nowości na e-mail
wpisz adres:


napisz do nas
Copyright © Klub Gaja
Strona Główna » Co Robimy? » Edukujemy » Biuletyn "Współodczuwanie" » Współodczuwanie - numer 44
Biuletyn "Współodczuwanie"
aktualna pozycja:
» Współodczuwanie - numer 57
» Współodczuwanie - numer 56
» Współodczuwanie - numer 55
» Współodczuwanie - numer 54
» Współodczuwanie - numer 53
» Współodczuwanie - numer 52
» Współodczuwanie - numer 51
» Współodczuwanie - numer 50
» Współodczuwanie - numer 49
» Współodczuwanie - numer 48
» Współodczuwanie - numer 47
» Współodczuwanie - numer 46
» Współodczuwanie - numer 45
Współodczuwanie - numer 44
» Współodczuwanie - numer 43
» Współodczuwanie - numer 42
» Współodczuwanie - numer 41
» Współodczuwanie - numer 39/40
» Współodczuwanie - numer 38
» Współodczuwanie - numer 37
» Współodczuwanie - numer 36
» Współodczuwanie - numer 35
» Współodczuwanie - numer 33/34
» Współodczuwanie - numer 32
» Współodczuwanie - numer 31
» Współodczuwanie - numer 30
» Współodczuwanie - numer 29
» Współodczuwanie - numer 28
» Współodczuwanie - numer 27
» Współodczuwanie - numer 26
» Współodczuwanie - numer 25
» Współodczuwanie - numer 24
» Archiwalne teksty

Współodczuwanie - numer 44

Wydanie i opracowanie drukowanej wersji biuletynu zostało dofinansowane ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Cztery kolumny drukowanej wersji biuletynu zostały dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

 

 

 

 

 

Wrzesień 2007

 

 


Dziękujemy za sprawozdania

 

Bełk
Z wieloma hasłami na dużych transparentach uczniowie SP im. Franciszka Rducha w Bełku przeszli ulicami Bełku nad Bierawkę, celem zwiększenia świadomości mieszkańców, co do stanu rzeki oraz jej roli. Marsz odbył się w ramach akcji: „Zaadoptuj rzekę”  27 kwietnia 2007 r. Opiekę nad Bierawką uczniowie Zespołu Szkół nr 5 w Bełku (SP im. F. Rducha i Gimnazjum nr 7) sprawowali od października 2006 r.
Z okazji Dnia Ziemi ogłoszono konkurs plastyczny „Ciekawe krajobrazy”, którego celem było przybliżenie krajobrazów najbliższej okolicy, głównie doliny rzeki. Klasy VI nad rzeką puszczały latawce z życzeniami dla Ziemi i naszej rzeki m.in.: „aby nigdy nie spływały do Ciebie ścieki”. Odbyły się happeningi: budowanie mostów, żywa rzeka, dwa brzegi. Uczniowie gimnazjum tworzyli ducha rzeki z materiałów, które pozbierali nad rzeką: klasy I wykonywały ducha z makulatury, II z plastiku, III z materiałów naturalnych, liści, gałązek, traw. Duch jest symbolem rzeki i jej tarczą ochronną. Uczniowie nawet nadali swoim dziełom imiona. W związku z akcją „Zaadoptuj rzekę” odbyły się liczne zajęcia nad rzeką – głównie przyrody,  biologii i geografii. Nauczycielka chemii wspierała działania, badając odczynnikami właściwości chemiczne wody. Stan wody w Bierawce jest zatrważający. Przepłynąwszy od źródła zaledwie parę kilometrów jest już rzeką pozaklasową.
Uczniowie mają świadomość, iż głównym zagrożeniem dla rzeki są ścieki bytowe. Głównym priorytetem w naszej gminie jest obecnie kanalizacja i wszyscy mamy nadzieję, że Bierawka za parę lat wróci do „normalnego” stanu.
Szkoła Podstawowa w Bełku

 

 

Mała Panew
Zespół Szkół w Krupskim Młynie od kilku lat współpracuje z Klubem Gaja. Wspieraliśmy wiele Waszych akcji. Na terenie naszej miejscowości mamy piękną, naturalną rzekę – Małą Panew. Dlatego właśnie przystąpiliśmy do programu „Zaadoptuj rzekę”. W naszej szkole namawialiśmy do oszczędzania wody, nad wszystkimi kranami w szkole powiesiliśmy hasła przypominające o ich zakręcaniu, a rodzicom wręczyliśmy ulotki z 10 sposobami oszczędzania wody i redukcji używanych przez ludzi detergentów.

Na zajęciach terenowych kółka przyrodniczego obserwowaliśmy Małą Panew, zwracając uwagę na jej naturalny charakter. Rozmawialiśmy o przyczynach powodzi, bo rzeka czasami wylewa. Członkowie koła ekologiczno-chemicznego badali czystość jej wód. Młodsi uczniowie szkoły rysowali z ogromnym zaangażowaniem „rzekę marzeń”, a gimnazjaliści należący do koła ekologicznego wykonali wystawę fotograficzną, która została zaprezentowana w szkole oraz w czasie festynu propagującego integrację mieszkańców gminy Krupski Młyn z osobami niepełnosprawnymi. W najbliższym czasie mamy zamiar posprzątać brzegi rzeki. 
Anna Tropper
Zuzanna Łukaszewicz

Zespół Szkół w Krupskim Młynie

 

Oleśnica
Po raz drugi Szkoła Podstawowa Nr 2 im. J. Kilińskiego w Oleśnicy przystąpiła do programu „Zaadoptuj rzekę’’. Swoje działania rozpoczęliśmy od wystawy prac plastycznych uczniów pt. „Zachowaj błękit wody”. Na zajęciach edukacyjnych uczniowie opisywali rzekę Oleśnicę oraz układali przysłowia związane z wodą. Podczas zajęć z przyrody badali cechy wody, określali jej barwę, ph, stopień zanieczyszczenia. Obserwowali florę i faunę rzeki. Na lekcji historii dotarli do pierwszych informacji o rzece Oleśnica i roli jaką spełniała. Prześledzili również drogę rzeki od żródła do ujścia ćwicząc umiejętności odczytywania danych z mapy.
Na lekcjach matematyki obliczali zużycie wody i podawali sposoby jej oszczędzania.
Irena Koreń
Szkoła Podstawowa nr 2 w Oleśnicy


 

Wierchomlanka
Tak nazywa się adoptowany przez Szkołę Podstawową w Wierchomli Wielkiej potok, prawy dopływ Popradu. Wierchomlanka wpada do niego w malowniczym odcinku pogranicza polsko-słowackiego w gminie Piwniczna Zdrój.
Nasz potok jest szczęśliwy, bo oprócz szkoły włączają się do jego sprzątania mieszkańcy, na czele z radnym gminnym, a także OSP, lokalni przedsiębiorcy – właściciele kwater, Zajazd „Wiktorowa Chata”, Stacja Narciarska i Hotel Wierchomla oraz UMiG Piwniczna Zdrój.

Członkowie KTP, LOP i opiekun Tomasz Baziak
Szkoła Podstawowa w Wierchomli Wielkiej

 

na zdjęciu: Członkowie KTP, LOP i opiekun Tomasz Baziak


Modelowe przykłady adopcji rzek

Powiat Limanowa
Wśród szczególnie zaangażowanych samorządów w program Zaadoptuj rzekę jest Starostwo Powiatowe w Limanowej. Działania tam podjęte objęły nie tylko placówki oświatowe, ale także urzędników i samorządowców. Powiatowe Centrum Ekologiczne zaangażowało do udziału w programie dziewięć placówek oświatowych ze swojego terenu. W pokazowym badaniu wody, wspólnie z uczniami Zespołu Szkół nr 1 w Limanowej, wzięli udział: Starosta Powiatu – Jan Puchała,  V-ce Starosta Powiatu – Franciszek Dziedzina, Dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska – Anna Fabia oraz Dyrektor Szkoły – Eugeniusz Bogacz.
(...) Bez edukacji, udziału społecznego, do którego obliguje nas także Dyrektywa Wodna Unii Europejskiej nie będziemy w stanie spełnić nie tylko przyszłościowych wymagań formalnych, ale nawet już podpisanych.
Należy uświadomić młodzieży jak wielką wagę stanowi czystość wód już u ich źródeł. Obserwacja rzek i dbanie o ich brzeg wzbudzi ciekawość, a także chęć pozostawiania za sobą przyrody w takim stanie w jakim ją zastaliśmy wyjeżdżając z rodziną na wypoczynek nad wodę, w wakacje czy na spacery.
W kwietniu br. odbyło się uroczyste otwarcie projektu przez Jana Puchałę starostę limanowskiego, Annę Fabię dyrektora Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa oraz Jacka Bożka prezesa Klubu Gaja. Na konferencję zostali zaproszeni nauczyciele wszystkich szkół z terenu powiatu, opiekunowie Kół Przyrodniczych, Koła Wędkarskie, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej.
(...) W obecnej chwili trwają przygotowania do wydania ulotki na terenie powiatu promującej ten projekt.
Na podstawie rocznego raportu z przebiegu akcji i dokumentacji zdjęciowej i plastycznej nastąpi podsumowanie akcji. Szkoła, która wykaże największą aktywność w akcji „Zaadoptuj rzekę”, zostanie nagrodzona wyjazdem do Klubu Gaja celem uczestnictwa w warsztatach ekologicznych. W całym powiecie już ponad 10 szkół przystąpiło do tej akcji i wciąż dołączają nowe. Serdecznie zapraszamy pozostałe szkoły!
Piotr Ociepka
Powiatowe Centrum Ekologiczne
„Echo Limanowskie”, lipiec–sierpień 2007

 

Starosta Powiatu Limanowskiego

bada wodę w potoku Sowlina

z uczniami z Zespołu Szkół

nr 1 w Limanowej

Szkoła Podstawowa nr 2 w Mszanie Dolnej

Szkoła Podstawowa

w Zawadce

 

Porozumienia dla Parsęty
Przykład Porozumienia dla Parsęty może stać się modelowy, gdyż biorą w nim udział wszystkie kluczowe podmioty życia społecznego w sposób pośredni lub bezpośredni związane z rzeką. Do porozumienia przystąpiły: Gmina Gościno, Gmina Dygowo, Zachodniopomorski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych, Regionalny Oddział w Koszalinie, „Troton” spółka z o.o. w Ząbrowie, K.W.S. „SALMO” Kołobrzeg, Lasy Państwowe Nadleśnictwo Gościno, Zespół Szkół Gospodarki Żywnościowej w Gościnie, Zespół Szkół w Gościnie, Gimnazjum w Gościnie, Klub Gaja.
Po raz drugi firma Troton zorganizowała wielkie sprzątanie rzeki i piknik dla społeczności lokalnej. Sygnatariusze Porozumienia dla Parsęty zebrali się nad brzegiem rzeki, aby wspólnie się bawić i pracować. W tym roku zebrano o wiele mniej śmieci. Podczas tej akcji odbył się happening Życzenia dla rzeki przeprowadzony przez Klub Gaja. Okoliczni mieszkańcy, dzieci, wędkarze, pracownicy Trotona oraz przedstawiciele samorządu, a także prezydent miasta Kołobrzeg napisali swoje życzenia dla rzeki i przeciągnęli je na drugi brzeg. Wydarzenie rejestrowane było przez TVP3 dla Telewizji Polonia.

 


Nawet pod wodą sprzątano Parsętę

Wielki piknik społeczności lokalnej

i wielkie sprzątanie rzeki Parsęty

Prezes Klubu Gaja i Prezydent Miasta Kołobrzegu

ślą zyczenia dla Parsęty

 
 
Święto Drzewa – Obsadźmy naszą planetę – Kampania Miliarda Drzew
Miło nam poinformować, że Zastępca Sekretarza Generalnego ONZ i Dyrektor Generalny United Nations Environment Programme  Achim Steiner przysłał do nas list, w którym wyraził swoje gorące poparcie dla naszego programu edukacji ekologicznej Święto Drzewa. Akcja sadzenia drzew organizowana przez Klub Gaja od 2003 roku wspaniale wpisuje się w tegoroczną ogólnoświatową Kampanię Miliarda Drzew – „Plant for the Planet: Billion Tree Campaign”, która prowadzona jest pod patronatem ONZ.
Idea posadzenia miliarda drzew dla naszej planety Ziemi została zainspirowana przez profesor Wangari Maathai, laureatkę Pokojowej Nagrody Nobla w roku 2004 i założycielkę Ruchu Kenya’s Green Belt, który od 1977 roku posadził ponad 30 milionów drzew w 12 krajach Afryki. Organizacja Narodów Zjednoczonych zaproponowała, aby połączyć wysiłki wszystkich tych, którzy na całym świecie co roku sadzą drzewa – szkół, organizacji pozarządowych, społeczności lokalnych, instytucji rządowych i samorządowych oraz indywidualnych osób i wspólnie posadzić miliard drzew w roku 2007. Kampania ma na celu zwrócić uwagę na wzajemną zależność pomiędzy człowiekiem a ekosytemem naszej planety, a także wskazać na wpływ sadzenia drzew na zmiany klimatyczne na Ziemi, przywrócenie bioróżnorodności, poprawę jakości powietrza i gleby oraz bezpieczeństwo żywności.
 

Sadzenie drzew - uczniowie I LO

w Dąbrowie Górniczej

Sadzenie drzew w intencji pokoju

- Kolumbia, fundacja Amigos del Choco

Oznaczanie drzew pomnikowych

- Szkoła Podstawowa w Koźminku


Klub Gaja zaprasza wszystkich na obchody Święta Drzewa 10 X 2007. Jednocześnie wszystkie placówki oświatowe, osoby i instytucje, które w roku 2007 posadzą drzewa, nawet jedno i wyślą o tym informację do Klubu Gaja, zostaną włączeni do Kampanii „Plant for the Planet: Billion Tree Campaign”, a każde drzewo zostanie odnotowane w bazie ONZ.
 

Partnerzy strategiczni programu: Lasy Państwowe, United Nations Environment Programme - "Plant for the Planet: Billion Tree Campaign"

 

Partnerzy programu: LeasePlan, Troton, Eco Service, Ashoka Innowatorzy dla Dobra Publicznego

 

Dofinansowano ze środków: Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach

autor: yoyo ikonki: krysiaida @ deviantart | działa dobrze pod: ie 5.0, netscape6, opera 5 (i wyżej)