Pomagamy zwierzętom” w następujących miejscowościach: Kołobrzeg, Robuń, Łaziska Górne, Bielsko-Biała, Dobrodzień, Poznań, Dąbrowa Górnicza, Libiąż, Kościan, Wrocław, Warszawa, Lublin. W sumie w 19 prelekcjach uczestniczyło 504 uczniów. We wrześniu i październiku planujemy przeprowadzić kolejnych 6 spotkań/prelekcji.

FAQ - poradnik "Pomagamy zwierzętom"

W marcu 2008 roku zamieściliśmy na stronie internetowej Klubu Gaja poradnik FAQ "Pomagamy zwierzętom" – czyli 25 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi na nie z zakresu ochrony zwierząt. Podczas realizacji projektu prowadzimy także poradnictwo obywatelskie w zakresie ochrony praw zwierząt. W sumie od początku roku do lipca udzieliliśmy 120 porad i odpowiedzi na interwencje.

Konferencja promująca program

W marcu 2008 roku Klub Gaja przy współpracy Centrum Edukacji Ekologicznej Starostwa Powiatowego w Limanowej zorganizował konferencje dla nauczycieli i wychowawców, podczas której przedstawiono program aktywnej edukacji w ramach projektu „Pomagamy zwierzętom”. Podczas konferencji zaprezentowane zostały następujące tematy:

- Jacek Bożek – Prezes Klubu Gaja zaprezentował ogólny zarys projektu;

- Paweł Grzybowski – edukator Klubu Gaja przedstawił prezentację pt. „Możliwości wykorzystania materiałów edukacyjnych oraz informacje o poradnictwie obywatelskim w ramach projektu Pomagamy zwierzętom”;

- Jagna Kudła – lekarz weterynarii oraz specjalista od terapii zaburzeń behawioralnych psów i kotów zaprezentowała „Dlaczego warto szanować zwierzęta?”;

- Jarosław Kasprzyk – edukator Klubu Gaja przedstawił prezentację „Formy edukacji w praktyce”.

Warsztaty edukacyjno-artystyczne w ramach programu „Pomagamy zwierzętom”

Klub Gaja przeprowadził 2 warsztaty edukacyjno-artystyczny dla uczniów z Gimnazjum nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi im. Karola Wojtyły w Mysłowicach. Grupa 19 uczniów pracowała nad przygotowaniem happeningu, który zaprezentowały został następnie podczas Dnia Praw Zwierząt, w Bibliotece Śląskiej w Katowicach.

20 maja 2008 roku Klub Gaja przeprowadził Dzień Praw Zwierząt w Bibliotece Śląskiej w Katowicach

 

Udział w projekcie "Pomagamy zwierzętom - program edukacji ekologicznej" na kartach zgłoszeniowych potwierdziło 218 szkół. W sumie w programie udział wzięło 20515 uczestników. W 193 szkołach przeprowadzono Dzień Praw Zwierząt. W 185 szkołach przeprowadzono lekcje tematyczne o dzikich zwierzętach. W 188 szkołach przeprowadzono lekcje tematyczne o zwierzętach gospodarskich. W 172 szkołach przeprowadzono lekcje tematyczne o zwierzętach towarzyszących. W 176 szkołach przeprowadzono lekcje tematyczne o prawach i dobrostanie zwierząt.

W szkołach tych na obchody Dnia Praw Zwierząt zaproszono m. in.: urzędy gmin, starostwa powiatowe, pracowników wydziałów ochrony środowiska, nadleśnictwa, leśnictwa, koła łowieckie, lekarzy weterynarii, przedstawicieli ogrodów zoologicznych i uniwersytetów, zakładów szkolenia psów, organizacje pozarządowe, centra edukacji ekologicznej, sanepid, a także zakłady oczyszczania miasta, schroniska dla zwierząt, rodziców dzieci, samorządy szkolne.

 

Poniżej prezentujemy fragmenty niektórych wybranych sprawozdań jakie otrzymaliśmy z placówek oświatowych biorących udział w projekcie „Pomagamy zwierzętom”

 

Gimnazjum nr 2 w Bieruniu

Akcję przeprowadzono na terenie Gimnazjum nr 2 w terminie od 26 maja do 6 czerwca 2008 r. Brała w niej udział cała społeczność uczniowska (470 osób). W ramach kampanii w każdej klasie przeprowadzono lekcje, na których wykorzystano przesłany przez Klub Gaja film. Po projekcji filmu nauczyciele omawiali z uczniami zagadania dotyczące praw zwierząt, możliwości pomocy zwierzętom. Zwrócono również uwagę na rolę zwierząt w naszym życiu. Dodatkowo na terenie szkoły zorganizowano dwie wystawy tematyczne: 1. Prawa zwierząt, 2. Ochrona gatunkowa zwierząt w Polsce. Wystawy cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród uczniów. Przeprowadzono również konkurs plastyczny pt. „Zwierzę nie jest rzeczą”. Zwycięzcy zostaną nagrodzeni dyplomami i nagrodami książkowymi o tematyce przyrodniczej, które zostaną wręczone w dniu zakończenia roku szkolnego. Maria Kukiełka.

 

Gimnazjum nr 5 w Lublińcu

Dzień Praw Zwierząt uczniowie Szkolnego Koła „Eko-Gim” Gimnazjum Nr 5 w Ośrodku dla Niesłyszących i Słabosłyszących w Lublińcu obchodzili 20 maja 2008 roku. Wcześniej na terenie całego ośrodka rozwiesili plakaty informujące o tym Dniu. Zorganizowali apel, na którym zapoznali wszystkich uczniów z aktualnymi działaniami Klubu Gaja w kampanii „Zwierzę Nie Jest Rzeczą", które wzbudziły bardzo duże zainteresowanie wśród uczniów. Szczegółowo tematykę poszczególnych działań tej kampanii przedyskutowano na lekcjach biologii i lekcjach wychowawczych, a najważniejsze informacje zamieszczono na gazetce SK LOP na II piętrze szkoły.

 

Gimnazjum w Zalesiu Górnym

W programie „Pomagamy zwierzętom" wzięliśmy chętnie udział, ponieważ co rok prowadzimy wiele działań związanych z tematyką projektu. Od sześciu lat prowadzimy na terenie naszej miejscowości akcję czynnej ochrony przyrody „Żaba", ratując płazy przechodzące przez ruchliwą drogę. W tym roku przenieśliśmy 633 płazy, w tym 482 ropuchy szare. Z okazji Roku Żaby, ogłoszonego przez IUCN, Joanna Łuka i Katarzyna Wyczesany przygotowały prezentację „Akcja Żaba w Zalesiu Górnym" w latach 2003 – 2007, którą zaprezentowały na konferencji "Rola i znaczenie płazów oraz metody ich czynnej ochrony", zorganizowaną przez Urząd Miasta i Gminy w Piasecznie 29 lutego 2008 r. Podczas tej uroczystości zostały nagrodzone osoby najbardziej zaangażowane w akcję w 2007 . Uczniom szkoły podstawowej z okazji Dnia Ziemi przedstawiliśmy prezentacje: „Akcja Żaba" oraz „Jak rozpoznawać polskie płazy", przeprowadziliśmy konkurs wiedzy. Uczestniczyliśmy w uroczystości obchodów „Roku Żaby" w Domu Kultury w Żabiej Woli, obejrzeliśmy Muzeum Żaby. Na Jarmarku Hubertowskim, odbywającym się co roku w naszej miejscowości, mieliśmy tradycyjnie stoisko ekologiczne. Zbieraliśmy pieniądze na wykup koni przeznaczonych na rzeź. Sprzedawaliśmy zakładki przygotowane przez kółko plastyczne na Święto Niezapominajki oraz rośliny kwiatowe. Cały utarg - 303 złote przeznaczyliśmy na ratowanie koni przez Klub Gaja. Podczas Festiwalu Nauki w naszej szkole zaprezentowaliśmy prace o płazach, zdjęcia z akcji „Żaba" 2003 – 2008, plansze ze zdjęciami z działań LOP w bieżącym roku szkolnym. Odbyła się też prezentacja „Akcja Żaba" i konkurs wiedzy o płazach. Koło plastyczne z którym współpracujemy przygotowało wystawę prac plastycznych „Żaba". Wykonaliśmy wiele plakatów, referatów i innych prac, związanych z tematyką programu „Pomagamy zwierzętom". Zrobiliśmy karmniki, budki lęgowe i domki dla owadów.

 

Miejskie Przedszkole nr 93 w Katowicach

Program ekologiczny „Pomagamy zwierzętom” realizowany był w naszym przedszkolu przez 40 dzieci. W ramach Programu zorganizowałyśmy w dniach 19.05 – 30.05. 2008 drugą w tym roku szkolnym akcję zbiórki darów na rzecz Schroniska dla Zwierząt, w celu uwrażliwienia dzieci i rodziców na los podopiecznych schroniska. Przeprowadzone zostały wśród dzieci sześcioletnich zajęcia tematyczne o zwierzętach, wykorzystując m.in. materiały edukacyjno- informacyjne : plakat związany z obchodami „Dnia Praw Zwierząt”, film „Pomagamy zwierzętom”. Do wspólnego działania na rzecz pomocy zwierząt zaprosiłyśmy trenera z Zakładu Szkolenia Psów HSM Korkus w Katowicach. Pani trener pokazała dzieciom w sposób praktyczny jak należy się opiekować zwierzętami, jak się bawić i pomóc w razie potrzeby. Mieliśmy również możliwość zapoznania się z różnymi rasami psów, rolą psa w życiu człowieka, oraz poznać zasady wychowania psa. W ramach tej wizyty nasze przedszkole odwiedziły również pieski : Nuka i Dropsik – cavaliery, oraz bardzo przyjacielski i wesoły rottwailer Cyrus. Dzieci obejrzały również film, prezentujący psi hotel – miejsce gdzie można oddać psa lub kota w okresie wakacji lub innych wyjazdów. Spotkanie to wzbudziło wśród dzieci uczucia sympatii dla zwierząt, szczególnie tych najbardziej potrzebujących, np. w schronisku. Do współpracy zaproszony został również weterynarz z naszego osiedla. Pan doktor przyniósł ze sobą kotkę, przyjacielsko nastawioną do dzieci, bardzo zadowoloną z pieszczot tylu małych raczek. Pogadanka miała na celu poszerzenie wiadomości dzieci na temat obowiązków wobec zwierząt, zasad higieny, odżywiania, zabaw ze zwierzętami. Bardzo ważnym tematem poruszonym przez weterynarza były choroby zwierząt- uwrażliwienie dzieci na cierpienia naszych małych przyjaciół, uświadomienie iż zwierzę ma prawo do godnego traktowania podczas choroby, powinno być leczone i otoczone opieką, a nie porzucane. Odwiedziliśmy również w najbliższym otoczeniu przedszkola gospodarstwo domowe ze zwierzętami gospodarskimi. Dzieci miały możliwość zobaczyć jak wygląda hodowla drobiu w humanitarnych warunkach. Gospodarz opowiadał dzieciom o sposobach prowadzenia i korzyściach z takiej hodowli . Jako podsumowanie wśród wszystkich przedszkolaków przeprowadziłyśmy konkurs plastyczny na temat „Zwierzę – mój przyjaciel”. Celem konkursu było wykształcenie odpowiedzialnej postawy dotyczącej zwierząt. W ramach konkursu zorganizowana została na terenie przedszkola wystawa prac dzieci. Prace dzieci charakteryzowały się ciekawym ujęciem tematu, indywidualnym podejściem, dzieci w sposób ekspresyjny wyrażały uczucia do swoich ulubieńców. W naszym przedszkolu przez cały rok realizowany jest program autorski „A ja wiem, jak rozmawiać trzeba z psem” z elementami dogoterapii. Celem programu jest wprowadzenie dziecka w świat najbliższego przyjaciela człowieka – psa, zapoznanie z pielęgnacją i obowiązkami (karmienie, wyprowadzanie, leczenie, dbanie o higienę), oraz z bezpiecznym zachowaniem się w kontaktach ze zwierzętami. Opieka nad zwierzęciem w dzieciństwie może wyrobić zwiększoną wrażliwość na uczucia i postawy innych ludzi, nauczyć tolerancji, samoakceptacji i panowania nad sobą. Mamy nadzieję iż wszystkie nasze działania przyniosą zamierzone efekty i przyczynią się do poprawy losu zwierząt w naszym a może i dalszym otoczeniu.

Nauczyciele koordynujący program w przedszkolu: Dorota Kozioł-Żurawska, Barbara Wójcik Zespół

 

Szkół Zawodowych nr 1 w Brzegu

W dniu 28 maja 2008 roku w Zespole Szkół Zawodowych nr 1 w Brzegu został zorganizowany Dzień Praw Zwierząt. Celem akcji było uświadomienie uczniom, że dokonując wyboru produktów w sklepie mamy wpływ na sposób wytwarzania produktów spożywczych. Akcją objęci zostali wszyscy uczniowie i nauczyciele, to jest ponad 500 osób. Uczniowie przygotowali plakaty i materiały informacyjne dotyczące sposobów hodowli kur i konsekwencji ich stosowania. Uczestnicy akcji dowiedzieli się, że kupując jaja z hodowli ekologicznych lub z wolnego chowu dają kurom godne warunki życia. Natomiast konsumenci „inwestują” w ten sposób we własne zdrowie. Konsumpcyjne nastawienie do życia skazuje kury na chów klatkowy i wszelkie niedogodności z tym związane. Osoby odwiedzające szkołę miały możliwość zapoznania się z wystawą i przesłaniem akcji. Akcja udała się i powinna przynieść zamierzony efekt.

Organizatorki akcji: Małgorzata Szymańska i Martyna Janas.

 

Zespół Szkół nr 13 w Koszalinie

Dnia 21 maja 2008r. uczniowie kl. Va , VIa (szk. podst.) oraz Ia i Ic (gim.) wraz z wychowawcami z Zespołu Szkół nr 13 w Koszalinie wzięli udział w happeningu z okazji obchodów Dnia Praw Zwierząt. Impreza odbyła się na Osiedlu Morskim w Koszalinie, na którym znajduje się szkoła. Uczestnicy happeningu nieśli plakaty z hasłami: „Pomagamy zwierzętom”, „Ratujmy konie”, „Chrońmy delfiny”. Niektórzy włożyli maski zwierząt. Celem akcji było zwrócenie uwagi mieszkańców osiedla na los żywych stworzeń. Happening poprzedziły liczne działania na rzecz pomocy zwierzętom. Na lekcjach wychowawczych w ww. klasach zapoznano uczniów z programem Klubu Gaja pn. „Pomagamy Zwierzętom”, wykonano plakaty, maski zwierząt. Ogłoszono konkurs na najciekawsze hasło. Zwycięzcami zostali uczniowie kl. Ic, którzy na swoim plakacie umieścili napis: „Piesek, kotek, chomik, świnka – zwierzęta to nasza rodzinka”. Po manifestacji plakaty umieszczono na holu szkoły. Ponadto dwukrotnie (w styczniu i maju) sprzedawano fanty i ciasta upieczone przez rodziców uczniów klasy VIa oraz Ia gim. Dochód w wysokości 203zł został przeznaczony dla Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Koszalinie. Placówka ta od wielu lat wspomagana jest przez uczniów i nauczycieli naszej szkoły nie tylko finansowo. Wcześniej do schroniska dostarczono koce. Nasi wychowankowie działają również jako wolontariusze, m. in. dziewczynki z klasy Ic gim. – Karina Górnaś, Monika Kruk i Magdalena Ryśkiewicz – raz w tygodniu odwiedzają koszalińskie schronisko i pomagają pracownikom placówki.

Uczniowie działają pod kierunkiem swych wychowawców: Elżbiety Mendoń, Mirosławy Pestki, Beaty Wacheckiej-Wąwoźniak oraz Piotra Milera.

 

Publiczne Gimnazjum nr 2 w Kraśniku

„Zwierzę nie jest rzeczą” – pod takim właśnie hasłem 21.05.08 roku obchodzony został w naszej szkole Dzień Praw Zwierząt. Cała społeczność szkoły chętnie przyłączyła się do akcji Klubu Gaja, o czym świadczyć mogą rezultaty naszej pracy. (…) Z okazji Dnia Ziemi, w 18 klasach naszego gimnazjum, przeprowadzone zostały zajęcia edukacyjne. Lekcje prowadziły nasze koleżanki – Ola i Paulina. Uczniowie obejrzeli film Klubu Gaja o niehumanitarnym traktowaniu zwierząt, o cierpieniu i bólu, który zadają im ludzie. Film ”Pomagamy zwierzętom” wywarł na nas ogromne wrażenie. Niektórzy zamykali oczy, niektórzy nawet płakali. Wszyscy byli wstrząśnięci i bardzo smutni. Film uświadomił wielu uczniom, że zwierzę to istota, która wyraża uczucia takie jak radość, ale i cierpienie, czuje ból tak jak człowiek, nie umie jednak o tym powiedzieć. Zauważyli, jak wielką krzywdę wyrządza im człowiek. Na koniec lekcji uczniowie dostali zestawy specjalnie opracowanych wykreślanek. Mieli wyszukać i wykreślić np. zwierzęta hodowane dla skór i futer, dla mięsa, wykorzystywane w cyrkach, zagrożone wyginięciem itp. Z pozostałych liter tworzyli hasło np. „Cyrk jest śmieszny nie dla zwierząt” , „Zwierzę nie jest rzeczą” albo „Dzikie jest piękne”, „Twój sprzeciw ma ogromne znaczenie”. Każda klasa otrzymała po 8 wykreślanek z 8 różnymi hasłami. Ostatnim zadaniem dla klasy było wykonanie plakatu na jedno z wybranych haseł. Napisaliśmy również list do siedmiu kraśnickich supermarketów z prośbą o możliwość sprzedaży w ich sklepach jajek pochodzących z chowu ekologicznego oraz tzw. „mięsa bez okrucieństwa”. W tej sprawie zebraliśmy 296 podpisów, które załączyliśmy do każdego z listów. Czekamy na odpowiedź. (…) W środę 21 maja atmosfera w naszym gimnazjum nieco się zmieniła. Pozytywnie rzecz jasna. Na korytarzach spotkać można było obrońców praw zwierząt, którzy gorąco zachęcali do wzięcia udziału w przedsięwzięciu. Muzyka, pełno plakatów, zdjęć, petycji, ulotek oraz ludzi wrażliwych na okrucieństwo dokonywane na zwierzętach – tak można w skrócie opisać obraz naszej szkoły tamtego dnia. Wszystko to sprawiło, że 21 maja możemy uznać za dzień wyjątkowy i udany. Nasz szkolny hol wyglądał barwniej dzięki zdjęciom, które zgłoszone zostały do konkursu fotograficznego pod hasłem. „Zwierzę nie jest rzeczą”. 36 fotografii przedstawiało zwierzęta: jedne radosne, zadbane, szczęśliwe, inne skrzywdzone, smutne, nawet martwe… Nie zabrakło też miejsca dla specjalnego stołu, gdzie można było się podpisać pod petycjami. Pierwszą z nich była petycja przeciw wywozowi i zabijaniu polskich koni na mięso, a druga – w sprawie zakazu importu foczych futer do Polski. Łącznie udało nam się zebrać aż 212 podpisów. (…) Wszystkie te działania przyczyniły się do tego, iż Dzień Praw Zwierząt był w naszej szkole szczególnie wyjątkowy. Jesteśmy dumni za całą społeczność szkolną i jej chęć pomocy zwierzętom. Dziękujemy za każdy podpis pod petycją i każdą przeczytaną ulotkę. Tegoroczna akcja została zorganizowana przez panią Żanettę Matwiejczuk oraz przez 5 uczennic naszej szkoły: Paulinę Chmurę, Aleksandrę Kopeć, Angelikę Kamolę, Monikę Mirosławską oraz Izabelę Rybę.

 

Szkoła Podstawowa nr 2 w Sianowie

W tym roku po raz pierwszy wzięliśmy udział w akcji dotyczącej praw zwierząt. Działań było co niemiara! Na początku uczniowie klas czwartych i piątych zostali zapoznani z działalnością Klubu Gaja i wyrazili chęć uczestnictwa w akcjach organizowanych przez ten klub. Zaczęliśmy od pogadanek nt. traktowania zwierząt, obejrzeliśmy fragmenty filmu dotyczącego okrucieństwa, z jakim spotykają się zwierzęta. Wszystkie dzieci były bardzo poruszone, niektóre wręcz zamykały oczy lub odwracały głowę, aby nie patrzeć na fragmenty filmu. Uczennice z klasy IV a spontanicznie i samodzielnie napisały petycję, w której domagały się humanitarnego traktowania zwierząt i w ciągu kilku dni na przerwach zbierały pod nią podpisy. Wokół stolika, przy którym siedziały zawsze było tłoczno. Swój podpis na znak protestu przeciwko dręczeniu i zabijaniu zwierząt składali nie tylko uczniowie, ale i nauczyciele. Zebrano w sumie 235 podpisów. Z okazji Dnia Praw Zwierząt przygotowano gazetkę na temat działalności Klubu Gaja oraz wielu akcji przez prowadzonych przez ten klub. W klasie V a, b i c na lekcjach przyrody w związku z tematem „ Dlaczego chów zwierząt jest ważny dla człowieka” dyskutowaliśmy o właściwym postępowaniu wobec zwierząt gospodarskich oraz odpowiednim ich traktowaniu. Przygotowując się do obchodów Dnia Praw Zwierząt postanowiliśmy ozdobić naszą szkołę. Dzieci z klasy V c ułożyły hasła o zwierzętach, a następnie wykonały plakaty, które zostały rozwieszone w szkole. W związku z przypadającym na 22 maja Dniem Praw Zwierząt uczniowie z klasy IV a wybrali się 21 maja do Gospodarstwa Rybackiego „Dadoń”, znajdującego się w naszej miejscowości, aby sprawdzić jak tam traktowane są zwierzęta. Stwierdziły, że ryby nie cierpią, są karmione sześć razy dziennie i usypiane w sposób humanitarny. 26 maja klasa V b urządziła happening. Zaczęliśmy od układania haseł na temat traktowania zwierząt oraz wykonania zwierzęcych masek. Następnie uczniowie poprzebierani w maski zwierząt przemaszerowali ulicami Sianowa, aby uzmysłowić mieszkańcom, że „zwierzę nie jest rzeczą”. Po drodze rozdawali własnoręcznie wykonane ulotki na temat ochrony praw zwierząt. Wielką niespodziankę sprawili maluszkom odwiedzając miejskie przedszkole. Tu grupie pięcio- i sześciolatków opowiedzieli o celu swej wizyty, wręczyli ulotki i dowiedzieli się, w jaki sposób dzieci dbają o własne zwierzęta. Podsumowując – okazało się, że dzieci bardzo aktywnie włączyły się w obchody Dnia Praw Zwierząt i są wrażliwe na cierpienie naszych „braci mniejszych”. Mam nadzieję, że stanie się to tradycją w naszej szkole oraz postaramy się brać udział w innych akcjach organizowanych przez Klub Gaja.

Opiekun – Małgorzata Placek, nauczyciel przyrody.

 

 


Wystawa edukacyjna Pomagamy zwierzętom

 


Film edukacyjny Pomagamy zwierzętom

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Dzień Praw Zwierząt 2008

Klub Gaja przeprowadził w dniu 20 maja 2008 roku w Bibliotece Śląskiej w Katowicach Dzień Praw Zwierząt. Podczas wydarzenia zostały wręczone tegoroczne Nagrody Współodczuwania, przyznawane przez Klub Gaja za zaangażowanie w ochronę zwierząt.

 

Dzień Praw Zwierząt został ustanowiony 22 maja 1997 roku przez Klub Gaja dla upamiętnienia uchwalenia ustawy „O ochronie zwierząt”, która zmieniła na lepsze możliwości ochrony zwierząt w Polsce. Jednocześnie nadal niezbędna jest edukacja i informowanie obywateli o sytuacji zwierząt w naszym kraju.

Obchody Dnia Praw Zwierząt rozpoczęła konferencja prasowa, w której udział wzięli: Iwona Kuklik ze Stacji Morskiej Uniwersytetu Gdańskiego w Helu, Jacek Bożek – Prezes Klubu Gaja oraz Magdalena Sadek i Basia Milewska – uczennice III klasy Gimnazjum nr 3 w Mysłowicach, którzy przedstawili rys historyczny Dnia Praw Zwierząt oraz podzielili się z odbiorcami swoimi doświadczeniami z pracy dla zwierząt.

Następnie przed budynkiem Biblioteki Śląskiej odbył się happening Zwierzę nie jest rzeczą – przygotowany przez Klub Gaja wraz z uczniami z Gimnazjum nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi im. Karola Wojtyły z Mysłowic, gdzie uczestnicy używając zrobione przez siebie maski symbolizujące różne zwierzęta, w symbolicznym marszu milczenia i kręgu zwierząt wznosili hasła i okrzyki mające uczulić widzów na cierpienie zwierząt.

W czasie trwania happeningu i całego wydarzenia przed Biblioteką Śląską artysta Waldemar Rudyk wraz z młodzieżą tworzył rzeźby wilków. Jedna z rzeźb została w Bibliotece Śląskiej.

Następnie uroczyście otwarto wystawę edukacyjną Pomagamy zwierzętom oraz wystawę fotografii Nie taki wilk straszny – zdjęcia Artura Tabora, które zostały rozstawione w holu głównym Biblioteki Śląskiej.
 

 


Nagrody Współodczuwnia 2008

Jedną z najmilszych chwil w czasie obchodów Dnia Praw Zwierząt było rozdanie Nagród Współodczuwania 2008 przyznane przez Klub Gaja za zaangażowanie w ochronę zwierząt – w kategorii: edukacja, media, biznes, które miało miejsce w sali audytoryjnej Parnassos. Laureatami nagrody Współodczuwania 2008 zostali:

- Ewa Podolska – Radio TOK FM - za rozmowy o zwierzętach i dla zwierząt;

- Joanna Podgórska – Tygodnik „Polityka” - za wrażliwość w opisywaniu sytuacji zwierząt we współczesnym świecie;

- Szkoła Podstawowa w Skulsku - za działania na rzecz ochrony płazów;

- Zespół Szkół nr 2 w Czeladzi - za podnoszenie świadomości w zakresie ochrony zwierząt

- Tomasz Pietrzykowski - za książkę Spór o prawa zwierząt;

- Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu - za ochronę bioróżnorodności Bałtyku;

- TNT Express Worldwide Poland sp. z o.o - za zebranie 49 ton makulatury w akcji Zbieraj makulaturę, ratuj konie.

   


   
Po wręczeniu nagród odbył się niezwykle interesujący panel dyskusyjny Zwierzę, człowiek, globalizacja, w którym uczestniczyli: Katarzyna Bielas z OTOZ Animals, Ewa Siedlecka – Gazeta Wyborcza, dr hab. Piotr Skubała – Katedra Ekologii Uniwersytetu Śląskiego, prof. dr hab. Marek Houszka – Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Daniel Wierzbinka – Powiatowy Lekarz Weterynarii, Iwona Kuklik ze Stacji Morskiej Uniwersytetu Gdańskiego w Helu, dr Tomasz Pietrzykowski – autor książki Spór o prawa zwierząt oraz zgromadzona widownia. Panel poprowadzi Jacek Bożek – Klub Gaja. Na zakończenie w sali audytoryjnej Parnassos Biblioteki Śląskiej odbyła się premiera filmu Klubu Gaja Pomagamy zwierzętom. W wydarzeniu Dzień Praw Zwierząt w sumie uczestniczyły 93 osoby. Udzielono wywiadów następującym mediom: Polska – Dziennik Zachodni, Polskie Radio Katowice, Radio TOK FM, Telewizja Kablowa Telpol, Silesia RV, Gazeta Wyborcza, Radio dla Ciebie, Polskie Radio pr. I.

 

Honorowy Patronat Wojewoda Śląski.

Projekt "Pomagamy zwierzętom - program edukacji ekologicznej" jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Środki Przejściowe PL2005/017-488.01.01.01 oraz ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach oraz Eurogroup for Animals.


Zajęcia w gimnazjum nr 13 w Lublinie

 

W dniu 16 maja 2008 odbyły się zajęcia w gimnazjum nr 13 w Lublinie, w których uczestniczyło 15 uczniów z klasy III B. Z największym zainteresowaniem uczestników spotkały się nasze działania z zakresu edukacji konsumenckiej zwłaszcza możliwości wyboru jajek w zależności od sposobu hodowli kur niosek. Podczas przedstawiania różnych rodzajów hodowli wywiązała się ożywiona dyskusja na temat zalet i wad każdej z nich. Analizowaliśmy je zarówno pod względem warunków bytowych stwarzanych zwierzętom jak i jakości produktów dla nas jako konsumentów. Przedstawiliśmy również inne nasze działania z zakresu ochrony zwierząt takie jak programy „Cyrk jest śmieszny nie dla zwierząt”, „Jeszcze żywy karp” czy „Zbieraj makulaturę ratuj konie”.

 

 

 


Zajęcia w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Lublinie

 

W dniu 16 maja 2008 roku w ramach przedsięwzięcia „Pomagamy zwierzętom – program edukacji ekologicznej” prowadziliśmy zajęcia dla 36 uczniów z klasy II B oraz III B z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Lublinie. Lubelska placówka od kilku lat aktywnie uczestniczy w prowadzonych przez Klub Gaja projektach edukacji ekologicznej. Podczas prezentacji ze szczególnym zainteresowaniem uczestników spotkały się nasze działania związane z ochroną płazów. Niedaleko szkoły znajdują się miejsca, w których bardzo licznie występują te pożyteczne zwierzęta i z tego właśnie względu ich ochrona spotkała się z największym zainteresowaniem. Przedstawiliśmy zarówno nasze lokalne działania z terenu miasta Bielska-Białej jak i przykłady działań edukacyjnych ze szkoły w, Skulsku. Przedstawione działania mogą stać się inspiracją do przeprowadzenia podobnych akcji na terenie Lublina. Ponadto mówiliśmy również o innych naszych działaniach na rzecz zwierząt, bardzo duże zainteresowanie wzbudziły historie koni, które udało nam się uratować w ramach akcji „Zbieraj makulaturę, ratuj konie”.

 


Zajęcia w Gimnazjum nr 8 Bielsku-Białej

 

W dniu 14 maja 2008 w ramach programu Pomagamy zwierzętom prowadziliśmy zajęcia edukacyjne w gimnazjum nr 8 w Bielsku-Białej. W zajęciach wzięło udział 22 uczniów z klasy pierwszej. Podczas spotkania mówiliśmy o działaniach Klubu Gaja dotyczących ochrony zwierząt takich jak: - Cyrk jest śmieszny nie dla zwierząt; - Jeszcze żywy karp; - akcja „Zbieraj makulaturę - ratuj konie” dotycząca ratowania koni; - Czy wiesz, co jesz?; - Kurka wolna; - Jeszcze żywy karp; - interwencje. Przedstawiliśmy również lokalne działania z terenu Bielska-Białej z zakresu ochrony płazów zarówno ochrony czynnej jak doprowadzenie do objęcia przez władze miejskie ochroną w formie użytku ekologicznego zbiornika przeciwpożarowego na terenie byłych zakładów Weldoro przy ulicy księdza Kusia jak i działaniach edukacyjnych polegających na wydaniu i dystrybucji na terenie miasta ulotki na temat płazów. Zajęcia zakończyły się odbiciem przez uczestników pamiątkowego wzoru na przyniesionych przez nich koszulkach związanego z tematyką zajęć. Przygotowanie koszulek stanowi ciekawe poszerzenie zajęć o działania plastyczne.

 

 


Happening "Zwierzę nie jest rzeczą"

 

W dniu 15 maja 2008 odbył się kolejny warsztat oraz próba generalna happeningu "Zwierzę nie jest rzeczą" w Gimnazjum nr3 z Oddziałami Integracyjnymi im. Karola Wojtyły w Mysłowicach, w ramach projektu "Pomagamy zwierzętom - program edukacji ekologicznej".

Warsztaty odbyły się w terenie. Na początku warsztatów , w kręgu przypomnieliśmy sobie wspólnie poprzedni warsztat i wypracowane pomysły, przeglądaliśmy maski, opowiadaliśmy o przygotowanych przesłaniach, w imieniu których zwierząt będą uczestnicy przemawiać – „ Boli mnie, kochaj mnie, nie męcz mnie, cierpię, nie zabijaj mnie, zostaw moją skórę!, nie zamykaj mnie, nie dręcz mnie, kochaj mnie, nie zabijaj, nie rób na mnie doświadczeń”. Następnie ustaliliśmy wspólnie przebieg happeningu.

Próba generalna happeningu „Zwierze nie jest rzeczą”

Stoimy przed wejściem głównym Biblioteki. Tyłem w kręgu. Wszyscy w czerni. Wyjście od zamkniętego kręgu, maski leżą pośrodku. Milczenie. Została wybrana osoba – Magda - przewodnik – małpa, która jest prowadząca całe wydarzenie. Uczestnicy obracają się do widzów przodem – maja założone maski. Następnie ruszają gęsiego przemarszem do wyznaczonego miejsca. Otaczają kręgiem wybrane miejsce, w którym będzie stał wilk. Uczestnicy zamykają krąg. Obracają się i krzyczą „Zwierzę nie jest rzeczą”, chwile milczenia i wyczekania, następnie ruszają gęsiego kolejny przemarsz do następnego miejsca i zamykają krąg. Obracają się do widzów i wypowiadają energicznie , przesłanie- mówią w imieniu zwierzęcia, którym są. W próbach brała także udział nauczycielka Iwona Maślorz, która razem z młodzieżą będzie brała udział w happeningu.

 


 


Klub Gaja w w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Warszawie

 

9 maja 2008 roku w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Warszawie przeprowadziliśmy prezentację w ramach programu „Pomagamy zwierzętom – program edukacji ekologicznej”. Podczas prezentacji, w której uczestniczyło w sumie 24 uczniów przybliżyliśmy młodzieży tematykę potrzeby ochrony zwierząt, ich praw oraz dobrostanu na przykładzie następujących działań Klubu Gaja:

- ochrona i ratowanie płazów;

- akcja „Cyrk jest śmieszny, nie dla zwierząt”;

- Jeszcze żywy karp;

- akcja „Zbieraj makulaturę - ratuj konie” dotycząca ratowania koni.

- Czy wiesz, co jesz?;

- Kurka wolna;

- interwencje.

Przedstawiając wybrane zagadnienia podczas prezentacji „Pomagamy zwierzętom – program edukacji ekologicznej” chcieliśmy wpłynąć na podniesienie poziomu aktywnego uczestnictwa dzieci i młodzieży w rozwiązywaniu lokalnych problemów w tym konkretnym zakresie oraz wskazać w praktyce możliwości i sposoby wykorzystania przekazanych informacji w celu podejmowania aktywnych działań na rzecz ochrony praw zwierząt.

 


Gimnazjum nr 8 we Wrocławiu

 

6 maja 2008 roku przeprowadziliśmy prezentację w Gimnazjum nr 8 we Wrocławiu w ramach programu „Pomagamy zwierzętom – program edukacji ekologicznej”. W prezentacji uczestniczyła młodzież z klas I a, oraz II a - w sumie 24 uczniów.

Z racji, iż Gimnazjum nr 8 włączyło się aktywnie w akcję zbiórki makulatury na rzecz ratowania koni w ramach akcji „Zbieraj makulaturę – ratuj konie” akcja ta była szczegółowo przybliżona uczniom, zarówno jej założenia jak i konkretne rezultaty (wykup koni).

Wiele miejsca poświęcono także zagrożonym gatunkom zwierząt w szczególności płazom jak i sytuacji zwierząt cyrkowych tj. metody tresury, transport czy wreszcie ich utrzymanie.

 


Klub Gaja w Zespole Szkół nr 4 w Kościanie

 

30 kwietnia 2008 roku Klub Gaja przeprowadził w ramach projektu „Pomagamy zwierzętom – program edukacji ekologicznej” w Zespole Szkół nr 4 w Kościanie prezentację dla uczniów tej szkoły. W prezentacji uczestniczyło w sumie 23 uczniów. W trakcie prezentacji młodzież zapoznana została z metodami oraz sposobami prowadzenia działań na rzecz praw i dobrostanu zwierząt na przykładzie działań Klubu Gaja.

 


Klub Gaja w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Libiążu

 

18 kwietnia 2008 roku Klub Gaja przeprowadził w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Libiążu prezentację w ramach programu „Pomagamy zwierzętom – program edukacji ekologicznej” dla młodzieży z Gimnazjum nr. 1, Gimnazjum nr. 2 oraz Zespołu Szkół w Libiążu. W prezentacji uczestniczyło w sumie 41 uczniów.

 

Podczas prezentacji omówione zostały m. in. działania związane z ratowaniem płazów, akcji "Cyrk jest śmieszny nie dla zwierząt", program "Czy wiesz, co jesz?" dotyczący wzrostu świadomości konsumentów oraz zwiększenia możliwości większego i bardziej świadomego wyboru wśród artykułów pochodzenia zwierzęcego, a co za tym idzie podniesienia dobrostanu zwierząt. Ponadto przybliżono założenia, sposób realizacji oraz wyniki prowadzonej przez Klub Gaja akcji "Zbieraj makulaturę - ratuj konie".

 


Liceum Ogólnokształcącym im. W. Łukasińskiego w Dąbrowie Górniczej II klasy

 

W dniu 15 kwietnia 2008 w ramach programu Pomagamy Zwierzętom odbyły się zajęcia w I Liceum Ogólnokształcącym im. W. Łukasińskiego w Dąbrowie Górniczej. W spotkaniu uczestniczyło 60 uczniów klas drugich. Przybliżyliśmy uczestnikom działania Klubu Gaja zmierzające do poprawy warunków bytowania zwierząt w naszym kraju ze szczególnym uwzględnieniem tych, do których mogą się włączyć osobiście. Powiedzieliśmy o możliwościach, jakie posiada każdy z obywateli interweniowania w instytucjach takich jak powiatowi lekarze weterynarii urzędowo zajmujących ochroną zwierząt i kontrolą warunków ich bytowania. Z bardzo dużym zainteresowaniem spotkało się również porównanie sytuacji zwierząt w różnych krajach Europy.

 

 

 


Szkoła Podstawowa nr 10 w Poznaniu klasa VI b

 

W dniu 11 kwietnia prowadziliśmy zajęcia w Szkole Podstawowej nr 10 w Poznaniu dla uczniów klasy 6 b. W zajęciach wzięło udział 18 osób. Poznańska szkoła aktywnie włączyła się w akcje zbiórki makulatury na rzecz ratowania koni i w związku z tym dzieci były bardzo zainteresowane losem uratowanych przez nas zwierząt i w związku z tym dokładnie omówiliśmy historie Pegaza, Gracji, Karmelka, Kuby, Finki, Gai, Hecy i innych koni oraz osiołka Miriam. Opowiedzieliśmy również o innych działaniach Klubu Gaja związanych z ochroną zwierząt oraz sposobami na włączenie się uczniów do aktywnej pomocy zwierzętom.

 

 

 

 

 

 

 


Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Dobrodzieniu klasy II Liceum i I LU

 

W dniu 10 kwietnia prowadziliśmy zajęcia dla młodzieży z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Dobrodzieniu, w których uczestniczyły klasy II LO i I LU. W trakcie zajęć przybliżyliśmy uczestnikom nasze działania w ramach programu Pomagamy Zwierzętom oraz poprzednie akcje Klubu Gaja zmierzające do poprawy losu zwierząt. Szczególne zainteresowanie uczestników wzbudził los zwierząt hodowlanych. Przedstawiliśmy uczestnikom zajęć oznaczenia jajek tak, aby każdy robiąc codzienne zakupy mógł rozpoznać czy kupowane przez niego jajka pochodzą z chowu klatkowego, ściółkowego, wolnowybiegowego czy też hodowli ekologicznej. Wspólnie zastawialiśmy się, jaki jest wpływ warunków, w jakich są hodowane zwierzęta na jakość produktów pochodzenia zwierzęcego i co za tym idzie na nasze zdrowie.

 


Słoń, pies, żubr...

W dniu 8 kwietnia 2008 Klub Gaja w ramach projektu "Pomagamy zwierzetom - program edukacji ekologicznej" przeprowadził warsztat edukacyjno-artystyczny dla uczniów z Gimnazjum nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi im. Karola Wojtyły w Mysłowicach. Grupa 19 uczniów pracowała nad przygotowaniem happeningu, który zaprezentujemy w Dniu Praw Zwierzat, w Bibliotece Śląskiej w Katowicach. W kręgu wędrował kamień, poznawaliśmy otaczający nas świat, otaczające nas zwierzęta, wysłuchaliśmy przesłania Indian Ameryki Północnej o szacunku do Ziemi i wszystkich zamieszkujących ją istot, opowiedzieliśmy swoje historie ze zwierzętami, zapoznaliśmy się z listą ginących gatunków i przygotowaliśmy przesłanie, które zaprezentujemy już w maju. Spotkamy się jeszcze raz, na kolejnym warsztacie i próbie generalnej happeningu.

 


Gimnazjum nr 1 w Łaziskach Górnych klasy III

Kolejną szkołą, którą odwiedziliśmy w ramach przedsięwzięcia Pomagamy zwierząt było gimnazjum nr 1 w Łaziskach Górnych. Prowadziliśmy zajęcia dla klas trzecich. Zajęcia odbyły się 26 marca 2008 roku i uczestniczyło w nich 23 uczniów. W latach ubiegłych młodzież z tej szkoły bardzo aktywnie zaangażowała się w naszą akcje „Zbieraj makulaturę – ratuj konie” w związku z tym nasze spotkanie stało się okazją do pokazania losu koni wykupionych przez Klub Gaja. Duże zainteresowanie uczestników wzbudził z racji minionych właśnie świąt Wielkanocnych sposoby hodowli kur niosek i sposób znakowania jajek. Bardzo dziękujemy Pani Iwonie Powózce za zorganizowanie naszych zajęć na terenie szkoły.

 

 

 

 

 


Bielska Szkoła Menadżerów klasa I Liceum Ogólnokształcącego oraz I Gimnazjum

W dniu 12 marca 2008 prowadziliśmy zajęcia w Bielskiej Szkole menadżerów, w których uczestniczyli uczniowie z klasy I Liceum Ogólnokształcącego oraz I Gimnazjum. W spotkaniu wzięło udział 19 osób. Szkoła bardzo aktywnie włączyła się w akcje „Zbieraj makulaturę ratuj konie” i w związku z tym największe zainteresowanie uczestników wzbudził los koni wykupionych przez Klub Gaja.

 

 

 

 

 

 


Bielska Szkoła Menadżerów klasa II oraz III Liceum Ogólnokształcącego

 

Kolejne zajęcia również miały miejsce w Bielskiej Szkole Menadżerów w dniu 12 marca 2008 roku. W zajęciach uczestniczyło 25 uczniów z klas II liceum oraz III liceum. Największe zainteresowanie młodzieży wzbudziła część zajęć poświecona warunkom hodowli kur niosek oraz sposoby oznaczenia jajek informujące o warunkach, w jakich ptaki były hodowane.

 


Konferencja w Limanowej

W dniu 11 marca 2008 w siedzibie Starostwa Powiatowego w Limanowej odbyła się konferencja której celem było zapoznanie nauczycieli Powiatu Limanowskiego z założeniami projektu edukacji ekologicznej „Pomagamy zwierzętom – program edukacji ekologicznej”. Celem projektu jest podniesienie świadomości społecznej w dziedzinie ochrony środowiska w zakresie ochrony praw zwierząt oraz podnoszenie poziomu aktywnego uczestnictwa obywateli w rozwiązywaniu lokalnych problemów dotyczących praw zwierząt.

Podczas konferencji zaprezentowane zostały następujące tematy:

* ogólny zarys projektu „Pomagamy zwierzętom” – Jacek Bożek – Prezes Klubu Gaja;

* możliwości wykorzystania materiałów edukacyjnych oraz informacje o poradnictwie obywatelskim w ramach projektu – Paweł Grzybowski – edukator Klubu Gaja;

* dlaczego warto szanować zwierzęta? – Jagna Kudła – weterynarz;

* formy edukacji w praktyce – Jarosław Kasprzyk – edukator Klubu Gaja.

Projekt „Pomagamy zwierzętom – program edukacji ekologicznej ” dofinansowano ze środków UE - Program Środki Przejściowe 2005 "Podnoszenie świadomości społecznej i wzmacnianie orzecznictwa oraz działań monitorujących organizacji pozarządowych" 2005/017-488.01.01.01 oraz WFOŚiGW w Katowicach.

 

 


Szkoła Podstawowa w Łaziskach Górnych klasa VI d

W lutym prowadziliśmy zajęcia w Szkole Podstawowej nr 1 w Łaziskach Górnych dla klasy VI d. Zajęcia miały miejsce 27 lutego 2008 roku. W zajęciach uczestniczyło 23 uczniów. Podczas zajęć pokazaliśmy warunki, w jakich są hodowane zwierzęta i co możemy zrobić, aby poprawić ich warunki życia.

 

 

 

 

 

 

 


Szkoła Podstawowa w Łaziskach Górnych klasa VI a

Kolejne zajęcia również miały miejsce w Szkole Podstawowej nr 1 w Łaziskach Górnych i uczestniczyło w nich 21 uczniów z klasy VI a. Zajęcia miały miejsce 27 lutego 2008 roku. Przybliżyliśmy uczestnikom warunki, jakie panują na targach koni w Polsce zwłaszcza na targu w Bodzentyniu. Mówiliśmy również o warunkach, w jakich są transportowane konie na rzeź z Polski do Włoch. Pokazaliśmy działania Klubu Gaja zmierzające do poprawy losu tych zwierząt takich jak np. happeningi.

 


Szkoła Podstawowa w Robuniu klasa VI

 

Czwarte z kolei zajęcia w ramach programu Pomagamy Zwierzętom odbyły się w Szkole Podstawowej w Robuniu, niewielkiej miejscowości koło Kołobrzegu. Zajęcia odbyły się 30 stycznia 2008 roku. W zajęciach uczestniczyli uczniowie z klasy VI i wzięło w nich udział 15 osób. Z największym zainteresowaniem uczestników spotkały się działania Klubu Gaja mające na celu ochronę płazów. Rozmawialiśmy o znaczeniu płazów z zwłaszcza żab i ropuch w środowisku, omówiliśmy najpopularniejsze ich gatunki oraz przedstawiliśmy zagrożenia, jakie gospodarka człowieka stwarza dla ich bytowania.

 

 

 

 


Szkoła Podstawowa nr 3 w Kołobrzegu klasa III

 

Również w Kołobrzegu prowadziliśmy zajęcia dla klasy trzeciej ze Szkoły Podstawowej nr 3 w zajęciach wzięło udział 23 uczniów. Zajęcia miały miejsce w dniu 30 stycznia 2008. Największe zainteresowanie uczestników wzbudziła nasza akcja „Zbieraj makulaturę ratuj konie”. Dzieci z dużym zainteresowaniem wysłuchały opowieści o losach koni uratowanych przez Klub Gaja. Również z dużym zainteresowaniem uczestników spotkały się nasze działania związane z akcją Cyrk jest śmieszny nie dla zwierząt. Powiedzieliśmy o warunkach, w jakich są przetrzymywane zwierzęta w cyrkach oraz o sposobach ich tresury.

 

 

 

 


Szkoła Morska w Kołobrzegu klasa IV Spedycyjna oraz klasa IV Ochrony Środowiska

 

Kolejne zajęcia w ramach programu Pomagamy Zwierzętom również miały miejsce w Szkole Morskiej w Kołobrzegu i uczestniczyła w nich młodzież z Klasy IV Ochrony Środowiska oraz IV Spedycyjnej. Zajęcia miały miejsce w dniu 30 stycznia 2008. W zajęciach wzięło udział 32 uczestników. Podczas zajęć mówiliśmy na temat działań Klubu Gaja związanych czynną i bierną ochroną płazów oraz sposobami, w jaki placówki oświatowe mogą się w te działania włączyć.

 

 

 

 

 


Szkoła Morska w Kołobrzegu klasa IV SB oraz klasa II Ochrony Środowiska

 

W styczniu rozpoczęliśmy cykl zajęć edukacyjnych „Pomagamy zwierzętom”. Pierwsze zajęcia odbyły się w Szkole Morskiej w Kołobrzegu w dniu 30 stycznia 2008 i uczestniczyło w nich 36 osób z klas IV SB oraz II Ochrony Środowiska. Podczas zajęć rozmawialiśmy m in., w jaki sposób w życiu codziennym każdy z nas wpływa na warunki, w jakich są hodowane i przetrzymywane zwierzęta w Polsce. Podaliśmy kilka przykładów, w jaki sposób możemy wpłynąć na poprawę losu zwierząt np. poprzez świadome wybory konsumenckie i inne działania na rzecz zwierząt.

 


Pomagamy zwierzetom - spotkanie w Wałbrzychu 

 

W dniu 14 listopada 2007 w Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Wałbrzychu odbylo się spotkanie młodzieży z Prezesem Klubu Gaja Jackiem Bożkiem w ramach programu "Pomagamy zwierzętom". W prezentacji uczestniczyło 124 uczennic i uczniów wraz z opiekunami. Chcielibyśmy jednocześnie poinformować, że szkoła z Wałbrzycha lideruje w roku 2007 w zbiórce makulatury w programie "Zbieraj makulaturę, ratuj konie".

 


FAQ-Poradnik "Pomagamy zwierzętom II" 

- Poradnik "Pomagamy zwierzętom" został dofinansowany ze środków FIO i Eurogroup for Animals

 


Film "Pomagamy zwierzętom"

"Brutalnie edukacyjny,

drastycznie prawdziwy,

emocjonalny,

wstrząsający,

prowokujący w swojej prostocie

i swojej przekonującej formie.

Obudzi, przestraszy, czy przyniesie tylko chwilowe zrozumienie?"

Polecam film, Karol Kamiński

 

- Film "Pomagamy zwierzetom" został dofinansowany ze środków FIO i Eurogroup for Animals

 


O projekcie

Najważniejsza częścią projektu "Pomagamy zwierzeta" będą działania na rzecz ochrony praw zwierząt podjęte przez placówki oświatowe w całym kraju w ramach programu edukacji Pomagamy zwierzętom. Będziemy współpracować z placówkami oświatowymi, które będą lokalnie realizowały program. Do udziału w projekcie zaprosiliśmy Starostwo Powiatowe z Limanowej, przy którego współpracy zostanie zorganizowana Konferencja dla nauczycieli z terenu powiatu - propagująca ten program. W ramach projektu planujemy wydanie materiałów edukacyjno-informacyjnych, które zostaną rozdystrybuowane do 4000 placówek oświatowych w całym kraju wg bazy adresowej Klubu Gaja, organizację prezentacji i warsztatów edukacyjnych w placówkach oświatowych oraz wydarzeń informacyjno-promocyjnych, a także prowadzenie poradnictwa obywatelskiego.

 

Broszura Pomagamy zwierzętom
Broszura Pomagamy zwierzętom poruszać będzie problemy ochrony praw zwierząt dzikich, gospodarskich i towarzyszących, który w prosty i przystępny sposób przedstawimy historię i genezę ochrona praw zwierząt oraz wytłumaczymy pojęcie „dobrostanu zwierząt”. W broszurze będziemy tez promować rolnictwo ekologiczne, gdzie dobrostan zwierząt jest najwyższy i zwracać będziemy uwagę na świadomą konsumpcję, która łączy się także z dobrostanem zwierząt. Materiały te zostaną opracowane przy współpracy Eurogroup for Animals z Brukseli. Broszura zachęcać będzie do włączenia się w proste akcje na rzecz ochrony zwierząt. Propagować będzie przykłady jak rozpoznać podstawowe potrzeby zwierząt i jak podjąć proste działania na rzecz ich ochrony.

 

Komplet plakatów – wystawa edukacyjna  Pomagamy zwierzętom
Wystawa edukacyjna ma na celu przekazanie odbiorcom podstawowych informacji o historii i genezie praw zwierząt, oraz ma zwrócić uwagę na podstawowe podziały zwierząt, problemy i zagrożenia dotyczące ochrony ich praw. Prezentować będzie dobre praktyki wypracowane na przykładach polskich i międzynarodowych a także działania, akcje, programy naszego stowarzyszenia. Wiele naszych akcji jak np. akacja „Zbieraj makulaturę, ratuj konie” zostało podjętych przez placówki oświatowe i instytucje, które włączyły się w bezpośrednią pomoc dla zwierząt, i kontynuują je co roku. Materiały dotyczące dobrostanu zwierząt zostaną opracowane przy współpracy Eurogroup for Animals.

 

Plakat - 22 maja  - Dzień  Praw Zwierząt
Plakat będzie informował o obchodach Dnia Praw Zwierząt i będzie zachęcać do włączenia się w obchody 22 maja placówek oświatowych w całym kraju.

 

Film edukacyjny Pomagamy zwierzętom
Film edukacyjny poruszać będzie problemy ochrony praw zwierząt i ich dobrostanu. Tematem filmu będą działania i akcje na rzecz ochrony zwierząt na przykładzie działań stowarzyszenia prowadzonych od 19 lat.

 

Raport z działań Pomagamy zwierzętom
Raport z działań będzie podsumowaniem projektu, zamieścimy w nim relacje z podjętych działań przez placówki oświatowe w ramach programu edukacji Pomagamy zwierzętom.

 

Cykl 25 spotkań/prezentacji dla uczniów  w placówkach oświatowych
Na spotkaniach/ prezentacjach poruszane będą problemy z jakimi najczęściej spotykamy się podczas realizacji działań na rzecz ochrony praw zwierząt. Spotkania prowadzone będą w formie interaktywnej. Będziemy na przykładzie naszych programów, akcji i kampanii dzielić się doświadczeniem i wiedzą z uczestnikami spotkań, zadawać pytania i zachęcać do dyskusji.

 

Warsztaty  edukacyjno-artystyczne dla uczniów
Celem warsztatu będzie przygotowania wspólnego wydarzenia – happeningu na obchody Dnia Praw Zwierząt w Katowicach. Poradnictwo obywatelskie Będziemy udzielać porad na zgłaszane interwencje a także opracujemy Poradnik Pomagamy zwierzętom, który zamieścimy na naszej stronie aby pomóc obywatelom w rozwiązywaniu lokalnych problemów dotyczących w/w zakresu.

 

Wydarzenie informacyjno-promocyjne  - Dzień  Praw Zwierząt
Inauguracja obchodów dnia Praw Zwierząt -22 maja odbędzie sie w Bibliotece Śląskiej w Katowicach i połączona będzie z premierą filmu Pomagamy zwierzętom oraz konferencją prasową i panel, którego tematem będzie ochrona praw zwierzat. W placówkach oświatowe w całym kraju odbędą się lokalne obchody Dnia Praw Zwierząt. Chcemy upowszechnić ten dzień i zwrócić uwagę społeczeństwu na rolę zwierząt w naszym życiu.

 

 

 

 

 

 

autor: yoyo ikonki: krysiaida @ deviantart | działa dobrze pod: ie 5.0, netscape6, opera 5 (i wyżej)