nowości na e-mail
wpisz adres:


napisz do nas
Copyright © Klub Gaja
Strona Główna » Co Robimy? » Edukujemy » Biuletyn "Współodczuwanie" » Współodczuwanie - numer 55
Biuletyn "Współodczuwanie"
aktualna pozycja:
» Współodczuwanie - numer 57
» Współodczuwanie - numer 56
Współodczuwanie - numer 55
» Współodczuwanie - numer 54
» Współodczuwanie - numer 53
» Współodczuwanie - numer 52
» Współodczuwanie - numer 51
» Współodczuwanie - numer 50
» Współodczuwanie - numer 49
» Współodczuwanie - numer 48
» Współodczuwanie - numer 47
» Współodczuwanie - numer 46
» Współodczuwanie - numer 45
» Współodczuwanie - numer 44
» Współodczuwanie - numer 43
» Współodczuwanie - numer 42
» Współodczuwanie - numer 41
» Współodczuwanie - numer 39/40
» Współodczuwanie - numer 38
» Współodczuwanie - numer 37
» Współodczuwanie - numer 36
» Współodczuwanie - numer 35
» Współodczuwanie - numer 33/34
» Współodczuwanie - numer 32
» Współodczuwanie - numer 31
» Współodczuwanie - numer 30
» Współodczuwanie - numer 29
» Współodczuwanie - numer 28
» Współodczuwanie - numer 27
» Współodczuwanie - numer 26
» Współodczuwanie - numer 25
» Współodczuwanie - numer 24
» Archiwalne teksty

Współodczuwanie - numer 55

Współodczuwanie - numer 55

  

 

 

 

 

 

 

Czerwiec 2010

 

 

 

 

 

 

Biuletyn Współodczuwanie został wydany w ramach projektu Program edukacji ekologicznej Święto Drzewa

realizowanego w latach 2008-2010

Wsparcie udzielone przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków

Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, 

a także ze środków Rzeczpospolitej Polskiej w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.

Dofinansowano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Cztery kolumny drukowanej wersji biuletynu zostały dofinansowane ze środków

Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

 


 

Święto Drzewa

Rosną drzewa, rosną mali ludzie( część II)

 

Z całej Polski do Klubu Gaja docierają relacje i sprawozdania z działań przeprowadzonych z okazji  7. edycji Święta Drzewa. Placówki edukacyjne przywiązują coraz większą wagę do programów aktywnej edukacji ekologicznej, a co ważniejsze inspirują innych do podobnych działań. Z nadesłanych sprawozdań wybierzemy najlepszych, na których czeka statuetka Czarodziejskiego Drzewa. Na tych, którzy nie tylko sadzą drzewa, ale także zbierają makulaturę w ramach programu Zbieraj makulaturę, ratuj konie mamy statuetkę Pegaza.

 

Jeden z ubiegłorocznych laureatów Czarodziejskiego drzewa Zespół Szkół w Marzęcicach (woj. warmińsko- mazurskie) tym razem obsadził 50 arów i zajął się restytucją cisa. Szkoła zaangażowała do akcji kilka instytucji i organizacji m.in. koło łowieckie Szron i sołectwa gminy Kurzętnik. Tradycją szkoły jest także sadzenie drzew i krzewów w przydomowych ogródkach uczniów. Pod patronatem Nadleśnictwa Brodnica szkoła bierze udział w programie Kasztanowce w potrzebie, a w listopadzie otrzymała od leśników nagrodę oraz Drzewo Pokoju – świerk benedyktynkę. Święto Drzewa w tej szkole jest obchodzone przez cały rok i składa się aż z 15 różnych form aktywności intelektualnej i społecznej. Z miejscowymi kołami łowieckimi współpracuje również Szkoła Podstawowa im. Tuwima w Lipinkach (woj. warmińsko- mazurskie), która zasadziła aż 2 tys. młodych buków, w tym Drzewo dla pokoju, a dorodną lipę w centrum terenu przy szkole udało się wpisać do rejestru pomników przyrody. Lipa ma swoje imię, wybrane w konkursie i nazywa się Lipinianka Julianka. Zabiegi o uznanie jej przez radę gminy jako pomnika przyrody trwało aż dwa lata! Uczniowie zaangażowali się także w zbiórkę bukwi czyli nasion buka służących do wyhodowania sadzonek drzew. Jest to wyjątkowo żmudna i ciężka praca (…) Na kolanach staraliśmy się jednak uczciwie wykonać zadanie (…) - opisuje Elżbieta Kapusta. Pracując staraliśmy się zauważyć to piękno, które niosą z sobą drzewa. Bukwi zebrano 10 kilogramów!

 

Aż 505 drzew posadziło Przedszkole z oddziałami integracyjnymi w Zamościu (woj. lubelskie). Placówce udało się do tego namówić zarząd pobliskiego osiedla mieszkaniowego Promyk.  Dlatego drzewka zostały zasadzone nie tylko dla dobra przedszkolaków – w ich ogrodzie, ale także dla dobra wielu innych ludzi – spacerujących bulwarami nad rzeką Łabuńką oraz korzystających z kompleksu rekreacyjno- sportowego i placu zabaw, bo i tam pojawiły się nowe nasadzenia. Tu w sadzeniu wzięły udział także dzieci spoza przedszkola wraz ze swoimi rodzicami. Natomiast sama zachęta do udziału w Święcie Drzewa dotarła do przedszkola z Nadleśnictwa Zwierzyniec, a przewodnikiem, który prowadził dzieci po świecie wiadomości o przyrodzie i drzewach był Pan Kasztan. W przedszkolnym ogrodzie każde dziecko posadziło swoje drzewko nazywając je własnym imieniem. Codzienne sprawdzanie jak czuje się mój „imiennik” stało się miłym zwyczajem.

 

Parafia grecko- katolicka i parafia rzymsko- katolicka zostały zaproszone na Święto Drzewa przez Szkołę Podstawową w Lelkowie  (woj. warmińsko– mazurskie). Drzewka – prawie 200 -  zasadzono i przy cerkwi, i przy kościele – wspólnie z rodzicami. Przedtem  dzieci przemaszerowały w kolorowych nakryciach głowy,a zatem:  (…) nie mogły przejść przez naszą miejscowość niezauważone. Nasi uczniowie byli bardzo zaangażowani podczas sadzenia drzew, było to dla nich nowe doświadczenia. - napisały w sprawozdaniu organizatorki: Anna Andrejuk- Klufas i Anna Rutkowska.

 

Po raz pierwszy do Święta Drzewa przyłączył się Zespół Szkół im. Leokadii Bergerowej w Płocku (woj. mazowieckie). O sadzonki drzew oraz przedstawienie istotnych wiadomości związanych z lasem zatroszczyło się Nadleśnictwo Łąck. Drzewa: lipy, klony i derenie zdobią przyszkolny ogród. Głos Olecka zrelacjonował natomiast Święto Drzewa w Szkole Podstawowej w Stożnem (woj. warmińsko – mazurskie), która także do programu przyłączyła się po raz pierwszy. Posadzone Drzewo dla pokoju stało się dla uczniów pierwszym świadomym aktem przystąpienia do zalesiania świata.

 

Gimnazjum nr 1 w Nasielsku (woj. mazowieckie) do udziału w święcie zaprosiło Dom Pomocy Społecznej i komisariat policji w Nasielsku. Drzewka zasadzono właśnie przed tymi instytucjami. Kierownictwo DPS i jego mieszkańcy powitali nas bardzo miło. I mieszkańcy, i nasi uczniowie byli bardzo wzruszeni. Nie spodziewaliśmy się tak ciepłego przyjęcia. Otrzymaliśmy zapewnienie, że będą dbać o to Drzewko pokoju oraz zaproszenie do kolejnych wizyt. - opisuje szkolny koordynator akcji Agnieszka Pałaszewska. Gimnazjum nr 1 w Izdebkach (woj. podkarpackie) do udziału w święcie zaprosiło Brzozowski Portal Internetowy, który przygotował relację filmową z wydarzenia dostępną dla wszystkich zainteresowanych widzów w internecie. Szkoła uczestniczy w Święcie Drzewa już po raz piąty i tak jak w poprzednich edycjach, i tym razem, zasadziła drzewa (200 sadzonek) w pasie drogowym na tzw. serpentynach. Kurier Gołdapski opisał natomiast działania Szkoły Podstawowej w Dubieninkach (woj. warmińsko- mazurskie), która Święto Drzewa obchodziła po raz drugi.

 

W sprawozdaniu nadesłanym z Zespołu Szkół im. Mickiewicza w Bielsku Podlaskim (woj. podlaskie) czytamy: Znaczenie drzew jest niezastąpione dla regulacji klimatu, gospodarki wodnej oraz składu i ruchu powietrza. Las służy jako znakomity materiał badawczy zarówno nauce jak i lecznictwu (…) Mimo upomnień ekologów często ignorujemy fakt, że zapobiega on powodziom, erozji gleby, lawinom i w pewnej mierze negatywnym skutkom rozwoju cywilizacji. Należy także zwrócić uwagę na funkcje zdrowotne lasów gdyż są one filtrem dla wszelkich zanieczyszczeń powietrza. Wyłapują swoimi liśćmi cząsteczki pyłów i sadzy – dlatego należy je sadzić. Uczniowie nie tylko zasadzili drzewa wokół szkoły, ale także zredagowali Prośby drzew: Nie wylewaj w pobliżu mnie szkodliwych płynów, Nie obdzieraj mnie z kory, i nie nacinaj tylko po to, żeby sprawić sobie przyjemność, Nie zawieszaj na mych gałęziach huśtawek. Przeprowadzili także   rysunkowy Kiermasz pomysłów o drzewach.

 

Kto widział powietrze? - takie pytanie postawiono przed grupą średniaków z Przedszkola Słoneczko w Rogalinku (woj. wielkopolskie). Placówka po raz pierwszy przyłączyła się do Święta Drzewa  i zasadziła je w swoim ogródku. Drzewa otrzymały imiona wymyślone przez dzieci: Po burzliwych dyskusjach dzieci zdecydowały: Igiełka, Puchatek, Świetlik. Imię czwartego drzewka wybrały panie wraz z panią dyrektor. Imieniem tym jest Słoneczko, tak jak nazwa naszego przedszkola. - napisały w sprawozdaniu Lidia Rachwał i Natalia Jankowiak. Do święta przyłączają się także placówki prywatne jak na przykład Przedszkole Niepubliczne Iskierka w Krakowie. To debiut tej placówki w naszym programie, ale bardzo udany, bo wzmianka o nim ukazała się w Wiadomościach lokalnych rady dzielnicy. Dzieci otrzymały medale Przyjaciel drzewa i złożyły uroczyste ślubowanie, w którym zobowiązały się do przestrzegania zasad ochrony przyrody. Zaangażowano także rodziców, którzy z pewnością pomogli dzieciom, które zgłosiły się do konkursu fotograficznego Las w obiektywie w różnych porach roku. Medale Przyjaciela lasu otrzymały natomiast dzieci z Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Białowieży (woj. podlaskie). Obchody Święta Drzewa nie zostały zakończone 10 października, ale stały się początkiem cyklu zajęć dot. znaczenia lasów w przyrodzie i gospodarce człowieka omawianych na zajęciach szkolnego koła ekologiczno- biologicznego, które było głównym inicjatorem święta w placówce.

 

Przedszkole nr 1 w Opalenicy

Przedszkole w Bierzwniku

Przedszkole Samorządowe nr 38

w Krakowie

Nadleśnictwo Kudypy

Gminne Przedszkole w Kołbieli

Gmina Kijewo Królewskie

 

W Wycisłowie (woj. wielkopolskie) święto zorganizowała 14 Drużyna Harcerska, która do współpracy pozyskała mieszkańców miejscowości, Ochotniczą Straż Pożarną i sołtysa. Drzewa i krzewy zasadzono na placu zabaw tworzonym przez gostyńskie stowarzyszenie Dziecko dzięki Polsko- Amerykańskiej Fundacji Wolności. Mamy nadzieję, że nasze działania poprawią estetykę wspólnego miejsca wypoczynku oraz przyczynią się do zmniejszenia skutków zmian klimatycznych (…) Dzięki obchodom Święta Drzewa była okazja do zaszczepienia w młodzieży wrażliwości w stosunku do największych roślin lądowych. - napisała Róża Jędrosz, opiekunka harcerzy z Wycisłowa. Informacje o działaniach pojawiły się na trzech portalach i w ABC Gostyńskim.

 

Wykonana na flecie piosenka Life is a long song zainaugurowała Święto Drzewa w Ośrodku dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej w Rusinowicach (woj. śląskie) gdzie drzewa, posadzone na placu rekreacyjnym, utworzyły alejkę Benedykta XVI, ponieważ zostały wyhodowane z nasion przez niego poświęconych podczas pielgrzymki do Polski. Prace z konkursu Drzewo z sylwetki uczniów przyozdobiły korytarz Szkoły Podstawowej w Skulsku (woj. wielkopolskie). Na arkuszach szarego papieru uczniowie odrysowali sylwetkę jednego z siebie, a potem dorysowując konary i liście tworzyli drzewo fantazji, używając dowolnie wybranych materiałów. Do działań placówkę motywował i organizował je szkolny Klub Podróżnika i Odkrywcy. Gazetka ścienna z osobliwościami przyrody takimi jak: krzywy las, drzewa syjamskie czy brzoza ławka została przygotowana w ramach Święta drzewa w Gimnazjum w Kryłowie (woj. lubelskie). Placówka posadziła sto klonów i świerków od Nadleśnictwa Mircze. Kilka drzew posadzono wokół obelisku z mottem Jana Pawła II przy drodze do ruin zamku w Kryłowie.

 

Dziecko powinno często przebywać w środowisku, aby je lepiej poznać i zrozumieć. Takiej żywej wiedzy nie dostarczy mu żaden podręcznik. Ono musi tam po prostu być, czuć, przeżywać i aktywnie uczestniczyć. - napisała Joanna Betlejewska ze Szkoły Podstawowej w Gnojnej (woj. opolskie), która posadziła 50 drzewek, a w szkolnej bibliotece zorganizowała kącik poświęcony wydawnictwom ekologicznym, również tym przygotowywanym przez Klub Gaja. Natomiast Szkoła Podstawowa nr 20 w Bielsku- Białej Święto Drzewa powiązała z programem Akademii 3R, a Szkoła Szpitalna w Białymstoku zasadzenie drzew zaproponowała dzieciom z oddziału onkologicznego. Zespół Szkół Sportowych w Koszalinie do sadzenia drzew zaprosił m.in. Stowarzyszenie Przyjaciół Kolejki Wąskotorowej i Nadleśnictwo Manowo. Niegocińskie Skrzaty czyli Przedszkole nr 244 w Warszawie ubiegłoroczny laureat Czarodziejskiego Drzewa zasadziło tym razem 15 sosenek i Drzewo dla pokoju.

 

W tym roku nasze przedszkole po raz pierwszy włączyło się do ogólnopolskiej i międzynarodowej akcji sadzenia drzew i chcielibyśmy, aby ten szczytny cel programu Święto Drzewa wpisał się na stałe w kalendarz naszych przedszkolnych działań i stał się coroczną tradycją. - napisała w sprawozdaniu Bogusława Więcek z Przedszkola Samorządowego w Drwini (woj. małopolskie). Dzieci zasadziły 60 drzew i odwiedziły Pomnik Przyrody – dąb liczący 181 lat w Rezerwacie Przyrody Lipówka. Dzięki katechetce s. Barbarze zobaczyły film o św. Franciszku z Asyżu, który jest patronem ekologów. W Przedszkolu nr 21 „Akademia Pana Kleksa” w Poznaniu dzieci z okazji Święta Drzewa miały możliwość obejrzenia zakładu zajmującego się utrzymaniem porządku w mieście oraz Wytwórni Artykułów Higienicznych w Olszewie. Nie potrzeba wycinać lasów, aby dostarczyć tu surowca do produkcji, bo papier toaletowy wytwarzany jest z makulatury. Najbardziej podobała się nam ogromna „pralka”, do której wrzuca się makulaturę – powstaje wtedy masa do dalszej produkcji. - czytamy w sprawozdaniu przygotowanym przez  Dorotę Pietrzak i Małgorzatę Nawrocką. Na koniec tej wycieczki każde dziecko dostało... rolkę papieru toaletowego. Inni mali poznaniacy – uczęszczający do Przedszkola nr 86 Tęczowy Świat posadzili 70 drzew oraz wybrali się na wycieczki do pobliskich parków i ogrodu botanicznego.

Przegląd nadesłanych sprawozdań, z których część ukaże się jeszcze w osobnym raporcie o Święcie Drzewa 2009 kończymy fragmentem wiersza, który powstał w Szkole Podstawowej nr 238 w Warszawie,a jego autorką jest Małgorzata Mutkowska:

 

Drzewo w roku

(…)

W wakacje rozstawiam namiot pod drzewem
I zachwycam się ptaków śpiewem.
A gdy słyszę szum drzew lub brzęczenie pszczoły,
Nie chce mi się wracać do mojej szkoły.

(…)

Wiosną sadzimy w szkole drzewka,
Potrzebna do tego łopatka i konewka.
Wyrosną z nich olbrzymie drzewa,
Których tak bardzo światu potrzeba.

Życzymy Wam udanych wakacji – pełnych przyrody! W następnym numerze spotkamy się już po letnim wypoczynku tuż przed Świętem Drzewa 2010 !

 

Życzymy Wam udanych wakacji – pełnych przyrody! W następnym numerze spotkamy się już po letnim wypoczynku tuż przed Świętem Drzewa 2010!

 

 

Biznes nie zawiódł

W Nadleśnictwie Chojnów firma Lease Fleet Management Polska (usługi związane z zarządzaniem flotą pojazdów) partner programu Święto Drzewa zasadził 3150 drzew i zaangażował w to działanie ponad 50 osób oraz American Chamber of Commerce in Poland.

 

Tysiąc drzew tak by powstał przyzakładowy ogród w Biskupicach Podgórnych podjęła się zasadzić firma LG Electronics Wrocław (fabryka pralek i lodówek). Zakładając przyzakładowy park mieliśmy na względzie nie tylko walory estetyczne. Firma LG Electronics chętnie włącza się w działania mające na celu ochronę środowiska, propagowanie zdrowego stylu życia, między innymi poprzez proekologiczną organizację przestrzeni przemysłowej. Ostatnio utworzyliśmy specjalną grupę projektową tzw. GREEN TDR zajmujący się głównie rozwiązaniami mającymi na celu redukcję emisji dwutlenku węgla przez naszą firmę i naszych dostawców oraz innymi działaniami proekologicznymi typu: segregacja odpadów, oszczędność energii. Założenie przyzakładowego ogrodu jest również elementem naszego projektu, ponieważ dzięki temu w przyszłości zwiększymy bioróżnorodność terenu oraz przyczynimy się do zmniejszenia (choć w niewielkim stopniu) emisji dwutlenku węgla do atmosfery. - wyjaśnia Monika Rochowska specjalista ds. Ochrony Środowiska w LG Electronics. Firma zapowiedziała także, że przystąpi także do programu Klubu Gaja Zbieraj makulaturę, ratuj konie.

 

We Wronkach firma GELG (zajmująca się obróbką metalu) posadziła 550 drzew i Drzewo dla pokoju, a do udziału w programie Święto Drzewa zaprosiła stowarzyszenia: Biznes Wroniecki i Inicjatywa Firm Rodzinnych oraz trzy inne firmy.

 

Na zdjęciu: LG Electronics Wrocław

 

Aktywne samorządy

Urząd Miasta i Gminy Prusice (woj. dolnośląskie) zadeklarował posadzenie 100 drzew oraz 500 uczestników przy współpracy z Nadleśnictwem Oborniki Śląskie. Drzewka zostały posadzone na terenie całej gminy: w miejscowościach Budzicz, Skokowa, Piotrkowice i Prusice. Duży udział w sadzeniu mieli uczniowie. Ponadto w akcji wzięło udział stowarzyszenie Młodzierz z Budzicza i Gminny Ośrodek Kultury i Sportu.

Urząd Miasta Górowo Iławeckie zgłosił posadzenie 200 drzew, w tym Drzewo dla pokoju, przy współpracy lokalnego nadleśnictwa oraz firmy Przyjazny Ogród.

 

818 drzew, w tym 9 Drzew dla pokoju oraz 2174 uczestników to efekt programu Święta Drzewa w całym powiecie limanowskim gdzie co roku akcję koordynuje Powiatowe Centrum Ekologiczne w Limanowej.  Jedna z tamtejszych szkół – Szkoła Podstawowa w Nowym Rybiu do udziału w programie zaprosiła szkoły partnerskie z Włoch, Sycylii, Rumunii, Słowenii i Turcji.  Działające przy Urzędzie Miasta w Ostrowcu Świętokrzyskim Centrum Edukacji Ekologicznej na Święto Drzewa zaprosiło ok. 2,5 tys. uczestników czyli uczniów, nauczycieli i rodziców, którzy zasadzili ponad pół tysiąca drzew. Zorganizowano także piknik edukacyjny.

 

Urząd Miejski w Koszalinie, który także zgłosił oficjalnie swój udział w programie zapowiedział posadzenie 50 drzew. Zaproszono także koszalińskie placówki oświatowe, przedsiębiorstwo gospodarki komunalnej, zarząd dróg miejskich i koszalińskie media.

 

autor: yoyo ikonki: krysiaida @ deviantart | działa dobrze pod: ie 5.0, netscape6, opera 5 (i wyżej)