nowości na e-mail
wpisz adres:


napisz do nas
Copyright © Klub Gaja
Strona Główna » Co Robimy? » Edukujemy » Biuletyn "Współodczuwanie" » Współodczuwanie - numer 35
Biuletyn "Współodczuwanie"
aktualna pozycja:
» Współodczuwanie - numer 57
» Współodczuwanie - numer 56
» Współodczuwanie - numer 55
» Współodczuwanie - numer 54
» Współodczuwanie - numer 53
» Współodczuwanie - numer 52
» Współodczuwanie - numer 51
» Współodczuwanie - numer 50
» Współodczuwanie - numer 49
» Współodczuwanie - numer 48
» Współodczuwanie - numer 47
» Współodczuwanie - numer 46
» Współodczuwanie - numer 45
» Współodczuwanie - numer 44
» Współodczuwanie - numer 43
» Współodczuwanie - numer 42
» Współodczuwanie - numer 41
» Współodczuwanie - numer 39/40
» Współodczuwanie - numer 38
» Współodczuwanie - numer 37
» Współodczuwanie - numer 36
Współodczuwanie - numer 35
» Współodczuwanie - numer 33/34
» Współodczuwanie - numer 32
» Współodczuwanie - numer 31
» Współodczuwanie - numer 30
» Współodczuwanie - numer 29
» Współodczuwanie - numer 28
» Współodczuwanie - numer 27
» Współodczuwanie - numer 26
» Współodczuwanie - numer 25
» Współodczuwanie - numer 24
» Archiwalne teksty

Współodczuwanie - numer 35

Wydanie i opracowanie drukowanej wersji biuletynu zostało dofinansowane ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Cztery kolumny drukowanej wersji biuletynu zostały dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

czerwiec 2005 rok

 

 


Jak działać dla ziemi

Prezentujemy kilka szkolnych działań towarzyszących wystawie "Jak działać dla Ziemi", w których organizowano happeningi, akcje uliczne, lekcje tematyczne.

 

Przedstawiamy kolejn relacje ze szkół organizujących prezentacje wystawy „Jak działać dla Ziemi”.

Na dużej tablicy korytarza, gdzie mieszczą się sale nauczania zintegrowanego wywiesiłyśmy plakaty zaraz po ich otrzymaniu.
Dzieci natychmiast zwróciły uwagę, przypomniałyśmy o minionym Święcie Drzewa w październiku i działalności Klubu Gaja, zachęciłyśmy , by każde dziecko obejrzało wystawę i zastanowiło się, co już czynimy, by świat był lepszy , piękniejszy, a co jeszcze możemy zrobić. Uczniowie klas III pisali:
„ Tak bardzo chciałbym zaopiekować się jakimś zwierzątkiem, ale mamy mało miejsca w domu”, „ Jak zobaczę, że ludzie podpalają trawy, to im powiem, że niszczą przyrodę, zwierzątka”, „My też zbieramy makulaturę, bo ciągle nam coś potrzeba i pani kupuje różne rzeczy za pieniądze z makulatury i dlatego oszczędzamy lasy, ale może część moglibyśmy przesłać na uratowanie koni”, „Podobają mi się te kolorowe ptaki, my też możemy na kółku plastycznym takie zrobić”, „Pani mówiła, że niedługo będziemy sadzić małe drzewka, bo dostaliśmy je z lasu w Olkuszu, ciekawe, kiedy będą takie jak my” i inne wypowiedzi.
Joanna Lupa
Szkoła Podstawowa nr 21 w Sosnowcu

Składam podziękowania dla Klubu Gaja za przesłanie plakatów „Jak działać na Ziemi” Plakaty zostaną wyeksponowane na korytarzach naszej szkoły w tygodniu poprzedzającym Dzień Ziemi. Wykorzystane zostaną również na apelu ekologicznym z tej okazji. Mam nadzieję, że staną się one inspiracją do przeprowadzenia wielu ekologicznych działań edukacyjnych, które realizowane są w naszej szkole. Przesyłane przez Państwa plakaty do tej pory pobudzały dzieci i młodzież. Tym razem też zostaną należycie i wielokrotnie wykorzystane w wielu akcjach edukacyjnych. Dziękujemy za ich przesłanie.
Beata Garbacz
Zespół Szkół nr 1, Nowe Miasteczko

Dziekujemy za przesłane do naszej szkoły plakaty. Zawiesiliśmy je na listewkach, aby mogły nam dłużej posłużyć. Przy ich pomocy zorganizowaliśmy lekcje przyrody w terenie. Przesyłamy zdjęcia i prosimy o ich wydrukowanie w waszej gazecie. Bylibyśmy z tego bardzo zadowoleni. Nasza szkoła jest bardzo mała, ale prężnie działamy na rzecz środowiska. Udaje nam się to, ponieważ od jakiegoś czasu współpracujemy z Nadleśnictwem Tuczno, z którym realizujemy projekt „Edukacja leśna i ekologiczna” Dzień Ziemi uczciliśmy sadząc las. Zasadziliśmy 500 buków w pobliżu szkoły.Tak więc będziemy mogli obserwować ich wzrost.
Uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej w Płocicznie

 

Plakaty „Jak działać dla Ziemi”, otrzymane od państwa zostały zaprezentowane w Galerii naszej szkoły jako promocja działań ekologicznych KLUBU GAJA. Z plakatami mieli możliwość zapoznania się uczniowie naszej szkoły, nauczyciele
i rodzice, którzy o wystawie zostali poinformowani na ogólnym zebraniu z rodzicami w dniu 12.04.2005 r. Wywieszone plakaty stanowiły jeden z elementów edukacji ekologicznej w czasie Dni Ziemi 18.04-22.04.2005, które w naszej placówce organizujemy od pięciu lat. Uczniowie naszej szkoły mogli dowiedzieć się, jak pomagać Ziemi, by chronić otaczający nas świat.

Zespół Kształcenia Specjalnego nr 1
w Gorzowie Wielkopolskim

Mirosława Wilk, Marta Podolecka, Monika Hartwich-Renicka, Joanna Buchmiet-Skubiszyńska, Joanna Czarnecka-Kocik, Katarzyna Gil, Agnieszka Jastrzębska

Imprezy, które zorganizowaliśmy miały na celu ukazać piękno naszej planety oraz wyrazić nasz protest przeciwko niszczeniu oblicza Matki – Ziemi. Były to min. wystawy prac uczniowskich, konkursy przyrodnicze, przedstawienia ekologiczne oraz manifestacje ekologiczne.
Jednym z punktów imprezy była zorganizowana na korytarzach naszej szkoły wystawa plakatów „Jak działać dla Ziemi”, wystawa Stowarzyszenia Ekologiczno – Kulturalnego Klubu Gaja. Uczniowie oglądając plakaty mogli zapoznać się z akcjami organizowanymi przez ten Klub np. „Zwierzę nie jest rzeczą”, „Święto drzewa”, „Zbieraj makulaturę, ratuj konie”, „Sztuka dla Ziemi”. Wszystkie te akcje organizowane są również w naszej szkole. Wystawa utwierdziła uczniów w przekonaniu, że ich udział i wkład
w te akcje jest bardzo ważny, że w ten sposób łączą się z innymi dziećmi i znanymi ludźmi z całej Polski w pomocy dla Ziemi. Dała im również motywację do dalszych działań w tym kierunku.
 Oprócz wystaw na lekcjach przeprowadzone zostały pogadanki na tematy dotyczące ochrony przyrody (na podstawie plakatów) i wyłaniane były atrakcyjne pomysły udziału uczniów w tych akcjach. Rozdawane były ulotki o działalności Klubu Gaja.
Uczniowie w klasach przygotowali gazetki ścienne ze zrobionych przez siebie materiałów pt. „Jak działać dla Ziemi”.
Myślę, że tego rodzaju wystawy i pogadanki, jeszcze bardziej wpłyną na zaangażowanie się uczniów w akcje mające na celu pozytywną działalność dla Ziemi.

Szkoła Podstawowa nr 31
 w Dąbrowie Górniczej
Ewa Pustuł, Agata Ćwikła

 

Komplet państwa plakatów został czynnie wykorzystany w celach edukacyjnych. W Szkole Podstawowej im. Wincentego Witosa
w Woli Batorskiej zorganizowana była wystawa składająca się z otrzymanych plakatów.
Podczas uroczystej akademii z okazji Dnia Ziemi, która odbyła się 22.04. poruszone zostały problemy zawarte w Państwa programie. Uczniowie z zaciekawieniem słuchali wykładów na tematy dotyczące ochrony środowiska prowadzonych przez nauczycieli przyrody. W ostatnich dwóch tygodniach plakaty zostały umieszczone na wystawie w holu głównym, przez który codziennie przechodzą dziesiątki uczniów. Oprócz nich plakaty podziwiali ważni goście zaproszeni na liczne akademie oraz rodzice przychodzący po swoje pociechy.
Przez cały czas wystawa umieszczona jest w widocznym miejscu, aby każdy mógł ją dostrzec i zrozumieć, jak ważna jest ochrona naszego środowiska.
Uczniowie naszej szkoły prowadzili ankietę, w której wypowiadała się większość uczniów, zarówno starszych, jak i młodszych. Dzięki niej mogliśmy wywnioskować, iż plakaty podobały się wszystkim ankietowanym. Jednak zaskakujące było to, że wystawa zmobilizowała do dbania o środowisko i jej ochrony nie tylko w święto Dnia Ziemi, ale również w dni powszednie. Stało to się w większości dzięki państwa bardzo interesującym plakatom.
Bardzo chętnie współpracowalibyśmy z Państwem, bo według nas największym skarbem jest nasz niepowtarzalny świat, który trzeba chronić, ponieważ z biegiem czasu możemy go stracić.
Serdecznie dziękujemy za przysyłanie nam plakatów i liczymy na dalszą współpracę.

Uczniowie klasy VI a Szkoły Podstawowej
w Woli Batorskiej


Jak działać dla Ziemi

Pod takim tytułem prezentowana będzie w najbliższych dniach wystawa w Wilkowicach i Bielsku-Białej.
- 31 maja 2005 w świetlicy Szkoły podstawowej nr 27 w Bielsku-Białej.
- 2 czerwca 2005 w Gimnazjum w Wilkowicach. W uroczystym otwarciu wystawy weźmie udział wójt gminy Wilkowice pan Jan Cholewa oraz przedstawiciele współpracującego z nami urzędu miasta Bansley z Wielkiej Brytanii. Ekspozycje realizowane w ramach projektu „Jak działać dla Ziemi”.

- 10 czerwca 2005 w gimnazjum nr 15 w Bielsku-Białej.


BIG Jump

10.000 plaż dla Europejskich żyjących rzek – tylko wizja? To jest możliwe!

Od zapomnienia…
W XX wieku zapomnieliśmy o rzekach: służyły jako wysypiska śmieci, stały się  zanieczyszczone, niebezpieczne, a dostęp do nich bywał wzbroniony.
Używane były wyłącznie do nawigacji i produkcji energii. Plaże i kąpieliska zniknęły; ludzie odwrócili się plecami do rzek i zapomnieli o swojej odpowiedzialności.

Na szczęście w latach 90. rzeki zostały znacznie oczyszczone. Rzeki Łaba, Ren i Loara posiadają kąpieliska spełniające normy czystości i stają się przykładem dla innych europejskich rzek.

…do odnowienia sposobu życia zgodnie z rzeką
Zaczynamy rozumieć, jak ważne jest szanować, odzyskiwać, poprawiać stan czystości wody. Dowody na wzrastającą świadomość są widoczne nad tymi rzekami, nad którymi pojawiły się: ścieżki rowerowe, spływy kajakowe, łowienie ryb, nawet ludzie kąpiący się. To są znaki nowej ery, widoczne też w wielkomiejskich projektach wizualnych, jak w Wiedniu, Paryżu, Berlinie, Monachium, Lyonie i innych.

 

Ludzi powrót do rzek
Celem „Big Jump” jest pojednanie ludzi i rzek. Projekt ten odnowi silne więzi, które niegdyś łączyły nas z tymi miejscami. Pojednanie jest konieczne, aby zdobyć poparcie ludzi na próbę odnowienia europejskich rzek i terenów podmokłych.

Projekt „Big Jump” zawiera wiele akcji na głównych europejskich rzekach, jak na przykład odbywające się co roku liczne dni pływania na europejskich rzekach i związane z tym warsztaty edukacyjne na temat czystości wody i odnawiania rzek.

 

Co to jest Big Jump?
Kulminacja projektu odbędzie się w 2005, 2010 i 2015 z wydarzeniem „Europejski dzień pływania w rzekach” na wszystkich dużych Europejskich rzekach lub na tych odcinkach spełniające normy czystości.  To będzie święto żyjących rzek. Pływanie odbędzie się w jednym dniu, o tej samej godzinie, we wszystkich rzekach Europy, od źródeł po oceany.

Historia projektu
Pomysłodawcą projektu jest Roberto Epple, założyciel European Rivers Network i SOS Loire Vivante Network z siedzibą we Francji.
Ideą projektu „Big Jump” jest przywrócenie rzek do ich naturalnego stanu równowagi – rzek czystych i żyjących, oraz zachowanie ich dla przyszłych pokoleń. Projekt ma na celu pojednanie ludzi z ich rzekami. Pozwala odzyskać mieszkańcom ich rzeki i jeziora, tchnąć nowe życie w te miejsca i związać z nimi ludzi tam mieszkających, np. poprzez organizowanie miejsc wypoczynku, plaż, miejsc do pływania i wędkowania, ścieżek spacerowych i rowerowych, spływów kajakowych. Odpowiedzialny obywatel musi zrozumieć, że rzece trzeba oddać jej naturalną przestrzeń, dbać o jej czystość, żyć z nią,  a nie przeciwko niej.  
Pierwsze duże wydarzenie związane z tym projektem, tzw. „Swimming Day” (Dzień Pływania), odbyło się w 1995 roku we Francji, gdzie ludzie w wielu miejscach wzdłuż rzeki Loary, w tym samym dniu i o tej samej godzinie, wchodzili do wody.
W następnych latach odbywały się kolejne takie wydarzenia w różnych miejscach w Europie, m.in. nad rzeką Ebro, Renem i Łabą, gdzie w 2002 roku odbył się Pierwszy Międzynarodowy „Swimming Day”. Ponad 100 tys. ludzi wzdłuż rzeki, od jej źródeł w Czechach, aż do ujścia w Hamburgu, wskoczyło w tym dniu do wody. Jeszcze kilkanaście lat temu Łaba była najbardziej zanieczyszczoną rzeką w Europie, dziś w każdym miejscu można w niej pływać.
Kulminacja projektu „Big Jump” ma nastąpić w latach 2005, 2010 i 2015, kiedy to zgodnie z Ramową Dyrektywą Wodną, wszystkie obszary wodne Europy powinny spełniać ekologiczne standardy jakości. Będzie to wielkie święto żyjących rzek.
„Big Jump” 2005 odbędzie się 17 lipca o godz. 14.00.
Projekt, oprócz corocznych „Swimming Days”, obejmuje również monitorowanie jakości wody w rzekach i jeziorach, akcje sprzątania rzek, różnorodne programy edukacyjne i wystawy tematyczne. 
Inicjatorem i koordynatorem projektu jest ERN European Rivers Network. Więcej informacji: http://www.ern.org/bigjump

Kraje gdzie odbywa się Big Jump to: Francja, Belgia, Szwajcaria, Luksemburg, Włochy, Grecja, Austria, Węgry, Chorwacja, Słowenia, Bośnia, Serbia, Czarnogóra, Szwecja, Norwegia, Finlandia, Czechy, Słowacja, Rosja, Niemcy, Dania, Hiszpania, Portugalia, Wielka Brytania i Polska.
Akcja Big Jump w Polsce dofinansowana jest przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach projektu „Jak uratować rzekę”.
 
Wskocz do Królowej

Klub Gaja organizuje polską edycję BIG JUMP. Zamierzamy w ramach projektu promować to wydarzenie poprzez przygotowanie i wysyłkę wydawnictw (ulotka, plakat, biuletyn) w których opisana będzie idea i cele BIG JUMP oraz podane zostaną przykłady akcji lokalnych. W wydawnictwach tych zamieścimy także informacje i artykuły o problematyce oszczędzania i oczyszczania wody. Ponadto w Katowicach, Krakowie, Warszawie, Toruniu i Gdańsku przeprowadzimy wydarzenia medialne mające na celu zwrócenie uwagi mieszkańców na Wisłę. W tych 5 miastach na bilboardach będziemy malować graffiti za pomocą olbrzymich szablonów. Na każde malowanie bilbordu zapraszane będą media i organizacje współpracujące. Podczas akcji rozdawane będą ulotki i materiały dotyczące BIG JUMP. Kulminacja projektu nastąpi 17 lipca o godz. 14.00 w Warszawie na Wisłą. Będzie to wielkie święto żyjących rzek.


Cel Rozwoju ustalony przez Milenijne Zgromadzenie ONZ ma za zadanie obniżyć o połowę do 2015 r. liczbę ludności żyjącej w ekstremalnej biedzie, cierpiącej z głodu lub nie mającej dostępu do bądź  środków na zakup wody pitnej. Nie będzie możliwe osiągnięcie tych celów, jeśli rządy nie zdadzą  sobie sprawy, że woda jest podstawowym elementem prawie każdego typu rozwoju gospodarczego i działalności ludzkiej.
Woda poprzez swą mobilność łączy wiele sektorów społecznych z użytkowaniem gruntów i produktywnością ekosystemów. Dlatego też  rozwiązanie problemów wody wymaga od nas zdolności zajęcia się rolą wody w rozwoju społecznym i ekonomicznymi i przyjęcie zintegrowanego podejścia do wody, społeczeństwa i ekosystemów.
Podstawowym dylematem jest fakt, że procesy tworzące bogactwo w szybko rozwijających się gospodarkach wytwarzają również wielkie ilości zanieczyszczeń, które zwiększają się znacznie szybciej niż przyrost ludności i produkt krajowy brutto. Zmniejszenie zanieczyszczenia jest warunkiem wstępnym dla zabezpieczenia zasobów wodnych nadających się do użytku. Eutrofizacja jezior i zamkniętych mórz przybrzeżnych występująca na szeroką skalę potwierdza zły system sanitarny i przesiąkanie składników pokarmowych z rolnictwa i leśnictwa na całym świecie. Zanieczyszczenie pochodzące z przemysłu jest głównym problemem dla krajów rozwijających się, jak i znajdujących się w okresie przejściowym. Z powszechnych dowodów wynika że wody gruntowe – uważane za źródło czystej i bezpiecznej wody – stają się wszędzie coraz bardziej zanieczyszczone.

 

Woda w mieście
Zabezpieczony technicznie i pewny dostęp do wody oraz system sanitarny w mieście są warunkami koniecznymi dla przetrwania  jego mieszkańców jak również dla działania przemysłu, szpitali i innych funkcji miejskich aby zapewnić zrównoważony rozwój miasta. Problem znalezienia odpowiedniej ilości wody dla całości miasta musi być skoordynowany z resztą planowania wodnego w zlewni. Konieczna jest odpowiednia polityka w celu dostarczenia wody dla gospodarstw mieszkańców i zabezpieczenia jej dostawy  dla biednych w nieuregulowanych obszarach miejskich.


 

Woda na świecie
Woda poprzez swą mobilność łączy wiele sektorów społecznych z użytkowaniem gruntów i produktywnością ekosystemów. Dlatego też  rozwiązanie problemów wodnych wymaga od nas zdolności zajęcia się rolą wody w rozwoju społecznym i ekonomicznym oraz przyjęcie zintegrowanego podejścia do wody, społeczeństwa i ekosystemów.
Podstawowym dylematem tej pracy jest fakt, że procesy tworzące bogactwo w szybko rozwijających się gospodarkach wytwarzają również wielkie ilości zanieczyszczeń, które zwiększają się znacznie szybciej niż przyrost ludności i produkt krajowy brutto. Zmniejszenie zanieczyszczenia jest warunkiem wstępnym dla zabezpieczenia zasobów wodnych nadających się do użytku. Eutrofizacja jezior i zamkniętych mórz występująca na szeroką skalę potwierdza zły system sanitarny i przesiąkanie  do gleby składników szkodliwych z rolnictwa i leśnictwa na całym świecie. Zanieczyszczenie pochodzące z przemysłu jest głównym problemem dla krajów rozwijających się, jak i znajdujących się w okresie przejściowym. Z powszechnych dowodów wynika, że wody gruntowe – uważane za źródło czystej i bezpiecznej wody – stają się wszędzie coraz bardziej zanieczyszczone.

 

Stanowisko Sztokholm 2002
• Użytkownicy wody muszą być zaangażowani w zarządzanie zasobami wodnymi.
• Powiązania pomiędzy rozwojem gospodarczym a degradacją wody muszą być pilnie usunięte.
• Miejskie służby wodne są podstawowym elementem stabilności i bezpieczeństwa miasta.
• Polityka, planowanie i wprowadzanie w życie muszą być oparte na rozwiązaniach zintegrowanych.
Zalecenia ze Sztokholmskiego Sympozjum o Wodzie, 1998–2002

 

Deklaracja młodzieży
Wszystkim procesom muszą towarzyszyć budowanie możliwości i programy edukacyjne, aby zapewnić zrozumienie i efektywne uczestnictwo społeczenstwa obywatelskiego w kwestiach mających znaczny wpływ na ich życie. Ponadto wszystkie informacje dotyczące usług wodnych muszą stać się własnością publiczną.
Młodzi ludzie posiadają potencjał wpływania na taki model uczestnictwa społecznego poprzez:
• współdziałanie i edukowanie społeczności lokalnej, co uprawomocnia ją do uczestnictwa i przyczynia się do procesu tworzenia polityki;
• bycie pomostem pomiędzy społecznością lokalną a decydentami i/lub dostawcami usług wodnych;
• wspomaganie samorządów w badaniach i we wprowadzaniu planów działań korzystnych dla lokalnej społeczności.
Forum wodne młodzieży – World Water Forum 2003 Kioto

 

Działania w szkole
– zbieraj podpisy pod naszymi petycjami;
– zorganizuj naszą wystawę, prelekcję, warsztat;
– każda szkoła może wziąć udział w Święcie Drzewa.
– Każda szkoła może zorganizować happening czy też wystawę poświęconą obronie przyrody i zwierząt; wspólna praca spaja grupę, uczy nowych rzeczy i daje dużo radości;
– szkoła jest bardzo dobrym miejscem na prowadzenie edukacji dotyczącej zagrożeń wynikających z wypalania traw; uczniowie po lekcji tematycznej mogą namalować własne plakaty, które można porozwieszać w miejscach publicznych; każdy kto zauważy palącą się łąkę lub wypalanie trawy, powinien jak najszybciej zawiadomić  Straż Pożarną i Policję;
– w ramach Święta Drzewa szkoły zgłosiły już do ochrony pomnikowej kilkadziesiąt drzew – także Twoja szkoła może to zrobić! Dokładna procedura i wzór wniosku znajduje się na naszej stronie internetowej

– każda szkoła może pomóc w ratowaniu żab na swoim terenie; możecie współpracować z organizacjami i samorządem lokalnym w budowie małych oczek wodnych, ustawiać tablice ostrzegawcze lub pomagać w zakładaniu wzdłuż dróg siatek zatrzymujących wędrujące zwierzęta; uczniowie, pod stałą opieką nauczyciela, mogą także pomagać w przenoszeniu żab na drugą stronę drogi;
– każda szkoła może zaopiekować się rzeką w swojej miejscowości – zaadoptujcie rzekę! Taka opieka polegałaby na stałym sprzątaniu jej brzegów, przygotowaniu razem ze specjalistami inwentaryzacji przyrodniczej, nadawaniu nazw strumieniom, mostkom i miejscom ważnym.

 

Klubu Gaja chroni rzeki
Najważniejszym sukcesem Ogólnopolskiej Kampanii „Teraz Wisła” Klubu Gaja było odstąpienie polskiego rządu od pomysłu budowy Kaskady Dolnej Wisły. Dzięki naszym działaniom Wisła została wybrana przez WWF – Światowy Fundusz na rzecz Przyrody jako jedna z 5 najważniejszych rzek na świecie obok Nigru, Orinoko, Mekongu i Jangcy. W roku 2003 jako pierwsza organizacja pozarządowa na świecie wydaliśmy polską wersję „Raportu Światowej Komisji Zapór Wodnych”.
W 2004 roku doprowadziliśmy do weryfikacji robót utrzymaniowych projektowanych w związku z pożyczką z Europejskiego Banku Inwestycyjnego na 132 polskich rzekach. Przegląd zasadności planowanych prac dotyczył rzek zgłoszonych przez Klub Gaja oraz inne organizacje pozarządowe. Uczestniczyliśmy także w konkretnych działaniach na rzecz ochrony korytarzy ekologicznych dolin rzecznych na 15 rzekach m.in. Białej, Straconki, Łękawki, Wisły, Soły, Żubrówki i Pilicy. W wyniku wizji w terenie oraz wielu spotkań z administratorami rzek udało się nam doprowadzić do ochrony miejsc cennych oraz zmiany zakresu planowanych prac na rzekach.
Dzięki staraniom Klubu Gaja Minister Środowiska Jerzy Swatoń w maju 2005 roku zaakceptował i zalecił do stosowania opracowanie pt. „Zasady dobrych praktyk w utrzymaniu rzek i potoków górskich”. Przyjęcie tego dokumentu poprzedzone było wieloma negocjacjami z Ministrem Środowiska, podczas których próbowano wypracować sposób dalszej współpracy oraz opracować metody ochrony rzek przed nieuzasadnioną dewastacją.
Uważamy przyjęcie tego dokumentu za sukces zarówno organizacji pozarządowych, jak i licznego grona hydrotechników, a przede wszystkim Ministra Środowiska i Departamentu Zasobów Wodnych.

 

Wydarzenie BIG JUMP w Polsce dofinansowane jest przez

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach projektu „Jak uratować rzekę”. 

 


II Międzynarodowe Seminarium Tamy, woda, życie

Powiedzenie „Działaj lokalnie, myśl globalnie” zaczyna powoli tracić swoje pierwotne znaczenie. Dlaczego? Gdyż świat stał się jednym domem, naszą wspólną odpowiedzialnością. Dlatego też Klub Gaja zorganizował II Międzynarodowe Seminarium „Tamy, woda, życie”, które odbyło się 14 marca 2005 roku Parkhotelu Vienna w Bielsku-Białej. Tematem seminarium była problematyka gospodarki wodnej i ochrony rzek.
 
„Skuteczne zaspokajanie ludzkich potrzeb w zakresie zaopatrzenia w wodę będzie w przyszłym stuleciu w coraz większym stopniu zależało od przyjęcia rozwiązań nietechnicznych oraz całkowicie nowego podejścia do planowania i zarządzania. Najważniejszym celem, jaki stawia sobie ten nowy paradygmat, jest przemyślenie na nowo sposobów wykorzystywania wody, z myślą o zwiększeniu produktywnego jej wykorzystania.
Potrzebne są dwa podejścia – zwiększenie efektywności zaspokajania potrzeb bieżących i zwiększanie efektywności rozdziału wody między różne formy użytkowania”. Źródło: Gleick
 
Klub Gaja, jako pierwsza na świecie organizacja pozarządowa, przetłumaczył Raport Światowej Komisji Zapór Wodnych „Zapory a rozwój”. Dotychczas dokument został przetłumaczony z angielskiego przez rządy Tajlandii, Wietnamu, Afryki Południowej, Nepalu, Chin, Francji i Niemiec. Raport „Zapory a rozwój” jest rekomendowany przez niektóre rządy oraz agendy międzynarodowe (Organizacje Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju) jako dokument, na bazie którego może dochodzić do negocjacji i porozumień w trakcie planowania i realizacji wielkich przedsięwzięć hydrotechnicznych.
 
„W odróżnieniu od raportów innych Komisji, które są kierowane głównie do rządów i społeczności międzynarodowej, nasz raport ma dotrzeć do szerokiego i zróżnicowanego grona odbiorców.
Jest on skierowany jednakowo do rządów, organizacji międzynarodowych, przedsiębiorstw międzynarodowych, instytucji finansujących, konsultantów, sieci NGO”.
Źródło: Raport Światowej Komisji Zapór Wodnych „Zapory a Rozwój”
 
Jacek Bożek
Prezes Klubu Gaja

 

Jacek Bożek

- Prezes Klubu Gaja

Andrzej Skowroński – wice Minister Środowiska

Radosław Gawlik

-Stowarzyszenie Eko-Unia

dyr. Tadeusz Litewka

- RZGW Kraków

Paweł Grzybowski

- Klub Gaja

Roberto A. Epple

- European River Network

Sally Naylor

- Gaia Club

Joji Carino

- Fundacja Tebtebba, Członek Światowej Komisji Zapór Wodnych

dr Janusz Żelaziński

- IMGW Polska

 

Program Seminarium
Saminarium otworzył Jacek Bożek, głos zabrał także wiceminister środowiska – Andrzej Skowroński.
• Raport „Zapory a rozwój” – historia, teraźniejszość i przyszłość – Jacek Bożek, Klub Gaja
• Włocławek – Nieszawa – Polska – przykład społecznego niezrozumienia – Radosław Gawlik, Stowarzyszenie Eko-Unia
• Dyrektywa wodna UE i dobre praktyki jako możliwość współpracy między sektorami - dyr. Tadeusz Litewka, RZGW Kraków
• Jak uratować rzekę – przykłady działań interwencyjnych – Paweł Grzybowski, Klub Gaja
• Loara – przykład dobrej współpracy – Roberto A. Epple, European River Network, Francja
• Edukacja ekologiczna nie tylko dla młodych – Sally Naylor, Gaia Club, Wielka Brytania
• Recepcja i wdrażanie Raportu „Zapory a rozwój” na świecie – Joji Carino, Fundacja Tebtebba, Filipiny, członek Światowej Komisji Zapór Wodnych
• Co dalej z polskimi rzekami w perspektywie powodzi – dr Janusz Żelaziński, IMGW Polska


Dzień Ziemi w Warszawie

W dniu 20 kwietnia w Bibliotece Narodowej w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia nagrody "Człowiek Polskiej Ekologii roku 2004". Ten honorowy tytuł otrzymała Mira Stanisławska–Meysztowicz, która została wybrana przez kapitułę nagrody spośród nadesłanych 54 zgłoszeń. Wręczenia Tarczy Wojownika Gai oraz prezentacji laureatki dokonał Jacek Bożek, nagrodzony tym wyróżnieniem  za rok 2001. 
24 kwietnia 2005 na warszawskich Polach Mokotowskich odbywał się festyn z okazji Dnia Ziemi. Mottem przewodnim tegorocznego święta był rozwój zrównoważony. Więcec na: http://www.dzienziemi.org.pl/2005/index.html

Klub Gaja prowadził stoisko informacyjne,  oraz zaprezentował spektakl "Żyjący Świat".Rozpoczęliśmy także, lokalną kampanię ratowania motyla Modraszka telejusa.
Zbieramy podpisy pod petycją do Rady Miasta w sprawie utworzenia użytku ekologicznego na terenie jego występowania. Są to łąki na warszawskich Bielanach przy ulicy Arkuszowej. Czytaj więcej.
 


Zakorzenienie w Cieszynie

9 maja 2005 roku o godzinie 15.00 na Rynku w Cieszynie wystartował II Festiwal Sztuki Bezdomnej Więcej. Rozpoczął go, happening Klubu Gaja pt.: „Zakorzenienie”, podczas którego posadzone zostało drzewo jako symbol odnalezienia swego miejsca na Ziemi. Festiwal potrwa do 11 maja, a jego celem jest integracja osób wykluczonych ze środowiskiem i przełamywanie stereotypów dotyczących osób bezdomnych przez twórcze działania. Festiwal organizowany jest przez Grupę Nieformalną „Polne Kamienie” przy Stowarzyszeniu Pomocy Wzajemnej „Być Razem”. Artykuł "Święto bezdomnych" z Dziennika Zachodniego, 11.05.2005r. - Wojciech Trzcionka.

Artykuł  "Oswoić bezdomność” z Głosu Ziemi Cieszyńskiej, 13.05.2005 r. - Dorota Krehut.

"W poniedziałek, 9 V, rozpoczął się II Festiwal Sztuki Bezdomnej w Cieszynie. Zainaugurował go happening klubu Gaja „Zakorzenienie”. Wiedziona hipnotycznym rytmem bębna, energicznymi nawoływaniami i czystą ciekawością kilkudziesięcioosobowa grupa ludzi - uczestników festiwalu i mieszkańców Cieszyna – przeszła z rynku do ul. 3 Maja, by tam dokonać symbolicznego zakorzenienia – zasadzenia drzewa."  


Warsztaty w Wielkiej Brytanii

W dniach 16-18 czerwca Klub Gaja poprowadził warsztaty „Sztuka dla Ziemi” dla młodzieży w Wielkiej Brytanii. Dariusz Paczkowski, Beata Tarnawa i Jacek Bożek zostali zaproszeni przez Barnsley Metropolitan Council,  aby stworzyć wspólnie z młodymi ludźmi graffiti poświęcone współpracy pomiędzy Polakami i Anglikami. Motywem przewodnim dla pracy grupowej  stało się poszukiwanie wspólnoty w działaniu na rzecz środowiska naturalnego oraz przekroczenie barier kulturowych i językowych.
Jest to kolejna już wspólna praca , która została wykonana przez artystów z Klubu Gaja na terenie Yorkshire. Wszystko wskazuje na to, że graffiti stało się towarem eksportowym proponowanych przez Klub Gaja warsztatów. Malowanie ściany oraz idea, która temu przyświecała spotkała się z zainteresowaniem lokalnej społeczności.

 

Anglicy w Bajce

W dniach od 29 maja do 3 czerwca 2005 roku w Bajce Klubu Gaja gościła grupa angielskiej młodzieży z Barnsley. Wizytę zorganizował Mick O'Rourke z Barnsley Youth Service, a jej głównym celem było przeciwdziałanie rasizmowi poprzez budowanie tolerancji i akceptacji dla innych. Czytaj.


Laureaci Polcula

28 maja 2005 roku w Warszawie z okazji 25-lecia istnienia Niezależna Fundacja Popierania Kultury Polskiej im. Jerzego Bonieckiego - Polcul odbyło się uroczyste spotkanie z laureatami jej nagrody połączone z projekcją filmu o Polculu. Więcej na: www.polcul.org
Przypomnijmy, że aż trzech przedstawicieli Klubu Gaja zostało wyróżnionych przez fundację:
- Jacek Bożek - za działalność kulturalną i ochronę Środowiska;
- Wojciech Owczarz - za pracę w Stowarzyszeniu Ekologiczno-Kulturalnym „Klub Gaja";
- Dariusz Paczkowski - za pracę na rzecz przezwyciężania ksenofobii i rasizmu.


W trasie

Dnia 24 czerwca 2005 będziemy prowadzić stoisko informacyjne na Jarmarku Ekologicznym w Chybiu. Jarmark będzie odbywał się w Parku obok amfiteatru od godziny 14.
Dnia 25 czerwca 2005 na II Festiwalu Reggae „Most” w Wadowicach będziemy prowadzić stoisko informujące o naszych działaniach. Koncert rozpocznie się o godzinie 16 i będzie miał miejsce na stadionie Skawy.


Czadowe festiwale

- 18 czerwca 2005 w Miejskim Ośrodku Kultury już po raz 5 w podwarszawskim Legionowie odbywać się będzie Festiwal CEGŁA, czyli Czadowa Edycja Grup Łamanej Amatorszczyzny.
Podczas trwania festiwalu wolontariusze Klubu Gaja prowadzić będą stoisko informacyjne, na którym będzie można złożyć podpis pod naszymi petycjami. Zagra około 10 młodych kapel, niemających jeszcze na swoim koncie wydanej płyty.
UWAGA! Jeśli Twój zespół chce wystąpić na przeglądzie, przyślijcie demo i krótki opis kapeli do 10 maja 2005 na adres organizatora: Stowarzyszenia RÓG; MOK; ul. Norwida 10; Legionowo. Więcej informacji.
- 16 lipca 2005 roku w Ośrodku Wypoczynku Anpol w Starym Oleśnie będziemy ze stoiskiem informacyjnym na Festiwalu "Nie zabijaj". Zobacz więcej. Organizatorzy postanowili część pieniędzy z koncertu przekazać Klubowi Gaja na wykupienie konia z transportu na rzeź. Świetny pomysł, dziękujemy.


Na ścieżce edukacyjnej

Dnia 8 czerwca 2005 poprowadziliśmy zajęcia dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 20 z Katowic. Była to doskonała okazja by uroczyście podziękować i przekazać dyplomy za udział tej szkoły w akcji „Zbieraj makulaturę ratuj konie” oraz za zorganizowanie happeningu na temat transportu koni na rzeź.

autor: yoyo ikonki: krysiaida @ deviantart | działa dobrze pod: ie 5.0, netscape6, opera 5 (i wyżej)