nowości na e-mail
wpisz adres:


napisz do nas
Copyright © Klub Gaja
Strona Główna » Co Robimy? » Edukujemy » Biuletyn "Współodczuwanie" » Współodczuwanie - numer 29
Biuletyn "Współodczuwanie"
aktualna pozycja:
» Współodczuwanie - numer 57
» Współodczuwanie - numer 56
» Współodczuwanie - numer 55
» Współodczuwanie - numer 54
» Współodczuwanie - numer 53
» Współodczuwanie - numer 52
» Współodczuwanie - numer 51
» Współodczuwanie - numer 50
» Współodczuwanie - numer 49
» Współodczuwanie - numer 48
» Współodczuwanie - numer 47
» Współodczuwanie - numer 46
» Współodczuwanie - numer 45
» Współodczuwanie - numer 44
» Współodczuwanie - numer 43
» Współodczuwanie - numer 42
» Współodczuwanie - numer 41
» Współodczuwanie - numer 39/40
» Współodczuwanie - numer 38
» Współodczuwanie - numer 37
» Współodczuwanie - numer 36
» Współodczuwanie - numer 35
» Współodczuwanie - numer 33/34
» Współodczuwanie - numer 32
» Współodczuwanie - numer 31
» Współodczuwanie - numer 30
Współodczuwanie - numer 29
» Współodczuwanie - numer 28
» Współodczuwanie - numer 27
» Współodczuwanie - numer 26
» Współodczuwanie - numer 25
» Współodczuwanie - numer 24
» Archiwalne teksty

Współodczuwanie - numer 29

Cztery kolumny drukowanej wersji biuletynu zostały dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

 

 grudzień 2003

 


Zbieraj makulaturę – ratuj konie

 

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 8 w Myszkowie zbierają makulaturę na rzecz ratowania koni w akcji “Zwierzę nie jest rzeczą”. Jak co roku w miesiącu dobroci dla zwierząt uczniowie naszej szkoły włączają się w akcje Klubu Gaja “Zwierzę nie jest rzeczą”. Aktywnie uczestniczyliśmy w akcji “Pegaz” - przekazaliśmy 965 papierowych pegazów oraz pokaźną listę podpisów pod petycją do władz w sprawie zakazu wywozu z Polski koni na rzeź do krajów Europy Zachodniej. Realizujemy akcję „Zbieraj makulaturę - ratuj konie”. Koło ekologiczne „Młodych Miłośników Przyrody” wykonało postery “Zwierzę nie jest rzeczą - co Ty możesz zrobić ?”, które zamieścili w szkole oraz na tablicy ogłoszeń w rynku w Mrzygłodzie – Myszkowie. Od trzech lat zbieramy podpisy pod protestem do władz w sprawie zakazu wywozu koni na rzeź. W tym roku zebrano 365 podpisów, a listy z podpisami przesłaliśmy na adres Klubu Gaja. Swoim kolegom, nauczycielom, rodzicom rozdaliśmy ulotki Klubu Gaja dotyczące w/w akcji. Wykonaliśmy również w szkole kącik „Współodczuwania”. Szkolne Koło LOP i Mała Rada Uczniów ogłosiło ogólnoszkolną akcję zbierania makulatury na rzecz koni. Rezultatem tej akcji było zebranie 427 kg makulatury na sumę 51,20 zł. Pieniądze przesłalismy na konto Klubu Gaja na akcję „Zbieraj makulaturę – ratuj konie”. Mamy nadzieję, że również przyczynimy się do ratowania koni przeznaczonych na rzeź. Jesteśmy bardzo zadowoleni z przeprowadzonych prelekcji w naszej szkole przez Pana Wojciecha Owczarza w czerwcu bieżącego roku i Pana Dariusza Paczkowskiego w latach wcześniejszych wraz z zaprezentowaną wystawą „Zwierzę nie jest rzeczą” Obecnie kontynuujemy akcję ratowania koni rozszerzając ją o zbiórkę puszek. Pieniądze ze sprzedarzy puszek po zakończonej akcji przekażemy również na ten cel.
Natalia Firkowska – nauczyciel przyrody oraz Młodzi Miłośnicy Przyrody z SP-8 Myszków.

Nie pozostaliśmy także obojętni wobec cierpiących zwierząt i włączyliśmy się w akcję „Zbieraj makulaturę – ratuj konie”. Do akcji, której inicjatorem na terenie szkoły było Kółko Ekologiczne, włączyli się również inni uczniowie. Zebraliśmy 286 złotych. Mamy nadzieję, iż zebrane przez nas pieniądze umożliwią uratowanie
kolejnego konia, który będzie pomocny w rehabilitacji osób niepełnosprawnych.
Zespół Szkół im. Bohaterów Westerplatte w Garwolinie

Wszystko zaczęło się od ulotki, którą pokazała swojej klasie Irena Borowska-Pietrzak, nauczycielka biologii
w IV LO w Zielonej Górze. – Klub Gaja zbiera makulaturę, by wykupić konia – powiedziała i to wystarczyło, by młodzi podchwycili pomysł i porozlepiali plakaty w szkole.
– Nie spodziewaliśmy się takiego odzewu – cieszy się Agata Rudniewska, przewodnicząca klasy Ia.
– To wspaniałe, że możemy pomóc biednemu zwierzęciu. Agata zebrała ponad 10 kg makulatury, rekordziści przynieśli jej po 20, 30 kg. Niektórych do szkoły przywozili rodzice i pomagali wytaszczyć ciężkie paczki, inni znosili papier stopniowo.
Metro, 31.10.2003

Święto Drzewa to program edukacyjny. Uczniowie będą np. szukać w okolicy starego drzewa, które otoczą opieką – one mają po kilkaset lat i były świadkami wielu ważnych wydarzeń. Proponujemy im opisać ich historię, która będzie historią miejsca gdzie rosną – mówi Wojtek Owczarz. Będzie też zbiórka makulatury, żeby chronić drzewa przed wycinaniem. A za uzbierane ze sprzedaży pieniądze Klub Gaja wykupi konie przeznaczone na rzeź. Wykupił ich już dziesięć.
Gazeta Wyborcza, 10.10.2003

Włączcie się wraz ze swoją szkołą do ogólnopolskiej akcji ratowania koni z transportów na rzeź. Klub Gaja dostarcza materiały informacyjne, natomiast szkoły organizują zbiórkę makulatury i puszek na swoim terenie. Pieniądze pochodzące ze zbiórki szkoły wysyłają na nasze konto, a my przeznaczamy je na wykup koni z transportów na rzeź. Szkoły, które nam pomagają, otrzymują plakat ze zdjęciem uratowanych koni.


Pokazy slajdów i prelekcje

Prelekcja "Jak działać dla ziemi" odbyła się 23 lutego /poniedziałew/ 2004 roku w klubie osiedlowym "Pegaz" na osiedlu Słonecznym w Bielsku-Białej.
16 lutego 2004 roku Klub Gaja poprowadził zajęcia w Szkole Podstawowej nr 340 w Warszawie z okazji tygodnia kultury, który "w tym roku poświęcony był problemom ochrony roślin, zwierząt i środowiska człowieka."

Tego samego dnia w Bielsku-Białej odbyły się zajęcia "Jak działać dla ziemi". Uczestniczyła w nich młodzież z Ośrodka Profilaktyki Środowiskowej z Bielska-Białej.


Święto Drzewa- informacje, raporty

Odszukujemy pomniki przyrody

"Dąb Boroniewski"

Szkoła Podstawowa w Pacynie

* * *
Młodzi ekolodzy ze SP w Nekli sadzili drzewa na terenie swojej szkoły. Było to nasze Święto Drzewa. Sadzonki zostały zakupione przez Urząd Gminy. Będziemy jeszcze sadzić drzewa wzdłuż nowego chodnika na dworzec i przed budynkiem gminy.

 

* * *
Początek nie był obiecujący. Nasza propozycja sadzenia drzew budziła opory wśród uczniów SP nr 14
w Jaworznie.
– Po co sadzić drzewa wokół szkoły, przecież opadające jesienią liście przysparzają mnóstwo pracy?
Rozpoczęliśmy reklamę akcji. Przeprowadzona wśród uczniów sonda dała satysfakcjonujące odpowiedzi. Oto niektóre z nich:
– lubię siedzieć w cieniu drzewa,
– drzewa dają dużo tlenu,
– lubię jeść owoce i sama je zrywać,
– lubię odpoczywać w lesie,
– podczas grabienia liści urządzamy świetną zabawę.

 

* * *
Przedszkole nr 32 w Bielsku-Białej wzbogaciło swój kącik, w którym dotychczas dzieci opiekowały się klonem, o kilka innych drzew podarowanych przez Nadleśnictwo Bielsko. Przedszkolaki poznały i zrozumiały przesłanie: „Sadźmy drzewa dla siebie … dla naszych dzieci, dla Ziemi”. Odzwierciedleniem wrażeń były prace plastyczne. To wspaniały pomysł.

 

* * *
Szkolny Klub Ekologiczny „Albinos” z Kolbuszowej, oprócz sadzenia drzew, zorganizował konkurs na rymowankę z wyrazem drzewo. Oto kilka przykładów:
„O drzewa trzeba dbać, aby życie mogło trwać” – Grzegorz Szkutnik kl. III k,
„Drzewa o nas dbają i CO2 z nieba zbierają” – Paweł Surman kl. III b,
„Chrońmy drzewa – dla nas to potrzeba” – Piotr Kubik kl.III b,
„Drzewa są zadbane, bo są przez nas kochane” – Tomasz Sadkowski kl. III b,
„Drzewa o nas dbają i na co dzień tlen nam dają” – Jakub Pańczyk kl. III b.

 

Wystawiamy "Bajkę ekologiczną - Las"

SP nr 31 Dabrowa Górnicza


Poszukiwani ...

Klub Gaja poszukuje koordynatora działu zajmującego się zdobywaniem i rozliczaniem funduszy.
Osoba ta będzie gromadzić i opracowywać dane o sponsorach i konkursach grantowych, prowadzić bazę danych osób wspomagających, nadzorować rozliczanie projektów, w tym projektów europejskich i współpracować z księgową w tym zakresie.
Kandydaci z okolic Bielska-Białej i Warszawy proszeni są o przesyłanie informacji o sobie i kontakt: klub@gaja.most.org.pl (w temacie proszę wpisać: Kandydat).


Droga Wojownika Gai

Rapowanka z polskiej wsi o świecie
Jest październikowy poranek. Wstaje słońce. Zimno. Na trawie szron. Idę drogą wzdłuż drewnianych, a czasem murowanych domów. Jestem gdzieś na Mazowszu. Zewsząd słyszę gdakanie, buczenie, szczekanie. Bieda aż piszczy. Nie wiem, czy warto o tym pisać, ale wzrasta we mnie poczucie winy. Tylko za co, dlaczego, za kogo? Chyba za mnie. Wstydzę się tego, iż nie mogę nic zrobić, nic zmienić. Czuję się bezradny. Z głównej drogi, kamienistej skręcam w pole. Coraz ciszej i coraz piękniej. Kolory jesieni i wstające słońce. Ktoś przeklina żonę. Złość i nienawiść. Bieda i poniżenie. Skręcam w kierunku lasu. Szczekają psy. Wielkim kołem wracam na drogę biegnącą środkiem wsi. Wracam. Przez głowę przelatuje mi wierszyk, wyśpiewanka. Przez chwile czuję się jak raper. Muzyczny buntownik polskiej wsi. Wracam nucąc.
To jest mój dom
To jest moja ojczyzna
W domach z pudełek po zapałkach
Siedzą ludzie o sinych twarzach
To jest mój dom
To jest moja ojczyzna
Na łąkach pasą się krowy
Których nikt nie kocha
To jest mój dom
To jest moja ojczyzna
W ogródkach malwy
Ścięte lodowatym wzrokiem
To jest mój dom
To jest moja ojczyzna
Wykrzykując święte słowa
Przeganiają psa kamieniem
To jest mój dom
To jest moja ojczyzna
Zaciskam usta, to jest mój dom
Czyja to do cholery ojczyzna
Jacek Bożek
 
Pod koniec grudnia, tuż przed świętami, odbył się w bajce Klubu Gaja warsztat Droga Wojownika Gai, który kończył kilkumiesięczny projekt wsparty finansowo przez Fundację Sendzimira. Celem projektu było inspirowanie i wspieranie grup i osób, które chcą czynnie pomagać Matce Ziemi. Droga Wojownika Gai zawsze miała służyć poruszaniu emocji, które zostaną przetworzone w twórczą i skuteczną pracę. Bardzo istotne jest także, aby było to działanie wspólne, nakierowane na proces rozwoju tych, którzy wraz z innymi pracują dla dobra świata. Aby to osiągnąć, korzystam zwykle z metod dopomagających w kontakcie z sobą i grupą oraz przykładów konkretnych działań dla ludzi, zwierząt czy natury. Jest to tym łatwiejsze, iż posiłkuje się kampaniami i osiągnięciami Klubu Gaja. Zależnie od oczekiwań z jakimi przyjechali uczestnicy wprowadzam do zajęć elementy, które mogą przyczynić się do ulepszenia działań w organizacjach społecznych. Oczywiście nie zapominam o odrobinie ciszy i skupienia, gdyż uważam, iż to właśnie z nas samych wypływa najmocniejsza motywacja dająca nam siłę i konsekwencje.
Drogę Wojownika Gai prowadzę już od ponad dziesięciu lat i za każdym razem odkrywam moc niespodziewanego, które pojawia się wraz ze spotkaniem ludzi w intencji wspólnego dojrzewania i pracy. Intencja i magia miejsca to bardzo ważne elementy tego warsztatu, często są one niewidoczne, choć można je poczuć. To było dobre spotkanie wszystkich istot. Do zobaczenia następnym razem.
 
Następny warsztat Droga Wojownika Gai odbędzie się 12-14 marca. 2004.
Początek 12 marca godz. 18.00
Zakończenie 14 marca godz. 15.00
Koszt całości – 180 zł, w tym noclegi, wyżywienie, zajęcia.
Prowadzi: Jacek Bożek. Współprowadzący: Dariusz Paczkowski, Beata Tarnawa.
Ilość miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń, które należy przesyłać listownie na adres Klubu Gaja lub e-mailem: klub@gaja.most.org.pl
 
W Elblągu
Podczas weekendu 18-19 października odbyły się dwa spotkania w Centrum Kultury i Współpracy Międzynarodowej Światowid, na Scenie na Piętrze. Pierwsze spotkanie było prezentacją działalności Klubu Gaja. Dariusz Paczkowski bardzo żywo i barwnie opowiadał o różnych projektach i historii działalności Klubu posiłkując się przezroczami puszczanymi z antycznego sprzętu. W spotkaniu uczestniczyło 20 osób, przedstawicieli różnych środowisk.
Drugiego dnia odbyły się warsztaty „Droga Wojownika Gai” połączone z otwarciem wystawy plakatów „Niech inni nie będą dla nas obcy”. Na ten warsztat trafiły już zupełnie inne osoby, ale interesujące było, ze byli to przedstawiciele trzech elbląskich stowarzyszeń działających na polu tolerancji.
Dlatego moje pytanie na warsztatach dotyczyło właśnie tego, jak kroczyć drogą wojownika Gai, jak kroczyć nią z innymi i jak promować tolerancję wśród ludzi. I odpowiedz przyszła w przewrotnej formie dopiero po odjeździe Dariusza z Elbląga. Uświadomiłam sobie wtedy, ze właśnie osoba Dariusza była ta odpowiedzią. Dwa niepełne dni spędzone z tym człowiekiem pokazały mi wcielone w życie przesłanie „Niech inni nie będą dla nas obcy”, hasło, które jest piękne, a w jego wykonaniu stało się żywe.
Kinga Maruszczak kingam@elblag.com.pl
 

 Jednym z efektów warsztatu było przeprowadzenie przez jego uczestników wydarzenia "Marsz Milczenia".


Nowa Polska
Instytut Adama Mickiewicza na zlecenie Ministerstwa Kultury i Spraw Zagranicznych organizuje w roku 2004 prezentację kultury polskiej pod nazwą Sezon Polski we Francji "Nowa Polska".
 
Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne Klub Gaja zostało zaproszone do udziału w tym wydarzeniu i uzyskało akceptację strony polskiej i francuskiej. Zaprezentuje działania społeczne łączące pracę na rzecz ochrony środowiska naturalnego z różnymi formami sztuki.
 
Klub Gaja jest jedną z najbardziej znanych organizacji społecznych. Zajmuje się ochroną praw ludzi, zwierząt i Ziemi. Postrzegany jest przez badaczy jako zjawisko kulturowo - społeczne. Jednym z programów stowarzyszenia jest Sztuka dla Ziemi, w którym grupa korzysta z happeningu, działań parateatralnych i form spektaklu m.in. "Dzika rzeka w sercu Europy", "Krótka historia o Pegazie, który był Aniołem". Czerpie z malarstwa, graffiti i sztuk wizualnych. Tworzy wystawy, filmy, wydaje książki, przygotowuje duże  wydarzenia medialne.
We  Francji  przedstawimy projekt  "Żyjący świat".  Wspólnie z partnerem  francuskim ERN ( European River Network ) zamierzamy w lipcu roku 2004 zrealizować trasę wzdłuż rzeki LOARY, gdzie w wielu miastach przedstawimy spektakl uliczny "Żyjący Świat" oraz zaprezentujemy wystawę " Jak działać dla Ziemi".

Jaki był rok dla Klubu Gaja
 
Rok 2003 był... jak zwykle pracowity i dobry. Oczywiście trochę w tym stwierdzeniu kokieterii, ale jak tu żyć w organizacjach pozarządowych bez poczucia humoru. Patrząc ogólnie na sytuację w kraju, uważam, że pogorszyła się możliwość wpływu NGO'sów na najważniejsze procesy. Wypływa to z oligarchizacji sceny politycznej i kompletnego rozdźwięku między oczekiwaniami społecznymi a rzeczywistością. Ma to też swoje konsekwencje i pojawiło się w sektorze myślenie o polityce. To ważny sygnał na przyszłość, w której może dojść do odejścia sporej grupy działaczy społecznych do szeroko rozumianej polityki. To trzeba przewidywać w organizacjach już teraz. Klub Gaja wystartował z nowymi projektami np. "Święto Drzewa", ale i utrzymał na przyzwoitym poziomie dotychczasowe ("Teraz Wisła", "Zwierzę nie jest Rzeczą", "Sztuka dla Ziemi"). Zostaliśmy zaproszeni do reprezentowania polskiej kultury w Roku Polskim we Francji, Nova Polska -2004, co stanowi wyróżnienie i możliwość dotarcia do nowych środowisk. Wydanie Polskiej edycji Raportu Światowej Komisji Zapór wodnych dostrzeżono na świecie (wydaliśmy ten raport jako pierwszy NGO na  świecie, przed nami robiły to tylko rządy). Nadal z dobrym skutkiem wykupujemy konie z transportów na rzeź. W sferze prawa oczywiście ustawa o pożytku publicznym, ale dużo wokół niej zamieszania i co dobrego przyniosła (a może złego) dowiemy się za kilka lat.
Jacek Bożek
/tekst napisany dla portalu www.ngo.p./

Fotografia dzikiej przyrody

( W i l d l i f e   P h o t o g r a p h e r   o f   t h e   Y e a r   2 0 0 3)

Wystawę pod tym tytułem można oglądać w Galerii Bielskiej BWA od 8 stycznia do 4 lutego 2004 r .
Wystawę tworzą zwycięskie prace z konkursu, który odbywa się rokrocznie od 1964 r. i w miarę swojego rozwoju stał się najbardziej cenionym i największym w świecie przedsięwzięciem z zakresu fotografii dzikiej przyrody. Każdorazowo jego efektem jest wystawa, pokazywana w kilkudziesięciu krajach na wszystkich kontynentach i po raz drugi w Polsce. Na tegoroczną edycję wystawy składa się 90 zdjęć, nagrodzonych i wyróżnionych w kilkunastu kategoriach, będących dziełem 77 fotografów z 17 krajów. Zwycięskie prace wyselekcjonowano spośród ponad 20 tys. fotogramów, wykonanych przez 1750 autorów z 60 krajów. 
 
 
Wystawie "Fotografia dzikiej przyrody" towarzyszy cykl wykładów i zajęć edukacyjnych w Galerii Bielskiej BWA  prowadzonych przez Klub Gaja.
 
15 stycznia, czwartek, godz. 10.00
"Jak działać dla Ziemi?" - pokaz slajdów i prelekcja - prowadzenie: Dariusz Paczkowski
 

19 stycznia, czwartek, godz. 11.00

„Jak działać dla Ziemi?” – pokaz slajdów i prelekcja, prowadzenie: Dariusz Paczkowski


22 stycznia, czwartek, godz. 10.00
"Globalizacja a natura" - najciekawsze zdjęcia i towarzyszące im historie związane z podróżami po świecie (m. in. Indie, Australia, Tajlandia, Japonia) - prowadzenie: Jacek Bożek
 
29 stycznia, czwartek, godz. 10.00
"Sztuka dla Ziemi" - prezentacja różnorodnych form aktywności artystyczno-ekologicznej w tym działania graffiti, parateatralne i happeningowe, slajdy i wykład - prowadzenie: Dariusz Paczkowski
 
3 lutego, wtorek, godz. 10.00: zakończenie cyklu
"Droga wojownika Gai" - warsztaty, poszukiwanie związku uczestników z przyrodą. Szablon na własną koszulkę z przesłaniem ekologicznym będzie mógł wykonać każdy uczestnik warsztatów i odbić go na przyniesionej przez siebie koszulce (koszulki tylko w jasnych kolorach, bez nadruków). - prowadzenie: Jacek Bożek, Dariusz Paczkowski

autor: yoyo ikonki: krysiaida @ deviantart | działa dobrze pod: ie 5.0, netscape6, opera 5 (i wyżej)