nowości na e-mail
wpisz adres:


napisz do nas
Copyright © Klub Gaja
Strona Główna » Co Robimy? » Edukujemy » Biuletyn "Współodczuwanie" » Współodczuwanie - numer 48
Biuletyn "Współodczuwanie"
aktualna pozycja:
» Współodczuwanie - numer 57
» Współodczuwanie - numer 56
» Współodczuwanie - numer 55
» Współodczuwanie - numer 54
» Współodczuwanie - numer 53
» Współodczuwanie - numer 52
» Współodczuwanie - numer 51
» Współodczuwanie - numer 50
» Współodczuwanie - numer 49
Współodczuwanie - numer 48
» Współodczuwanie - numer 47
» Współodczuwanie - numer 46
» Współodczuwanie - numer 45
» Współodczuwanie - numer 44
» Współodczuwanie - numer 43
» Współodczuwanie - numer 42
» Współodczuwanie - numer 41
» Współodczuwanie - numer 39/40
» Współodczuwanie - numer 38
» Współodczuwanie - numer 37
» Współodczuwanie - numer 36
» Współodczuwanie - numer 35
» Współodczuwanie - numer 33/34
» Współodczuwanie - numer 32
» Współodczuwanie - numer 31
» Współodczuwanie - numer 30
» Współodczuwanie - numer 29
» Współodczuwanie - numer 28
» Współodczuwanie - numer 27
» Współodczuwanie - numer 26
» Współodczuwanie - numer 25
» Współodczuwanie - numer 24
» Archiwalne teksty

Współodczuwanie - numer 48

 

wrzesień 2008

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Biuletyn Współodczuwanie został wydany w ramach projektu Program edukacji ekologicznej Święto Drzewa

realizowanego w latach 2008-2010

Wsparcie udzielone przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków

Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, 

a także ze środków Rzeczpospolitej Polskiej w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.

Dofinansowano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Cztery kolumny drukowanej wersji biuletynu zostały dofinansowane ze środków

Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

 


Zajęcia edukacyjne

Od kwietnia Klub Gaja prowadzi zajęcia edukacyjne w placówkach oświatowych w całym kraju, podczas których prezentujemy program Święto Drzewa i różne działania jakie można podjąć na rzecz sadzenia i ochrony drzew np. zakładanie parków czy ogrodów przyszkolnych. Dyskutowaliśmy wspólnie z uczniami o roli jaką spełniają drzewa w ekosystemach leśnych i miejskich oraz o sposobach ochrony drzew, w jaki sposób można odszukać drzewa o wymiarach pomnikowych i jak przygotować wniosek aby zgłosić je do ochrony oraz gdzie należy go złożyć. Jak zwykle dużym zainteresowaniem uczniów cieszyła się akcja Zbieraj makulaturę, ratuj konie, w ramach której z pieniędzy uzyskanych ze zbiórki makulatury ratujemy konie przeznaczone na rzeź i oddajemy je do adopcji. Podczas zajęć opowiadaliśmy historię uratowanych koni. W roku 2007 ze zbiórki makulatury udało nam się uratować 4 konie i 1 osiołka. W tym roku uratowaliśmy kolejne dwa konie.

 

Dotychczas zajęcia edukacyjne odbyły się w następujących placówkach oświatowych: Szkoła Podstawowa nr 10 w Poznaniu, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Lublinie, Gimnazjum nr 8 i 16 w Bielsku-Białej, Szkoła Podstawowa nr 1 w Jaworzu, Zespół Szkół im. Władysława Reymonta w Częstochowie.

 

Spotkanie w SP nr 10 w Poznaniu oraz w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Lublinie

 

Nagroda Czarodziejskiego Drzewa 2008

Od tego roku Klub Gaja rozpoczął przyznawanie nagród za osiągnięcia w programie Święto Drzewa. Pierwsze statuetki Czarodziejskiego Drzewa zostaną rozdane podczas inauguracji 10 października 2008 roku w Warszawie.

 

Laureaci Nagrody Czarodziejskiego Drzewa


Zespół Szkół w Marzęcicach – za posadzenie 1919 drzew i 165 krzewów oraz za pomysł Drzewa Przyjaźni


Nadleśnictwo Brodnica – za współpracę z Zespołem Szkół w Marzęcicach


Szkoła Podstawowa im. T. Kościuszki w Czemiernikach – za posadzenie 400 drzew


Nadleśnictwo Lubartów – za współpracę ze Szkołą Podstawową im. T. Kościuszki w Czemiernikach


Samorządowa Szkoła Podstawowa nr 1 we Wrześni – za posadzenie 332 drzew i za pomysł wspólnego sadzenia z babciami i dziadkami


Szkoła Podstawowa im. M. Konopnickiej w Leszczynie Szlacheckim – za otoczenie opieką 6 drzew pomnikowych i opracowanie Albumu Pomniki przyrody znajdujące się na terenie gminy Bielsk


Urząd Miasta Koszalin – za zgłoszenie największej ilości uczestników – 3800 osób i zaangażowanie 33 placówek oświatowych


Starostwo Powiatowe w Limanowej – Powiatowe Centrum Ekologiczne – za współpracę i zaangażowanie 24 placówek oświatowych, udział 1260 dzieci i posadzenie 768 drzew


Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krakowie – za współpracę i sprawozdawczość oraz zaangażowanie 20 leśników


Stowarzyszenie Pomocy Ludzie Ludziom – za posadzenie 100 drzew wspólnie z bezdomnymi


Troton sp. z o.o. – za posadzenie 5000 drzew i zalesienie Beskidów

 

Zapraszamy do konkursu! Regulamin konkursu Czarodziejskiego Drzewa dostępny jest na stronie /swieto_drzewa/

 

Dobre pomysły

Chcielibyśmy zaprezentować Państwu kilka ciekawych przykładów instalacji służących edukacji ekologicznej szczególnie związanej z drzewami. Prezentowane na zdjęciach pomoce dydaktyczne znajdują się w parku miejskim w Genewie w Szwajcarii i są ogólnodostępne dla mieszkańców.

 

Tablica poświęcona dębom. Pokazuje mapę świata wraz z rozmieszczeniem na kuli ziemskiej różnych ich gatunków. Możemy zobaczyć różne kształty liści dębów w zależności od gatunku oraz miejsce ich naturalnego występowania. Każdy z modeli liści ma na odwrocie napisaną łacińską nazwą gatunku.

 

 

 

 

 

 

 

 

W tym miejscu dowiadujemy się, że w przyrodzie możemy znaleźć również charakterystyczne zapachy np. roślin czy pięter lasu (jedna z tablic imitowała zapach ściółki leśnej). Wewnątrz wydrążonego pnia drzewa na specjalnym wysięgniku znajdujemy gąbkę nasączoną substancją zapachową. Na tablicy z jednej strony widzimy duży znak zapytania, a z drugiej strony możemy znaleźć opis, który pozwala nam odgadnąć jaki to zapach.

 

 

 

 

 

 

Tablice z odlewami kory różnych gatunków drzew charakterystycznych dla okolic Genewy. Po podniesieniu tablicy możemy zobaczyć rysunek całego drzewa, a na odwrocie tablicy jego krótki opis.

 

 

 

 

 

 

 

Na tym stanowisku przedstawiono kawałki pni drzew różnych gatunków wraz z miniaturami charakterystycznych wyrobów z tego drewna np. miniatura beczki koło dębu. Do każdego drzewa jest dołączony krótki opis.

 

 

 

 

 

                                         

 

W ten sposób zaprezentowano przekrój drzewa, na którym wyraźnie widać słoje roczne z zaznaczonymi ważnymi datami z historii Szwajcarii.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W edukacji ekologicznej można wykorzystać tak wydawałoby się nieprzydatny element jak betonowy mur i w Genewie z takiego muru skorzystano. W wielu takich miejscach można znaleźć rosnące porosty. Szwajcarzy zainstalowali na murze duże szkła powiększające tak aby każdy mógł dokładnie obejrzeć porosty. Przy każdym z porostów widzimy jego krótki opis.

 

W latach 2008–2010 program Święto Drzewa realizowany jest dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków Rzeczpospolitej Polskiej w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych. Program dofinansowany jest także ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Honorowy Patronat nad Programem Święto Drzewa objął Minister Środowiska Maciej Nowicki.


Pomagamy zwierzętom

Klub Gaja będąc od początku swojej działalności nastawionym na pracę dla zwierząt prowadzi liczne akcje, kampanie i programy na rzecz ochrony praw zwierząt i poszanowania ich dobrostanu. Dlatego też jednym z celów działań Klubu Gaja jest podniesienie świadomości społecznej w zakresie ochrony zwierząt poprzez zwracanie uwagi opinii publicznej na to, że ochrona praw i dobrostanu zwierząt jest integralną częścią ochrony środowiska i bezpośrednio wpływa na jakość naszego życia.

Od stycznia 2008 realizujemy projekt Pomagamy zwierzętom – program edukacji ekologicznej. W ramach tego projektu na początku przeprowadziliśmy przy współpracy z Centrum Edukacji Ekologicznej Starostwa Powiatowego w Limanowej konferencje dla nauczycieli i wychowawców, propagującą program. Rozesłaliśmy pakiety materiałów edukacyjnych do 4 tysięcy placówek w kraju, zachęcając uczestników do podejmowania lokalnych działań na rzecz ochrony zwierząt i do organizacji obchodów Dnia Praw Zwierząt w maju. Klub Gaja przygotował Dzień Praw Zwierząt w Bibliotece Śląskiej w Katowicach. Na podsumowanie zostanie wydany specjalny raport z podjętych lokalnych działań na rzecz zwierząt, jakie zostały zrealizowane w przedszkolach i szkołach w ramach projektu, którego realizacja trwa do końca października i zakończy się konferencją podsumowującą projekt w ośrodku Klubu Gaja.

 

Poradnictwo obywatelskie

Podczas realizacji projektu Pomagamy zwierzętom prowadzimy także poradnictwo obywatelskie w zakresie ochrony praw zwierząt. Dotychczas udzieliliśmy 120 porad i odpowiedzi na zgłaszane do Klubu Gaja interwencje. Obywatelom doradzaliśmy jak wykorzystywać prawo, na jakie zapisy zwracać uwagę czy też, do jakich instytucji należy zwrócić się w konkretnej sprawie. Interwencje dotyczyły m.in. warunków utrzymywania zwierząt domowych jak i gospodarskich, pytań gdzie zgłaszać prośby o sprawdzenie warunków przetrzymywania zwierząt gdy do naszego miasta przyjeżdża cyrk, a także co zrobić gdy znalazło się młode lub ranne zwierzę.

 

Więcej informacji zamieszczonych jest na stronie internetowej   /projekty/pomagamy_zwierzetom/  -poradnik FAQ „Pomagamy zwierzętom” czyli 25 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi z zakresu ochrony zwierząt.

 

Spotkania w szkołach

Przez cały czas trwania projektu prowadzimy wykłady i prezentacje dla szkół w całym kraju. Do końca czerwca 2008 roku odbyło się 19 wykładów Pomagamy zwierzętom w następujących placówkach: w Szkole Morskiej oraz Szkole Podstawowej nr 3 w Kołobrzegu, Szkole Podstawowej w Robuniu, Szkole Podstawowej nr 1 oraz Gimnazjum nr 1 w Łaziskach Górnych, w Bielskiej Szkole Menadżerów oraz Gimnazjum nr 8 w Bielsku-Białej, Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Dobrodzieniu, Szkole Podstawowej nr 10 w Poznaniu, Liceum Ogólnokształcącym im. W. Łukasińskiego w Dąbrowie Górniczej, Miejskiej Bibliotece w Libiążu, Zespole Szkół nr 4 w Kościanie, Gimnazjum nr 8 we Wrocławiu, Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Warszawie, Zespole Szkół Ogólnokształcących oraz Gimnazjum nr 13 w Lublinie.

Podczas zajęć staraliśmy się uwrażliwić uczniów na warunki, w jakich żyją zwierzęta w naszym kraju zarówno te domowe jak i gospodarcze oraz podawaliśmy przykłady konkretnych działań, które mogliby podjąć, aby poprawić los zwierząt. Z największym zainteresowaniem spotkała się nasza akcja Zbieraj makulaturę ratuj konie, w której wielu z uczestników zajęć brało udział, była to dobra okazja aby bezpośrednio im podziękować za ich aktywność oraz przedstawić losy wspólnie uratowanych koni. Z dużym zainteresowaniem spotkało się również przedstawienie sposobów hodowli kur niosek i oznakowania jajek, co pozwoliło uczniom na dokonywanie wyborów konsumenckich z poszanowaniem dobrostanu zwierząt. Podczas każdych z zajęć mówiliśmy również o roli instytucji powołanych do ochrony zwierząt takich jak Powiatowi Lekarze Weterynarii. W sumie do czerwca w spotkaniach uczestniczyło 504 uczniów. We wrześniu i październiku planujemy przeprowadzić kolejnych 6 spotkań.

 

Spotkanie w Gimnazjum nr 8 w Bielsku-Białej oraz Miejskiej Bibliotece w Libiążu

Jak działamy na rzecz zwierząt

W programie Pomagamy zwierzętom wzięło udział ponad 20 tysięcy uczestników. Podsumowując dane z nadesłanych do Klubu Gaja kart zgłoszeń do programu wynika, że w 193 szkołach przeprowadzono Dzień Praw Zwierząt, w 185 szkołach odbyły się lekcje tematyczne o dzikich zwierzętach, w 188 szkołach przeprowadzono lekcje tematyczne o zwierzętach gospodarskich, w 172 szkołach lekcje tematyczne dotyczyły zwierząt towarzyszących, a w 176 szkołach przeprowadzono lekcje tematyczne o prawach i dobrostanie zwierząt. Na obchody Dnia Praw Zwierząt zapraszano m.in.: rodziców, samorządy szkolne, lokalne władze – przedstawicieli Urzędów Gmin i Urzędów Miast, starostw powiatowych, pracowników Wydziałów Ochrony Środowiska, nadleśnictwa, koła łowieckie, lekarzy weterynarii, przedstawicieli ogrodów zoologicznych i uniwersytetów, zakłady szkolenia psów, organizacje pozarządowe, Centra Edukacji Ekologicznej, Sanepid, a także Zakłady Oczyszczania Miasta, schroniska dla zwierząt.

 

***

W dniu 28 maja 2008 roku w Zespole Szkół Zawodowych nr 1 w Brzegu został zorganizowany Dzień Praw Zwierząt. Celem akcji było uświadomienie uczniom, że dokonując wyboru produktów w sklepie mamy wpływ na sposób wytwarzania produktów spożywczych. Akcją objęci zostali wszyscy uczniowie i nauczyciele, to jest ponad 500 osób. Uczniowie przygotowali plakaty i materiały informacyjne dotyczące sposobów hodowli kur i konsekwencji ich stosowania. Uczestnicy akcji dowiedzieli się, że kupując jaja z hodowli ekologicznych lub z wolnego chowu dają kurom godne warunki życia. Natomiast konsumenci „inwestują” w ten sposób we własne zdrowie. Konsumpcyjne nastawienie do życia skazuje kury na chów klatkowy i wszelkie niedogodności z tym związane. Osoby odwiedzające szkołę miały możliwość zapoznania się z wystawą i przesłaniem akcji. Akcja udała się i powinna przynieść zamierzony efekt.

Organizatorki akcji:

Małgorzata Szymańska i Martyna Janas

Zespół Szkół Zawodowych w Brzegu

 

***

W programie „Pomagamy zwierzętom” wzięliśmy chętnie udział, ponieważ co rok prowadzimy wiele działań związanych z tematyką projektu. Od sześciu lat prowadzimy na terenie naszej miejscowości akcję czynnej ochrony przyrody „Żaba”, ratując płazy przechodzące przez ruchliwą drogę. W tym roku przenieśliśmy 633 płazy, w tym 482 ropuchy szare. Z okazji Roku Żaby, ogłoszonego przez IUCN, Joanna Łuka i Katarzyna Wyczesany przygotowały prezentację „Akcja Żaba w Zalesiu Górnym” w latach 2003–2007, którą zaprezentowały na konferencji „Rola i znaczenie płazów oraz metody ich czynnej ochrony”, zorganizowanej przez Urząd Miasta i Gminy w Piasecznie 29 lutego 2008 r. Podczas tej uroczystości zostały nagrodzone osoby najbardziej zaangażowane w akcję w 2007 r. Uczniom szkoły podstawowej z okazji Dnia Ziemi przedstawiliśmy prezentacje: „Akcja Żaba” oraz „Jak rozpoznawać polskie płazy”, przeprowadziliśmy konkurs wiedzy. Uczestniczyliśmy w uroczystości obchodów „Roku Żaby” w Domu Kultury w Żabiej Woli, obejrzeliśmy Muzeum Żaby. Na Jarmarku Hubertowskim, odbywającym się co roku w naszej miejscowości, mieliśmy tradycyjnie stoisko ekologiczne. Zbieraliśmy pieniądze na wykup koni przeznaczonych na rzeź. Sprzedawaliśmy zakładki przygotowane przez kółko plastyczne na Święto Niezapominajki oraz rośliny kwiatowe. Cały utarg -303 złote przeznaczyliśmy na ratowanie koni przez Klub Gaja. Podczas Festiwalu Nauki w naszej szkole zaprezentowaliśmy prace o płazach, zdjęcia z akcji „Żaba” 2003–2008, plansze ze zdjęciami z działań LOP w bieżącym roku szkolnym. Odbyła się też prezentacja „Akcja Żaba” i konkurs wiedzy o płazach. Koło plastyczne z którym współpracujemy przygotowało wystawę prac plastycznych „Żaba”. Wykonaliśmy wiele plakatów, referatów i innych prac, związanych z tematyką programu „Pomagamy zwierzętom”. Zrobiliśmy karmniki, budki lęgowe i domki dla owadów.

LOP w Gimnazjum w Zalesiu Górnym

 

Lokalne działania na rzecz ochorny płazów w Zalesiu Górnym

 

Projekt Pomagamy zwierzętom – program edukacji ekologicznej jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Środki Przejściowe PL2005/017-488.01.01.01 oraz ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach oraz Eurogroup for Animals. Honorowy Patronat nad programem objął Wojewoda Śląski.

 

 

 


autor: yoyo ikonki: krysiaida @ deviantart | działa dobrze pod: ie 5.0, netscape6, opera 5 (i wyżej)