nowości na e-mail
wpisz adres:


napisz do nas
Copyright © Klub Gaja
Strona Główna » Co Robimy? » Edukujemy » Biuletyn "Współodczuwanie" » Współodczuwanie - numer 27
Biuletyn "Współodczuwanie"
aktualna pozycja:
» Współodczuwanie - numer 57
» Współodczuwanie - numer 56
» Współodczuwanie - numer 55
» Współodczuwanie - numer 54
» Współodczuwanie - numer 53
» Współodczuwanie - numer 52
» Współodczuwanie - numer 51
» Współodczuwanie - numer 50
» Współodczuwanie - numer 49
» Współodczuwanie - numer 48
» Współodczuwanie - numer 47
» Współodczuwanie - numer 46
» Współodczuwanie - numer 45
» Współodczuwanie - numer 44
» Współodczuwanie - numer 43
» Współodczuwanie - numer 42
» Współodczuwanie - numer 41
» Współodczuwanie - numer 39/40
» Współodczuwanie - numer 38
» Współodczuwanie - numer 37
» Współodczuwanie - numer 36
» Współodczuwanie - numer 35
» Współodczuwanie - numer 33/34
» Współodczuwanie - numer 32
» Współodczuwanie - numer 31
» Współodczuwanie - numer 30
» Współodczuwanie - numer 29
» Współodczuwanie - numer 28
Współodczuwanie - numer 27
» Współodczuwanie - numer 26
» Współodczuwanie - numer 25
» Współodczuwanie - numer 24
» Archiwalne teksty

Współodczuwanie - numer 27

Wydanie i opracowanie drukowanej wersji biuletynu zostało dofinansowane ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Cztery kolumny drukowanej wersji biuletynu zostały dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

sierpień 2003

 

 


Święto Drzewa
Program edukacyjny Święto Drzewa jest poświęcony sadzeniu i ochronie drzew oraz popularyzacji znaczenia drzew w biosferze. Na program składają się zarówno duże ogólnopolskie wydarzenia, takie jak zakładanie Parków Gwiazd, jak i szereg wydarzeń lokalnych w całej Polsce: prelekcji, wystaw, spotkań.

Celem programu jest zainspirowanie szkół, organizacji i grup młodzieży do podejmowania lokalnych inicjatyw ekologicznych dotyczących sadzenia i ochrony drzew. Ważnym elementem zachęcenia dzieci i młodzieży do działań proekologicznych ma być udział w tych działaniach znanych osób popularnych wśród młodzieży. Chcemy wykształcić modę na działania służące ochronie środowiska. Wykorzystamy tutaj nasze kontakty z wcześniejszych kampanii „Teraz Wisła” i „Zwierzę nie jest rzeczą”.

 

* * *

Program Święto Drzewa jest realizowany przez Klub Gaja. Autorem programu jest Wojciech Owczarz. Honorowy patronat nad programem objął Minister Środowiska Czesław Śleziak. Kluczowymi partnerami projektu są: Lasy Państwowe oraz Fundacja „Nasza Ziemia” (www.naszaziemia.pl). Program wsparł finansowo Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach projektu „Krąg Przyjaciół Ziemi”.

 

Inauguracja
Uroczysta inauguracja programu odbyła się 16 kwietnia 2003 r. Rozpoczęła cykl działań związanych z sadzeniem i ochroną drzew oraz zwróceniem uwagi na ich znaczenie dla biosfery. Podczas inauguracji programu Święto Drzewa posadziliśmy, wspólnie z ministrem środowiska, posłami oraz pracownikami Lasów Państwowych aleję lipową. Uroczystość odbyła się w Puszczy Piskiej, którą w zeszłym roku nawiedziły huragany. „Wiatr łamał drzewa niczym zapałki, wyrywał je z korzeniami. Jedynie niektóre obroniły się przed wywróceniem, ale pozostały w ziemi niebezpiecznie pochylone. Na krótko przed tornadem z lasu wyszły prawie wszystkie zwierzęta. Chmary jeleni i saren widziano nawet na pastwiskach. Po niebie szybowało ptactwo”.
Sławomir Trzaskowski, „Przyroda Polska”, 9.09.2002 r.

 

Parki Gwiazd
Jednym z najważniejszych, konkretnych działań w ramach projektu Święto Drzewa będzie zainicjowanie w Bielsku-Białej utworzenia Parku Gwiazd. Park Gwiazd będzie miejscem, w którym zaproszone znane osoby – zamiast pozostawienia pamiątkowego odcisku swojej dłoni (jak to ma miejsce np. w Międzyzdrojach) – będą sadzić swoje drzewa. Przy każdym drzewie będzie umieszczona pamiątkowa tabliczka z informacją o tym zdarzeniu. Propozycję posadzenia pierwszych drzew skierujemy do znanych osób publicznych, które dotąd wspierały działania proekologiczne oraz lokalnych liderów społecznych, aby uhonorować ich w ten sposób.
Wierzymy, iż idea Parków Gwiazd zostanie szeroko przyjęta i wkrótce takie parki powstaną w całej Polsce.

 

Święto Drzewa
Podsumowaniem programu ma być ustanowienie dnia 10 października – Świętem Drzewa. W tym dniu chcemy zasadzić dziesiątki tysięcy drzew w całej Polsce, ale także rozpocząć tradycję corocznego wydarzenia poświęconego sadzeniu i ochronie drzew. Do tej pory zgłosiło się ok. 1000 szkół. Jeszcze czekamy na następne. Więcej informacji o propozycjach współpracy znajdziesz na naszej stronie internetowej
www.klubgaja.pl lub możesz skontaktować się z nami.

 

Święto Drzewa – TAK jestem za !
Do tej pory zgłosiło się ok. 1000 szkół, więc nasza wspólna akcja będzie dużym ogólnopolskim wydarzeniem. Każda szkoła, która wysłała nam kartę zgłoszenia powinna po 20 września zgłosić się do najbliższego nadleśnictwa, gdzie albo umówi się na sadzenie lasu albo otrzyma bezpłatne sadzonki do posadzenia na terenie własnej szkoły.
W przesłanych materiałach jest także kilka innych propozycji działań. Zachęcamy do zbiórki makulatury, z której pieniądze przeznaczymy na wykupienie konia z transportu na rzeź, do obejmowania opieką cennych drzew w waszej okolicy. Wierzymy, iż 10 października będzie naprawdę Świętem Drzewa.

 

Co Ty możesz zrobić?
Powodzenie programu zależy od Waszego zaangażowania. Poniżej przedstawiamy kilka pomysłów oraz propozycje wydarzeń, które możemy zrobić wspólnie w ramach programu Święto Drzewa.

• Zorganizuj w swojej szkole inaugurację programu: możesz przygotować gazetkę szkolną, wystawę, lekcję tematyczną, posadzić wokół szkoły kilka drzew. Każda szkoła, która chce się włączyć w program, powinna wypełnić i wysłać nam „Kartę zgłoszenia” dostępną na stronie internetowej www.klubgaja.pl. Wtedy będziemy wysyłać Wam bezpłatnie nasze materiały dotyczące programu.

• Znajdź swoje drzewo pomnikowe. Odszukaj piękne, stare drzewo blisko swojej szkoły i wraz z koleżankami i kolegami zaopiekujcie się nim. Jeżeli ma wymiary pomnika przyrody, to zgłoście to do władz lokalnych.

• Więcej informacji o programie i propozycjach współpracy znajdziecie w naszym biuletynie oraz na stronie internetowej: www.klubgaja.pl.

• Możesz zostać osobą wspomagającą Klub Gaja. Jeśli wpłacisz 20 zł lub więcej na nasze konto, będziesz otrzymywać nasze biuletyny i inne materiały przez rok. Możesz zachęcić także całą swoją rodzinę do wpłaty rodzinnej – 50 zł. Blankiety wpłat dostępne są w naszym biuletynie „Współodczuwanie” na stronie 18 oraz na stronie internetowej: www.klubgaja.pl.

 

Świadkowie historii
W każdym miejscu rosną piękne, stare drzewa. Mają kilkaset lat i widziały już wiele ważnych wydarzeń. Proponujemy, aby szkoły, klasy odszukały te drzewa i spisały ich historie. Jakie ważne wydarzenia miały miejsce obok waszego drzewa?
Będzie to lokalna lekcja historii z drzewem jako jej świadkiem.

 

Zielone ślubowanie
W Święcie Drzewa uczestniczy kilkaset szkół i dziesiątki tysięcy osób. To duża ogólnopolska akcja. Chcielibyśmy aby towarzyszyło jej także skupienie i refleksja nad tym co robimy. Sadząc swoje drzewo możecie podjąć swoje Zielone Ślubowanie. Zastanówcie się co możecie zrobić dla Ziemi, zwierząt, jak pomóc słabszym, którzy są wokół was. Swoje Zielone Ślubowanie możecie napisać na niewielkiej kartce papieru i wrzucić pod sadzone drzewo lub wypowiedzieć podczas sadzenia. To bedzie wasza tajemnica i Ziemi. To będzie wasze Zielone Ślubowanie.

Klub Gaja kontynuuje akcję „Zbieraj makulaturę – ratuj konie”. Zachęcamy Was do ogólnopolskiej zbiórki makulatury i puszek. Pieniądze z ich sprzedaży szkoły wpłacają na nasze konto, a my przeznaczymy je na akcję ratowania koni z transportu na rzeź. Każda szkoła, która pomoże nam w akcji otrzyma plakat ze zdjęciem uratowanego konia. Na zdjęciu Gaja – koń, którego wykupiliśmy, częściowo za pieniądze z akcji „Zbieraj makulaturę, ratuj konie”. Koń został przekazany Stowarzyszeniu Rodziców Dzieci Sprawnych Inaczej w Koronowie.

 

 

Dla tych, dla których samo piękno i magia drzew są niewystarczające, podaję kilka praktycznych informacji:

• Las produkuje ok. 16 mln ton tlenu, ponad połowę rocznego zapasu na Ziemi.
• Jedna 60-letnia sosna produkuje w ciągu doby tyle tlenu, ile wynosi średnie dobowe zapotrzebowanie dla trzech osób.
• Lasy oczyszczają powietrze: w ciągu sezonu wegetacyjnego 1 ha lasu bukowego zatrzymuje około 65 ton pyłów.
• Drzewa wydzielają do atmosfery substancje bakteriobójcze: fitoncydy.
• Las liściasty o powierzchni 10 000 ha zatrzymuje i następnie oddaje do środowiska 500 tysięcy m3 wody, chroni przed erozją i powodziami.


Święto Drzewa

 

Konferencja prasowa w Warszawie
Klub Gaja 9 października o godz. 12.00  w Staromiejskim Domu Kultury, Rynek Starego Miasta 2 w Warszawie zorganizował konferencję prasową dotyczącą programu Święto Drzewa.

 

Program Święto Drzewa poświęcony jest sadzeniu i ochronie drzew. W ramach programu odbywają się prelekcje, wystawy, wydane zostały materiały edukacyjne. Partnerami programu są: Lasy Państwowe oraz Fundacja "Nasza Ziemia". Program wsparł finansowo Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzki Fundusz ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

 

Park Gwiazd w Bielsku-Białej

10 października ponad 1 000 szkół, samorządów, domów kultury w całym kraju będzie sadzić drzewa, zbierać makulaturę, przygotowywać wystawy, lekcje tematyczne, organizować festyny. 

Wspierają nas m. in.: Mira Stanisławska-Meysztowicz, Jurek Owsiak, Paweł i Łukasz Golec, Tomasza Sikora, Krzysztof Kokoryn.

 

10 października to będzie prawdziwe Święto Drzewa.


Drzewo Życzeń w Świerklańcu

 

23 sierpnia 2003 roku Klub Gaja wziął udział w imprezie plenerowej, która odbywała się w zabytkowym parku w Świerklańcu. Był to jeden z etapów w konkursie na "Złotą Miejscowość".

 

Konkurencja była duża, gdyż podobne imprezy odbywały się w ośmiu innych miejscowościach. Zwycięstwo Świerklańca w dużej mierze zależało od ilości punktów przyznanych za działalność proekologiczną. W ramach przygotowań Klub Gaja jeszcze przed wakacjami prowadził zajęcia w dwóch szkołach. W czasie wakacji około czterdziestoosobowa grupa dzieci odwiedziła nasz ośrodek "Bajka Klubu Gaja". Powstał wówczas scenariusz happeningu ekologicznego. Poprowadziliśmy zajęcia teatralne, by wspólnie przygotować paradę przyrody. Na samej imprezie zorganizowaliśmy między innymi: konkurs plastyczny, malowanie pamiątkowego graffiti z "Drzewem życzeń" na koszulkach. Dzięki współpracy z Lasami Państwowymi mogliśmy nagradzać sadzonkami drzew każdego kto przyniósł surowce wtórne. Podziękowania należą się też Fundacji "Domin", która specjalistycznym sprzętem wciągała dzieci na drzewo, uatrakcyjniając całe wydarzenie.


"Dzięki Klubowi Gaja z Bielska dorodny dąb parkowy zamienił się w "Drzewo życzeń". Dzieci wieszały na nim prośby, które służyć miały także innym ludziom, ale zwłaszcza środowisku naturalnemu. Emocji nie brakowało, gdyż wciągane były na linach na wysokie gałęzie. Po zmroku przeszły w paradzie przyrody na spotkanie z duchem drzewa, który obiecywał spełnić życzenia. Światło popłynęło do nieba, a potem niebo rozbłysnęło feerią sztucznych ogni. Za paczkę posegregowanych śmieci od Nadleśnictwa Świerklaniec można było dostać tego dnia drzewko do zasadzenia w domu. Zapełniono trzy olbrzymie kontenery."
Dziennik Zachodni, 25 sierpnia 2003 rok.

Impreza wyszła świetnie i możecie pogratulować zarówno nam jak i Świerklańcowi, który wygrał i zdobył tym samym tytuł "Złotej Miejscowości".

Foto: Maciej Pętlicki


Podziękowania od Prezydenta Bielska-Białej

 

9 września ruszył cykl imprez związany z 15-sto leciem Klubu Gaja. Z tej okazji otrzymaliśmy także podziękowania i gratulacje od Jacka Krywulta Prezydenta Bielska-Białej.

 

Oto fragment artykułu jaki ukazał się w Dzienniku Zachodnim, 10 września 2003 rok:

 

"Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne Klub Gaja ma 15 lat. Urodziny potrwają przez kilka tygodni, a zostały zainaugurowane wczoraj otwarciem ścieżki edukacyjnej "Kołowróf'. To trzeci taki szlak w lasach Nadleśnictwa Bielsko-Biała. Wieczorem impreza przeniosła się do centrum handlowego Sfera, gdzie została otwarta wystawa "Jak działać dla Ziemi". Chwilę później odbyła się projekcja filmu "Sztuka dla Ziemi", z którego dochód został przeznaczony na wykupienie kolejnego konia z transportu. W czasie ostatniego pokazu, Gaja uzbierała 700 złotych. Ekolodzy dołożyli pieniądze do wykupienia klaczy, która dziś służy rodzicom i ich dzieciom ze stowarzyszenia pomagającego niepełnosprawnym w Koronowie. ...) (wol)


Jerzy Boniecki nie żyje
Odszedł twórca POLCUL-u

Zmarł Jerzy Boniecki, pisarz, dziennikarz paryskiej "Kultury", pomysłodawca. organizator i fundator założonej w 1980 r. w Australii Niezależnej Fundacji Popierania Kultury Polskiej POLCUL.


Urodził się w 1929r. Był absolwentem prawa UW, nie potrafił odnaleźć się w komunistycznej Polsce i w 1959 r. nie wrócił z podróży służbowej do Australii. Założył tam świetnie prosperującą  firmę, a zyskami postanowił dzielić się z innymi. Wrażliwość społeczną zawdzięczał - jak opowiadał - ojcu, członkowi PPS. Sam zetknął się zarówno z okrucieństwem i przemocą, jak i ludzką solidarnością. O ludziach, którzy przygarnęli go, uciekiniera z getta, mówił zawsze jako o swych rodzicach. Wpłacone przez niego 200 tys. dol. australijskich stało się zaczątkiem żelaznego kapitału fundacji, z którego procentów wypłacane są rokrocznie nagrody. Do jury nagrody udało mu się ściągnąć Jerzego Giedroycia, Jana Nowaka-Jeziorańskiego, Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, Stanisława Barańczaka. Przez pierwsze dziesięć lat istnienia fundacja wspierała osoby zaangażowane w działalność opozycyjną. Te 750 czy 500 dolarów to była wtedy suma zapewniająca pozbawianym możliwości zarobkowania działaczom solidarnościowego i wydawniczego podziemia rok lub nawet dwa lata życia bez problemów finansowych. Tadeusz Konwicki nazwał kiedyś POLCUL "skromnym, bojowym orderem nadchodzącej wolnej Polski". Jerzy Boniecki postanowił kontynuować działalność POLCUL-u w wolnej Polsce. - Dziś szukamy małych bohaterów - tłumaczył zmianę kryteriów przyznawania nagrody - którzy budują zręby społeczeństwa obywatelskiego, promują dbałość o wspólne dobro, pomagają niepełnosprawnym, rozwijają kulturę lokalną.
JOSZ, KlD

 

W czasach, kiedy organizacje społeczne wykruszają się rozbijane kapitalizmem i głupotą, wiadomość o śmierci założyciela Polkul-u Jerzego Bonieckiego jest tym bardziej smutna. Dla nas, ludzi Klubu Gaja wyróżnienia, które dostaliśmy od Niezależnej Fundacji Popierania Kultury Polskiej POLCUL miało wymiar symboliczny. Warto dbać o dobro innych, walczyć o nie, a jeśli ktoś to dostrzeże, to wiara pozostaje na dłużej. Będziemy pamiętać.

Jacek Bożek
Wojciech Owczarz
Dariusz Paczkowski


X Przystanek Woodstock - Żary 2003

 

Z naszej perspektywy najlepszy Przystanek Woodstock na jakim byliśmy, a jeździmy na tą imprezę od lat. Bardzo dobrze przygotowany organizacyjnie oraz pod względem bezpieczeństwa. Było około 400 tysięcy ludzi więc także pod względem ilości uczestników rewelacja.

 

Graffiti Klubu Gaja dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

 

Klub Gaja wspólnie z Motip Dupli Polska zorganizował akcję malowania graffiti na płótnie przez grafficiarzy z Klubu Gaja. Powstały trzy obrazy o wymiarach 2 x 3 metry. Podczas sobotniego koncertu na scenie głównej wręczyliśmy płótna Jurkowi Owsiakowi, by mogły być zlicytowane podczas kolejnego finału organizowanego przez Fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.  Obrazy powstawały przy użyciu różnych technik. Malowaliśmy bezpośrednio farbą z puszki oraz przy uzyciu wielkofarmatowych szablonów. Wszystkie jednak malowane były profesjonalnymi farbami MONTANA Gold, produkowanymi wyłącznie do graffiti.

 

 

Wykopmy rasizm ze stadionów

 

Wspólnie ze Stowarzyszeniem "NIGDY WIECEJ", Starostwem Powiatowym w Żarach i klubem sportowym Dospel-Katowice już poraz drugi Klub Gaja współorganizował turniej piłkarski pod hasłem "Wykopmy rasizm ze stadionów". Wzięła w nim udział rekordowa liczba 32 drużyn z całej Polski. Impreza odbyła się dzięki wsparciu Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i Jerzego Owsiaka.
Drugiego dnia festiwalu, podczas wieczornego koncertu, na scenie głównej wręczyliśmy nagrody zwycięskiej drużynie. Stowarzyszenie "NIGDY WIECEJ" uroczyście wręczyło Jurkowi Owsiakowi tytułu Antyfaszysty Roku 2002 za udział w akcjach na rzecz tolerancji. Twórca Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy dokonał spektakularnego wykopania turniejowej piłki ze sceny.

 

W przyszłym roku kroi się dodatkowo turniej koszykówki. Pomoc zaproponował  sam Starosta - Edward Skobelski. Wymyśliliśmy już hasło turnieju: "Rasizm do kosza".

 

 

Stoisko i wystawa

 

Nasze stoisko było cały czas pełne ludzi. Jak zwykle, mogliśmy pogadać z tysiącami ludzi. Informowaliśmy o tym co robimy i jak nam w tym możecie pomóc. Była też wystawa o działaniach Klubu Gaja, wydawnictwa, ulotki i plakaty.

 

 

 

W zeszłym roku na "Przystanku" zaopiekowaliśmy się kurczaczkiem, którego nazwaliśmy Woodstock. Jak widzicie, wyrósł na pięknego koguta. Mówiąc o kogucie z głównej sceny, zachęcaliśmy do włączenia się w działania Klubu Gaja. Każdy może być Wojownikiem broniącym słabszych.


Stanowisko Klubu Gaja

w sprawie skazania Doroty Nieznalskiej

 

Nie możemy zgodzić się na skazywanie artystów za ich twórczość!

W kraju, który potrafił zwyciężyć w walce z totalitaryzmem skazuje się artystów za ich twórcze postawy. W kraju, w którym obywatele często są bezbronni, a wielkie afery gospodarcze i polityczne ukazują skorumpowany system powiązań, ludzie mówiący specyficznym językiem sztuki są spychani na margines społeczny. W rozwiniętych i stabilnych demokracjach społeczeństwa opierają się na wolnych wyborach, niezawisłych sądach, niezależnych mediach i zorganizowanym społeczeństwie obywatelskim. Apelujemy do wszystkich ludzi dobrej woli. Wyraźmy swój sprzeciw w momencie kiedy polityka bierze górę nad twórczością i zdrowym rozsądkiem. Wysyłajmy listy do Ministra Sprawiedliwości oraz Sądu Rejonowego w Gdańsku z apelem. Chcemy sprawiedliwości a nie politykierstwa,chcemy niezależnej sztuki a nie układów.

 

Jacek Bożek

Prezes

Klubu Gaja

 

Możesz wysłać list w tej sprawie na adres:

- Minister Sprawiedliwosci Pan Grzegorz Kurczuk; Ministerstwo Sprawiedliwości; Al. Ujazdowskie 11; 00-567 Warszawa; fax.: (22) 621 30 95.

 

- Sąd Rejonowy w Gdańsku; ul. Nowe Ogrody 30; 80-803 Gdańsk; fax.: (58) 321 33 04


 

Klub Gaja obchodzi w tym roku 15-lecie swojego istnienia.

 

Chcąc zapoznać bliżej mieszkańców Podbeskidzia z działalnością Klubu Gaja zapraszamy we wrześniu na cykl imprez:

 

9 września - wtorek, godz. 11.00 otwarcie ścieżki dydaktycznej "Kołowrót" obok leśniczówki w Mikuszowicach Śląskich - utworzonej przez Klub Gaja i Nadleśnictwo Bielsko.

9 września - wtorek, godz. 19.00. Kinoplex, ul. Mostowa 5. Otwarcie wystawy Klubu Gaja "Jak działać dla Ziemi".
9 września - wtorek godz. 19.30. Kinoplex, ul. Mostowa 5. Projekcja filmu Klubu Gaja "Sztuka dla Ziemi".

 

16 września - wtorek, godz. 19.00. Kinoplex, ul. Mostowa 5. Otwarcie wystawy Beaty Tarnawy "Pośrodku Ziemi Stoję".

 

16 września - wtorek, godz. 19.30. Kinoplex, ul. Mostowa 5. Projekcja filmu Klubu Gaja "Sztuka dla Ziemi".

 

Zdrowie, smak, tradycja:

 

19 września - piątek, godz. 19.00 Bajka Klubu Gaja, ul. Pocztowa 18 (Cygański Las). Panel "Cywilizacja konsumpcji, konsumentów czy ludzi?", w którym wezmą udział: Adam Wajrak, dziennikarz Gazety Wyborczej; Krzysztof Kokoryn, malarz, artysta plastyk; Jacek Bożek, Prezes Klubu Gaja. Panel prowadzony będzie przez Janusza Okrzesika, dziennikarza i politologa.

 

27 - 28 września - sobota, niedziela godz. 10.00 - 20.00. Centrum Sfera, ul. Mostowa 5. Jarmark ekologiczny - "Zdrowie, smak, tradycja".
Udział w jarmarku biorą m. in.: Klub Gaja, PKE Gliwice, Federacja Konsumentów, Rzecznik Praw Konsumentów, Inspekcja Handlowa, Parki Krajobrazowe ( m. in. Żywiecki, Śląski) i Narodowe (Babiogórski), Kuchnia Rzepichy,  rolnicy z gospodarstw ekologicznych i agroturystycznych.
Jarmark uatrakcyjnią także pokazy bractwa rycerskiego z Podbeskidzia oraz lokalny artysta ceramik, pracujący na kole garncarskim.

 

21 września -niedziela, godz. 19.00. Kinoplex, ul. Mostowa 5. Otwarcie wystawy warszawskiej artystki Ewy Engler "Zoo. Zwierzę nie jest rzeczą".

 

Imprezy towarzyszące:

 

22 - 23 września - poniedziałek, wtorek godz. 13.00. Bajka Klubu Gaja, ul. Pocztowa 18 (Cygański Las). Wykłady dla szkół Piotra Tałałaja specjalisty w dziedzinie konwencji CITES, celnika z warszawskiego lotniska Okęcie pt. "Handel i przemyt zwierząt i roślin zagrożonych wyginięciem". Prezentowana będzie także wystawa eksponatów z lotniska Okęcie.

 

26 września - piątek, godzina 18.00. ToTamTo Farbiarnia. Koncert benefisowy dla Klubu Gaja. Zagrają: Czosnek, Eye for an eye, Kłamstwo i Włochaty. Cena biletów 12 zł.

autor: yoyo ikonki: krysiaida @ deviantart | działa dobrze pod: ie 5.0, netscape6, opera 5 (i wyżej)