nowości na e-mail
wpisz adres:


napisz do nas
Copyright © Klub Gaja
Strona Główna » Projekty » Współpraca wyszehradzka
Projekty
aktualna pozycja:
» Święto Drzewa
» Konkurs Drzewo Roku
» Zaadoptuj rzekę
» Odkryj swój park
» Czy wiesz co jesz?
» Wzmocnienie instytucjonalne
» Kupuj odpowiedzialnie
» Społeczny monitoring
Współpraca wyszehradzka
» Globalnie w naszej wiosce
» Jak działać dla Ziemi
» Pomagamy Zwierzętom - chronimy klimat
» Ryby mają głos!
» Akademia 3R
» Polscy Kampanierzy dla Klimatu
» EKOLOKALNY WOLONTARIAT

Kupuj jajka z głową!

Niech kura dumnie rozpościera skrzydła! – ciąg dalszy …

Klub Gaja i Europejska Sieć Ochrony Zwierząt Hodowlanych (European Network for Farm Animals Protection) walczą o lepsze warunki chowu kur niosek, które zagwarantowała dyrektywa Unii Europejskiej. Zgodnie z nią hodowcy są zobowiązani do poprawy warunków przetrzymywania tych zwierząt i zapewniania im ulepszonych klatek. Od 1 stycznia 2012 ptaki nie mogą być trzymane w klatkach tak małych jak dotychczas.

 

Polski rząd jako jedyny domagał się zmiany postanowienia i przesunięcia tego terminu (na 1 stycznia 2017  r.).  Dlatego 19 kwietnia w 14 miejscach Europy organizacje pro-zwierzęce, w Warszawie – Klub Gaja, zorganizowały spotkania informacyjne, happeningi i manifestacje w obronie przyjętych, długo oczekiwanych, dobrych zmian.

 

Przed akcją Klub Gaja złożył w Ministerstwie Rolnictwa list w tej sprawie. Podobne pisma złożono w polskich ambasadach w 13 krajach. Oficjalna odpowiedź nadesłana do Klubu Gaja informuje:  „raport Europejskiej Unii Sprzedaży Hurtowej Jaj, Produktów Jajecznych, Drobiu i Dziczyzny wskazuje, że w 2012 r. w państwach członkowskich UE w klatkach zmodyfikowanych utrzymywanych będzie 36,8 % ogólnego pogłowia kur, a w klatach niezmodyfikowanych – 29,3 %”. Polskie Ministerstwo Rolnictwa uważa , że kary grożące państwom członkowskim, które nie wdrożyły dyrektywy mogą zaburzyć funkcjonowanie tego sektora gospodarki.

 

Klub Gaja podkreśla, że dyrektywa nakładająca wymóg ulepszonych klatek została przyjęta 12 lat temu, a organizacje dbające o polepszenie warunków zwierząt hodowlanych zabiegają o nie od 30 lat. Jednocześnie warto podkreślić, że wymogi zostały określone jako „minimalne normy ochrony kur niosek”. Swoje zadanie mają też konsumenci. Według badań Eurobarometru, większość obywateli państw członkowskich Unii gotowa jest płacić więcej za jaja, jeśli tylko pochodzić będą z hodowli kur z dostępem do wybiegu. Z danych Głównego Inspektoratu Weterynarii w Polsce (wrzesień 2010r.) wynika, że od 1 stycznia 2012 roku jaja spożywcze będą produkowane w ulepszonych  klatkach przez ok. 50 % obecnej liczby kur niosek.

 



Niech kura dumnie rozpościera skrzydła!

Klub Gaja zorganizował w Warszawie społeczną akcję przeciwko próbie odroczenia przez polski rząd zakazu stosowania nieulepszonych klatek w chowie kur. Była to jedna z 14 podobnych akcji, które w tym samym dniu i o tej samej porze odbyły się w różnych częściach Europy, przed polskimi ambasadami.

 

Na ul. Chmielnej 33 stanęło stoisko informacyjne Klubu Gaja, a wokół symbolicznej kukły Wolnej Kury - Rajskiego Ptaka zebrały się dzieci z dwóch warszawskich przedszkoli (nr 74 i 35). To dzieci i piękna pogoda nadały akcji charakter edukacyjnego pikniku i happeningu. Najmłodsi starali się uwolnić Ptaka z klatki zrobionej przez otoczoną wokół niego siatkę. Na miejscu pojawili się także zwolennicy humanitarnego traktowania zwierząt oraz wolontariusze Klubu Gaja. Rozdawano koszulki European Network for Farm Animals Protection (Europejskiej Sieci Ochrony Zwierząt Hodowlanych) oraz kartki z przesłaniem akcji adresowane do Przewodniczącego Rady UE ds. Rolnictwa i kartki z pozdrowieniami od Kury Nioski.

 

W tej chwili w Polsce większość kur niosek utrzymywana jest w chowie klatkowym. Cztery, a nawet pięć kur przez całe życie przetrzymywana jest w klatce, gdzie na jednego ptaka przypada powierzchnia mniejszej niż kartka formatu A4. Zwierzęta nie mają żadnych możliwości by mogły wykonywać swoje naturalne odruchy. W zamian dochodzi między nimi do wzajemnych ataków i okaleczania się. To właśnie jajka od tak hodowanych kur - oznaczone nr 3 – kupowane są najczęściej. Zmiany w prawie europejskim, które mają wejść od 1 stycznia 2012 roku poprawią ich sytuację, ponieważ wymuszą wprowadzenie bardziej przyjaznych zwierzętom klatek. Kury będą mogły wykonywać swoje naturalne odruchy, na przykład, rozprostować skrzydła.

 

Przed akcją Klub Gaja złożył w Ministerstwie Rolnictwa list w tej sprawie. Podobne listy złożono w polskich ambasadach w 14 krajach.

 

Zobacz relację na Gazeta.pl

 

Posłuchaj audycji w Radiu TOK FM

 

Zobacz zdjęcia z podobnych akcji w Europie

 




Ze świątecznymi życzeniami od Kury Nioski

 

Bądź ludzki!
Całe życie siedzę zamknięta, nie znając słońca, trawy i piasku.
Cztery, a nawet pięć kur ściśniętych jest w niewielkiej klatce.
Na każdą z nas przypada powierzchnia mniejsza niż kartka formatu A4.
Jajka stąd, oznaczone są numerem 3. Kupując je, nie wiesz jak cierpię.

 

Trzymaj klimat!
Żyję w klatce jak miliony innych zwierząt na całym świecie. Wytwarzane
przy tym gazy i odpady mają olbrzymi wpływ na zmiany klimatyczne.

 

Bądź hojny!
Jajka od kur szczęśliwych są droższe, ale warto zapłacić taką cenę.
Kupując jajka z numerem 0 i 1 popierasz wolny chów kur.

 

Bądź odpowiedzialny!
Możesz mi pomóc jeśli będziesz kupować świadomie. Wybierając jajka
z numerem 0 (chów ekologiczny) i 1 (chów na wolnym wybiegu) lub 2 (chów
ściółkowy) dajesz sygnał producentom w jakich warunkach powinni hodować
kury. Zakaz niehumanitarnego chowu kur w UE ma obowiązywać od 2012 r.

 

Bądź szczęśliwy!
Dziel się szczęściem ze wszystkim, co żyje na Ziemi. Jajko symbolizuje
odrodzenie. Dla zwierząt w jajku zamknięte jest ich potomstwo.
To też Twoja przyszłość.

 

Z pozdrowieniami
Kura Nioska

 

Pobierz kartkę i wyślij znajomym


Przyrodę i zwierzęta chronimy właśnie dla Ciebie

Przekaż 1% swojego podatku na działania Klubu Gaja
KRS 0000120069

 

Pobierz bezpłatny program do obliczeń PIT
www.klubgaja.pl/pomoc/

 


Banalne zwierzęta też czują – przyjdź na akcję z Klubem Gaja!

Kogo obchodzą małe istoty odizolowane od świata, używane niemal jak mechaniczne urządzenia do produkcji? Wiadomo, że mają skrzydła, oczy, dzioby, ale są niewiarygodnie powszechne i banalne w swej prostocie. Kury nioski. Jedne z najbardziej wykorzystywanych zwierząt na świecie. Wymagają nie wiele uwagi, przynoszą mnóstwo dobra. Zamkniętego w jajku. Zapraszamy do udziału w europejskiej akcji na rzecz humanitarnego chowu kur niosek. 19 kwietnia o godz.13.00 na ul. Chmielnej 33 w Warszawie. W tym samym czasie podobne wydarzenia odbędą się w 13 innych miejscach w całej Europie!

 

Miliony kur trzymane są w klatach, których objętość skazuje ich na cierpienie często przeradzające się w agresję do innych kur i do siebie samych. W klatce wolno przetrzymywać od 4 do 5 kur , gdzie każdej z nich przypada do dyspozycji  powierzchnia mniejsza od kartki  formatu A4.  Kury nie mają szansy na wykonywanie naturalnych potrzeb  jak rozciąganie skrzydeł czy wchodzenie na grzędę. W takich warunkach nie można mówić o realizowaniu prawa zwierząt do dobrostanu.

 

Po wielu wysiłkach organizacji pro zwierzęcych w całej Europie, 12 lat temu Unia Europejska przyjęła, że od 1 stycznia 2012 roku wprowadza zakaz niehumanitarnej metody chowu kur niosek, a klatki muszą zostać zmienione i przystosowane do potrzeb zwierząt. Decyzję poprały wyniki badań, które wykazały, że przetrzymywanie kur w bardzo małych klatkach ma na nie negatywny wpływ.

 

Polska jako jedyny kraj Unii wystąpiła z petycją o odroczenie zakazu do 2017 r. mimo, że hodowców, którzy wykorzystali czas na  wprowadzenie zmian w swoich firmach nie brakuje. Sprzeciwiamy się tej petycji i zapraszamy do poparcia rozwiązań, które przez wielu hodowców zostały już zaakceptowane i opłacone kosztami potrzebnymi do wprowadzenia zmian w chowie. Nasza akcja to także poparcie dla ludzi przedsiębiorczych i otwartych.

 

Wydarzenie odbędzie się w towarzystwie Rajskiego Ptaka – Wolnej Kury! Zapraszamy! Dla pierwszych uczestników mamy koszulki European Network for Farm Animals Protection (Europejskiej Sieci Ochrony Zwierząt Hodowlanych), która jest organizatorem akcji w całej Europie. Dla wszystkich -  kartki wielkanocne z wyjątkowym  przesłaniem.


 


Kupuj jajka z głową!

Klub Gaja oraz OTOZ Animals serdecznie zapraszają na konferencję prasową - 17 kwietnia 2008 roku (czwartek), Warszawa,  godzina 11.00, Quchnia Artystyczna (Zamek Ujazdowski).

 

Klub Gaja na konferencji prasowej przedstawi Raport „Kupuj jajka z głową” z przeprowadzonego na terenie krajów wyszehradzkich badania sieci sklepów handlowych. Badania te przeprowadzono w Polsce, Czechach na Węgrzech i Słowacji i dotyczyły one społecznej odpowiedzialności biznesu oraz dobrostanu zwierząt w sieciowej sprzedaży kurzych jaj.

 

Liderem i koordynatorem tego zadania, dzięki wsparciu finansowemu Visegrad Fund, był Klub Gaja we współpracy ze Sloboda Zvierat (Słowacja), Fauna Egyesulet (Węgry), Nadace na ochranu zvirat (Czechy) oraz OTOZ Animals (Polska), Eurogroup for Animals (Bruksela) i Compassion in World Farming (Anglia).

 

Na konferencji zaprezentujemy 24 stronicowy Raport, który został wydany w języku polskim, czeskim, słowackim, węgierskim i jest także dostępny w języku angielskim na stronach /projekty/wspolpraca_wyszehradzka/. W Polsce ankieta z pytaniami została wysłana do 15 sieci handlowych. Z odpowiedziami, lub częściej z ich brakiem zapoznają się Państwo podczas konferencji.

 

Gościem konferencji będzie Peter Vingerling z Eurogroup for Animals. W czasie konferencji prasowej zostanie także wręczona nagroda ustanowiona przez Compassion in World Farming - Good Egg Award przyznawana dwóm polskim firmom przyjaznym dla zwierząt. Firma Organic z Warszawy oraz Biohurt z Pokrzydowa.

 

Na zakończenie konferencji przewidziany został poczęstunek jajeczny.

Serdecznie zapraszam w imieniu Klubu Gaja oraz OTOZ Animals.

 

Jacek Bożek
Prezes Klubu Gaja


Raport Kupuj jajka z głową

Z wielką przyjemnością oddajemy Państwu do rąk raport, którego wydanie było możliwe dzięki wsparciu finansowemu Visegrad Fund oraz pomocy merytorycznej Eurogroup for Animals z Brukseli.

 

Pozycja ta jest nowatorska nie tylko ze względu na charakter badań w niej zawartych, ale także z powodu pierwszego na taka skalę wspólnego programu prowadzonego przez organizacje społeczne z Polski, Czech, Węgier i Slowacji, zajmujacych się dobrostanem i prawami zwierząt. Raport został wydany w pięciu językach: polskim, angielskim, czeskim, słowackim i węgierskim.

 

Chciałbym wszystkim osobom, instytucjom i organizacjom które przyczyniły się do powstania tego opracowania gorąco w tym miejscu podziękować, w szczególności Barbarze Romanowicz, koordynatorce projektu - Klub Gaja (Polska), Kamilowi Kandalaft - Sloboda zvierat (Słowacja), Levente Pencz - Fauna Egyesulet (Węgry), Josefowi Holejsovskiemu - Nadace na ochrone zvirat (Czechy), Ewie Gebert - OTOZ Animals (Polska), Sonji van Tichelen i Iainowi Reddish - Eurogroup for Animals (Belgia), Rowen West-Henzell - Compassion in World Farming (Wielka Brytania).

 

Przekraczaliśmy granice, dosłownie i w przenośni, dla wspólnego dobra ludzi i zwierząt.

Jacek Bożek

 

 

Raport Kupuj jajka z głową - wersje pdf do pobrania

 

  wersja polska

  wersja czeska

  wersja słowacka

  wersja węgierska

  wersja angielska

 


Wyślij list do supermarketu!

Sklepy i supermarkety mają ogromny wpływ na standardy dobrostanu zwierząt związane z produkcją żywności poprzez produkty jakie oferują. Niestety w Polsce i pozostałych państwach Wyszehradzkich, pomimo zainteresoania konsumentów, żywność wyprodukowana  przy wyższych standardach dobrostanu nie jest dostępna w wielu supermarketach.

W związku z tym, Klub Gaja wysłał do 14 sieci supermarketów pismo przewodnie z ankietą, w której zapytaliśmy o dostepność artykułów spożywczych  wyprodukowanych przy wyższych standardach dobrostanu zwierząt oraz o plany wprowadzenia takich produktów w przyszłości.

Wszystkich konsumentów chcących kupować produkty, które wyprodukowane zostały z poszanowaniem dobrostanu zwierząt, zachęcamy do wysyłania pisma w tej sprawie do sieci sklepów. Poniżej zamieszczamy wzór pisma oraz adresy supermarketów, do których Klub Gaja skierował ankietę. Pismo koniecznie prosimy przesłać do wiadomości Klubu Gaja. 

 

Szanowni Państwo,
Jako klient/klientka Waszego sklepu/sieci sklepów odpowiadając na apel oraz wspierając działania Klubu Gaja proszę o informacje czy w Państwa sklepach otrzymać mogę jajka z chowu ściółkowego (nr 2), ekologicznego (nr 0) lub z wolnego wybiegu (nr 1). Jako klientowi/klientce Państwa sklepu zależy mi na tym abym mógł/mogła mieć wybór pomiędzy jajkami pochodzącymi z różnych typów chowu kur. Dlatego też proszę o informację czy jajka z wymienionych typów chowu można nabyć w Państwa sklepach. W przypadku braku u Państwa w sklepach jajek pochodzących z któregoś z wymienionych typów chowu kur proszę o informacje czy planują Państwo umieszczenie w Swoich sklepach/sieciach sklepów tych produktów.
Ponadto proszę o informację czy można nabyć u Państwa w sklepach tzw. „mięsa bez okrucieństwa” lub mięsa pochodzącego z rolnictwa ekologicznego z odpowiednim atestem. Jeśli produktów takich u Państwa nabyć nie mogę proszę o informację czy planują Państwo umieszczenie tych produktów w Swoich sklepach i kiedy produkty te będę mógł/mogła nabyć.
Jako konsumentowi/konsumentce bardzo zależy mi na możliwości zakupu artykułów pochodzenia zwierzęcego, które wyprodukowane zostały z poszanowaniem dobrostanu zwierząt. Chciałbym jako konsument/konsumentka mieć możliwość wyboru u Państwa w sklepach wśród artykułów pochodzenia zwierzęcego produktów spełniających wyższe standardy chowu i utrzymania zwierząt.
Proszę o pisemną odpowiedź na moje pismo.

 

*******************

1/ Tesco Sp.zo.o., ul. Górczewska 212/226, 01-460 Warszawa

2/ Kaufland Polska, Markety Sp. z o.o. Sp. k., ul. Szybka 6/10, 50-421 Wrocław

3/ Auchan, ul. Puławska 46, 05-500 Piaseczno

4/ Piotr i Paweł Sp. z o.o., ul. Marcelińska 90, 60-324 Poznań

5/ Ahold Polska Sp. z o.o., ul. Gabrieli Zapolskiej 38, 30-126 Kraków

6/ Bomi, Siedziba Zarządu BOMI SA, BOMI FIKAKOWO, ul. Gryfa Pomorskiego 71 , Gdynia

7/ Real - Sp. z o.o. Sp. k., al. Krakowska 61, 02-183 Warszawa

8/ Społem, KZRSS Społem, ul. Grażyny 13/15, 02-548 Warszawa

9/ Żabka, Żabka Polska S.A., ul. Ogrodowa 12, 61-821 Poznań

10/ BIEDRONKA:Biuro Główne, Jeronimo Martins Dystrybucja S.A., ul. Postępu 17D, 02-676 Warszawa, biedronka_biuro@jmpolska.com
11/ Carrefour Polska, ul. Targowa 72, 03-734 Warszawa

12/ MARCPOL S.A., ul. Żurawia 32, 00-515 Warszawa

13/ Makro Cash and Carry Polska S.A., Al. Krakowska 61, 02-183 Warszawa

14/ Lidl Polska Sklepy Spożywcze Sp. z o.o. Sp. k., ul. Poznańska 48, Jankowice, 62-080 Tarnowo Podgórne


Znakowanie jajek – w skład tego kodu wchodzi:
a. kod systemu chowu kur, gdzie

 

"O" - oznacza

chów ekologiczny

"1" - oznacza

wolny wybieg

"2" - oznacza

hodowlę ściółkową

"3" - oznacza

hodowlę klatkową


b. oznaczenia państwa członkowskiego, z którego jajko pochodzi (np. PL – Polska)
c. weterynaryjny numer identyfikacyjny

Chów ekologiczny
Kury żyją w warunkach z zachowaniem najwyższego dobrostanu.

 

Wolny wybieg

Kury mają stały dostęp w ciągu dnia, do wybiegu na świeżym powietrzu, zwykle pokrytego roślinnością. Wnętrza muszą odpowiadać warunkom systemu ściółkowego, a maksymalne zagęszczenie może wynosić 2 500 ptaków na hektar (4 metry sześcienne na kurę). Ptaki mogą poruszać się swobodnie, co powoduje, że mają silniejsze kości. Mogą korzystać z grzęd, wybierać miejsca gniazdowania i wykazywać naturalne zachowanie.

 

System ściółkowy
Ptaki są trzymane w budynkach, gdzie maksymalne zagęszczenie wynosi 25 ptaków na metr kwadratowy, w zależności od rodzaju systemu. Dyrektywa z 1999 roku pozwala na maksymalne zagęszczenie 9 ptaków na metr kwadratowy powierzchni użytkowej i maksymalnie 4 piętra. Ptaki mają dostęp do skrzynek z gniazdami, pożywienia i wody na wszystkich poziomach. Ściółka znajduje się na najniższym piętrze. Każdy ptak powinien mieć zapewnione około 15 cm grzędy. Ptaki mają dostęp do pomieszczeń, gdzie mogą zażywać kąpieli w piasku, drapać i gniazdować, mogą się poruszać i korzystać z grzęd. Zwiększona aktywność wzmacnia kości.

 

System klatkowy
Klatka mieszcząca pięć do siedmiu ptaków ma zwykle rozmiary 50 cm x 50 cm. Jest to puste pomieszczenie z nachyloną podłogą z siatki drucianej oraz sprzętem do karmienia, pojenia i zbierania jajek. Klatki niosek mogą być ułożone w różne kształty, mogą być też poustawiane jedna na drugiej w ilości od trzech do ośmiu. Jedną z poważniejszych trosk jest stopień zamknięcia. Grzędy nie są powszechnie używane. Przyjmując strach, frustrację i ból za definicję cierpienia, na podstawie badań naukowych można wyciągnąć wniosek, że kury nioski cierpią w klatkach i że system klatkowy jest obarczony niezmiennymi problemami dobrostanu zwierząt.

 

Jednocześnie zezwala się producentom posiadającym stada kur niosek poniżej 50 sztuk, na sprzedaż na rynku lokalnym jaj nieostemplowanych na skorupie, pod warunkiem iż na miejscu sprzedaży podaje się nazwę i adres gospodarstwa.

 

Podział jajek według klas jakości:
a.Klasa A–jajko świeże i ekstra świeże, które przeznaczone jest do handlu detalicznego;

b.KlasaB–jest to jajko drugiej jakości przeznaczone dla przedsiębiorców przemysłu spożywczego i niespożywczego.

 

Znakowanie opakowań jednostkowych i zbiorczych
Opakowania jednostkowe i zbiorcze powinny zawierać następujące dane:

a.nazwę i adres przedsiębiorstwa pakującego jajka;

b.metodę chowu kur;

c.numer zakładu pakowania;

d.liczbę zapakowanych jajek;

e.klasę wagową (jajka klasy A mają cztery kategorie wagowe: XL, L, M, S);

f.klasę jakości;

g.datę minimalnej trwałości, która nie może przekroczyć 28 dni;

h.zalecenie właściwego przechowywania jajek.

 

Znakowanie jajek sprzedawanych luzem
Przy sprzedaży jajek luzem trzeba zamieszczeć następujące informacje: datę minimalnej trwałości, numer zakładu pakującego jajka i zalecenia dotyczące właściwego przechowywania jajek.

 

 

 

 

Przykład – stempel na jajku z hodowli ściółkowej

 

 

 

 

Sporządzono na podstawie:

–Rozporządzenie Komisji (WE) NR 2295/2003 z dnia 23 grudnia 2003 r. wprowadzające szczegółowe zasady wykonywania rozporządzenia Rady (EWG) nr 1907/90 w sprawie niektórych norm handlowych w odniesieniu do jaj.

–Rozporządzenie Rady (EEC) nr 1907/90 z 26 czerwca 1990 r. w sprawie określonych norm handlowych na jaja.


Spotkanie Eurogrupy w Bratysławie
W dniu 21 lipca 2008 reprezentant Klubu Gaja wziął udział w spotkaniu organizacji członkowskich Eurogroup for Animals z krajów wyszehradzkich w Bratysławie. Na spotkaniu obecni byli także przedstawiciele Eurogroup w Brukselii oraz reprezentant Eurogroup w Polsce. Podczas spotkania podsumowano roczną współpracę organizacji zajmujących się prawami i dobrostanem zwierząt z Polski, Czech, Słowacji i Węgier w ramach projektu “Cooperation of Animal Welfare NGOs in Visegrad” i wytyczono kolejne cele działań na rzecz zwierząt. Efektem naszej dotychczasowej współpracy jest wydany przez Klub Gaja Raport „Kupuj jajka z głową”, który prezentuje wyniki badań sieci sklepów handlowych, przeprowadzonych w krajach wyszehradzkich, na temat społecznej odpowiedzialności biznesu oraz dobrostanu zwierząt w sieciowej sprzedaży kurzych jaj. Projekt dofinansowany był przez Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki, Eurogroup for Animals oraz Compassion in World Farming.


Spotkanie organizacji praw zwierząt w Wilkowicach

W dniach 10-11 stycznia 2008 w ośrodku Klubu Gaja w Wilkowicach odbędzie się spotkanie przedstawicieli organizacji praw zwierząt z Polski, Czech, Słowacji i Węgier .

Dzięki wsparciu finansowemu Funadacji Wyszechradzkiej (Visegrad Fund) organizacje społeczne zajmujące się dobrostanem i prawami zwierząt z Polski - Klub Gaja, Czech – Nadace na ochrone zvirat, Słowacji – Sloboda Zvierat i Węgier – Fauna Egyesület prowadzą wspólną kampanię dotyczącą monitoringu wielkich sieci hipermarketów na terenie Europy Środkowej na temat skupu i dystrybucji jajek, ze szczególnym uwzględnieniem dobrostanu kur niosek.

Kampania ta jest częścią europejskiej kampanii prowadzonej przez organizacje społeczne skupione w Eurogroup for Animals w Brukseli.
Na terenie Polski, Czech, Słowacji i Węgier działania te koordynowane są przez Klub Gaja. W piatek 11 stycznia o godz. 12:00 w ośrodku Klubu Gaja w Wilkowicach , ul. Parkowa 10 odbędzie się również konferencja prasowa poświęcona tej kampanii.


Spotkanie w Pradze

W dniach 21-22 czerwca 2007 w Pradze odbyło się spotkanie organizacji zajmujących się prawami i dobrostanem zwierząt z Polski, Czech, Słowacji, Węgier i Wielkiej Brytanii oraz Eurogroup for Animals z Brukselii. Rozmawiano o działaniach w ramach projektu 'Cooperation of Animal Welfare NGOs in Visegrad',  finansowanego przez Fundusz Wyszehradzki, a którego koordynatorem w tych krajach jest Klub Gaja. Ustalono priorytety oraz wyznaczono cele na najbliższe miesiące. Bardzo jesteśmy dumni, że to jest to pierwszy tego typu międzynarodowy projekt realizowany w krajach wyszehradzkich.


Współpraca Wyszehradzka - wspólne działania na rzecz zwierząt

 

Projekt dofinansowany przez

Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki

Compassion in World Farming

Eurogroup for Animals

 

 

Organizacje biorące udział w projekcie:

Klub Gaja, Polska

OTOZ Animals, Polska

NADACE na ochranu zvirat

Czechy

Fauna, Węgry

Sloboda Zvierat

Słowacja

 

W maju 2007 Klub Gaja rozpoczął współpracę z  organizacjami zajmującymi się prawami i dobrostanem zwierząt z Polski, Czech, Słowacji i Węgier (państwa Wyszehradzkie) w ramach projektu “Cooperation of Animal Welfare NGOs in Visegrad”. Projekt jest dofinansowany przez Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki, Eurogroup for Animals oraz Compassion in World Farming. Koordynatorem projektu jest Klub Gaja.

 

Główne cele projektu
* Zwiększenie dostępności w sklepach żywności wyprodukowanej przy wyższych standardach dobrostanu zwierząt, w szczególności jaj z hodowli ściółkowej, wolnowybiegowej i ekologicznej

* uświadomienie konsumentom wpływu ich zakupów na dobrostan zwierząt oraz zwiększenie popytu na żywność wyprodukowaną przy wyższych  standardach dobrostanu zwierząt

 

Czas trwania projektu: maj 2007 rok - kwiecień 2008 rok


 

autor: yoyo ikonki: krysiaida @ deviantart | działa dobrze pod: ie 5.0, netscape6, opera 5 (i wyżej)