nowości na e-mail
wpisz adres:


napisz do nas
Copyright © Klub Gaja
Strona Główna » Co Robimy? » Edukujemy » Biuletyn "Współodczuwanie" » Współodczuwanie - numer 30
Biuletyn "Współodczuwanie"
aktualna pozycja:
» Współodczuwanie - numer 57
» Współodczuwanie - numer 56
» Współodczuwanie - numer 55
» Współodczuwanie - numer 54
» Współodczuwanie - numer 53
» Współodczuwanie - numer 52
» Współodczuwanie - numer 51
» Współodczuwanie - numer 50
» Współodczuwanie - numer 49
» Współodczuwanie - numer 48
» Współodczuwanie - numer 47
» Współodczuwanie - numer 46
» Współodczuwanie - numer 45
» Współodczuwanie - numer 44
» Współodczuwanie - numer 43
» Współodczuwanie - numer 42
» Współodczuwanie - numer 41
» Współodczuwanie - numer 39/40
» Współodczuwanie - numer 38
» Współodczuwanie - numer 37
» Współodczuwanie - numer 36
» Współodczuwanie - numer 35
» Współodczuwanie - numer 33/34
» Współodczuwanie - numer 32
» Współodczuwanie - numer 31
Współodczuwanie - numer 30
» Współodczuwanie - numer 29
» Współodczuwanie - numer 28
» Współodczuwanie - numer 27
» Współodczuwanie - numer 26
» Współodczuwanie - numer 25
» Współodczuwanie - numer 24
» Archiwalne teksty

Współodczuwanie - numer 30

Wydanie i opracowanie drukowanej wersji biuletynu zostało dofinansowane ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Cztery kolumny drukowanej wersji biuletynu zostały dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

kwiecień 2004

 

 


Nie palmy skowronków

To jedno z haseł towarzyszących akcjom sprzeciwiającym się wiosennemu wypalaniu traw. Ileż to już było na ten temat artykułów, ile wydano ulotek, plakatów, a trawy jak płonęły, tak płoną. Spalamy żywcem miliony zwierząt, często tych znajdujących się pod ścisłą ochroną, przyczyniamy się do korozji gleby, niszczymy cenne zbiorowiska roślin,  powodujemy pożary lasów, które często podchodzą do naszych domostw. Warto przytoczyć kilka przykładów:
– wypalanie traw obniża plony o 5-8%, a gleba potrzebuje kilku lat, aby dojść do plonów sprzed pożaru,
– podczas pożaru ogromnie rośnie temperatura niszcząc wszelkie życie. Na powierzchni jest ponad 400 oC,
– giną zwierzęta i to nie tylko piękne, tytułowe słowiki. Przy rozległym pożarze i tak ogromnych temperaturach żadne zwierzę nie ma szans. Zostają spalone żywcem!
Jest jeszcze wiele naukowych i etycznych argumentów przeciwko, ale jak tu przekonać tradycyjnego chłopa. Jego ojciec palił, palił jego dziad i pradziad.
Musimy edukować i to robimy, ale to potrwa.
Dlatego wzywamy do społecznej akcji. Nie bądźmy obojętni. Jeżeli widzimy osoby podpalające trawy, to róbmy im zdjęcia i dzwońmy na policję. Podpalanie traw jest w Polsce niezgodne z prawem i karalne. Klub Gaja będzie nagłaśniał takie przypadki.
A może ten cywilizacyjny zabobon, jak wiele innych załatwi za nas Unia Europejska. Dopłaty dostaną tylko ci rolnicy, którzy  swoje „grunty rolne utrzymują w dobrej kulturze rolnej, przy zachowaniu wymogów ochrony środowiska”. Wyraźnie widać, iż wypalanie traw jest sprzeczne z tym zapisem.
Dlatego też będziemy starali się nagłośnić właśnie ten aspekt. Jak ktoś nie dostanie pieniędzy, to drugi raz zastanowi się zanim rzuci zapaloną zapałkę. To chyba najlepsza forma edukacji.
Wojciech Owczarz


Ratujemy zwierzęta!

Ogólnopolską Kampanię „Zwierzę nie jest rzeczą” poświęconą ochronie praw zwierząt. Wykupiliśmy 12 koni z transportu na rzeź. Doprowadziliśmy do uchwalenia ustawy „O ochronie zwierząt”, pod petycją za wprowadzeniem ustawy zebraliśmy 600 tysięcy podpisów. Uratowaliśmy setki zwierząt. Prowadzimy wykłady i warsztaty dla młodzieży oraz nauczycieli. Współpracujemy z 2 tysiącami szkół. Pomagamy i interweniujemy.


 

 

 

 

 

 

Koń GAJA II służy dzieciom do hipoterapii.

Pieniądze pochodziły z akcji "Zbieraj makulaturę, ratuj konie".

Dziękujemy wszystkim szkołom za pomoc!                                        

 

Chronimy przyrodę

Ogólnopolską Kampanię „Teraz Wisła” na rzecz ochrony Wisły i polskich rzek. Dzięki naszej pracy Wisłę dostrzeżono jako jedną z pięciu najważniejszych rzek na świecie i najcenniejszy korytarz ekologiczny Europy. Kampania prezentowana była na licznych konferencjach w Polsce i na świecie. Dbamy o zachowanie naturalnych rzek i strumieni. Wspieramy i doradzamy.

 

 

 

 

 

 

Rzeka Biała. Udało nam się ochronić wiele cennych przyrodniczo miejsc. Na nasz wniosek wybudowano pochylnie dla płazów, która umożliwia ich migracje i w 2005 roku wybudowane zostaną przepławki dla ryb.

 

 

Inspirujemy!

Program „Sztuka dla Ziemi”, którego celem jest edukacja i rozwijanie wrażliwości. Odwołując się do uczuć i symboli uczymy, jak sztuka może stać się inspiracją do działań społecznych. Przygotowujemy spektakle, wystawy i wydarzenia artystyczne. W roku 2004 reprezentowaliśmy polską kulturę podczas Sezonu Polskiego „Nova Polska” we Francji.

 

 
 
 
 
Wystawa "Jak działać dla Ziemi" prezentowana była niędzy innymi
w Bibliotece Narodowej w Warszawie oraz w Galerii Sztuki Współczesnej
- Bunkier Sztuki w Krakowie, w salach Starego Zamku w Żywcu.

 

Klub Gaja jest jedną z najbardziej znanych organizacji pozarządowych. W uznaniu swojej działalności otrzymał szereg nagród i wyróżnień.

 

W imieniu Klubu Gaja serdecznie dziękuję

Jacek Bożek

prezes Klubu Gaja


Z okazji Dnia Praw Zwierząt

Klub Gaja zaprasza na charytatywny koncert muzyki klasycznej i rozrywkowej przygotowany przez uczniów Gliwickiego Studium Muzycznego "Gama" oraz Bielskiej Szkoły Muzycznej im. S. Moniuszki.

Dochód z koncertu  przeznaczony będzie na wykup konia z transportu na rzeź i utrzymanie zwierząt już wykupionych.

Koncert odbędzie się 21 maja /piątek/ 2004 roku w Bielskim Centrum Kultury, ul. Słowackiego o godzinie 18.00. Wstep: dzieci 3zł, dorośli 5zł.

 

 

 

 


Sztuka dla Ziemi

Klub Gaja zaprasza 27 maja 2004 roku o godz. 19.oo do Klubu Le Madame, ul. Koźla 12 w Warszawie.

 

Wystąpią:

Yerba Mater - world music

Zosia Bartoszewicz - vokal

Kang Guroo – rytm’ndidjerridoo

La Latecki Project

Teatr Klan Grus – light act

Klub Gaja – Sztuka dla Ziemi - slayd show

 

Wystawa prac:

Beaty Tarnawy – akwarele

Łukasza Hołuja – obrazy fluo


 

Wstęp: 10 zł. - dochód z  wydarzenia przeznaczony na wykupienie konia z transportu śmierci. Impreza odbywa się w ramach Dnia Praw Zwierząt.


Yerba Mater - ich  muzyka stanowi fuzję przeróżnych tradycji muzycznych świata. Podróżując w czasie i przestrzeni muzycy Y.M. starają się powiązać z pozoru odległe motywy i brzmienia w nową jakość tworząc "nową jakość w starodawnym opakowaniu". Muzyka zespołu jest oparta na improwizacji, do której punktem wyjścia są autorskie kompozycje inspirowane muzyką perską, indyjską, syberyjską, dawną muzyką Europy, jak również muzyką współczesną z ciężkim rockiem włącznie. Zdaniem członków Y.M. improwizacja pozwala odrzucić granice pomiędzy stylami muzycznymi, granice sztuczne i niepotrzebne." Nie ma powodu żeby nie grać barokowego tematu z Francji w rytmie reagge na wschodnich instrumentach".

Yerba Mater istnieje od 2001. Na swoim koncie ma już udział w prestiżowych festiwalach m.in.: Festiwal Polskiego Radia - Nowa Tradycja (I Nagroda), Festiwal Filmów Niemych w Warszawie (muzyka na żywo do pierwszych animacji z 1910 r.) oraz na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Dawnej w Jarosławiu. Twardy rdzeń grupy tworzą: Maciej Cierliński (oud, lira korbowa), Bart Pałyga (wiolonczela, kamancze, sarangi, śpiew alikwotowy), Hubert Połoniewicz (tabla, bendir, zarb), Sebastian Wielądek (ney, kawal, lira korbowa) oraz Rafał Mamiński (saz, tanbur, śpiew gardłowy). Zawsze otwarta na nowe brzmienia Y.M. współpracuje również z Anią Mamińską ( suka biłgorajska, tambura) Luką Hołujem (didgeridoo) oraz Ryszardem Lateckim (kornet, klawisze) i innymi. http://www.yerbamater.republika.pl.

 

KangGuroo - formacja powstała jako "Nell' Ambientes" jesienią 2002 na antypodach Warszawy, latem 2003 odwiedziliśmy m.in. Norwegię, Niemcy, Danię, Holandię i Hiszpanię dużo koncertując w klubach i na świeżym powietrzu. Styl wykonywanej przez nas muzyki najlepiej charakteryzuje termin rytm'n'didjeridoo, owocem dźwiękowych poszukiwań jest archetypiczna pierwsza płyta "Tribal", z której kompozycje ciągle można usłyszeć na żywo...
Podstawę składu tworzą: Ruffus - didjeridoos, ambienty, śpiewające misy; Gwidon - konga, śpiew, djembe, balafon, flet; Huba - klarnet, tabla, bębny...

 

La Latecki - albo Latecki Improv to wspólna nazwa dla wielu różnych tworzonych formacji muzycznych, do których zapraszani są muzycy uprawiających różnorodne gatunki muzyczne. Łączy ich jednak wspólna cecha: zamiłowanie do improwizacji. Tak więc bardzo rzadko w czasie ich koncertów grane są przygotowane kompozycje; utwory “rodzą się” w trakcie koncertu i wynikają z konkretnego spotkania. Są zgodne z duchem miejsca i czasu w jakim odbywa się koncert. 
Artyści zaproszeni do projektu tworzą nowy nurt muzyczny, który nie został jeszcze nazwany, skategoryzowany, a który nazywam NOWĄ MUZYKĄ. Nowa, bo nie mieści się w tradycyjnych szufladkach, takich jak jazz (czy nawet yass, choć był on pierwszym krokiem, wyłomem w tym kierunku), etno, czy muzyka współczesna (tak - to też już jest kategoria tradycyjna), choć z tych źródeł na pewno czerpie.

 

Beata Tarnawa - Inspiracją dla niej jest Ziemia i praca we wspólnocie. Od roku 1988 jej twórczość jest ściśle związana z działaniami Klubu Gaja. W swojej pracy korzysta z form malarstwa, projektowania graficznego, scenografii, które wykorzystuje do działań społecznych. Zajmuje się opracowaniem graficznym wydawnictw, projektuje plakaty i scenografię do happeningów i spektakli Klubu Gaja. Pierwsza indywidualna wystawa "Pośrodku ziemi stoję", Galeria Nova w Warszawie, Galeria Alchemia w Krakowie, Centrum Sztuki Współczesnej na Zamku Ujazdowskim w Warszawie, Kinoplex w Bielsku-Białej.

 

Łukasz Hołuj "LUKA" – Najnowsza część prezentowanych prac jest zbiorem kompozycji plastycznych wykonanych z użyciem oryginalnych struktur kształtów budowy organizmów żywych. Śledząc konstrukcję skrzydła ważki, liścia, linii papilarnych, pozostając w nich na dłużej, możemy w jakimś kontemplacyjnym sensie zagłębić się w odbywający się wokół nas doskonały proces twórczy natury, odkrywać mimo całej jej różnorodności podobne wspólne cechy kształtów życia. Wykorzystanie w malarstwie farb o właściwościach fluoroscencyjnych i oświetlenia UV daje możliwość zawierania w jednej pracy wielu wartości plastycznych, zmieniających się w zależności od proporcji oświetlenia .

Podróżując i rezydując w różnych miejscach autor eksploruje różne techniki i materiały plastyczne: szkice plenerowe, malarstwo olejne na płótnie i desce, tempera na desce, pastel, rzeźba w kamieniu, akryl, znaki graficzne i akryl fluoroscencyjny. Tematykę prac inspiruje natura oraz "pejzaż mistyczny" mitu i kultury. Równolegle uprawiając snycerstwo współpracuje z konserwatorami zabytków i rzemieślnikami. Buduje i gra na didgeridoo trąbicie australijskich aborygenów, uczestnicząc w różnych działaniach muzycznych.

 

Teatr Ognia Klan Grus (Klan – rodzina, Grus - żurawie) tworzy spektakle, w których wykorzystuje techniki żonglowania ogniem. Grupa, licząca pięć osób, umiejętności swoje posiadła podczas podróży po świecie. Nasze spektakle to połączenie choreografii z popisami kuglarskimi. W swoim repertuarze wykorzystujemy triki z płonącymi łańcuchami, linami, kijami, nunczakami, piłeczkami, rękawicami, wachlarzami itp. Całość wzbogacamy płonącą sceną, elementami akrobatyki, sztuką walki – makulele, tańcem oraz muzyką, która oddaje i podkreśla atmosferę i charakter żywiołu, który jest jego głównym tematem. 
W skład naszego portfolio wchodzi między innymi: występ na przyjęciu u Arkadiusa (światowej sławy projektanta mody), pokazy z teatrem "Ósmego dnia" z Poznania, spektakl na imprezie "Debiuty Modeli" w Olsztynie, pokaz podczas otwarcia nowego centrum muzycznego "Trafik" w Warszawie, występ na festiwalu Działań Wrażliwych w Jastrzębiej Zdrój, organizacja Alternative Festiwal w Dobrym Mieście oraz liczne pokazy na imprezach studenckich, ekologicznych, festiwalach i festynach miejskich oraz klubach całej Polski.
W obecnej chwili przy pomocy naszych przyjaciół przygotowujemy nowe przedstawienie, które ma na celu ukazanie naszych umiejętności w nowym świetle – nadfiolecie. Nasz spektakl pod tytułem Light Act ma na celu dostarczyć pięknych obrazów, złudzeń wizualnych, jak również wzbudzić u widza czysto estetyczne emocje. Spektakl towarzyszy wystawie obrazów w nadfiolecie, artysty-malarza Luki Hołuja, który jest pomysłodawcą tego wydarzenia. Bardzo ważną rolę będzie odgrywała również muzyka, także na żywo, w wykonaniu zaprzyjaźnionego zespołu Yerba Mater. Nasz spektakl trwa około 30 minut. 
W przedstawieniu udział biorą: Piotr Luto, Małgorzata Klahs, Paweł Zielski, Katarzyna Donner, Marcin Połóniewicz oraz muzycy z Yerba Mater. 


Dotknięcie żywiołów

- sztuka i ekologia w dialogu polsko-niemieckim.

Od Kultury do Natury - to myśl przewodnia Festiwalu, który odbędzie się w Krakowie na przełomie maja i czerwca 2004 roku.

W wykładach o Ziemi, Klimacie, Wodzie, a także w wykładzie o znaczeniu Polski dla Europy, wielkiej wystawie i prezentacji sztuki współczesnej, będzie to motto pobrzmiewać i odwoływać się do tej twórczej strony ludzkiego wnętrza, która jest kluczem do otwarcia nowych dróg świadomego, naznaczonego kulturą i wrażliwością, obchodzenia się z Ziemią.  Klub Gaja został zaproszony do udziału w tym festiwalu.

W niedzielę 6 czerwca 2004 roku o godzinie 11.30 w Urzędzie Miasta w Krakowie Jacek Bożek poprowadzi wykład pt.: "Teraz Wisła". Podczas trwania Festiwalu w Galerii Sztuki Współczesnej - Bunkier Sztuki prezentowana będzie również nasza wystawa edukacyjna "Jak uratować rzekę".

Festiwalowi patronuje Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski oraz Konsul Generalny Republiki Federalnej Niemiec, Maren Klingler.


"How to Change the Ideas"

Trafiła właśnie do naszych rąk książka Davida Bornsteina "How to Change the Ideas", wydana przez Oxford University Press. Z dużą radością pragniemy wszystkich poinformować, że wśród wielu ludzi, o których pisze David znalazło się kilku działaczy i działaczek z Polski, w tym lider Klubu Gaja - Jacek Bożek.

 


POKAZ LEGENDARNEGO ZAKLINACZA KONI MONTY'EGO ROBERTS'A

Pokaz odbył się 19 maja 2004r. w hali Torwar w Warszawie.

W trakcie przerwy oraz po pokazie widzowie mieli możliwość porozmawiania z Monty'm Roberts'em, zakupienia jego książek, kaset wideo, sprzętu (liny, kantary i wędzidła) oraz otrzymania autografu. Klub Gaja prezentował swoje wydawnictwa oraz wystawę.

Najsłynniejszy w świecie końskim "zaklinacz" przedstawia siebie po prostu jako człowieka, który słucha koni. Jego życiowym mottem, z którym objeżdża świat, jest uczynienie go lepszym dla koni i ludzi. W 2002 r. jego tournee obejrzało ponad 50.000 ludzi, natomiast w 2003 r. przyciągnęło już ponad 225.000 widzów z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Australii, Kanady oraz USA. Wypełnione po brzegi pokazy, uznane przez prasę za "magiczny taniec człowieka z koniem", kończyły się owacjami na stojąco. W tym roku po raz pierwszy także i my będziemy mieli okazję uczestniczyć w tym chwytającym za serce wydarzeniu.
Monty już jako dziecko współpracował przy ujeżdżaniu i szkoleniu koni. Startując w zawodach rodeo, zdobył najwyższe trofea mistrzowskie. Pracując w Hollywood przyjaźnił się z Jamesem Deanem, dublując jego i innych aktorów. Musiało minąć jednak wiele lat, by on sam i jego niekonwencjonalna technika Join-Up(r) zostały dostrzeżone i docenione. W 1989 r., w wieku 53 lat, Monty otrzymał zaproszenie od królowej Anglii Elżbiety II, by zaprezentować swoje metody. Zauroczona Królowa, wielka miłośniczka koni, gości go od tamtej pory na zamku w Windsorze co roku. To właśnie postać Monty Roberts'a zainspirowała Nicholasa Evansa do napisania książki "Zaklinacz koni", na podstawie której Robert Redford nakręcił film pod tym samym tytułem.
Monty bardzo wcześnie odkrył, że ma dar rozumienia koni. Rozpoczęta w wieku 13 lat siedmioletnia obserwacja zachowań dzikich mustangów w ich naturalnym środowisku pozwoliła mu odkryć nowy, niezwykły system porozumiewania się z końmi, którym dzieli się z całym światem. Nazwał go językiem EQUUS, a wykorzystującą go metodę - Join-Up(r).


Ważne społecznie doświadczenie

Przez ostatni miesiąc wydarzyło się coś WAŻNEGO w moim życiu. Na tyle ważnego, że biorę za pióro i chcę się podzielić moimi uwagami i spostrzeżeniami z sektorem pozarządowym i naszymi sprzymierzeńcami.
Przez cały kwiecień zbierałem wraz z przyjaciółmi podpisy umożliwiające start w wyborach do Parlamentu Europejskiego z listy Komitetu Wyborców Zieloni 2004. Codziennie zbierając je na ulicy miałem kontakt z ludźmi, dla których uważam, że warto robić działania społeczne i politykę.
Pierwsza uwaga – kompletnie zawiodły organizacje społeczne. Nie tylko, że nie potrafiły utworzyć listy obywatelskiej, ale nie wspomogły innych w zbieraniu podpisów. Zainteresowani TYLKO własnymi sprawami, stołkami, dostępem do kasy, zapomnieli, po co właściwie się powoływali. Krępował ich strach przed utratą dotacji( które mogą i tak utracić w każdej chwili, bo zmienią się politycy), strach przed zmianą, niechęć do podejmowania wysiłku w budowaniu koalicji ponadsektorowych. Niektórzy działacze nie potrafili nawet wytłumaczyć dlaczego nie chcą mieszać się w „brudną politykę”, w tym samym czasie płacząc, że nie dostali dotacji albo, że głupi urzędnicy i politycy niszczą swoimi decyzjami np. polska przyrodę. Jedni argumentowali, że działacz społeczny ma inną rolę, i mówili to ci, którzy zasiadają w wielu radach doradczych, gdzie ważą się decyzje polityczne. Inni, nie mniej ważni działacze, odmawiali zbierania podpisów, gdyż są od „spraw ważniejszych”, np. występowania w telewizji, to oni wiedzą co jest dobre dla ludzi i jak lud nie jest gotowy na przyjęcie ich wiedzy to musi się zmienić.
W tym samym czasie wielu tak zwanych normalnych ludzi zbierało podpisy, gdyż rozumieli, iż tylko w ten sposób będzie można informować, namawiać i dawać możliwość zaistnienia ideologicznego innym opcjom. I chyba najgorsza, wręcz niesłychana arogancja działaczy społecznych: MY WIEMY – ONI NIE, tak jakby jedyna różnica miedzy politykami a nimi polegała na tym, że to ONI ŹLI siedzą na stołkach, a nie MY – DOBRZY. O rety, a kto was wybrał? Wasi członkowie, których macie dwudziestu może pięćdziesięciu w waszych strukturach? A kto was weryfikuje i na jakim poziomie? Nie jesteśmy społeczeństwem obywatelskim. To już wiem po tym jednym miesiącu. Chcę jednak dodać, że nie piszę tego, bo nie udało się pozbierać podpisów. Wręcz przeciwnie – uzbieraliśmy więcej niż trzeba było. Tylko, że uzbieraliśmy je – WBREW – organizacjom społecznym, a dzięki wspaniałej postawie normalnych ludzi. Uwaga najważniejsza. Świat polskiej polityki tkwi w wirtualnych kontaktach z tymi, którzy podejmują realne decyzje. Co z tego wynika? A no tylko tyle, iż będziemy mieli Leppera, Giertycha, Jagielińskiego i Rokitę, którzy będą decydowali o naszym życiu. I co najgorsze – zasłużyliśmy sobie na to. Zapracowaliśmy naszą postawą i zaniechaniem.
Po tym miesiącu rozumiem dlaczego nie mogło się udać Fundacji Schumana zbudowanie Listy Obywatelskiej, gdyż brak nam OBYWATELI świadomych, zaangażowanych i rozumnych. Mamy działaczy związkowych, sektorowych, bojowników o zwierzęta i mniejszości, nawet polityków,  ale brak nam obywateli. Widzę po tym miesiącu jak niewiele pracy i pieniędzy musiał włożyć w nas liberalny biznes i liberalny rząd, aby zrobić z nas zatomizowanych samotnych nieobywateli. Nałożyło się na to wszystko wręcz niesłychane zakłamanie mediów w momencie tzw. antyszczytu w Warszawie. Manipulacja i strach. Manipulacja i większy strach.
Czy zastanowiliście się moi przyjaciele, działacze społeczni, innowatorzy społeczni, dlaczego dają wam pieniądze i nagrody, ale nie wprowadzają waszych pomysłów w życie? Nie w enklawach, na wyspach, ale w realnym życiu, w hipermarketach, urzędach i pracach. Czy naprawdę nie widzicie, że pozwalają WAM coś robić tworząc wentyle bezpieczeństwa. Różne strategie win-win, różne bajki o współpracy sektorów np. biznes a NGO.
Moi drodzy to był ważny dla mnie miesiąc i życzę wam z całego serca abyście dostali taką możliwość i umieli z niej skorzystać, gdyż każdy wychodząc do ludzi dostaje informację zwrotną, która jest bezcenna w jego pracy.

Jacek Bożek


Powstrzymać regulatorów

15 marca 2004 roku o w Staromiejskim Centrum Kultury w Warszawie, Rynek Starego Miasta 2, Klub Gaja zorganizował  konferencję prasową oraz happening pod wspólnym hasłem "Powstrzymać regulatorów" 

W roku 2004 Światowy Dzień Sprzeciwu wobec Tam poświęcony jest międzynarodowym instytucjom finansowym, które wspierają wielkie budowy hydrotechniczne. Także w Polsce dzięki pieniądzom  europejskim na usuwanie skutków powodzi i program małej retencji dochodzi do dewastacji środowiska naturalnego. Pieniądze te pochodzą z Europejskiego Banku Inwestycyjnego.
W dniu 15 marca 2004 roku złożylismy w tej sprawie list do Premiera RP Leszka Millera, jego treść poniżej przedstawiamy.

W konferencji wzieli udział także wędkarze i działacze społeczni z różnych części kraju. Po konferencji barwny korowód udał się nad Wisłę, gdzie topił kukłę marzanny "wszechobecnego regulatora".

 

Bielsko-Biała, 9.03.2004

Pan Leszek Miller
Premier RP
Kancelaria Prezesa Rady Ministrów
Al. Ujazdowskie 1/3
Warszawa

 

Szanowny Panie Premierze,

W maju 2004 roku staniemy się pełnoprawnymi członkami Unii Europejskiej. To wielkie wydarzenie. Patrząc jednak na nie z innej perspektywy, trwania Ziemi i procesów na niej zachodzących, jest to tylko mgnienie oka i nic nie znaczący epizod.
Piszę te słowa w pewnym dziejowym kontekście i tak chciałbym być zrozumiany.

Na obszarze Polski znajdują się jeszcze wspaniałe zasoby przyrodnicze i kulturowe, i możemy je wnieść do wspólnej Europy jako nasze wiano, o które troszczyli się nasi przodkowie.
Dlatego też już nie z niepokojem, ale z przerażeniem patrzymy na plany dewastacji polskich rzek, które kryją się pod eufemistycznymi nazwami - usuwanie skutków powodzi i programu małej retencji.
Szanowny Panie Premierze, czy dlatego, że pojawiają się pieniądze na "odzyskiwanie starych cegieł", to należy natychmiast rozebrać Wawel?. Czy dlatego, iż pojawiają się pieniądze na "wymianę drzewostanu", to należy wyciąć stare dęby w Puszczy Białowieskiej?. Czy dlatego, iż pojawiły się pieniądze dla przedsiębiorstw hydrotechnicznych to należy "wyprostować rzeki"?. Takie zachowania i działania będą już nieodwracalne. To nie jest bieżąca polityka finansowa, to jest decydowanie o przyszłości polskiej przyrody na następne stulecia. Te słowa to nie demagogia, ale troska o przyszłość. Trzeba jeszcze zauważyć, iż pieniądze które są wykorzystywane na te inwestycje pochodzą z kredytu Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Oznacza to konieczność zwrotu pieniędzy które wykorzystamy do niszczenia polskiej przyrody.
W wielu regionach Polski organizacje społeczne, wędkarze, ekolodzy, ale także urzędnicy alarmują nas, dostarczając dowodów krótkowzrocznej polityki zarządzania rzekami. Niszczy się jeszcze nie uregulowane odcinki rzek i strumieni w miejscach gdzie woda nikomu nie zagraża. Nie przedstawia się całościowych planów strategicznych, nie ocenia się alternatyw. Posiadamy opisane przypadki z rzek Dolnego i Górnego Śląska, Małopolski, Podkarpacia, Polski centralnej i wybrzeża. Wszystkie te inwestycje mają jeden główny cel - wydać przeznaczone na to pieniądze.
Jak te działania przystają do Ramowej Dyrektywy Wodnej, do Dyrektywy Ptasiej i Dyrektywy Siedliskowej, które Polska ratyfikowała?.

Panie Premierze, sytuacja jest na tyle poważna, iż bez pańskiego szybkiego działania będziemy musieli zwrócić się do instytucji europejskich, tłumacząc, na co są wydatkowane pieniądze.
Nie chcemy konfliktu, nie możemy jednak dopuścić do destrukcji na niespotykaną skalę.

 

Z poważaniem

Jacek Bożek
Prezes Klubu Gaja

 
Musimy wspólnie przeciwstawić się niszczeniu polskiej przyrody
Uważamy iż dalsze prostowanie rzek, strumieni a nawet małych cieków wodnych doprowadzi do niespotykanej degradacji środowiska naturalnego w naszym kraju.
Dlatego też zapraszamy Wszystkich, którzy mogliby pomóc w przeciwdziałaniu tym procesom do AKCJI:
- zbierajcie informacje co dzieje się na Waszym terenie;
- sprawdzajcie czy jest to zgodne z prawem;
- róbcie dokumentację fotograficzną;
- piszcie protesty do Urzędów Marszałkowskich;
- informujcie media, przyrodników i Klub Gaja.
 
W najbliższym czasie będziemy organizować akcję sprzeciwu. Wszystkich chętnych zapraszamy.
 
Zmiany w ustawie
11 marca 2004 Sejm uchwalił ustawę o ochronie przyrody. W przyjętej przez Sejm wersji Ustawa, między innymi wprowadza się dramatyczne zapisy, które mogą doprowadzić do nieodwracalnych zniszczeń polskiej przyrody:
- wprowadza "obszar Natura 2000" jako nową formę ochrony przyrody, ale uzależnia jego wyznaczenie od uzgodnienia z samorządami,
- zwalnia z zakazu budowy w parku narodowym obiekty służące celom sportowym,
- znosi obowiązek uzgadniania z dyrektorem parku narodowego planów zagospodarowania przestrzennego otuliny,
- utrzymuje obowiązek uzgadniania z samorządami utworzenia nowego lub zmiany granic parku narodowego i krajobrazowego,
- utrzymuje możliwość likwidacji lub zmniejszenia parku narodowego bez wymagania "bezpowrotnej utraty walorów przez obszar wyłączany spod ochrony",
- wprowadza obowiązek uzgodnienia z gminami planu ochrony parku narodowego w części dotyczącej ochrony krajobrazowej,
- ustala priorytet gospodarki wodnej nad ochroną przyrody w parkach krajobrazowych, użytkach ekologicznych i innych niższych formach ochrony przyrody,
- likwiduje listę "chronionych siedlisk przyrodniczych",
- wprowadza kadencyjność dyrektorów parków narodowych,
- likwiduje Krajowy Zarząd Parków Narodowych.
 
Nad ustawą pracuje teraz Senat.


Święto Drzewa 2004

W kwietniu ruszamy z drugą edycją Święta Drzewa.

Szkoły już teraz planują swoje działania w ramach programu. Planowane są akcje sadzenia lasu, zbiórki makulatury, odnajdywania drzew pomnikowych i obejmowania ich ochroną, tworzenie przyszkolnych ogródków dydaktycznych. Informacje o tych działaniach chcielibyśmy zamieścić w wydanych materiałach.
W przysłanych nam raportach szkoły informowały nas, iż Święto Drzewa zapoczątkowało ich współpracę z Lasami Państwowymi i już na początku tego roku przygotowują wiosenne sadzenie lasu. Sprzyjają temu uroczystości 80-lecia Lasów Państwowych.
Chcemy kontynuować akcję „Świadkowie historii”. Uczniowie mają wyszukiwać w swojej okolicy stare drzewa, które mają po kilkaset lat i były świadkami wielu ważnych wydarzeń. Ma to być taka lokalna lekcja historii. W wydanych materiałach napiszemy szkołą jak mogą objąć takie drzewo ochroną jako pomnika przyrody.
Akcja „Zbieraj makulaturę, ratuj konie”. Do Klubu Gaja zgłasza się duża liczba młodych ludzi, którzy chcą „coś robić” dla środowiska i dla zwierząt. Jest to ogromny potencjał. Szkołom, które się do nas zgłaszają proponujemy zbieranie makulatury i puszek, a pieniądze z tego uzyskane przeznaczamy na akcję ratowania koni z transportu na rzeź. Proponowane im działania muszą być jednak proste, wciągające jak najwięcej osób i posiadające emocjonalne przesłanie. Jest przecież wiele akcji zbiórki makulatury, które wręcz zniechęcają młodzież. Ważne dla nas jest także poważne traktowanie tych zaangażowanych młodych osób. Jak obiecaliśmy, każdej szkole wysłaliśmy plakat ze zdjęciami uratowanych w roku 2003 dwóch koni. W roku 2003 do akcji „Zbieraj makulaturę, ratuj konie” zgłosiło się 74 szkoły, które zebrały łącznie 91 250 kg makulatury.
10 października 2004 roku odbędzie się II Święto Drzewa.
Chcemy je przeprowadzić w dwóch etapach. Ponieważ 10 października 2004 wypada w niedzielę, to propozycja dla szkół będzie taka, żeby wszystko rozpoczęło się 8 października, czyli w piątek. Przewodnie hasło będzie brzmiało – „Drzewa dla pokoju”. Chcemy, aby każda szkoła posadziła u siebie swoje „Drzewo dla pokoju”. Będzie to dodatkowe przedsięwzięcie oprócz różnorodnych działań edukacyjnych (wystawy, lekcje tematyczne, happeningi itd), które szkoły prowadziły już w tym roku. Także te szkoły, które znajdą wolne tereny wokół swoich budynków, we współpracy z Lasami Państwowymi, będą tworzyć ogrody dydaktyczne, miejskie parki, skwery.
Druga część Święta Drzewa to akcja wyznaczona na dzień 8 października. Na terenie wskazanym przez Lasy Państwowe (do 10 km od centrum Warszawy, dobry dojazd) chcemy zasadzić las. Do sadzenia zaprosimy znane osoby, przedstawicieli firm, mediów itd. Każda z tych osób zasadzi swoje „Drzewo dla pokoju”. Las będzie powstawał w kolejnych latach. Od Lasów Państwowych chcemy uzyskać sadzonki, pomoc merytoryczną oraz deklarację, iż las ten nie zostanie nigdy wycięty.

 

Zbieraj makulaturę, ratuj konie

Idea akcji „Zbieraj makulaturę, ratuj konie” łączy w sobie dwa wcześniej realizowane przez Klub Gaja programy.

Łączy kampanię „Zwierzę nie jest rzeczą” w ramach której m.in. zajmujemy się problemem transportu koni na rzeź oraz program „Święto Drzewa” poświęcony ochronie i sadzeniu drzew. Oba działania spotkały się
z ogromnym zainteresowaniem społecznym. W Sejmie RP złożyliśmy już 500 tys. podpisów dotyczących transportu koni, a w

 

Święcie Drzewa
w roku 2003 wzięło udział 1038 szkół.
W Polsce hoduje się konie rzeźne, aby potem wysyłać je w trwające
50 godzin transporty do Włoch i Francji. Każdego roku około 30 tysięcy. Największe zyski uzyskuje się ze sprzedaży młodych koni. W prasie przytaczane były przypadki transportu na rzeź matki i źrebaka niemalże w tym samym transporcie. Każdego dnia zwierzęta na naszych targowiskach i drogach bite są ostrymi przedmiotami, łamią sobie nogi, kaleczą skórę. W mediach wielokrotnie przytaczane były zdjęcia z tych transportów. Choć sytuacja się poprawia, to nadal wiele zwierząt cierpi i pada podczas podróży.
Problem zbiórki makulatury także nie wygląda u nas najlepiej. Statystycznie każdy z nas zużywa w ciągu roku 63 kg papieru. Bez papieru trudno wyobrazić sobie dziś nasze życie. Opakowania produktów, książki, zeszyty – do tego wszystkiego potrzebny jest papier. Wiadomo, iż ten niezbędny surowiec wytwarzamy z drzew, które niestety musimy w tym celu ścinać. Roczna produkcja papieru sięga 318 mln ton. Dlatego koniecznie musimy zbierać makulaturę. W naszym kraju tylko 36% papieru pochodzi z odzysku. Dla porównania w Niemczech, Austrii, Holandii jest to ponad 70%. Oprócz  rozwiązań prawnych i systemowych, niezbędna jest edukacja ekologiczna dotycząca zbiórki makulatury. To jest właśnie nasza rola.
Klub Gaja zachęca szkoły do ogólnopolskiej zbiórki makulatury i puszek. W szkołach zbiórce mogą towarzyszyć stoliki informacyjne, wystawy, festyny. Pieniądze ze sprzedaży makulatury szkoły przekazują nam, a my wykupujemy za nie konie. Każda szkoła, która pomoże nam w akcji, pod koniec roku 2004 otrzyma plakat ze zdjęciem wykupionych koni. Na uratowane przez nas zwierzęta czekają już stowarzyszenia i fundacje zajmujące się hipoterapią, pomocą niepełnosprawnym czy prowadzące schroniska dla koni. Organizacje te zapewnią im dobre warunki i dożywotnią opiekę.
Wojciech Owczarz

 

* * *
Witam w imieniu Gimnazjum Nr 6 w Warszawie, ul. Wokalna 1 na Ursynowie. Dziasiaj przesłaliśmy trzeci przekaz dla Waszego Klubu, w wysokości 240 zł pod hasłem „Pomoc dla koni”. Pieniądze uzyskaliśmy ze sprzedaży makulatury, której w sumie uzbieraliśmy już 1806 kg oraz ze sprzedaży ręcznie robionych przez naszych uczniów kart świątecznych, co nam pozwoliło uzyskać 118 zł. Życzymy miłych, pogodnych Świąt Bożego Narodzenia, chociaż osobiscie już nie umiem się z nich cieszyć. Pozdrawiam serdecznie.
Aleksandra Krzeszewska,
także w imieniu Ewy Marciszewskiej

* * *
Wszyscy uczniowie, ze szkoły Podstawowej Nr 25 w Olsztynie, kiedy dowiedzieli się o akcji „Zbieraj makulaturę – ratuj konie” od razu zgłosili się do pracy. Młodzi, znając ważny cel starali się pomóc, jak mogli. Dużo osób
z zaangażowaniem przyniosło po 10, 20, a nawet 30 kg makulatury. Przez cały tydzień najważniejszym punktem w szkole stał się niebieski kontener. Każdego dnia był napełniany przez uczniów stertą papieru. Nauczyciel przyrody, który rozpoczął tę akcję przypominał
o ratowaniu koni przeznaczonych na rzeź. Prosiliśmy o pomoc naszych znajomych, sąsiadów w tej bardzo ważnej sprawie. Liczyło się tylko jedno – ocalenie życia konia. Po tygodniu kontener był już napełniony, a uczniowie pełni triumfu odetchnęli. Zebraliśmy makulaturę na kwotę 318 zł.
Zofia Pryk – nauczyciel przyrody opiekun LOP
Oskar Raczycki – przewodniczący szkolnego koła LOP


Raport merytoryczny z działalności Klubu Gaja za 2003 rok

Przedstawiamy Państwu raport z działań Klubu Gaja. Pokazuje on skalę i różnorodność działań naszego stowarzyszenia.

 

Udział w komisjach i radach:
Wojciech Owczarz – Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska, Rada Programowa RDLP.
Jacek Bożek – Beskidzki Fundusz Ekorozwoju w Bielsku-Białej, Wojewódzka Komisja Ochrony Przyrody w Katowicach, Wojewódzka Komisja ds. Ocen Oddziaływania na Środowisko w Katowicach, członek Rady Gospodarki Wodnej Regionu Wodnego Górnej Wisły w Krakowie, członek Rady Naukowej Beskidzkiego Instytutu Tekstylnego.
Paweł Grzybowski – Komisja opiniująca zatwierdzanie scenariuszy przedstawień z udziałem dzikich zwierząt (Główny Lekarz Weterynarii) i komisja do ustalania zasad prowadzenia gospodarki łowieckiej w granicach administracyjnych miast oraz gospodarowanie populacją lisa (Woj. Komisja Ochrony Przyrody w Katowicach).

 

Nagrody:
-  Zarząd Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach przyznał Klubowi Gaja nagrodę za działalność w dziedzinie edukacji ekologicznej.
-  Z okazji 15-lecia Klubu Gaja otrzymaliśmy podziękowania
i gratulacje od Jacka Krywulta, Prezydenta Bielska-Białej.
-  Nagroda Honorowa Nieznanego Świata „za prowadzoną od lat z wielką konsekwencją i determinacją działalność na rzecz poszanowania w życiu społecznym tak ważnych wartości, jak: ochrona Natury przed dewastacją
i zniszczeniem, prawo do godnego życia wszystkich żywych istot, a także przeciwstawianie się z całą mocą okrucieństwu wobec zwierząt i ich przedmiotowemu traktowaniu, ze szczególnym uwzględnieniem przez Klub Gaja – wspólnie z kilkoma innymi organizacjami – kampanii ogólnokrajowego protestu przeciwko eksportowi polskich koni na rzeź”.

 

Wydawnictwa:
- „Zapory a rozwój”. Raport Światowej Komisji Zapór Wodnych. Klub Gaja jako pierwsza organizacja pozarządowa na świecie wydał tłumaczenie tego raportu. Otrzymaliśmy na to środki
z Internationale Rivers Network oraz WFF – Polska. Raport uważa się za znakomitą możliwość pokazania nowego podejścia do środowiska i człowieka w zmieniającej się sytuacji społeczno-politycznej. 
- „Jak działać dla Ziemi. Droga Wojownika Gai”. Poradnik zawiera wiele propozycji dla szkół ujętych w realizowane przez Klub Gaja programy edukacyjne. Jest to zarówno opis prowadzonych przez nas wspólnie ze szkołami akcji, jak i propozycje lekcji, które odpowiadają tematycznie prowadzonym przez nas programom. Poradnik wydaliśmy w nakładzie 1200 egzemplarzy.
- Biuletynu Klubu Gaja „Współodczuwanie” – wydano 6 numerów w nakładzie 2 tysięcy egzemplarzy. Biuletyn rozsyłany był do wolontariuszy i osób wspomagających, szkół, organizacji, mediów.
- Biuletynu Ogólnopolskiej Kampanii „Teraz Wisła”. „Wisła Fax” – numer 38.
- Film „Sztuka dla Ziemi”. Czas trwania – 50 minut. Wydaliśmy 300 kaset. Film rozsyłany jest do szkół i organizacji ekologicznych. 
- Broszura „Sztuka dla Ziemi”. Broszura została wydana w nakładzie 2 tys. egzemplarzy i zgodnie z projektem jest sukcesywnie rozsyłana do szkół.
- Książka „Człowiek i pies. Zwierzę nie jest rzeczą” autorstwa Jacka Bożka i Artura Pałygi.

 

Wydarzenia specjalne
- Eko Media Forum – V Ogólnopolskie Forum Edukacji Ekologicznej – listopad 2003
- Klub Gaja zaprezentował: stoisko informacyjne, prezentację „Jak działać dla Ziemi” połączoną
z pokazem slajdów, wystawę edukacyjną „Jak działać dla Ziemi”; film „Sztuka dla Ziemi” w reżyserii Roberta Balińskiego; film „Zwierzę nie jest rzeczą” w reżyserii Roberta Balińskiego; zrealizowano zajęcia: – sypanie z kolorowego piasku mandali i wzorów z przesłaniem ekologicznym; – rysowanie przyrody na wielometrowej roli papieru symbolizującej korytarze ekologiczne – doliny rzeczne; wypisywanie chorągiewek z dobrymi życzeniami.

Stoiska informacyjne na koncertach, festiwalach i innych imprezach:
- Domu Kultury w Lipniku, Festiwalu Winter Reggae 2003 w gliwickim klubie Bravo. Koncert reggae w Farbiani w Bielsku-Białej, ToTamTo Farbiarnia. Koncert benefisowy dla Klubu Gaja
 IX Przystanek Woodstock – Żary sierpień 2003, Koncert Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
w Krakowie, Piknik rockowy w Brzeszczach, Koncert reggae w Rybniku, dwa koncerty na rzecz Klubu Gaja w Krakowie, koncert „Nie zabijaj” w Oleśnie, koncert charytatywny w Chorzowie.
- Klub Gaja  na Festiwalu Wegetariańskim. W dniach od 18 do 20 lipca byliśmy obecni na Pierwszym Festiwalu Wegetariańskim, który odbywał się w Kożykowie. Zostaliśmy tam zaproszeni do prowadzenia zajęć.
- Dzień Ziemi 2003 w Warszawie, stoisko Klubu Gaja 
- Festiwal Komunikacji Społecznej w Warszawie
 Od 27 marca do 6 kwietnia 2003 roku w Centrum Sztuki Współczesnej – Zamek Ujazdowski
w Warszawie odbywała się pierwsza edycja Festiwalu Komunikacji Społecznej. Klub Gaja został zaproszony do współpracy przy jego organizacji.W ramach festiwalu zaprezentowaliśmy: w siedzibie Business Center Club wystawę plakatów Ewy Engler „ZOO. Zwierzę nie jest rzeczą”, w Centrum Sztuki Współczesnej otwarta została druga nasza wystawa – „Komunikacja społeczna i sztuka” – malarstwo Beaty Tarnawy, prezentacja slajdów „Sztuka dla Ziemi, pokaz slajdów „graffiti sztuka z przesłaniem”, pokaz specjalny filmu Klubu Gaja „Sztuka dla Ziemi” w sali kinowej Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

 

Warsztaty Droga Wojownika Gai – projekt sponsorowany przez Fundację Sendzimira w Warszawie

- 12-13 lipca 2003 – warsztat prowadzony przez Jacka Bożka w Szkole Młodych Ekologów 15 września 2003 roku w Bibliotece Narodowej, Al. Niepodległości 213 w Warszawie odbyło się spotkanie „Droga Wojownika Gai”, w którym wzięło udział ponad 60 osób z: Technikum Ochrony Środowiska, Fundacji „Animals”, Akademii Innowatorów Społecznych Fundacji ASHOKA, Partii Zielonych, Stowarzyszenia „Empatia”. Otwarta została także wystawa „Jak działać dla Ziemi”, która eksponowana była do 30 września
i którą odwiedziło kilka tysięcy osób. Spotkanie w Warszawie oraz wystawa zaowocowały rozpoczęciem działań z wolontariuszami w Warszawie, z którymi prowadzimy kampanie Klubu Gaja w Stolicy.
- 16 grudnia 2003 roku prowadziliśmy warsztaty dla studentów psychologii Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. W zajęciach wzięło udział 12 osób.
- w Gdańsku 17 października 2003 roku odbyło się spotkanie zatytułowane „Droga Wojownika Gai” w Klubie Środowiskowym Cebulka w Gdańsku Brzeźnie. Wzięli w nim udział ludzie od lat zainteresowani szeroko pojętymi: ekologią, obroną praw zwierząt, kulturą, sztuką i wegetarianizmem. 
- w Elblągu w dniach 18-19 października 2003 roku w Centrum Kultury i Współpracy Międzynarodowej Światowid odbywały się otwarcie wystawy Klubu Gaja „Niech inni nie będą dla nas obcy” oraz spotkanie i warsztaty „Droga Wojownika Gai”. Klub Gaja poprowadził je na zaproszenie Stowarzyszenia Elbląg Europa, które realizowało projekt Kampanii „Młodzi Elbląga przeciw Dyskryminacji”.
- w Bielsku-Białej w dniach 19-21 grudnia 2003 w ośrodku „Bajka Klubu Gaja” w Bielsku-Białej. Wzięło w nim udział 17 osób m.in. z Wydziały Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego, Fundacji „Edukacja dla Demokracji, Stowarzyszenia „Elbląg Europa”, Stowarzyszenia „Aktywni Młodzi”, Związku Studentów Polskich oraz Klubu Gaja. Warsztat, tak jak zaplanowano, składał się z części, która miała ukazać nierozdzielność człowieka z przyroda oraz z części kampanijnej. W ostatnim dniu warsztatu odbyła się praca w dwóch grupach, które przygotowały strategię na wspólne działania
w Warszawie i Łodzi.

 

Spotkania wolontariuszy Klubu Gaja w Staromiejskim Domu Kultury na Rynku Starego Miasta 2 w Warszawie:
– spotkania odbywają się w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca;
– odbyły się dotychczas cztery spotkania (od października 2003 do stycznia 2004);
– bierze w nich udział od 10 do 20 osób.

-rezultaty:
* nawiązanie współpracy z 27 Drużyną Harcerską Hufca Legionowo im. Szarych Szeregów. 
* 22 grudnia 2003 roku o godzinie 12.00 na placu przed Halą Mirowską odbyło się wydarzenie, podczas którego wspólnie
z wolontariuszami informowaliśmy o niezgodnych z obowiązującym w Polsce prawem warunkach: transportu, sprzedaży i zabijania ryb przed świętami. Podczas wydarzenia były wykupywane karpie, które zostały następnie wypuszczone na wolność do jeziora Szczęśliwickiego.
* 6 styczna 2004 roku w „Masala Vegetarian Cafe Bar” przy Hożej odbył się pokaz slajdów „Sztuka dla Ziemi”. Zorganizowany przy udziale wolontariuszy. Pokaz był fotograficzną dokumentacją 15-letniej działalności Klubu Gaja, ze szczególnym naciskiem na prezentację dorobku artystycznego (happeningi, przedstawienia teatralne, wystawy, warsztaty, graffiti).
* Wolontariusze rozpoczęli w swoich środowiskach zbieranie podpisów pod petycjami Klubu Gaja w sprawie wprowadzenia
w Polsce zakazu eksportu żywych koni na rzeź. 
* Udział w akcji protestacyjnej przed siedzibą Europejskiego Banku Inwestycyjnego w Luksemburgu i w Europejskim Forum Społecznym w Paryżu.


- Udział w audycji radiowej w radiu w Kędzierzynie-Koźlu.
- Klub Gaja włączył się w Kampanię „Do Unii po Zmiany”
- Wygraliśmy ostatecznie sprawę sądową dotyczącą ośrodka „Bajka Klubu Gaja”. Przez cały rok prowadziliśmy rozmowy z Prezydentem Miasta Jackiem Krywultem na temat współpracy pomiędzy Klubem Gaja a Urzędem Miasta Bielsko-Biała, zakończone podpisaniem w styczniu 2004 porozumienia w tej sprawie.

 

Korespondencja
Listy przychodzące – 7088 sztuk
Listy wychodzące – 10 600 sztuk
Wysyłka egzemplarza obowiązkowego do bibliotek (biuletyny i książki) – 75 pakietów.
 
Ogólnopolska Kampania „Zwierzę nie jest rzeczą”
Transport koni
Przygotowane i wydane zostały ulotka i plakat „Zwierzę nie jest rzeczą”.
Wydaliśmy angielskojęzyczną wersję książki „Widziałem, jak konie płaczą”.
Została zorganizowana w szkołach akcja „Zbieraj makulaturę, ratuj konie”, w której wzięło udział
74 szkół.
Wykupiliśmy 3 konie z transportu na rzeź.
Prowadzimy program edukacyjny dotyczący ochrony zwierząt w ponad tysiącu szkół w całej Polsce.
9 grudnia zorganizowaliśmy akcję przed Sejmem RP dotyczącą transportu koni i złożyliśmy kolejną część uzbieranych podpisów.
Razem to już 500 tysięcy. Spotkaliśmy się także z Januszem Wojciechowskim, Marszałkiem Sejmu.
Prowadziliśmy porady i interwencje w przypadku okrutnego traktowania koni.
Polowania
Klub Gaja prowadzi działania w sprawie wprowadzenia zakazu polowań na terenach miejskich Bielska-Białej, które są naszym zdaniem bezpośrednim, ogromnym zagrożeniem dla życia, zdrowia
i bezpieczeństwa ludzi. Jest to ważny problem społeczny, który należy jak najszybciej rozwiązać.
W kwietniu 2003 r. na posiedzeniu Wojewódzkiej Komisji Ochrony Przyrody (WKOP) w Katowicach Klub Gaja zaprezentował swoje stanowisko w tej sprawie. Wystąpienie to zapoczątkowało długą dyskusję, w której uczestniczyli samorządowcy z terenu woj. śląskiego, myśliwi, leśnicy, przedstawiciel WKOP. Na zakończenie spotkania zebrała się raz jeszcze WKOP, która podjęła niejednogłośnie decyzję o powołaniu specjalnej podkomisji, której celem będzie znalezienie najlepszego rozwiązania dla tego problemu, które objęłoby woj. śląskie. Przedstawiciel Klubu Gaja jest członkiem tej podkomisji.
Klub Gaja wspiera osoby prywatne na terenie kraju, którym na
ich terenach prywatnych myśliwi organizują polowania. Wystąpiliśmy w tej sprawie do Rzecznika Praw Obywatelskich, który współpracuje w tej sprawie z Ministrem Środowiska i zobowiązał się przeprowadzić w tej sprawie postępowanie.

Jeszcze żywy karp
Jak co roku pomagaliśmy symbolicznie rybom, wykupując jeszcze żywe karpie i wypuszczając
na wolność do jezior i stawów.
W grudniu przeprowadziliśmy w Bielsku-Białej, Namysłowie i Warszawie akcje uliczne w sprawie warunków sprzedaży i transportu karpi. Wykupiliśmy w sumie 52 ryby. Wystosowaliśmy także w tej sprawie pisma do wszystkich dużych sieci hipermarketów, Prokuratury w Bielsku-Białej oraz Prokuratora Generalnego. W styczniu 2004 r. biuro Prokuratora Generalnego zaprosiło Prezesa Klubu Gaja na spotkanie odnośnie warunków utrzymywania i sprzedaży karpi.

„Cyrk jest śmieszny nie dla zwierząt”
Klub Gaja koncentruje się przede wszystkim na edukacji, respektowaniu i przestrzeganiu przepisów prawa, działaniach opiniotwórczych, inicjowaniu i wspomaganiu lokalnych inicjatyw skierowanych przeciwko wykorzystywaniu dzikich zwierząt w cyrkach. W tym roku podjęliśmy szereg dalszych działań w ramach tej kampanii. Rezultatem tej pracy jest m.in. podanie do pięciu prokuratur w kraju „Cyrku Zalewski”, który nie przestrzegał zapisów ustawy o ochronie zwierząt, a także „Cyrk Arlekin”, który naruszył zdaniem naszego stowarzyszenia przepisy polskiego prawa. Klub Gaja wystosował oficjalne pismo do Telewizji Polskiej S.A., aby nie emitowała na antenie telewizji publicznej przedstawień „Cyrku Zalewski”. Akcja ta zakończyła się sukcesem. Telewizja Polska S.A. pozytywnie ustosunkowała się do naszego apelu i zobowiązała się, iż nie będzie
emitować takich przedstawień. Efektem tych przedsięwzięć jest szereg artykułów, które ukazały się w prasie lokalnej i ogólnopolskiej, m.in. w największym dzienniku „Gazecie Wyborczej”, oraz obszerny reportaż w poczytnym tygodniku „Polityka”. W związku z artykułem w „Polityce” przeprowadzono także z prezesem Klubu Gaja Jackiem Bożkiem czat internetowy na temat wykorzystywania dzikich zwierząt w cyrkach. Następnie czsopismo przeprowadziło ankietę z pytaniem: „Czy uważasz, że tresura dzikich zwierząt w cyrku powinna być zakazana?”. Na pytanie to 79% respondentów odpowiedziało twierdząco.
Kolejnym osiągnięciem jest rezygnacja z pokazów dzikich zwierząt w trakcie VIII Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Cyrkowej odbywającego się w Warszawie. Wydarzenie to jest największą imprezą cyrkową w Polsce.
Ponadto Prezes Klubu Gaja został zaproszony do udziału w pracach komisji zatwierdzającej scenariusze cyrkowe wszystkich cyrków w Polsce. Komisja ta działa przy Głównym Lekarzu Weterynarii w Warszawie.
Klub Gaja uczestniczy także w opiniowaniu przepisów prawa polskiego, które w wyniku akcesji Polski do Unii Europejskiej i zainteresowania opinii publicznej tym tematem w kraju są obecnie nowelizowane.

Ratujemy żaby
W marcu 2003 r. Klub Gaja przeprowadził akcję ratowania żab w Straconce – dzielnicy Bielska-Białej. Żaby masowo ginęły pod kołami samochodów na jednej z głównych dróg. Płazy były przenoszone przez jezdnie, ustawione zostały płotki odgradzające możliwość wchodzenia płazów na jezdnie oraz niwelowane przeszkody architektoniczne w potoku.
Jesienią odbyło się spotkanie z przedstawicielami Parku Narodowego Gór Stołowych, gdzie powstały pierwsze w Polsce przejścia pod drogami dla płazów. Zapoznano się ze specyfiką zagadnienia.
Wystąpiono do Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska w Bielsku-Białej o sfinansowanie badań śmiertelności płazów na drogach w miejscu gdzie najwięcej płazów ginie co roku w Bielsku-Białej.
Jesienią przeprowadzono renowacje oczka wodnego na terenie ośrodka „Bajka Klubu Gaja”.
Praca w ramach Eurogroup (wyjazd na spotkanie do Brukseli, kilka spotkań w Polsce – Warszawa, Kraków).

 

Program Sztuka dla Ziemi

- Warsztaty graffiti w ośrodku „Bajka Klubu Gaja”. 12 grudnia 2003 roku w ośrodku „Bajka Klubu Gaja” odbyły się warsztaty graffiti. Uczestniczyli w nich uczniowie Szkoły Waldorfskiej. Podczas zajęć powstało 10  wzorów kartek świątecznych wykonanych w technice szablonu.
- Warsztaty w Anglii. Jacek Bożek, Dariusz Paczkowski oraz Sally Naylor prowadzili   zajęcia „Sztuka dla Ziemi” w Sheffield i

Barnsley.Celem ich wizyty w Wielkiej Brytanii było wzmocnienie Club Gaia UK oraz zawiązanie nowych kontaktów na polu ekologii i sztuki. Warsztaty odbywały się w dniach 28-31.10.2003. Informacje o warsztatach zarejestrowało Radio BBC.
- Instytut Adama Mickiewicza na zlecenie Ministerstwa Kultury i Spraw Zagranicznych organizuje w roku 2004 prezentację kultury polskiej pod nazwą Sezon Polski we Francji „Nova Polska”. Klub Gaja został zaproszony do udziału w tym wydarzeniu i uzyskał akceptację strony polskiej i francuskiej. Zaprezentuje działania społeczne łączące pracę na rzecz ochrony środowiska naturalnego z różnymi formami sztuki. We  Francji  przedstawimy projekt  „Żyjący świat”.  Wspólnie z partnerem francuskim ERN (European River Network) zamierzamy w lipcu 2004 roku zrealizować trasę wzdłuż rzeki LOARY, gdzie w wielu miastach przedstawimy spektakl uliczny „Żyjący Świat” oraz zaprezentujemy wystawę „Jak działać dla Ziemi”.
- Wystawa plakatów Ewy Engler „Zoo. Zwierzę nie jest rzeczą” prezentowana była w: Bussines Center Club, na warszawskim lotnisku Okęcie, w ośrodku „Bajka Klubu Gaja” oraz Kinoplexie w Bielsku-Białej. Honorowy patronat nad wystawą objęła prof. Ewa Symonides, Główny Konserwator Przyrody.
- Wystawa „Zwierzę nie jest rzeczą” prezentowana była w: Filii Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie, Zespole Szkół Derata w Mysłowicach, Legnickiej Bibliotece Ekologicznej, Zespole Szkół w Sędziszowie, Zespole Szkół w Dobrodzieniu.
- Wystawa „Jak uratować rzekę” prezentowana była w Komendzie ZHP w Ostródzie.
- We wrześniu w ramach 15-lecia Klubu Gaja przygotowano i przeprowadzono następujące wydarzenia w Bielsku-Białej:
– wystawę Klubu Gaja „Jak działać dla Ziemi” w Kinoplexie,
– w dniach 9 i 16 września projekcję filmu „Sztuka dla Ziemi” w Kinoplexie,
– wystawę Beaty Tarnawy „Pośrodku Ziemi stoję” w Kinoplexie,
– od 15 września do 15 października w Bibliotece Narodowej w Warszawie prezentowana była wystawa „Jak działać dla Ziemi”.
- III Forum Teatrów Młodych  „Czas Teatru 2003”. 6-11 czerwca, Opole.
Idea spotkań teatralnych narodziła się dwa lata temu. Wtedy to Szkoła TAK – Towarzystwa Alternatywnego Kształcenia i działające na Opolszczyźnie Stowarzyszenie Teatru Otwartego podjęły wspólnie próbę zorganizowania w Opolu imprezy, która miała w zamierzeniu stać się alternatywną zarówno wobec konkursów i przeglądów teatralnych, jak i masowych imprez ulicznych. Brały w nim udział grup z Danii, Włoch, Słowacji. Trzy dni prezentacji zakończył spektakl Klubu Gaja  „Krótka historia o Pegazie, który był Aniołem”.
- Festiwal teatralny „Na granicy” – maj 2003, Cieszyn – Klub Gaja zaprezentował spektakl „Krótka historia o Pegazie, który był Aniołem”.

- W dniach 27 – 28 września Klub Gaja zorganizował jarmark ekologiczny pt. „Zdrowie, smak, tradycja” w pasażu głównym w centrum „Sfera” w Bielsku-Białej. W wydarzeniu tym prezentowali się na swych stoiskach: Polski Klub Ekologiczny z Gliwic, Klub Gaja, Powiatowy Rzecznik Konsumentów, Inspekcja Handlowa, Sąd Konsumencki, Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego, Babiogórski Park Narodowy, Stowarzyszenie na rzecz Integracji Osób Niepełnosprawnych, Szkoła Waldorfska, Przedszkole Waldorfskie, firma „Kuchnia Rzepichy”, gospodarstwo agroturystyczne „Maria i Jan Sordylowie z Czańca Górnego, gospodarstwo agroturystyczne „Piotr” z Sopotni Wielkiej, artysta ceramik Remigiusz Gryt pracujący na kole garncarskim, bractwo rycerskie z Bielska-Białej oraz pokazy capoeira grupo „Magio” z Bielska-Białej. Szacunkowo jarmark odwiedziło kilkadziesiąt tysięcy osób.
- W dniach 22 sierpnia do 10 września w holu głównym Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej prezentowana była wystawa „Ziemia w koszyku na zakupy”. W otwarciu wystawy brali udział wicestarosta bielski Wiesław Maśka, oraz sekretarz powiatu Stanisław Słaboń. Wystawę obejrzało kilka tysięcy bielszczan. Projekt zrealizowano w ramach Ogólnopolskiej Kampanii Związku Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć (której Klub Gaja jest członkiem) „Kupuj odpowiedzialnie” przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej.

 

Ogólnopolska Kampania „Teraz Wisła”
– Klub Gaja wydał tłumaczenie Raportu Światowej Komisji ds. Zapór Wodnych „Zapory a rozwój” przy wsparciu finansowym: International Rivers Network i WWF Polska – Światowego Funduszu Na Rzecz Przyrody.
 Raport WCD formułuje wnioski wynikające z doświadczeń innych krajów poszukujących rozwiązań zaspokajających potrzeby ludzi w dziedzinie wody i energii, bez przynoszenia szkody środowisku. Raport pokazuje, że „zapory wodne miały ważny wkład w rozwój ludzkości i korzyści płynące z nich są znaczne”; jednak w zbyt wielu przypadkach płacono „cenę nie do zaakceptowania i często
w ogóle niepotrzebną, szczególnie w znaczeniu społecznym i środowiskowym”. Pokazuje on również, jak przejść od kontrowersji i konfliktów wokół zapór wodnych do budowania dialogu i porozumienia.
– Prezentacja Ogólnopolskiej Kampanii „Teraz Wisła” na Światowym Forum Wody w Kioto w Japonii.
– Udział w konferencji Rivers for Life – Second International Meeting of Dam – Affected People and their Allies 29.11-3.12 2003 Rasi Salai, Tajlandia – prezentacja Ogólnopolskiej Kampanii „Teraz Wisła” I polskiego tłumaczenia Raportu WCD
– 14 marca 2003 roku spotkaliśmy się z Ministrem Środowiska, Czesławem Śleziakiem. Nasza propozycja zorganizowania Wodnego Okrągłego Stołu spotkała się z jego dużym zainteresowaniem.
– wyjazd Jacka Bożka do Indii na zaproszenie Ashoka Innowatorzy dla Dobra Publicznego. Prezentacja Ogólnopolskiej Kampanii „Teraz Wisła”.
– odbywały się także spotkania i konsultacje z WWF – Polska.

 

Program „Jak działać dla Ziemi”
Program Święto Drzewa
Program w roku 2003 realizowany był po raz pierwszy i bardzo się spodobał. Najlepszym tego przykładem jest wręcz entuzjastyczne podejście szkół do projektu, których zgłosiło się aż 1038. W przesyłanych raportach już informują nas o planowanym sadzeniu lasu na wiosnę wspólnie z Lasami Państwowymi. Niektóre szkoły włączyły się w naszą akcję zbiórki makulatury i puszek pt. „Zbieraj makulaturę, ratuj konie”. Mamy także kilkanaście przypadków zgłoszenia przez szkołę drzew o wymiarach pomnikowych, do objęcia ochroną.
Ulotka i plakat „Święto Drzewa”. Wydawnictwa te były bardzo chętnie wykorzystywane przez szkoły (mamy liczne zdjęcia, na których są przedstawione gazetki szkolne wykorzystujące te materiały).
Prelekcje. Prelekcje Klubu Gaja prowadzone były pod hasłem „Jak działać dla Ziemi”. Tematyka prelekcji była zgodna z projektem, we wszystkich szkołach wykorzystywaliśmy do prowadzenia prelekcji slajdy.
W sumie odwiedziliśmy 50 miast.
Dodatkowo przeprowadziliśmy 17 zajęć dla szkół, w szczególności
z woj. śląskiego, w naszym ośrodku.
- Wystawa „Jak działać dla Ziemi” została zorganizowana w następujących miastach: Krakowie, Opolu, Lublinie, Białowieży, Szczecinie, Bielsku-Białej, Warszawie, Wrocławiu, Sędziszowie, Gdańsku, Brze-szczach, Poznaniu, Legnicy, Ostródzie, Skierniewicach. W sumie odbyła się w 15 miastach.

Akcje promocyjne
– 16 kwietnia odbyła się inauguracja programu Święto Drzewa. W Puszczy Piskiej posadziliśmy wspólnie z Ministrem Środowiska Czesławem Śleziakiem, posłami Sejmowej Komisji Ochrony Środowiska oraz pracownikami Lasów Państwowych, lipową aleję.
– 14 maja odbyła się akcja sadzenia drzewa pod bankiem PKO w Bielsku-Białej. Było to symboliczne wydarzenie, gdyż 15 lat wcześniej w tym samym miejscu protestowaliśmy przeciwko wycince drzew pod budowę tego banku. Lokalizację banku udało się przesunąć i drzewa pozostały. Drzewko sadził z nami dyrektor banku Robert Tomczyk.
– 23 sierpnia odbyła się akcja Drzewo Życzeń zorganizowana w Świerklańcu wspólnie z Domem Kawalera, która była elementem konkursu o tytuł „Złotej miejscowości Radia Katowice”. Gmina Świerklaniec konkurs wygrała. W ramach przygotowań do tego wydarzenia Klub Gaja jeszcze przed wakacjami prowadził zajęcia w dwóch szkołach. W czasie wakacji około czterdziestoosobowa grupa dzieci odwiedziła nasz ośrodek „Bajka Klubu Gaja”. Powstał wówczas scenariusz happeningu ekologicznego. Poprowadziliśmy zajęcia teatralne, by wspólnie przygotować paradę przyrody. Podczas imprezy zorganizowaliśmy między innymi: konkurs plastyczny, malowanie pamiątkowego graffiti z „Drzewem życzeń” na koszulkach. Dzięki współpracy z Lasami Państwowymi mogliśmy nagradzać sadzonkami drzew każdego, kto przyniósł surowce wtórne. Podziękowania należą się też Fundacji „Domin”, która specjalistycznym sprzętem wciągała dzieci na drzewo, uatrakcyjniając całe wydarzenie.
– 10 października odbyła się uroczysta inauguracja Parku Gwiazd w Bielsku-Białej. Park został zaprojektowany przez Karinę Bielawską. W uroczystej inauguracji wzięły udział zarówno znane osoby publiczne: Jurek Owsiak, Mira Meysztowicz, Paweł Golec, Tomasz Sikora, Krzysztof Kokoryn, jak i przedstawiciele władz samorządowych i innych instytucji proekologicznych: Jacek Krywult Prezydent Bielska-Białej, Rudolf Galocz, Urząd Marszałkowski, Wiesław Siwczak, Prezes WFOŚ w Katowicach. Obecne były media regionalne, a także młodzież szkolna; SP nr 27 w Bielsku-Białej Szkoła Waldorfska. Informacje ukazały się we wszystki mediach w woj. śląskim,.

Interwencje
- Zgłaszane do Klubu Gaja ranne zwierzęta np. bocian czarny, bocian biały, pustułka były przyjmowane i przekazywane do Pogotowia Leśnego w Mikołowie.
- Zgłaszaliśmy nasze opinie przy kilku projektach przepisów prawnych, m.in. dotyczących przetrzymywania zwierząt.
- Wspomagaliśmy działanie lokalnego stowarzyszenia ze Skoczowa w sprawie utworzenia Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego Kaplicówka; decyzją Rady Miasta Skoczowa zespół ten powstał w 2003 roku.
- W ciągu roku udzieliliśmy kilkudziesięciu porad telefonicznych i e-mailowych.
- Działania na rzecz utworzenia Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego „Cygański Las” w Bielsku-Białej.
- Kilka interwencji w sprawie wycinki drzew zakończyło się powstrzymaniem tej decyzji, m.in. w Żywcu, Rybniku, Wilkowicach, Bielsku-Białej.
- Udział Klubu Gaja na prawach strony w postępowaniu dotyczącym przebudowy skrzyżowania Hulanka w Bielsku-Białej; jednym z wyników było powstrzymanie wycinki cennych drzew na tym terenie.
- Uczestnictwo w sprawie projektu przebiegu drogi ekspresowej S-1 Bielsko-Biała – Cieszyn na odcinku Grodziec Śląski(uczestniczyliśmy w spotkaniach m.in. z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad w Katowicach, Europejskim Bankiem Inwestycyjnym) oraz w sprawie projektu drogi ekspresowej S-69 Bielsko-Biała Zwardoń na odcinku Bielsko-Biała (sprawa przedstawiana była podczas sesji Rady Miasta oraz ostatecznie skierowana do Naczelnego Sądu Administracyjnego).
- Udział w postępowaniu dotyczącym rozbudowy toru saneczkowego na terenie Cygańskiego Lasu.
- Przedstawiciel Klubu Gaja występował w charakterze oskarżyciela posiłkowego w kilku sprawach dotyczących łamania prawa ochrony środowiska i zwierząt.
- Uczestnictwo w konferencji inaugurującej na temat Forum ds. Planu zagospodarowania przestrzennego Województwa Śląskiego.
- W wyniku prowadzonych przez Klub Gaja interwencji do prokuratury zostało skierowanych kilka zawiadomień o popełnieniu przestępstwa.
Ścieżka edukacyjna „Kołowrót”
- 9 września odbyło się uroczyste otwarcie ścieżki edukacyjnej „Kołowrót” przygotowanej przez Klub Gaja i Nadleśnictwo Bielsko. Ścieżka powstała dzięki dofinansowaniu: Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Katowicach oraz Beskidzkiego Funduszu Ekorozwoju. W otwarciu wzięli udział przedstawiciele samorządu, pracownicy Lasów Państwowych, szkoły, media. Folder dotyczący ścieżki można otrzymać w ośrodku „Bajka Klubu Gaja”.
 
Ośrodek edukacyjno-ekologiczny „Bajka Klubu Gaja”
– Studenci w „Bajce”. 1-5 lutego i 7-11 listopada w ośrodku „Bajka Klubu Gaja” gościliśmy grupę studentów z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego.
- 16-18 czerwca – studenci II roku biologii uniwersytetu Śląskiego.
- 29 kwietnia-4 maja i 1-12 lipca – studenci Studium Pedagogiki Niezależnej w Warszawie. Mieliśmy okazję zaprezentować działalność Klubu Gaja podczas pokazu slajdów. Nasi goście cieszyli się urokami pięknego położenia ośrodka. W trakcie spaceru na ścieżce edukacyjnej  „Kołowrót” mieli szanse zapoznać się z bogactwem przyrody Beskidu Śląskiego.

Stażyści w Klubie Gaja:
- Dawid Diduszko – student Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu – lipiec 2003.
- Patrycja Romaniuk – studentka Instytutu Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz uczestniczka programu Akademia Innowatorów Społecznych prowadzonego przez Ashoka Innowatorzy dla Dobra Publicznego.
- Magdalena Szewciów – studentka Międzynarodowej Szkoły Nauk o Edukacji i Kulturze – Uniwersytet Śląski.
– W dniach 22-23 września w ośrodku „Bajka Klubu Gaja” w Bielsku-Białej przeprowadzono cykl wykładów dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych Bielska-Białej na temat Konwencji Waszyngtońskiej CITES, ochrony gatunkowej zwierząt ginących oraz wpływu nieodpowiedzialnej konsumpcji na los zwierząt ginących i zagrożonych na świecie.
Wykłady prowadzone były przez: Piotra Tałałaja z Izby Celnej w Warszawie pracującego na lotnisku „Okęcie”, Jarosława Wojewodę z Izby Celnej w Białej Podlaskiej, oraz przedstawiciela Ministerstwa Finansów Departamentu Ceł Rafała Tusińskiego. Przez dwa dni w 10 prelekcjach uczestniczyło 330 dzieci i młodzieży szkolnej. Prezentowana była także wystawa eksponatów z lotniska Okęcie.
– W dniu 26 marca w ośrodku „Bajka Klubu Gaja” odbyło się spotkanie z prezesem Slow Food w Polsce Jackiem Szklarkiem.
– W dniach 10-26 kwietnia zaprezentowano w ośrodku „Bajka Klubu Gaja” wystawę poświęconą zagadnieniu organizmów genetycznie modyfikowanych.
– W dniu 25 kwietnia w ośrodku „Bajka Klubu Gaja” odbyło się spotkanie z prezesem Stowarzyszenia Ochrony Zdrowia Konsumentów dr. Zbigniewem Hałatem.
– W dniu 19 września w ośrodku „Bajka Klubu Gaja” odbyło się spotkanie dotyczące etycznego modelu konsumpcji. Spotkanie miało charakter panelu dyskusyjnego. Panel prowadził Janusz Okrzesik, dziennikarz i politolog, oraz wieloletni senator RP. W dyskusji panelowej udział wzięli: Krzysztof Kokoryn – malarz,
artysta plastyk, Renata Wiewióra – dyrektor Banku Przemysłowo-Handlowego oddział w Bielsku-Białej, oraz Prezes Klubu Gaja Jacek Bożek.
- Ośrodek służy również innym grupom i stowarzyszeniom. W minionym roku odbyły się tu m.in.: kurs chirurgii fantomowej, warsztaty kosmobiologii „Cztery żywioły”, spotkania Bractwa Rycerskiego z Bielska-Białej, warsztaty hata-jogi, warsztaty ceramiczne dla nauczycieli i instruktorów terapii zajęciowej, spotkania partii Zieloni 2004
- W ośrodku działa również pracownia ceramiczna „Cztery Żywioły”, gdzie odbywają się cotygodniowe warsztaty dla dzieci i dorosłych.

 

Program praw człowieka „Niech inni nie będą dla nas obcy”  
– Graffiti i Marsz dla Tybetu. 6 marca 2003 roku Klub Gaja wspólnie z Polskim Stowarzyszeniem Przyjaciół Tybetu i Students for a Free Tibet  przygotował w Warszawie wydarzenie artystyczne „Graffiti dla Tybetu”.
– 9 marca współorganizowaliśmy już po raz drugi „Marsz dla Tybetu”. W marszu wzięło udział około 300 osób. Na Placu Zamkowym rozpoczęliśmy od happeningu odwołującego się do kultury i tradycji tybetańskiej. Pod ambasadą zapaliliśmy znicze
i skandując  „Wolny Tybet” domagaliśmy się przestrzegania praw człowieka i natury w Chinach i Tybecie.

- Festiwal Malarstwa Ściennego 2003. Ta ogólnopolska impreza odbywała się w Gdańsku na Węźle Komunikacyjnym KLINICZNA już po raz czwarty. Klub Gaja zaproszony został, by namalować graffiti ze swoim przesłaniem na temat łamania przez Chiny praw człowieka w okupowanym Tybecie. Powstał obraz „Wolny Tybet”.

- Konferencja – tolerancja. Braliśmy udział w konferencji zorganizowanej przez krakowskie Stowarzyszenie Willa Decjusza przy współpracy z Fundacją ZNAK. Głównym zamierzeniem trwającej w dniach 22-24 września 2003 roku konferencji „tolerancja.pl” było wzmocnienie i zintegrowanie organizacji zajmujących się pracą na rzecz tolerancji oraz opracowanie wspólnych metod działania.
Honorowy patronat nad konferencją objęli prezydent Aleksander Kwaśniewski oraz ambasador USA w Polsce Christopher R. Hill.
Oprócz Polaków, w konferencji wzieli udział przedstawiciele organizacji z USA, Wielkiej Brytanii, Ukrainy, Czech, Węgier i Słowacji.
Wykładom, warsztatom i dyskusjom towarzyszyła: wystawa fotografii na temat uchodźców w Sudanie, pokaz baletowy w wykonaniu artystów z Nowego Jorku, a także koncert „Drogi do wolności” z udziałem m.in. uchodźców z Iraku, Iranu i Sudanu.
- Wykopmy rasizm ze stadionów. Wspólnie ze Stowarzyszeniem „NIGDY WIECEJ”, Starostwem Powiatowym w Żarach i klubem sportowym Dospel – Katowice już po raz drugi Klub Gaja współorganizował turniej piłkarski pod hasłem „Wykopmy rasizm ze stadionów”. Wzięła w nim udział rekordowa liczba 32 drużyn z całej Polski.

 

Program współpracy międzynarodowej „Our Belief”
- Klub Gaja w Salzwedel. Już po raz drugi największa niemiecka organizacja ochrony przyrody BUND, zajmująca się także ochroną rzek,  zaprosiła Klub Gaja na ekologiczny obóz młodzieżowy. 
W tym roku  mieszkaliśmy pod Salzwedel, miasteczku niedaleko Magdeburga. Na miejscu, od 6 do 13 lipca czekało na nas dużo atrakcji, warsztaty i spotkania.
- Klub Gaja został poproszony o prezentację slajdów ze swojej działalności, wystawę edukacyjną, warsztaty graffiti połączone z malowaniem obrazu na olbrzymim płótnie. W ubiegłym roku nasz spektakl uliczny „Dzika rzeka w sercu Europy” cieszył się ogromnym powodzeniem, dlatego tym razem zorganizowaliśmy paradę, która przeszła ulicami Salzwedel.
- W dniach 16-18 maja uczestniczyliśmy w konferencji Coalition Clean Baltic w Lejastiezumi na Łotwie. CCB zrzesza obecnie 25 organizacji pozarządowych zajmujących się ochroną środowiska w regionie Morza Bałtyckiego. Koalicja ma na celu wspomaganie organizacji członkowskich w jednoczeniu wysiłków na rzecz zrównoważonego rozwoju Morza Bałtyckiego.
- W maju i lipcu gościliśmy w naszym ośrodku dwie grupy Duńczyków z Konskilde Field Study Centre w ramach wspólnego projektu Green Tourism Project. W czasie trzydniowego pobytu nasi goście uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych na ścieżce dydaktycznej „Kołowrót”, prelekcji z pokazem slajdów o pracy Klubu Gaja oraz odwiedzili Kraków.
- W dniach 12-24 lipca gościliśmy wolontariuszy z angielskiej organizacji BTCV w ramach International Conservation Holidays.
Celem tego typu wyjazdów jest konkretna praca na rzecz ochrony środowiska. Wolontariusze angielscy pracowali na terenie Babiogórskiego Parku Narodowego w Zawoi przy porządkowaniu i konserwacji ścieżek turystycznych, sprzątali las, kosili łąki i pastwiska. Brali udział także w zajęciach edukacyjnych na ścieżce przyrodniczej Klubu Gaja.


List od Prezydenta Bielska-Białej

Szanowny Pan Jacek Bożek Prezes
Stowarzyszenia Ekologicznego "KLUB GAJA"
Z okazji uroczystości Jubileuszu 15-lecia Stowarzyszenia Ekologicznego "KLUB GAJA" składam na ręce Pana Prezesa serdeczne gratulacje i słowa uznania dla dotychczasowych osiągnięć, kierowanego przez Pana stowarzyszenia. Stowarzyszenie Ekologiczne "KLUB GAJA" jako jedna z naj starszych i najprężniej działających organizacji ekologicznych w Polsce położyło ogromne zasługi w ksztahowaniu wrażliwości naszego społeczeństwa na sprawy ochrony środowiska naturalnego. Dzięki temu Państwa organizacja zdobyła zasłużoną markę i renomę nie tylko w naszym kraju, ale niemal na całym świecie.
Na szczególny szacunek zasługują Państwa kampanie ekologiczne takie jak "Teraz Wisła" czy "Zwierzę Nie Jest Rzeczą". Ich rozmach, a co za tym idzie - skuteczność są doprawdy imponujące. Nie można zapomnieć jednak o prowadzonej na co dzień przez ekologów z "Klubu Gaja" pracy u podstaw. Liczne programy edukacyjne, seminaria i happenningi organizowane przez Państwa stowarzyszenie są równie ważne, co przedsięwzięcia ogólnopolskie. W tym miejscu pragnę wyrazić swoje ogromne zadowolenie z faktu, że Stowarzyszenie Ekologiczne "Klub Gaja" związało się właśnie z Bielskiem-Białą. Niejako przy okazji działań proekologicznych Państwa organizacja stała się bowiem jedną z wizytówek naszego miasta i jego doskonałym promotorem.
Życzę Panu Prezesowi, jak i wszystkim ekologom skupionym wokół "Klubu Gaja" wielu jeszcze sukcesów na niwie ochrony środowiska, a także wszelkiej pomyślności w życiu osobistym.

Prezydent Bielska-Białej

Jacek Krywult


Talk Show - Miedzy Nami

W sobotę 3 kwietnia 2004 roku  w pr. 1 TVP,  Jacek Bożek wystapił w Talk Show - Miedzy Nami.


Pokazy i spotkania

 - 31 marca 2004 wXVII Liceum Ogólnokształcącym w Warszawie poprowadzimy dwa pokazy slajdów pt.: "Jak działać dla Ziemi"
 - 28 marca 2004 w Krakowie w klubie Loch Ness podczas koncertu zespołów hard corowych prowadziliśmy stoisko informacyjne z naszymi materiałami. Poza ulotkami petycjami i wydawnictwami można było również zobaczyć pokaz slajdów stanowiących część wystawy edukacyjnej Klubu Gaja pt.: "Graffiti sztuka ulicy".


Demonstracja przeciwko projektowi ustawy o doświadczeniach na zwierzętach 

Stowarzyszenie Empatia i SOZ Arka, działające na rzecz etycznego traktowania zwierząt, dnia 5 marca 2004 w godzinach15:00 organizują demonstrację przed Sejmem na ul. Wiejskiej w Warszawie.

Klub Gaja również bierze udział w tej akcji.


Chcemy zwrócić uwagę na los milionów zwierząt używanych corocznie do doświadczeń i wyrazić nasze stanowisko wobec projektu ustawy o doświadczeniach na zwierzętach.


Zamysłem projektu ustawy było dostosowanie polskiego prawa do prawa UE. Tymczasem jest on sprzeczny z kierunkiem nowelizacji dyrektywy unijnej 609/86! W dodatku powstał on przy niedostatecznej konsultacji z Krajową Komisją Etyczną. Przepisy dotyczące doświadczeń zawarte w obecnie obowiązującej Ustawie o ochronie zwierząt są znacznie lepiej sformułowane i bardziej korzystne - zarówno z uwagi na sprawność systemu kontroli, jak i po prostu dla samych zwierząt.
 
Podstawowe zarzuty pod adresem projektu ustawy o doświadczeniach na zwierzętach:
1. Testy środków kosmetycznych i higienicznych, a także uśmiercanie zwierząt, nie są objęte definicją doświadczenia, a więc są wyłączone spod kontroli. Stoi to w rażącej opozycji do tendencji w UE, gdzie od 2009 roku obowiązywać będzie całkowity zakaz testowania kosmetyków na zwierzętach. Takiego zakazu w proponowanej ustawie nie uwzględniono.
2. Jedyną instytucją odpowiedzialną za kontrolę przebiegu doświadczeń stanie się Inspekcja Weterynaryjna, która nie jest i nie będzie w stanie temu podołać. Jest nieprzygotowana pod względem merytorycznym, kadrowym i finansowym. Do tej pory jedynie współpracowała w tej dziedzinie z komisjami etycznymi.
3. Procedura kontroli doświadczeń zostanie ograniczona praktycznie do kontroli dokumentacji. Zgodność przebiegu z udzielonymi zezwoleniami została wyłączona spod kontroli.
 
KONIECZNE JEST PODTRZYMANIE WETA PREZYDENCKIEGO.
 
 Prezydent RP zawetował ustawę. Powodem było m.in. ograniczenie kompetencji komisji etycznych oraz wyłączenie spod kontroli przeprowadzania testów środków kosmetycznych. W uzasadnieniu napisał:
 "(...) dostosowania prawa krajowego do prawa europejskiego nie mogą służyć pogorszeniu standardów ochrony zwierząt przewidzianych w obowiązującym w Polsce prawie, w szczególności gdy odpowiada ono już wymogom prawa unijnego."

Podczas niedawnej audycji "Za a nawet przeciw" w Trójce 85 proc. głosujących było PRZECIWKO testom. Osoby będące za, argumentowały to koniecznością przeprowadzania doświadczeń na potrzeby medycyny. Ustawa, którą próbuje się wprowadzić w życie, jest całkowicie sprzeczna z głosem opinii publicznej.


Teraz kolej, by Komisja Europejska Sejmu wypowiedziała się w sprawie weta. Obrady będą miały miejsce najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu. Posłowie powinni poznać naszą opinię w tej sprawie!

Przyjdźcie pod Sejm - powiadomcie znajomych, przyjaciół - pokażmy, że los zwierząt w laboratoriach nie jest nam obojętny.
Pamiętajmy, to są takie same zwierzęta jak inne - też odczuwają ból i strach. Cierpią całkowicie bezbronne, skazane na okaleczenie i śmierć.

PRZYJDŹ KONIECZNIE W NAJBLIŻSZY PIĄTEK, PRZED SEJMEM.


Piszą o nas

W najnowszym numerze magazynu ekologicznego "Kropla" (1/2004 zima) znalazły się artykuły opisujące działania Klubu Gaja w Programie "Święto Drzewa".

 

Zapraszamy także, do przeczytania ostatniego numeru "Dziewczyny" (nr 3/2004), w którym znajdziecie artykuł "Żywe mięso". W nim dużo informacji o prowadzonej przez Klub Gaja kampanii dotyczącej transportu żywych koni na rzeź. Przeczytaj i daj znać innym!


Nagrody Klubu Gaja za 2003 rok

 

29.01.04 o godz. 10. 00 odbyło się uroczyste wręczenie nagród Klub Gaja. 

 

Jak co roku wręczaliśmy nasze nagrody w takich dziedzinach jak ekologia, ochrona zwierząt, działania społeczne. W tym roku mamy 5 laureatów.

Są to zarówno organizacje wspierające różnorodne działania społeczne, jak i społecznicy realizujący swoje pasje. Nie zabrakło także nagrodzonych przedstawicieli mediów, które w roku 2003 dostrzegały problematykę ochrony zwierząt i środowiska.

W tym roku uroczystość odbywała się w hotelu Sheraton Warsaw.  Dziękujemy za gościnność i pomoc w organizacji tej uroczystości.

 

 Nagroda Prezesa Klubu Gaja za rok 2003

dla

 

Jacka Wąsińskiego 

 

Za utworzenie i prowadzenie Leśnego Pogotowia - schroniska dla dzikich zwierząt przy Nadleśnictwie Katowice.

Nagroda Klubu Gaja za rok 2003

dla

 

Programu II Telewizji Polskiej

 

Za wypełnianie misji społecznej i rezygnację z występów dzikich zwierząt cyrkowych w programie 2 TVP.

Nagroda Klubu Gaja za rok 2003

dla

 

Programu III Polskiego Radia

 

Za otwartą debatę publiczną w sprawie świątecznego karpia.

Nagroda Klubu Gaja za rok 2003

dla

 

Ashoka Polska

 

Za dostrzeganie i wspieranie liderów społecznych.

Nagroda Klubu Gaja za rok 2003

dla

 

Przemysława Czajkowskiego

 

Za wieloletnie wspomaganie przyrody polskiej i ludzi, którzy ją chronią.


 
Nagrody Klubu Gaja za wspieranie ekologii w Polsce - 29.1.Warszawa (PAP)
 
Już po raz dziesiąty przyznano w czwartek w Warszawie Nagrody Klubu Gaja za wspieranie ekologii. Ręcznie wykonanymi dyplomami, za działania na rzecz przyrody i zwierząt, nagrodzono w tym roku II program Telewizji Polskiej, III Program
Polskiego Radia, Fundację Ashoka oraz Przemysława Czajkowskiego. Nagrodą Prezesa Klubu Gaja, Jacka Bożka, został wyróżniony leśnik ze Śląska, Jacek Wąsiński.
"Te nagrody są tylko i wyłącznie symboliczne, ale chcemy zwrócić uwagę, że jest ktoś, kto dostrzega dobrą i fajną pracę dla zwierząt, dla natury. Chcemy pokazać ludziom i instytucjom, że robią coś dobrego. Dziękujemy w imieniu matki - Ziemi" - powiedział Bożek.
Program II TVP uhonorowano za "wypełnianie misji społecznej i rezygnację z występów dzikich zwierząt cyrkowych".
"My, ludzie, zwierzętom nie jesteśmy potrzebni do niczego, ale bez nich jesteśmy bezradni. One nas żywią i ubierają, dlatego tak ważne jest, byśmy traktowali je po ludzku" - powiedziała odbierając nagrodę Nina Terentiew.
Fundację Ashoka nagrodzono za "dostrzeganie i wspieranie liderów społecznych".
"Jesteśmy jedyną organizacją na świecie, wspierającą pojedyncze osoby, które mają dobre pomysły na to, jak rozwiązywać różne problemy społeczne. Przyznajemy im stypendia  na okres trzech lat, swoistą pensję, aby mogły one skupić się na realizacji swego programu. W Polsce działamy od 1994 roku, do tej pory wybraliśmy 52 osoby" - powiedziała PAP prezes fundacji Ewa Konczal.
Nagrodę dla III programu Polskiego Radia odebrał Kuba Strzyczkowski, za "otwartą debatę publiczną w sprawie świątecznego karpia".
Jacek Wąsiński otrzymał dyplom za "utworzenie i prowadzenie Leśnego Pogotowia - schroniska dla dzikich zwierząt przy Nadleśnictwie Katowice".
"Bardzo dziękuję. Jestem leśnikiem, to wielkie szczęście robić to, co się lubi. Dzisiejsza nagroda jest
zachętą do dalszej pracy, i dowodem, że to, co robię, jest potrzebne" - powiedział laureat.
"Za wieloletnie wspieranie przyrody polskiej i ludzi, którzy ją chronią" nagrodę dostał Krajowy Koordynator Programu Małych Dotacji Narodów Zjednoczonych do spraw Rozwoju, Przemysław Czajkowski.
Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne Klub Gaja z Bielska Białej jest jedną z najaktywniejszych i najbardziej wpływowych grup ekologicznych w Polsce. Powstało w 1988 roku, zrzesza kilkuset członków. Nagrody przyznawane są co roku.
(PAP) ktl/ pz/ hes/

 Klub Gaja w Trasie

- 17 maja 2004 w Gimnazjum w Bielanach odbyły się warsztaty Klubu Gaja "Jak działać dla Ziemi". W zajęciach brali udział uczniowie klas drugich.

- 21 maja w szkole podstawowej nr 20 w Bielsku-Białej odbyły się zajęcia dotyczące ochrony przyrody i zwierząt, połączone z wykonaniem przez uczestników pamiątkowych nadruków na koszulkach propagujących wartości ekologiczne.

- W dniach 26, 27 i 28 maja 2004 roku będziemy prowadzić warsztaty edukacyjne w Rybniku, Kędzierzynie-Kożlu i Gliwicach.

- 27 czerwca 2004 roku w godzinach 22-24 będziemy gośćmi radia Park Fm z Kędzierzyna-Kożla. Audycja jest również dostępna w internecie na stronie www.parkfm.com.pl


DOWCIP I ANEGDOTA LITERACKA CZĘŚĆ I

Klub Gaja zaprasza 4 czerwca 2004 r. (piątek) o godz. 18.00 do ośrodka "Bajka Klubu Gaja" ul. Pocztowa 18 w Bielsku-Białej na spotkanie z LEONEM ZAWADZKIM


W ośrodku "Bajka Klubu Gaja"

Po wakacyjnej przerwie Klub Gaja zaprasza ponownie od września 2004 na cotygodniowe zajęcia do ośrodka „Bajka Klubu Gaja” w Cygańskim Lesie, ul. Pocztowa 18, Bielsko-Biała.


Poniedziałek
Kendo - od godziny 18.00 do 19.30; prowadzi Krzysztof Czarnecki
Joga - od godziny 19.30 do 21.00; prowadzi Remigiusz Gryt.
Środa
Kendo - od godziny 18.00 do 19.30; prowadzi Krzysztof Czarnecki
Czwartek
Joga – od godziny 19.00 do 20.30; prowadzi Remigiusz Gryt.
Piątek
Kendo - od godziny 18.00 do 19.00; prowadzi Krzysztof Czarnecki
Sobota
Kendo - od godziny 10.00 do 12.00; prowadzi Krzysztof Czarnecki
Niedziela
Bractwo Rycerskie – Drużyna Grodu Bielskiego – od godziny 10.00

Poniedziałek - Piątek
Zajęcia w pracowni ceramicznej;  prowadzi artysta ceramik Remigiusz Gryt. Zapisy indywidualne.

autor: yoyo ikonki: krysiaida @ deviantart | działa dobrze pod: ie 5.0, netscape6, opera 5 (i wyżej)